Kogh's nieuwe theorie. Dr. Garnault, de man die op zich zelf de juistheid van Koch's nieuwe theorie beproeven wil, heeft met den professor te Berlijn een onderhoud ge had. Hij geeft daarvan een kort ver slag in de Temps. Koch wees er op, dat veefokkers, her ders en dergelijke menschen die te midden van het vee leven, en evenzoo de slachters" in de slachthuizen, die zich dikwijls bij ongeluk snijden, zeer zelden door tuberculose aangetast worden. Wat de proeven op menschen betreft, die zouden zeer belangwekkend zijn, vond Koch, maar ze moeten tal- lijk zijn en zeer nauwlettend gecontro- loerd. Niet door inspuiting, maar door het drinken van ongekookte, besmet te melk, zal volgens Koch de zaak uit gemaakt kunnen worden. Garnault is nu vast voornemens, de proef te ondergaan. Hij zal minstens een jaar lang als eenige drank, geïn fecteerde melk drinken, en zich ook nu en dan laten inspuiten. Als hij dan na verloop van een jaar nog niet geïnfec teerd is, dan zal hij dit nog niet als een afdoend experiment beschouwen, maar afwachten tot de proef ook door anderen genomen is; hij twijfelt niet of dat zal gebeuren. Gemengd Nieuws. Keizerin Friedrich en de journalisten. De „Vossïsche Zeitung" deelt de vol gende anecdote mee van keizerin Frie drich: Niet te vergeten is wat keizerin Friedrich deed bij gelegenheid van de opening van der Berlijnsche volksba- den, ten gunste van een bijzonder ijve- rigen reporter, die de bevelen der po litie niet opvolgde om binnen een aan gewezen plaats te blijven, zoo dat hij in gevaar raakta De Keizerin zag de moeilijke positie waarin de journalist zich bevond en zich tot den hertog van Ratibor wen dende, zei zij„Bemoei u toch eens met dien slecht behandelden journalist. Hij en zijn collega's hebben het volste recht hier te zien, want voornamelijk door den steun der pers zijn de noodi- ge gelden bijeengebracht kunnen wor den voor deze stichting". Eens op een bal werd keizerin Frie drich, die toen nog kroonprinses was, op haar sleep getrapt, zoodat dë stof scheurde. Dadelijk stond een kring van repor ters om haai' heem Even trok zij een lachend gezicht en zei daarop duide lijk verstaanbaar: „Charlotte, speld eens gauw mijn sleep op, anders sltaat er morgen in alle kranten te lezen, dat de kroonprinses slordig aange kleed op het bal verschenen was." Luchtscheepvaart. Graaf Henri! die la Van lx die de Middëllandsche zee wjl oversteken in een luchtballon, is druk bezig met zijn toebereidselen, en hoopt bij de eerste gunstige gelegenheid tusschan 30 Au gustus en 15 September op te stijgen. De proef wordt genomen onder de bescherming van het Fransche mari- nebestuur, en admiraal Bienaimé heeft tot de verschillende Europeesche regeeringen het verzoek gericht, een rondschrijven te verspreiden onder de gezagvoerders van schepen die den ballon zouden kunnen ontmoeten. Ook in hun eigen belang, want om de c4' biliteit en de bestuurbaarheid van he, gevaarte te verzekeren, wordt een zwaar toestel onderaan opgehangen, bestemd om in zee te drijven. De ballon die te Toulon opgelaten Wordt, krijgt een snelvarenden krui ser mede. Overdag! voert de ballon een Fransche vlag, 's nachts een electrisch licht. De circulaire bevat aanwijzin gen voor het vermijden van aanvaring en brandgevaar, voor het verleenen van hulp enz. Behalve de Engelsche concurrent, de heer Buchanan, heeft zich nog een tweede mededinger naar den „prix Deutsch" aangemeld, en wel de heer Snutter, die reeds 40 jaar geleden zijn eersten bestuurbaren ballon vervaar digde. In de laatste jaren echter