De Boeren-Vrouwen. veoM geleverd ward1, en marcheer de vervolgens naar Aliwal-Noord Via Wepener en Rouxvi 11e. Me- quatling ligt even tam noorden van, Ladlybrand in den oostelijken Vrij staat. Het district Wepene;r, zegt een, telegram in d'e ..Times", werd schoongeveegd. Er zijn 36 Boeren op dezen tocht gevangen genomen, waaronder twee veldkornetten. Zes hunner zijn te Bloemfontein aange bracht. Luitenant Baily heeft 5 Boeren gevangen, genomen en eon hoeveel heid vee buitgemaakt ten noorden van de Modkierrivier. Honderd en: vijftig burgers heb ben weer den, eed van getrouwheid afgelegd. Landdrost Wannentourg van Jo hannesburg, dio deel genomen heeft aan het gevecht te Vlakfon- tfcein. heeft volgens hier ontvangen berichten, medegedeeld), dat het verlies der Boeren in dit gevecht dooden en 16 gewonden was. Van het Engelsche bericht dat de Boeren 57 dooden op het slagveld' hebben achtergelat en, is dus niets waar. Ook moeten de Boeren niet alleen in het bezit dier Engel sche kanon nen zijn geweest, doch deze ook hebban behouden. Uit Middelburg wordt gemeld dat den 19en een gevecht geleverd is door Engel scire troepen onder kapitein Lund. en een Boerenaf- ■deoling onder "Smit. De Boeren, zegt d'e berichtgever, kregen een dioode en verscheidene gewonden; zij verloren verscheidene krijgsge- gevangenen en een dozrjn paarden. (De Engelschen. Om vooral geetn twijfel te laten aan welke zijde die ritsche konink lijke familie zich schaart, hebben de troonopvolger en de hertogin van Cornwall!s Woensdag ontbe ten bij Cecil Rhodes, op Ronde bosch. Natuurlijk werd ook de par ticuliere dierentuin van Rhodes be zichtigd'. CHINA. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Amerikaanse he gezant te Pe king de aandacht zijner regeering gevestigd heeft op het voortduren der bezetting van de universiteit van Tientsin door die Duitschers, die ook niet willen betalen voor hun verblijf, en dr. Texmey belet ten zijn onderwijs voort te zetten, waarnaar (volgens de Engelschen), i de Chineezen verlangen'. Uit Buenos-Ayres sednt men a'-n die Times", dat de minister van BuitenlandSche Zaken, ofschoon op een vraag in den Senaat nadrukke lijk verzekerende, dat de betrek kingen tusschen Chili en Argenti nië ze ei* vriendschappelijk waren, toch om een geheime zitting ver zocht alvorens in bdzondierheden te fcredien. De Berlijnsche correspondent dier „New-York Herald" zegt op goed gezag te weten, dat noch. graaf Bü- •lcrw noch graaf Lamsdiorf tegen woordig zullen zijn bij d'e samen komst van den Duitschen Keizer en dien Czaar. De ontmoeting is van zuiver per soonlijken aard. en heeft niet de minste staatkundige beteekenis. De „Times" verneemt uit New- York, dat de regeering derVereeniig- de Staten een onderzoek instelt naar omvangrijke bedriegerijen, die heeten voorgevallen te zijn op het bureau voor landverhuizers. Et telijke ambtenaren worden ver dacht jarenlang Landverhuizers zon der onderzoek te hebben toegelaten tegen betaling van 5 dollar per landverhuizer. Als eens de geschiedschrijver, staande buiten de hartstochten die ons op het oogenblik beheerschen. zich kalm en bedaard neerzet om een on partijdig overzicht te schrijven van den oorlog in Zuid-Afrïka, dan zal hij wellicht ook aan de zij die der Boeren fouten vinden, al slaat de schaal der schulden zwaar over naar de zijde der Engelschen. Maar één ding zal hij niet kunnen nalaten, en dat is de lof te zin gen der Boeren-vrouwen, die gesleurd en getrapt