Nijverheid. „De Ingenieur" meldt, dat de Neder, landsche regeering tot afgevaardigden op het Internationale Ingenieurs-con gres te Glasgow van 36 September heeft benoemd: den hoofdingenieur van dfen rijkswaterstaat D. Hoogen- boom en den ingenieur van den rijks waterstaat II. Wortman. Als afgevaardigden van het Konink lijk Instituui van Ingenieurs zijn be noemd J. H. Beucker Andreae, oud kolonel, chef van den stoomvaartdienst der marine; H. Enno van Gelder, inge nieur-directeur der maatschappij de Maas, te Rotterdam, en R. A. van San- dick, algemeen secretaris van het In stituut, die tevens het weekblad De Ingenieur" zal vertegenwoordigen. Verder verneemt het blad dat nog de volgende Nederlandsche ingenieurs aan het congres zullen deelnemen: N. W. van Doesburgh, J. G run del. en J. van Rossum du Chattel, welke laatste als spreker optreedt in de sectie VJI1 Gas. Onder de sprekers in sectie VI Mijnen komt voor de oude slaats-geo- loog der Zuid-Afrikaansche Republiek prof. dr. G. A. F. Molengraaff, wiens voordracht echter waarschijnlijk schrif telijk zal worden ingediend, daar hij in- Nederlandsch-Indië vertoeft, ten be- hoeve van een mijnbouwkundig onder zoek op Celebes. Wij meemen te kunnen medédee- len, dat de commissie uit het Ned. Lamdbouw-Comitc, belast met het onderzoek naar meelvervalschin- gen,, na kennis genomen te hebben van d;e haar verstrekte gegevens, tot het resultaat is gekomen, dlat do algemeen heerschende meening omtrent die vervaJschimgen, voor zoover het uit het buitenland inge voerd meel betreft, grootendeels onjuist is. en dus vervalschfc meel proportioneel geen noemenswaar dig deel van den invoer uitmaakt. (,,N. Landb. Wbl.") Wetenschap. Telegrafie zonder draad. In het Middellandsehe Zee eskaönr zullen groote proeven genomen wor den met telegrafie zonder draad. Er is een speciale cursus geopend om offi cieren met het Marconi-systeem ver trouwd te maken. Alle met toeste'lsn voorziene schepen zullen op den groolst mogelijkeo afstand van elkaar een ke ten vormen. Als 50 mijl wordt aange nomen als afstand waarop seinen over gebracht kunnen worden (tusschen „Renown" en Malta werd op 80 mijl getelegrafeerd), dan zullen de 14, van toestellen voorziene schepen van het eskader op 700 mijl gemeenschap kun nen houden, d. w. z. van Gibraltar tot Malta. Cougres voor Antliropologie Het vijfde internationaal congres voor crimineele anthropologic dat van 9 tot en met 14 Sept. e. k. in de Aula der Universiteit Amsterdam zal ge houden worden, zal zeer druk bezocht zijn. De aanvragen om lid te worden stroomen uit alle beschaafde landen toe en Amsterdam zal in die dagen een groot aantal beroemde mannen gast vrijheid verleenen. Het congres zal Maandagochtend 9 September worden geopend en re3ds dienzelfden ochtend zal de beroemde prof. C. Lombroso spreken over de laat ste onderzoekingen op crimineel ap tliropologisch gebied: Licht en rook. De consul Mahin te Reichenberg deelt mede, dat volgens een te Brussel openbaar gemaakt rapport, het aan den Belgischen ingenieur Tobiansky gelukt is uit rook licht te bereiden. Hij verzamelt daarvoor rook, van welk soort vuur ook, in een reservoir, laat hem daarin eene behandeling onder gaan met waterhoudende koolstof en verkrijgt uit het mengsel een schitte rend licht gevend gas. Er schijnt ernstig sprake van te zijn. het 3e internationale Congres de l'Art public in 1902 te Amsterdam te hou den. De keuze staat tusschen onze hoofdstad en Venetië. (Bk. W.). De Pruisische regeering heeft aan de Oberprasidenten bericht, dat zij het wensflhelijk