kon hij eerst het benoodigde kapitaal voor de uitvoering van zijn plannen en proefnemingen ter beschikking krijgen. De beer Snutter, die reeds den ouder dom van 77 jaar bereikt beeft, hoopt zijn luchtschip zelf te besturen. Het nieuwe luchtschip, waarmede de heer Santos Dumont andermaal zal beproeven rond om den Eifeltoren te zweven en alzoo den prijs „Deutsch' te winnen, is zoo goed als gereed. De nieuwe motor van 20 p.k. geeft 300 omwentelingen in üe minuut aan do schroef die bij elke wenteling KG. lucht verplaatst. Vermoedelijk zal de opstijging reeds Zondag a.s. of in bet begin der volgende week kun nen plaats hebben. Stadsnieuws Haarlem, 30 Aug. 1901 Leeraren Middelbaar Onderwij 8. (Vervolg). Bij de discussie over de bevoegdheid tot het geven van middelbaar onder wijs legde de heer Altena den nadruk op het groote belang van kennis van moderne talen, die vaak worden ver onachtzaamd. Een universitair exa men daarin achtte hij wenschelijk, in dien men zich hield aan de academi sche opleiding. De heer De Jong vond het verkeerd, dat leeraren in wis- en natuurkunde de bevoegdheid wordt toegekend om teekenonderwijs te geven. Het bestuur van de Vereeniging van Teekenonder wijzers heeft zich dan ook daarom ge wend tot de bevoegde autoriteit om daaraan paal en perk te stellen. Namens genoemde Vereeniging werd door den spreker verzocht in de vraag punten te voegen: „Mag het teeken-1 onderwijs gegeven worden door onbe voegden?" De heer Heyman maakte een ver gelijking tusschen de opleiding voor de moderne talen hier en in Duitsch- land. Aan de hand van uitspraken van een paar bekende Duitsche professoren bewees bij hoe de toestand hier verre weg gunstiger is. aanmanende niet op dien weg terug te gaan. Wat betreft de vraag of het wensche lijk is faciliteiten te verleenen aan vreemdelingen, betoogde de heer De Leeuw, dat dit zeer zeker gewcnscht was, omdat het een vereischte is en blijft de taal vaardig te spreken. Na de pauze nara men in behande ling vraagpunt C.: Paedagogische en practische vorming, waarbij gevoegd was de vraag: Acht gij het noodig, dat de aanstaande leeraar M. O. studie van paedagogiek en methodiek ge maakt hebbe? Is het noodig, dat zulks blijkt uit een examen of kan het vol doende geacht worden, crat een college in padagqgiek gevolgd en onder lei ding van een oudere(n) collega aan een inrichting van middelbaar of gym nasiaal onderwijs onderricht gegeven zij? Het hoofdbestuur verklaarde in zijn praeadvies, dat aan de practische en paedagogische vorming de' wetgever zich weinig gelegen laat liggen en het toch voor de leerlingen en voor den leeraar wenschelijk is, dat hij studie van paedagogiek en methodiek ge maakt hebbe. Het moest den aanstaan den leeraar toegestaan kunnen wor den onder leinding van een goed do cent aan een H. B. S-. of Gymnasium enkele lessen te geven. Door verschillende sprekers werd over dit punt bet woord gevoerd, doch door allen nagenoeg in denzelfden, toestemmenden geest. De „Overgangsbepalingen" maakten verder een punt van beschouwing uit Het hoofdbestuur zeide in zijn prae advies, dat de aanstaande wetgever in de eerste plaats dient vast te stel len, dat de verkregen rechten geëer biedigd zullen worden, d. w. z. dat de tegenwoordige docenten bevoegd ge houden worden voor die vakken, in welke zij door Staat of gemeenteraad zijn benoemd. De vergadering scheen zich daarmede te vereenigen, zoodat hierop niet verder werd ingegaan. Een motie van. den heer Heijman. waarin de wenschelijkheid werd uit gesproken, dat, hoe de opleiding van