Maar aannemende, dat dit wel het geval is, is het dan te onderstellen, dat de in de proclamatie vervatte be dreigingen eenigen invloed zullen heb ben op mannen, die duidelijk toonen alles over te hebben voor hunne onaf hankelijkheid, dfe alles hebben verlo ren, behalve de eer en het leven, en die nog genoeg energie hebben om hun lot niet te willen scheiden van dat der Kaapkolonisten, die tegen den erfvij and de wapenen hebben opgevat? En wat deze laatsten aangaat, zoude nog iemand durven tegenspreken, dat hun aantal met den dag toeneemt, niette genstaande, wellicht juist door, het executie-peloton en de galg? Engelsclie bewindslieden mogen het trachten te verhelen, het is een feit, dat Engeland in oorlog is met de beide» republieken en dat de Kaapkolonie in opstand is. Hoe zoude het andere mogelijk zijn, dat de in de kolonie gevallen Boereu er feitelijk heer en meester zijn. zoo als blijkt uit de omstandigheid, dat zelfs een zoo sterke bezetting als die van Aliwal Noord zich niet buiten de stad durft wagen! En wat nu de berich ten betreft, die af en toe verschijnen, dat de invalscolonnes langzaam maar zeker noordwaarts worden gedrongen, het officieel vermelde gevecht bij Uni- ondale, niet meer dan 40 K.M. ten noor- dn van de zuidkust gelegen en waar 4 huzaren sneuvelden, elf gewond en vier gevangen genomen werden, toont duidelijk aan, dat de geheele kolonie, behalve de naaste omgeving van Kaap stad, in vuur en vlam staalt. Neemt men nu in aanmerking, dat alle be richten, die tot ons komen de Engel- sche censuur hebben gepasseerd, zoo dat naar alle waarschijnlijkheid, de stand van zaken veel gunstiger voor de Boeren is dan hij ons wordt voorge steld, dan wordt 't hoe langer hoe m: verklaarbaarder.dat hun de eisch wordt gesteld binnen een maand de wapens neer te leggen, op straffe van voor eeuwigr uit het erf hunnen vaderen verbannen te worden, en dunkt heit ons niet onwaarschijnlijk, dat de veelbe sproken proclamatie de laatste troef is, die door Kitchener wordt uitgespeeld, misschien op aandringen van de Na- talscbe autoriteiten, die het gevaar zien naderen, dat deze kolonie het lot van de Kaapkolonie zal deelen. Het is een „va bauque" dat nu wordt gespeeld, maar de ondervinding leert, dat in het spel in het algemeen, en in het oorlogs spel in het bijzonder, de kans om te winnen en niet beter op wordt, wan neer men op goed geluk een kaart uit speelt, die ja! de kans kan doen kee- ren maar ook alles kan doen verloren gaan." De Czaar in Frankrijk. Er wordt in, Frankrijk druk ge arbeid aan de toebereidselen voor de ontvangst van den Czaar en zij ne gemalin. Driehonderd' sappeurs werken hard aan de oprichting der tribu nes op het Daradeveld. bij Reams. De 7 tribunes zullen een breed te hebben van bijna duizend me ter. Hulpsporen worden gemaakt om, den trein van dien Czaar, van NeufcMtel uit tot vlak bij de kei- zeliike tribune te brengen en om den trein weer te laten, loopera van de tribune naar Courcy. Hiet kan niet gemakkelijker. Ook die gemeenteraden zijn. in de weer. De Parijsche gemeenteraad heeft vergaderd om te overleggen wat men zou kunnen doen, of schoon 't reeds vaststaat dat die kei zerlijke gasten de hoofdstad niet zullen bezoeken. Men denkt er wear, een eerewacht aan te bieden. De stedeb'ke regeering te Reims .leeft een crediet van 25.000 francs toegestaan voor de ontvangst van den Czaar aldaar. De Raad van Compiègne heeft een comité benoemd om de feesten te regelen. Men. wil den Russischen sorave»- reinen, een boek', ini goud, aanhiel den. dat de namen draagt der