vindt, de politie te doen kennisgeven, van ieder voorge- nomen ontslag van een krankzinnige. dio wegens zijn antecedenten of om anderen redenen te beschouwen is als gevaarlijk,opdat de bevoeede autoriteit na uitvoerige voorlichting zal kunnen beslissen, of het ontslag kan worden toegestaan en welke maatregelen in dit geval in het belang der maatschap pij wenschelijk zijn. Gemengd Nieuws. Amerikaansch. De Amerikanen zijn in 't alge meen ijverige courantenlezers, en houden zoo mogelijk eLk hun eigen blad ei* op na. Om aboniren- ten te lokken gebruiken die uitge vers, vooral in het verre westen, soms eigenaardige middle Jen. Zoo drukte een dier uitgevers, wiens lezea$ meest farmers zijn, bij ?i begin. van de lente de volgen de aankondiging in zijn blad „Aangezien de landman in den zomer met zijn veldarbeid genoeg te deen beeft en er geen tijd, meer overblijft om dagbladen ié lezen, zoo zullen wij gedurende dien tijd enkel het allergewichtigste op die eerste bladzijde drukken,. De drie andere bladzijden blijven vrij en zullen in plaats van met Leesstof, met vliegenvergift bestreken wor den. Hierdoor neem ik den tijd mij ner geëerde lezers naet in beslag en stel hun aan den. anderen kant schadeloos doorhet leveren van een middled tot vernietiging der las tige sectiën, die vooral in de land streken, waar veel vee is. talrijk op treden." De man maakte schitterende za ken. omdat zijn vliegenvergift op verre na niet zooveel kostte, als het loon der zetters, dat in dien tijd ge spaard werd. Een ander uitgever liet in dëro zo mer slechts de eerste en viendle bladzijde bedrukken de twee an dere bleven wit, „omdat de land man. in den awaren arbeidstijd ge woonlijk zijn boterhammen in een stuk courant wikkelt om mee naar 't veld te nemen, en het zeer onge zond is wanneer de courant bei- drukt is." Om de gezondheid zijner lezers te sparen had de uitgever de zijden, die om de boterhammen moesten gewikkeld' worden, wit gelaten. Bufion en zijn kamerdienaar De beroemde natuuronderzoeker Buffon sliep graag langmaar toch had hij zich voorgenomen des zo mers om vijf uur en in den win ter om. zes uur op te staan. Zijn kamerdienaar Joseph' kreeg eiken morgen drie francs om. hem te wekken en hem op den juisten tijd uit zijn bed te krijgen. Om dit dool te bereiken, waren hem alle middelen veroorloofd. Eens wilde Buffon clie zich te vermoeid' crevoelde. zijn bed' vol strekt niet verlaten. Joseph trok hern toen aan zijne bee non. Je bent een onbeschaamde ke rel riep Buffon uit. Maak dlat je wegkomt; ik jaag je uit mijn dienst De 'knieoht verliet werkelijk de kamer, maar kwam eeniige ©ogen blikken later terug met een schaal ijskoud water, dat hij over zijn meester uitgoot. Nu verdween hij werkelijk en kwam eerst na een paar uur weder te voorschijn. Kom maar gerust binnen, mijn goede Joseph, zeide Buffon. Hier hebt gij uwe drie francs gij hiebt ze wel verdiend Aan dezen man. placht Buffon te zeggen, heb ik drie a vier dieelen van mijn natuurlijke historie te danken. Het St. BerDardkloo3ter. Door de monniken van het bekende klooster op den grooten St. Bernhard is. ten dienst van den reddingsdienst, een telefoon aangelegd Over den berg loopt thans een goed onderhouden straatweg. Aan dien weg zijn hier en .d'aar schuilhoeken aangebracht, die zelfs bij nevel zichtbaar zijn. Elke hut is met het klooster telefonisch verbon den, zoodat de toerist, bij groote uit putting of bij dreigend weer, door de telefoon hulp kan inroepen. De inrich ting van dezen reddingsdienst wordt eiken vreemdeling in de dalen van