De Nationale Feestdag is overal in den lande met veel harte lijkheid gevierd. In de Hoofdstad werden op de Mu seum-terreinen volksspelen gegeven, en in de omgeving van het Ooster park een parade gehouden. 's Avonds was er een tocht van ver lichte vaartuigen met muziek, en daar na een luisterrijk vuurwerk op den Amstel. Eon luchtballon in den namiddag opgelaten daalde bij Schollenbrug ne der. Om onze beperkte plaatsruimte volstaan wij hiermede wat Amsterdam betreft, maar over Apeldoorn, waar op het Loo de Vorstelijke familie ver blijf hield, moeten wij uitvoeriger zijn. De gemeente zond een bloemenmand met felicitatie. O" 't paleis werden de registers door tal van ingezetenen ge- teekend. De feesten namen een aanvang met koraal blazen van het plateau van een villa in de Dorpsstraat door het Chris telijk fanfarekorps. Tegelijk dat in de kerk door ds. van Rhijn een bidstond werd geleid, stel den ruim 3500 kinderen van de ver schillende scholen zich op en trokken in optocht door het dorp naar het feest terrein. De ..Harmonie" en het fanfa rekorps hielden met hun opwekkende muziek den gang er in. Op het feest terrein aangekomen, werd dadelijk een aanvang gemaakt met de verschil lende epclen als hoepelwedstrijd, turf rapen enz. enz. Een goochelaar zorg de voor het amusement van hen die niet meespeelden of in den draaimolen hun ,,bons" verteerden. Voor de rijwiel-afdeeling hadden zich bij de gedenknaald op 't Loo de mededingers tegen 11 uur verzameld en begon de keuring voor de versierde rijwielen en loting voor hen die aan de ringrijderij per rijwiel zouden deel nemen. Toen deze werkzaamheden af- geloopen waren werd de troep gere geld en toog men in optocht door de Paleislaan naar 't Paleis waar voor de koninklijke familie werd gedefi- leerd. Het was een prachtig gezicnt voor de duizenden toeschouwers, die in breeden kring om het paleis geschaard stonden, deze in allerlei vorm gemeta- morphoseerde fietsen het bassecour te te zien oprijden. H. M. de Koningin in crème, de Ko ningin-Moeder in lila en de Prins in civiel, slaan het aardige schouwspel op het bordes gade. Een paar als beer verkLeede fietsers trekken zeer de aan dacht. Na den rondgang gaat een hoe ra uit de menigte op en keert de vor stelijke familie en het gevolg naar binnen. De vorstelijke familie, in a la deau- mont bespannen galarijtuig, bezocht te half drie het feestterrein en de ring rijderij. Door de commissieleden en Jen voorzitter ontvangen, keerde H. M. dadelijk naar het paleis terug, daar een gestadige regen viel. In Arnhem vormde de historische op tocht, georganiseerd door de vereeni ging Oranjedag, het glanspunt o.en dag. De Residentie had in het Lange Voor hout weer een kleine kermis. Buiten alle verwachting, met het oog pp het zeer ongunstige weder, is de Illuminatie der beide vijvers in het Haagsche Bosch, althans in den voor avond geslaagd en was er maar één roep over het schitterende stuk op den tweeden vijver, zijnde een getrouwe nabootsing in lijn van het slot der groothertogelijke familie van Mecklen- burg-Schwerin. Ook de weerspiegeling Jn het water had het verwachte suc ces. Later iu den avond deed de regen geweldige happen in. het complex van vetglaasjes, maar toen hadden de mees te menschen het geheel reeds zien bran den. Overigens prijkten de vijvers niet de gewone boorden-verlichting, de boomen in den omtrek met oranje ballons. Er was druk gevlagd in de stad. v de woningen der vertegenwoordigers vftn de vreemde mogendheden waren de vlaggen hunner rijken ontplooid- Ook van het paleis van H. M. de Ko ningin-Moeder wapperde de driekleur. 