via; J. W. Hoffmann, dir. der krank zinnigengestichten te Buitenzorg; B. Hoetink, ambtenaar der Chineesche zaken; Ch. H. F. Riedz, gen.-maj.; H. F. C. van Bijleveldt. gep. kol.; C. J. van Kooten, luit.-kol. gen. staf; H. W. A. S. Loke. luit.-kol te Soerabaja, al len van het leger in Ned.-Indië; D. H. Havelaar. lid van den raad van be stuur in Suriname; L. N. Dingen) ans, gep. luit.-kol. te Amsterdam; tot broeder in orde Ned. Leeuw: G. Weidema, zoutverkooppakhuismeester te Banjermasin; en J. F. Lefeu, vendu afslager te Samarang. Bevorderd tot officier Oranje-Nas- sauorde: J. W. C. van Steeden. maj. genie; dr. W. Pauw. dirig. off. v. gez., beiden O.-I. leger; Raden Adipati. be wezen regent Soerabaja; regenten van Grisee (Soerabaja); Tjandjoer (Prean- ger Regentschappen); Cheribon Lim- bangan (Preanger Regentschapen); Te- gal (Pekalongan); Koetoardjo (Kedoe); Banjoemas. Poerworedjo (Kedoe). ge wezen regent Berbek (Kediri); Raden Koesoemo. Benoemd off. orde Oranje-Nassau: J. Haak, dir. der fabriek opium-regie te Meester-Cornelis; C H. W. Linck, oud-ing. der opium-regie; Ph. Th. L. Grinwis Plaat. ing. burg. openb. wer ken te Java; dr. H. Onnen. dir. van Gymnasium Willem III te Batavia; A. J. G. A. Wiemans. secr. dep. Onderw. in Indië; A. Boers, havenmeester te Batavia; H. F. Dewall. gewezen secr. van openb. werken; P. F. Hondius van Herwerden, pakhuismeester te Bata via; H. van der Valk. pres. der wees kamer te Padang; J. Dinger, dir. der Escompte-Mij. te Batavia; dr. F. J. M. Fiebig, dir. off. v. gez.; A. D. de Bergh. magazijnmeester; F. Stachelin. hoofd voorstander Moravische Broederge meente te Suriname; J. A. P. Grevers, luit.kol. komni. der koloniale reserve: tot ridder orde Oranje-Nassau: A. H. Rusraan, hoofdcommies algemeens secretarie; P. de Klerk, lid van den landraad te Medan; L. A. van Ooster zee, control, op Noord-Nieuw-Guinea; J. A. E. van Deventer, controleur op Java; A. H. Eckringa, adjunct-land- meter; A. H. Siermans, hoofcommies van eeredienst; dr. C. J. Kool, onder- wijs-insp. op Java; P. B. Haag. hulp prediker te Batavia; dr. H. Bervoets, zendeling-arts op Modjowarno; I. Tho- nu. tijdelijk inlandsch Protestantsch godsdienstond. op Atjeh; mevr. De GraafKooman, eere-pres. der Zieken- verpleging te Batavia; mej. Philipsen, overste van het Ursulinen-instituut te Batavia; H. A. Beethbeder, secr. der Oosterlijnen op Java; W. F. Brasz en J. P. Comfurius, comm. oorlogs-dep. T. Ottolander, A. de Stoppelaar Jr. en G. C. Renardel de Lavalette, adms. op Java; L van Kinsbergen, voormalig photograaf te Batavia; A. A. A. Gey- raans, kapt. van den gen. staf; K. M. Leendertz, gep. kapt. der inf.; H. G. van Diermen en J. M. Tummers, kapts. der inf.; E. Lankhout, kapt. der art.; A. M. Vermast, militair paardenarts: L. C. Jullien, le luit. der inf., allen Ned.-Indië; L. V. Leyba, dir. Cura- Saoschebank; mej. A. M. Oomen (moe der Ursulinen) verplegingsgestichten te Curagao A. Ph. van der Ploeg, ci- viel-ingenieur te 's Gravenhage. Eeremedaille der orde van Oranje- Nassau: in goud aan: H. M. van Breem, gods dienst-! eeraar bij de Ned. Israël, gem. te Middelburg; in zilver aan: J. M. Wijnen, hoofd agent van politie te Venloo; A. Lou- werse, wachtm. der Kon. maréch. te Valkenberg; L. Looienga, adj.-onder- off.-vaandeldr. bij de d.d. schutterij te Leeuwarden; J. C. Ruyg, serg.-tam- boer-maj.-tit, bij de dd. schutterij te Leeuwarden; H. Touseul, muzikant bij de dd. schutterij te Breda; J. P. Seljen ten Hoorn, adj.onderoff.