Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Een, onlangs gepubliceerd officieel rapport geeft een overzicht van de werking der Fransche wet nr> de ar beiderswoningen van November 1894 op welker bepalingen een rondschrij ven van den Min. van handel, Mille- rand, dezer dagen otv-enomen in het „Journal Officiel," nog eens opnieuw de aandacht vestigt, terwijl hij aan spoort tot de vorming van plaatselijke comité's om den bouw van arbeiders woningen te bespoedigen, hetzij in dien vorm, van blokken huizen of van familiegebouwen- Volgens dat rap port, uitgebracht door den inspecteur général Cheysson, waren er in 1899 in Frankrijk 61 vereenigingen tot op richting van arbeiderswoningen werk zaam, en wel 41 maatschappijen op aandeelen, 14 bouwvereenieincen, 4 comité's voor het algemeen welzijn en 1 kredactvereeniging en 1 spaarkas. Het gezamenlijk be dra <r dezer vereeni gingen beliep 16.689,458 fres.. waarvan meer dan 13 millioen in baar geld wa ren betaald. Bovendien hadden zij lee ningen tot een bedrag van 6 1/4 mil Hoen fr. gesloten, waardoor het kapi taal, dat beschikbaar is voor de op richting van goedkooper arbeiderswo ningen, tot bijna 28 millioen fr. wordt gebracht. De waarde der huizen en gronden, toebehoorende aan de Sociétés d'habi- tation a bon march^ wordt getaxeerd op 18,844.915 fr. De vereenigingen hebben reeds niet minder dan 1907 huizen gekocht en eebouwd. Er zijn er reeds 545 verkocht, 608 te koop en 754 verhuurd. De onverkochte 608 huizen vertegen woordigen een waarde van 3,564.394 fr.. zoodat gemiddeld een huis op 4467 fr. komt. De genoemde 1907 huizen zijn geheel geisoleerd; hier komen nog bij 278 blokken of huizen met meer woningen. Deze vormen nog 2743 wo ningen, we|ker kosten 11,139,416 fr. bedroe?™ of gemiddeld 40.000 fr. per huis en 4000 francs per wo ning. De door de Sociétés d'habita- tion gebouwde huizen herbergen pl. m. 25.000 personen. Het resultaat is betrekkelijk gering en toont, dat in Frankrijk op het gebied van arbei derswoningen nog weinig is gedaan: in het veel kleinere België zijn sedert 1889 120 sociétés d'habitation gevormd die meer dan 25 millioen fr. reeds uit gegeven en woningen voor 16,466 gè- zinnen opgericht hebben. Uit Duitschland komen meer bench- .ten die wijzen op het bestaan van een groote stilte. Een der grootste weve rijen te Chemnitz heeft een aantal werklieden ontslagen en den. arbeid tot vier dagen in de week beperkt. Ook enkele weverijen staan gedeeltelijk Stil. In vele machinefabrieken en gieterijen wordt nog slechts van 9 tot 4 uur ge werkt. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Fan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Mijnheer de Redacteurl Mag ik u nog een plaatsje vragen om beide heeren te antwoorden, ik zeg uw daarvoor mijn besten dank. Mijnheer X, dat ik gevraagd heb waar of v. d. Kamp zich mee bemoeide dat vond eensdeels zijn oorzaak daar in, dat mijnheer v. d. Kamp zoo onbe leefd was, om in 't openbaar de K. v. A. eens de les te lezen met art. Zus en art. zoo. Mijnheer v. d. Kamp is geen vreem deling in Jeruzalem, en wist heel goed wie de secretaris was van bedoelde K. v. A. Althans als 't zoo'n volksman is, en daarom noemde ik het zijdelings aangehaalde reclame maken, en ik moet eerlijk erkennen dat gij mijnheer X. (ik had liever uw naam gelezen) ook reclame maakt voor mijnheer v. d. Kamp. Beide heeren hoop ik uitge legd te hebben omtrent dit punt. En nu mijnheer v. d. Kamp, wil ik ook in deze eens ernstig worden en ook mijn innigen wensch eens uitspre ken dat de