's Middags na afloop van de parade in het Malieveld, was or kinderfeest, uitgaande van de ..Nationale Veree niging." Te Utrecht werd in Maliebaan een schitterende parade gehouden. Voorts mag de bloemententoonstelling ge noemd worden georganiseerd door de af deeling Floralia van de Vereeniging tot veredeling van Volksvermaken, 's Avonds vuurwerk. Aan den diplomatieken gala-maal tijd welken de minister van buiten- landsche zaken Zaterdagavond ter oerc van Koningin'» verjaardag in den „Restaurant Royal" gaf, nomen deel de gezanten van Amerika. België, Duitschland. Frankrijk. Engeland, den Heiligen Stoel. Italië. Japan, Mexico, Oostenrijk, Portugal. Rumenië, Rus land, Spanje Servië, Turkije, Zweden en Noorwegen, de Nederlandsche ge zant te Berlijn, de minister-resident van H. M. te Bern, beiden met verlof h t. 1. aanwezic zoomede mr. Ruvs- sénaers. secretaris-generaal en graaf Van Limburg Stirum, wd. chef van het kabinet van het Ministerie van fcuitenl. Zaken. Het verjaargeschenk van Hare Ma jesteit de Koningin-Moeder aan Hare Majesteit do Koningin bestaat uit een pprceleünen theeservies uit De Ko ninklijke Porcelein en Aardewerkfa briek Rozenburg". op Koninginnedag "ewoonlijk bij hel-1 der weder biedt, dat van een uitgaan de, pret makende wereld, lieden geen spoor. Ze trekken druipnat al vroeg naar 't spoor in groote drommen, de burgers, boeren en buitenlui, die an ders de stemming er in brengen. On tevreden gezichten bij klein" en groot." De „lintjesregen", die gisteren viel heeft ook ontevredenen gemaakt, daar kunt u zeker van zijn. Menig droppel tje is volgens de boosgestemden in een verkeerd knoopsgat neergekomen. In derdaad is 't geen treffende lijst van „bekroningen." Er zijn weer veel ge lukkigen bij, die ridder geworden zijn, omdat ze 't nog niet waren. Wanneer er nog sprake mag zijn van een benoeming, die opviel, dan zou T die zijn, waarbij Mr. Lohman werd be vorderd tot commandeur in den Leeuw. Of de directeur van de Haacsche Brood- en Meelfabriek vreemd is aan het feit, dat er Zondags in zijn fabriek wordt gearbeid zal morgen blijken. Wanneer de bakkers een meeting hou den. De zaak is. dat uit een vroegere beweging een overeenkomst voort kwam iusschen directeur en gezellen, waarbij men overging tot invoering van algeheele Zondagsrust. Heeft de directeur nu inderdaad woordbreuk gepleegd, dan is 't recht volkomen aan de zijde der arbeiders, cht in dit ge.- val stellig het publiek op hun hand zullen krijgen. (Zie Binnenland} Over medewerking van 't publiek zal „Barnum en Bailey's grootste tentoon stelling" ook niet te klagen hebben. De reclame die voor deze reusachtige on derneming in onze stad gemaakt wordt is ongekend en... we schijnen er nog lang niet te wezen. De drukkerij, die de troep met zich voert, heeft het werk voor de voor stellingen jiog niet afgeleverd, maar nu reeds is er geen plaatsje op pui en winkelraam ongebruikt gelaten, om door de vreemdsoortigste reclamepren ten het publiek een indruk te geven van deze reuzen-onderneming. Ik hoorde het bedrag van f 15000 noemen, dat een ééndaagsch verblijf het gezelschap hier kost. Of 't waar is, durf ik niet zeggen! Evenmin kan ik gelooven, dat ondanks het openbaar gemaakte ver- kiezingsgeknoei, de ..kwade praktij ken" bij de jongste stemming niet zijn uitgebleven, 't Zou al te bar zijn! Wie ten slotte de raadszaal zullen binnengaan? Ik waag me liever niet aan voorspellingen! Het gaat tusschen een R. K.. een sociaal-democraat, een anti-rev. en een liberaal hij de herstemming. Een aardig allegaartje, vindt u niet? We zullen den uitslag maar kalm afwachten! Menschen, die op nieuwtjes belust zijn, wisten heden met zekerheid te vertellen, dat de Landsdrukkerij van middag een extra-tijding in een extra- Staatscourant zou afleveren. Ze wis ten 't natuurlijk niet, maar nu komt de „Koninklijke boodschap" stellig op den openingsdag der Staten-Generaal. Zouden ze 't dan raden? Wat wel met besliste zekerheid is te zeggen, is dat de vreemdelingen met versnelden pas de badplaats ontvluch ten. 