-vaan- deldr. bij de dd. schutterij te 's Gra venhage W. J. van Rijswijk, bode van het dep. 's Gravenhage der Mij. Tot Nut van 't Algemeen; W. G. van Ul- zen. gemeente-veldwachter te Holten; B. van Hall, chef-brugwachter van de gemeente Rotterdam; D. Kruyf, op zichter bij het onderhouden der Rijks- universiteitsgebouwen te Utrecht. Een botsing. Maandagmorgen vroeg reed de stoomtram Anna Paw 1 onasfcraat Hollandsch spoor, van dé H. IJ. S. M., even voorbij den LoosdUin- schenweg te VGravenhage, toen zich voor die locomotief be vond een koe, düe niet, van zins scheen uit te wijken. De conduc teur zag dat een overrijden niet. te voorkomen was. als niet bijtijds werd gestopt. De machinist stopte. Intusschen was de tram Scheve- reinigenHollamdfeche spoor op de zelfde raiiils, vlék achter de stil staande tram. De machinist zag niet dat er onraad was. en niette genstaande een waarschuwing van den conducteur van. die eerste tram, kon een botsing niet meer voorko men worden. De passagiers waren uit dé tram gesprongen, zoodat persoonlijke on gelukken niet te betreuren zijn. De schade "aan twee personenwa gens toegebracht, is vrij aanzien lijk. Een ir enech Een vrouw uit Nijmegen, die veel misbruik maakte van sterkedrank, werd Zondagmoreen levenloos gevon den nabij den Weurtschen wee onder Hees, waar zij blijkbaar een flesch je never had uitgedronken. Koninginnedag in den vreemde. Ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin vereenigden zich Zaterdag de leden der Ver. .Neder land en Oranje" te Berlijn aan een sou per in de met bloemen en vaandels rijk versierde zaal van den Kaiserhof. Het portret van H. M. de Koningin, inder tijd door mevr. Van Tets van Goudri- aan der Vereeniging aangeboden, was keurig versierd. Bij afwezigheid van H. M. gezant presideerde de zaakgelas tigde der Nederlanden, jhr. Van Cit- ters, die den eersten heildronk instel de op Z. M. den Keizer en H. M. de Ko ningin. De muziek speelde het ..Wil helmus van Nassauwen". De toost op Prins Hendrik der Nederlanden werd uitgebracht door den attaché der Ne- derlandsche Legatie, jhr. mr. Vreden- burch, op H. M. de Koningin-Moeder door den secretaris der Vereeniging, den heer A. N. Polak. Nadat de pen ningmeester, baron F. van Heekeren tot Waliën, op de aanwezige gasten een heildronk had ingesteld, nam de onder voorzitter der Vereeniging de heer M. Cats, het woord om een toost in te stel len op den eere-voorzitter jhr. mr. Van Tets van Goudriaan. De consul-generaal der Nederlanden, de heer Albert George, was door ziekte verhinderd. Ook te Aken is feest geweest. Daar werd Zaterdag op de Lousberg een con cert ter eere van den verjaardag van H. M. Wilhelmina gegeven, dat dui zenden menschen had getrokken. Na het concert werd er vuurwerk afgesto ken. Het laatste stuk was ter eere van de Koningin, namelijk het wapen van Nederland en daaronder de naam Wil helmina. Het maakte een prachtig ef fect, en toen de kapel van het fuseliers- regiment van Hohenzollern het Wien Neerlandsch bloed speelde, kon men hooren dat er nogal wat Nederlanders bij tegenwoordig waren. De geheele top van den berg was prachtig verlicht met roode, witte en blauwe vetglaas- jes. De „oom." Reeds lang was het diere directeur dier Kweekschool voor Zeevaart te Leidiere opgevallen d)ait een dier jeug dige janmaats in betrekking stond tot eereere zich noemenden en te Amsterdam wonenden Van den Berg, een bejaard man, die zich ook uitgaf voor een oom van dien jongere. Zijn handelingen tegenover dien jongen weineten verdacht, te meer toen het uitkwam dat hij geen oom van