Wallis en Piemont medegedeeld. In klooster zijn nog steeds veel gasten, jaarlijks nl. van vier tot vijf duizend toeristen, van vijf tot zes duizend pel grims en ongeveer 15000 Piëmontee- scbe werklieden, die in Zwitserland werk zoeken en de goedkoope voetreis verkiezen boven den spoorweg Zelfs in den strengsten winter passeeren 6 8 gasten dagelijks bet klooster. Een nieuwe luchtschippor De bestuurbare ballon van een zekeren heer Buchanan te Cosham (Ports mouth) zal vermoedelijk binnen een tiental dagen gereed komen, zoodat hij aan den prijs „Deutsch", waarvoor de deelneming op 15 Sept. a.s. sluit, zal kunnen deelnemen. De heer Buchanan stelt natuurlijk bijzonder veel vertrou wen in zijn luchtschip dat ongeveer den vorm heeft van een vogel met ge sloten wieken of een blei of brasem. De kiel is van pijnboomenhout eu de ribben en die romp zijn van bamboe en riet vervaardigd, het geheel is over trokken met een ondoordringbaar zeil doek. Op 't oogenblik is het voorzien van een motor van 56 paarde nkr„ doch de heer Buchanon denkt deze te vervangen door een motor van 14 pk. met 4 cylinders, waarmede hij hoopt een snelheid van 3040 E. M. per uur te bereiken. De heer B. is verzekert dat hij met zijn ballon gemakkelijk naar het vas teland zal kunnen oversteken, om la ter weer op zijn uitgangspunt terug te komen. In 1884 had hij reeds zijn ontwerp opgedragen aan de Royal Engineering School te Chatham, die dit zeer be langrijk vond. doch de War office", die zich niet met particuliere uitvin dingen inliet, wilde niet medewerken, waardoor de heer Buchanan zijn plan nen niet verwezenlijkt kon krii^en. De groote bijzonderheid in de uitvin ding bestaat in de beweging der schroe ven die aan beide zijden van den bal lon als de vleugels van een vogel be wogen worden. De beer B. geeft als zijn meening te kennen dat bet mis lukken van de pogingen van den heer Santos Dumont te wijten is aan de af wezigheid van een tweede schroef en aan den al te rechten vorm en stijf heid van zijn ballon. Voor 15 Sept. hoopt hij tweemaal rond om den Eif- feltoren te zweven. Een nieuwe keizerlijke schepping. Een door den Duitschen Keizer ont worpen tafelversiering zal binnenkort aan koning Edward VII opgezonden worden. Zij is geheel uit edel metaal naar het ontwerp van den keizer en naar diens speciale opgaven door den heer Otto Rohloff, leeraar aan de kunstnijver heidsschool te Berlijn, uitgevoerd. De zer dagen was de tafelversiering in de ridderzaal van het koninklijk slot op een melt bloemen versierde tafel ten toongesteld, om in dit vertrek, waar ook het pracht-buffet van koning Fried- rich I staat, gefotografeerd te worden. Het middenstuk is een reusachtig, fleschvormig stuk van, 1 M. hoogte en 70 cM. doorsnede, gedeeltelijk uit ver guld zilver vervaardigd; tot het kiezen van dezen eenigszins ongewonen vorm voor een dergelijk doel werd de keizer wellicht geinspireerd door de prachti ge, al zii het dan ook aanmerkelijk kleinere pronkflesschen op het boven genoemde buffet. Om het gelieele stuk loopt een door twee lauwerkransen omgeven band met het inschrift: ..Em peror William II to King Edward VII". Aan de zijde van dezen band zijn leeuwenkoppen meit ringen in den bek als handvatsels aangebracht De ver siering van den voet met beereuklau- wen en de zijden der flesch met lauwer bladen en festoenen bestaat uit cise leer- en drijfwerk; eveneens de sluiting die uit een koningskroon bestaat. Dit middenstuk staat op een met vergulde metaallijnen en rosetten versierd, 20 cM. hoog houten voetstuk. De geheele tafel