't Seizoen loopt ten einde; we heb ben te vroeg over 't mooie, zonnige weer gejuicht en we zitten nu voor dat we er goed en wel aan dachten midden in den herfst. Kurhaus en Circus hebben echter nog niet te klagen, 't Blijft er 's avonds dank zij de afwisseling, die er gebo den wordt, druk loopen. Alleen 't Pier bezoek wordt minder, al zijn er nog talloozen, diie er een nat pak voor over hebben, om boven de onstuimige gol ven te spazieren." Van de betrekkelijke kalmte, maken de dieven gebruik om in de winkels langs den strandboulevard hun slag te slaan. En niet alleen op Schevenin- gen. We schijnen een dievenbende rij ker te zijn geworden, die zich in groep- jes door de stad verspreidt, en neemt wat er te nemen valt. Bij ons gebrek kig ingericht en onvoltallig politie corps valt 't sterk te betwijfelen, of de „gasten" spoedig erratis logies" zul len krijgen; we zullen er nog eerst wel meer van hooren. H. A. GANUS Jr. 1) (Men zie echter de laatste berich ten onder Binnenland, Red.). Binnenland. HAAGSCHE BKIEVEN. Is 't hij u ook zulk vreeselijk weer? Heer Pluvius heeft ons duchtig te pakken. 'tBegon Zondagochtend al heel slecht en ik vrees, dat de verlichting iu het Bosch als ze niet afgecom- tnandcerd wordt,wel in duigen zal val len. l)~Van het beeld, dat de residentie Uit de Staatscourant. Onderscheidingen. Bij kon. besluit is bevorderd tot Commandeur in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw: jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Benoemd zijn: tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw: B. H. de Waal, con sul-generaal te Kaapstad; F. J. Do mela Nieuwenhuis, consul-generaal te Pretoria; tot officier in de orde van Oranje- Nassau: J. M. Grisar, consul-generaal te Valparaiso; R. von Vellnagel, con sul-generaal te Stuttgart; tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: J. II. Balwé, consul te Durban; E. M. H. Schubart, oud-consul te Canton; V. E. Capanna. oud-consul te Livor- no; C. P. Varnali oud-consul te Gi- urgowo; tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw: mr. R. van de Werk, vice-president van het Gerechtshof te Amsterdam; mr. C. F. G. de Monthon Bake, vice-pres. van het Gerechtshof te 's Hertogenbosch; jhr. mr. G. W. Mollerus, kantonrechter te Apeldoorn mr. L. C. Driebeek, deken der orde van advocaten te Rotterdam; mr. J. van der Leeuw, deken der orde van advocaten te Utrecht, wonende te Amersfoort; tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: J. Kraijenbelt, predikant bij dc Ned.-Hervormde gemeente te Rotter dam; J. II. L. Roozemeijer, predi kant bij de Ned. Hervormde gemeente te Arnhem; L. van der Valk, predi kant bij de Gereformeerde gemeente te Scheveningen (kerk A); A. D. Smits, kanunnik, doken en pastoor te Tilburg; Groningen^5611' ^°^°n cn P^dor te tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leenw: mr. J. W. van den Biesen. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; M. de Jong, lid van de Eerste Kamer der Slaten-Gene- raal; mr. H. A. van de Velde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; M. de Ras, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. J. J. Willinge, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; jhr. mr. L. Schorer, bur gemeester van de gemeente Middel burg; dr. A. A. Land, griffier van de Staten van Noord-Holland; dr. C. K. Hoffmann, hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Leiden; dr. F. L. Rut gers, hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam; G. J. Morre, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft. tot officier in de orde van Oranje- Nassau: F. F. baron d'Aulnis de Bou rouill, burgemeester der gemeente Baarn; dr. J. H. H. Hülsmann, dir. der Openb. Handelsschool te Am. sterdam; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: C. L. Bressera. lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant; van Driel Hzn., ontv. der gem. Zuidland en Abbenbroek; G. Sprayt Azn., lid van den gemeenteraad te Waddinxveen; Th. van Uije Pieter- se, wethouder der gem. Vlissingen; W. A. Smit, ondervoorz. van het R. K. parochiaal armbestuur te 's Gravenha- - - H. A. van IJselsteyn, adj.