aanstaande taalleeraren ook zij. op zich zelf staande staatscommissie behouden blijve, die uitsluitend het jus docendi verleenen, werd aange nomen me<t 47 tegen 12 stemmen, ter wijl er 12 buiten stemming bleven. Bevestigend beantwoord werden de vragen: „Acht gij het wenschelijk, doctora ten te stellen voor moderne talen, ge schiedenis en aardrijkskunde? Meent gij, dat het noodig is de voor gestelde regeling vergezeld te doen gaan van het beschikbaar stellen op ruime schaal van studie- en reis-beur- zen? Meent gij, dat de tegenwooridge acten voor teekenen en zeevaartkunde, boekhouden, gymnastiek en schoon schrijven behouden kunnen blijven?" Vervolgens kwamen aan de orde, be treffende de overgangsbepalingen, de vragen: Welke bevoegdheden zullen de bezitters der tegenwoordige acten hebben die. hij het in werking treden der nieuwe bepalingen nog niet bij het M. O. benoemd zijn? De vraag: „Acht gij het wenschelijk of noodig ook andere categorieën van personen tot het geven van M. O. toe te laten, en wel ingenieurs, officieren, technologen, apothekers?" Zoo ja, in welke vakken? lokte verschillende be sprekingen uit. Zou men den bezitters der acten voor talen, geschiedenis en aardrijks kunde hunne bevoegdheden kunnen laten behouden en na een wettelijk vastgestelden overgangstijd van de leer. aren in de wis- en natuurkundige vak ken het bezit van twee verwante diplo ma's kunnen verlangen? Deze vragen gaven geen aanleiding tot nadere bespreking. Bij groote meerderheid van stemmen, werd het voorstel aangenomen. Daarop werd behandeld het voorstel van dr. Mij er s: De algemeene vergadering besluit aan het hoofdbestuur op te dragen bij de Regeering er op aan te dringen, dat in de wet op het M. O. een bepaling worde aangenomen, waarbij een col lege van hooger beroep wordt aange wezen tegen besluiten van den Gemeen, teraad, betreffende het onderwijzend personeel der middelbare scholen. De vergadering werd hierop geslo ten, nadat dr. Blink, den voorzitter bedankt bad voor de wijze waarop de vergadering werd geleind. 's Middags 6 uur vereenigden de le den zich aan het diner, terwijl men heden gezamenlijk een tochtje naar Zandvoort maakte. Als een bijzonderheid wordt ons ge meld, dat aan de groentenmarkt bij de schrijfbazen Tienus van Leeuwen en Jac. Huijboom aanwezig was een meloen, die een omvang had van 98 cM. en 18 1/2 pond woog. Hedenmiddag ongeveer één urn- kwam een paard gespannen voorbeen vrachtwagen ter hoogte van dë Kleine Hontbrug zoo ongelukkig te vallen dat het arme dier een poot brak. Na heel veel moeite en mislukte pogingen slaagde men er eindelijk in het op een kar te laden en aldus weg te voeren. Een en ander had natuurlijk een groe ten drom kijkers gelokt. De uitslag van het eindexamen der gymnasia ter verkrijging van een ge tuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan eene universiteit in 1901 is wat het gymnasium alhier betreft de volgende: Het getuigschrift voor de studie in de faculteiten der godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid, en der letteren en wijsbegeerte werd uitgereikt aan: J. A. Barbas, L. G. Holtz, R. A. van Lijn den, mej. A. Schram en H. P. de Kan ter. Afgewezen werden twee candidaten. Het getuigschrift voor de studie in de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde verkregen: J. A. Bierons de Haan. O. H. Kuenen, H. W. Smit, mej. R. E. S. van Gelder en O. D. E. Buuge. L chtvaardig. In de vergadering van de commissie voor kinderfeesten met de onderwijzers, klaagden deze laatsten over de slechte regeling