NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. EEN OVERZICHT. Gen Man van Adel. I9e Jaargang f.aterdag 24 Augustus 1901. No. 556S HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per poBt0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnnmmer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantïers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertenti j en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESa Succ., Parijs 31bil Faubourg Montmoulre. Haarlem's Dagblad van 24 Aug. bevat o.a.: Het oorlogsnieuws blijft uit, Kitchener en de hertog van Corn wall, Een Overzicht, De Czaar in Frankrijk, en zijne reis in ver band met den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Oorlogsnieuws is weer schaarsch en wat er nog is heeft weinig be- teekenis. Wij moeten ons. maar be helpen met. wait die oorlogcorrespon- denfcen vertellen. Zoo is er o.a. een, te Bloemfontein die meedeelt dat K-ritzinger erg in1 het nauw ge bracht wordt in de Oranjerivierko- loniie". Bijzonderheden ontbreken, wat die aardigheid van het bericht sterk vermindert. Reuter seint verder uit Pretoria eene nieuwe terechtstelling van een spion". Een zekere Utpon en. drie anderen, tot .een Boereïi-com- manda behoor en de, haddeni zich onderworpen dlaarna werden zij. gevangen genomen, terwijl zij door die Engelsche linden heen trachtten te glippen. De drie andere Boeren zijn krijgsgevangen gemaakt. Nu wil het er bij ons niet erg goed in, waarom Utpon gefusilleerd is en de andere drie niet. Dat is weer een van dlie ondoorgrondelijk heden in de Engelsche manier van handelen zooals er reedis zoovele zijn voorgekomen. Een en ander draagt er inlus- sehen niet toe bij om 't geloof aan de wettigheid' der terechtstelling te verhoogen. De hertog en hertogin vanCornwal- lis hebben op hun verderen tocht een. telegram van Kitchener meege kregen, hun goede reis en alle heil wenscheode. De hertog antwoord de Wij danken het leger voor zijn goede wemschen. Ons verblijf in Zuid-Afrika is zeer aangenaam ge weest. en de betuigingen van. aan hankelijkheid en welwillendheid, ons ten deel gevallen, verschaften ons een. groot genoegen. Indien ons bezoek goedle uitkomsten oplevert, zullen wij daar zeer dankbaar voor zijn. Welke goede uitkomsten de her- tog op het oog heeft is gemakkelijk te begrijpen. De Kaapkolonie moest tot rust gebracht worden, door een paar gelegenheid'sspceeh- jes en veel uiterlijk vertoon. Wij kunnen den man de verzekering geven dat noch zijn Kaffer-ont vangst. noch het ontbijt bij Cecil Rhodes er veeil toe zullen bijdragen om de onrustige gemoederen be daarder te stemmen. Men begint nu de reis van den Czaar reeds in verband te brengen met den Zuid-Afrikaanschen oor log. Uit Kopenhagen wordt aan de „Independence beige" geseind In Russische kringen loopt het' gerucht, dat de Czaar die Zuid-Afri- kaansche kwestie' ter sprake wil brengen bij keizer Wilhelm en pre sident Loubet. De Czaar zou ge neigd zijn, zoo spoedig mogelijk vriendschappelijk tusschenbeidie te komen. De In dépendance" voegt erbij, onder voorbehoud, d'at de Czaar president Kruger in particulier ge hoor zal ontvangen. 