hem' was. Daarom, stelde de directeur zich in contact met de Leadbohe en Amsierdamsche poli tie, totdiat dezer dagen uit een be richt van de Amsterdamsche poli tie bleek, dat bovenbedoeld persoon geen v. d. Berg heette, doch een anderen naam draagt .en dat hij bovendien iemand was, die reeds 46 jaren voor diefstal getocht had. Nu wil het geval dat die Leiidlsche politie van die te 's-Gravenhage het bericht ontving dat aldaar bij nacht verschillende diefstallen waren ge pleegd. met medledieeling tevens van dé goedéren die gestolen wa ren: Eene recherche bij de vereschil- leredie opkoopers te Leiden bracht aan het licht dat de meeste der ge stolen goederen daar waren ver kocht door een bejaard man, wiens signalement overeenkwam met den zich noemende v. d. Berg. Het bij de politie berustende portret wérd- door de opkoopers herkend als dat van den verkooper. Vermoedende dat hij op Zondag, als wanneer de jongens van de Kweekschool van 15 uur 's mid-, dags vrijaf hebben, te. Leiden zou de komen werd zijne aanhouding gelast. Toen hij dan ook met den trein te Leiden aankwam, werd hij door ©ere politieagent aan 't station ge arresteerd en naar het commissa riaat overgebracht. Na een kort verhoor werd hi] naar 'srGravenhage op transport ge steld. ter beschikking van den com missaris van politie aldaar. Doodeedrukt. Zaberdagavond te ruim zeven uur heeft eene nog jeugdige juffrouw aan het Zuiderstation te Groningen door het onvoorzichtig verlaten van de coupé, terwijl de trein nog m beweging was, op treurige wijze den dood gevonden. Zij geraakte namelijk tusscbere de treeplank en den muur van het perron en is dood gedrukt. Toen men haar op nam was het leven althans reeds geweken. In het ziekenhuis, waar heen de ongelukkige weid overge bracht, constateerde dr. Diddens dien dood. i.i .x Tot nu toe is de identiteit der jut- frouw niet vastgesteld kunnen wor den'. Zij was in het bezit van een retourkaartje Groningen—Assen en behoort dus waarschijnlijk te Gro- rei regen thuis. Zij was gekleed m een langen dctnkergnjzen mantel, donkere japon en witten siroohoed. De commissaris van politie ver zoekt inlichtingen betreffende de nog onbekende. \N. Grore. Ct.) ,''.insterdsD38cbe straat-typen. De uitgever W. H. J. Dicke uit Amster-1 dam zond ons een alleraardigst stel prentbriefkaarten, waarop door den schilder en teekenaar Jan Bleys Am- I sterdamsche straat-tooneelen en straat- types zijn weergegeven. Vooral „In dr- Jordaan" is even typisch als juist ge schetst; die draaiende meisjes bij het orgel in de grauwe, nevelachtige buurt dansen zóó en niet anders. Ook Pietje Puck met Zwarte Kardoes ziin naar 't leven. Welgeslaagd zijn ook ,,In de Jo denbuurt," dat eigenaardig Zuidelijk open-lucht leven, het zitten op de stoe^ pen met een deel van de huishouding het hangen in deurposten. Voorts be vat dezelfde enveloppe nog: „Hartjes dag", ,,De aalmarkt", „Bruiloft in de Willemstraat," en „De Poppenkast." Brand. In de timmermanswerkplaats van 't ministerie van financiën te 's-Graven- j hage ontstond Maandag een begin van brand bij het smelten van was. De tim merman bekwam bij pogingen om te1 blusschen brandwonden in het aan-1 gezicht. Een bode bluschte daarna 't vuur met de in het departement aan wezige bluschmiddelen. Mensehiïevend hulpbetoon. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan den matroos 3de klasse, stationrocier Toribio, wegens het met levensgevaar redden eener Surinaamsche vrouw ter reede van Paramaribo, on 22 M-ei 1901; M. F. van Bommel, kwartiermeester der marine, wegens het met levens gevaar redden van een drenkeling uit het Noord-Hollandsch kanaal te den Helder, in den nacht van 5 op 6 Juli 1901; -J. D. H. von Ranzow, sergeant-zie kenvader van het leger in Ned.