dezer feesten ten vorigen jare. Een bestuurslidvandeKin- derfeesten, kwam Donderdag avond in de „Stads-Editie" der „Op rechte Haarlemsch© Courant" vertellen hoe de vork eigenlijk in den steel zat. Er waren ververschingen genoeg voor de kinderen, aldus betoogde de schrijver, maar wij zijn hier en daar te kort gekomen, omdat gij, on derwijzers, ze met uwe f a- miliën hebt opgemaakt. O.a. zegt hij: „Da geleiders hadden medegebracht (ten minste voor een groot deel) hun geheele familie. Groot moeder, vrouwen, meisjes, kinderen, broers, vrijers, zusters, vrienden, vrien dinnen, dochters, zonen, kleinzonen, enfin, alle soorten van familie en ken nissen, en die alten hebben de eetwa ren van de kinderen opgegeten, de li monade uitgedronken en de biscuits opgepeuzeld". En wat verder heet het: „Edele kindervrienden, van welk principe gaat gij toch uit? Dat de fees ten voor u gegeven worden? Volstrekt niet Alleen voor de arme kinderen, die er een heel jaar naar haken om op den verjaardag van H. M. de Koningin in den Hertenkamp getracteerd te wor den. Brave geleiders, nette onderwij zers, edele kindervrienden, wees dit jaar fatsoenlijker en voedt uwe fami lie te huis, eet den boel vap do arme kinderen nidt op en laat ook de limona de niet opdrinken door uwe kennissen en verwanten. Foei, ik gruwe, dat zoo iets is kannen gebeuren." Ja, wij gruwen ook van dergelijk taaltje, maar wij gruwen nog meer van de lichtvaardigheid dor „Stads- Editie" die dergelijke stukken opneemt, terwijl zij had behooren te weten, dat de sclirij ver geen bestuur lid van de kinderfeesten is. Wie dan? Dat weet alleen de Redactie van de „Stads-Editie." Wij constateeren slechts dat heden zeer merkwaardige biljetten, in den vorm van de bulletins der Oprechte Haarlemsche Courant, de drukkerij van de firma Enschedé verlaten heb ben, en in de stad zijn opgehangen. Daarop komt een verklaring voor van liet volledig bestuur van de commissie voor Kinder feesten, t. w. de heeren: S. P. van Dorp, voorzitter; J. G. Martin Sr., J. Ratelband, penningmeester; J. B. A. Saeys en A. C. de Koek, secretaris, die verklaren: dat geen hunner bedoeld stuk heeft ingezonden, dat zij het in geenen deele met den inzender eens zijn, dat zij protesteeren tegen den inhoud van bet stuk, waarin een blaam wordt geworpen op het heele onderwijzerscorps. De Commissie voor Kinderfeesten vertrouwt dan ook, dat het kennelijk doel van den inzender, om de kinder feesten te doen mislukken, niet zal bereikt worden. Wij voegen daarbij denzelfden wensch, doch in anderen vorm, ill. deze: dat de lichtvaardig heid van onze collega's op het Klok- h'uisplein geen nadeelige gevolgen moge hebben voor bet blijde kinder feest, dat wij morgen hopen te zien vieren. Naar wij vernemen, circuleerde he den naar aanleiding van bovenbedoeld ingezonden stuk op dp scholen een adres, waarbij de onderwijzers ver klaarden zich niet met de kinderfees ten te willen inlaten. Wij twijfelen er niet aan dat, nu het bestuur heeft verklaard, aan de zaak part noch deel te hebben, de onderwijzers alsnog hunne zeer gewaardeerde medewer king aan het feest niet zullen onthou den. Zondag 25 Augustus hield de post- duiven-vereeniging „De bonte duif" alhier, een wedvlucht van Noyon (Frankrijk). De duiven werden te 6.20 u. met Oostenwind en heldere lucht in vrijheid gesteld. De aankomst was als volgt: u. m- 1. Harms 2. id. 3. Gebr. Bannink 4. id. 5. Harms 6. id. 7. id. 8. id. 9. Gebr. Bannink 10. Harms 11. Gebr. Bannink 12. id. 13. id. 14. P. v .Daalen 15. id. 16. Offerhaus 17. Harms 