onhoudbare toestand van den Patroon en van de stakers zoo spoedig mogelijk tot het verledene be hoort. Maar! hoe wil men tot een be vredigende oplossing komen als twee partijen tegenover elkander staan. Dan is niet de weg den stakers aan te raden maar aan het werk te gaan; u doet het uit medelijden voor de vrou wen en kinderen dat neem ik gaarne aan, maar het is niet de weg. Er moet een bemiddelingsvoorstel worden ge daan (zij zijn niet voor hun pleizier gaan staken) in de hoop dat beide par tijen zich daarbij neer kunnen liggen. Een bemiddeling zou kunnen wezen zoolang de opperlieden dat zware werk moeten doen, 23 cent per uur, of zoo als het op andere werken gaat, zoolang zij dit werk verrichten een gulden of f 1.50 over per week. Althans iets tot bemiddeling zou een oplossing kunnen wezen, en waar nu de patroon niet te vinden is, noch voor onzen Voorzitter van de K. v. A., noch voor mij, noch voor u, noch voor onzen geachten Burgemeester, daar heb ik geschreven in mijn vorige stukje dat het een patroon is waar met goeden wil niets mede te beginnen is. Doch de Diaden kunnen omdraaien en daarom schreef ik dat ik een stille hoop had dat door den Burgemeester alleen nog iets kon geprobeerd worden, en wel omdat het toch maar een tijdelijke verhooging is. In het bestek staat wel 18 centen per uur als minimum voor een opperman, maar dat is niet de loon- standaard, dat is alleen maar dat de patroon niet minder mag betalen. Want, en nu zeg ik met een van de Raadsleden (ik zal den naam niet noe men) het loon regelt zich naar vraag en aanbod even zoo goed als van den metselaar, daar hebben wij het schoonste voorbeeld aan. Het ware te wensclien dat 't èn door den patroon èn door onzen geachten Burgemeester eens goed onder de oogen gezien werd, dan was de staking geëindigd. Het is tenminste zonde en jammer dat in dezen tijd mannen die gaarne willen en ook kunnen wurmen, want 't zijn werkelijk de beste krachten uit Haarlem, op het oogenblik met de ziel onder de armen loopen. Nu mijnheer v. d. Kamp mijn opinie weet u, wan neer u nog eenige moeite wil doen, ik ben bereid voor zoo ver van mij gevor derd kan worden u in alles behulpzaam te wezen, op eerlijke wijze, dus ook niet meer in een courant: Mijn adres is Korte Poellaan No. 29. Dankende voor de plaatsing. Hoogachtend. J. F. van EMMERIK. Geachte heer Redacteur, Vergun mij s. v. p. eenige plaats ruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In uw blad van Woensdag 26 Aug. No. 5569 komt een stukje voor van mijn collega-Kamerlid van Emmerik, waarin hij den heer van de Kamp ant woordt op zijn vraag betrekking heb bende op de staking aan de lichtfa brieken. In dat antwoord ben ik 't ge heel met hem eens maar* waar hij spreekt dat de opperlieden verkeerd heb ben gedaan door 23 cent per uur te ei- schen daar vind ik 't wel wat. naief van hem. Beter ware het, dat hij daar niet over gesproken had; immers, vra gen de timmerlieden met een loonsbe- weging aan een ander wat zij vragen moeten? neen toch! en ware 't nu zoo, dat zij 23 cent per uur verlangden als blijvende loonstandaard, dan nog was het niet verkeerd van hen gedaan; want vriend van Emmerik, hun strijd is immers de onze. En dan zegit van E. aan het slot van zijn betoog: een stille hoop heb ik nog, dat door B. en W. deze zaak binnen enkele dagen zal zijn opgelost. Dat is z. i. het eenige nog. Neen, zoo roep ik den stakers toe, dat is niet de eenigste weg, want de be strijding van het proletariaat is het werk van hen zelve, en niet van hee ren. Haal niet het politieke