't Is haast te mooi om waiar te zijn De regeering van Venezuela schijnt toch eindelijk aan 't ein-dl van haar geduld1. Volgens een Reu- ter-teleigram uit Caracas dd.22 Aug. wordt er een vloot uitgerust met een expeditie die bij Barranquilla, Colcmbië moet binnenvallen om de opstandelingen te- ondersteunien. Duizend man zijn reeds op sche pen naar Rio Bracha vertrokken, aldus wordt later uit Curacao ge seind. De zaken worden nu meer en meer ingewikkeld. Hoe dat al les zal afloooeni is moeilijk te voor zien. Buitenlandsch Nieuws. Een algemeene kennisgeving „Het Vad'erl." heeft van welwil lende zijde- eene algemeene kennis geving pas i-n afdruk uit Zuid- Afri ka ontvangen en gedateerd Stan- dlerton 30 Juli 1901, ter inzage ge kregen. Dit stuk is vooral van ge wicht omdat hot de Engelsche be richten over moedeloosheid der Boeren geheel logenstraft. Het is onderteekend1 door president Sbeyn van d'e-n O. V. S. en den waarne men dLp-nesident van Transvaal Schalk Burger. Beiden besluiten hierin: „dat er geen vrede zal gemaakt worden en geen vredesvoorwaar den aangenomen- zullen worden waarbij onze onafhankelijkheid en zelfstandig volksbestaan of de be langen, onzer koloniale broeders zouden worden prijsgegeven en dat de oorlog krachtig zal worden voort gezet met aanwending van a-lle maatregelen, welke ter handhaving dier onafhankelijkheid en belangen benoodi-gd zijn." Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Boeren hebben twee nachtelij ke aanvallen op blokhuizen ge daan nabij Naauwpoort, zegt een Laf fan-telegram uit Kaapstad. Dit is wel vreemd na het succes van French, waardóór op één na alle commando's ten noorden van Mid delburg verdreven heetten te zijn. De eerste aanval werd gemakke lijk afgeslagen-, maar de tweede, welke een: aantal van Lotter's man nen ondernamen., was zeer stout moedig en geschiedde op een blok huis, slechts ongeveer 8 K.M. van Naauwpoort verwijderd'. De blok huizen doorstonden, den vuurdoop schitterend, -en de trijpen gedroe gen z-ich schitterend1. Maar a.l die schittering kon niet beletten dat er gepantserde treinen met maxims, zoeklichten en sterke infanterie- vers-terkingen ontboden moesten worden. Het zoeklicht speelde op de bergen -en de artillerie en de in fanterie deden, toen een rege-n van ijzer en lood' neerdalen oip elke plaats, waar de Boeren zich maar verschol en' konden hebben Het ein de was dat deze terugtrokken. Het gejuich over den verbeter den toestand in d'e- Kaapkolonie, waar „ee-nige" manschappen van commandant Letter nog zulk een militaire drukte aan Engelsche- zij de nood'ig kun-nen. maken- onder de m-uren van- een sterke Engelsche stelling, lijkt nog kunstmatig. De- „Daily Telegraph" heeft een- telegram uit Bloemfontein, diait de- la Rey zich ergens ten westen van die stad verbergt, niet in staat voor waarts te rukken. De Wet sluipt rond in- het noordoosten van den Vrijstaat. Mala-n- en Kritzinger voe den naar de Bas-oe-togrens. De Boe- rencommandanten bedreigen ieder, die Kitchener's proclamatie ver spreidt,. met den dood. Een kleine afd'eeling van Sm,it's commando is aangevallen dloor een patroulle van- de- Berkshire's o-p 17 dezer. Scheepers' commando is slaags geweest met luitenant Alexander op 16 dezer nabij Mis gund. Eeniso nachten geleden hebben kolonel Barker en majoor Pine-Cof fin Haasbroek's commando verrast bij Doorn-berg. Zeven Boeren sneu velden, twee werden gewond en 21 gevangen genomen. Aan hetgeen over het gevecht bij Bronkho-rstepruit we-rdi gemeld, kan nog worden toegevoegd, dat de En- gelschen- niet alleen, 14 man moesten achterlaten, wier paarden dood of uitgeput waren-, maar dat de Boeren ook 10 gevangenen weder bevrijd den van