werden dooi- Engelsche huurlingen, omdat ook zij dg.groote idee, waarvoor haar mannen streden, huldigden en niettegenstaande al haar om zijn. ziel Ln lijdzaamheid! te be waren. Hij was doodtoioo, wamt hij had in de laatste twee dageni weinig ge slapen. U it vrees vain andfers te zul len indutten, rees hij overeind). De mist was werkelijk al een beetje opgeklaard. Hij was wat domme lig'en zoo kwam het. dat hij niet eerder dien klank van naderende voetstappen hoorde dam toen ze reeds vlakbij' wareaii. Door het ne velwaas been zag hij een stoet van donkere gedaan/ten/. Lewie wilde vluchten, maar hij struikelde en was op 't volgende oogenblik reeds eon gevangen man, duo zoo stevig aam een paard werd! vastgebonden, diat ca- aan «een ontsnappen te' den ken viel. Het besef van zij-ra machte! oozen toestand bracht hem tot wanhoop. Hij was veroordeeld tot een staat van werkeloosheid, waartegen' zijn geheele ziel in oostand! kwam. Hij verwenschte zichzelf en, de geheele wereld), maar het al temeer st en zeer 6peciaal de BadJa-Mawidi Eindelijk hield de stoet stil bij den rand van een taf eiland), waar tal van Leemen, hutten een soort van dorp vormden. Alle dicuren werden geopend en van aMo kam- lijden niet ophielden den moed harer mannen aan te wakkeren. Bij eene beschouwing der gruwelda den door het Engelsche leger bedreven, bedenke men uit welke bestanddeelen de brandende en moordende bende is: saamgesteld. Die avonturiers maken er hun handwerk van en behoorden tot de onderste lagen der maatschap pij, want het keurleger der Britten is al lang weggevaagd door de kogels der Bóeren, en door clematologische ziekten. En de officieren zijn niet in staat de ongebondenheid, die zich op de ruwste wijze uit, ook maar eenigs- zins te beteugelen. Daartoe ontbreekt hun de hooge geest. Uit deze omstandigheden zegt de Duitsche „Feld-Post (Taget-Zeitung und Familien blatt, fur das wehrhafte Deutschland, een patriotisch blad dus) worden de gebrekkige militaire verrichtingen en grove fouten van het Britsche leger gemakkelijk verklaard. Tegenover deze duisternis staan des te stralender lichtzijden bij de Boe- rentroepen. Als deelen van een volks leger slechts zooveel als strikt noodza kelijk militair onderwezen, uitgerust eai gedisciplineerd, worden z;- door een den geheelen rnensch innomende liefde voor het vaderlijk erf en de vrij heid van hun land bezield en zijn zij voor do hoogstel levensbelangen we- derkeerig verbondene De hieruit voort spruitende geest, vormt eon tegenwicht voor de in hunne gelederen natuurlijk voorkomende gebreken en heeft in be trekkelijk korten tijd hunne bataillons ook de onontbeerlijke militaire oefe ning en discipline geleerd, zoodat zij met de kracht, 't uithoudingsvermogen en de vlugheid van een leeuw reeds twee jaren het tienmaal in aantal en uitrusting sterker; Engelsche leger het hoofd hebben geboden. Hunne diepe godsdienstzin heeft tege lijkertijd eenc nooit wankelende man haftigheid ontwikkeld en om het ge heel ten volle he-, karakter van een vrijheidslievend heldenvolk te geven, vormen ook de Boerenvrouwen een in waarde met de mannen gelijk staand deel van de vrije volksgemeen schap. Evenals de vrouwen van de oud- Duitsche stammen zijn zij de trouwe metgezellinnen van hare mannen in al le gevaren en strijd, en die rein van ze den slechts eene onvergeeflijke schan de kennen, de zwakte van den man te genover den vijand. Vol vuur hebben zij zelf naar de wa pens gegrepen als