Tweede Blad, Een Man van Adel. De processie van Heusden en om streken naar Kevelaar vulde niet min der dan 38 waerons van het Staats spoor. De verzamelde bedevaartgan gers, die Zondag en Maandag aldaar vertoefden, beliep circa 60.000 perso nen. Tengevolge der talrijke diefstallen, die sedert eenigen tijd' in de badkabie- nen te Ostende worden gepleegd, .s door de agenten der bijzondere bewa king een persoon aangehouden, die be weert Cornells Boere te heetcn, gebo ren te 's-Gravenhage in 1872. Men vraagt zich af of dit een broeder der Boeren is, die te Brussel werden aan gehouden voor den juweelendiefst. J van de Magdalenastraat. (Ilbl. v. Antwerpen). De adel ia de Tweede Kamer. De verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer zijn thans afgeloopen. Haar samenstelling is bekend. Het i? misschien niet onaardig eens even na te gaan, hoeveel van de nieuw geko zen Volksvertegenwoordigers van adel zijn. Wanneer we dat nagaan, zeet de -Zutph. Ct>", vinden we onder de 100 Kamerleden 21 die van adel zijn. Onder hen zijn 13 jonklieeren, 6 ba ronnen en 2 graven. Van dezen behooren 4 jonkheeren lot de oud-liberalen; 4 jonkheeren en 3 ba ronnen tot de anti-rev.; 1 jonkheer. 2 baronnen en 2 graven tot de vrij-anti- rev., en 4 jonkheeren en 1 baron tot de katholieke partij. Percentsgewijze wordt de verhou ding aldus: Van de Katholieken in de Kamer is 20 pet. van adel; van de nti- rev. ongeveer 29 pet.; van de oud-libe ralen ongeveer 44 pet.; en van de vrij- anti-rev. partij pl. m. 83 pet. De sociaal-democraten, de vrijzinnig democraten, de vooruitstrevend-libera- len en de Christelijk-Historischen heb ben in de nieuwe Tweede Kamer geen afgevaardigde die van adel is. Handig. In de gemeente Weststellingwerf woont een smid, die met eene volle dige smederij in een schip de dorpen afreist om smidswerk te verrichten. Voor afgelegen boerderijen is dit wel gemakkelijk en deze ambulante smid heeft dan ook «reen gebrek aan klanten. De detacheerio'- van luitenants van de korpsen bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen, ter opleiding tot officier van wapening, welke detachee- ringein sedert. 1899' waren geschorst, zullen thans weder plaats hebben. Nog in dit jaar zal een curus gehouden worden. Een visscherslanddag. De lieeren II. J. Lovink, directeur der Heid'emaatschaoui iJ. Meesters, voorz. derVer. t. bevordering der Zoct- watervisscherij Ln Overijssel; J. H. van der Palm voorz. der Vereenifring t. bevorder in-- der Zoetwatervisscherij in Friesland; cnT. A. O. de Ridder voorz. der Ned. Visscherij-Vereeniginr heb ben een rondschriiven verzonden, waarin zij opwekken tot deelname aan een visscherslanddag Op indrukwek kende wijze moet daar aan de Nieuwe Regeering bewezen worden, dat het aller wensch is. zoo spoed'"- mogeliik, een afzonderlijke wet op die visscherij ingediend te zien. De vergadering: wordt gehouden 28 Aug. a.s. te Utrecht. Een 60 jarig jubilee. Donderdag was het 60 jaar geleden, dat de eerste Chr. school, aan de Bloemgracht te Amsterdam geopend werd. Zij is de baanbreekster geweest voor tal van scholen met den Bijbel, die sedert verrezen zijn, In Februari 1840 verzond de kerke- raad der Chr. Afgescheidene Gemeen te te Amsterdam een aures tot oprich ting aan den Koning, 14 Juni d. a. v. werd eene dispositie van het gouver nement ontvangen met verwijzing naar het Plaatselijk Bestuur, en in Aug. werd de autorisatie van B. en W. tot oprichting eener Bijz. school van de eerste klasse verkregen. De school, in 1866 verplaatst naar de Marnixstraat 285 (sedert 1 Mei 1879 is de heer P. S. van Dorp als hoofd dier inrichting werkzaam )mag zich in voortdurende» bloei verheugen. 