Tweede Blad, Zomerdag. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van ff oensdag 28 Augustus 1901. Mo. 557f Da mooie Zondag werd ingeleid door een kalmen, stillen Zaterd^a™n*; Geen windje was aan de lucht, alles rustte na een week van werken. Zwart en kalm stonden de sil houetten der huizen en boomera tegen den lichtblauwen. avondhemel die een tint had ale van heel zacht Juweel. HLer en daar vonk -nagelde een witte ötDe Zondag kwam met gouden zon licht en milde zomerwarmte. Op straat was het schoon, en feestelijk, en vol glimmende zwarte laarzen of bruine wandelschoenen. Fietsen toeterden ge voegelijk, en de omnibus naar Bloe- mendaal rinkelde lustig langs den Zijlweg. Do „electrischen", de mooie, nieuwe electrische trams zaten vol beste japonnen en beste jassen. Veel werd op verlangen getransporteerdm de richting Zandvoort. Daar w^s het nu net eens een dagje voor; misschien was morgen het weer omgeslagen. Zandvoort deed op z'n aardigst. De zee lei zoo gladjes te ruischen met even een klein speelsch brandinkje dat, kruimig brak op het gladde zand. In. het heldere water schoot soms een vischje heen en weer langs de blo jte pootjes van plassende kinderen. Bad stoelen waren voor geen goud' meer te krijgen, haast geen groepje of er be- hoorde voor deze speciale gelegenheid een supplement bij, bestaande in ver schillende soorten mailstoeltjes, ver bazend zooala die badstoelen g' bi ui werden. In een zaten er drie juffroir wen te gelijk; hadden ze geen gelijk/ Volgens den 9toel niet, want die zakte op z'n achterpooten, als een paam dat steigert. Hetgeen ook in werkelijkheid hier en daar geschiedde, -ekrijt van vrouwenstemmen maakte je cpmer - zaam, vlak voor Driehuyzen, op een iolig ruiter, die den hals van zijn ros de aangewezen plaats vonc! om te zit ten, waartegen het paard zich mot zijn achtergedeelte verzette. Toch n fijn beesie. meheer!" Tal van verkla ringen hebben we gehoord, zoo van badgasten als van een-dags-vliegen (pardon menschen!) dat ze nog nooit zóóveel kennissen bij elkaar hadden gezien. Vooral Haarlemmers je kon met je hoed in je hand loopen. Kerst een kreet uit een badstoel dan getik tegen het raampje van een badkoetsje, op het punt in zee te rollen; een oogen- blik later een slag op je schouder van vriend zus, met 't ge 'olg, dat ;e ach terom kijkend, viel over de oeenen van vriend zoo. Heerlijke kiekjes waren te maken. En toch hebben wij zoo weinig ama teur photographen gezien. Alleen een buitenlander marcheerde been en weer. een Javaan mèt ingepakt pliietoestel met rich mee voerend. »e bruine had veel bekijk, in n n M lin nen pakje met een wilrgnuden hu./n- doek boven het donkere gezicht. Ze kiekten echter niet. Ze negeerden totaal die groote fa milie. ganschelijk, tot in alle onder deden. verzameld in een op liet strand staande reddingsboot; waar zc zi-h trachtten op te drogen, en zich on el kaar reinigden van zand en an. ere strandongerechtighedeii. /c za.'en iii£t de Jordaansche dame. getooid zeer krijgshaftigen zomerhoed tol vee- en die - gelukkig een eindje u> je,'— n soort van krijgsdans uitvoer de in overeenstemming met genoemd hoofddeksel. Ze hadden geen o-g vcor de kleine babies, die d°°r jes ol moeders zoo aardig van a. teren aan de rokjes werden va:stg_- houden, en lekker met de dikke, ron de beentjes in het zoute water trap ten Een was er zoo speelsch om haar handjes te gaan wasschen en daama de kleine knuistjes a. te Ukken .Maar toen had je dat