-dir. der gemeentewerken te Rotterdam; A. de Groot Azn., Is te-luit. adj. met den personeelen rang van kapt. bij de dienstdoende schutterij te Dordrecht; L. Gerhardt, hoofd eener openb. la gere school te Utrecht; R. Huson, hoofd eener bijz. lagere school te Utrecht; P. H. J. Gielen, dir. der Kon. Zang- vereen. „Maastrechter Staar," te Maas- stricht; A. Begeer, fabrikant van gouden en zilveren werken te Utrecht; mevr. L van Emstede Winkler, leerares aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam; mej. A. G. M. Proes, oud-dir- van het Dia- conessênhuis te Leeuwarden, wonen de te Utrecht; G. van den Eisen, rec tor van de Abdij van Berne te Hees- wijk. tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw; de kapiteins ter zee P' F' H-,Yolcke en I. van den Bosch; tot officier in de orde van Oranje- Nassau: de kapt. ter zee B. Brutal de la Rivière; de kapt.-luit ter zee G. J. Sluyterman; de inspecteur van administratie F. H. M. Rant. tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: de luitenants ter zee le klasse L. A. Reijen en F. Dunduin; de kapt bij het korps mariniers C. N. Cazauw van Staphorst; de 'officier van gez. Ie kl. bij de zeemacht Dr. J. A. Por tengen; de off.-machinist le kl. W. F. van der Waarden; de hoofdcom mies bij het Depar. van Marine A. van L oenen; tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw: mr. Th. Ph. baron Mackay, lid vau de Aig. Rekenkamer; H. Damsté, hoofd-inspe'oteun der directe belastingen, invoerrechten accijnzen bij het Depar- van Finan cien;— G. R. J. de Quay, dir. der direc te belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Maastricht; L. J. M. Tim, mers Verhoeven, dir. den- registratie domeinen te Leeuwarden. tot officier in de orde van Oranje- Nassau: H. Vriend, ingenieur-verifi cateur van het kadaster te Leeuwar den; J. A. Enuma, inspecteur der registratie en domeinen van de le kl. te Rotterdam; M. A. Bringenberg, inspecteur der directe belastingen te Amsterdam, 5de kantoor; F. H. de Gelder, controleur der directe belas tingen en van het kadaster te Haar lem; J. H. A. Modderman, betaal meester to Breda; tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: G. E. II. Tutein Nolthenius, rent meester van het Kroondomein in het rentambt het Loo, te Apeldoorn;P. J. Raavmakers, commissaris van het Weduwen- en weezenfonds voor burger lijke ambtenaren, te Amsterdam; H. van Meurs, bewaarder van de hypothel ken en het kadaster te Assen; P. A. Broers, ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Leiden; H. E. An tink, te Nijmegen, gepensionneerd ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Breda; tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw; deGeneraal-majoors W. E. A. Wuppermann, inspecteurs der cavalerie en F. R. Froger, com mandant dar bereden artillerie; de kolonel C. P. J. van Vlierden, com. van het 3e reg. infanterie; de diri- geerend-officier van gezondheid 2o kl. A. A. J. Quanjer, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, toegevoegd aan den inspecteur van het dienstvak; hoogleeraar N. G. Grotendorst, hoofd van onderwijs Kon. Millitaire Academie. (Wordt vervolgd.) derden belaiingsüölleiwJen bezocht, terwijl reeds behalve de toegangs gelden, verre over de 1000 vrijwil lig in een bus door die bezoekers wend geofferd ten