NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezeii Dagblad, in Haarlem en Omstreken. KONINGINNEDAG. 9e sontra-proclamaties. 19e Jaargang Zaterdag 31 Augustus 1901. No. 5574 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenL20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers7 7 t, 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenV 7 7 77 7 0.3754 de omstreken en franco per post V 7 7 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bjj Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantïers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Adrertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azrn te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijhsbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère Gr. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§3 §>ucc-t Parijs 3V>Faubourg SfonlniQjire. Haarlem's Dagblad van 31 Aug- bevat o.a.: De Kaapsche correspondent van de „Daily News" over den toestand in de Kaapkolonie, De contra- proclamaties, Venezuela en Co lumbië, De Czaar in Frankrijk, Nèd. Taal- en Letterkundig Con gres, Een leuk geval. Ter gelegenheid van den Ko ninginnedag zal ons blad morgen (Zaterdag) reeds te twaalf uur s middags verschijnen, en wel met Z E S in plaats van ACHT pagi na's. Daardoor zullen wij ons per soneel in de gelegenheid kunnen stellen de feesten mee te maken. Tevens zij hierbij meegedeeld dat het Geïllustreerde Zondags blad, ter vergemakkelijking van de expeditie, in plaats van morgen, reeds hedenavond bij de courant is gevoegd. DE DIRECTIE. Politiek Overzicht. De Kaapkolonie blijft bet brand punt van den oorlog. De correspon dent van de .Daily News" te Kaap stad acbt dien toestand daar zeer ernstig. „De inval breidt zich gestadig over groot'er gebied' uit em de wil de ondierdmkkingsnïaatregalien bet ophangen van rebellen, het de- porteeren van gebeelie gezinnen, het d'oodlen der paarden, enz,. hebben slechts de aansluiting van meer rebellen bijl die Boeren ten gevolge. En d'e grootste fout van al lies, is bet instellen van een soort rondgaand militair gerechts hof, bestaande uit kolonel Doran van de Iersche militie, een majoor van Brabant's ruiterijMuMois ge naamd, die bij een dier cavalerie regimenten is ingedeeld en luite nant Dawson van de Port Elisa- bethsche vrijwilligers. Deze drie waardige personen veroordeelden een aantal mannen te Dordrecht, die ter dood gebracht worden op naar het oordeel van rechtsge leerden volkomen onvoldoende bewijzen en niu houdt ditzelfde hof zitting tie Graaff Rei net. Het is eenvoudig een herhaling van de geschiedenis van den-op stand op Jamaica, maar mien moet wel dwaas zijn om te meenen dat men op deze wijze een' volk kan buigen. De terugkeer van Lord Milner wordt door de Hollanders be schouwd als de zwaarste slag d'ie hun is toegebracht. Ik vrees dat deze terugkeer alle onderhandelin gen onmogelijk zal makeni. De toestand zou belachelijk zijn als hij niet zoo 'hoogst ernstig was. Het buitengewoon zelfvertrouwen van de Hollanders, de laatdunkend- heid van de J ingopers, de onbe kwame zorgeloosheid van die mili tairen en de bokken van de staats lieden vormen een tooneel, dat zijn gelijke niet heeft gehad sinds wij Amerika verloren." De „Daily Mail" deelt mede, dat de regeering Maandag beraad slaagd' heeft over afkondiging van de krijgswet in Kaapstad! zelf. De zaak werd echter aangehouden om Milner's oordeel in te winnen. In- tusschen was het bevel aan alle