de welke de Engelschen eei*st op hen hadden- gemaakt. Men behoeft overigens niet te vragen, welk een wilde vluc-hl, d-e terugtocht der Engelschen, geweest is, dat zij de 14 man niet de gelegenheid: kon- den geven zich in veiligheid te stel len. noch de gevangen Boeren me de konden voeren De „Times" verneemt uit Dur ban, dat het Uitlander-comité be sloten heeft een deputatie te benoe- noemen. die aan Milner bij zijn aankomst een lijst van grieven zal voorleggen. Te Burgersdorp in de Kaapkolo nie is men Donderdag begonnen met de berechting der minder be langrijke gevallen van hoogver raad'. Het stemrecht werd ontno men aan 51 kiezers, en 55 men- schen die geen kiezer waren, is voor altijd- de bevoegdheid om' kie zer te worden ontnomen,. De dagelijksche verliezen,lijst be vat slechts den naam van één sol daat die in het gevecht gewond: is, bij Carolina, den Hen dezer, maar niet, minder d'an zes gevallen van- dood of verwonding „bij ongeluk." Officieel wordt gemeld, dat 952 krijgsgevangen Boeren den 16en uit Kaapstad vertrokken zijn met bestemming naar Bermuda. Een <root deel van: de zitting van die verg oiedingscom missie werd Woensdag in beslag- genomen dloor het getuigenverhoor vqti een voor malig Enge-lsch inwoner van Mid delburg in Transvaal, dat moest strekken- om aan te too-nen. hoe de e.isch van Eng-wi-rda, eenHollandlsch notaris en, wetsagent aldaar, over dreven was. Het was onmogelijk volgens dezen getuige dat Engwir- da 800 pond sterling per jaar ver diende, zoo-als op-gegeven-. De „Times" verneemt uit Tand- zjer. dat de toestand ini het binnen land van Marokko dagelijks verer gert. Talrijke stammen beoorlogen elkaar. Het gezag van den, Sultan schijnt te hebben uitgediend', de Porto doet niets, uit onverschillig heid' of onmacht'. De Wazansche bergstammen hou den nog rooftochten in de naburi ge dorpen. Koning Edward VII werd' heden o-p bezoek bii den Duitschien Kei zer en de Keizerin te Wilh-elms- höbe verwacht. De onruststokers die het eerst geprobeerd hebben aan- d'en kant van Venezuela, zijn er nu in geslaagd, een expeditie tegen Ni caragua uit te rusten onder „ge neraal" Asban, gouverneur van den staat Panama. Natuurlijk hoopt men n- d'e Vereenigde Staten vurig, dat d'e ze poging om de Nicaragua- nen tot weerwraak uit te lokken, en een voorwendsel tot tusschen- komst aan de hand te doen, einde lijk slagen zal. Intusschen moet de Columbiaan- sche kanonneerboot La Popa bij Cartagena vergaan zijn. De minister van Buiten landsche Zaken van Argentinië heeft, vol gons een telegram uit. Buenos Ay- res aan de „Times", bevestigd in een geheime zitting van den Se naat. dat Argentinië en Chili over eengekomen waren' ?*-en, oorlogs materiaal verder aan te schaffen zoolang Engeland's arbitrage over het grensgeschil nog hangendte- was. De minister verklaarde verder, dat Argentinië neutraal zou blijven, wanneer de bestaande tractaten ge ëerbiedigd werden, maar Argenti nië kon geen veroveringspolitiek in Zuid-Amerika in de hand: werkon. Er is van Boeloewajo een expedi tie vertrokken om de Sengwe-ko- lenvelden degelijk tot ontginning bö brengen. Aan de „Times" wordt uit Tokio geseind, dat de betrekkingen t.us- schen Japan en de Ve-reenivde- Sta ten minder hartelijk zijn tengevol ge van beleed'igende bejegeningen, Japansche dames, die op reis wa ren. te Hawaï en te San Francisco door de inspecteurs van d'en genees kundigen dienst der Vereent