31 Aug. a.s. zal deze gebeurtenis met de leerlingen feestelijk herdacht worden. (Stand.) Brandstichting. Uit Züerikzee schrijft men: Donderdag is alhier gevankelijk uit Zwolle binnengebracht de evangelist A. W., verdacht van brandstichting in zijn evangelisatie-lokaal en woning in de Nobelstraat alhier. De Zierikzeesche Nieuwsbode deelt omtrent deze zaak nog het volgende mede: De man, dfe Maandagavond om streeks negen uur den brand ontdekte, wendde onmiddellijk pogingen aan om dien te blusschen. De deur van da woning werd1 geforceerd en bij bin nentreden zag men terstond, dat hier de toeleg bestond om kerk en woning aan de vlammen prijs te geven. Ge lukkig, dat die toeleg intijds verijdeld is geworden, en dat de brand in zijn geboorte gesmoord is. De gevolgen wa ren anders bij den feilen wind, die er woel, niet te overzien geweest. Het plan van den brand was slim bedacht Dat de berekening faalde, is vermoede lijk te wijten aan een vergissing. Men had in verschillende vertrekken wekkers geplaatst en deze door middel van draden verbonden met brandende petroleumlampen. Da dampen waren zoodanig gesteld, dat zij. wanneer de wekkers afgingen, subiet moesten kan telen en op den grond vallen. Boven dien was. indien tengevolge van den val de lamp mocht uitgaan, aan de lamp door middel van een draad een ander licht bevestigd, waardoor de pe troleum, die zicb door den val op den grond verspreiden, moest vlam vatten. Nu stonden van do zeven wekkers ze3 op elf uur, terwijl de zevende, die in d kerk was geplaatst op kwart voor negen was gesteld. Zeer waarschijnlijk is dit een vergissing geweest Vermoe delijk heeft de dader bedoeld den wek ker te plaatsen op kwart voor elf. Aan die dwalinc is het dan ook waarschijn, lijk te danken, dat do brand verijdeld Ls en mogelijke groote rampen zijn af gewend geworden. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In de druk bezochte vergadering van den Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken in Friesland, te Leeuwarden gehouden is na uitvoerige en warme discussie, op voorstel van het bestuur de volgende motie aangenomen niet 137 tegen 18 stemmen: De vergadering (gehoord de discus sie over punt 4b der agenda) spreekt als hare meening uit, dat in den zo mer door het fabriekspersoneel in vela gevallen te veel werkuren worden ge maakt, en acht het wenschelijk, dat door de besturen der coöperatieve zui velfabrieken worde gestreefd naar ver korting van den te langen werkdag. Voorts acht de vergadering een vrijen dag om de acht dagen voor het fa briekspersoneel een billijke eisch. die ze gaarne aan alle bij den bond aan gesloten fabrieken in toepassing ge bracht za En ten slotte machtigt da vergadering het bestuur van den bond, om in overleg met liet bestuur van den Bond van zuivelfabrieksarbeiders eene commissie te vormen, waartoe 't bestuur der fabrieken en het personeel dier fabrieken zich bij eventueele ge schillen kunnen wenden om bemidde lend op te treden. BUITENLAND. Algemem wordlt aangenomen, dat) iji die laatste kwart eeuw die loo n<en ees'taxltig hoogier zijn geworden. Dat schijnt ook al niet meer waar. De heer G. H. Wood1 goeft in het Economie Journal" een langie lijst van loonew, dlie twintig jaren lang o*"» dezelfde hoogte zijn gebleven. Daarin worden opgenoemd 25 ge vallen waarbij het loon, 20 25 ja ren op goh ike hoogte bleef21 ge vallen waarbij het in 25 tot 40 ja ren niiet veranderde en 9 gevallen waarbij het ruim 40 jaren op het- aêlfdio peil bleef. Op het eerste "©zicht zegt de schrijver schijnt het ongeloof lijk. dat troepen reorganiseerde loon trek kendlen zoo lang te vergeet s zouden techten. verhooging te verkri ren. of dat werkgevers zou den voortgaan hetzelfde loon te be talen. niet slechts gedurende één, maar "edu-rende 2. 