zuur-zoete bakkesje moeten zien! Ze schenen ook »W!ev°^ lie voor het vrouwelijk schoon, die, laat ik maar zee-ren, Emielschman en zifn zwartje. Want van alle zi den zag ie bevallige warmgetinte gezichtjes uit de teenen korven kijken, nieuwsgierig wie die twee vreemden wel zouden zijn vérbeeld je. dat je zoo'n rijken oom St ïndié over kreeg. Wat 'n verruk- king-— Toen net zonnevuur ai lang in zee was gebluscht, zag je nog gestalten gaan. in den lichtschijn die kwam van de vei re lucht, waar de zon onder ging. Ze gingen meest twee aan twee, in de vreè. 's Maandags woei er opeens een gu re wind en uit zwarte wolken zwaai den nijdige regenkletsen neer. Dat haalde opeens alle ni-tinteling van dien zomerschen Zondag bij je weg. En je voelde je weer in da week van werken. Binnenland. De nieuwe leider der 8. D.? Het ,,Soc. Weekbl." is verblijd over den afloop der verkiezing te Weststel lingwerf, èn om den persoon èn om de richting van den heer Hugenholtz. Sympathiek is persoonlijkheid om de eerlijke manier waarop hij inder tijd te Schiedam is opgetreden en af getreden, sympathiek zijn richting, zooals die ons bekend is uit zijn blaad je „Onze Kring". Aan dit blaadje ont leent het ,,Soc. W." de volgende re gels: Ik beweer niet, dat wij de zichtbare dingen met kleinachting behandelen moeten, verre van daar; ze zijn ons daartoe van veel te grooten dienst en aangezien wij zelf voor zulk een groot i deel mede daartoe behooren, kunnen wij er ons eenvoudig niet van losma ken, maar wezenlijke waarde hebben zij toch alleen dan, als zij staan in dienst van de onzienlijke dingen. En iets verder: De groote Unitarische apostel Chan- ning hoopte, zoo men van hem een beeldtenis wilde maken, dat men op gelaat iets zou kunnen lezen van wat hij zijn errootste schat achtte, grooter dn gevatheid of geleerdheid, van zijn hart, zijn liefde voor, ziin geloof in menschen. Hij had gelijk; er is geen schat onder zienlijke en onzienlijke dingen die daarbij haalt. Want dit geloof in den mensch sluit in zich liet geloof in d'en vooruitgang en dit is de innerlijke rijkdom, het »r.- zichtbare koninkrijk van de profeten van alle tijden en volken, waardoor zij hun tijdgenooten boeien en met een soort magnetische kracht meesleepen kunnen. Het is het niet te onderdruk ken ,,en toch", waarmede zij zich zelf en anderen troosten bij elke bedroe vende ervaring in het heden. Over de verkiezing van iemand die zulke beginselen voorstaat verheu het blad zich van ganscher harte, al heet hij een politiek tegenstander; c f liever juist daarom, wanneer hij de leiding neemt der sociaal-democrati sche actie in de Kamer, nu mr. Troel stra gedurende dit wetgevend tijdperk niet weer op het Binnenhof verschijnt. sen der schoten le, 2e oo en 4e Klasse zal niet het bezit der hoofdacte wor den geëischt, maar voor dezen is ook het te bereiken maximum lager gesteld. Een principieels wijziging is voorts de gelijkstelling, wat de bezoldiging be treft, van onderwijzers en onderwijze ressen. en dit zal ook gelden voor de gymnastiekonderwijzeressen. De bezoldiging van onderwijzers en onderwijzeressen stijgt dan van t (aanvangwedde) tot 1500 (te bereiken na 16jarigen diensttijd). Voor bezit van taaiakten wordt de gewone bijslag verleend. Gehuwde onderwijzers bo- van den 28jarigen leeftijd genieten een tegemoetkoming in huishuur ten be drage van f 50. Onderwijzeressen der lagere klas sen, zonder hoofdacte, beginnen met t 600 en klimmen, na 8jarigen dienst tijd, tot 