stokpaard van stal om bij een economisch en strijd dienst te doen. Vertrouw op u zelve en draag het geen ander op. Wat hebben wij gezien, bij de loon- beweging in '98, toen Patrimonium en de St. Joseplis-gezellen een verzoe- ningsraad in het leven hebben geroe pen? Waar bleef onze zaak? Waar bleef de samenwerking van de 4 ver schillende timmerL vereenigingen hier ter stede? Ze werden als 't ware uit elkander gerukt; de organisatie was gebroken! Wat hebben wij gezien van die groote werkstaking in Enge land, van de machinebouwers, zij Rad- den een weerstandskas van duizenden en zoodra hadden zij er het Parlement in gemoeid, en verloren was de sta king, wantze lieten hun werk door een ander opknappen. En dat is het rechte niet. Heeft men den strijd aanvaard om betere levensvoorwaarden, welnu,ziet dan dat gij met eere uit 't strijdperk treedt, en anders begint er niet aan. En nu nog iets. In het Dagblad van (heden avond) Dinsdag 27 Aug. komen weder twee ingezonden stukken voor tegen van E. de een teekent X, de andere W. A. J. van de Kamp. De eene die met X teekent is de knip voor den neus niet waard, hij is te 1 af om zijn stukje te onderteekenen. liet stukje van den heer van de Kamp is aan Van Emme rik gericht, die zal voor antwoord wel zorg dragen. Alleen wil ik er dit van zeggen, v. d. Kamp wil met van Em merik gaarne naar den brand gaan, maai- hij zal wel bot vangen. Want hoe goed v. d. Kamp 't ook meent, en hoe humaan of hij zich ook voordoe", dat alles geeft niets. Een ieder be moeit zich met zijn eigen werk, en als mijnheer v. d. Kamp zich nu met zijn St. Jan bemoeit en de werkstakers met hun werk, dan zal dat best afloopen. En ik roep ook alle arbeiders van Haarlem toe; offer wekelijks aan de werkstakers, opdat ze van den honger gevrijwaard blijven. Een ieder geeft naar hij missen kan. Vergeet niet, hoe moeilijker de strijd, des te schooner de overwinning. Leve de Internationale verbroedering. Leve de solidariteit! J. FORTGENS, Lid van de K. v. A. voor de Bouwbedrijven. Weledele Heer! Gisterenavond uw geacht blad lezende vond ik o. m. het bericht dat as. Za terdag ter gelegenheid van den ver jaardag van onze Koningin een groote parade zal gehouden worden op het terrein vóór de cavaleriekazerae. Dit periodiek verschijnend bericht wordt aangevuld met de eveneens geregeld weerkeerende mededeeling dat heeren leden der Sociëteit „Trou moet Bly- cken", „Vereeniging' en „Staalbad Haarlem" met hunne dames vrijen toegang tot het paradeveld hebben. Maai- Mijnbeer de Redacteur! waar om hebben d.eze heeren en dames all én toegang? Meermalen zag ik op andere plaatsen in ons land een dergelijke parade (o.a. te Utrecht) doch van bevoorrechting zoo als hier geen sprake. Ja, zoo zal hoogst waar schijnlijk geredeneerd zijn door den gene die het recht? had dezen maat regel te nemen; wij kunnen toch Jan en alleman niet toelaten, dus wij? zul len alléén maar toegang verleenen aan de vrienden. Maar is dit nu een maat regel van recht? Neen M. d. R. Neen! duizendmaal neen! 't is de verjaardag van onze Koningin, en niet de ver jaardag van de koningin der leden van bovenvermelde Sociëteiten alléén. Na tuurlijk zij die over het terrein de vrije? beschikking hebben kunnen doen wat zij willen? doch de geïntroduceer de hebben totaliter geen recht. Zou er m. i. sprake zijn van recht, zoo zou dit dan mogen worden toegekend aan de leden van de vereeniging „Koninginnedag", doch ook dit zou nog haken en oogen geven, (en die zijn er tegenwoordig reeds te veel) Recht is één allemaal, het is het feest van onze Koningin. DIXI. U leest toch ge-f pegeicl het Feuil-1 jjletom van „Maar-1 [lens's Dagbladn?