3 en zelfs 8 of 9 tijdperken van gedruktheid in het bedrijf. In de li'st worden 8 verschillen de arbeidSvakken te Londen ge noemd'. Bovendien deelt de ..Amal gamated Societv of Engineers" in een harc-r uitgaven mede, dat hot behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Haandag 26 Augustus 1901. Mo5569 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Beduit .van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts f2.50, terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en II. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gTatis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zijn de heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa nhet bureau der ver eeniging, 22 aLnge Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Information naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 information en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo pen jaar verstrekt. In Juli zijn 46 vorderingen tot een bcdra van f 1300. 18 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 client het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzü dito-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewensclite inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11-—12 uur v.m., de overige $agen van 34 n.m. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, dar bij hunne be schikking van 20 Augustus jl. aan J. van Hooff vergunning ïs verleend tot uitbreiding van de kleerenwasscherij en drogerij in het perceel aan de Brou wersvaart, nos. 28 en 30, door bij plaatsing van eene stoommachine van G paardenkracht met stoomketel. Haarlem, 23 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L.-S. Coöperatief Bouwen te Haarlem. Wat is het doel de-r coöperatie Bevordering van eigen stoffelij ke belangen door goed1 geordende samenwerking. Dit in verband' met het verbeteren van sociale aangele genheden kan tot d;e schoonste uit komsten leiden. De beer M. P. de CLercq zet dit nader uiteen in de Wereldkro niek. en vertelt er speciaal wat bij over de Haarlemsche coöpara tors, die aan het hoofd staan dezer beweging. Zooals het meest met iets nieuws gaat. ondervond' het plan vóór 15 jaren van liet kleine consortium coöperatief willende bouwen, eerst niet alleen geen medewerking, doch beslist groote tegenkanting. Weldra daarna bleek meer en meer de groote levensvatbaarheid van dit stelsel. De voor iedereen te aamchouwen uitstekende gevolgen deden het vroegere vooroordeel ver- Feuilleton. Naar het Engelsch. St. John zond dadelijk twee van zijn manschappen naar Andover, om dezen van alles op de hoogte te brengen. Andover moest bij de ver schillende signaalposten schild wachten plaatsen en als hij nog bij tijds kwam. zouden zijn soldaten en die van Khautmi gezamenlijk den Nazzi-pas bezetten. Kwam de vijand echter vroeger, dan moesten laatstgenoemden alleen tegenweer bieden. St. John en- George spoed den zich met d'e manschappen ver der, zoo snel zij konden. Mitchin- son zou met d'e overigen volgen en de seinvuren ontsteken'. Toen zij bij de plek kwamen, waar George zijn vriend' had achter gelaten. en Winterham het vuur lustig fcag branden, loosde hij een zucht van verlichting. Lewie was nergens te zienhij sliep waar schijnlijk rustig en wel in de tent. Voor niets ter wereld wildle hij anderen in steeds aangloeiende lust tot navolging. En nu in 1Ö01 heeft Haarlem 31 coöperatieve bou w v ereeni g ingen waarvan één in wording. Al deze vere.enigingen beoogen gezond1 geriefelijk en aangenaam wonen, met geleidelijke eigendoms- verkrijging van de door die leden bewoonde huizen. Het aantal hui zen en die huurprijzen dezer ver- eeni gingen zijn echter zeer ver schillend. „De Volharding" heeft bijv. 168 woningen, waarvan- de