1 900. Ten behoeve der onderwijzers zon der hoofdacte, thans in dienst, worden eenige overgangsbepalingen voorge steld. Antieke urnen. In Drente ontstaat van lieverlede een nieuwe tak van industrie. Zooals bekend is, levert dat antieke land schap nogal eens een voorwerp, af komstig uit het grijs verleden, het welk voor oudheidkundigen veel i trekkelijks heeft en door enkele musea voor veel geld wordt aangekocht. Daaronder bekleeden de urnen uit de graven der oudste bewoners, die in Drenten nog veelvuldig worden aange troffen, een niet geringe plaats. Maar in plaats van die antieke voorwerpen gaat men potjes aan den man bren gen. die onecht en namaaksel zijn. Zijn deze geheel afgewerkt, dan graaft men ze in den grond, graaft ze later op, enz., en brengt ze daarna in den handel als echte antieke waar. Naar wij vernemen, zijn reeds velen erin gevlogen, dezer dagen nog iemand uit Antwerpen, die genoemde provincie bezocht. Door zekeren A. te Odoorn- veld, zijn ze dien toerist verkocht en. geleverd; eerst later bleek hom, door deskundigen voorgelicht, dat de ge kochte potjes totaal zonder waarde waren. (Tijd.) De posterijen. Een oude juffrouw kwam laatst aan het postkantoor en sprak een der ambtenaren als volgt, uit de hoogte, huiselijk hadden ingericht. Natuurlijk vond mevrouw dat minder goed klonk het nogal boos: „Maar Keetje, ik heb je verboden je vrijer in de keuken te ontvangen en nu heb je er twee, wat is dat?... Keetje, blijkbaar een juridische carrière mis- geloopen. „Nee mevrouw, 'k vraag es- kuus, ziet uwee die eene is mijn jon gen, de andere is voor Koosie die 'n Maandag bij ons in diens komp. Hij kwam met die van mijn mee, maar 't zal niet weer pesseeren." Een smokkelaar gedood. Zondag hadi nabij da Belgisch© grans een gevecht plaats tusschan marechaussees uit Sas van Garat ara ©enige Belgen die met verboden vischtuig vischten. Een der mare chaussees d:ie onder vaten gediuwd werd. maakte van zijn vuurwapen gebruik met het gevolg dat hij zijn aanvaller doodde. De vier anderen gintgan toen op de vlucht dioch eer. hunner werd nog gevangen geno men. Een deserteur. Woensdagnacht meldde zich aan de kazerne te Geertruidenberg een serge ant aan, die 3 maanden geleden met 2 korporaals van daar was gedeser teerd. Hij had in dien tijd heel wat avonturen en ellende beleefd. Het plan van deze drie was om dienst te nemen in het Engelsche leger en, als zij op het oorlogsterrein waren aangekomen, over te loopen naar de Boeren. Dat doel heben ze niet kun nen bereiken. De Engelsche consul te Antwerpen, bij wien zij zich aanmeld, den, wilde hen aannemen, noch hun overtocht verschaffen. Na in Antwerpen vergeefs te heb ben getracht werk te vinden rinsr de sergeant in dienst bij het Fransche vreemdenlegioen. Maar daar vond v-" het nog minder aangenaam en hii de serteerde ten tweeden male. nu terug naar Holland. In een ellendigen toe stand werd' hij opgenomen. Do beido korporaals hebb° - werk gekregen op een Antwerpsche cement fabriek. (Stand.) Salarissen onderwijzers. Op de begrooting der kosten van la ger onderwijs in het jaar 1902 te Am sterdam is eene verhooging van den post „jaarwedden van onderwijzers en onderwijzeressen" met f 285.000 voor gesteld. Deze aanmerkelijke verhoo ging spruit voor eene som van f220.000 voort uit eene voordracht van B. en W. tot eene nieuwe regeling der jaar wedden. De voorgestelde reorganisatie komt op het volgende neer. Het rangexa ien vervalt; er zullen voortaan slechts n- derwijzers en onderwijzeressen met hoofdacte worden aangesteld en het verschil zal slechts bestaan in v .