bur gers der bei d'e republieken, die op hef Kaapsche schiereiland; wonen, om zich vóór Zaterdag aan, te mel den, een uitvloeisel dier besprekin gen. Inderdaad donkere wolken pak ken zich boven EngeJand's hoofd samen. De oorlog die „uit" was, barst nu eersA in vollo woede los, weldra gesteund door den opstand1 in de g e h<e el e K o 1 o> n)i e>. Uit verschillende berichten' is reeds ge bleken d'at bot Noorden in vuur en vlam staat.Welniu, nog een weinig geduld' en ook het Zuiden zal in verzet komen tegeni het Brïtsche juk, dat in. den laatsten tijidJ ondra'- gelijk is dan ooit. Buitenlandsch Nieuws. De Kampen. Uit een brief welke uit het kamp te Irene is ontvangen,, blijkt dat de toestand' daar niet zóó erg is, als Ln' de andere kampen', maar tóch nog zoo, dlat bij die beschrijving van al d'e ellendle, d'io er wordt door- sta'an, ons de haren te bergen rij- zeo.Te Vereeniging, Potchefstroom, Belfast en Middelburg moet bef, verschrikkelijk zijni. In, dJit laatste Kamp zijn ongeveer 7000 men ach en en te Irene omstreeks 5000. Neder!andsche eischen. Het geheele aantal ©isobem van Ned eilanders om schadevergoeding onderworpen aam de vergoedings commissie is 1139, tot een bedrag van 706.355 pd. st., waarvan: 173.216 pd. st. voor directe schade en 533.139 pd. st. voor uit de verwij dering voortvloeiende schade. "Venezuela en Colnmbië. Men weet waarlijk niet meer waaraan zich te houden' in deze zaak. Nu weer hebben volgens een te legram ui't Colon aan d'e „New York Herald'" 2000 opstandelingen uit Columbië een inval gedaan op Venezolaansch gebied1, vermoede lijk met het d'oel, president Castro ten val te brengen. Intusschen heeft de gezant van Columbië te Washington bericht i ontvangen diat de regeeringen van Ecuador en Nicaragua beloofd' heb ben, onzijdig te zullen blijven bij het conflict tusschen: Columbië en Venezuela (dat volgens laatstge noemde rereering niet bestaat). Co lumbië koopt" krijgsvoorraad te New-York Woensdag is een groo te lading mat de Orizaba ver scheept. Zoo zal men in de Unie trachten, president Gastro tot den, oorlog te dwingen. De Amerikaansclie kanonneer boot „Machias" is te Colon aange komen, en de „Ranger" wordt te Panama verwacht. Ook hebben twee Engelsche oor logsschepen. d'e kruiser Amphion en d'e torpedojager Virago, d'ie te Victoria (Britsch Columbië) liggen, last gekregen naar Panama op te sitoomen. Groote brand te Londen. Donderd'agnamiddag brak een groote brand uit in do Royal Albert docks te Londen. Een aantal lood sen met jute en andere waren staan in brand. Op het oogenbtik dat d;it her.icht wend verzonden, waren honderden arbeiders bezig met het wegvoeren van, houtvoorraden, die zich in d'e nabijheid bevonden. De Wind wakkerde de vlammen aan. Frankrijk en Turkijs. De correspondent van het „Ber liner Tageblatt" seint over het ver trek van den Franscbem ambassa deur uit Konstantinopel het vol- De locale pers tracht het vertrek van Conslans voor te stellen als een vacantiiereis en ook door den Sul tan werd deze fictie doorgevoerd', doordat hij zijn oppeiroeiremoniiie- mieest'er naar den trein zond om dien gezant goed© reis te wenschen, hetgeen inmiddels door Conslans zeer koel werd opgenomen. De tal rijke Franseben, die tegenwoordig waren namien de zaak dan ook iro nisch op. Het onherroepelijk besluit van den gezant werd intusschen eerst Maandagmorgen bekend, en kele uren vóór het vertrek, toen het bericht om die moest noodige zaken in te pakken het dienstperso neel in Bera bereikte. Men be schouwt hier algemeen de moge lijkheid op een terugkeer van Con- stans als geheel buitengesloten. Ook in Tuirkschie kringen is men aver den geheelen loop der zaak verbitterd; zoowel tegen de Turk- sche regeering als tegen den Fran seben gezant. Hoewel het personeel der ambas sade gebleven is. is geen zaakgelas tigde benoemdi. 