-Indië, wegens het met levensgevaar red 1 >n van een drenkeling uit de rivier ach ter het militair hospitaal te Weltevre den, op 22 Januari 1901; F. W. Brouwers, bierbrouwer te 's- Hertogenbosch, wegens liet met levens gevaar redden van een kind uit de ha ven aldaar, op 16 Juli 1901; G. J. van Doesburg, veldwachter der gemeente Molenaarsgraaf, wegens het met levensgevaar redden van twee drenkelingen uit 't vaarwater te Graaf stroom aldaar, op 9 Mei 1901 K Weltevreede, te Maassluis, we gens het met levensgevaar redden van een kind uit de rivier de Maas aldaar, op 22 Juni 1901; C. L. A. Hartman, kruidenier te Am sterdam, wegens het met levensgevaar redden van een knaap uit de Singel- gracht aan de Nnssaukade aldaar, op 1 April 1901; H. C. van Cornewal, tramconducteur te Amsterdam, wegens het met Is'vens- gevaar redden van een knaap uit het water aan de Geldersche kade bij de ^iMiwmarkt. op 20 Juli 1901: J. A. Draese, te Helmond, wegens het 'met levensgevaar redden eener drenkelinge uit de Zuid-Willemsviait aldaar, op 29 Juli 1901; K. van der Valk Wz., kantoorbedien de te Rotterdam, wegens het met le vensgevaar redden van een drenkeling uit het water aan den Steiger nabij de Groote Markt aldaar. ot> 26 Mei 1901 H. Borghols, marinier lste klasse, in garnizoen te Amsterdam, wegens het met levensgevaar redden eener vrouw uit het perceel Tuinstraat no. 11 aldaar, tijdens denbrand die daarin in den avond van 18 Juli 1901 woedde; G. L. J. Lammens, te Sas van Gent, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit het kanaal aldaar, op 16 Juni 1901. Leerplicht. In veel gemeenten aldus schrijft men uit Noord Brabant aan „De Tijd" klagen de schoolhoofden, dat door de wet op den leerplicht het schoolver zuim eer toe- dan afgenomen Is.' Er zijn scholen waar weinig of geen schoolverzuim was vóór de invoering der wet en nu maakt bijna iedere scho lier gebruik van de bepaling, dat twee schooltijden wegblijven in de 60 dagen door de wet niet als verzuim wordt be schouwd. Anderen, en dat wel ten plattelande, nemen er de volle zes weken van. ter wijl zij vroeger met één hoogstens twee weken tevreden waren. I GEZONDEN TÊEDEDEE- LINGEN. 30 cants per regel. 6i/ü 11 en Wedstrijdea. SSeilen. Het Y. De uitslag van de wedstrijden, Zon dag vanwege de Amsterdamsche Zeil- vtereeniging „Het IJ" gehouden, was als volgt: Te 10 uur nam de wedstrijd een aan vang voor den extra-prijs voor de klas sen 1, 2, 3 en 4, het met tijdvergoeding volgens de tabel, snelste jacht. Deelnemers waren: Waterlelie van M. van Breemen te Haarlem; Chetcha van F. W. baron van Tuyll van Se- rooskerlten Jr. te Velsen; Wilhelmina van Jos. B. Dankelman en A. J. M. Wilking te Amsterdam; Duschka van F. W. baron van Tuyl van Seroosker- ken te Velsen; Kleine Frans, F. H. O. Theunissen., Hoorn; Helgoland, jhr W. Six, Hilversum; Cita, J. C. van Hoolwerff, Hoorn; Haena, E. M. Schmidt, Amsterdam; Zwaluw, P. Al tinlc Jr., id.; Anna, P. F. Sjoukes. id. Sidi-Fekkar, W. Theissin^ Bloemen daal; Go-Ahead, G. H. van Broekhui zen en J. B. Scheuer EBz., Amsterdam. Eerst aankomende in dezen wedstrijd was Chetcha, 2e Helgoland. In klasse 1, scherpe en midden zwaardjachten, groot boven 6 en mei 10 wedstrijdeenheden, kwamen slechts uit: Waterlelie van M. van Breemer. tc Haarlem en Chetcha van F. W. ba ron van Tuyll van Serooskerken Jr. t< Velsen. Ook in dezen wedstrijd won Chetcha. Klasse 2. Groot boven 3 tot en me 6 wedsfrijdeenheden. Deelnemers: wij helmina van Jos. B. Dankelman en A J. M. Wilking te Amsterdam; Duschkr van F. W. baron van Tuyll van Seroos kerken te Velsen; Kleine Frans van I H. O- Theunissen te Hoorn; Helgolant jhr. W. Six, te Hilversum: Cita vai J. C. van Hoolwerff te Hoorn; Haen van E. M. Schmidt te Amsterdam; Zwa luw van P. Altink Jr. te Amsterdam.. Hierin kwam Helgoland van ïhr. W Six eerste aan; 2e Kleine Frans. 