ge- vers. Het staats-meubelmagazijn wordt nagezien om er, ter versiering vara de vertrekken die te Compiègne voor het bezoek ingericht worden, mooie historische meubelen uit te zoeken. Wat Duinkerken betreft, de in wijding van het nieuwe stadhuis zal niet plaats kunnen vinden bij de aankomst van dien Czaar. aan gezien de feestelijke ontvangst op den dag der aankomst waarschijn lijk beperkt zal blijven tot een dé- reeksen, de Kijoe Toetoeng en de Ke- rihoen (1790 M.) Naar het zuiden ver iep alleen de rug van den Liang Tibab uit het Bongan-dal en verloor zich achter den Terata, terwijl dódrachter het uitzicht onbegrensd' is over het uitgestrekte, vrij Vlakke stroomgebied van de Langau. Van het kampement uit was de wa terscheiding, eigenaardig Boekit An- tara genoemd, na enkele honderd me ters klimmen bereikt; zij is een rechte bergrug, op den kam slechts weinige tientallen meters breed, die den Nopin met den Apoon verbindt en aan weers zijden vrij steil afdaalt, westwaarts naar het Kapoeas-, oostwaarts naar het Mahakam-gebied. Even achter den voet van deze hoogte, waarop tal rijke offers blijk gaven, dat ook de Kajans er iets meer in zien dan in an dere waterscheidingen, vond het reis gezelschap nog zwakke sporen van het kamp van 1894, het verste punt, dat men destijds bereikte. Op de plaats, waar men aan de Pe- nanei kwam, was deze reeds 20 meters breed; tot hier hadden de opnemers van den topografischen dienst hun werk verricht, zoodat nu verder het ferrein door de expeditie moetenworden opgenomen. In een huis van Pniliings werden de moederen geborgen, totdat. jeraner aan boord van dé Hoche, maar mm tracht nu van dien Pre sident dier Republiek te verkrijgen, dat de plechtgheid nog in tegen woordigheid vara dtera Czaar ge schiedt vóór diews vertrek naar Oompiègrae. Omtrent da reis van den Czaar worden nog de volgende bijzonderheden uit Petersburg geseind: Eerstdaags zal de reis naar Kopen hagen worden ondernomen; het Kei zerpaar zal zich daar tot ongeveer 9 September ophouden. Dan gaat de Czaar naar Dantzig, onderwijl de Cza rina hare zuster, prinses Heinrich van Pruisen een bezoek brengt. Na afloop der vlootmanoeuvres gaat de Czaar door het Keizerkanaal naar Duinker ken. Of de gezondheidstoestand der Czarina de reis naar Compiègne toe laat, hangt van het advies der genees- heeren af. Na het bezoek aan Frankrijk zal het Keizerpaar geruimen tijd te Spala vertoeven, waar de Keizerin de baden gaat gebruiken. Van Spala gaat de reia naar Livadia, waar zij tot Kerstmis blijven. Het bezoek aan Darmstadt, waarvan sprake was, zal wel niet plaats vinden. Is de Fransche pers vol enthousias me over de komst van den vriend en bondgenoot, de Russische collega's zijn misschien niet zoo hartstochtelijk in hun uitlatingen, maar verzekeren toch, dat de vreugde in Rusland niet min der is dan in Frankrijk. De ~Tovoje Vremja" de „Rossia" en de Birshe- wija Wjedomosti" sprekem allen in denzelfden sympathiek gestemden geest. Stadsnieuws. Haarlem, 27 Aug. 1901. Abusievelijk werd Maandag door ons gemeld, dat geslaagd was als sur numerair bij de posterijen en telegra fie J. Kijer. dit moet zijn Johannes Vrijer. Vanwege de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haar- lem en Omstreken wordt aan het strand te Zandvoort door een onbezol digd rijksveldwachter in politiek ge surveilleerd, tot het tegengaan van dierenmishandeling aldaar. Dit geschiedt omdat zoo vaak ge klaagd is over dei mishandeling waar aan paarden en ezels bloot staan. Op de Zaterdag te Domburg gehou den schietwedstrijd, behaalde onze