't Fransch'e wacht schip zal het gezantschapspersoneel eventueel naar Frankrijk overbren gen. Het Fransch'e gezantschap te Kon stantinopel heeft- aan, de consuls in Turkije medegedeeld1 dat de diplo matieke bedekkingen met den Sul tan zijn afgebroken en heeft ben uitgenood'igd als voorheen de be langen der Fransche onderdanen te blijven: beh'ariigen. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De correspondent van de „Daily News" vertelt dat de spoorlijn naar Kimberley sterk wordt bewaakt door middel van blokhuizen en ge heel is beschermd door prikkel draad. Zoo dra de draad wordit door gesneden. geeft een bom een alarm signaal. Te Kraankuil echter, waar pas een troep Boeren de lijn is over gestoken, was deze inrichting, merkwaardigerwijze, nog niet in. orde. De driften van d'e Oranjerivier werden mede streng bewaakt. In het district Zeerust moeten de Boeren zeer rustig zijn. Verleden week gaf zicheen Boer over en gisteren (het telegram is van 20 Aug.) nog een. De plaatselijke bur- gers(?) leggen den eed' van onzijdig heid af. Kolonel Alexander, die bij' Union- da'lo met Scheepers slaags is ge weest. raakte Zaterdag in gevecht met Van der Merwe. De Boeren verloren 3 gewonden en, trokken naar het zuidwesten af. Denzelfden dag werd Scheepers 'aangevallen, maar daaromtrent ontbreken bij- zondlerljeden. Waar die gevechten plaats hadden wordt evenmin ge meld. Üit de verliezenlijst blijkt, dat het detachement dat bij- Roodekop- j,e, tusschen Kimberley en Griqua- stacl, in gevecht gewikkeld' is ge weest, bestond uit een compagnie Yeomanry en een compagnie Nort humberland Fusiiliers. E'erstge- nioeimd) coups verloor 8 man aan dlooden en 4 man dloodlelijk ge wond, verder 2 officieren, en 18 man, gewond'. De fusiliers hadden 2 ge wonden; Omtrent het gevecht zelf zijn geen bijzonderheden ontvangen. CHINA. De „Times" verneemt uit Peking, dat het keizerlijk edict, waarbij de invoer van wapens en munitie ge durende twea jaren verboden wordt, den vreemden gezanten niet toereikend schijnt, omdat de Keizer het verbod' alleen heeft gericht tot de staatsambtenaren'., terwijl parti culiere firma's voortgaan straffeloos in te voeren. De gezanten hebben de Chineesche gedelegeerden daar van verwittigd; Zij meenen dat het keizerlijk edict ook op den wapen- invoer door particulieren toepasse lijk is, maar die gezanten hebben tevens besloten niet al te zeer op deze vre des voorwaarde aan te drin gen. zoodat zij vermoedelijk een dood© letter zal blijven. De Chi neesche regeering toch weet, dat ettelijke der vreemde gezanten te gen het Keizerlijk edict zijn, om dat zij overtuigd zijn. diat een stren ge uitvoering ervan de Chineesche r ego ©ring machteloos zoude- maken de orde in het binnenland te hand haven. Graaf Bassewitz, die tot opvol ger benoemd is van den onlangs overleden Mecklenburgscben mi nister-president, is nog geen fcwi jaren ambetnaar hij had zich vóór hot najaar van 1899, na zijn ont slag als officier genomen te heb ben, aan het beheer van zijn land goed gewijd. Bassewiitz is tot aan zijn benoeming ondervoorzitter