1—23—13 1-26-38 1—31—28 1-33-50 1-38— 3 1—39—23 1—4023 1-40—23 1—40—53 1—45—33 1—48— 6 152—49 1_54_40 1—59 1—59—30 2— 4—22 2—6—3 Hedenmorgen moest een) landbou wer J. Kop te Aardijk bij Aarlan- derveen een stier op d)e boot bren gen. De stier is losgebroken en beeft, den geleider ondersteboven gewor pen met het treurige gevolg dat de landbouwer beden/iorgenj te zes uur overleden is. De kaarten voor de voorstellingen in de localiteitlen wanen hedenmor gen in een ommezien van tijd weg gegeven. Voor de volksspelen in den Her tenkamp op Zaterdagmiddag heb ben zich 300 m'annon en jongens doen inschrijven. Een 120 verschil lende fraai© prijzen zijn beschik baar gesteld, waarónder wel de meest te waard ©eren prijzen zijn tot onderricht in de Fransche, En gelsche en Duiisch© taal dóór de Beriitzschool. Lange Voorstraat, ge durende 30 weken a 2 lessen per week, aan 3 jongens. De lichtstoet zal hedenavond wor den voorafgegaan en gesloten door een detachement cavalerie. Gevonden voorwerpen. een paar witte handschoenen. Een werkgever is bekeurd wegens overtreding der arbeidswet, wegens het doen verrichten van arbeid door een kind van 12 jaar. Twee personen zijn bekeurd, wegens het zich bevinden in een tapperij na 12 uur. Hedenmiddag werd door den garni- zoens-commandant alhier aanbesteed: De levering van fourages ten behoeve van de paarden, alhier in garnizoen, gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1901 tot en met 31 Oct 1902. Ingekomen waren 8 biljetten. Laag ste inschrijvers bleken te zijn voor turfstrooisel de firma Thomas te Hoo- geveen, en J. v. d. Griendt, te Rotter dam, ieder voor f 0.135 per 10 KG.; voor hooi Joh. Vermeulen en Zn., Waspik, f 0.65 per 10 KG.; voor stroo dezelfde voor f 0.395 per 10 KG., en voor haver A. A. v. d. Berg, Haarlem; inL haver voor f 0.8475 en buitenl. ha ver voor 0.837 per 10 KG. Naar wij vernemen zal ter gelegen heid van den verjaardag der Koningin de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. te 12 uur gesloten worden. De werk lieden zullen van 2 tot en met 6 Sep tember door eiken ochtend één uur vroeger dan gewoonlijk te beginnen den verzuimden tijd moeten inhalen. Staking aan de lichtfabrieken Toen wij gisterenavond om even ven uur ons naar het terrein der licht fabrieken begaven, zagen wij een eindje voorbij de gevangenis over den Ouden weg een massa mannen hard den weg afloopen in de richting van de Amsterdamsche Poort en vertelde men ons, dat van die richting uit een signaal gefloten was. Wij liepen het land over naar den dijk en volgden den stroom. Buiten de Amsterdamsche Poort stond het, toen wij er kwamen, zwart van de menschen, en men deelde ons mede dat in de politiepost vier mannen, werkzaam aan den bouw der gemeen te-lichtfabrieken, gevlucht waren uit angst voor den dicht en dreigend op- dringenden menschenstoet, hetgeen ook inderdaad het geval was. We ble ven staan wachten wat er gebeuren zou, vermoedende dat de vijf aldaar gestationeerde politie-agenten op de een of andere wijze om hulp hadden verzocht. Dit vermoeden bleek onjuist, want plotseling toonde een haastig op dringen, dat men vooruit ging. Een der zich in de politiepost bevindende mannen, een zekere Leng, zou tusschen politie naar huis worden gebracht. Up kleinen afstand volgden wij, tot dat een uiteengaan van de menschen- kluwen naar alle kanten er op wees dat de agenten de sabel getrokken hadden. Hoe dit in zijn werk is ge gaan konden wij natuurlijk vanwege de groote menschenmassa niet zien, want alles ging in een ommezien in zijn werk, zoowel