stadgenoot de heer P. J. A. Esser den 4den prijs. Naar men verneemt is door wijlen Mej. A. M. W. Poortman aan de Ma ria Stichting en aan de R. K. Parochie kerk van den H. Antonius alhier elk gelegateerd een som, van 500. Heemstede. Zondagavond kwamen de passagiers die met den stoomtram van 11.15 uit Haarlem vertrokken, ter hoogte van de hofstede „Land en Spaarnzicht" tot de ontdekking, dat de koppeling van het achterste rijtuig was losgeraakt; demachinist stopte onmiddellijk waar op dat rijtuig op den stilstaanden trein liep en eene hevige botsing ont stond; de passagiers kwamen met den schrik vrij. Men vermoedt dat een dei- passagiers de koppeling heeft losge maakt Door B. en W. is aan den plaatselij ken geneesheer, den heer dr. E. A. M. Droog, verlof verleend om gedurende de maand September de gemeente te mogen verlaten; in zijn practijk zal worden, voorzien. Zondagmiddag schrikte op den hoek van den Meerweg een voor een tilbu ry gespannen paard, dat door een jon gen werd vastgehouden, voor een al daar pass eerenden automobiel, met het gevolg dat het paard op hol sloeg en een eind we" op den Meerweg werd gegrepen; de jongen werd door de au tomobiel aangereden en bekwam daar door eene lichte kwetsuur aan het rechterbeen; een der broeders van Meerenbosch verleende hem de eer ste hulp. Santpoort. Bij het Zondag LI. gehouden con cours, uitgeschreven door de Hand boogschutterij ..Claudius Civilis" ter gelegeheid van haar 50jarig bestaan, behaalde de handboogschutterij „Voor uitgang zij ons streven" van Sant poort. 3 zilveren medailles, een met 204 punten, de tweede met 19 vieren, de derde als herinneringsmedaille. alles voor de bootvaart langs de Pne- nanei naar beneden zou gereed zijn. Het laatste nummer van het pro gramma voor het verblijf aan de Ma- hakam boven de watervallen bestond in het bezoeken van de streek der 'Ma Soelings, die ten noorden van de Me- rasè, een linkerzijtak van den hoofd stroom verblijven; maar op aanraden van Kwing Iraug, het aan de Bloeae wonende hoofd, werd de reis uitge strekt tot Long Tepai, de laatste ves tiging der Longglats noven de water vallen. Het vertoonen van de Holland- sche vlag werkte hier uitstekend. Toen eindelijk de expeditie te Tepoe of Oedjo© Tepoe aankwam, vond zij een van de stoombooien des sultans van Koetei, die haar kwam afhalen. Met takt schrijft prof. Van Has selt is deze hoogst belangrijke ex peditie voorbereid. De koene leider heeft het beste middel aangewend om zich van macht over anderen te verze keren, dat is: hen wel te doen. Hij beeft vertrouwen weten te wekken bij de inlandsche hoofden wier invloed rijke hulp onmisbaar was orn hun vrijelijk te brengen door het onbeken de gebied. Zijn kennis van bet Ma- leisch dat aan de Boven-Kapoeas wordt Zandvoort. Woensdag 28 dezer, des voormid dags zal alhier aan het strand door het 3e bat., 4e regiment infanterie, in garnizoen te Haarlem, eene schiet oefening met scherpe patronen gehou den worden en wel ten noorden van het Grand Hotel, waardoor het strand aldaar dan onveilig is. De heer Jb. Koper, benoemd tot op- perbrandmeester alhier, heeft die be noeming aangenomen. Door B. en W. is goedgekeurd een bouwplan voor eene timmermanswerk plaats aan de Kerkstraat, naast en in verbinding met het perceel no. 26 voor den heer M. Koning. Aan 2 personen is vergunning ver leend, hunne perceelen aan te sluiten aan de xioleering. Naar wij vernemen, heeft de direc tie der Eerste Nederlandsche Electri- citeit-Maatschapoij, is besloten de mu ziektent op het Kerkplein op 31 Augus tus a.s. kosteloos