van- den Bund der LandWirte in Meck lenburg geweest. Te Kopenhagen i6 het gerucht verspreid dat dezer dagen de ver loving afgekondigd zal worden van den. groothertog van Mecklem-burg- Schwerin met prinses Thyra, de derdie dochter van den Deenschen kroonprins. In het nu eenzame slot van den Tauraus heeft in alle stilte de ope ning van het testament van Kei zerin Friedlrich plaats gehad. Dit geschiedde ten overstaan van ver tegenwoordigers van alle belang hebbende vorstendommen eni van een gedelegeerde van het ministe rie van Justitie. Uit het testament blijkt, dat Kei zerin Fried'fich haar 6 kindere.il benevens den Keizer gelijkmatig bedacht heeft- en wel ieder met rotnd een millioien Mark. Prinses Friedlrich Karl von Hessen, gebo ren prinses Margaretha, verkrijgt het slot Friedriohshof, daar zij en haar geniaal wel alleen' in die gele genheid' zullen zijn, dit dure slot te onderhouden; Voor prins Hein- rich zou het niet geschikt geweest zijn. daar zijn beroep hemi aan het Noordzeestrand! bindt. Het Mad'ridsche blad ..El Liberal" bevat een artikel waarin wondt op gekomen leven, een. eventueel ver bond van Spanje miet Frankrijk en Rusland. Wij maakten onlangs melding van de verschil lende protesten door de Boerencom-miandlaint'en tegen Kit chener's proclamatie geuit. Kolo nel G. de Wit schrijft hierover in de N. R. Ct.": „Wanneer Kitchener zich nog e enige illusies mocht hebben ge maakt omtrent de uitwerking van zijne proclamatie, dan zal hij nu wel langzamerhand' tot d)e overtui ging ko-meni, d'at hij deze moet la ten varenzooals hij zelf seint, heeft de la Rey een contra-procla matie uitgevaardigd, waarin deze de Boeren waarschuwt en hen aan moedigt om den strijd! voort te zet ten. Steyn, d'e Weten Botha uiten zich in d'enzelfden geest; geen spoor van ontmoediging is bii hen te be speuren, integendeel, ook zij zijn vast besloten om tot het uiterste den ongelijiken strijd vol te hou den. En, na Kriliainger, gaat nu ooki Botha er aan denken om het „oog om oog, en tand om tand" in toe passing te brengen; Volgens d'enl correspondent van de „Daily Mail" to Brussel, heeft hij aan die ver schillende aanvoord'ers van de com»- man do's den last verstrekt, die ge vangenen niet meer in wijheid te stellen, maar alö gijzelaars mede te voeren. Wordt dit bevel opgevolgd, dan zullen voortaan de Engelse-hen zich' nog wel eens bedenken, voor tot de executie van mannen over te gaan-, die in hunne oogem cles doodb schub dig zijn, maar wien feitelijk niets ten laste kan worden gelegd, dan) dat zij zich geschaard hebben om- der d,'o vanen van hunne stamveiv wanten, die op dit oogenblik meesn ter zijn in de Enigelsche kolonie. Het medevoeren van die gevangen nen zal op vele bezwaren, stuiten^ liet zal den. Boeren moeilijk val leb] in hun levensonderhoud te voor zien. en zij zullen zic-h moeten ge troosten belsselfd'e leven' te leiden» dezelfde ontberingen- te lijden, ate de van huis en erf verjaagde Boe ren. Waarschijnlijk zullen dezen zich er toe bepalen; de officieren bij zich to houden om als gijzelaars t'ei die nen, en dezen loopen' kans, om als onschuldige slachtoffers te vallenl van handletiinigew, te danken aa-ni een politiek dóór eetn wraakzuchti ge pers in het leven geroepen." Sommige Engelsche oorlogsco®. respondenten trachten zoo goed mo gelijk hun teleonrstelLinig over da mislukking van Kitchener's proclah matie te bemantelen door óf maait boudweg fe verzekeren, dat er een zekere vermeerdering