INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek *ielt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven De geleiders van onderstaande scho len betuigen hun welgemeenden dank aan het bestuur der kinderfeesten voor de flinke en degelijke wijze, waarop het dit jaar 't kinderfeest in den Hertenkamp heeft geregeld. De geleiders van: School C; de le Burgerschool; de R. K. Burgerscholen; de R. K. Par. School voor Minverm.; School D; de Leerschool; School B; de Chr. School in de Anthoniestraat; de R. K. scholen Spaarne en Heerensingel; School A; de Groen van Prinsteren- school; de Chr. school voor den wer kenden stand; de R. K. Maria school. De geleiders H. J. Overbeek en B. Ser- né Jr. Stadsnieuws Haarlem, 3 Sept. 1901. De Staking- Ons werd medegedeeld dat he den onder geleide van politie en rijksveldwacht tusschen de dertig en veertig arbeidteers weer op het terrein der lichtfabrieken zijn ge bracht, zoodlat daar thans circa tach tig man werken. De aannemer, wien wij om in lichtingen vroegen, weigerde op de ■neest besliste wijze die be verstrek ken. Hetgeen we hierboven mede deelden werd ons echter door een ooggetuige verbeid'. Van arbeiderezijde vernamen we, dat het twee stakers, goed verbor gen. gelukt is de arbeiders te tel len en dat de een er 18, de ander er 17 telde. Ook werd ons van. deze zijde verzekerd1, dat vele van. de aanwezige z. g. onderkruipers het wierk hebben neergelegd, en dat daarvoor d'e nu aangevoerde arbei ders in d:e plaats zijn gekomen. Hedenmorgen omstreeks kwart over 8, was de knecht van den kui per van Riel wonende aan de Hee rensingel, bezi"- met het koken van pek. Ben aldaar voorbijkomende jongen sdoeg de lepel met kokende pek uit den handten van dien knecht. Het gevolg hiervan was, dat hij de ze zelf in het gezicht kreeg. Men bracht hem eerst bij een bewoner der Heerensin gel in. Daarna werd hij naar zijn woning in de Amster- dafmstraat overgebracht. Zware brandwonden, bedekten zijn ge richt. cüef te 8 1/2 uur in vrijheid gelaten, en bereikten hunne hokken als volgt: le. H. v. Alphen, 1 u. 44 m. 32 s., 2e. A. P. v. d. Linden. 1 u. 45 m. 26 s., 3e. J. J. Hart, 1 u. 46 m. 31 s., 4e. J. de Vries, 1 u. 51 m. 47 s.t 5e. P. C. v. d. Goes, 2 u. 15 m. 38 s. De prijs voor de twee eerstgetoonde werd behaald door J. J. Hart. De R. K. Kerk die in het Kleverpark wordt gebouwd, zou eerst voor een ge deelte worden afgebouwd. Thans a et- nemen wij dat besloten is haar dade lijk geheel te voltooien. Naar wij vernemen is in den toestand van den heer G. J. van Dieren Bijvoet, den nestor der gemeenteraadsleden, nog geene verandering ten goede ge komen. Op a. s. Zaterdag 7 September, 's na middags 3 uur zal in eeue plechtige zitting van de Rechtbank alhier, al: rechter worden geïnstalleerd de heer Jhr. Mr. R. de Marees van Swinder v Mr. C. G. von Reeken rechter in de Arrondissements Rechtbank alhier, over het tijdvak 1 Sept. 190131 Aug. 1903 benoemd tot Rechter-Ccrnniissa- strafzaken is als zoodanig in functie getreden. Heden werden ter terechtzitting van de Arrundissements Rechtbank alhier, de eerste zitting na de vacantie, voor Burgelijke zaken bestemd, niet minder dan 76 zaken behandeld. Staat van den aardappelen en boter markt over de maand Augustus 1901. Artikelen. Aangev. Verkocht. Prijs, Boter 484 Kg. 484 Kg. f 1.101.2C Biggen 199 st. 199 st. 8—11.50 Schrammen 125 st. Ill st. f 11.5021.50 Aardappelen 2861 HL 2734 Hl. /1.90-3.50 Appelen 724 HL. 526 HL. f 4.00—18.00 Peren 1925 HL. 1710 HL.7 3.50—22.00 Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn op den 3en September 1901 uitgesproken de navolgende fail lissementen: lo. F. A. van Velsen. schilder en winkelier ,te Haarlem, curator mr. L. H. van Bloembergen; 2o. O. H. Reints, hotelhouder, te Zandvoort, curator mr. Th. de Haan Hugenholtz; 3o. J. van Willigen, thans zonder be roep, wonende te Watergang, ge meente Landsmeer, curator mr. S. H. van Bloembergen: 4o. C. Langendijk, schilder, te Be verwijk, curator mr. T. C. van Geer. In al deze faillissementen is rechter commissaris de rechter mr. I. W. Lo- secaat Vermeer. Gevonden voorwerpen. Boni spaarbankboekje, een duim stok, een, zak lijmimeal, een zilveren; hoailoge. Gisterenavond ontstond in een der winkelkasbem via/n de firma Van Gitbert, Oude Groenmarkt, een be- giin