NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Uit Werkplaatsen en Fabrieken. Een Man van Adel. 19e Jaargang Dinsdag 27 Augustus 1901. No. 5570 HAABLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONESa Snee., Parijs 31Faubourg Montmojctre. Haarlem's Dagblad Tan 27 Aug. bevat o.a.: De Boeren heer eu meester in de Noordelijke Kaapkolonie, Ondts- hoorn door Scheepers bedreigd, Venezuela en Colnmbië, De Czaar in Frankrijk, Uit werkplaatsen en fabrieken, Haagsche Brief. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, dat bij hunne be schikking' van 20 Augustus j.1. aan die directie dier Haarlemsche Machi ne-fabriek voorheen Gebrs. F-igee, Vergunning is verleend tot uitbrei ding van hare fabriek in het per ceel aan die Leidischvaarfa No. 6 16, door bijplaatsing van eene stoommachine van 80 paarden kracht en twee liggende stoomke tels in het machiwegebouw' en ke telhuis op bet achtergedeelte van hot fabrieksterrein. Haarlem, 24 Augustus 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK, L.-S. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van! Haarlem brengen ter openbare kermis, dat is ingekomen een verzoekschrift van M. Balfo'ort, Wied. D. Soeliaart, om vergunning tot 'het verkoopen van sterken 'drank in het klein ini het voorhuis van het perceel aan de Botermarkt po. 27. Haarlem, 23 Aug. 1901. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK L. S. Politiek Overzicht. Uit d© verliezen!ijst van) het En- gelsche leger uit Zuid-Afrika valt op te maken, dat 20 dezer de Tom mies bij Uniodiale duchtig klop hebben gekregen. Er zijn daar ge sneuveld' vier huzaren, elf gewond en vier .vermist". De plaats is ge legen in de Kaapkolonie, 30 mijl van de Zuidkust verwijderd. De Boeren zijn dus een heel eind! voor gedrongen. Een ander ernstig be richt voor die Britten is. dat eene strijdmacht onder Scheepers, Oudshoorn, ook zeer zuidelijk ge legen bedreigt. Deze tijdingen stel len d:e onbetrouwbaarheid der me- dedeelingen over de herstelde rust in de kolonie in het helderste Licht. Men weet nu waaraan zich te hou den, als er weer dergelijke nieuw tjes tot ons komen. Dat trouwens het Engelsche le ger er slecht aan toe is, bewijst wel de lange brief van een Zuid-Afri- kaansch officier in d'e ..Times". De sohriiver noemt den gezondheids toestand der troepen totaal onbevre digend. Zulke verklaringen van ooggetuigen hebben groote waarde. Alsof al de narigheid: -nog niet ge- 1100'- was worden in- een brief uit Kaapstad aan de „H-amb.. Corres- pondenz" d'e zaken ook" niet roos kleurig voor de Tommies voorge steld. ïn dit schrij ven wordlt gezegd' •dat de Boeren de feitelijke meesters in de noordelijke Kaapkolonie zijn De grootste steden alleen zijn in handen der Engelschem. D'e spoor wegen zijn aan de genade der Boe ren overgeleverd, maar zij vernie len deze slechts voor zoover, dat toevoer van ^levensmiddelen naar de vrouwenkampen er -niet onder lij dit. Anders zouden er wel meer aanrandingen van treinen voorko men. Het zonderlingste is de toe stand in Aliwiail-Noord. waar die in woners niet aan den Engelschen commandant van het garnizoen een pas gaan vragen, maar aan dfeni Boe- reinbevelhebber. Een overlooper der Boeren vroeg den Engelschem com mandant bescherming teigern zijn vroegere strijdmakkers. Deze ant woordde, dat hij hem niet helpen kon, daar hij zich niet met zijn troepen buiten Aliwal-Noord' mocht wagen-. En hij ging nog verder en ried den renegaat aan maar liever dei hem door de Boeren opgelegde boet©te betalen! Wat is die Kolonie toch goedl schoongeveegd, niet waar? Overigens worden in den brief weier tafreelen opgehangen' van En gelsche wreedheden, die gewoon lijk de uitwerking hebben, dat zich tal van- mannen bij de Boeremcom- mando's aansluiten. Voor de Brit ten dus een -negatief resultaat. In de quaestie tusschen Venezue la en Columhië is vrijwel een stil stand getreden. Nog steeds komen, er berichten over de V-enezetaan- sche troepen die op stoomboot/en naar Rio Hacha gebracht worden om den opstand in Columbië te on dersteunen. Deze troepen tellen vol gens het eene