| Letteren en liunst. Verschillende omstandigheden heb ben het bestuur van den Nederl. Jour nalistenkring genoopt, de jaarvergade ring. die het voornemens was in het begin van September bijeen te roepen, uit te stellen. De vergadering zal thans gehouden worden op Zondag 6 Oct. te Utrecht. Leger en Vloot. Wanneer de Arnh. Ct- goed is inge licht dan bestaat de kans. daJt Z. K. II. prins Hendrik Woensdag d© revue der troepen, die aan de gecombineerde cavalerie en infanteric-manoeuvres in de omgeving van Arnhem hebben deel genomen zal bijwonen. Deze revue vindt plaats op de heide bij Teriet. Sport en Wedstrijden. Wielernieuw8. EllegaardArendJacquelin. Te Keulen had' Zondag een zeer belangwekkende wedstrijd: plaats tusschen Ellegaard), W. Arend' en Jacquelin. In de eerste afd. 1600 M. was Ellegaard le in 3 min. 3 sec., 2e Jacquelin 2e afd. 800 M. 1 Elle gaard. 2 Arend1, tijd 1 m. 8 2/5 sec.; 3e afd. 2400 M. 1 Ellegaard, 2 Arend tijd 4 m. 25 2/5 sec. De Deen Ellegaard won dus glans rijk zijn 3 afd'eelingen met Arend itwee maal tweede. Jacquelin-, wiens rijwiel aan de grenzen was achtergebleven, moest op een leende machine uitkamen. Onze landgenoot Dickeniman reed Zondag te Antwerpen tegen den, Franschman Bouhours. Dic keniman had' als altijd pech met zijne machine en verloor daardoor. Bouhours le>°de 60 K.M. 780 M. in het uuir af en sloeg vanaf den lOen K.M. alle Belgische records. Vervolg Stadsnieuws. De directeur en commandant dei- marine te Amsterdam, zal op Woens dag 11 September e. k.. 's morgens 11 uur, ter marine-directie aldaar aan besteden de Levering van 3.000.000 KG. Engelsche steenkolen (Cardiff). De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing op de Provinciale griffie alhier. Dei directeur en commandant der marine te Amsterdam, zal op Donder dag 12 September e. k. des morgens 11 uur, ter marine-directie aldaar, aanbesteden de levering van 800 HL. gort, 300 IIL. groene erwten en 300 HL. inlandsche capucijners. De aanbestedingsvoorwaarden lig gen ter lezing op de Provinciale grif fie alhier. Aan de Vereeniging tegen liet mis handelen van Dieren voor Haarlem en Omstreken is door een der Ministeries verzocht om toezending van hare regle menten en jaarverslagen en dat wel naar aanleiding van een verzoek der Russische legatie in den Haag, die wenscht te weten wat er voor bescher ming der dieren in Nederland wordt gedaan. Onze stadgenoot, do heer Stouten, behaalde in de Zondag op den straat weg van Middelburg naar Goes ge houden wielerwedstrijden twee twee de prijzen en een derden prijs. Vereeniging van Postduivenlifheb- bers „De Luchtgids", goedgekeurd bij Kon. Besluit d.d. 26 Juli 1901. De wedvlucht van Hengelo voor jon ge duiven, uitgeschreven door boven genoemde vereeniging, werd gehouden op Zondag 25 Aug. j. 1. De duiven wer den te 7.20 in vrijheid gesteld en de prijzen werden behaald door: 1. J. Broekhof, 9 u. 44 m. 10 s.; 2. idem, 9 u. 44 m. 10 s.; 3. P. Scheelings, 9 u. 45 m. 19 s.; 4. S. van Bracht, 9 u. 45 m. 44 s.; 5. idem, 9 u. 45 m. 44 s.; 6. J. Broekhof, 9 u. 46 m. 12 s.; 7. idem, 9 u. 46 m. 12 s.8. J. Hessels, 9 u. 47 m. 13 s.; 9. J. Broekhof, 9 u. 48 m. 14 s.; 10. P. Scheelings, 9 u. 48 m. 19 s.; 11. idem, 9 u. 48 m. 19 s.; 12. J. Hessels, 9 u. 49 m. 1 s. Da kinderspelen op Koninginne dag zullen bestaan irnzakkruipen, ©Meren, tonriiden.. maindspringen, mastklimmer! koeksiaan, balgooi en, pollepelwedstrijd, gebiindbekt kruiwagenriiden, sterk