een onbeschaamde vijand haar of haar dochter bedreigde. Bereidvaardig hebben zij hunne laatste versierselen, hun laatste goed wegge geven om de zaak van het vaderland te dienen. Hier zijn zij de onvermoei de verzorgsters der gewonden, daar de onversaagde boodschapsters, op eeno andere plaats weder zorgen zij behendig voor het proviandeeren van het Boerenleger en zijn zoodoende een onschatbaar element voor het voortdu ren van den oorlog geweest. Men heeft hare huizen in brand gestoken, men heeft ze met hare kinderen in verze kerde bewaring gebracht. Niets heeft haren moed gebroken. Met eene aan de grootheid der ouden herinnerende zielskracht staan zij daar voor het le vende geslacht. Zij willen den strijd tot den Iaatsten ademtocht voortzetten en als 't zijn moet liever den dood, dan de slavernij aanvaarden. Tusschen hun ziel en het Engelsche volk is eene kloof van doodelijke haat geopend waartegenover de Engelsche gewelde naars onmachtig staan. Stadsnieuw s. Haarlem, 22 Aug. 1901. Koninginnedag. De deelname aan den Lampiontocht begint telkens grooter te worden. Ook komen er telkens meer verrassingen voor de commissie, doordat de deelne mende vereenigingen nu mei meer uit gewerkte plannen komen. Zoo komt de „Wilhelmina-garde" met een mooie groep feestwagens, transparanten, enz. De vereeniging van den Bond van Oud-Onderofficieren met een electrisch verlichten landauer, een versierde feestwagen, betrekking heb bend op ons leger en verder verlichte volgr ij tuigen. De Zangvereeniging „Harpe Davids" bleef wederom ook niet achter en komt met een mooie groep met verlicht vaandel, omringd door jonge dames, terwijl nog eenige vereenigingen opnieuw hun. toezeg ging deden. Er hebben zich nu ongeveer 29 ver eenigingen met pl. m. 1100 deelnemers opgegeven. De commissie maakt vooral attent, dat zij gaarne vóór of op Vrijdag 23 Augustus uiteriijk (aan het adres van ten kwamen mannen en vrouwen aansnellen. De aanvoerder van dein stoet maakte een eerbiedige buiging voor een breedgeschouderde.!!, klei nen man. d?ian wij reeds vroeger hebben loeren kennen., en fluister de hem iets .in het oor. Fazar Khan keek Lewie oomerkzaam aan, lach te en zesde diaaraa iets tot zijn man schappen in zijn eigen taal. Lewie kende maar een paar woorden van het Chil. de B ada taal. Tot zijn niet geringe verbazing sprak het opperhoofd hem in het Engedsch toe. Fazir Khan had niet voor niets een tijdlang incognito vertoefd in de steden van Noonde- lij'k-Ind'ië. Allah heeft u aan ons gegeven, mijn zoon-, klonk het niet onvrien delijk uit zijn mond. Het baat den menscb niet, om teren God' te strijden.. Ik heb van u gehoord, U bent de Engelschmamdie meer weet dan: goed en dienstig is. U waart vandaag te Forza. Ik ben uw gevangene, sprak Lewie somber,, en gij hebt het in uw macht, om met mij te doen, wat gij wilt. Maar bedtenk wel. dat mijn laindgenooten voor elk haar van mijn hoofd, dat gekrenkt wordit, vier van uw volk zuilen den heer Prent. Groote Houtstraat 82) de opgaven met beschrijving van de wijze van deelname ontving aange zien Maandag het programma van den optocht moet worden gedrukt, en zij, die zich later opgeven, misschien niet op het programma zouden kunnen voorkomen. (Dit laatste geldt ook voor de wielrijders.) De opgave van cLen. weg volgt morgen Fotografen en Amateur-fotografen moeten, indien zij opnamen willen nemen van optocht, kinderfeesten en volksspelen, een passe-partout aan vragen bij den heer J. A. Prent, archi varis Koninginnedag. Haarlemmer li ede en Spaarnwoude. Door Gedeputeerde. Staten, van Noord1-Holland is besloten, die jaar wedde van den voorzitter van het bestuur van dien Zuidorpoldar on der deze gemeente te brengen) van f 12.op f 20.die van de overi ge leden van het bestuur van /10. op 15.en. die van den seoretaris- penningmeestier van t 50-°P 135.