het met de blanke, sabel chargeeren der politie als de haastige vlucht en het onmiddellijk daarop weer opdringen. In der haast volgden toen de menschen de agenten met den man langs den Heerenvest.over het hooge houten bruggetje, naar de Zuidpolderstraat, waar Leng's schoon moeder woont. Daar bleef men nog geruimen tijd staan en trok toen langzaam af. Den geheelen avond bleef het in den om trek, vooral in de Spaarnwouder- straat, woelig en druk. Om en bij de lichtfabrieken was het rustig. Een ander der vier wist te vluchten, terwijl de twee overige heengegaan zijn toen alles afgetrokken was. De heer H. Velthuijzen, uit de Spaarnwouderstraat, die voor zaken dien weg uit moetende, zich toevallig in den oploop bevond, deelde ons me de, dat. z. i. de politie hoogst ontaktisch te werk was gegaan en volstrekt niet de sabel had behoeven te trekken, het geen ook geschiedde zonder somma tie. Hij heeft het ongeluk gehad onder den VoeLte geraken en heeft zich vrij ernstig bezeerd. Het doel der opdrin- genden, voornamelijk kwajongens, was, naar de lezing, die hij ons van het geval gaf, alleen om bossende en joelen de Leng te begeleiden. De heer Veld- huijzen zal een aanklacht over dit op treden van de politie bij den burge meester indienen. Wij zijn bij den schoonmoeder van Leaig geweest, die ons zeer klaagde over de overlast, die haar schoonzoon steeds wordt aangedaan. Zij vertelde dat de politie wel had: gewaarschuwd, en dat haar schoonzoon, toen hij bui ten het bereik van politie een paar pas was opgedrongen, mishandeld werd, tengevolge waarvan hij een buil kreeg. We hebben hiermede onpartijdig medegedeeld wat wij zelf hebben ge zien en wat anderen, met name ge noemd, ons verhaald hebben en von den tot onze verbazing niets van dit alles in het officieele politie-rapport dat voor de Pers ter inzage wordt neer gelegd. Er liep een gerucht, dat heden de arbeiders aan den bouw het werk zou den hebben neergelegd, doch van de zijde dter directie is dit beslist tegen gesproken. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Donderdag- 29 Aug. Johan van Maas, 2i jaar, vletten man te IJ mui den stond terecht voor het feit, dat hij op of omstreeks 30 Mei te IJmuiden eene hoeveelheid visch, toebehoor&nd© „de Kotter", zich wederrechtelijk heeft tooge- eigend. Eiseh 1 maand. Tegen F. H. van Mier en J. T. G. Rïtschie, te Haarlem werdJ C maanden gevorderd) wegens het te zamen en in vereeniging zich toe- eigenen van een partij ijzer., toebe- ho© rend© aan de gemeente Amster dam. G. Visser, 24 jaar, paardenkoo- persknecht stond terecht voor hel feit dat hij een paard' mishandeld heeft, voor welke „dappere" daad het O. M. i maand- vorderde. Dinsdag a.s. vergadert do gemeen teraad. Tal van dameshanden waren, van daag aan het werk om de groote stapels broodjes voor de kinderfees ten te smeren en te beleggen in het koetshuis der buitenplaats dier familie Bunge, voor dat dloei wel willend' afgestaan. Ook de commis sieleden waren ijverig in de weer; d© dames, die zich vandaag zoo ver dienstelijk voor d)e jeugd hebben ge maakt, zullen morgen hare me dewerking ook weder verleenen;. Overveen. De kinderen van de school van den heer Leistikow te Overveen zullen Za terdagmiddag 1 uur allen per rijtuig van hier naar Zandvoort vertrekken, om daar den namiddag feestelijk door te brengen, altijd als het weer veran dert en het Oranjezonnetje schijnt, an ders zullen den kinderen in school ee nige genoegelijke uren geschonken worden. Zaterdagmorgen is het va- cantie. Heemstede. Ten nadeele van W. de