trekken en duwen, wedloo met hindernissen en blokrapen. In de Vauxhall zal dit jaar geen voorstelling zijn met Koninginne dag en op den Siret-Bavotoren zal een gedeelte dter infanterie-muziek zich doen hooren. Onder de deelnemers aan den lampionoptocht staat ook vermeld Haairl. Gemengd Koor. Dit is. naar men ons meedeelt, onjuist, daar op de laatste bestuursvergadering op 22 Aug. besloten- is niet mee te doen. Door den architect J. v. d. Ban al hier is bij onderhandsclie aanbeste ding aan de firma B. Zuithof en Zn. alhier opgedragen: Het bouwen van een machinegebouw met ketelhuis en schoorsteen ter uitbreiding van de Margarine-fabriek van de firma Co- hen en v. d. Laan aan de Leidsclie Vaart. Zondag j.L hield de Postduiven vereniging „de Zwaluw" alhier, een onderlinge wedvlucht met jonge dui ven van Brussel. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef te 6.20 in vrijheid gelaten, en bereikten hare hokken als volgt: le duif J. J. Hart 2e J. Bulters 3e J. de Vries 4e H. v. Alphen 5e P. Traksel. u. m. s. 9—17—22 91716 9-20—38 92314 9—31—28 De poule-prijzen voor de twee eerste werden behaald door J. J. Hart. Door de directie der Holl. IJz. Spoor weg-Maatschappij is aanbesteed: Het maken van grond- en spoorwerken, bestratingen enz. ten b.ehoeve van het gemeenschappelijk stations-emplace ment Amersfoort (voor rekening van den Staat der Nederlanden) Voor dit werk werd het laagst ingeschreven door den heer G. Bos, te Haarlem, voor f 57,563. De raming bedroeg f 67,300. Koninginnedag. Onder voorzitterschap van den heer S. P. van Dorp vergaderde Maandag avond de Commissie voor de kinder feesten met de hoofden van scholen en tal van onderwijzeressen en onderwij zers. Niet allen waren, naar 't bleek, geneigd hun steun te verleenen; de dis cussies waren wel uitvoerig, maar niet altijd even duidelijk. Verschillende bezwaren werden geopperd tegen de regeling van 't vorige jaar. Intusschen waren er zeer velen van goeden wille om de Commissie bij haar kinderfeest de behulpzame hand te bie den. Aan leiding en leiders zal het dus niet ontbreken. De heeren Martin zul len hunne uitstekende diensten ook dit maal aan de zaak bewijzen. Wij herinneren nog eens aan de in schrijving yoor de volksspelen welke plaats heeft op Woensdagavond 81/2 uur in de groote zaal van den Stads Doelen. Men schrijft ons: Hedenavond zal in bet Geheel-Ont houders lokaal, Kleine Houtstraat 44, een ledenvergadering met introductie worden gehouden van de Coöperatieve Werkliedenvereniging „Door Elkan der voor Elkander." Hierin zullen mid delen worden gesproken tegenover de houding der heeren doktoren en apo thekers hier ter stede. Staking: aan de lichtfabrieken Tal van opperlieden, uit Zeist- Driebergen kwamen bedien, met den trein uit Amsterdam aan en ©tapten aan den-Harm en jansweg* af. Onder verbazend sterk poiitae-gelei- d'e werden ze naar het terrein deal lichtfabrieken gebracht. De gansche Harmenjansweg en het terrein' werdl door de politie oniüru imdTe Zeist-Bri ebergen waren pogingen gedaan om die arbeiders over te halen niet te gaan. De werking van de leer plichtwet. De vraag of thans, nu de vacantiën verstreken zijn, uit de voltalligheid der klassen ook iets is op te merken over de werking van de leerplichtwet, deed ons van morgen eens een bezoek brengen aan de Opleidingsschool voor Jongens tot het Middelbaar en Hooger Onderwijs aan de Willielminastraat, en aan de Opleidingsschool voor Meis jes tot het Middelbaar Onderwijs, in de Prins Hendrikstraat. Tot onze spijt meende de beer