—. In de Dinsdag gehouden raadsver gadering werden benoemd: Tot onderwijzer aan de school te Houtrijk en Polanen (Halfweg) K. E. Kuiper te Haarlem en toj. onderwijze res te Houtrakpolder Mei. A. Bijlsma te Haarlem, beiden op 500 tractement en met ingang van 1 Sept. a.s.. terwijl do raad' zich voorbehoudt hen later te verpiehten in de gemeente te wonen. Aan den heer S. Wolfs, gemeente secretaris, werd een jaariijksche be looning van f 100 toegestaan voor bij houding der registers van den. Bur gerlijken Stand. Goedgekeurd en vastgesteld werd de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente in 1900 op f 29651.78 1/2 en f 28508.—, dus met een batig saldo van 1143.78 1/2 en ingediend de rekeningen en begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur. Binnenland. De correspondent van de „N. R. CL" te Batavia seint „Kolonel Meijer Aijes is aan ty- pheuse koortsen overleden." Het blad teekent daarbij aan (Met Aljes zal wel bedoeld' zijn in Afcjeh. Luiiteniant-kolionel J. P. Meijer was geboren in 1852. Den 4en Augustus 1875 benoemd tot 2e luitenant dier infanterie, wend hij bevorderd tot le Luitenant den 12en Maart 1879, kapitein dien 13eini Sep tember 1889, majoor den 24e<n Mei 1896sedert 13 Mei 1899 was hij ovenste.) Bij1 nadere informatie is het dier „N. R. C." gebleken, dat in het te legram van haren' correspondent te Batavia inderdaad bedoeld! wordt de luitenant-kolonel J. P. Meijer, plaatselijk commandant van Kota- radja. Hij is de eenige hoofdofficier in Indüë met d'ien familienaam. De schuur der bakkerij' van den heer A. Schagen te Monnikendam brandde Dinsdagnacht geheel af. Bijna niets van den inhoud, be staande in boter, honig en suiker, kon gered worden. Oorzaak onbe kernei. In. de Fr.ieschie gemeente Schoter- Land heeft dien 20en Aug. jl. Hen- dirikje Pruimstra haar honderdsten verjaardag gevierd'. Voor haar Leef tijd is zij nog kras. Op haar eeuw feest werd! zij door notabelen flink bedacht. Verkiezingen. De officieelie uitslag van) Slded- recht is als volgtUitgebracht 3358 stemmen geldig 3312. De heer Van Löben Seis verkreeg 2166, de heer Heldt 1146. Zooats reeds bekend is, was de heer Löben Seis derhalve gekozen. „De Hoop". Het hospitaal-kerkschip De H'oop is tot voortzetting der zoanercam- pagne uit Leith vertrokken. In de ie helft van Augustus zijn een achtr tal zeelieden onder behandeling ge weest, van w.ie twee Duitschers wa ren. De visschersvloot trekt nu naar de Dogfirersbank. De eerstvolgende haven waar De Hoop binnenvalt, zal Grimsby zijn. Aan boord alles weil'. Geen zieken in het hospitaal. dooden'. Twee mannen, haaiden nu den gevangene naar buiten. Ik heb u hierheen raten voe ren. mijn zoon, sprak het opper hoofd, om u te Laten .zaen, hoe talrijk mijn volk is. Jawel, zeidie Lewie, om zich heen blikkend. Ge houdt er eene uitgebreide verzameling jakhalzen op na, maar ge zult er niet veel van terugbrengen. Zoo, zoo I hernam Fazir Khan met een goedimoedigen glimlach. Hoe groot is toch de wijsheid dier jeugd'. Ik zal u deelgenoot maken van. een geheim, mijn zoon. Nog maar een ko'rte poos, en de