3e Duschka. Klasse 4. Groot tot en met 2 wed strijdeenheden. Deelnemers: Sidi-Fek kar van Theissing te Bloemendaal; Go-Ahead van G. H. van Broekhuizen en J. B. Scheuer EBz.. beidien van Am sterdam. 1. Sidi-Fekkar. Klasse 7. (Match). Ronde en plat bodem open jachten met zij zwaarden, als: tjotters enz. Groot boven 6 wed- strijdmaat. Wedstrijd tusschen Han- nij van D. van der Werf te Amster dam en Peit Hein van C. Jurrjens te Amsterdam. le was Piet Hein. Klasse 8, groot boven 5.tot en met 6.wedstrijd maat. Deelnemers: Geertruida, C. P. J. Stam Koog aan de Zaan; Marie Margaretha, W. Smithuysen en W. B. Westerman, Amsterdam; Marie Anne, C. Tip. West- zaan. Gewonnen door Marie Anne; Geertruida tweede. Na deze wedstrijden had een ring- zeilerij plaats voor ronde en scherpe of centerboard jachten. Voor laatstge noemde waren ingeschreven: Go-Ahead van G. H. van Broekhuiizen en J. B. Scheuer E.Bz., Amsterdam; Helgo land, van Jhr. W. Six, Hilversum; Wilhelmina van J. B. Dankelman en A. J. M. Wilking. Amsterdam; Cita van J. C. Hoolwerf, Hoorn; Kleine Frans van F. H. O. Theunissen. Hoorn; Dickie, M. G. G. Stuwer Am sterdam; Waterlelie, M. van Breemen, Haarlem; Anna, P. F. Sjoukes, Amster dam; Snip, A. C. ten Cate c. s., id.; Gnisten, P. Altink Jr., id.; Kwikstaart. J. Jac. Claasen, id.; Chetcha, F. W. baron van Tuyl van Serooskerken Jr., Velsen, Duschka, idem. idem; Sidi- Fekkar, Willy Theijssiug, Amsterdam; Haena, E. M. Schmidt, Amsterdam. Helgoland wist achtereenvolgens alle ringen en zoodoende het hoogste aan tal punten (9) en daarmede den prijs te behalen. Tweede was Chetcha met 4 en cterle Kleine Frans met 3 punten. Voetbal. Dordtsche Lauwerkrans. De wedstrijden om den Dordtschen lauwerkrans, namen Zondagmorgen op het terrein van de Dordtsche F. C., dat er keurig uitzag, een aanvang. Hoewel het aantal totjschouwers in den aanvang niet groot was, vermeer derde dit gaandeweg, zoodat er 's na middags geene zitplaatsen genoeg wa ren. De uitslagen waren als volgt: Volharding (Rotterdam)—Nept anus (idem), 6 1. H. V. V. II (den Haag)—Oranje (Haar liem) 11 2. Olympia (Rotterdam)—Victoria (den Bosch), 2 0. Hollandia (den Haag)Unitas (Rot terdam) 1 0. Quick uit Amersfoort had zich te ruggetrokken. Waarschijnlijk zal H. V. V. 15 dc:«.r tegen de Richmond F. C. uit L-snien spelen op de doorreis van deze club naar Kopenhagen. Cricket. Rood en Wit versloeg Zondag te s- Gravenhage de 's-Gr. C. C. met 101 runs Lawn Tennis. In die Int. Lawn Tenniswedstrijden te 's-Gravenhage won de Engli man Flavelle het kampioenschap a an Nederland. Hij sloeg den 7raU3Jnm.in Décugis met 61, 61, 64. Flavelle was ook het vorig jaar over winnaar. jesslijpers) willen aan de uitbreiding van het op stukloon werken paal en perk stellen. De beide zelfde willen de actie voor den internationalen acht- urendag voor diamantbewerkers dit jaar krachtig ter hand nemen. De bril jantslij pers en de bazen wenschen een regeerings- of gemeentelijk onderzoek naar den toestand der fabrieken en werkplaatsen. De