De uitvaart van Mevr. Kruyer. Land- en Tuirj&ouw. Naar de Zw. Ct. uit goede bron ver neemt zal de G. A. van S wieten Land- bouwvakschool te Frederiksoord we gens gering schoolbezoek ophouden te bestaan. Over de teraardebestelling van Mevrouw Kruger op 21 Juli te Pre toria plaats vond, schrijft men aan ,,d!e Hollander" het volgende De lijkdienst werd gehouden in onze kerk (in die Dopperkerk) en geleid door ds. Bosman van Preto ria, pred. d'er Nederduitsch Geref. kerk. Om 3 uur in den middag nam de lijkdienst een aanvang, doch een uur voor dien tijd waren er reedö duizenden belangstellenden in en om de kerk. Het kerkgebouw was meer dan vol, en ondier de treurige, doch indrukwekkendle to nen van het orgelspel betrad1 ds. Bosman den kansel. Z.Eerw. open de den lijkdienst d'oor te laten zin gen het Se vers van Psalm 103, daar na las hij Openbaring 7 ran vers 9 tot het einde en vervolgens Richte- ren 5 7 deze woorden „Een, moe der in Israël." Spreker schetste die overledene overeenkomstig deze woorden1 als een' moeder in Israël in den volsten zin van het woord1. Zij had zich als zoodanig in haar leven geopen baard en wel op tweeërlei manier, op natuurlijk en geestelijk gebied. Op natuurlijk of liever maatschap pelijk gebied', als een, die medeleef de met haar volk. waarvoor ze leef de. voelde en bad. Zij was een met ons volk, zij was het eigendom van ons volk. En wie, ja wie, zoo vroeg spreker, zou haar plaats innemen De toekomst, zal het leeren. Doch ook geestelijk was zij een, moeder in Israël, een voorgangster, een voorbeeld voor haar volk. Dit was zij niet alleen voor die geloof sgenoo- ten van haar eigen kerk. neen, ook voor haar medechristenen buiten haar kerkgenootschap. Spreker was meer dan eens, na een gesprek met haar over het in nerlijke, over het zielsleven, ge heel verkwikt en opgeruimd) ver trokken. Het deed hem goed, weer eens met haar te hebben gesproken, met haar zoo zacht van aard zoo goed van hart en ruim van geest. Zij kan ons allen als voorbeeld' die nen. Daarna, sprak Z.Eerw. een kort woord yan troost tot die nage laten familiebetrekkingen die hun moedie,r in, huis, nu zouden, missen. In het gebed' verwijlde spreker bij den President. Hij zeid'e allen zouden zeker denken aan, voelen voor en bidden met dën President in dezen weg van zware beproe ving. In het laatst van zijn gebed smeekte hij den Allerhoogste, dat Hij in genade op ons land1 en volk neder wilde zien. opdat er spoedig een einde mocht komen aan de zen treur.igen oorlog. Ten slotte werd' nog gezongen Psalm 25 7 en 8, met een kleine verandering in het achtste vers als wan toepassing op den President. „Zie op hem in gunst van boven", enz. Na het uitspreken van den. ze gen verliet de menigte het kerkge bouw. Men kon het aan de men- 6chen zien;, dat een ieder onder den indruk van het oogemblik ver keerde. Na afloop van deze plechtigheid werd1 het stoffelijk overschot der overledene grafwaarts gebracht, om daar in een eenvoudige groeve neder gel aten te worden. Achter den lijkwagen volgden de familie leden. een groot aantal vrienden en bekenden en een ontelbare me nigte belangstellenden. De lijkkist werd bedragen door de ouderlin gen en diakenen der kerk. Aan de groeve werd door een der ouder lingen gelezen, Ps. 103 .en naar aan leiding van dezen Psalm, een kort woord' gesproken, waarna ds. Bos man met dankgebed' deze plechtig heid sloot. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 21 Augustus 1901, des namiddags ten 11/2 ure. Vervolg. PUNT 6. B. en W. stellen voor: Behoudeus goedkeuring van Gede puteerde Staten van Noordholland, voor het stichten van een nieuwe school voor openbaar lager onderwijs aan te wijzen het aan de gemeente in eigendom toebehooreud terrein aan de Tempelierstraat, kadastraal bekend Sectie F no. 8115, zooals het op de bij dkt besluit behoorende situatieteeke- ning met roode arceering is aangege ven. In de vorige vergadering werd dit punt uitgesteld om eerst nog eens naar een geschikter terrein om te zien. De VOORZITTER zegt dat door de heeren Stolp, Schram, Klein en Modoo het Kleverpark wordt voorgesteld; en dat daar een stuk voor 9850 kan wor den aangekocht. B. en W. geen bezwaar daartegen hebbende, nemen dit voorstel over. De heer v. d. KAMP acht het niet wenschelijk in openbare vergaderingen over terreinen te spreken. Spr. heeft evenwel ook een terrein, doch wenscht dit niet in openbare vergadering te be spreken. waarom spr. verzocht het punt in besloten vergadering te behan delen. De heer SCHRAM bejammert het, dat hij de tekeningen niet eerder heeft kunnen inzien. Besloten wordt het punt in geheime zitting te behandelen met 1 stem tegen die van den heer Speelman. PUNT 8. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan eene nieuwe instructie voor de ambtenaren belast met de in ning van het haven- en kaaigeld. Artikelsgewijs wordt de instructie behandeld. Bij art. 4 en 5 wenscht d'e heer v. d. KAMP het woord belastingschuldigen in belastingplichtigen te veranderen. Bij art. 7 zegt de heer v. d. KAMP dat hij zijn stern niet aan dit artikel wil geven, omdat de leden van den Raad dan geen inlichtingen meer van de ambtenaren kunnen verkrijgen. De VOORZITTER antwoordt dat de Raadsleden op eene andere wijze in lichtingen kunnen bekomen en wel bij B. en W. De heer HOFLAND vindt het inwin nen van inlichtingen bij B. en W. on zijdig; officieele rapporten bevatten dikwijls officieele leugens ook. Het moet den raadsleden wij staan het oordeel der betrokken ambtenaren steeds te kunnen hooren en derhalve is spr. tegen de alinea, dat het aan ambtenaren verboden ls inlichtingen te geven aan de leden. De heer v. STYRUM zegt. dot dit verbod alleen ya.n toepassing is op za ken, waaromtrent B. en W, geheimhou ding hebben opgelegd. De heer SCHRAM zegt dat hij dan gaarne zou weten waarover B. en W. wel geheimhouding kunnen opleggen. De tweede alinea van art. 7 in stem ming gebracht wordt aangenomen met 14 tegen 8 stemmen, die van de heeren Willink, Groot, Modoo, Hofland, Schram, Stolp, v. d. Kamp en Roog. Het geheele artikel in stemming- ge- bracht wordt nu eveneens aangenomen met 14 tegen 8 stemmen, die van de bovengenoemde heeren. De geheele instructie ten slotte in stemming gebracht wordt aangenomen met 14 tegen 8 stemmen, die van de bovengenoemde heeren. Daarna wordt de vergadering ge schorst om in geheime zitting over te gaan. Na heropening der vergadering stel len B. en W. voor om voor de nieuwe school een stuk aan te koopen in het Kleverpark voor eene som van onge veer 10.000. Zonder stemming wordt dit voor stel aangenomen. Buiten stemming bleef de heer De Lanoy. Bij de rondvraag zegt de heer Snelt- jes dat de gemeente in 't bezit is van een gelukkig stel wethouders, door wie tijdens de afwezigheid van den Voor zitter de belangen der gemeente goed zijn behartigd, en zegt hun namens den Raad een woord van dank voor hetgeen zij in dien tijd voor de gemeen te gedaan hebben. De heer Waller brengt den Voorzit ter dank voor de vriendelijke woorden tot hem en den heer Koopmans gericht bij den aanvang der vergadering. Spr. neemt nu afscheid, hij doet dit met- leedwezen, en zegt dank aan den. Raad voor de vriendschappelijke bejegening steeds van de leden ontvangen. Daarna wordt de vergadering