van overga" ven valt waar te niemen óf door een verhaaltje te bedenken, dat op 't eerste gezicht een leugen Lijkt. De correspondent van de „Mor ning Post" te Pretoria zegt, d'at die laatste opgave van burgers, die zich hebben overgegeven, een „wer kelijke en een betrekkelijke" ver meerdering toont, maar voegt etf toch voorzichtigheidshalve bij; diat het voorbarig zoude zijn eenig be paald' oordeel over d'e uitwerking van de proclamatie te vellen. Bennet Burleigh is minde® ver legen. Die seint met zijn gewone vrijmoedigheid1 aan de „Daily Te>- legraph", d'at de Boenen) bijeen komsten houden om hun gedrag» lijn tegenover die proclamatie te be palen Er bestaat veel meen-ings- verschil, daar een aan,tal zich be paald wenscht over te geven. Vijf tien man to Edenburg. wier aan voerder naar een- conferentie met Steyn en de Wet was, namen- de be- Feuilleton. Het geluk van Rothenburg. Naar het DuiLsch van PAUL HEIJSE. 4) Eensklaps kwam alles wat hij daar sedert jaren gekend had' en be koorlijk had gevonden, hem uiter mate armoedig en armzalig voor en hij dacht er met schrik aan hoe morgen dat mooie neusje zou wor den opgetrokken voor al die van oudsberoemdie heerlijkheden, waar van hij zoo hoog had opgegeven. Zijne verbeelding voerde hem ook vol angst naar zijne eigene woning en helaas daar was het ook ai niet veel beter. Hoe zou zijne kleine wouw, die nooit buiten het stadje geweest was, zich gedragen tegen over deze wereidreizigster en dan de jongens die gewoonlijk met ver warde haren rondliepen en de klei ne meisjes, die nog zoo weinig goe ie manieren hadden. 1 Hij kreeg levendig berouw d'at hij zich met dat voorname avon tuur had' ingelaten en de sprookjes- stemming was plotseling verdwe nen. Gelukkig behoefde hij zich geen geweld aan te doendie vreem de had d'e- oogen gesloten en scheen gerust te slapen d'e scherpe oogen van de Kalmuksche begluurden hem gestadig uit haar schuilhoek, maar "zij sprak geen woord'. De trein stond' stil, de slapende richtte zich op, scheen moeite te hebben zich te herinneren waar zij- was en vroeg toen of er een drage lijk hotel in Rothenburg was. Haar begeleider die zich door den ge- ringschattendem toon van hare woorden in zvn< patricischen trots gekwetst gevoelde, prees haar met waardige terughouding het „Gou den Hert" aan, waarvan d'e omni bus aan het station wachtte. Of zijne vrouw er nieit zou zijn om hem af te halen? Hij had haar verzocht dit niet te dóen omd'at het zoo laat was tien uur en zij de kinderen niet gaarne alleen aan de meid' overliet. Morgen hoop te hij het genoegen te hebben zijne familie aan mevrouw voor -te stel len. Hierop antwoordde de Russin die toch al niet in haar vroe gere goede luim scheen te zijn en misschien reeds berouw had dat zij haar reisplan zoo overijld had gewijzigd, niets. Zonder verder een woord te spreken, reden zij al le drie in d'en mauwen hotelwagen door de donkere poort en waggel den bedenkelijk over het hobbeli ge plaveisel van de slapende stad'; maar d'e markt komende juist toen de maan. door d'e donkere wol ken heen brak. wierp d'e vreemde een blik door het rijtuigraampje; en uitfi9 haar welgeval Lent over den trofschen bouw van het Raadhuis dat zich in het wit zilveren schijn sel op het voordeel igst voordeed. Dit deed den gezonken moed van haar begeleider weder herleven en hij begon dadelijk iets te vertellen van dezen trots van Rothenburg en hoe het na een grooten brand was gebouwd; 't was een