-rscb 1 van bezoldiging op srrond van anciën niteit. Alleen van de onderwijzeressen j die onderwijs geven in de laagste k is- Hoe komt 't, dat mijn broer de tien gulden, die ik verleden week hier betaald: heb, niet heeft ontvangen? Dat kan ik u heuscü niet zeggen, was het minzaam antwoord. Ja, maar dat gaat zóó niet! riep de juffrouw verontwaardigd uit. Heeft u het geld per postwissel verzo iden? vroeg de ambtenaar. Neen. Per aangeteekenden brief? Neen. Hoe dan? Ik heb 't geld gestort en er een bewijsje voor gekregen. Mag ik dat document eens zien? vroeg de ambtenaar hoffelijk. De juffrouw haalde een poslbewijs uit haar reticule en hield het gelds waardig papier zegevierend onder zijn neus. En heeft u dit pustbewijs niet ver zonden? Wel neen denk je, dat ik mijn bewijs uit panden geef! Toen haar aan 't verstand was ge bracht, dat zij het formulier met den brief aan haar broer had moeten zen den, was zij 't er heelemaal niet mee eens. en zij verliet hoofdschuddend en mopperend het postkantoor. De Amsterdamsche Pers en vele vrienden namen Zaterdagavond af scheid1 van den heer C. A. A. Du dok de Wit, die naar Indië vertrekt om daar de sport te orcaniseeren. Twee aanbidders. Onze lezers kennen wellicht het ver haal van de mevrouw, die volstrekt geen vrijer van de meid- in de keuken duldde, doch die bij onderzoek in een kleerkast een huzaar in volle uniform verstopt vond; toen zij het dienstmeis je daarover onderhield, verdedigde dit zich met de bewering, dat het de vrijer was van de vorige meid, die hem had achtergelaten. Een dergelijk geval deed zich naar de ..Tel." meedeelt Zaterdag voor bij een bewoonster van de Hee rengracht te Amsterdam. Zaterdag kwam zij onverwacht uit don Haag even overwinnen; tot haar ontzetting zag zij twee mannen in de keuken, waar de heeren zich recht: Raadslid-Geneesheer. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben met vernietiging van het besluit van den Raad dier gemeente Nieuw-Beijerland' did1. 30 Juli 11. tot toelating van d'en heer J. du Boeuff tot lid van dien Raad, beslist, dat genoemde dir. J du Boeuff niet als zoodanig kan porden toegelaten, en zulks op grond dat d'e verkozen©, vanwege de gemeente als gemeente-genees heer belast met de armenpraktijk, ook gehouden is tot andere dien sten, o. a. lot heb verrichten van kostelooze inentingen era herinen tingen, welke verrichting in geera geval kan begre-pen worden onder armenprakiiik, vermits bedoelde inenting zich geenszins bepaalt tot armen en behoefbigen. maar van gemeentewege moet verricht wor den aan ieder dJie zich daartoe aan meldt. Mitsdien wordt de verkozen© ge acht eene betrekking te bekleeden cxnvereenigbaar met het lidmaat schap van dera Raad' als niet val lende in de voor seneesheerera met d'e armenpraktijk belast gemaakte u itzomderingsbepaliing. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De „Tiknes" verneemt uit Buenos- Alres: 3000 epoorwegwerkers \an den Greath Soutliern-spoor .te Pringlea hebben het werk gestaakt, zich gewa pend en een dreigende houdiag aan genomen. Sporten Wedstrijden. Lawn Tennis. Op het groote lawn tennis-concours te Homburg werden Vrijdag 1L in do- mi-finales ..Heeren doubles", nee- ren Wessely en Lyons geslagen door de heeren Beukema en Decagis. Wielernieuws. Er schijnen plannen te bestaan om het kampioenschap van Noord- Zuid-Holland op