om streeks half vier gesloten. Vervolg Stadsnieuws. Lampionoptocht. De wielrijdsters en wielrijders ver gaderden gisterenavond in het „Bron gebouw". Het bestuur had het genoe gen mede te kunnen deelen, dat zich thans met. elkaar reeds ruim 60 deel nemers hebben opgegeven. Men heeft het zoo geregeld, dat de dames-kaar ten voor de reünie spoedig zullen wor den verzonden, terwijl de heer en-kaar ten bij de optocht zullen worden uit gereikt. Hoofdzaak zal zijn dat er een groote quantiteit van licht is; veel licht vooral zal aan den optocht het ge- wenschte aanzien moeten geven. Met den meesten aandrang wordt hen, die nog wenschen deel te nemen aangeraden zich toch vooral u i t e r- 1 ij k Maandag, aan te geven bij den heer Prent in de Groote Houtstraat. Voor den gewenschten gang van za ken, voor de goede regeling en voor het programma is het dringend noo- dig, dat men zich aan genoemd adres uiterlijk Maandag opgeeft. Een© nieuw© inrichting. Mej. Van Ommeren heeft in de Kleine Houtstraat eene .inrichting geopend, die voorzeker door de Haarlemsche dames met ingenomenheid' zal worden begroet. Zij heeft namelijk een cursus geopend in Weener, Parijzer en Duitsche coupe voor dameskleeding, in het vervaardi gen van dames-costumes, kinderklee- deren, mantels, jaquettes en meisjes- en jongens confectie. Mej. Van Ommeren, die zelf een bui- tenlandsche diploma bezit, geeft the oretische en practische lessen in haar vak. Na de theorie-lessen met vrucht gevolgd te hebben, brengen de dames- leerlingen "het geleerde in de practijk en vervaardigen dan, onder toezicht eigen werk. Aan de inrichting wordt geen goed in bewerking genomen, doch de leerlingen vervaardigen hetgeen ze zelf meebrengen op de les. De voordee- len hfiervan springen natuurlijk on middellijk in het oog; zij die niet over een ruime beurs beschikken kunnen b.v. wanneer ze daartoe genoegzaam bekwaamheid, bezitten, werk voor an deren, tegen belooning op de les ver vaardigen. Wij wenschen mej. Van Ommeren succes met hare inrichting. Staking aan de lichtfabrieken Aangaande de staking kan thans niets anders worden medegedeeld, dan dat de toestand momenteel feitelijk de zelfde is. Vanavond vergaderen opper lieden en metselaars tot het nemen van een definitieve beslissing aangaande de aan te nemen houding, Zangwedstrijd „Crescendo". Door den oud-beschermheer der Mannenzangvereeiiiging Crescendo, den heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Ma- caré, is als 2e Eereprijs voor den a.s. Nationalen Zangwedstrijd aangeboden een zilveren lauwerkrans. Naar wü vernemen zal op Koningin nedag behoudens goedkeuring der Kerkvoogden 5" de Groote Kerk. des middags ten 2 1/2 uur. een feestconcert worden gegeven, waaraan medewer ken: Mej. Anna Kappel (sopraan), de heeren Gerard Zalsman (bas), Willem Robert Jr. (viool), en W. Ezerman (or gel). benevens hert Haarlemsche Vo- casl-kwartet bestaande uit de dames: C. Bohm (sopraan), H. Scliolten (alt),1 en de heeren C. Phlippeau (tenor) en| G. Zalsman (bas). Gevonden voorwerpen. een zaag, een broche. Een 5-jarig knaapje viel Woensdag middag in de Raamvest en is gered door een persoon. Het kind was reeds half bewusteloos en is door een poli tieagent naar huis gebracht, waar door een dokter de eerste geneeskun dige hulp werd verleend. Voor het deelnemen aan krijgsver richtingen in Atjeh is den sergeant, Schmits van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, de gesp Atjeh 1896—1900 uitgereikt. De adspirant-vaandrig jhr. Van Pan- huijs, van het bataljon infanterie, al hier in garnizoen, is bevorderd tot re serve-korporaal. Generaal Van Ei-mei, commandant