eersten stellen ook voor, bij den gemeenteraad aan te drin gen op meerdere kostelooze openbare badinrichtingen, alsmede op arbeiders trams. Roosjes- en briljantslijpers stel len voor, het bondspersoneel tegen aiekte, overlijden en invaliditeit te ver zekeren. De briljantverstellersvereeni- ging wenscht, dat de bond als zoodanig actief deelname aan de Mei-beweging. Land- en Tuinbouw. RijkBlandbouw- win;ersciioo] ts schage Aan de voorzitters en secretarissen der in Noord-Holland bestaande afdee- lingen van de HolL Mij van Land- j bouw en aan de hoofden der wintercur- sussen in dit gewest is een circulaire gezonden door de leden der Commissie van Toezicht op de Rijkslandbouw- wiinterschool te Schagen, waarin zij wijzen op de geringe belangstelling die deze inrichting van de zijde der belang- j hebbenden ondervindt. Zij meenendit te moeten toeschrijven aan onbekend heid met het onderwijs, en doen een poging om het doel en 't nut der school in wijder kring bekend te maken. Naar men verneemt ressorteert vooi taan de afdeeling landbouw niet lan ger onder het ministerie van bïnnen- landsche zaken, doch hebben de bij landbouwzaken betrokken rijksambte naren aanschrijving ontvangen voor taan hunne stukken te richten aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid. Letteren en Kunst. it de Arbeiderswereld binnenland De vijfde algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Dia- n an tb e werke rsb ond zal 16 September en volgende dagen te Amsterdam wor den. gehouden. Het hoofdpunt zal zijn het vaststellen van nieuwe statuten. Daarvan is de voornaamste wijziging Jat de vakafdeelingen komen te ver vallen en het hoofdbestuur, in het ver volg bondsbestuur geheeten,ook geheel tnders georganiseerd wordt. Onder de nieuwe instellingen behoort ëen commissie voor het maatschappe- ijk werk, vijf of meer personen, be iast met het beheer der bondsboekerij, net organiseeren van lezingen, cursus- 5-n, gezellige bijeenkomsten, rcisclubs nz. Van de verdere voorstellen ver melden wij de volgende: Het hoofdbe- tuur wenscht opheffing der arbeids beurs, die als mislukt is te beschou- ven. Twee afdeelingen (briljant- en roos- Het Ned Tooneel. Maandagmiddag hadden vele vrien den der „Koninklijke" zich opgemaakt naar den Schouwburg op het Leidsche Plein te Amsterdam, om den Raad van Beheer geluk te wenschen met het 25- jang bestaan der Vereeniging. Amsterdam's Burgemeester was te genwoordig. Louis Bouwmeester sprak het eers» namens Anollo", dat zoo veel te danken heeft aan het Neder- landsch Tooneel. hij bood een bron zen beeld „La Charité" aan. Kapt. Fabius, voorzitter van de Amsterdam sche afdeeling van het Tooneelver- ibond, had als geschenk een ets van Bauer meegebracht. De heer De Leur had als cadeau voor de 25-jarige een opdracht in tegelwerk, luidende: „Bij het 25-jarig bestaan den Raad ,,van Beheer aangeboden uit erkente- „lijkheö-d door hen, die van de oprich- „ting af bij de Vereeniging werkzaam „waren." Nu voerde weer de heer Bouwmees ter het woord om een geschenk van het gansche gezelschap, een ander te gelschilderij voorstellende den stads schouwburg op het Leidscheplein, aan te bieden met een photo van het «•&- zeischap, eveneens op een tecel uit gevoerd, en voorts een fraaien bloe menkrans van de „Vereeniging tot be hartiging van de belangen der maat schappij Apollo". De heer G. de Wijs, nieuw benoemd voorzitter van den Raad van Beheer, zeide de sprekers in het kort dank, en gaf het woord aan den heer W. Stumpff die de ziel van het Ned. Tooneel is ge