de Amsterdamsche wielerbaan den 15 Sept. te verrijden en een 24 uure wedstrijd den 27 en Sept. a.9. Echt Barnums. Midden op den Dam te Amsterdam een wagen met reclame-biljetten van Barnum en Baily. Om den wagen honderden nieuws gierigen. waarvan een uitroept: „waar benne de kereltjes?" Met de „kereltjes werden bedoeld zij die den wagen daar hadden gebracht. „Vanzelvers kon ie daar niet ko men" meende een scherpzinnig schoen poetser, en terwijl een deel van het publiek rondkeek naar de kruiers, zochten eenigen politie. Agent op. „Wie hoort er bij die kar?" De vraag geschiedt op een toon van gezag. Geen antwoord. Tweede agent op. „Nou, die der niet bij noodig heeft, doorrloopen alstublieft en waar zijn de bestuurders?" Weer geen antwoord. Derde agent op. „Alstublieft iedereen zen weg ver volgen, die kruiers komen wel te recht." Kleine Ka, bekend figuurtje op den Dam, op. Meneer de regent, ze zitten bij „Mus- sie" (bekend kastelein op den Dam), „ze nemen 'n hassiebassie." Waarmee Ka te kennen geeft, dat de kruiers geen afschaffers zijn. Politie op onderzoek aan het opge geven adres. Kruiers gevonden. Kruiers op. Agenten boekjes uit den zak. Namen gevraagd, barre gezichten. Eerste kruier: „Gut meneer wat maak uwes je druk, wevoor?" Eerste agent: „Kar onbeheerd gelaten, bekeuring! Tweede kruier: „Meneir, uwes doet maar. die En gelsche baas betaalt het wel kan de kop nie kosten." Bekeuring geschiedt. Kruiers, agenten, publiek, af. Zwemmen De Engelsche zwemmer Montague Holbein, die Zaterdagnamiddag om half vijf bij Kaap Grisnez te water ging om te trachten het Pas de Calais overzwemnienden naar Engeland over te steken heeft zijn plan niet tea uil- voer kunnen brengen. In de eerste 2 uren had hij zeer tegen de hooge goi ven van de woelige zee te kampen en zou het dan ook ondoenlijk blijken de Engelsche kust te bereiken. Niettemin kampte liij, gevolgd door een sleep boot hardnekkig tegen het zoute ele ment, maar na ruim twaalf uren in het water doorgebracht te hebben, raakte hij uitgeput. Hij bevond zich toen op vijf i zes mijlen van di En-I gelsche kust en het werd hoog tijd dat men hem te hulp kwam, want nauwe lijks aan boord van de sleepboot ge tild, viel hij in onmacht, zoodat men het nog vóór het binnenkomen van Dover noodzakelijk vond, met vlaggen om geneeskundige hulp te seinen. Per brancard moest hij in half bewusteloo- zen toestand naar het hotel getrans porteerd worden. Een zeer eigenaardig sport-gezel- schap heeft zich te Milaan geconstitu eerd onder eenige adelijke sportlief hebbers en wel onder den naam „Electrische Steeple chase." In plaats van levende volbloedrenners worden kleine paardjes van hout gebezigd die door middel van electrische motoren loopen. De berijder regelt met zijn sporen de snelheid die tot 30 KM. per uur bedraagt. Ook kan men die paard jes voor wagentjes spannen. In Pa rijs is men ook reeds doende deze nieu wigheid in te voeren, die uit Amerika i9 overgekomeu- Roeien^ Zondag liad op de Seine de roeiwed- strijdi tusschem Franschen en Duit- schers over 2500 meter plaats, üe Fransche ploeg won in 8 min. 22 sec.; de Duitschers legden de baan in 8 m. 29 sec. af. Zeilen en Roeien. Begunstigd door prachtig weer hield de „Marine Jachtclub" Zondag ter reede van Texel haren tweeden wed strijd met den volgenden uitslag. sau", stuurman opperschipper M. de Vries 10). 