d'er vesting-artillerie, komt 22 dezer alhier om de manoeuvres in do Haar lemmermeer te inspeteteeren, en zal zijn intrek nemen in Hotel Funckler. Op het traject AmsterdamZand- voort is thans een derde klasse wagen in dienst bestaande uit 11 afdeelingen, dus plaats aanbiedende voor 110 per sonen. Hesmstedo. De heer W. A. Dolleman alhier heeft met gunstig gevolg afgelegd het twee de gedeelte staatsexamen notariaat. Haarlemmerliede en. Spaarnwoude. De Burgemeester dezer gemeente Jhr. W .Ph. Teding van Berkhout, is van zijn buitenlandsch verlof teruggekeerd en heeft zijn functiën weder aan vaard. IJpolder Met een dejeuner te Haarlem en een rijtoer door den polder is het 25-jarig bestaan van den Houtrakpolder her dacht. De heeren Bijvoet, Bauduin en G. van der Beek waren die 25 jaren leden des bestuurs, de heer W. Tuijnman was opzichter van den polder; hem werd een gouden horloge met inscrip tie aangeboden. De heer Commissaris der Koningin was als oud bestuurslid bij een en an der aanwezig. Zaudvoort. Dinsdagavond vergaderdel de Ver- eeniging „de Feestcommissie ter na dere bespreking van het feest op 31 Augustus a.a Door den voorzitter-, den heer Brok- meier, werd mededeeling gedaan, dat de Christelijke Zangvereeniging „Im- manuel" zich zal doen vertegenwoor digen door eene deputatie bij den op tocht en dat de directie van het Haar lemsche Kinderhuis bericht gezonden had met genoegen de uitnoodiging aan te nemen om de kinderen aan den optocht en de tractatie te doen deel nemen. Besloten werd, dat de aubade, waar aan zal worden deelgenomen door het fanfarecorps van de werkliedenveree- niging „Onderling Hulpbetoon en door de muziekkapel „Paul Kruger zal plaats hebben des voormiddags van 7.45 tot 8.15 door eestgenoemd: korps en van 8.30 tot 8.45 door het an dere korps. Omtrent het aankoopen van eene muziektent werd) besloten, dat twee leden der daarvoor benoemde com missie de tent, die is aangeboden, zul len gaan bezichtigen en omtrent hun onderzoek rapport uitbrengen. De aanneming voor deelnemers aan de volksspelen zal worden gehouden op Zaterdag 24 Augustus a.s. des na middags van"5—6 uur in „Ons Huis". Mefi ingang van 1 September a.s. is benoemd tot brieven- en telegram besteller aan het Post- en Telegraaf kantoor alhier G. van der Werff, wo nende te Zandvoort. Voor de betrekking van len onder wijzer aan de school aan het School plein alhier hebben zich 6 sollicitan ten gemeld. De jaarwedde bedraagt 650. De agenda voor de Raadsvergade ring op Vrijdagavond' a.s. luidt: Ingekomen Btukken en mededeelin- gen. Oninbare posten hoofdelijke omslag en Hondenbelasting. Behandeling gemeente-rekening 1900. Aanbieding gemeente-bebrooting Voorstel in zake nuttige handwerken In de bewaarschool alhier, daartoe welwillend afgestaan door het bestuur zal Vrijdag en Zaterdag a.s. eene ten toonstelling worden gehouden van postzegels, couverten, circulaires, pho- tografiën. gewone en geïllustreerde briefkaarten, proclamaties couranten, handteekeningen, penteekeningen, houtsnijwerk, enz. enz. alles afkomstig van de krijgsgevangenen op Ceylon en St. Helena. Een en ander is bijeenverzameld door den heer F. C. Versélewel de Witt Hamer te Haarlem, aan wien die on derscheidene zaken z:in afgestaan door de krijgsgevangenen op genoemde eilanden en zulks door bemiddeling van zijn broeder den heer B. G. Ver sélewel de Witt Kamer, eveneens thans krijgsgevangene op St. Helena, eer tijds kapitein van het Hollander Vrij williger corps, dat bij Elandslaagte streed. Het doel is de verschillende voorwer pen ten toon te stellen en daarna te verkoopen. De opbrengst zal worden aangewend