telegram 800, volgens een ander 22,000 -man een nog al aanmerkelijk verschil. Als er iets waar is van 't heel© -geval, dan; zijn 't zeker wel geen regeerings- troepen, maar naar'alle waarschijn lijkheid' heeft mm dan te doen met een bendie gelukzoekers, een van die expeditiën zooals er bij eiken Zuid-Amerikaamschen opstand1 in vreemde havens georganiseerd wor den. En men zal zich wei niet ver gissen, als men aanneemt, dat de NoortFAmerikanen hier de hand in. hebben. Misschien zijn d'e stoom- booten niet uit Venezolaansche har vens vertrokken, zooals opgegeven wordt, maar uit Portorico. Rio Hacha is een haven aan de monding der Rancheria op het schiereiland Goajira, cl'ab dte golf van Maracaïbo naar het noorden omsluit, en deel uitmaakt van de Columbiaansche provincie Magda- lena. Buitenlandsch Nieuws. Frankrijk en Turkije. Het Fransch-Turksche conflict is dan nu geëindigd. De Sultan, wel begrijpende het op den duur niet te kunnen volhouden, heeft toegegeven. Een mededeeling van Havas zegt: Ten gevolge van eene verklaring, die de Fransche gezant te Konstantinopel op aanwijzing van minister Delcassé. lieeft afgelegd, is een keizerlijke iradé verschenen, waarbij gelast wordt dat aan de vrije uitoefening van de rech ten, voortvloeiend uit den concessie- firman, geenerlei belemmering meer in den weg worde gelegd. De onmid dellijke regeling van de rest der za- I ken wordt waarschijnlijk geacht. Dit is zeker een groot succes voor de Fransche diplomatie, te meer daar de koppigheid van den Sultan, naar van verschillende zijden wordt verze kerd, te wijten was aan Engelschen en Duitschen invloed. Dat ön Groot-Brittannië èn> Duitsch- land belang -hadden bij een oorlog tusschen de Fransche republiek en Turkije, valt niet te ontkennen. Im mers in dat geval zou Franlmjk geen tijd gehad hebben, zich met de Zuid- Afrikaansche quaestie to bemoeien, want men is ongetwijfeld zeer be-1 vreesd voor eene tusschenkomst van Frankrijk en Rusland, mede in ver band met de reis van den Czaar. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Laffan's nieuwsagentschap heeft zich de moeite gegeven na te spo ren wat er van die Tansvaalsche Volksraadsledien is geworden. Van d)a 27 loden vain den Eersten Raad is het lot vian dertien bekend. Tot deze dertien behooren Toseni, die in dien oorlog overleden is; Bernard Labuschagne en Malan, die gesneu veld zijn en F. Wolmarans, die ge vangen genomen is. Acht anderen, wier namen blijkbaar liever niet genoemd worden, hebben zich overgegeven. Van den Tweeden Volksraad is met ongeveer do helft afgerekend, zegt bet telegram-, maar vermeldt geen enkelen naam;. Bennet Burleigh seint uit Eden- burg (O. V. S.): De Boenen sluipen rond om onze colonnes te mijden. Dinsdagavond zijn 120 Boeren., ver moedelijk onder generaal Smuts, van den west- naar den oostkant van den spoorweg overgestoken naar een punt 48 K.M. ten zuiden- van Edenburg. Zij trokken naar Eensgevonden, en zullen vandaar waarschijnlijk naar Wepener en de grens van Basoeto-Land- gaan, waar een aantal kleine commando's in het heuvelachtige terrein weg schuilen. Het schijnt ctat Malan noordelijk is gegaan, met dépêches voor de Wet. Uit de verliezend! jst van Zondag ochtend blijkt dat van de Kaapsche politie een overste, een majoor, een kapitein en verscheidene maar- schappen den 14den Augustus te Kuiterskraal gewond zijn; bij' Nijl- sbrcom zijn den- 17d©n Augustus 4 Hooglanders gewond'; verder zijn den 18 Augustus bij Rietfcnteiin een. man gesneuveld en een luitenant en. 8 man gekwetst. Uit Winbur- wordt gemeld dat er nu ook een reeks van blokhuizen is gebouwd langs de lijn Smaldeel -Win burg en dat de treinen er vrijelijk veirkeeren. Zoolang als 't duurt.. Te Swellendam, in de Kaapko- lonie. zijn weer een aantal pro-Boe ren in de gevangenis geworpen. De Boeren krijgsgevangenen te en de hertogin van Cornwall ver scheidene servetringen en een: bro che aaneebod'en d'ie geheel waren vervaardigd uit muntstukken met den beeldenaar van pr©sidle rit Kru- ger; er was een 'adfre's bij. (Wat be helsde di'ttf} Op verzoek van den hertog, wer