weest, tot op den huidigen dasr Hij wees er de artistcn op hoe de Koninklijke Vereeniging h un n e ver eeniging. de zaak van het Nederlandsch tooneel hunne zaak is. De heer Stumpff riep de twaalf zil veren bruidegoms en de zilveren bruid juffrouw Brandte, de kleedster van het gezelschap, tot zich om elk persoon lijk een souvenir ter hand te stellen, een gouden Waltham-horloge. Er ging een luid applaus voor den heer Stumpff op, en daarmede was het officieele deel der receptie geëindigd. Men wisselde handdrukken, bekeek de geschenken en dronk den eerewijn op den voorspoed der 25jarige. Omtrent den eersten avond van dfc Wagner-vereeniging gaan verschillen de berichten. Sommigen noemen „Göt- terdainmerung" anderen ..Der Flie- gende Hollander" met Ant. van Rooy in de titelrol. (W. v. M.). Siegfried Wagner componeert weer een opera, die voor het eerst aan de Hofopera te Berlijn zal worden opge voerd. lijkheid tegemoet, terwijl d'e jonge echtgenoot stilzwijgend boog. De dame scheen hem ook bijna geheel over het hoofd te ai en.zij wendde zich uitsluitend tot de jon ge vrouw die haair uitnood'igd.e naast haar op de kleine, harde ca napé plaats te nemen, terwijl zij haar bedankte dat zij gedurende hoar kort verblijf nog tijd. had kun nen vinden om haar te bezoeken. Ons huisje behoort niet tot de merkwaardigheden van Roihen- burg, zeide zij. Wij hebben niet zulk mooi paneelwerk a!s in de zaal van het Wi ttebrood-bakkers ge bouw en al is alles bij ons oud, daarom is het nog niet mooi. Mij bevalt het, zeker omdat ik het van kind af gezien heb en op al die korijke stoelen, menschen heb zien zitten die ik Liefhad. Mijn man echter ere zij wierp hem een schaSkschere blik toe zou het zonder wroeging aanzien als al on ze meubels naar den: uitdrager ver huisdten of in don oven werden ge stept. Het mooiste wat wij hebben zijn d'e landerijen, der gemeente^ die buiten voor hot venstér liggen. U moet ons uitzicht eons goed! op nemen, mevrouw, d'an zult u het begrijpelijk vinden dat zelfs een schilder met dit oudle nest tevreden kan zijn wie weet nog voor hoe Lang. Wederom zag zij haar Hans on deugend van tor zijde aan, terwijl hij het naai tafeltje achtuitschoof om die vreemde bezoekster het uit zicht te toonen. De dame bleef ech ter zitten en beweerde dat zij het Tauberdal reeds uit de Burcht nauwkeurig had bekeken en nu uit sluitend voor Christien kwam. Blijkbaar had zij zich voorgenomen zeer genadig «re minzaam te zijn om de zeker bedeesde jonge vrouw zooveel mogelijk op haar gemak te zotten. Toen zij echter bespeurde dat deze daar -volstrekt geen be hoefte aan had, werd zij zelf min of meer onzeker in haar wijze van doen, bleef tegen haar gewoonte lang zwijgen en luisteren naar het eenvoudige gebabbel, waar de echt genoot slechts nu en dan. een woordje tusschenanbracht. De meid' bracht dé koffie en Christien bediende haar gast, zon der er veel drukte van te maken. Zij nam daarbij het gezicht der vreemde scherp op en hot resultaat van naar onderzoek scheen haar steeds vroolijker fce stemmen. Zij vroeg naar de reizen van de gene ra al svrouw, naar haar mare ere of zij ook kinderen had, maar na het snelle hoofdschudden van de vreem de, Liet zij dit onderwerp rusten. Kort daaron echter stormden de drie oudste kindieren dé trappen op en die kamen* birereere, de grootste had het jongste, nauwelijks twee jarige zusje oi> den armzij zagen er alle vier frisch en gezond uit, maar verschrikten een weinig toen de moeder hen bij zich riep om de cfeme een hand te gevere. Deze be keek hen