H. M. Hubregtse, hoofd der eerste school, zich in het belang van de goede zaak voorloopig niet aan eene beantwoording van onze vraag te moeten wagen. Wellicht dat bij er later op zou kunnen terugko men. Maar met den heer E. L. Brouwer hebben wij eenige oogenblikken ge sproken over ons onderwerp. Een rechtsïreeksche beantwoording op on ze vraag was op het oogenblik moei lijk te geven, zoo zeide hii. daar hij de lijsten nog nauwkeurig moest na gaan. Maar hij meende wel te kun nen verzekeren dat er geen groote ver schillen te constateeren waren in de opkomst der leerlingen, vergeleken bijv. bij een vorig jaar. Gevallen op te noemen dat destijds ouders hunne kinderen alleen voor hun genoegen nog eenigen tijd buiten hielden na hervatting der lessen was niet mo gelijk. Dit was trouwens ook niet te constateeren. Maar wel kan gezegd worden dat de leerplichtwet grooter vrijheid laat dan de vroegere gemeentewet, die thans natuurlijk buiten werking is. Vroeger kon een kind bij herhaald verzuim van een school worden ver wijderd, maar thans kan dat niet meer. Geeft de dokter een briefje af dat een geheel huisgezin biiv. ter wille van een of meer leden eenigen tijd bui ten moet doorbrengen, dan is het ver zuim gerechtvaardigd. Bovendien kan de wet ontdoken worden door telkens weg te blijven, zoolang de Leerplicht wet het toelaat ,en te® slotte kan het verzuim slechts een onaanzienlijke niet noemenswaardige geldboete ten gevolge hebben. De meening van den heer Brouwer was dus, dat de vorige gemeente-wet in voorkomende geval len beter werkte dan de nieuwe leer plichtwet. Heemstede. Met ingang van 1 October a. s. if tot directeur van het post- en te legraafkantoor alhier benoemd de heer E. T. J. Dinaux, thans directeur van het postkantoor te Neede. Velsen. De toestand van den gevallen werk man, een Haarlemmer, was heden morgen niet ongunstig. Hii kan even wel nog niet vervoerd worden. Zijn horloge was bij den val geheel verbrij zeld. Vervolg Nieuwstijdingen. Eerste Kamer. Tot lid der Eerste Kamer voor Zeeland is gekozen de heer W. Ho- vy, te Amst. met 24 van de 35 stem men, mr. W. H. De Beaufort ver kreeg li stemmen. Zeven ledJem wa ren afwezig. Graaf Van By landt, minister-resi dent te Bern, is met verlof in de resi dentie aanwezig. Baron Gevers, gezant te Washington, verlaat deze week Den Haag. Jhr. dr. Loudon, chef van het kabi net van buitenlandsclie zaken, zal a.s. Donderdag de reis naar China aanne men. ten einde te Peking aangekomen, op te treden als tijdelijk zaakgelastig de ter vervanging van den minister resident, den heer Knobel aldaar, die alsdan met verlof naar het vaderland verstrekt. Iab^aak. Men seint ons uit Zaandam: Hedennacht bad een inbraak plaats ten kantore van de firma W. Pont aan de Houtwerf Einddijk. Een deur werd vernield en daarna een fiets ontvreemd; ook werd de brandkast geforceerd en een lessenaar opengebroken. Voorts had een inbraak plaats op bet kantoor van den heer T. Crok te Koog aan de Zaan. De dieven zijn waar schijnlijk gestoord, niets werd ont vreemd. Het nut van sclioolartson. In een groot gedeelte van Duitsch land waken schoolartsen voor den ge zondheidstoestand der kinderen. Zoo ook in het kleine hertogdom Saksen Meiningen, dat slechts ongeveer 250 duizend inwoners telt. Deze Meining- sche schoolartsen hebben zeer belang rijke statistieken openbaar gemaakt. Ze onderzochten 11,835 kinderen. En niettegenstaande in sommige gedeel ten van het hertogdom in sterke mate tuberculose heerschte onder de ouders werden slechts 50 tuberculeuze kinde ren