wordt door 30 eigenaardige bloe men houders, die de vormen van balu straden hebben, omgeven. Deze balustraden van verguld brons vertoonen in haar onderdeelen de meest verschillende vormen en varia ties. Het raidden van iedere balustra de vormt een met een koningskroon gedekte kartouche, waarop afwisselend heft monogram en het wapen van ko ning Edward VII voorkomen. De klei ne vazen op de hoekpunten hebben de meest varieerende vormen en zijn bui tengewoon kunstig geciseleerd. Van een reiger. Een Londensch correspondent van den Matin" doet het volgende ver makelijke verhaal van een reiger: De Engelschen houden veel van dieren en vooral aan de oevers van de Theems houden zij heele scharen van vogels, van de alledaagsche een den tot langsnavelige en langhalzige reigers. Een van deze soort was op een wan deling, ik weet nietwaarheen, toen het zekeren Alfred Hobbs en een kame raad goed dacht, het beest met steenen en leege flesschen te gooien. Met ge broken vleugel, niet in staat to vlie gen of te zwemmen, sleepte de vogel zich voort op den oever, toen plotse ling een reddende engel verscheen in den persoon van zekeren heer Powell, die het arme beest ter nulpe schoot. Deze vogelvriend leverde den schul dige in handen van de politie over en kwam later van het eiland Wight, waar hij zijn vacantie door bracht om tegen Hobbs te getuigen. Hij verwierf hiermee een waardeerend woord van den rechter wegens zijn ijver bij het doen eerbiedigen van de wet. Wat Hobbs aangaat, zijn verde diging had de verdienste van oorspron kelijkheid: „Ik heb ook twee schavui ten steenen zien gooien naar het arme beest en ik ben ook te kuip gekomen, maar juist op het oogenblik, dat ik aankwam, zag ik ratten aan den wa terkant en daarnaar heb ik steenen gegooid." Deze vinding deed de rechters lachen zonder hen evenwel te „ontwapenen" en in weerwil van zijn betuigingen van onschuld, moest dit slachtoffer van het noodlot 25 francs boete beta len. Een gonddief Te San Francisco is John Winters Lonen een man, die voor meer dan 300.000 dollars aan goud1 had gestolen, veroordeeld! tot een jaar gevangenis straf. De geheele buit werd terugge vonden. Aanvaring. Terugkeerende naar Londen van eer. uitstapje naar Ostende is het bekende pleizierjacht Marguerite op een bark geloopen. De bark kreeg een groot gat in den boeg zonk onmiddellijk. Met veel moeite kon de bemanning worden gered, maar de kapitein en de boots man verdronken. De Marguerite was slechts licht beschadigd. Treurig ongeval. Nabij Parijs is een rijtuig, waarin een Russische familie zat, omgesla gen. Het hoofd der familie stortte te gen een boom, waarbij hij met verbrij zelden schedel ligeen bleef. Een ;ind van dertien maanden bleef op de plaats dood, vier andere kinderen rijn ernstig gewond-, evenals de moeder. Ean pleister op de wond Eens bezocht een Parijsche schilder zijn vriend, den veldslagenschilder Detaille. Deze was niet thuis, en om den tijd te dooden, begon de ander ge heel alleen biljart te spelen. De moei- lijkste stoeten werden met eene zeld zame bekwaamheid uitgevoerd, maar plotseling stiet de schilder, die zijn laatsten stoot verkeerd, berekend had, een groot gat in het laken. Wat te doen': Het kwaad was niet te verhelpen. Daar Detaille nog altijd niet thuis kwam, nam de schilder een klein vier hoekig stukje papier, bedekte daarme. de het gat, dat hij in het laken gemaakt had, teekende daarop een alleraardigst poppetje, zette zijn naam er onder, legde dezen pleister op de wond en ging zijns weegs. Toen Detaille thuis kwam, was hij niet weinig