3. Scherpe en midden» zwaardjachten, groot bo ven 6totenmetl0wedstrijd- eonheden. gestuurd door leden der Jachtclub of eener uitgenoodigde ver- eeniging. Afstand pl. m. 12 Eng. mij len. 2 deelnemers. Prijs, verguld zil veren medaille, „Regina". van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. 4. Idem, groot boven 3 tot en met 6 wedsrij deenheden. Afstand pl. m. 12 Eng. mijlen. 3 deel nemers. Ie prijs, verguid zilv. med., „Helgoland", stuurman jhr. W. Six; 2e prijs, zilv. med., „Albatros," stuur man luit. ter zee 2e kl. J. C. F. Hooy- kaas. 5. Idem, groot boven 2 tot en met 3 wedstrij deenheden. Afstand pl. m. 6 Eng. mijlen. 2 deel- nemers. Ie prijs, zilv. med.. „Loudoli". stuurman luit. ter zee 2e klasse F. K. Sluys. 6. Ronde en platbodemjach. ten met zij zwaarden en vas te roef of vast dek, groot bo ren 9.5 wedstrijdeenheden. Afstand pl. m. 12 Eng. mijlen. 3 deelnemers, lo pr., verguld zilveren medaille, „Kam pioen", stuurman luit. ter zee 2e kl. M. C. Koning; 2e prijs, zilv. med., Velsa", stuurman de heer J. A. van Waveren. Roeien. 1. Vletten, bemand mot 2 man, zonder stuurman. Af stand 1250 meter. 12 deelnemers. Ie pr. f 15) „Marnix", geroeid door tor- pedisten D. Augustijn en L. Bosman; 2e prijs (f 10) „Marnix". roeiers tor- pedist D. B. Dortmundt en sergeant- torpedist J. Veenstra; 3e pr. f 5) Evertzen", roeiers matrozen II. J. v. d. Wetering en T. F. J. Goosen; 4e (extra)prijzen f 4) „Marnix", roeiers torpedisten G. M. Kegge en F. Brede- rode en „Geep", roeiers matrozen G. J. de Vries en C. P. Warmendam. 2. Sloepen typo B. Afstand 2500 M. 12 deelnemers. Ie pr. f 80) „Kortenaer", stuurman opperschipper II. Trijsburg; 2e pr. 40) „Adolf van Nassau", stuurman bootsman J. C. Adams; 3e pr. (f 25) „Marnix". stuur man korp.-torpedist P. van Wolferen; extra 3e pr. [f 25) „Marnix", stuurman matroos le kl. J. Harms; 4e pr. (f 10) „Wassenaer," Amsterdam, stuurman kwartiermeester W. Hoogenóijk. De prijzen werden in de Marine-can- tine door den kapt.-luit. ter zee A. L. Boelen uitgereikt. Letteren en Kunst. feuilleton. Het geluk van Rothenburg. Naar het Duitsch van PAUL HEIJSE. Het was Dinsdag na Paschen. De menschen die in de vroolijk bloei ende lente het Opstaaidingsfeest dooi een uitstapje ne°i buiten had den gevierd, keeiden naai hunne woningen terug om den volgenden' dag hunne dagelijksche bezigheden wede* te hervatten'. AH» landwe gen wemelden van voertuigen era voetgangers, de spoortreinen wa ren in weerwil van de ingeschoven extra tieinen overvol, want zulk mooi en bestendig Paaschweer kon men zich sedert vele jaren niet her inneren. Ook de avond sneltrein, die aan heb station te Ausbach, in de rich ting van Würzburg, tot vertrek ger 'reed stond, was tweemaal zoo lang als gewoonlijk. Toch scheer hij tot, i aan de laatste plaats bezet te zijn, want een laatkomend reiziger di in het laatste oogerablik nog in de tweede klasse een onderkom era zocht, klopte tevergeefs aan alle portieren era keek vruchteloos in alle coupés, maar werd overal meer of minder beleefd, soms met spottend leed\#--rmaak afgewezen Eindelijk nam de conducteur die hem vergezelde, een snel besluit, opende een coupé eerste klasse en duwde den Laatkorraende ira de schemerachtige-ruimte, haastig het portier dichtslaande want de trein zette zich juist in beweging. Eene enkele dame, die in dera tegenov e rgestelden hoek als een zwarte hagedis ineengedoken zat te sluimeren, richtte zich plotseling od en wierp een scherpen blik op den onwel kom era verstoorder vara hare eenzaamheid. Tccb scheen zij aan den blonden jongen man