electrisch te verlich ten. Bij de politie alhier is gedeponeerd een valsche gulden, dragende de beel tenis van Z. M. Koning Willem II en het jaartal 1846. De heer A. van der Walle, klerk der posterijen en telegrafie, tijdelijk werk zaam aan het post- en telegraafkan toor alhier, slaagde voor surnumerair der posterijen en telegraphie met no. 6. Velsen. Een electricien, van de electrische centrale te IJmuiden, had gisteren het ongeluk uit een der straatpalen te val len. Hij heeft zijn arm gebroken en be kwam hevige wonden aan zijn hoofd Hij verkeert in zorgwekkende omstan digheden. Haarlemmermeer. De landbouw-vereeniging alhier heeft de levering der kunstmeststoffen opgedragen aan de firma Mara te Alkmaar en wel: 127,000 KG. Thomas- phosphaat 18 voor 238; 11,000 KG. Superphosphaat a 14 voor f 2.70 en 3800 KG. Kainiet 12.4 voor 2.715 per 100 KG. Ondertrouwd: A. Schuilenburg en I. Spaargaren. G. de Rooij en P. C. Zwart. J. de Gier en M. de Jong. Getrouwd: J. B. Boelé en A. Ligt- hart, C. Mooyes en G. Clay. W. Ter louw en J. Versteeg. Bevallen: P. de Vliegerde Rijk d. M. BoerGortzak, d. C. W. Höger- werfHuizin ga, z. J. VellekoopOos- teromi d. W. Versteegde Vries z. J. RoubosLoosbroek (2 z.) H. A. Kerk hovenv. d. Grompel d. J. v. Krim penRoos, z. J. AndersonKoo d. C. v. WeeringenRijkaart, d. E. den reejenOoms z. M. BlokkerDuwel, cL A. H. PiipersSalman d. S. v. Mey-Bakker, d. J. A. Mesman-Thur Overleden: F. Eggermond J. J. Fontaine 40 j. P. Oudenaren 6 m. G. Sluis 1 m. G. Hagen- 9 m. M. K. Kool haas 1 j. C. v. Beek 61 j. A. M. Vlaar 16 m. A. v. Essen 6 m. A. M. G. Appel man 6 w. W. Klootwijk 16 d. C. Leen 2 j. D. Leen 13 J. v. Bergen 16 d. J. J. W. v. Leeuwen 4 m. A. W. Huiskens 5 m. Binnenland. Naar men verneemt, is de verkoud heid welke do Koningin deed afzien van de reis naar Oldenburg, zoo goed als geweken. De gewone audiëntie der ministers op het Loo heeft Maandag niet plaats gehad. Op den verjaardag van H. M. de Ko ningin, Zaterdag a.s„ is er op het Loo gala-diner ten Hove. De Koningin- Moeder zal dien dag bij het Koninklijk Echtpaar doorbrengen. Zondag maakte H. M. de Koningin, vergezeld van de grootmeesteres baro nesse Van Harden broek, een rijtoer naar Hoog-Soeren en keerde over den Amersfoortschen Straatweg naar het Paleis terug. Prins Hendrik keerde Maandagavond te 8.12 te Apeldoorn terug. H. M. de Koningin haalde haar Gemaal aan het station af. Het rijtuig van de Koningin aangereden. Uit Apeldoorn schrijft men aan het „Bat Nbl.": „Onze jonge Koningin is den 24sten gesproken, was hem van onbereken baar nut. En in den beginne droeg ook de medische hulp veel bij ,,tot con solidatie van bet nog jonge vertrou wen." Met gelatenheid heeft hij zich ge heel geschikt naar den omslachtigen habitus van gindsche bevolking na den Europa-mensch te hebben afgelegd; ^hïj heeft de kunst verstaan zich te ver plaatsen in hare denkwijze en aldus den sleutel zoekend voor hare soms hoogst zonderlinge handelwijze, heeft hij geleerd alle uitingen van ongeduld of drift te onderdrukken die schade lijk zijn Hflor het veilig en gemakkelijk verkeer. Het resultaat van een zeer ongewone mate van vertrouwen, dat hij genoot niet alleen bij de mannen, maar ook en vooral van de zijde der vrouwen en kinderen, een vertrouwen dat hem gelegenheid gaf tot grondige kennismaking met het leven en den ken van het volk. Naast de gevolgen van hetgeen Nieu- wenhuis zelf noemt de politieke bij bedoelingen van den tocht" moeten zeker vooral genoemd en geroemd worden, die juiste kennis van het volk. dat in menig opzicht