Bada- Mawida., mijn volk, zal in Bardur zijn en daarna in de vruchtbare korenlanden van. het zuiden, en ik, Fazar Khan zaïl ini een koninklijk paleis tronen. Wat bedoelt ge met dieze raad selachtige woorddn vroeg Lewie met klimmende bezorgdheid. Ik bedoel er precies mee, wat ik zeg, zetidle Fazir Khan weer. De diagen van' uw vo>lk zijn geteld. Nog dezen avond1 komen de man nen' uit het noorden, die hun- voet zullen zetten op uw nek. Lewie werd dbodbbleek. Duizen- De commissaris vara politie in de 6e sectie tb Amsterdam roept bij deze iedbr o~ die ooggetuige is ge weest van de aanvaring op hert) IJ voor de Houthaven door de stoom boot Alkmaar Packet V op Zondag 18 Augustus 1901 des namiddags te circa 8£ uur waarbij1 3 personen het leven verloren, zich te vervoe gen aan het politiebureau Spaarn- dammerstraat. Voornamelijk worden hiermede bodloeld personen bekend met de scheepvaart. Dinsdagmorgen is bij Tilburg de hoofdconducteur Frederiks uit den trein gevallen. Toen.' die andere con ducteur zijn chef miste, dleedl hij den trein sfö'l&fcaan. Het inmiddels toegesneld 6fcatioinspersoneel bracht deai zwaar gekneusden' mam naar 't station. Ongeluk op het IJ. De vletterlieden, die voor de familie van de overledenen aannamen naar de lijken te zoeken, haalden Woens dagmorgen bij de graansilo's het lijk der vrouw op. Naar men verneemt moet de toe stand van den twaalfjarigen jongen, opgenomen in het Binnengasthuis, vrij zorgelijk zijn. Hij schijnt inwen dige borstkneuzingen te hebben beko men. 'n Kwade leeuw. In het Theater Americain, dat aan den Boezemsingel te Rotterdam staat, was de Hannoveraan F. Petrus met zijn leeuwen aan het werken, toen hij bij ongeluk struikeflde en vilei. Hiervan maakte een der leeuwen ge bruik om hem een klauw in het rech terdijbeen te slaan, tengevolge waar van er een, geduchte vleeschwond ont stond, die door een geneesheer is ver bonden. De leeuw is naar de Dier gaarde gebracht Duiven voer militaire doel einden. In de legerplaats d'e Harskamp bij Ed'e wordten dezer dagen proe ven genomen met postduiven voor militaire doeleinden'. Da duiven warden: in manden, welke van spe ciaal voor dit doel vervaardigde foudiraals zijn voorzien, tie paard vervoerd' en d>e proefneming wordt in hoofdzaak gedaan om te kunnen constateenen welken invloed dit ver voer op de duiven heeft. De' proe ven zijn tot dusverre goed geslaagd. De te duif kwam Woensdag te i.58 ie Apeldoorn aan met een depeche bij zich waarop vermeld stond dat zij fce 12.30 ten oosten van, Ede was opgelaten. Met tusschenpoozem van 10 en 15 minuten kwamen de an dere aan. alle in uitstekenden toe stand. Het hinderlijk schudden te« paard! heeft dus op de diertjes dank zij den foudraals geen invloed gehad. De proeven worden voortgezet. De Hogerbuisquaestie. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft tot den nieuwen minister van binnenlandSche zaken een brief ge richt. waarin hij herinnert dat „De Stand." in April 1898, naar aanlei ding van de afwijzende beschik king van den officier van justitie te Leeuwarden op de aanklacht var- mei need tegen Gaf ze Haiitsma, schreef„WW gelooven d'at hier mede de zaak niet uit zal zijn. Als de justitie geen ander materiaal kan bijbrengen, waardoor de schuld overtuigend blijkt, dan zal d'e agi tatie sterker worden. Wij vertrou wen diat deze zaak alsnog aan die orde zal komen, want indien deze zaak niet komt tot revisie, zoodat het volle licht in de openbare te rechtzitting schone, dan is de ge heele amó/irevoluitiormiaire partij ge roepen lot een ernstig verzet tegen het wegmoffelen van zulk een be langrijke redhtsquaestie." Daar tot heden de revisie is uit gebleven, verzocht de beer Nieu wenhuis dr. Kuyper deze thans te willen bevorderen. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Wij lezen in de Bakkerscourant: Doet men in andere vakken alle moeite tot verkrijging van Zondags rust, de betrekkelijke Zondagsrust der bakkers schijnt langzamerhand te loor te gaan. Eenige kleine bakkers annonceeren reeds dat bij hen Zon- den halfvergeten vermoedens rezen bij hem op. Dit was dus die oplos sing van de dwaze klucht, te For za afgespeeld. Hij. doorzag Marker's bedoelingen met die folterende dui delijkheid van, iemand, die te Iaat is. Op slinksche wijze had' Marker zijn achterdocht weten af te Leidien. Hij dacht hem thans zeker goed en wèl te Forza, uitrustend' van zijn vermoeienissen, in het streeAend besef, de bezetting van het fort een onschatbaren dienst bewezen te hebben en een giroote strijdmacht 6tondi gereed om een machtig rijk te vernietigen t Een Leger uit het noordien I Welk een tegenweer zou er geboden worden door de forten en het geen kwaad vermoedende Bardur I En Kasjmir en Pendjab? Het hoofd, duizelde hem. Het was hem. of een afgrijselijke afgrond aan zijn voeten gaapte. Eén licht straal drong echter in de dichte duisternis door. Bij de gedachte aan de erenslijaii vatte hij wear moed. Br was reen enkele weg, waarlangs een leger kon trekken. Een uitstel van een week. van een dag zelfs zou het noorden redden, en liet noorden het groote Indische rijk. da£savonds warm brood te verkrijgen is; beginnen nu de kleine patroons, dan zullen zonder twijfel, de groote fabrieken volgen, diat moet worden voorkomen en daarom zal de vrije or ganisatie van bakkersgezellen, brood bezorgers enz. „Nieuw Leven", het aangewezen lichaam daarvoor, alle mogelijke moeite in het werk stellen om het verkregene te behouden. BUITENLAND. De werkstaking van het tramperso neel te Rome is geëindigd met eene nederlaag van de stakers, die het aogenblik dat zij met de trammaat schappij hadden kunnen capituleeren en eenigszins gunstiger voorwaarden bedingen, ongebruikt voorbij hebben laten gaan. De Kamer van. Arbeid, die de werkstaking geleid heeft, kwam zelve met het voorstel om de staking te eindigen voor den dag en stelde eene stemming over een motie in dien zin voor in een zeer rumoerige verga dering. Er werd eene meerderheid ge vonden, ondanks alle bedreigingen van hen die de staking willen voort zetten, maar in de minderheid kwa- men. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Op het laatste internationaal congres van Tandheelkunde, ge houden te Parijs (ter gelegenheid der Tentoonstelling van Parijs van 1900) werd Odol genoemd het beste van de mondwaters die tot nog toe in den handel gebracht zijn. Prijs per heele flacon 1, halve flacon 60 cent. Uit de Pers. Tegen werkstakingen. Naar de ,,St.-Ct." meldt is te Zaan dam opgericht de Vereeniging „Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf", met het doel de belangen bij en in hun bedrijf te behartigen o. m. door: het nemen van maatregelen ter voor koming van werkstakingen; de leden bij te staan en te steunen i bij intimidatie van de zijde der werk lieden en corporatiën en geheele of ge deeltelijke werkstaking: het beramen en nemen van maatre gelen, die in zoodanige gevallen ven- schelijk zijn, inzonderheid het voor schrijven van een eenvormige gedi.