Wilde aan de Glipperweg alhier zijn 7 eendenkut- kens ontvreemd; proces-verhaal is op gemaakt. Woensdag waren wederom drie per sonen door de commissie tot wering van schoolverzuim opgeroepen, om zich te verantwoorden omtrent het wil lekeurig schoolverzuim hunner kin deren. Zandvoort. Donderdag j. I. had ten overstaan van notaris P. F. de Bordes te Haar lem in hotel Driehuizen alhier de open bare verkooping plaats van twee per- ceelen bouwterrein, gelegen aan de Groote Krocht nabij de electrische tram Perceel 1, groot ongeveer 162 c.A., werd opgehouden voor f 1400, perceel 2 groot ongeveer 223 c.A., werd opge houden voor 1900. In combinatie werden beide percee- len opgehouden voor 3750. De kostelooze baden voor kinderen van ingezetenen van wege het gemeen tebestuur zijn heden gesloten. Van die gelegenheid is in dit seizoen ruim schoots gebruik gemaakt. Het geheel aantal baden bedroeg 6667. Het hoogste aantal dat per dag gegeven werd, be droeg 224 het kleinste aantal 24. In de laatste dagen kwamen alhier aanspoelen, verschillende flesschen, rood geverfd en voorzien van een num mer. In elk dier flesschen was een briefkaart, die ingevuld moest worden en gezonden aan prof. G. Gilson te Louvain in België. Het doel is om de stroomingen der zee na te gaan. De briefkaarten zijn ingevuld aa nboven- genoemd adres verzonden. Het eigen aardige van alles is nog dat onder de vinders van de flesschen zal verloot worden eene som van 50 francs. Tegen Dinsdag a.s. is eene openbare Raadsvergadering belegd ter instal latie van de nieuwe leden en de benoe ming van een Wethouder. Naar vernomen wordt heeft de heer F. C. Versélewel de Witt Hamer veel succes gehad met zijne gehouden ten toonstelling ten voordeele van de vrouwen en kinderen der Boerenge- vangenen op Ceylon en Sb Helena. De opbrengst bedraagt na aftrek der kasten 16é.35, welk bedrag is gestort in het fonds van Ds. van Broekhuizen terwijl eenige jonge dames en jonge heeren op prikkaarten, verstrekt door Mevrouw C. Suringarde Vlugt te Rotterdam, eene som van 158.45 ver zamelden. Velsen. De intercommunale telefoonlijn Santpoort-Velsen is opgeheven. De telefonische gemeenschap tusschen Santpoort en andere plaatsen gaat nu over Spaarndam en Haarlem. De kohieren van de belasting op be drijf- en andere inkomsten no. 6 over het dienstjaar 1901/1902, is op den 27en Augustus jl. invorderbaar verklaard. De heer H. W. van den Berg, 26 Juli jl. alhier benoemd tot tijdelijk ambte naar ter secretarie, is lieden 29 Au gustus benoemd tot adjunct-commies aldaar. Door B. en W. is bepaald, dat de kinderen der O. L. scholen in deze ge meente, Zaterdag a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin dien dag vacantie zullen heb ben. B. en W. dor gemeente Velsen, hebben besloten dat aan de leerlin gen der openbare scholen, op dien. verjaardag der Koningin, vacantie gegeven zal worden. Openbare Vergadering van den gemeenteraad van, Vel sen op Dinsdlag 3 September 190i, voorm. 11 uur. Agenda 1. Installatie der herbenoemd© en nieuwbenoemde gemeenteraads leden. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een wethouder. 4. Id. van een ambtenaar van den burgerlijken stand. 5. Personeel d'er secretaire. 6. Vaststelling van a. de gem'eenteXkenönö: over 1900. b. de rekeningen der armbestu ren over 1900. c. de rekeningen der gecontrac teerde wegen over 1900. 7. Aanbieding begrootingen a. der gemeente voor 1902 met bijlagen. b. der armbesturen voor 1902. c. der gecontracteerde wogen voor 1902. 8. Verlegging weg DuinlueL 9. Regeling jaarwedden onder- wijzend personeel. 