hoog blijkt te staan in en door zijn isolement. Het volkomen slagen van zijn moei- liiken en gevaarvollen tocht is voor Juni jl. aan een groot gevaar ontsnapt. „Tot het dagelijksch ritje uitgereden zijnde, werd Hr. Ms. rijtuig door een automobiel aangereden, ten gevolge van welke botsing de paarden zoo he vig schrikten, dat zij op hol sloegen. „De koetsier werd van den bok ge slingerd en bekwam vrij ernstige kneu zingen; de Koningin is er echter met den schrik afgekomen. „Men verwacht van deze ontmoeting afdoende bepalingen omtrent het ge bruik en de snelheid van beweging van de automobielen, die in Nederland, evenals volgens uw courant te Batavia het geval schijnt te zijn, zich veel te weinig om de veiligheid van het ge wone verkeer bekommeren." Voor zoover ons bekend is, heeft geen enkel Nederlandsch blad iets van deze beweerde botsing vermeld. Dr. Kuijper en het Fransch. Niet lang geleden plaatsten wij, zegt de „Figaro", in ons blad een corres pondentie uit Den Haag, van een on zer medewerkers, waarin gesproken werd van def voortdurende maatrege len die genomen werden om het Fransch.. dat zeer algemeen gesproken werd in Holland, te vervangen door 't Duitsch. Door t optreden van dr. Kuy- per als premier zou deze zaak er niet beter op worden. Dr. Kuyper, die zich als journalist, kort geleden in liét met den strijd tus- schen de Vlamen en de Walen in Bel gië, sprak met weinig sympathie over Frankrijk en zijn taal. Een onzer redacteuren, die, do eer heeft den chef van het nieuwe Neder landsche Kabinet persoonlijk te ken nen, schreef hem een brief, om hem te vragen wat hij moest denken van deze minder groote waardeering, die hem zeer verwonderde. Ziehier het antwoord: Bad-Gastein, 17 Aug. 1901. Geachte Heer en Confrater. Daar ik op een zomerreis ben, kan ik u niet anders dan kort antwoorden. Uw Haagsche correspondent bedient zijn courant zeer slecht. Hij verwart twee zaken, die geheel van elkander verschillen. Op het taalgebied zijn er twee kampen: ïo. De strijd tusscben twee of meer vreemde talen, die aan de landstaal toch de souvereiniteit- laat in het da gelijksch leven. 2o. De strijd tusschen een vreemde taal en de moedertaal van het land. In 't land der Vlamen geldt 't een hevigen strijd van de tweede categorie. Aan de universiteit te Gent. de hoofd stad van het Vlamenland, worden de lessen gegeven in. het Fransch. Zoo zou men even goed de lessen te Sorbomo in het Italiaansch kunnen geven. De Vlamingen willen hier een eind aan gemaakt zien, en wenschen dat hun moedertaal de eereplaats her neemt. Toen nu, professor Van Hamel, een Nederlander, zich in dien strijd meng de om de „vulgarisateurs". zooals men ze in België noemt, te steunen, om de onmiskenbare rechten van zijn eigen taal te betwisten, toen heb ik hem openlijk aangevallen. Maar dit alles heeft niets te maken met den strijd der vreemde talen on derling, in ons land. Bij ons wordt overal het Nederlandsch gesproken en geschreven, en bovendien kent elk be schaafd mensch het Fiansch, Duitsch en Engelsch. Moeilijk zou het te zeg- zen zijn welke dezer drie talen den meesten invloed oefent. In de haven steden het Engelsch, in de universi taire kringen het Duitsch, maar het Fransch blijft toch altijd de meest ge kende vreemde taal. En ik, voor mij, persoonlijk, geloof dat op den duur het Duitsch meer invloed zal krijgen, om dat die taal meer lijkt op het Neder landsch en zich gemakkelijk naar bin nen zal weten te dringen, zooals bij u te lande het Italiaansch in Nice. Wat overigens uw confrère mij toe dicht over een antipathie