bate dtecr vrou- wien en kinderen. Zeker velen zullen zich verheu gen dat deze belangrijke verzame ling in haar geheel voor tijdgenoot, eoi nageslacht bewaard1 blijft, dlaar zij het eigendom is geworden van den man. die door aankoop van het Transvaalsche paviljoen met boe ren woning te Parijs de eer van ons land opgehouden en getoond' heeft voor de goede zaak veel over te hebben am alle© wat betrekking heeft op de beide republieken zoo wel als op den rampzaligen oor log te verzamel en Ned. Znid-Atr. Vereeniging. Betreffende de werkzaamheden van het Nederlandsch Bijstandsfonds voor Zuid-Afrika te Pretoria, is naar het bestuur mededeeld bij het hoofd bestuur bericht ingekomen, gedateerd 1 Augustus 1901, dat de volgende be dragen werden besteed voor den aan koop der goederen voor de kampen, te zamen 1650 19,800). Blijkens vroegere opgaven, dd. 12 Juni j.l.. eveneens gepubliceerd, was reeds aangekocht tot een bedrag van 2900 34,800). De commissie van beheer ontving officieel de volgende mededeelingen omtrent de bevolking der kampen iu De minister van binnemlaindsche zaken, d)r. Kuyper, is uit het bui tenland teruggekeerd. De krijgsgevangenen in het Dayaialawakamp te Geylon', die de verzameling van plm. 1600. door hen zelf vervaardigde voor werpen, aan hef dlames-comjité te Middelburg zonden, als erkenning voor waf. deze en all© Boekenvrien den voor hen en de goede zaak de den, hebben in een daartoe gehou den vergadering besloten deze ge heel o collectie den heer Hiddle Nij land aan te bieden, voor zijn Zuid- Af riikaansch Museum. Zooals bekend is, wordt deze ver zameling thans te Scheveingen naast de voortrekkerswoning ten toongesteld en dagelijks door hon- quest te zenden aan d!e Koningin, met verzoek om medewerking tot altgebeele oplossing van; deze treu rige kwestie. lijp [71 Hel beste j^=Mondwater ter Wereld.' J Barberton 1500 Irene 4600 Potchefstroom 6000 Krugersdorp 2600 Mafeking 1800 Pietersburg 3000 Vereeniging 790 Heidelberg 1800 Johannesburg 3400 Klerksdorp 2500 Middelburg 7400 Nijlstroom 1000 Standerton 3300 Volksrust 5400 Belfast 850 Volgens gerucht zou Belfast als kamp worden opgeheven en de bevol king naar Middelburg worden overge- Omtrent de ondersteuning in den Oranje-Vrijstaat kan het bestuur helaas nog geen enkele mededeeling doen. Volgens het laatst ontvangen bericht van de commissie van het Bijstands fonds te Bloemfontein gedateerd 21 Juni jl. konden de kampen buiten Bloemfontein nog niet door haar be reikt worden. Het bestuur verstrekte haar intusschen voldoende fondsen om den arbeid te beginnen, terwijl ook andere comités hier te lande gelden naar Bloemfontein zonden. Volgens een vroeger bericht zou het aantal kampbewoners in den Oranje-Vrij staat niet kleiner zijn dan in de Z. A. R., terwijl het volle getal in alle kampen in Zuid-Afrika 100,000 te boven gaat. Als die allen door de commissie be reikt kunnen worden, zullen de uit gaven van het fonds nog ontzettend stijgen en inmiddels gaan ook de an dere ondersteuningen buiten de kam pen, zoowel in Afrika als in Nederland door. Aanvulling van de middelen blijft dus meer dan ooit noodig. Het leven van duizenden staat op het spel. Onderwijs. Benoemingen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Rijks hoogere uurgerschool met 3-ja- rigen cursus te Zalt-Bommel, met in gang van 1 September 1901, wordt op geheven en is wegens die opheffing, met ingang van denzelfden dag, eervol ontslag verleend aan A. van der Ent, als directeur van en leeraar aan, en aan H. Vinckers J.Bz., dr. S. L. van Oss, A. M. J. Diemont, W. van der Meulen en W. C. C. Steenaart, als leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Zalt-BommeL Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burger school te Leeuwarden, A. de Weerd, thans leeraar aan de hoogere burger school te Hoorn. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 September 1901. benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Meppel, mr. P. C. Andrece, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Heerenveen en aan de hoogere bur gerschool te Sneek. Bij kon. besluit is dr. C. H. Ketner, te Rotterdam, voor het tijdvak van 1 Sep tember tot en met 31 Augustus 1902, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoo gere burgerschool te den Helder. Bij kon. besluit is, op den voet van het kon. besluit van 3 October 1877, voor het tijdvak van 1 September 19Ö1 tot en met 31 Augustus 1902, ter on dersteuning in hunne studiën, van rijkswege eene beurs van 800 verleend aan de studenten hij de Rijks-univer siteit: a. Leiden: H. W. C. Bordewijk, in de faculteit der rechtsgeleerdheid; b. Utrecht: D. Rutgers in de faculteit der rechtsgeleerdheid; H. A. Gerret- sen. in de faculteit der genees kunde; N. Bakker, in de faculteit der wis- en natuurkunde; A. Heyboer, in de faculteit der letteren en wijsbe- geefte. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. „Het Volk" deelt mede, dat door het centraal comité van het dienst personeel der voormalige Rijnspoor te Utrecht is besloten1, een request aan minister Kuyper te richten waarin die toestand van dat perso neel wondt uiteengezet, dat geen afstand van rechten heeft gedaan (art. 6.) Wanneer die minister zulks wenscht, zal het comité het request op een audiëntiedlag mondeling ko men toelichten. Eveneens werd besloten een re- INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Sport en Wedstrijden. Paarden. Couru* te Woeslduin. Hoewel het weder zich dreigend liet aanzien, was het aantal liefhebbers van de paardensport, dat de courses Zondag 1 September te Woestduin bij woonde, vrij groot. Als nummer 1 van het programma was de Patrijsen-prijs, wedren op de vlakke baan voor in- landsche paarden van 3 jaar en ouder. Winners na 23 Augustus 5 KG. ex tra. le prijs f 400, 2e pr. f 75, 3e pr. 25. Afstand 2700 meter. Ingeschreven waren 6 paarden, waarvan 4 uitkwamen. De prijs werd gewonnen door Berthus, eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke; de 2e pr. door Alarm II, eig. J. M. H. ten Kate; 3e pr. Curasao, eig. S. A. T. baron Creutz. Beiden met 3 lengten- verschiL Tot. 19. placé /14.50 en /14.50 Nummer 2 van het programma was de Konijnenprijs. handicap voor Ne derlandsche paarden met geen beter record dan 1.46. Minimum-afstand 2700 M. le pr. 250, 2e pr. 100 3e pr. 1 25. Ingeschreven waren 11 paarden, waarvan 8 uitkwamen. De/ prijs werd gewonnen door Schabernack, eig. H. Meyners. in 5.30 3/5; 2e was Swaska II, eig. H. K. Glas Jzn. in 5.32 1/5, 3e aankomende Ceres, eig. Joh. de Mol in 5,32 2/5. Tot. niets; placé 18.50 en f 10.50. III. Snippen-prijs. Verkoops-wedren op de vlakke baan voor paarden van 2 jaar en ouder, die te koop gesteld zijn voor f 1500. Voor iederen 100 minder te koop gesteld 1 KG. décharge. Maidens 2 KG. décharge. Gewicht 2 jaar 53 KG., 3 jaar 64 KG., ouder KG. Afstand 2700 M. Ingeschreven waren 13 paarden, uit kwamen 8 paarden. De prijs werd ge- wonnon door Valcour, eie. jhr. R. J. Rutgers van Rozenbrug, met 1/2 lengte verschil met de 2e aankomende Revue, eig. M. D. Spijer; de 3de prijs werd ge wonnen door Dame Constance, eig. S. A. T. baron Creutz. Tot. 6; placé f 10 en f 9. IV. Fasanten-prijs, wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar ouder, bereden door heerrijders. Handicap. Gewicht zwaar. Winners na 23 Augustus 5 KG. extra, le prijs f 400, 2e prijs 50, 3e pr. f 25. Afstand 2700 M. Ingeschreven 16 paarden, uit kwamen slechts 5 paarden. De prijs werd gewonnen door Cher Amour, eig. mr. Astley, de premie door Netta, eig. baron Creutz, en de 