verstoord bij het zien van het gat in het laken van zijn biljart; maar het stuk papier, dat er op lag, was nieuwe biljartswaarde, want helt droeg den naam Meissonier. Paarden ziekte. De paardenziekte, die 't Engelscht, leger in Zuid-Afrika voortdurend zoo zwaar teistert, ig overgebracht naai Duitsch-Zuid-west-Afrika. waar de paarden nu ook bij menigte sterven. Er zijn maatregelen genomen om een verder doordringen dei enidemie naai het Afrikaansche binnenland, hetzij in de richting van het Tanganjika-meei of de grenzen van den Congostaat te voorkomen. De „Freisinnige Zeitung", van Ber lijn, vraagt spottend of deze ..epidemi sche inval" op Duitsch gebied ook een bepaling uitmaakt van de Engelsch- Duitsclie overeenkomst krachtens wel ke keizer Wilhelm in December presi dent Kruger weigerde te ontvangen. zijn angst wanneer de jongen, zijn medeplichtige, «iet in zijn nabijheid is. Als de vader dood is, zijn angst en. als gevolg daarvan, een neiging om zichzelf te verlichten aoor een ander deelgenoot te maken van het geheim, dat thans alleen zijn geheim is, de oorzaken, dat de jonge boer zijn mis daad aan zijn zuster bekent. Door haar medeweten voelt deze zich bijna de medeplichtige van hem geworden. De strijd dien beiden strij den alvorens zij er toe besluiten de misdaad bij het gerecht aan te geven want dat toch beschouwen zij als het eenige middel om tot rust te ko men het telkens terugkomen op dat besluit, nemen in het drama een voor name plaats in. Ziehier de inhoud van Priem's stuk, met behulp van den heer A. van Sprinckhuysen voor het Ned. Tooneel als drama bewerkt. De première had Zaterdagavond veel succes, al zijn de critici er lang niet tevreden over. INGEZONDEN. Voor den inhoud deter rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Tan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Dat slaohtoffer. Gaarne wensch ik nog eens terug te komen op 't slachtoffer der werksta/- king," waarvan ik melding heb ge maakte n.l .een jongen, die bedelt om een boterham, daar zijn gezin door de werkstaking tot de diepste armoede zou zijn gebracht. Het gaat niet aan, om den schijn er aan te geven, als zou de staking de oorzaak zijn, ook in 't No. van 17 Aug. komt voor een mager en scha mel eekleed knaapje, toch zeker niet sinds drie weken, is datgene ingetre den, alhoewel voor mij wel de naam en plaats terzake doet, feit is hoofdzaak, en op dat feit wenschte ik in te gaan. Eerstens de oorzaak: hoe komt het toch dat dat kind langs de hui zen gaat om een boterham, u zegt oorzaak is de staking, ik zeg neen, toen n aan de woning in dat steegje kwam, heeft u toen niet kunnen waar nemen, dat er een geheel andere oorzaak bestaat van die ellende, die ge daar te aanschouwen hebt eekre gen, als ge werkelijk belang stelt om de oorzaak te willen weten en daar gaat het om dan zult ge niet meer schrijven: de werkstaking is de oor zaak. maar dan zal ui 't vervolg niet zoo spoedig schrijven: dit ziin on zichtbare slachtoffers van een werk staking. Zie. wil ik u eens schetsen waarom er zooveel slachtoffers komen? Als er een werkstaking uitbreekt, dan kunnen wij al constateeren daar val- j len offers, om rede de werkers-klasse-j over het algemeen geen weerstands vermogen bezit, met den dag op en neer te levin, den eenen dag geen werk, den volgenden dag geen brood. O als alle menschen eens 't maatschappelijk r&- derwerk eens gingen bestudeeren. dan ben ik overtuigd dat de arbeid meer waarde verkreeg, dan zou niet zoo lichtvaardig de pen opgenomen wor den, om de arbeiders enz. verdacht te