aangetroffen. In het Saale-gebied lijdt 15 tot 18 der kinderen aan hardhoorigheid. In een „schoolkring" werd ontdekt, dat een aantal kinderen 's morgens in plaats van warme melk of zoo iets door de ouder „schnaps" te drinken werd gegeven! In een anderen schoolkring waren van 303 onderzochte gebitten slechts drie goed. Over de oogen werd erg geklaagd op verschillende hoogere burgerscholen enz. Het landsbestuur heeft nu reeds verschillende maatregelen genomen, in overeenstemming met de adviezen der schoolartsen, om al die ontdekte verkeerdheden zooveel mogelijk te be strijden. Vier uur heclitenis voor een jonge dame. Voor die Tweedie Kamier de»r nij- verheidterechtbanik te Berlijn1 trad een jonge dame, employé© van de firma Auerbach als vertegenwoor digster dier firma op bij een poging om tot een vergelijk te komen in ■een kwestie. Zij bejegende de rech ters. die bij deze rechtbanken voor de eene helft uit patroons, voor de andere helft uit arbeiders bestaan, zeer onheusch zoodat d)e voorzitter haar herhaaldelijk tot de orde moest roepen. Toen dit niet hielp, werd zij veroordeeld tot vier uur hechte nis, die ze direot moest ondergaan. Waldersee ontevreden. De ex-werekt-maarschalk moet zeer ontevreden zijn met die zoer koele wijza, waarop hij bij zijn te rugkomst ontvangen is door hei Duitsche volk en vooral dbor de Duitsche pers. In een brief schrijft hij daarover hei volgende„Een gevoel van groote schaamte maakte zich heden van mij meester als Duitscher. Een Franscliman. die gelezen had hoe de Duitsche pers zich over mij heeft uitgelaten:, zei me; Wanneer bij ons Franschen, een generaal onder zul ke omstandigheden en na zoo'n suc ces in het"vaderland terugkeert, zou hij zelfs door een vijandige- pers gevierd worden, zou men trotsch op hem zijn. Wij begrijpen de Duitsche liberale pers niet. die U tegenwoordig zoo voortdurend' afkamt." An8icht8karten-verdriet. Een luitenant, te Berlijn in garni, zoen, deed in het voorjaar in burger- kleeding een uitstapje per fiets naar Warder aan de Havel en maakte daar kennis met een dame. die eveneens derwaarts was gekomen. Beiden lie ten zich door een fotograaf uit Schön- feld, die toevallig aldaar verblijf hield, fotografeeren. Zonder daartoe gemachtigd te zijn, had vervolgens de fotograaf een fotografisch exem plaar met andere fotografieën, naar een koopman in Dresden gezon den, die aardige fotografieën in ongehoorde massa's vermenigvuldigt, om ze in den een of anderen vorm bijv. „Ansichtskarten" aan de markt te brengen. Zoo geschiedde het ook hier. De koopman leverde 10,000 reproducties op „Ansichtskar ten", aan een Berlijnsch huis en Ber lijn werd overstroomd met deze kaar ten. Geen dag ging voorbij, zonder dat de luitenant van zijn bekenden zijn portret in duizenden exemplaren kreeg toegezonden, en telkens ergerde Getrouwd 27 Aug. M. van Not- teaii en C. Baronesse van Lijnden. Bevallen 27 Aug. E. van der SteeleTeppema. d. 26. A. G. Wij- nandsvan Deursen, d. 27. C. G. Boogaard—Bruneel, d'. Overleden26 Aug. J. Sondorp, 6 m. z., Romolenstraai. 27. F. do Groot-, 9 m. z., Zomervaart. hein het vervelende versje onder het plaatje afgedrukt: Niehts schöners, als auf dem flinken Rad Durchfliegen die Welt, die weite O Wonne, wenn einer ein Liebchen liat Das lustig ihm radclt zus Seite." Ten slotte diende de luitenant een aanklacht in. De rechtbank veroordeelde den foto graaf tot 500 Mark en den koopman te Diesden tot 200 Mark boete, wegens overtreding der wet ter bescherming der fotografie. Burgerlijke Stand. Faillissementen. Uitgesproken: Zwolle, 24 Aug. A. Pol, touwslager en winkelier, te Kampen. Rechter-com- niissaris mr. J. W. Telting. Groningen, 24 Aug. L. van der Wal, bakker, te Farnsum, gem. Delfzijl. Rechter-commissaris: mr. J. A. G. Gockinga. 