voor uw taal of uw land, dit mist eiken grond: dit is een dwaasheid of een kinderachtig praatje. Wees overtuigd van mijn groote sympathie, KUIJPER. Ongeluk bij een wielerwed strijd. Zondag zijn te Woensel bij Eind hoven bij een wielerwedstrijd zeer ernstige ongelukken gebeurd. Een der wielrijders kwam, in aanraking met den. stok van den veldwachter, die de omstanders op eten afstand trachtte te houden. De man had ziin stok on der den arm, waardoor hij zelf den weg gedeeltelijk versperde. De wiel rijders vielen over en door elkaar, een onzen moedigen, ondernemenden rei ziger een prikkel geweest om nog ver der en dieper inJBomeo's binnenlanden door te dringen. Nog geen jaar was verloopen of hij ving in Mei ander maal een tocht dwars door het eiland aan van Pontianak naar Samarinda; vandaar terug naar de Mahakam op naar de bronnen van dien stroom op den spitskoppigen Betoe Tibang, die de Bahan's als oorsprong van de meeste der hun bekende groote rivie ren van Borneo, het middenpunt der aarde noemen. En, teruggekeerd naar Long Deho, vaart hij in Augustus 1899 de Bo en dan haar rechter zijrivier de Oga op, trek de waterscheiding van Mahakam en Kajam over en leeft ge durende twee maanden onder de Ken- ja's, het mannelijk volk. welks krijgs tochten gevreesd zijn bij alle Dajaks, die de grenslanden van zijn gebied bewonen. De belangwekkende waarnemingen, die Nïeuwenhuis zich beloofde van zijn bezoek aan de Kenja's zijn niet uitge bleven en vooral op medisch en ethno- logisch gebied belooft hij ons hoogst eigenaardige en geheel onverwachte uitkomsten. 20jarige jongelir»»- uit Helmond bleef op do plaats dood. een ander uit Striin en een uit Tong>erie werden zwaar ge kwetst. Dei veldwachter werd zoo zwaar gekneusd, dat hij in zorgwek- kenden toestand verkeert. Patrimonium. Blijkens het jaarverslag. Zondag 1.1. door den secretaris, den heer Sizoo, in de 21e jaarvergadering te Amsterdam uitgebracht, zijn 16 nieuwe afd. plus 'n verbondsring Rotterdam verrezen. Het aantal leden is ongeveer 1250. Als be stuursleden werden gekozen de heeren Sizoo en v. d. Molen. De avondverga dering was door het bestuur van het Christelijk Arbeidssecretariaat met de afgevaardigden der afdeelingen belegd, ter bespreking van de vak-organisatie. Ds. A. S. Talma leidde in het onder werp „Roeping der afdeelingen van Patrimonium" ten opzichte van de Christelijke vakbeweging. De sociaaf-democratische leer is voor een wezenlijke arbeidersbeweging, voor een goede actie, de dood. De vak vereeniging moet onderhan delen met den patroon. Hiermee wordt uitgesfloten het opzien van de eene partij tot de andere als t'ot een fatale tegenpartij, wat de klassenstrijd wil De Christelijke arbeider beeft üi zijn beweging een grondslag waarop hij staan kan, een richtsnoer, dat hij vol gen kan. Maar de arbeider moet niet worden een slaaf. Patrimonium nu Heeft vier stadiën te doorloopen. In de eerste stadium werd niet ge dacht aan sociale onderwerpen. In het tweede stadium ging men bedenken dat de vereeniging er toch een was van arbeiders. Toen ging men hameren op het aambeeld van den verkorten ar beidstijd. Daarna kwam de aansluiting van de christelijke vakvereenigingen, een vak beweging binnen de grenzen van „Pa trimonium". Maar zóó mag het niet zijn, want dan zou de vereeniging een sta in den weg zijn. De eerste stadium moet doorgemaakt worden. „Patrim'onium" moet nu krachtig werken in de vakbeweging. „Patrimonium" moet in deze bewe ging staan in het standpunt van het geloof. Maar daarom behoeft men niet in alles zonde te vinden. Waarom