huurprijzen per week 2.2.40 en 2.75 be dragen. ..Eigen- Haard" opgericht 13 Maart 1890, heeft 19 huizen aan den Kdnderhuissingeld'e huur prijs bedraagt per jaar 288.en van een klein huis 228.waar bij de onderhoudskosten voor reke ning der leden zijn. Hierbij zegt de heer de Clercq, valt eene toevallige bizondierheid! te vermelden, die voor coöperatieve bouwverenigingen i ■njwefcrarende steden gelukkig geen zeldzaamheid is. Deze vereeniging was de eerste gebruikmakende van een. geëxploi teerd wordende nieuw ^ouwterrei n wat nu bijna volgebouwd is. De verbinding .met de oude stad door een brug. verbeterde bovendien dat complex, waardoor die huizen, indien gewone huurhuizen zijnde, nu f 425 450 huur zouden moe ten doen. natuurlijk zonder ooit eigendom der bewoners te worden. Bedoeld zijn de groote huizen, want voor de kleide* is f 300.a f 325.nu als huurprijs de locale- per jaar. Doch zonder de genoemde bizon- derheid, zouden de huurprijzen toch vrij wat hooger zijn. indien niet coöperatief ware gebouwd. Dit motiveert de heer de Glercq aldus De huiseigenaar moet d'e huur percentsgewijs vrij hoog bereke nen. omdat er drie -redenen voor zijn. Ten eerstede moeite van herstellingen, onderhoud1 en be sprekingen betreffende de door de huurders steeds gewenscht worden de verbeteringenten tweedehet risico van. niet-verhuren, gedwon gen huurvermlnde.ring door te veel aanbouw, enz.ten. derde het ge vaar van non-betaling, in nieuwe stadsgedeelteninderdaad niet tot de zeldzaamheden behoorende-. Coöperatief bouwen voorkomt a.1 deze moeielijkheden. Herstellin gen. onderhoud' en verbet.eri.ngen komien ten laste van het. betreffen de lid1, e.n de ondervinding leert, hoe door ei - -enbelang die goede zorg en de zuinigheid, het beste bevor derd worden. Niet-verhuren,1 enz. komt coöperatief niet voor, want er worden precies zooveel huizen ge bouwd als ereleden zijn, terwijl weggaande lieden hun lidmaatschap steeds in waarde toenemende, gaar ne kwijt kunnen worden, waar voor zij zelf zorg dragen. Gevaar vara non-betaling vermijden die le den rnatuurlr k, want de Nederland- sch-e Coöperatiewat stelt ieder lid eener coöperatieve vereeniging aan- snrakeliik voor het geheel, waar mede f'0"* d'eige rakend ne1 wordlt ge houden bij de aanname van die le den. Het bedim- den huiseigenaren in billijkheid! ten. goede komende, wordt dierhalve bii coöperatief bou wen dje bron waaruit gemakkelijk de vroeger hier genoemde voordee- Len kunnen, vloeien. De coöperatieve bouwvereemiging „Onis tehuis" in de Roosveldfctraafc heeft 70 woon- en 4 winkelhui zen de huurprijzen, bii coöperatief bou wen, juister „contributie" te- noe men, zijn 2.20 en f 2.75 per week. De bepalingen in de statuten on- zer coöperatieve bouwvereeniging ziin verschiiiLend!. wat betreft wie lid kunnen worden, waartoe d'e boete-n ziiVen dienen en dergelijke particulariteiten van ondergeschikt belang. Er is evenwel groote een stemmigheid in twee punten, nl. dat leden- die die belangen dezer ge meenschap in gevaar brengen, ge royeerd' worden en dat in geen der coöperatieve huizen sterke drank verkocht mag worden, evenmin als daarin ooit. h-erbergiersbedrijftap- pe.r" of iets dergelijks mag worden uitgeoefend. Dat dit uit een sociaal oogpunt van )>eteekenis is, zal iedereen- eereedelük toestemmen. Vooris kunnen genoemd worden hem storen. Hij overlegde met St. John, dat het '-t best zou zijn, op post te- -aan staan op een kleine hoogte, dicht bij het vuur. Hij ver kneukelde zich in het denkbeeld, dat Lewie thans tenminste onge stoord den slaap kon genieten, dien hij zoo dringend noodig had tot het onvermij defijike einde daar zou zijn. Hij keek op zijn horloge: het was bij half twaalf. Haystoun zeide, d&t