*gs- lijn; het houden van bijeenkomsten der leden, waarin hunne belangen een on derwerp van bespreking zullen uit maken het vormen van een fonds; alle wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Deze Bond is dus, meent de ..Nieu we Courant," een werkgevers-vereeni- ging hoofdzakelijk ter voorkoming en eventueel ter bestrijding van werksta kingen en ter beoordeeling van deze proefneming schrijft het blad: Voorop dient gesteld, dat het zede lijk recht der patroons, om zich te een het gevaarlijkste en vaak lichtvaardig gebruikte wapen der werklieden, de werkstaking, gezamenlijk toe te rus ten, op geen enkelen grond kan wor den ontkend. Tegenover weerstands- kassen en stakingsfondsen kunnen en mogen anderzijds organisaties gesteld word'en, welke ook daar 't weerstands vermogen versterken. De Bond kan echter op zeer verschil lende wijzen werken. Hij kan zooda nige maatregelen ten behoeve der bij zijn leden in dienst zijnde werklieden nemen, dat werkstakingen geheel doel loos, overbodig zouden zijn, een roe- kelooze daad van -1- zijde der arbei- Er voert geen weg door het gebergte, zeidla hij mei een heesche stem. Ik ben er vroeger al eens geweest. Ik weet er alles van. Wederom glimlachte Fazir Khan op zijn eigenaardige manier. Te genover vriendien zoo als u hiaudl ik er geen geheimen op na. Er is wel degelijk een weg, maar lang niet iedereen kent dien. Van Nazzi Icopt een vallei naar het oosten.'. Aan het einde daarvan is een hoogte, die gemakkelijk is over te steken, en vandaar loopt een uitgedroogde ri vierbedding tusschen steile rotsen. Het pad' is zóó smal, dat en geen twee menschen naast elkaar kun nen loopen. Zoo komt het dan ook, dat zelfs de scherpe oogen van mij n broeder het niet gezien hebben. Verderop is een zandig taf eiland, dan weer 'een dial en dan de groote vlakte. Lewie kon zich alles helder voor stellen. O, had' hij dit maar vroeger geweten Hij staarde strait en somber voor zich uit, zonder te bemerken, dat hij dén algemeenen lachlust op wekte. Ben ik uw gevangene? vroeg hij op dóffen toon. Neen. zedde Fazir Khan, ge ders. Doet de Bond dl' dan verricht hij in hooge mate nutti«- werk: in de eerste plaats door bij de vereeniging aangesloten leden en waarschijnlijk ook patroons daarbuiten, die anders of onwillig zouden zijn of zich onmachtig zouden achten zekere redelijke erbe- teringen in de arbeidsvoorwaarden aan te brengen, daartoe te dwingen of te bewegen en door het duchtig argu ment dat de concurrentie er zich tegen verzet, te verzwakken of weg le nemen.' In de tweede plaats door de arbeids voorwaarden ter plaatse en indirect in het algemeen te verbeteren. In de der de plaats door de werklieden beter te loeren beseffen, hoe ernstigen stap zij doen door den arbeid neer te leggen on door op die wijze den invloed van volles, leiders tegen te gaan, welke hen soms tot ongemotiveerde en verbitterend.) werkstakingen beweegt. En zoo meer. Maai- ook op andere wijze zoii een üond.' als deze kunnen werken. Hij zou ter voorkoming van werkstakingen zich financieel zoo krachtig kunnen maken, dat een werkstaking voor de werklieden een hopeloos ondernemen zou zijn en, bouwend op die- kracht, de arbeidsvoorwaarden zoo ongunstig mogelijk kunnen houden. Men zou afspraken kunnen maken tot bedreiging met ontslag, neerkomen de op een aanslag op vereenigingsrecht of vrijheid van politieke zienswijze, ingeval er een gedeeltelijke