in eenvoudige zond agsk leeding die porte/euilli mdei den arm era een langgebruikte remtasch met ouder- wetsch borduurswe' in de hand hield, niets bijzonders te vinden, tera minste zijn Beleefde groet en stameilende verontschuldiging werd slechts met. eene tnetsche. nauw merkbare hoofdbuiging beant woord zij trok de zwart zijdera kap van haar mantel wieder over hel) voorhoofd en maakte zich zoo onbekommerd gereed de gestoorde slaap weder voort te zetten alsof e.r in plaats vara een nieuw reisge noot, een stuk bagage in den wa gen was geschoven De jonge man die zich hier als een slechts gedulde indringer ge voelde nam zich dan ook wel in acht niet door te veel beweging aan zijne tegenwoordigheid ts herinne ren, ja, hoewel hij hard geloop era had hield hij de eerste vijf minu ten den adem in en bleef standvas tig in de ongemakkelijke houding die hij in het eerste cogenblik in zijr hoek had' ingenomen. Alleen nam hij voorzichtig zijn hoed! af en wisebte met een zakdoek het zweet van zijn voorhoofd, steeds door het portierraampje naar buiten kijken de. alsof hij alleen door de meest bescheiden houding vergiffenis kon erlarage.1 voor zijn opduiken ira eene hoogere sfeer. Toen de slapende zich echter niet meer bewoog en het daar buiten voorbijsnellend1© landschap weinig bekoorlijks meer voor hem had, waagde hij het eindelijk zijne oogen in de coupé te laten rond gaan en, nadat hij de breed© kus sens van rood) fluweel era d'e spie gel aan dera wand voldoende had bewonderd, ook de gestalte van de vreemde dame nader in oogen- schouw te nemen door met voor zichtige blikken langzaam, van de punt van het kleine schoentje, dat onder den rand van de japon uit stak. tot haar schouder en tera laat ste zelfs tot de smalle lijnen van het naar hem toegekeerde gelaat op te klimmen. Het was voor hem dadelijk bui tera twijfel dat het eene zeer voor name dame moest zijn. eene bui- tenlandsche, eene Russische», Pool- sche of Spaansche. Alles wat zij aan era om zich had dlroeg den stempel van eene aristocratische afkomst haar toilet, d'e keurige roodleeren reistasch waarop haar smalle voet zoo onachtzaam steunde, de sierlij ke donkerbruine handschoen waar- In zij haar wang liet rusten. Daar bij omgaf haar een eigenaardige geur, niet van de een of aradiere aromatische odlerar, maar meer van juchtleer era cigaretlen en op het tapijt van de coupé lagen dlan ook Zeilen. 1. Marinesloepen met f a ra ta si etui g, gestuurd door officie ren der marine, leden der Jachtclub. Afstand pl. m. 12 Engelsche mijlen. 7 deelnemers. Ie prijs, verguld zilve ren medaille en de wisselbeker der Jachtclub, „Evertsen", stuurman luit. ter zee 2e kl. L. J. Quant; 2e prijs, zilveren medaille, „Adolf van Nassau," stuurman luit. ter zee 2e kl. A. Goe- koop; 3e prijs, bronzen medaille, „Marnix," stuurman luit. ter zee 2e kl. C. A. F. Tollenaar. 2. Marinesloepen met model- tuig, gestuurd door onderofficieren der Marine. Afstand pl. m. 3 Eng. mijlen. 