gebouw in den1 besten renaissance stijl en vooral in den zomer als het breed vooruit springende balkon dat zich langs de geheele voorzijde uitstrekt, met frissche bloemen is versierd), kan men zich moeilijk iets statigere en tevens vroolijkers voorstellen. Hij sprak nog- toen- zij reedlg voorl de open deur van; het „Gouden- Hert" stilhielden. Hans Doppl-er sprong er uit en hielp toen de vreemde, terwijl hij den hotelhouder begroette en hem influisterde dat hij zijne mooiste kamers moest beschikbaar stellen. Nummer 15 en 16 zijn niet bezet, antwoordde deze, terwijl hij met vertrouwelijke beleefdheid boog. U hebt daar een prachtig uit zicht op het Tauberdal mevrouw, zeid'e d'e schilder, als d'e maan hooger komt zult u verrukt zijn over de dubbele brug in de laagte en over het Gothische kerkje. Ik zal de vrijheid' nemen morgenoch tend te komen hooren hoe u ge slapen hebt en wanneer u de wan deling door d'e stad wilt beginnen. Zij bemerkte dat hii een weinig koel en ontstemd was. Terstond reikte zij hem de b/-nd! en drukte de zijne, terwijl hij hare small ©vin gers eerbiedig aan zijne lippen' bracht, en zeideAldus tot wederziens, waarde vriend I Maar kom maar niet te vroeg. Ik ben een nachtvogel en uwe Rothenburgsche maneschijn en de Taubernimf zul len mij niet zoo spoedig itot rost laten komen. Daarop volgde zij d'en hotelhou der naar binnen; terwij lde kame nier, dóór den bediende een wei nig van, hare vracht ontlast, haar achterna sloop. Niet mot even haastigen tred' waarrnedie hij anders van een kort uitstapje teruekeerd-e, maar meer als een zwaar vermoeid, in. gedach ten verzonken mensch d'ie niet ze ker is welke ontvanvst hem te wachten staat, sloeg Hans Doppler den- weg naar zijn huisje in; Het lag d'icht bij de Burchtpoort, w; in den stadsmuur gebouwd' en zag uit op het Noordwesten, terwijl de ramen van het hotel vanwaar hij kwam. naar het Zuidwesten ge keerd' waren. Onder hot gaan brak hij er zijn hoofd mede wat het verstandigste zou zijn dadelijk hedenavond eene algemeene biecht af te leggen of er tot dfen volgenden dag mede» te wachten. Zood'ra hij niet meer on der de betoovering van de gevaar lijke vreemdelinge was. kwam hom het geheele geval lasti°- ja, bijna verkeerd, en misdadig voor. Toch was hij reed's te ver gogaap om zich zondier schande aan de zaak te kun nen onttrekken. .Stellig moest die dag van morgen worden afgewacht, maar dan zou hij dringend aan gegane verbintenissen voorwen den die hom verplichtten hier to blijven, in, ©een geval zou hij da dame dad eb ik vergezellen. Toen hij hiermede zijn geweten tegenover zijne niets vermoedende vrouw tot zwijgen had gebracht, gevoelde hij zich erg verlacht. Hij liep d'e steile straat op naar da Markt en vervolgens linksaf, altijd nog met eenigszins aarzelende schreden, tot hij den toren van de Burcht-poort had bereikt. Nu ech ter rechts hot nauwe straatje in gaande dat naar zi jne woning voer de, zag hij reeds in de verte aan de poort van den hoogen tuinmuui eene donkere gedaante staan en had nauwelijks tijd zijne kleine vrouw te herkennen toen reeds een paar zef hte. maar stevige armen) om zijn hals werden geslagen em een warme mond in d'e duisternis den zijne zocht. Daar hij portefeuille en! reis- tasch droeg, kon hij de omarming niet beantwoorden en ook niet af weren. waartoe hij geneigd was, omdat hij bii do buren: -een venster zag openstaan- en dus vreesde dat

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1