10. Verzoolt der commissie tof wering van schoolverzuim te IJ muiden om presentiegeld voor de leden en bezoldüging van den se cretaris. 11. Adres mej. G. Traan' 1© Sant poort, om te mogen warden ba noemd tot kantoorhoudster van do telefoon aldaar. 12. Adres mej. A. Rab om eervol ontslag als onderwijzeres te Sant poort. 13. Adres B. Sluiter en D v. d. Kolk te Beverwijk om uitwegen to mogen maken over een 6chouw- beek nabij Driehuis. 14. Aanbieding monumentale pomp mot olectrisc-hè lantaarn voor het Willemsplein te IJmuiden. 15. Verkoop gedeelte wegen voor verlegging van d'en spoorweg Haar lemUitgeest. 16. Aankoop terrein tot verbrei ding van den Stationsweg dorp VeU sen en overname van; dien weg. 17. Keuze electrisch© fcroon voor de raadszaal enz. 18. Najaarsschouw over die wate ren. 19. Benoeming van a. een lid der commissie in zak© den steiger aan de noordzij de van het Noordzockanaal b. een lid der pensioencommte sie voor gemeente-ambtena ren en beambten. IJmuiden. Voor hen die liever geen deelnemen aan die kermisdrukte zal op Zaterdag avond een volkssamenkomst gehouden worden in het Tehuis voor Zeelieden en op Zondagavond zal in het kerk gebouw een zanguitvoering gehouden worden afgewisseld met orgelmuziek. Haarlemmermeer. De boerderij „Veelzicht" aan den IJweg te Haarlemmermeer, groot 17 H.A. bouw- en weiland, heeft in pu blieke veiling opgebracht 10760 gulden Kooper de heer J. II. van Drosten, te Haarlemmermeer. Ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen te Hoofd dorp op 3 en te Nieuw-Vennep op 5 September kinderspelen en volksspelen gehouden worden, afgewisseld door do muziek van 't Fanfarekorps, 's avonds gondelvaart en tot sluiting vuurwerk. Ook op meerdere punten van Haar lemmermeer zal die dag herdacht wor den. Sloten. Bij twee veehouders zijn weder vier runderen aan miltvuur gestorven en op last van den districtiveearts ver brand. Halfweg. De treinenloop is voor dit slation bij den a.s. winterdienst gelijk aan nu; verzocht is alsnog om een der door gaande treinen naar de richting Haar lem tusschen 8 1/2 en 11 1/4 uur des voormiddags aan dit station te doen stoppen. Vervolg Nieuwstijdingen. Op „Casa Cara°. De Amstierdam&che correspondent van het „Nieuwsblad van het Nood den" geeft een verhaal van zijn be zoek aan Casa Cara. de villa waai* President Krugor te Hilversum van- blijf houdt. De hieer Van. Boescho ten,, zijn secretaris, verzekerd© dditi Engelsche reporters nooit bij dien president worden, toegelaten,. Dit is vooral van belang nu een paar Brritsche bladlen voorwenden. Oom Paul een verklaring over Kitche ners proclamatie ontlokt hebben.' De correspondent hecht aan deze med'ed'eelingen op bcvenstaanden1 grond dan ook geen geloof. CORRESPONDENTIE. Den heer T. V. Wjjjiebben be zwaar uw stukje be plaatsen, doch zijn gaarne bereid u nadere inlich tingen te geven, waarom niet. REDACTIE. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd30 Aug. J. A. Kop? en M. J. Jacques. Bevallen: 27 Aug. W. A. Ket ting—Nijgh, d. 29. A. Vreenegoor- Bransgeest, z. 30. E. Nieman—van Rixel, z. 29. J. Schreuder—Tromp, d. M. S. P. te PoelBeaufort, d. Overleden 29 Aug. L. Ter Poor ten. 3 m. d.. do Haasstraat. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet; Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 27 Aug. jl. aan. J. Eisenlocffel, vergunning is verleend tot oprichting van eene inrichting lot het forceeren van metalen, waar bij als beweegkracht een gasmotor

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3