den de schenkers aan hem en zijn echtgenoot© voorgesteld. Hoe ver rukkelijk. Vrijdagochtend is het transport schip Chicago1 met 13 officieren en 307 manschappen, wier diensttijd meest verstreken was, uit de Kaap te Southampton aangekomen. Om der de .officieren aan boord was luitenant Coates, van de yeomanry, die tengevolge van een lcogelwond in den hals niet meer kan. spreken; hij heeft reeds vier broeders in den oorlog verloren-. De stoomboot Milwaukee iis met 1000 paarden van New Orleans naar Kaapstad vertrokken-. Uit Graaf Reinet wordt van den 2in gemeld, dat aan de drie teir dood veroordeelden, aan Ren&burg, van Aberdeen, Fourie, van Jansen- vil'le, en Pfeifer, van Victoria West, respectievelijk 28, 50 en 37 jaar oud, het doodvonnis is voltrokken. De heeren Te Water, Smith, in vloedrijke loden van den Bond', an dere bekende pro-Boers, en popu laire stadgemooten woonden de exe cutie bij, die voltrokken werd op den top van een heuvel fee Semels- poort. Toen het commandia weerklonk knalden de schoten, en onmiddel lijk waren d° veroordeelden dood. De verrassing van Haasbrcek's lager door kolonel Barker schijnt fee wijten te zijn aan de -reeds meer malen gebleken zorgeloosheid der Boeren op wacht. Bij Doomberg trokken d'e Engelschen langs een voorpost van 20 man. dia allen sim pende waren. Kolonel Barker liet de mannen rustig liggen en kon dientengevolge ook het kamp in den slaap verrassen. Het kamp was 120 man sterk commandant Haasbroek was afwezig en vetdkornet Gron-jo, die in zijn plaats het bevel voerde, ontkwam op een renpaard. De o-evanven genomen Boeren zijn van 15 -tot 25 jaar oud. met uit zondering van éént, die 77 jaren telde. Zij hadden meest drie of vier handpaarden bij zich, maar deze sloegen op hol toen d'e Engel schen het vuur openden. CHINA. Een aantal hooggeplaatste Chi- n'eesche ambtenaren sluiten dezer dagen verzekeringen op hun. leven, in het vooruitzicht van -mogelijk en slechten luim bij de keizeriuwvedu- we, als het Hof naar Peking terug keert. Zij moeten daarbij zóó rede neeren: als de keizerin onze hoof den op onze romnen laat des t© be ter, maar moeten ze vallen dan zul len althans de vreemde duivels aan- onze fami-liën een flinke som heb ben te betalen. Dit verzekert ten minste d'e Standard". Uit Peking wordt aan, de Tim-es gemeld': In weerwil van de drie gepubli ceerde keizerlijke edicten, waaron der er een is betreffende heft ver bod van invoer van wapen-en gedu rende twee -'areni, gaan d'e Chime©- sche tui ghui zen voort rneit den aan maak van een reuaaobt/igem schiet voorraad' en massa's wapenen-; ook wordt er veel oorlogsmateri-eel in gevoerd. Naar de officieus© ,,Nordd)eutsche Allg. Ztr." hoort, in tegenstelling met de berichten van andere bla den. zal de 'rijkskanselier graaf Bülow tegenwoordig zijn bij de samenkomst van- den Duitschen Keizer met den Czaar. Het blad voegt er bij dat- dit ook in overeen stemming is met de wenschem van den Keizer van Rusland. Prins George, gouverneur vani Kreta, gaat weer een reis naar de hoven maken van de vier mogend heden, die den- raad1 van toezicht over het eiland vormen. De prims moet' een heelen voorraad grieven en wenschen van zijne Kret-ensers aan hunne voogden: voor te leggen hebben en bij hen den leiddraad gaan zoeken die hem uit het nieuw labyrinth van Kreta kan voeren. De Dai'ly Mail" verneemt uit Simla (Britsch Indië) dat daar 13 inches -resem is gevallen in dirie dagen tijds. De Czaar in Frankrijk. In den Franschen ministerraad is het program vastgesteld voor de ont vangst van de Czaar en zijne gemalin. Dit luidt als volgt: Op den dag van hun komst zal de President der Republiek, met het ge- heele Noorder-eskader, hen tegemoet gaan om hen te verwelkomen in de Fransche wateren. De voorzitters van de beide Kamers en de ministers zul len den President vergezellen. De Keizer en de President nemen onmiddellijk daarna de vloot in oogen- schouw. Na het ontbijt, dat op de vloot- schouw volgt, zullen de Czaar en zijne gemalin, door den President begeleid. Duinkerken verlaten, om zich naar liet kasteel van Compiègne te bege