schijnbaar met wieLgeval- len. maar wist blijkbaar ndet hoe met hen om te springen. Toen zij dan ook eere kleine, ouderweische piano in het oog kreeg clio achter in de kamer tegen den muur stond, vroeg zij* dadelijk of mevrouw Christien ook aan muziek d'eed. Ja, als meisje had zij nog al gespeeld, maar nu had zij het fce druk met het huishouden ere open de zij het oudé instrument alleen om een lied te accompagneeren dat die kinderen zangen. Natuurlijk verzocht de gast om dat familieconcert te mogen hoo- ren en hoewel d!e huisvader od-I merkte dht het slechts eere matig genot was, liet de jonge vrouw zich toch niet lang bidden. Zij nam het kDednste kind dat op haar schoot was geklommeni er af ere zette het in een hoek vare de canapé, gireg toen naar dé piano, sloeg eere paaT accoordem aan met weinig geoefen de, maar toch muzikale hand en speelde de melodie van het kindér- Lied. De twee jóngens ere Leent je. waren stil achter haar gaan staan ere begonnen eere weinig schroom vallig te zingen. Bij het tweede cou plet echter klonken dé jonge stem men helder en flink ere de moeder zong nu medé met eere diepe alt-, die aan het geheele schoone lied bij zondere kracht en innigheid gaf. Hans zat bij het raam en wierp van tijd tot tijd' sfeelsgewijze een blik op de vreemde, wier gezicht hoe Langer zi; luisterde, steeds eene meer en meer verdrietige uitdruk king aannam. Ook loere het lied' ge ëindigd was bleef zij nog altijd zwijgen. Christien stond op en fluisterde de kinderen iets in het oor, waar op deze met eere beleefd hoofdknik je de kamer uitslapen. Zij nam vervolgens het jongste, dat inge slapen was. op en bracht het naar buiten bij dé meid. Toen zij terug kwam zaten de beide achtergeble venen nog steeds zonder te spreken tegenover elkander. Wil je mevrouw ook je atelier niet eens toonen vroeg zij wroo- lijk. Daar is toch meer te zien dan hier beneden Hij stond onmiddelLijk op, ook de vreemde. U weet niiet half hoe goed u zingt! zeide zij, terwijl zij Chris tien de hand reikte. Muziek maakt mij echter altijd zwaarmoe dig. niet de groote, veel gedmisch makendé Opera's en Concerten, maar eene zuivere, gevoelvolle stem. Maar laten wij nu naar de werkplaats dér kunst gaan. Hij bracht haar langs eene klei ne, donkere, smalle trap naar bo ven en opende de deur van het zoogenaamde atelier. De witgepleisterde muren van de ruime dakkamer waren bedekt met schetsen ere studiën uit zijn Academietijd: dicht bij het raam stond een teekentafel waarop hij zijne waterverf-producten maakte ere op een paar ezels stonden een geheel afgewerkt en een kortelings begonnen schilderij in olieverf, na tuurlijk Rothenburgsche stadsge zichten,. Zij scheen vandaag echter in het wenk veel minder belang te stelten, zeide maar nu ere dan. een. enkel woord over een' vare de studiën en keerde zich spoedig naar het ven ster, waardoor men clere loop van dé Tauber kon volgen langs de zachte, groene helling van het pla teau tot aan het kleine dorp, waar van het oude torentje zich verhief tusschen de hooge. nu nog blader- looze boomen in de licht bewolkte lentelucht. Er is niet veel bijzonders te zien aan deze kleuren en lijnen, zeide hij. alleen als lijst om het geheele beeld! der stad is hei niet Leelijk. Wat moet het toch iets ge heel anders zijn op het kapilool staande, over dé paleizen en het Forum', dJe schcone, klassieke om trekken vare het Albanergebcvgte te aanschouwen! Ik ken rt helaas alleen uit teekenimgen, eindigde hij mei een zucht. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2