gdle Staten aangedaan. Het is uitgelekt dat de Belgische oud-ministe-r Nyssens reeds Dins dagochtend een poging tot zelf moord had gedaan. Hij- trachtte zich aan het station te Schaerbeek voor een trein te werpen en moest door den chef met geweld' wegge haald' worden. Nyssens reed toen van het station naar een- wap-en-win win kei, kocht de revolver en- schoot zich daarmee d!ood! in het Hotel du Grand Miroir. Het doet altijd goed iets meer uit voerigs te hooren over de krijgsver richtingen in Zuid-Afrika, al is het dan ook maar van Engelschen kant. Zoo zullen onzen lezers zeker belang .stel len in de volgende dépêche van Kit chener, gedateerd 8 Juli, die Dinsdag avond in de „London Gazette" ver schenen is en waarin de opperbevel hebber een overzicht geeft van de krijgsverrichtingen, over het tijdvak van 8 Mei tot 8 Juli j.l. Eerst wordt ge waagd van de veranderingen, die in het Engelsche leger ginds hebben plaats gehad en daarna er op gewezen hoe de twee maanden, over welke het verslag loopt, voor vele dei- bereden troepen een tijd van oefening en voorbereiding is geweest. Dit op zich zelf al merkwaardige feit. dat naar een oorlogsveld ver over zee door Engeland troepen worden gezonden, die daar eerst nog moeten worden „ge oefend en voorbereid," illustreert de opperbevelhebber door de volgende mededeelingen, die wel bevestigen hetgeen nu en dan gemeld is over de onbruikbaarheid der Yeomanry en Zuid-Afrikaansclie politiemacht. ,,Het was onmogelijk om den eersten tijd een groot getal der nieuwe Yeomen te velde te h r e ngen, daar v e- len van hen rijden noch schieten konden, en de noodza kelijkheid om hen vast te houden op de verbindingslijnen voor exercitie en schietoefeningen belemmerde onver mijdelijk voor een tijdlang het werk der bewegelijke colonnes. Een aan. tal mannen hebben zich to taal ongeschikt getoond voor het werk, dat van hen verwacht w e r d., maar er is be vredigende vooruitgang gekomen en die is er nog, terwijl zij geleidelijk ondervinding in het veld opdoen." Na over de terugzending van de oorspronkelijke vrïjwlllïgerscompag- nieën gesproken te hebben en de af zending uit Engeland van negen milli- tie-bataljons ter hunner vervanging, zegt Kitchener, dat de Zuid-Afrikaan- sche politiemacht (Baden-Powell's korps) „geleidelijk een nuttige strijd macht wordt. Zij hebben ook heel wat oefening noodig gehad." (Bepaald door de dure lessen bij Houtkop, Abra- hamskraal, enz.) Dan volgt een beschrijving in bij zonderheden van de bewegingen en verrichtingen der verschillende colon nes, we>lke besluit met een overzicht van den toestand der Boeren op het oogenblik van opstelling van het rap port. Kitchener noemt de verliezen der Boeren zwaar en zegt o..a.. dat „het verlies hunner ossenwagens hunne be wegelijkheid en de proviandeering ern- sti- nadeel heeft gedaan en ofschoon de Boeren nog in staat zijn in geval van nood een anzien- 1 ij getal manschappen b ij- e e n te trekken, zijn zij nu, naar mijn meening, aldus de opperbevel hebber, niet meer bekwaam een groot operatieplan ten uitvoer te le""-en. „Opgesplitst in kleine afdcelingen van 3 tot 400 man, zijn zij over het gelieele land verspreid zonder vaste plannen en zonder hoop. Op de na dering onzer troepen verstrooien zij zich om zich in dezelfde huurt te her eenigen als onze manschappen voor hij zijn. Op deze wijze zetten zij een koppigen weerstand voort zonder iets blijvends te