ven; zij hebben er in toegestemd, daar hun intrek te nemen, Den volgenden dag wonen de Keizer en de President der Republiek het laatste gedeelte der manoeuvres bij. Den vierden dag is er wapenschou wing van de vier legercorpsen die aan de oefeningen hebben deelgenomen. Tribunes zullen opgericht worden voor de leden van Senaat en Kamer, voor de hooge waardigheidsbekleders van staat en voor de opper-officierer te land en ter zee. Na do revue wordt den Keizer en de Keizerin een groot „militair de jeuner" aangeboden door den Presi dent der Republiek. Het bureau der beide Kamers en de ministers worden daarop genoodigd. Volgens dit programma zou de aa» komst van den Keizer te Duinkerken vallen op 16 September. De Figaro" publiceert een brief aan President. Loubet, waarin op gratie wordt aangedrongen voor alle politie ke veroordeelden. liet blad vraagt deze gratie met het oog op het aan staande bezoek van de Czaar, daar hot wenscht, dat ieder Fransch bur ger in de gelegenheid wordt gesteld, hem toe te juichen. Aan alle zijden is er de laatste ja, ren samenwerking te bespeuren voor het verzamelen van statistieken. Zoo van buiten af mogen ze dor schijnen, maar in deze droge verhandelingen en lange staten is neergelegd de geschie denis van een groot deel der mensch- heid. Alleen door goed bijgehouden statistieken is het mogelijk een helder licht te laten vallen op ongeoorloofde toestanden, die wij allen betreuren. Wij hebben hier te lande het Bureau voor de Statistiek, en al zijn wij wat later ontwaakt dan de omringende lan den, wij zijn daarmede den goeden weg opgegaan. Ook hier geldt het: be ter laat dan nooit. De inspecteurs van den arbeid ver vullen in deze materie een groote rol, en het is dan ook aan het jaarverslag over 1900 van den Engelschen hoofd inspecteur van. den arbeid, dat wij het een en ander willen ontleenen over het aantal aan het fabriekstoezicht onderworpen werkplaatsen en fabrie ken. Het aantal fabrieken klom in dit jaar van 91,571 tot 95,669; dat der werkplaatsen van 134,185 tot 137,698. feuilleton. Naar het Engelach. 31. De vijand -maakte halt Lewie vernam dien kilank van stemmen. Hij mikte weer en ditmaal schoot •hij beter. Een smartkreet steeg uit die diepte -tot hema op en. een kille huivering voer hem door de ledlen. Hij was zoo iets niet gewoon. Maar toch vuurde hij weer., en wederom hoorde hij een kneet en -een plof. Le-wie laadde zijn geweren en wachtte. In 't halfduister zag hij een man nog geen vijf meter voor zich. Hij schoot en de man tuimelde achter over. Nu werd zijn toestand' hache lijker. De vijand had halt gemaakt op een afstand van dertig meter en ondieraan d'e helling was een. don kere plek. Daar hield hij onafge broken zijn oogen op gevestigd. Zoodra hij daar een menschelijk wezen vermoedde, zou hij schieten. Er klonk een kort commando en Üia troep rukte voorwaarts. Lewie deed twee schoten, maar de vijan den lieten zich niet afschrileken-. Zij naderden de plek, waar juist een maanstraal in d'e kloof door drong, en hij zag het wit van hun oogen -en- het blinken van hun tan den en hun messen. Zij stonden even stil. om hem de volle laag te geveni. De kogels floten hem- om de ooren. Hii loste schot op schot met verbijsterende snelheid en het scheelde weinig, of een paniek had de voo invaarterak kenden aange grepen. De voorhoede stond stil en een algemeen© verwarring was hiervan het gevolg. Uit het cen trum kwamen dreigende bevelen en uit den mond der officieren re gende het vloeken op hun inland- sche gidsen. Lewie was een geheel ajider we zen geworden dan zijn vroeger ik. Zijn oogen: schitterden met een on- gewonen s-lans. Elke minuut op onthoud kon heb land redden. Zijn voorraad patronen raakte uitge put, maar dan had hij nog steen-en en zijn m stool en de spieren van zijn arm. Een tweede kogelregen kw'am em onmiddellijk daarna werd d'e hel ling bestormd!. Het beslissend oogen- bli-k was daar. Hij mikte aan het steenblok met de reuzenkracht dei- wanhoop. Het gevaarte plofte naar beneden, een wolk van zand opja gend. De lucht weergalmde van wilde kreten een algemeen© pa