ze tegen middernacht hier zouden zijn-, fluis terde hij zijn metgezel loe. Wij hebben niet veel tijd' meer. Op zijn allervroegst over an derhalf uur. Waar is Haystoun? George wees met zijn hand in de richting van het vuur en de tent daar vlakbij. Hij is daar. Ik denk, dat hij slaapt, Hij was doodmoe. De arme kerel zal gauw genoeg in zijn rust gestoord worden. Weet ge zeker, dat hiji ons geen nadere hij zonderheden kan mededeel e-n Hij heeft mij reedis alles ver teld. wat hij wist. Laat hem stil slapen. Mitchinson kwam aanrukken met de achterhoede. Hij knikte Ge- 15 huizen van de coöperatieve bouw vereeniging ..Coornhe.rt", op gericht 17 Aoril 1895 en gebouwd hoek Brouwerskadie en Coorahert- straat. Het inwendige dezer huizen, is volgens de tegenwoordige wijze, veel in Nederland gevolgd o. a. ook bij de hiervorem genoemde groote huizen van de coöperatieve bouw vereniging ..Eigen Haard". Gelijkstraatssuite, keuken, daaronder kelder, tuin mot een schuurtje of bergplaats met de noo- d'ige kasten) enz., ook dn de gang. Eerste verdieping: twee groote en twee kleine kamers. Zolder, met een gebogen dak of ook wei gedeeltelijk met eeni plat dak. doch hier veel met pannen en hout besc-hoten. Op den zolder ie ééue kamer het type. dioch meerde re kamers worden daar gemaakt, naar behoefte van het betrekkelijke gezin. De diepte der terreinen van d'e coöperatieve huizen is hier vrij al gemeen 20 Meter, terwijl de breed ten varieeren van 6.25 tot 4.75 M. Ten slotte vermeldt d,e schrijver nog dat hier thans circa yijftien honderd huizen van coöperatieve bouwvereeni ringen zijn. Aan het slot van het artikel blijkt dat de schrijver geenszins blind is voor de woekerplant op den bodem der coöperatie, nl. ditv speculatie. Om dat euvel hebben velen coöpe ratief-bouwen veroordeeld, en zeer terecht zegt de schrijver. Maar al dus besluit hij Verkeerde afwij kingen moven niet leiden tot afkeu ring van een streven1, waarvan ge lukkig ook zooveel goedfe. degelijks en nuttigs te aanschouwen is. Stadsnieuws. Deze week gaan wij in het Wereld- Panorama een reis doen door Opper- Beieren. naar het schilderachtige Te- gernsee en zijne interessante omgeving. Een uitstapje. De heer en mevrouw Heesterman te Amsterdam hebben Donderdag den Af rikaners aldaar en enkelen hunner vrienden een aangename» -1 bereid. Te tien uur vertrok het gezelschap per spoor naar Haarlem, waar de rijtuigen stonden te wachten voor een tochtje over Bloemendaal, waai- "epoosd en gegeten werd, naar Zandvoo-waar eenige aangename uren aan het strand werden doorgebracht. Te^n zes uur was een maaltijd in het Grand Hotel aangericht. Menige dronk werd inge steld op Kruger. Steyn en ook on „die jonge rneisic". die den 0-nver^.etelijken moed gehad heeft om toen alle mach tigen zicli verre hielden, met de daad hare sympathie te toonen, ..Ons voel maar zwaar, als ons denk aan ons land en volk, aan die wouwen en kinders". Dat is verstaan maar ook dat zulk een onthaal eene ver kwikking brengt. „Dan is ons die leed wat verzacht." Heemstede. Ondertrouwd: C. de Rijk en M. S. Glaser. Bevallen: B. A. C. WaasdorpVan der Eem, z.; P. Westerhoven—Hetum, dochter. Overleden: N. J. Stevens, 2 m.; G. L. J. Hoofman, 4 m. Zawdvoort. Aangekomen badgasten: Baron Van Wassenaar, Bennekom, Pension Zee- en Duinzicht, 5 pers. Mevr. Wertheim, Amsterdam, 3 p. Brn. Sweerts de Landas, Rotterdam. C. Bauman, Cleve, 3 pers. Wed. Enschedé. 