bezet ten of het kleinste stukje gronds van dit uitgestrekte land te verdedigen. „Ik houd het er voor dat in Trans vaal, de Oranjerivier-kolonie en de Kaapkolonie er nu niet, meer dan 13,000 Boeren te velde staan, maar met lange spoorweglijnen, die be waakt moeten worden en voet voor voet verdedigd, om onzen militairen zoowel als burgerlijken aanvoer te verzekeren, en ,wal nog belangrijker is, om den vijand te beletten levens behoeften te krijgen door onze treinen buit te maken, b lij ft het gebruik van grootegetallen troepen een noodzakelijkheid. Bewe gelijke colonnes blijven daarbij noodig om tegen de verstrooide henden der Boeren te opereeren en hun hulpmid delen uit te putten. Zooals in elke guerrilla is er slechts langzame vooruitgang en groot geduld Feuilleton. Naar het Engelach. 29) Het opperhoofd' dór Badh-Mawid'i reikte hem zijn pistool over. Neem uw wapen terug. Wij heb ben- zulke dingen niet noodig. als er groote gebeurtenissen aanstaan de zijn. Allah zij met u, mijn broe der Een zekere voet en -een scherp ziend oog mogen- u nog bijtijds in Nazzi brengen, om de pret bij te women., Lewie keerde het dorp der Bada- Mawidi den rug toe -en aanvaardde zijn moeilijken tocht. Het was druk kend warm en geen- /koeltje bood eenige verkwikking aan, maar Le wie stoorde zich aan geen hitte. AI9 't hem een beetje meeliep, hoopte hij omstreeks zes uur Nazzi te bereiken. Dat Marker zijn zwakheid door grond had en hem een taak had opgedlragpn, die hem een goedkoo- pe vold'oeniing kon schenken, was een denkbeeld, voor zijn ijdelheid moeilijk te verkroppen, maar juist daardoor een prikkel te meer, om thans het uiterste te beproeven. Hij zag zelf het hopelcoze van zijn pogingen in, maarhet was toch mogelijkAls hij maar -tijd' genoeg hadAls het hem mocht gelukken. Bardur en de for ten bij de passen te waarschuwen, zou Indië gereid- zijn. Als George te Nazzi was. zouden er twee zijn, om dit werk te doen en anders was er toch in allen, gevalle één, die het zou probeere-n Al zijn gedachten concentreerden zich op Nazzi e.n Bardur. Hij had voor 't oogenblik geen ander doel voor oogen dan den pas bij Nazzi en dat telegraafstation. De geza menlijke bezetting van Forza en Khautmi zouden den pas een uur kunnen verdedigen, als zij bijtijds werden opgeroepen. Thwaibe was sterk genoeg in Bardur, maar de stad! zelf zou hem last kunnen ge ven, en hij was geen doortastend man. Twee uur na het telegraafsein in het station bij Nazzi zou het noorden van Indië het nieuws we ten en zich srereed houden tot te genweer. In Bardur zelf kon ver raad schuilen maar daartegen ver mocht hij niets. Hij kon alleen het mogelijke doen,. Het zweet gudste hem van het gelaat cm door zijn ge scheurde mouw kwam een bloe dende arm zichtbaar, maar hij voel de geen physieke ongemakken en pijn. Zonder zich eenige- rust te gun nen, liep hij voort, steeds ver der. De zon neigde reeds ter kim me en nog had hij hè- doel van zijn tocht niet bereikt. Een gevoel van doffe wanhoop greep hem aan. Met inspanning van al zijn wilskracht schudde hij dit van zich af. Hij moest voortvoort Eindelijk, eindelijk was hij in die Nazzi-vallei. Het was stellig al laat wel over achten. Heel in de verte zag hij d'en lichtschijn van een vuur. Hij uitte een kreet van blijdschap. Zijn trouwe vriend George zou daar wezen op d'e afgesproken plaats. Nu zouden zij met hun. tweeën zijn. Als het maar rriet reeds te raat