om het lot van vrouwen en kinderen, die van huis en hof ver jaagd zij en thans door dë Engelschen in kampen zijn ondergebracht, te hel pen verzachten. Het behoeft voorwaar geen betoog, dat dit eene zeer zeldzame tentoonstel! ling is en de moeite waard zal zijn een kijkje te gaan nemen. Wij wenschen dat de moeite, die de heer de Witt Hamer zich neemt, be loond zal worden door een druk be zoek. Men steunt daarmede een goed doel en draagt het zijne bij voor de on gelukkige vrouwen en kinderen in Transvaal. De tentoonstelling is op beide dagen geopend van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur. De opbrengst wordt gestort in het Broekhuizenfonds. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Haarlem, 21 Aug. 1901. Mijnheer de Redacteur! Met verbazing las ik in uw bladi, dat de heer Kriens met zijn orkest, in 't Rrorugebo'uw óók een Strauss- concent zal geven, enkel en alleen, om te laten hcorenhoe het min stens „even rythmisch en expres sief" dezelfde muziek kan uitvoe ren. Daargelaten nu nog het moei lijke, om twee geheel verso-lullend samengestelde orkesten niet elkan der te vergelijken, acht ik het ge- knikkebol van.' d'e. Haarlemsche Kri ens-vereerders al weinig in staat om de reputatie van het Weener- orkest te schaden. Beter ware het voor eigen reputatie, dunkt me, zoo die heer Kriens wat meer werk maakte van zijn volksconcerten in den Hout b.v., waar wel wat al te veel som® d'e programma's prijken met namen van onbeduidende, en daardoor onbekende componisten. Met dank voor die plaatsing. H. Wij vindten den aanval van den heer H. even ongemotiveerd als om rechtvaardig. „Daargelaten nu nog de moeilijkheid1 om twee gehoed verschillend s&mengesteldte' orkes ten met elkander te vergelijken", aldus begint d'e heer H. Die moei lijkheid' hebben we zelf ook inge zien en in onze bespreking van het Strauss-conoert daar wed dege lijk op gewezen.. Wat we toen be toogden was dit, diat wat de r y t h- m i s c h e uitvoering betreft, onze verwachtingen, natuurlijk hoog ge spannen waren en we in dit opzicht werden teleurgesteld', omdat we meenden van andere orkesten wals muziek even rythmischte heb ben hooren uitvoeren.. Wat verdl&r dei heer H. zegt over „het geknikkebol der Hiaarlemsche Kriens-vereerders, d'at niet in staat is de reputatie van het Weenier or kest te schaden", meenen wij te mogen opmerken, d'at het geenszins in onze bedoeling gelegen heeft aan den naam van het Weener orkest afbreuk te doen, doch we zijn ook niet voornemens voor alles wat uit het buitenland komt hè te roepen ads kind aren bij het afsteken van een vuurpijl. Het komt ons trou wens voor d'at men goed' doet, \Van neer men in Haarlem een kranig muzieikgozelschap heeft als 'dat van den heer Kriens. dit te waardee- ren. Wat de laatste zinsnede be treft, die heer Kriens zal zich daar over zelf het test verantwoorden als hij dat not.dig acht. RED. Vervolg Nieuwstijdingen. Het ongeluk op het IJ. De laatste berichten zeggen dat ook het lijk van den man, die Zondagavond op zoo treurige wijze met vrouw en zoon om het leven kwam, werd opge haald. Dat de toestand van het 12-jarig knaapje Monsees, uit Hoorn, die me de in de vlet zat, niet. zoo ernstig was als werd beweerd, blijkt wel hieruit dat hij zich reeds weder bijzijn ouders te Hoorn bevindt. Hij moet weder ge heel hersteld zijn. Volgens zijn zeg gen is hij, voordat de aanvaring ge schiedde, uit de boot gesprongen en redde zijn zwemkunst hem het leven. Toch was het hoog tijd, dat hulp werd geboden, daar zijn krachten hem reeds begaven. Heden morgen is ook het lijk van den derden drenkeling, den zoon, op