'Velp, 2 pers. Allen Hotel d'Orange. Dames Bastiaan, Leiden, 2 pers. Dames Oosterbosch, Amsterdam, 2p. Fam. Van Vlooten, id., 3 pers. Allen Cottage Pretoria. Mevr. Dubois, id.. 5 pers. Mevr. Timmerman, id. Allen Beau Séjour. M. Silberklang. id.. Willemstraat 3, 9 pers. A. Sterneberg id.. Kerkstraat 3c, 5 pers. J. Heijmans, id.. Kerkstraat 3. L. Hesse, id,. Kerkstraat 25 7 pers. J. Smit, Zaandam, Villa Suzanna Maria. Mevr. Frowein, Elberfeld, 9 pers. Fam. Gans, Amsterdam, 3 pers. Mej. Jacquet, Emmerich. A. Gall, id. 1'. S.'lnmtz. id. orge toe en ging zitten. Met ons hoevelen zijn wij vroeg Winterham. Met ons drie-en-veertigen. Het zal mij benieuwen), ho© alles af zal loopen. St. John posteerde zijn manschap pen zoo goed mogelijk. Er was geen tijdi. om verschansingen op te wer pen. maar een ruwe steenhoop in 't midden van 't ravijn deed! toch ©enigszins als bolwerk dienst. En zoo wachtten zij, sLeeds noord waarts blikkend en luisterend, of hun oor ook den klank van nade rende voetstappen vernam. George werd ongeduldig. De pas kan niet meer dan vijf naijlen hier vandaan zijn. Zouden een paar van onze manschappen daar niet eens heengaan Wij moeten blijven, waar wij zijn. gaf St. John beslist tiean ant woord. Het is op slag van twaal ven. Thwaite heeft drie uur gehad, zich voor te beren den e-n: het zui den te waarschuwen. Plotseling werd de nachtelijke stilte verbroken door een geluid als van geweren, die heel in de verte werden afgesohoben. Wederom hetzelfde geluid Met wien ter wereld zijn zij Fam. Romein, id., 4 pera Mevr. Simon, Kirn, 2 pers. De heer Huvcens, Londen. Mevr. Marez Oyens, Den Haag, 2 p. Allen Grand Hotel. Mevr. Van Hasselt, Amsterdam 6 p. Mej. Rappard, id. Allen Villa Jacoba Abramina. J. F. Miller, Amsterdam, Poststraat 11, 2 pers. Fam. Boissevain, Haarlem, id. 2 p. Mej. C. Eugt, Amsterdam, Bakker straat 6. A. Hoeks, Werne. Burgemeester En- gelbertsstraat. Mevr. Van Dam, Amsterdam, Roze- nobelstraat 15, 8 'pers. B. Weill, id., Villa Hendrikus, 3 p. C. G. Broekman, Amsterdam. Mej. F. Veninga, Ommelanderwijk. Beiden Hotel Belvédère. Mij nil. Lantz, Bonn, 2 pers. Dr. Hillemans, Duisburg, 4 pers. Fam. Berend, Amsterdam, 4 pers. Dr. S. Schippers, id., 3 pers. Allen Groote Badhuis. Fam. Salomonson—Wertheim, Am sterdam, 2 pers. Fam. Goethal3, id., 3 pers. Allen Hotel Zeerust. Fam. Wilkens, Veendam, 8 pers. Dr. Schreuer, Weenen, 5 pers. Fam. Daam, Utrecht, 2 pers. Fam. Schmitz, Duisburg, 5 pers. Allen Hotel Driehuizen. F. Kraus, Moscou. J. van der Manden, Amsterdam, 2 p. Mevr. Schmemann, St. Petersburg. H. Goebel, Wiesbaden, 2 pers. Allen Hotel Kurhaus. Vel8en. Ondertrouwd: A. Kaasenbrood en G. Haver; P. Jaspers© en H. van Hooff. Getrouwd: C. Oostbaan en A. M. Lijbering; F. W. P. Rijkers r>n van Amersfoort; P. Oorthuijsen en J. A. Lipmann; H. Wolterman en A A. M. Zeeman; C. Kistemaker en S. Is. van de Wint. Bevallen: G. JonkersGroenink, d.; A. E. PeereboomGoukes, d.; A. G. WernerJansen, d.; D. Willemse Schippers, z.; E. OldenburgReij, z.; B. van der PloegDoeksen, d.; M. VerspeekAarts, d.; J. WobbeJan sen, z.; H. M. van DonselaarEnze- rink, z. Overleden: H. Kneppers, 1 j.; J. H. de Laleyne, 10 m.; II. J. Peeperkoorn, 3 w.; M. J. Grapendaal, 2 m. Spaarndam. Getrouwd: G. Hartog en P. M. Fin- son. Bevalltn: M. HartendorpKok, d. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Getrouwd: J. Boeregeest en A. J. v. d. Putte. Bevallen: K. HoeltsemaSalverda, z.; ,T. Kappers—Willemse, d.. (te Haar lem). Overleden: J. de Fouw, d., 7 m. Binnenland. Restauratie. Het is thans zeker dat het Oude Bui ten-Gasthuis te Amsterdam gerestau reerd! wordt. De heer Victor de Stuers heeft met Rijksbouwkundigen het gebouw en de terreinen «reinspecteerd en een plan tot restauratie gemaakt. Volgens dat plan zou het oude Bui ten-Gasthuis in den vroegeren zestien den eeuwschen stijl worden hersteld, maar bovendien zou o^ het sroote open terrein aan de zijde van de Con-: stantijn Hv""-ensstraat een nieuw ge bouw worden geplaatst, een ontvang- gebouw, dat aan die