is noodig aan werkstaking een goddeloos tintje te zien? In een vakvereeniging als „Patrimo nium" behooren niets te zijn dan ar beiders, en alleen arbeiders, andere is een actie onmogelijk. Verschillende aanwezigen namen aan de besprekingen deel. Daarna leidde de heer J. Huizinga in het punt: „De regeling van het leer lingwezen, ook met het oog op moge lijke schade door den volwassen arbei der." In verband hiermede zullen de uvr- eenigingen zich hebben uit te spreken over een d'oor het bestuur voorgestel de motie, waarin de bij het Christelijk Arbeidssecretariaat aangesloten orga nisaties worden verzocht maatregelen te heffen tegen het optreden van leer lingen als concurrenten van den volwas sen arbeider (waardoor daling in de loonen kan ontstaan), en waarin voorts der Regeering wordt verzocht om *ea desbetreffend wetsontwerp. De Malaria-mug. Men schrijft ons uit Krommenie: Alhier vertoeft sinds eenige dagen professor Celli uit Rome, die een spe ciale studie heeft gemaakt van den malaria-muf welke vooral in de om streken van Rome (Pontijnsche moe rassen) een zeer kwaadaardig karak ter heeft en de microben der malaria op den menschen overbrengt. Onze zeer geachte plaatsgenoot, de heer H. J. M. Schoo, arts, vertoefde onlangs in Rome, om zich met dezen tak van zijne wetenschap meer vertrouwd te maken. Thans heeft professor Celli zijn intrek bij den heer Schoo -no- men en beiden doen onderzoekingen in deze streken op genoemd gebied, daar ook hier muggen, worden aanee- troffen, die hetzelfde karakter als de romeinsche mug bezitten en de hier heerschende, alhoewel minder hevige malaria overbrengen. Eere den wak keren esculaap; mogen zijne pogingen tot heil der menschheid strekken. Naar wij vernemen zal Professor Celli dezer dagen door den heer Schoo in den geneeskundigen kring te Zaan dijk worden voorgesteld. De staartendief. Omtrent dé aanhouding van den staartendief, meldt men nog uit Slotend ijk: Bij het verhoor dat die aangehoudene onderging bïeek hij te zijn Karl August Friedrich Fer dinand Hearaisch, paardenknecht of slachter, verblijf houdende in een logement in de Wijde Kapelsteeg, geboren te Mansfeld. Hij bekende dé diverse paardenstaarten van het haai* tie hebben ontdaan, en dat het motief daartoe was dat hij door ver koop van het haar naar zijn me» dedeeling aan den borstelfabrikant S. Buvente in de Warmoesstiaat te Amsterdam in zijn onderhoud trachtte te voorzien. Nadat alle ju- dioieielie vormen waren in acht ge» nomen werd dé Duttschjer zwaar geboeid' want hij was een woes teling en had1 in het arrestanten!om haal al een deur weten te vernie len door de gemeente» en onbe zoldigd rijksveldwachters J. -Pad mos en J. Wesfcdorp, resp. gesta» tioneerd te Sloterdijk en te Groote IJ polder, geleid voor dén officier te Amsterdam,, welke autoriteit hem terstond maar liet huis van be waring dle-ed' overbrengen. Of mem nu het kwaad gekeerd heeft, of er geen meerdere indivi duen zijn. die d'e paarden zóó mis handelen, is vanzelf niet met zeker heid te zegyen. maar, mocht dit het geval zijn. men k.a.ii verwach ten dat dom db arrestatie van een hunner collega's zij zich vooreerst wel stil zullen houden. Snugger. Eera nieuw benoemd' lid vara d'era Gemeerateiraad van LeewardJeaiadleeili, die zijn geloofsbrief had in te zen»- den. zond' den Raad een briefkaart inhoudende die mededéeling, dat hijtot die N-ed. Herv. gemeente behoort- Fiets-oneeluk, Twiee Amsterdamscbe jomgelie- dlera, die Zondag- een uitstapje pier fiets naar Hoorn gemaakt hadden», onitmioetbera hunne terugreis in! de