's Gravenhage. 23 Aug. De coöpera tieve vereeniging: de 's Gravenhaag- schc productie: Coöperatieve brood- en pain de luxe-bakkersgezellen-ver- eeniging ..Ons Belang", aldaar. Rech ter-commissaris mr. H. A van Rees. A. v. d. Eykel Johs.zn., bloembollen- kweeker. te Rijnsburg. Rechter-com missaris jhr. mr. W. II. Savornin Lohman. J. van 't Zelfde, winkelknecht, te Voorburg. Rechter-commissaris mr. H. A. van Rees. Utrecht, II Aug. F. Wijnman, on dernemer van hoenderparken, aldaar. Rechter-commissaris mr. W. M. H. Boers, Dordrecht, 21 Aug. J. L. de Jongh, assuradeur, aldaar. Rechter-commissa ris mr. II. W. de Bas. Geëindigd: AGeurls Az., zonder beroep, te Ilien, gemeente Dodewaard; J. M. Me- gen«, wed. van J. van den Ierssel, win kelierstcr to Ilorssen. (St.-Ct.) MARKTNIEUWo. Haarlem, 26 Aug. 1901. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht.Prijs. Boter 99 KG. 99 KG. 1.10—fl.20 Biggen 59 st. 59 st. f S—f 11.50 Schrammen 51 st. 43 ct 12f21.50 Aardappelen 371 III. 371 III. f 1.90—f3.50 Appelen 81 HL. 62 HL. f 5—f 10.00 Peren 321 HL. 298 HL. f 5—f21.00 Muziekuitvoering. 34e Muziekuitvoering, op Woensdag 29 Aug., des avonds (e 8 uur door het I-Iaarlemsch Muziekkorps. Dir. luit.- kapelmeester C. P. W. KRIENS. 1. Marsch, Meyerbeer; 2. Ungarische Ouverture, Grossman; 3. Walzer aus „Der Vice-Admiral" Millöcker; 4. Sou venir de Halévy," Fantaisie, Bender; 5. Ouverture „Obéron". Weber; 6. Fan taisie „Robert le Diable". Meyerbeer; 7. „Die Wachtparade kommt". Eilen berg; 8. Ballet, do l'opéra „Les vöprcs siciliennes", Verdi. Telegrammen. EEN INTERVIEW MET PRESID. KRUGER. LONDEN, 27 Aug. (R. O.) Do „Daily Telegraph" bevat een brief uit Hilversum van 23 Augustus, waarin een interview met Krugor wordt medegedeeld'. In dien loop van het gesprek zeidie die president, dat niets veranderd) is. behalve die houding der Engelsche Regeering. „Wij volgen thans nog dezelfde tactiek die wij steeds gevolgd heb ben. In het begin hebt gij gespro ken van militaire tactiek, later noomd'et gij haar ongeregelde wij ze van oorlogvoeren., thans is het een verdedigende tactiek. Wij zijn kleiner in aantal geworden dan wij waren, maar alle kenmerkende fac toren van "©regelde wijze van oor logvoeren zijn in» onzen tegenstand) vereen igd. Nog steeds hebben de officieren gezae over de manschap pen, zoowel als onze Regeering nog steeds 'V» leiding geeft aan heft volk. De proclamatie van Kitchener kan slechts één uitwerking hebben op het Boerenvolkzij zal hunne gemoederen verbitteren en hunne wapens versterken hun weerstand krachtiger maken." President Kruger verklaarde, dat het verhaal van een samenzwering der Republieken tegen het Britsche bewind in Zuid-Afrika een schan delijke leugen is. „Ik verklaar hier voor den Almachtigen God., d'at heft een leugen was die de oorzaak werd van bloedstorting en vernieling. God) weet dat ik de waarheid spreek en mijn getuigen op deze aarde zijn Salisbury en Chamberlain. Zij weten dat wat ik zeg. waarheid is. Een booraardiiger, duivelsche leu gen. is nooit gesproken." Kruger besloot met de overtui ging uit te spreken dat op den grondslag van de onafhankelijkheid der Republieken en van volkomen) amnestie voor de kolonische Afr.i- kaanders. een oprechte en duurza me vrede zou kunnen worden ge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3