zijde het uitzicht op het oude gebouw zou benemen en den inga^" van het nieuwe museum zou vormen. Het overige terrein zou als plantsoen worden ingericht. Wanneer met de uitvoering dezer plannen een begin zal worden ge maakt, is nog niet met zekerheid te zeggen. De dobbel zucht. Men schrijft uit Vlissingen aan het ,,N. v. d. D.": Aangezien Engeland het wedden in het openbaar niet meer toestaat, heb ben zich in korten tijd hier zeven book makers gevestigd, terwijl er te Mid delburg al negen wonen. Er zijn daeca dat er voor één bookmaker 100,000 brieven aankomen. daarginds aan. "t vechten riep Mit chinson met naar voren gebogen hoofd eiuscherp luisterende ooren. Zi< ziin het daar is geen twijfel aan, zeide St. John, waar na hij zijn on^a/sser op eedlampteji toon een paar woorden toevoegde. Ik ga naar den pas. verklaar de George. Hij schijnt door iemand verdedigd te worden. Het is onze plicht, te helpen. Onzin bromde St. John. Ik denk, dat de Bada's afrekenen met den een of anderen erfvijand van hun stam. of zoo iets. Opnieuw klonken er schoten daarop volgde een lanve stilte. Nu zijn zij den pas dioor. her nam St. John. Zoodra wij hen hooren naderen, geef ik het sein en stellen wij ons in 't gelid. Maar de klank van voetstappen werd niet vernomen. Het eerste half uur wachtens was voor allen een marteling. In oogenblikken als deze neemt 's menschen zonden- lijst een schrikbarende lengte aan. Als hij denkt nog slechts één uur te zullen leven, ziet hij met wree- de duidelijkheid al de dwaasheden en dwalingen uit zijn verleden. Duizenden dingen, die hij gedaan had of ongedaan had gelaten, doem den od aan George's geestelijken horizont. H'was oprecht dank baar, dat dit folterende wachten aan zijn vriend Lewie bespaard was Erehleven, die rustig sliep in de tent bij het nog steedis helder brandende vuur. Tegen twee uur kwam Andover aanzetten mot vijftien man. Zwij gend luisterde hij naar St. John's medledeelingen, Dus ben ik nog vroeg genoeg! ie heeft van dit alles de lucht ge kregen Haystoun? Maar wie kan daarginds gevuurd hebben? Ik begin haast te gelooven. dat zij te gengehouden zijn Hot wordt in allen gevalle al leelijk laat voor hen. Zou er nog hoop zijn? Wij kunnen hier niet vandaan, maar als wij eens iemand op verkenning uitstuurde:}? Dit voorstel word goedgekeurd. Een der kloekste soldaten werd er op uitgeszonden. Twee uur later kwam hij terug. Hij was op den berg geweest en had in die diepte gekeken. Goen. spoor van eeniig le vend wezen had hij daar gezien. Hij had echter wel menschenstem- men gehoord, maar hij wist niet waar. Heel in de diepte brandde een vuur, m<aer er was niemand bij. Dat is weer een ec.hte streek voor de Bada's. sprak Andover. Misschien heeft Marker te veel op hen vertrouwd en hebben zij ons den onschatbaren dienst bewezen van hem te misleiden. Er schijnt hier of daar iets te haperen aan de uitvoering van zijn plannen Maar die klank van stemmen De soldaat hield stijf en sterk vol, dat hij had hooren spreken. Hij had er echter geen woord' van kun nen opvangen. Over een half uur is het dag, zeide George. Wat een nacht Hoe jammer, dat Lewie d'ien ge mist heeft. Het zou juist iets voor hem geweest zijn. Hij vatte weer moed en stak een pijp op. Het noorden was gereed, wat er ook verder mocht gebeu ren. En terwijl hij daar kalm zat te rooken, was Andover met de an deren in ©en diruk gesprek gewik keld. Zij waren vakmannen hij was slechts dilettant. Plotseling sprong hij overeind en tikte St. John op den schouder. Boven d'e toppen der bergen kwam eon zwakke lichtschijn zichtbaar. De beide mannen wendden hun ge laat naar het oosten, waar de da geraad reeds purperde. De vuren

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5