3e prijs door Frisson, eig. H. Meyners. Tot niets; placé f 8.50 en f 9. V. Hazen-prijs, handicap voor paar den van 3 jaar en ouder. Als minste snelheid wordt 1-45 aangenomen. Mi nimum-afstand 3200 M. le pr. f 450, 2e prijs f 125, 3e pr. f 50. Ingeschreven waren 9 paarden, waarvan 7 uitkwamen. De prijs werd gewonnen door Sierra, eig. Stal Avanti in 5.40 3/5, 2e pr. Anselor, eig. J. W. Schuyl en 5.41, terwijl als derde aan kwam Eddallah, eig. Stal Trio, in 5.42 2/5. Tot. niets; placé f 7 en f 16.50. Als laatste nummer van het pro gramma was de Talingen-prijs, hor- denren voor paarden van 3 jaar en ouder, le pr. f 350. 2e pr. f 50, 3e pr. 25. Afstand 3200 M. Ingeschreven 17 paarden, uitkwa men slechts 8 paarden. De prijs werd behaald door Mazurka, eig. S. A. F. Mazurka, eig. S. A. F. baron Creutz, 2e pr. Guardsman, eig. A. v. Hoboken Hoedekenskerke. 3e pr. door Prim rose Day II, eig. J. J. Korthals v. Schooten, met 4en 4 1/2 lengte ver schil op het eerst aankomende paard. Tot. niet genomen, placé 8 en 7.50. Harddraverij en en Wedrennen te Bergen. De inschrijvingen te Bergen van de Kennemer Sportclub op 8 Sept. over treffen die .voor de beide vorige cour- sen: niet minder dan 80 paarden zijn voor de draverijen etn rennen inge schreven. Neemt men daarbij in aan merking, dat op denzelfden dag te Gro ningen ook courses zijn, dan mag men wel aannemen, dat de baan te Bergen voor de eigenaars van paarden tot een der meest geliefkoosde banen behoort. Er zijn vier nummers rennen uitge schreven, waarvan twee over horden, voor één daarvan zijn niet minder dan 14 paarden ingeschreven. Men zal in dien course een mooi veld van ren paarden zien, en een interessanten eindstrijd, nog nimmer heeft men tè Bergen zulk een groot veld gezien. Het zal voor het sportlievend publiek een mooie dag zijn, en wij twijfelen er niet aan. of den 8 Sept. zullen, indien het weder medewerkt, velen naar Bergen gaan. Bij de uitgeloofde geldprijzen, geeft het huis Gustave Gibert twee mauden Champagne (Favori brut) cadeau, waarvan een voor de rennen en de an dere voor de draverijen. ling, doch al zeer spoedig zi/ne gaven misbruikte. Een klein jaar geleden stichtte hij een bond van steenkolen handelaren buiten het Utrechtsche syn. dicaat om, die hij allen gezamenlijk in de luren legde. Vervolgens ope reerde hij te Amsterdam met een cou rant de „Algemeene Brandstoffenhan- del," het echter latende voorkomen alsof die courant het orgaan was eener vereeniging van denzelfden naam en van welke hij de vertegen woordiger was. Men kon lid worden voor f 60, 70 of 80. Deze contribu tie gaf het recht tot het deelhebben in convooien steenkolen uit Duitsche, Belgische en Engelsche mijnen. De vereeniging zou maandelijks vergade ren om te beraadslagen over den ge- zamenlijken inkoop. Per extra-trein zou dan het gekochte uit de mijnen worden aangevoerd. Twee kleinhan delaren in brandstoffen die geloofden nu in alle voordeelen van den groot handel te zullen treden, liepen er in, de een voor f 70. de ander voor f 80. Ter terechtzitting ontkende de jeug dige beklaagde van eene vereeniging gesproken te hebben. Integendeel, hij had den heeren voorgehouden dat deze zaak geen coöperatieve vereeniging gold, maar slechts eene combinatie Van bestellingen. De jongeling had bij de getuigen zoo vlot en vlug hef woord gedaan, dat zij desgevraagd eigenlijk niet goed meer konden zeg gen wat er nu wel en wat er niet ge sproken was. Dit stond echter als een paal boven water, dat zij de f 70 en f 80 hadden gestort met het uitzicht op goedkoope steenkolen en dat die goedkoope steenkolen nimmer geko men waren. De beklaagde betoogde evenwel dat hij door zijne plotselinge arrestatie geen tijd had gehad tot door voeren en afwikkelen der zaak. Wegens het wegblijven van