werksta king dreigde of uitgebroken was. En aldus zou een Bond als deze hetzelfde kwaad doen, wat sommige werklieden, vereenigingen uitrichtennamelijk de betrekkingen tusschen werk gever en werknemer bemoeilij ken en de verhoudingen ver scherpen. In het laatste geval :.uii de vereeniging waarschijnlijk niet lang duren; dit zullen de oprichters zelf be ter weten dan iemand. En daarom gelooven wij. dat hun voornaamste middel tot voorkoming van werkstakingen zal zijn liet zoo veel mogelijk en gezamenlijk verbete ren der arbeidsvoorwaarden. Blijkt dit hun ernstig voornemen en houden zij daaraan vast, dan zullen zij tevens met des te meer kracht en recht zich tegen onmogelijke of overdreven ei- schen kunnen verzetten en hun mede leden steunen bij intimidatie van de zijde van werklieden en corporatiën. In verschillende omstandigheden zal dan tevens hun bestuur als vertegen woordiger der werkgeversbelangen bij voorkomende gedeeltelijke arbeidscon- flicten bemiddelend kunnen optreden. Onderwijs. In September zal de eerste christe lijke hoogere burgerschool te Rotter dam worden geopend. Aanvankelijk scheen bet plan van de vereeniging om in September a.s te beginnen met een handelsschool, om dan later te trachten een christe lijke hoogere burgerschool op te rich ten. Doch daarin is nu verandering gekomen. De school zal één christelijke hoo gere burgerschool zijn, die met één klasse begint maar toch een volledi- gen cursus van vijf jaren zich ten doel stelt. En aan deze school voor mid delbaar onderwijs wordt nu terstond reeds verbonden een klasse voor han dels onderwijs. De officieele naam der school luidt dan ook: „school voor middelbaar en handelsonderwijs."(De HoII.) Leger en Vloot. Behalve aan de le luits. van Fenema Verberne en van Rijswijk de Jong is bij het reg. gren. en jagers het eeretee- ken voor belangrijke krijgsbedrijven toegekend aan de sergeanten Schja- milch en Broman, aan den mil. kor poraal Prins, aan den jager Hermans 6n aan den gepasporteerden milicien Moermans? voorts is de» gesp Atjeh 18961900 toegekend aan de 1© luits. Terbeek en Dudok van Heel, eerstge noemde gedetacheerd bij de koloniale reserve, aan den le luit.-kwrn. Vos- maer en aan de miliciens van Werven, Schuiten, Bouwhuis en van Ling. bport en Wedstrijden. Wielernieïiws. Voor den wielrenner Lesraa d'ie indien wedstrijd)ParijsBrestPa rijs het eerste te Brest aanltwam in 22 uur, en diie op 200 kilometer af stand van Parijs oip den terugtocht den strijd moest opgeven, waar dóór hij voor geen enkelen prijs in aanmerking kon, komen,, is door die „Velo" een inschrijving geopend', waarop terstond voor 150 francs ge- teekend werd. zijl vrij. Wij hebben het vandaag veel fce dlruk,, om op gevangenen, fce passen. Waar ligt Nazzi? hernam' Lewie. Het opperhoofd' dier Badla-Mawi- dï keek hem lachend aan. Dat is een die d'urffc. sprak hij. Hij wil het grooische schouw spel niet missen. Ik zal u den weg wijzen, ging hij voort, hem de rich ting aanduidend!, waarin Nazzi lag. Voor een van mijn volk is het eetn tocht van een uur of vier. Voor u zal het wel wat langer du ren, maar als ge u baast-, zal de pret misschien toch nog niet be gonnen zijn. Vier uren I Die woorden klonken hem in de ooreo als een doodvon nis. Hij had1 geen hoop meer, maar voelde wed in zich een onstuimig veriamgen, om het hopelooze te be proeven'. Ik ga naar Nazzi, zeide hiji tot Fazir Khan. (Wordt vervolgt.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2