gehaald. Nog niet terug. Hoewel maréchaussée en politie ijve rige nasporingen doen, zijn zij er nog niet in kunnen slagen den veroordeel de G. van Houten, die de vorige week uit de cellulaire gevangenis te Arn hem wist te ontkomen, op te sporen. De boschen bij Wolfheze worden afge zocht. doch er is geen spoor van den vluchteling te ontdekken. Ze maken er een handwerk van Men herinnert zich dat Zondagavond een ruit bij den horlogemaker Groen huizen te Amersfoort werd ingeslagen en daar zeven horloges gestolen wer den. Donderdagnacht werden in het vil lapark op den Berg bij den heer S. een honderd stuks tafelzilver, en bij den heer B. eenig tafelzilver en een paar bedelaarsarmbanden gestolen; een en ander gepaard met inbraak, bij den eerst benadeelde d'oor aan het achter huis een keuken raam open te schui ven, bij laatstbedoelde door het luikje dat buiten voor het keldergat zat. weg te nemen. De politie, die in de omliggende boschjes een razzia hield, vond een... slaapplaats; een rol matten als hoofd kussen en een mat als „bed met toe- behooren." Elk spoor, of elke aanwijzing van den dief (of dieven) ontbreekt. Twee jeugdige avonturiers 14 en 8 jaar oud, beiden uit Arnhem, d'ie het ouderlijke huis hadden verla ten, besloten te zamen in dezen vacan- tietijd een reisje te maken. Doch om te reizen is er geld noodig, dit begre pen de knapen ook. De oudste evenwel wist wel raad. Wetende hoe de beur zen der Hollanders steeds voor de Transvaalsche Boeren openstaan, was zijn plan gauw gemaakt. Snoedig werd een lijst opgesteld en toen met roeden moed er op uit, om te collecteeren voor de „goede zaak?" Achtereenvolgens werdien Velp en Steeg aangedaan. Al les ging voor den wind, te Steev kre gen zij zelfs van een dame een guld :n. j Dat gaf hun moed. De reis werd verder voortgezet naar Dieren, en toen beslo ten het loopen moede, met de tram een bezoek aan Doesburg te brengen. Ze hadden nu al een heele reis achter den rug en kregen zoo zachtjes aan hon ger. Maar aan geld! geen srebrek. Bij een bakker werden wat krentenbrood jes gekocht en daarmee hun maaltiid gedaan. Daar de zaken zoo goed had den gegaan, besloten ze het er maar eens van te nemen. In ep« sigarenwin- wel werden sigaretten enz. gekocht en daar dampten de heeren heen. De vreugde zou echter niet lang meer du ren. Het wakend oog der politie had de jeugdige zwervers reeds bespeurd. Spoedig wandelden ze mee naar t bu reau, waar ze hun reisje eens netjes mochten vertellen. Ze waren toen nog in 't bezit van ongeveer twee gulden. De jongelui kregen voor dien nacht vrij logies en werden 's morgens door de goede zorgen der politie weer naar hunne woonplaats terug gebracht. Gebouwde eigendommen. Te Groningen vergaderde bet hoofdcomité in zake de belasting op de gebouwde eigendommen. De bijeenkomst werd gepresideerd door dien beer Verver van Zuid- broek. De vergadering was belegd) om te bespreken» welke maatrege len genomen zouden warden om die aandacht der Regeering te ves tigen op de onbillijkheden en het schromelijk onrecht, welke bij die uitvoering van de wet zullen ont staan. Besloten werd te dtier zake een adres aan' de Ptegeering te zen dien en een comité uit de vergadering benoemd, dat een ontwerp-adre6 zal samenstellen. Verder werd aangenomen om on geveer medio September een: mee ting te Groningen te doen plaats hebben. Dit tijdstip kwam dier oom- missiie geschikt voor, omdat die nieuwe Regeering voorloopig nog andere werkzaamheden aal heb ben, voordat zij een voorstel doet tot wijziging van de onbillijke wet. Ter vergadering waren brieven aanwezig, waaruit bleek, dat de- beweging tegen de wet zich ove het geheele land heeft verspreid, zelfs tot in Zeeland toe. In dat ge west moet de ontevredenheid te genover de wet zeer groot zijn. Het comité kan dus op steun uit vele provinciën rekenen. (N. G. C.) Leerplicht in Opsterland. In de gemeente Opsterland heeft de commissie tot wering van schoolver zuim voor de dorpen Langezwaag, Leenwolde en omgeving en korps haar ontslag genomen, resultaat van een conflict met den arrondissements schoolopziener. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Ct., heeft de zaak zich als volgt toe gedragen: Een kind verzuimde zonder geldige redenen herhaaldelijk de school, de commissie tot wering van schoolverzuim bracht den vader on der het oog, dat hij aldus voort gaande met den rechter zou kennis maken en ried hem (den vader) aan, het kind geregeld ter school te zenden. Het kind kwam echter niet geregeld ter school en de arrondissements schoolopziener ging niet over tot ver volging van den aansprakelijken per soon; in casu de vader. Toen burgemeester en wethouders kennis kregen van de ontslagaanvrage der commissie hield het dagelijksch bestuur der gemeente eene conferen tie m^t den voorzitter der commissie, die medeelde dat de reden tot ontslag aanvrage was gelegen in het niet-ver- volgen door den arrondissements schoolopziener van den onwilligen va der. Het blad verneemt dat der Comm. der Koningin in Friesland met het ge val in kennis is gesteld, terwijl zeer waarschijnlijk de gemeenteraad de quaestie wel aan de orde zal stellen, hij toch benoemt en ontslaat de com missie tot wering van schoolverzuim. De arrondissements-schoolopziener is lid van den gemeenteraad en zal dus zijne houding wel toelichten. Een melkstrijd. Te Drachten lieten do melktappers door den omroeper met bekkenslag bekend maken, dat zij den priis der melk met 1 cent per liter verhoogd hadden. Door de droogte bestond er gebrek aan weide voor het vee, het moest bijgevoederd worden, wat met kosten gepaard ging. Omdat dus de melk den 'tappers duurder kwam, be sloten zij to( de prijsverhooging. Pas had de omroeper dit besluit den volke medegedeeld öT weer verscheen dezelf de man, om nu bekend te maken, dat tal van burgers en arbeiders besloten hadden zich die prijsverhooging niet te laten welgevallen, en geen melk te koopen tegen een hoogeren prijs. Men bleek onder de klanten zeer solidair, menig melkverkooper ver kocht geen liter van zijnen voorraad, terwijl andere b'oeren, die niet tot ver hooging van den prijs waren overge gaan, geen melk genoeg hadden om aan de aanvragen te voldoen. Familiedrama. Een vreeselij'k familiedrama heeft Maandagavond plaats gehad te St.- G-eniès, arrondissement Uzès, op den spoorweg varni Nimes naar Al ais. Na een geweldige twist over geld zaken heeft een zekere Saintonge. zijn schoonzoon, m zijn dochter eo vervolgens zichzelf met geweer- schote-n gedood Laatste Berichten. Hedenmiddag was het orgc-lcoiv eert bijzonder aantrekkelijk ge maakt d'oor het optreden van mej. R. Reus. élève van mevr. Haan. Manifarges (Alt) te Dordrecht. Mej. Reus zong: „Der Du im Himmel bist", en .Ueber allen Gip- feln ist Ruh". van Fr. Liszt. en „Gesang Weyla's van H. Wolf en Pands Angelicus, van César Franck- Burgerlijke Stand. Ondertrouwd. 