een der getuigen moest de behandeling der zaak geschorst worden. Letteren en Kunst. Ned ODera. De eerste opvoering van „De Bohè me", (Bohemer leven in de Kunst© naarswereld) van G. Puccini, isbepaalo op Vrijdag 6 September. De verdeeling is als volgt: Mimi, mevr. TijssenBro- merkamp; Musette, mevr. Coini-Fran- cisca: Rodolphe, de hr. Jo& Tijssen; Marcel, de hr. L. de Backer; Schau- nard, de hr. A. v. d. Hoeck; Colline, de lir. C. N. Schmidt; Benoit en St. Phar, de hr. S. Poons enz. De nieuwe decors zijn geschilderd door den heer A. C. Sommer te 's Hage. De costumes zijn vervaardigd naar oorspronkelijke teekeningen, door de heeren Ricordi en Co. te Milaan, (van wien ook het geheele materieel bij con tract is aangekocht) welwillend be schikbaar gesteld. De regie is in han- den van den heer Jacq Coini. Als lid van de Commissie van Toe zicht i9 in vereeniging met de heeren K. Huysinga, R. Heidsieck en Ger- brand Olie, nu ook toegetreden de heer E. R. Hark erna. Rechtszaken. Oplichting. De rechtbank te Amsterdam behan delde Vrijdag eene zaak van oplich ting in den steenkolenhandel. De be klaagde was een 19-jarig jongmensch. thuis behoorend te Rotterdam, net ge kleed, vlug van begrip, schrander en rad van tong, die, volgens de verkla ring van zijn vader, van der jeugd af blijk caf van verstandelijke ontwikke- INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Mijnheer de Redacteur. Waar voor eenige dagen in een on zer stedelijke bladen een dom en on handig geschrijf een plaatsje kon vin den, waarin door gTove beleedigingen en lastertaal getracht werd verdeeld heid te zaaien, teneinde aldus den door Haarlem s jeugd zoo lang verwachten feestdag te doen mislukken, daar ver trouw ik, dat UEd. mij gaarne een kleine ruimte in uw blad wil vergun nen, tot een tegenovergesteld doel. Het is om een woord van lof en dank te brengen aan de commissie van het kinderfeest op Zaterdag LI. en de vele moeiten en zorgen, genomen om dit goed te doen slagen. Het onthaal der kinderon was boven verwachting; op de regeling viel m. i. niets aan te merken; de bezorgdheid van het Be stuur en de leden der Commissie om in alles te voorzien was bijzonder groot. De Commissie moge dan ook gefeli citeerd worden met den in alle opzich ten gunstigen afloop. Zij heeft eer van haar werk. De edele gevers te dezer stede, die de Commissie in staat stelden dit jaar weer den kinderen op 31 Aug. een pret tig feest te bereiden, kunnen volkomen de voldoening hebben, dat hunne ga ven behoorlijk haar bestemming heb ben verkregen. Beleefd mijn dank voor de plaatsing m 't bovenstaande. Een Onderwijzer-geleider. Mijnheer de Redacteur. Het is mij aangenaam de Commissie voor de Kinderfeesten van harte geluk te kunnen wensclien met de voortref felijke wijze waarop het feest, door haar roet zooveel goede zorgen voor bereid is geslaagd. Als geleider der kin deren mag ik getuigen, dat het dezen aan niets heeft ontbroken, integendeel dat ze rijkelijk zijn onthaald en ook voor het overige met pleizier eenige uren in den Hertenkamp zijn bezig geweest. Trouwens, van dit laatste zijn getuigen geweest de ouders en fa milieleden der leerlingen, die in dichte rijen rondom het hek geschaard ston den en met blijdschap de vreugde hun ner kinderen hebben gadegeslagen. Aanvankelijk was ik tegen eene her haling van het feest in den Herten kamp, omdat ik zoozeer eene herhaling vreesde van de teleurstellingen, ver leden jaar ondervonden. Thans even wel, nu gebleken is, dat die vrees voorbarig was, meen ik niet te mogen zwijgen en der Commissie met haren wakkeren voorzitter, den heer S. P. van Dorp aan de spitse, openlijk on verdeelden lof te mogen brengen. A. BEE1LN1NK, Onderwijzer Haarlem, 1 Sept. 1901.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2