maken, zooals nu het geval is. gaarne ben ik bereid om met dien bewo ner uit de Jansstraat eens een onderzoek in te stellen wie of wat het slachtoffer is en zoo advies uit te brengen aan het Haar- lemsche publiek door middel dezer courant, wees verzekerd dat het een goed werk zou wezen, als wij dit eens gingen ten uitvoer brengen, want het komt in mijn kader te pas. Mogelijk werd u dan ook nog een medestrijder van wat die oorzaak ls. Mijnheer de Redacteur, u danken de voor de plaatsruimte in uw veel gelezen. blad. teeken ik mij H. REINALDA. KI. Houtstraat 44. Door een vergissing on2erzijds is dit stuk tot nu blijven liggen. Onderwijs. Bij den gemeenteraad van Franeke- radeel is ingekomen een adres van de commissie tot wering van schoolver zuim, strekkende tot vaststelling eener verordening, waarbij de veldarbeid van kinderen, beneden 12 jaar, be houdens da bij de leerplichtwet toege stane zes weken, wordt verboden in dien zin, dat, bij overtreding de werk- deir droom. Wonderschoon was het voorhoofd on de vorm der oogen en het weelderig zacht golvend haar. Zoo had hij ongeveer tien minu ten met den grootsten ijver getee- kend en was de schets bijna gereed, toen de slapende eensklaps heel bedaard' oprees en dn vloeiend Duitsch t/t hem zeiden Weetl u wel, mijnheer, dat het niet geoor loofd is reizigers in den slaap te bestelen De arme betrapte liet :ra groote verwarring het boekje op zijn knie zakken m stamelde tot over de ooren rood ere worden: Vergeef mij, mevrouw I ik dacht niet ik meende het is maar eem zoeir vluchtige schets alleen: tot her innering Wie geeft u het recht u mij ner le willen herinneren en daar bij uw geheugen zoo duidelijk te hulp te komen antwoordde de da me, hem met scherpe, blauwe oogen ietwat kool en- sp- 'achtig opne mende. Zij had zich intusscben geheel opgericht, de kap was afgevallen) en' hij kon nu zien hoe fijn die om trek van haar hoofd was. terwijl gever als overtreder wordt beschouwd daar er nog altijd in genoemde ge meente landbouwers zijn, die in de termen der leerplichtwet vallende, kin deren voor veldarbeid in dienst men. Aan Burg. en Wefh. lo opgedra gen, een ontwerp-verordening in den verlangden zin den gemeenteraad ter vaststelling aan te bieden. Staatsexamen. Aan hot Staatexamen voor toela ting tot de nnive-rs'teiieï: namen te Utrecht van 2224 Aug. deel 8 can didate n voor de faculteiten der god geleerdheid enz. Toegelaten wer den vijf. nl. de heeren Raden Mas Pandje Sono Kariono, L. M. E. I. van On pen en W. Swairt ein die da mes A. A. P. Greenman en E. Har mei j er. Voor de faculteiten der ge neeskunde enz. werden zes candi- datsn geëxamineerd. Toegelaten één. nl. de heer A. J. Korte weg. Gedurende den loop van het exa men trok zich één cand. terug. Het examen wordt voortgezet mat twee candidaten. Na voortzetting van het examen der vorige groep zijn als nog geslaagd de heeren P. C. Swairt en J. C. H. ZondJag voor diploma A. Vrijdag moeten ter terechtzitting van het kantongerecht te Heusden versche nen vijf hoofden van scholen als ge tuigen in zake overtreding der leer- plichtwet.Het hoofd der school te Veen moet thans reeds voor de derdie maal ter terechtzitting verschijnen, zoodat de kinderen dier school ook reeds voor j de 3e maal een dag vrijaf hebben. Land- en Tuinbouw. Om rozen lang goed te houden, wor den allerlei middeltjes opvegeven, waarbij weinig baat werd ge vonden; een middel, dat proef-on- dervindelijk goed is gebleken, is 't vol gende: Men neemt een bak of tobbe water, zet daarin de vaas, waarin de rozen zullen gezet