niek ontstond. In de kloof klonken allerlei stem men verward door elkander. Lewie hoorde een angstig gegil, vermengd met gekenm- -ein geste-un en het ge schreeuw der opdringend© achter hoede. Hij wist, dat zijn laatste uur thans geslagen had. De opening van den pas lag thans bloot; hot steenblok had zijn wapens in zijn vaart meegesleept en hij' had1 zijn voed gekneusd, zoodht hij zich ter nauwernood staande kon houden. De ord'e scheen w&er-eenigszins her steld te zijn, want er vol-gd'e ©en derde geweervuur en die vijand! na derde al meer en meer Hij was volkomen kalm. De aan krankzinnigheid' grenzend© opge wondenheid! van daareven had plaats gemaakt voor een; rustige doodsverachting. Hij had nog maar alleen zijn pistool. Hii hurkte in het donker neer en koos met zorg zijn slachtoffers uit. Geen enkel© kogel miste zijn- d'oel. De manschappen der voorhoede hieuwen o<p goed ge luk met hun bajonetten naar rechts. De duisternis belette hen, iets dluidieb'-k te onderscheiden. Maar Lewie wist. wat hem te doe-n stond1. Hij week achterwaarts, tot hij hooger was dan zij. Plotseling wierp hij zich midden tusschen hen1, onder het uiten van een woes te n kreet en met zijn geweerkolf naar rechts en links zwaaiend. Hij vocht als een bezetene, tot zijn ge kneusde voet h'em deed struikelen. In zijn val sleepte hij twee anderen mee. Een bajonet drong in zijn linkerzijde door. en. niet bij mach te langer weerstand te bieden, werd hij door zijn verwoede aan vallers verder afgemaakt. Op 't vol gende oogenblik reeds schreed de colonne voort, over zijn zielloos lichaam heen. De morgen van den- nieuwen dag brak aan. Toen het oosten zich be gon te tinten met purper en goud en het ochtendkoeltj-e over de rot sen- streek, standen twee mannen bij den ingang van deft pas. De grond om hen hem was ongewoeld als d'oor een batterij ©n roode bloedvlekken kleurden het gesteen te. Van het noorden-, i-n de richting der vlakte, klonk het verward ge raas van wapengekletter stem men. Zuidwaarts door een kloof in het gebergte, zag men een gloed als van een vuur. Marker, die gekleed was in de uniform v-an een kapitein dier ko zakken. keek eerst nakr zijn met gezel en toen naar het seinvuur. Zie en luister I zeid© hij-. En in d© st'i-lte van den morgen, hoofden zij het sreluid1 als van een wachtwoord!, geroepen van post tot post. Dat ie het ochtendsignaal van een ontwaakt) rijk en het zekerst bewijs voor heb mislukken van on zen aanslag, ginsr hij voort. Het is mijn schuld niet, pre velde Fazir Khan somber. Ik heb gedaan, zooals mij bevolen was. maar toen ik met mijn volk kwam, vond ik een leger in de grootste verwarring en d© grens be waakt. Hij sprak met groot© kalmte, maar droeg in zijn binnenste het knagend bewustzijn rond. dat hij toch niet geheel en al van schuld! was vrij te pleiten. Marker keek naar hefc lijk van een man. dat dwars over dm weg lag. Het was vertrapt en vormloos; het gelaat was onherkenbaar. Slechts één der beide handen, met een gebroken gouden zegelring, kon eenige nadere inlichtingen verstrek- ken omtrent den dood©. De Kozak blikte met gefronste wenkbrauwen neer op het ontzield© lichaam. Vervloekt zij hij eeuwig vervloekt 1 Wie zou nu ooit gedacht hebben, dat die dwaas al onze plan nen in de war zou sturen! Hij zij gevloekt om zijn malle begrippen van eer en geweten I Ik moét naar de troepen, terug 1 Het is hier ook geen aanlokkeli'ke plek, om langer te blijven 1 De man zae- zijn werk van jaren in één enkelen nacht vernietigd 1 Zijn carrière was bedorven, zijn re putatie weg, voor altijd'. Was het wonder, d'at hij zoo bitter gestemd was? Hïf keerde zich om ©n stootte in 't heengaan met zijn voet tegen het lijk. Hij zag d© handi en dien go broken ring. Dat was eenmaal een mensch, zei de hii en nog wel een aristo craat. Fazir Khan bleef achter bij dén doode. Hii dacht aan zijn gast van twee dagen geleden en v©rwenschte zijn eigen kortzichtigheid, die hem dezen Engel9chm^,n te laag had doen schatten. Zijn positie was zeer hachelijk. Ai zijn kansen op roem

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1