22 Aue.: J. F. Hendriks en A. H. M. Ubbers. J. van den Berg en M. T. Koelink. B. J. Karsken.s en E. H. C. M. We^selingh. G. A. Diék- marm en C. Sleeman. Getrouwd 22 Aug. J. Roodnat en A. C. C. Schoemaker. II. L. Rincker en M. C. van der Ham. Bevallen 21 Aug. G. Schoenvan Bruggen z. S. KroonsbergHuisman z. C. HulshofPrinsen d A. Segcrius vanDok d. 22. C. SlegtenhorstVer hagen d. C. Bakker^—Kleverlaan d. J. PetersLehman z. A. KeijsperCon stant z. A. M. LastHordij d. Overleden 21 Aug. P. Beukers 5 m. z». W. Appelaarst. Telegrammen. DE ENG. REG. EN DE N. Z. A. S. M. LONDEN, 22 Aug. (R. O.) De Times bevat een artikel, waarin het blad pro testeert tegen de voorwaarden, die naar de Berlijnsche correspondent meldt, door de Engelsche regeering aangeboden zijn aan de aandeelhou ders der Nederlandsche Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij. Het City-blad haalt breedvoerig aap de brieven van den heer Van Krétschmar en zijn verklaringen voor de compen satie-commissie, en besluit, dat alles wat de aandeelhouders eischen kunnen en alles wat de openbare mecning aan eenige Regeering zou veroorloven hen' toe te staan, is: een goedgunstige gel delijke tegemoetkoming, naar een bil lijke schatting van de waarde van hun bezit, zooals zij het overdroegen, met aftrek van de volledige vergoeding voor de onwettige nadeelen die zij ons hebben berokkend. FRANKRIJK EN TURKIJE. LONDEN, 22 Aug. (Part. tel. van het Hbl.) De Parijsche correspondent van de Times zegt, dat er weinig opgewon denheid is in Parijs over het geschil met Turkije. WIARKTNIFÜ W Artikelen. Aangev. Verk. Prijs. Aardappelen 311 HL. 291 HL. 1.80—3. Appelen 87 HL. 87 HL. f 5.-10. Peren 237 HL. 193 HL. f 4.50—9. Heereb. 1841 rad. 1841 md. f 0.30—1.10. Snijboonen 512 m. 512 m. f 0.451.25. 367e Staatsloterij. Donderdag 22 Augustus. 3e Klasse. 4e Lijst. Nr. 10625 f 200. Ns. 7658, 10359 en 15612 ieder 100 Prijzen van f 45. 4653737 67' 7 947711590142271700§ 875 37416966 949511713144 6174** 1013 3866 7227 9? 68118891453517493 123244387374 9914 11-39814649 1763» 132945497427 9930 124551483213479 1807 4780 7643 9945 1298414958 18799 227649107897100251805616i 019099 2;t2S 5U92 808210119 13087 1535519604 2350512382471024413)871554519 08 24705133838910538 137: 816023 0523 24T 5 6164 84=>810601374416288 20 >71 2812 6322 85341076913755163-5 2079? 2399 64318758110171393316494 31316676927411253 1413816866 Beurs. Naar de „Standard" meldt, loo pen er in de City geruchten, vol gens welke ar een© overeenkomst tot stand zou zijn gekomen tus- schen de Engelsche regeertng en de DuiLsche houdlers van obligatiën, doch n.iet met d!& Duitsche houders van aandeelen der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg-Mij. Met de aandeelhouders zouden de onderhandelingen nog niet tot een einde zijn gebracht. Volgens het „Weekblad voor Incou rante Fondsen" zijn door de heeren Broekman en Honders verhandeld: Aand. Bataafsche Ilypotheekb. (ge fourneerd 25 pet.) 140 pet. Aand. Bouwonderneming „Willems park" f 500. Aand. Hollandsche Hypotheekbank (20 pet. gefourneerd) 155 pet. Oblig. Paleis v. Volksvlijt (Werke lijke Schuld) 49 pet. Aand. Surinaamsche Bank 1G9 pet Aand. Gooische Stoomtram 3G pet. Oblig. Koninkl. Stoomweverij ,,Nij-' verdal" te Almelo 101 pet. Oblig. Veenendaalsche Stoomspin nerij en Weverij 99 1/2 pet. Aand. Katholieke Illustratie (de) 100 pet. Aand. Ned. Algem. Mij. van Levens verz. „Conservatrix" 40 pet. Aand. Ned. Herverzekering-Maat schappij 97 pet. Aand. Oranje-Nassau Levensverze kering 32 1/2 pet. Aand. Tweede Nederl. Herverzeke ring-Mij. 90 pet. Opr.-bed. Kon. Paketvaart-Maatij. f G00. Als nieuw ingekomen wijzigingen van vraag en aanbod in het „Week blad van de Commissiebank" vermel den wij de volgende fondsen Gevraagd: Oblig. 4 1/2 gemeente 's Graven» hage 101 Opr.-bew. Sinkep Tin-Maatij. 90. Opr.-aand. Weltevreden (Expl.-M-. van bouwterrein) f 225. Aand. Cultuur-Mij. „Kaijoe Enak* 80 Aand. Kon. Stoomweverij „Nijver- dal" 146

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3