worden. Men moet zorg dragen, dat er zoo veel water in de tobbe is dat de rand van de vaas pL m. 5 cM. on&eiLwater komt. Vervolgens neemt men de roos in de linkerhand en de schaar in de rechter, dompelt den steel der roos zooverre in het water, dat men met de schaar onderwater een klein stukjg van den steel kan afsnijden; zet daarna de roos,1 zonder ze uit het water te halen, in de vaas. Dat dit middel goed moet zijn laat zich door het volgende gemakkelijk verklaren. Bij 't afplukken der roos krijgt men een snijvlakte, waar de cellen bloot komen te liggen; zoodra daar licht bij komt sluiten de cellen zich en zijn niet meer in staat vocht op te nemen; draagt men zorg, dat er geenlucht bij kan komen, dan blijven ze in staat vocht op te trekken en naar hoven te voeren. Naar het „Vad." verneemt, is door de Koningin benoemd tot horiulanis over de bloemenserres on Het Loo mej. Jeanne De Lange uit Amsterdam, die met zeer loffelijk getuigschrift de Tuinbouwschool te Wageningen ver liet. Komkomme steelt. Dat de komkommeruogst financieel gunstige resultaten oplevert, bewijst wel het feit, zoo schrijft men uit Roer mond, dat zich steeds meer landbou wers op de teelt van dit gewas toeleg gen. De invoer in Duitschland neemt dan ook steeds in omvang toe en mag thans zelfs buitengewoon heeten. Reeds in 1899, dus slechts eenige ja- ren nadat met de eigenlijke komkom merteelt een aanvang was gemaakt, werden circa 600.000 KG. a 0.30 per KG. naar Duitschland verzonden. Bo- vendien werden door het Landbouw- Casino nog 800 manden aangekocht en onder de leden verdeeld. In 1900 was de opbrengst stationair, doch de oogst van dit jaar is overvloediger dan ooit. Niet alleen zijn de komkommers rijk in aantal, maar ook bij uitstek fraai van vrucht In verschillende stadswij ken te Roermond ziet men reeds gerui- men tijd sorteeren en inpakken en te oordeelen naar al de bedrijvigheid die daar heerscht, geeft de afzet aan de buiten landsche kooplui tot volle tevre denheid aanleiding. hij in weerwil van zdj.ni© verlegen heid niet ophield haar met de oogen van een schilder te bestudeeren. Ik moet eerlijk bekennen dat ik mij als een echte stra'atroover heb aangesteld', hernam hij, trach tende de zaak als schei ls té behan delen. Maar misschien wilt u wel genade voor recht laten gelden als ik hot gestolen e teruggeef, niet opdat u h& zoudï bewaren, maar alleen om te laten zien hoe weinig beteekenis het is wat ik mij heb toegeëigend. Hij reikte haar het opengeslaigeai schetsboek overzij wierp snel een blik op baar af beeldkei, knikte toon goedkeurend, maar wees met eene snelle handbeweging het aangebo dene terug. Het is gelijkend, zeid'e zij', alleen geidealiscerd'. Is u portret schilder. miinheer? Neen. mevrouw, anders had ik zeker een betere schets gemaakt. Ik schilder hoofdzakelijk bouwkun dige onderwerpen". Maar juist om dat mijn oog voor schoon© propor- tiën en zuivere lijnen gescherpt is en dit bii menscholijke gezich ten niet dagelijks voorkomt. Hij veTwarde in zijne woorden,. bekeek de punten van zijne laar zen, trachtte weder te lachen en kleurde nog ster kei. Zonder daarop te letten, zeid!e de vreemdelingeIn die portefeuil le zijn zeker teekeningen en schil derstukken van uwe hand. Mag ik ze eens zien Met alle genoegen. Hij reikte haar dë portefeuille aan en breid1- de den inhoud blad na bladi voor haar uit. Het waren louter aquarel len. die ouderwetsche gebouwen, gothïsche torentjes en straatgezich- ten met spitse dakvensters voorstel den. over hei algemeen kunstig op gevat en ewerkt. De vreemd© liet d