13 deelnemers, le prijs „Mar nix", stuurman opper-torpedist W. Z. Klaassen f 40); 2e prijs „Adolf van Nassau", stuurman bootsman K. J. Lindström (f 30); 3 cprijs „Marnix", stuurman sergeant-torpedist C. Ruste- meijer (f 20); le prijs „Adolf van Nas- een ige half uitgerookte witte eind jes die asch en een weinig Russi sche tabak hadden, veraspre;id. Ook een boek was op dien- grond geval len. Hij kon het n-iel ove<r zic-h ver krijgen hef daar te latera liggen era toen hij het voorzichtig opnam en op de bank legde-, zag hij dat het een Fransche roman was. Dit alles gaf hem die vreemde aangename gewaarwording die de in burgerlijke kiringen opgevoede jonge mar gewoonlijk bekruipt als hij onverwachts in aanraking komt met eerae vrouw uit de groote we reld. Bij het natuurlijke overwicht van de vrouw over den man voegt zich dar nog de fabelachtige beke ring die de onbekende, moor vrije levenswijze en de voorstelling van meei buitengewoon liet era Beed ira de voornam; wereld op dera spruit uit nederige kringen uitoefent. Ja, de kloof, die tusschen dfc verschil lende standen bestaat vergroot nog die betoovering en doet bij den man al droomend de vermetele neiging opkomera om. als de gele genheid1 zich eons mocht voordoen, zijn recht als Heer der schepping te doen gelden en die schijnbaar niet te demper afgrond te over- Een moeielijke qraaest o. De uitgevers Pearson belojfden in liet prospectus van hun ..Ladys Ma gazine", den roman ..The F.ternal CT ty" van Hall Caine te publiceeren. Hal verwege stopten zij echter met die pu blicatie, omdat do roman huns in ziens niet geschikt was voor een da mestijdschrift. Nu heeft een abonné geweigerd zijn abonnementsgeld te voldoen, omdat de uitgevers zich niet houden aan de bij prospectus aange gane overeenkomst. Het wordt een rechtszaak die belangwekkend kan zijn (Kron.) Men verneemt dat dir. H. J. Kie- wiet de Jonge, tem gevolge van zijn benoeming tot rector van het Gym nasium f© Dordrecht, zal aftreden als secretaris van het Algemeen Ne- d&rlandsch Verbond, op zijra laatst tegera de eerstvolgende algemeen© vergadering in Mei 1902. De Doode. Een boerenjongen heeft op aansto ken van zijn vader en verhit door den drank, zijn moeder verdronken in een sloot, op het oogenblik, dat de vrouw voorovergebogen bezig was met goed spoelen. De moeder was een braaf menschje, wier vroomheid den vader en den zoon een voortdurende erger nis was. Zij heeft behalve den jon gen twee dochters nagelaten. De oud ste liikt in alles op de moeder. Pas als de oude maa eenige jaren na den moord komt te sterven voelt de jongen eerst recht het gewicht van zijn misdaad. Tot ru toe had hij zijn schuld eigenlijk steeds voor het groot ste gedeelte op zijn vader afgewen teld. De vader ziet in zijn doodsangst zijn overleden vrouw in zijne omgeving rondwaren; ook hij voelt het meest schrijden. Tot zulk een stout waagstuk Liet d'e jonge reiziger zich echter niet vervoeren. Toen hij echter genoeg zaam zeker meende te zijn dat de slaap van zijne vi\:nde ireisgenoo- te niet geveinsd was. nam hij voor zichtig uit zijn borstzak een klein., in groen linnen gebonden boekje era begon steetegewijze het fijne, bleeke, ietwat trotscbe profiel van de slapende met vlugge trekken, op een open bladzijde te schetsen). Hel was geen gemakkelijke taak, want de schommelende beweging van den sneltrein noodzaakte hem eene half zwevende houding aan te nemer, om elke lijr met zeker heid te kunnen trekken. Het hoofd loonde echter wel de moeite en. zoo- als hel op de harad rustende halve gelaat, door de plooien van d'e kap luchtig omlijst, zich in het scheme rende licht van den avoid aan hem vertoonde, geloofde hij nooit schoor.ei klassieke li'nera bij een monscbelijk wezen te hebben aan schouwd. Zij scheen de eerste jeugd voorbij, te zijn, de mond met. d'e fijne lippen kreeg van -tijd' tot tijd een vreemde uitdrukking van bitterheid of walging, zelfs nu in

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5