was! Het zou niiet lang meer duren, of de maan kwam- op en dan kon elk oogenblik d'e voorhoede van het vijandelijk leger verwacht wor den Maar d'andan was er nog een ander middel, dat hem thans als bij plotselinge ingeving werd ge openbaard. en dat middel zou hij aanwenden-, al zou het hem ook 't leven kosten. Lewie's oogen schitterden met een eigenaardigen glans, toen hij George bij den naam riep. Ben jij daar. Lewie? God dank, dat ik je behouden en wel vóór mij zieWil je niet wat eten? Lewie greep naar de flesch met- water en teschte zijn brandende dorst. Daarop at hij als uitgehon gerd van, hetgeen George aan mond voorraad bij zich had. Waar heb je toch gezeten vroeg Wi nierham. An dover ver telde mij dat je gistermiddag For za verlaten hebt. om 's avonds hier te kunnen zijn. Ik heb gedaan, wat je mii gezegd- hadt. en toen je niet kwaamt opdagen, ben ik dó luidjes te Khautmi gaan waarschuwen. Zij hadden stierlijk het land. maar be grepen toch. dat er niets anders op zat dan naar Forza te trekken. Na een vermoeienden marsch kwa men zij daar aan. We hebben An- dover in ziin nachtrust gestoord, maar d'at nam hij ons volstrekt niet kwalijk. Hij heeft ons heel gastvrij ontvangen. Hij deelde ons mede, dat je al lang geleden vertrokken waart en cktt die aanval van die Ba- da-Mawidi meer een soort van klucht was geweest. Ik heb op het fort overnacht en ben vanmorgen hier teruggekomen, om op mijn post te zijn. Kerel, waar ben je toch geweest Gejaagd en zoo beknopt mogelijk deelde Lewie zijn vriend zijn avon tuur mede en maakte hem deelge noot van zijn angst. Wij moeten, zeide hij, Bar dur waarschuwen en dan maar ho pen en vertrouwen, dat men van daaruit het zuiden van het dreigend gevaar in kennis zal stellen. Je weet immers wel dat telegraaf star tion aan het eind van d'en weg, waar het ravi mi- begi n-t Daar moet je heen-, zonder tijd te verliezen. Elk oogenblik is kostbaar. Ontzet en verbijsterd- staarde Get- orge hem aan. Ik kan het bi jna niet gelooven, stamelde hij. Dat is iets onge hoords Het is maar al te waar. Van jou en miij hanet thans alles af. Ze kunnen niet komen vóór na mid dernacht en tegen dien tijd kan Thwaite in Bardur klaar zijn en kunnen de soldaten van Khautmi den weg verdtedigen. Dat zou hen een poos ophouden en als Bardur dan later in hun handen viel, zou den zij het geheel e zuiden gewa pend vinden. Het zou niets wezen, als het maar zoo n- gewoon verzet was van een rebelschen bergstam, maar ik verzeker je. d'at het een groote strijdmacht en dat alles met zorg voorbereid is. Marker is al maanden lang druk in de weer ge weest. Er zal een opstand uitbre ken in elke stad in het noorden. Iloe Marker het heeft aangelegd, om dó inboorlingen zoo op zijn haind te- krijgen, mag de hemel we ten. maar het is een feit. Weidra waren al de soldaten: op het voorplein versameid. Thwaite sprak hen toe, deelde hun- het drei gend gevaar mede en vermaande elk. zijn plicht tie doen. On tien uur was Bardur reeds tot tegen weer gereed. In de stad heersehte de grootst mogelijke verwarring en opschudding. Van alle kanten kwa men verzoeken om paspoorten, omt naar het zuiden te vluchten. Chi- neesche en Turkmeensche handela ren uit Leh en Lhassa. Yarkland en Bokhara trachtten- hun wareru zoo veel mogelijk in veiligheid' te bren gen en riepen hun geheimzinnige godheden aan. Logan-, die juist dien

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1