c m ie andere vooi zich vooii I i v.xtc r verder vragen aan den - n te doen. Menig' blad bekeek zij iets langer en. gaf hei eenigszins aarzelend terug. Zij zijn nog niet geheel afge- workt, verontschuldigde hij, deze en gene vluchtige studie, maar zij behooren alle tot denzelfden kring. Ik heb van de Paaschdagen gebruik gemaakt om met een kimslkooper in overleg te traden. Ik wil al diezo bladen in steendruk uitgeven. Men is mij daarin wei reeds voorgegaan, maar Rothenburg is nog altijd' niet1 zoo bekend', als het verdient. Rothenburg? Zeker. Het zijn alle gezichten uit Rothenburg. Ik dacht dat u het wist, mevrouw, omdat u niets vroeg. Rothenburg? Waar ligt d'at? Wel, aan d© Tauber, slechts enkele uren. van. hier. Kent u liet werkelijk niiet? Hebt u den naam nooit hooren noemen U moet mijn gebrek aan aardt rijkskundige kennis niet kwalijk' nemen, antwoordde zij met een fijn lachje, omdat ik geen Dui,t-! sche ben. Maar ik heb toch veel met Duitscbers omgegaan en- moet u bekennen dat ik tot nu toe dien naam van Rothenburg aan d»e i boe was bei ook? aan die Tau- be nog nooit gehoord! heb. Hij lachte en voelde eensklaps alle verlegenheid! verdwijnen nu hij bemerkte, dat hij in gewichtige aangelegenheden deze voorname i dame de baas was. Vergeef mij, zeide hij, dat ik met u gedaan heb, zooals alle Rolberoburgérs met eiken vreem deling, hoewel mijni wieg niet aan den oever van het riviertje die Tau ber beeft gestaan. Wij' zijn allen zoo boog met onze stad' ingenomen, i dat wij ons niet kunnen voorstellen hoe >r iemand, kan zijn die in het geheel niets van Rothenburg weet. Toen ik er nu negen jaren geleden voor het eerst kwam. wist ik zelf niet veel meer van de oude vrije Rijksstad, dan dat zij evenals Jeru zalem gelegen was op een hoog uit het rivierdal' opstijgend' plateau, nog evenals voor een halve eeuw door muren met torens omringd en de eer had' mijne eerste voor ouders onder hare medeburgers te mogen lellen. Mag ik mij aan u vooretellen mijn naam is Hans Doppler. Hij boog lachend voor haar en zag haar daarbij onderzoekend1 aan als verwachtte hij dat diie niaam haar vroolijk zou verrassen zooals, indien hij bijvoorbeeld Hans Co lumbus of Gultenberg zou gezegd hebben, maar zij vertrok geen ge zicht. Doppler, vervolgde hij iets minder zeker. is namelijk de nieuwe schrijfwijze van Toppler, die in de vorige eeuw door do zij linie. waartoe ik behoor, werd a&n- ge,nonnenMaar het is uit oudie oor- Iconden onbetwistbaar zeker dlat die stamvader van onze familie nie mand minder was dan de groote Rothenburgsche Burgemeester Hew dirik Toppler. van wien u ongetwij feld zult gehoord hebben. Zij schudde het hoofd, blijkbaar dooi zijn ongekunsteld! vertrouwen vermaakt. Ik betreur dat mijne histori sche kennis even gebrekkig is als d'e aaidrikskundige. Maar wat beeft uw voorvader voor merkwaar digs verricht dat- het schande zou zijn hem niet te kennen O, mevrouw zeide hij', nu zelf over zijne vraag lachend), maak u niet ongorust dat ik u uit zuiveren familietrots met -een ge deelte van de Rothenburgsche kro niek zal gaan vervelen. Ik heb dan ook geen reden om mij daarop te verhoovaardliger, want zooals u mij hiei ziet. heb ik in de bakermat van mijn geslacht zelf niets te bevelen, al hoop ik daardoor don ook het lot van mijn voorvader te ontgaan die. na den oorlogsroem van die goede Stad tc hebben vergroot, dooi zijne medeburgers in do gevange nis werd geworpen en door uithon gering of door vergift Lei dood go I bracht. (Wordt vervolgd!.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6