Beemster de van Alkmaar ko mende stoomtram, die om 6.20 te Purm ererad aankomt. Evenals zoo velen vóór hen de gevaarlijke ~ewoonte hebben', om langs de tram met haar in snelheid te wedijveren», kwamen ook zij tot dirt heilloos besluit. Evera voorbijl het café „De Tuinbouw" neemt dé Iram eera snellere' vaart voor die booge kluft naar Purmenend1. Del voorste wielrijder reed daarenbo ven los met "ekruiste armen. Hij' ontving eerst een» draw vara de loco motief en viel, waarop hij' onmidi- de&lijk van dé treeplank van dera eerstvolgende n wagon een slag te gen het hoofd kreeg, die hem ge deeltelijk die hersenen verpletterde. De ongelukkige werd onmiddellijk naar 't Gasthuis te P urm erend ver» voord, alwaar hij door die» doctoren Balcels era- Jelgersma werd verbon den. Maandagnacht is hij overle»- dera. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Rechtszaken. Voor de eerste maal. Reeds sedert 4 1/2 jaar ongeveer, verklaarde de chef van het bestelgoe- derenbureau bij den Ceratraalspoorweg te Amersfoort Maandag voor de Utrechtsche rechtbank, waren herhaal delijk diefstallen op dat station voor gekomen, en wel steeds van goederen die, transito Amersfoort verzonden, een nacht overbleven in de goederen loods op dat station. En de inspecteur van politie te Amersfoort voegde er later nog hij dat de diefstallen steeds plaats vonden in den nacht van Don derdag op Vrijdag. Dit gaf aanleiding tot 't verzoek aan de politie door den chef van den be- stelgoederendienst om over die looris eenige surveillance uit te oefenen, met het gevolg dat in den nacjit van 4 op 5 Juli, toen een agent van politie zich daarin verborgen had, deze tut zijn schrik een hem zeer goed bekend beambte, den treinsmid C. K., 49 j u>r oud, gehuwd, en vader van een tal rijk gezin, daar zag binnenkomen. Hij greep hem terwijl hij bezig was een mand met visch te openen en reeds eenige visschen daaruit genomen bad. Een medeplichtige J. A. d. J. oud 'j jaar, arbeider op het station,, stond aan de deur op den uitkijk en werd mede gegrepen. Bij hun verhoor bleek dat de trein smid 18 jaren in dienst der Centraal- spoorweg Mij. geweest was en na clen diefstal, zooals van zelf spreekt, on middellijk ontslagen werd zonder ee nige aanspraak op pensioen, ofsclio o.i een verminkte rechterhand heeft, in en door den dienst verkregen. De ar beider, nog slechts een jaar in dienst, kon wijzen op een eervollen zesjari gen dienst bij de huzaren, en, zoo als de inspecteur van politie verklaarde, had de tegenwoordige inspecteur der Mij., vroeger stationschef te Amers foort-, de heer Bosch, den arbeider ge prezen als een hoogst gewillig en ijve rig beambte, van wien hij zich niet begrijpen kon dat hij tot deze daad gekomen was. Beide beklaagden beweerden dan ook dat zij zich nog nimmer aan der gelijke ontvreemdingen hadden schul dig gemaakt en nu juist bij de eerste maal betrapt waren. Als reden gaven zij op dat zij toevallig in bet bezit van een bakmachine waren gekomen en nu dan toch ook weieens een vischje daarop bakken wilden. Het O. M. eischte voor ieder der be klaagden eene gevangenisstraf van 4 maanden. Mr. Prikken, uit Amersfoort, voor den bekl. J. A. de J. als verdediger op tredende, was van oordeel dat dc eer ste bekl., ö<t treinsmid, -Po» den sleutel van hst kolenhok onder ziine berus ting had, welke ook op het hangslot van de loods paste, zijn client zou heb ben overgehaald om den diefstal mede te begaan en drong daarom op een mildere straf voor dezen aan. Uitspraak over S dagen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2