van brand. Spoedig werd door d!e buren de brand gebluscht. R. C. Volksbond. Voor de leden der afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond trad Maan dagavond in hetgebouw ,,St. Bavo" als spreker op d.e heer G. A. de Lobel, Tot onderwer pvan zijne lezing had spr. gekozen ,,de Gilden", welke in de middeleeuwen bloeiden. De opkomst en de bloei der steden stond in nauw verband met den bloei der gilden, wier groote macht en politieke invloed ver volgens door spr. werden geschetst. Zonder goedkeuring der gilden moch ten geen goederen der gemeente wor den verkocht, geen belasting worden geheven, geen oorlog worden verklaard kortom geen enkel besluit van eenige waarde worden genomen. De welvaart was toen algemeen en gelijkmtaig ver spreid. En hoezeer dan ook de middel eeuwen werden uitgemaakt, zooveel is zeker dat de arbeiders meer wel vaart. meer geluk, meer levensvreugde hadden dan thans. Hoe zijn de gilden tot zulk een invloed gekomen. En dan antwoordde spr. door den geest, die de werklieden bezielde. Men hield zich toen in de vakvereenigingen bezig met den arbeid; men hield steeds het groote doel der vakvereenigingen voor oogen. Niemand, die zijn vak niet vesrtond, kon zich als baas vestigen. Voor den graad van „meester" moest men een examen afleggen. De vakvereenigingen werkten; het leerlingstelsel was uit stekend geregeld. De geest va nliefde voor het vak; de geest van werkzaam heid maakten dat de vakvereenigingen tot bloei geraakten. In onze tegenwoor dige vakvereenigingen moet ook meer liefde voor het vak worden aange kweekt. Laten wij de wenken door Mgr. Konings gegeven ter harte nemen en de liefde voor de R. K. Volksbond aankweeken; nieuwe leden trachten aan te nemen, die het doel van den Bond begrijpen want hoe meer leden hoe meer animo in den Bond; hoe meer de Bond in bloei zal toenemen. En daarvoor moeten allen strijden. Met luid applaus werd spr. voor zijne rede dank gezegd, waarna de vergadering werd geslóten. In plaats van Woensdagavond 4 de zer zal de muziekuitvoering in den Hout plaats hebben op Vrijdagavond 6 September e. k. Hedenmiddag omstreeks half één had op de Ged. Oude Gracht een zoontje van de heer Jongbloed het ongeluk van zijn rijwiel af te vallen en onder een met twee paarden bespannen voerwa- gen te raken. Hij kroop er echter spoe dig onder vandaan, zoodat hij er met een lichte hoofdwond afkwam. Aan het kantoor der gemeentelijke duinwaterleiding alhier is benoemd tot klerk de heer W. F. van Brussel, te 's-Gravenhage. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie voor de lichting 1902 bedraagt 667. Zondag j. 1. hield de postduiven-ver- eeniging „de Zwaluw" alhier een wed vlucht met jonge duiven vau Quevy. De duiven werden door den station- vacant iecolonie heeft netto opgebracht de somma van f 922.97 1/2. De Hollandsche Spoarwegmaat- schappij heeft besloten met den aan staanden winterdionstregeling een trein te doen loopen van Zandvoort naar Haarlem, vertrekkende des voor middags 8.10 en torug van Haarlem te 3.51 en zulks met het oog op de school gaande kinderen. Door de Vereeniging tegen het mis handelen van dieren voor Haarlem en Omstreken wordt op ongezette tijden een paar malen per week een onbezol digd Rijksveldwachter gezonden om te surveilleeren op het mishandelen van hitten en ezels op het strand. Tot nu toe zijn nog geen overtredingen dienaangaande door hen geconstfu- teerd geworden. Door de politie alhier is aangehou den en naar Vlaardingen overgebracht een deserteur van een haringschuit, wiens opsporing door den Water schout te Vlaardingen was verzocht geworden. IJniuiden. De ,.St. Ct." bevat de wijzigingen in de statuten der naamlooze vennoot schap Stoomvisscherij-Maatschappij „Mercurius" alhier. Hedenmorgen vertrokken een 600- tal pelgrims naar die bedevaarts plaats KeveLaar. (N. H. Ct.) Heemstede. Op Donderdag 5 September a.s. des voormiddags 10 1/2 uur zal ten Raad- huize een vergadering plaats hebben van het college van Zetters, voor de regeling der aanslagen in de personeele belasting. H. M. Koningin heeft machtiging verleend aan het parochiaal Armbe stuur van den H. Bavo alhier, tot aan vaarding van een legaat groot f 500, besproken door wijlen mevr. de wed. B. A. baron van Verschuer. De heer Bendiker koster der Ned. Herv. Kerk alhier, die, naar wij reeds meldden Zaterdag ineen zakte, is niet tegenstaande de toestand eerst gunstig scheen, hedennacht aan de gevolgen overleden. Vrijdagavond 6 September zal alhier in het lokaal de Kegelbaan van deNe- derlandsche Zendingsvereeniging. Af- deeling Heemstede eene vergadering worden gehouden, van leden en con tribuanten. Op de agenda komt voor verslag Voorz. Verz. Rotterdam. Ver kiezing afgev. ter Naj. Veg. Mededee- lingen enz. Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een klein zwart kees hondje met nikkelen halsband, dat al hier is komen aanloopen. Hillegom. Met ingang van 2 Sept. is op werk dagen een nieuwe verzending inge steld per stoomtram 10.28 vm. (spoor- tijd) afgaande van de remise naai- Lei den. In die verzending worden begre pen alle stukken voor Leiden en zui delijker gelegen plaatsen, met uitzon dering van aangeteekende stukken. De buslichting voor deze verzending is vastgesteld op 10.20 vm. (spoortijd). Voor de arr. rechtbank had zich te verantwoorden B. v. d. Baan uit Am sterdam, voor het feit, dat hij den 5en Juli jl. J. H. Telkamp alhier, op een fiets rijdende, tegen de tram duwde met het gevolg, dat zijn rijwiel ver nield werd. Beklaagde was niet verschenen, zoo dat tegen hem, bij verstek, 3 dagen hechtenis gevorderd werd. Dins- Gemeenteraadsvergadering, dagavond 3 Sept. 8 uur. Punten van behandeling: Beëediging van de 4 benoemde raadsleden, Ingekomen Stukken. Benoeming van een wethouder, we gens aftreding van den heer K. van Bourgondiën Czn., als raadslid. Benoeming van. een ambtenaar van den Burg. Stand, wegens genomen ontslag door den heer A. Topper. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening 1900. Aanbieding gem eentebegroo ting 1902. Opmerkingen van H.H. Gedep. Stap ten op de verordening tot heffing van den Hoofdelijken Omslag. Regeling branden der lantaarns. Naar we vernemen circuleert alhier eenn adres tot verbetering van onze haven. De firma P. van Waveren Co. is op de gehouden Landbouwtentoonste op de gehouden Landbouwtentoon stelling te Winschoten bekroond met 3 zilveren medailles voor bloembollen, lelies en gladiolusbloemen. Zandvoort. Het weldadigheidsconcert gegeven ten voordeele van de Amsterdamsche GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente op Dinsdag 3 September des na.'niddags ten half 2 ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zit ting de heeren Klein, Loomeijer en Van Dieren Bijvoet. PUNT 1. De nieuw inkomende leden, de hee ren A .C. Laane. F. A. Bijvoet, F. W. N. Hugenholtz Jr., W. P. J. v. LL.dei Tol en Joh. Spoor, worden door den secretaris binnengeleid en leggen in handen van den voorzitter de gebrui kelijke eeden af, waarna de plechtige installatie plaats heeft. De voorzitter weuscht de nieuw be noemden geluk met het vertrouwen, dat de burgerij in hen gesteld heeft en hoopt, dat zij langen tijd de belan gen der gemeente mogen behartigen. Vervolgens leggen de op nieuw her benoemde leden de gebruikelijke eeden af, waarna de voorzitter ook hen ee- luk wenscht met het in hen gestelde vertrouwen. De VOORZ. deelt mede dat door hem is verspreid een kennisgeving waarbij samenscholingen zijn verbo den met het oog op baldadigheden der laatste dagen en verzoekt den Raad bekrachtiging dier kennisgeving. De heer HOFLAND zeker wetende dat de rolletjes niet door de stakers zijn zijn uitgelokt en de leiders alle gewei dad ïgheden zijn togen gegaan, hetgeen hen ook gelukt, kan in het geheel niet mede gaan met het voor schrift door het hoofd der politie ge geven. De heer HUGENHOLTZ zegt dat het hem spijt au reeds een afkeurend oor deel te moeten vellen over het optre den van het hoofd der Politie in zake de werkstaking 013 Dinsdag 1.1. Spr. leest vervolgens het artikel uit de Stads-Editie voor, waarin ge zegd wordt dat een 40-tal werklieden uit dea trein stapten bij den Harmen- jansweg. Hieruit blijkt dat het hoofd der politie in deze niet onpartijdig is geweest, doch de zijde der directie heeft gekozen. Het hoofd der politie moet alleen de orde trachten te hand haven of zoo deze verstoord is, trach ten te herstellen. Doch daarvan is hier geen sprake geweest. Verder zet Spr. het een en ander aangaande de werkstaking uiteen; of het hoofd der politie vrij staat de werkstakers teg-n te houden met z.g. onderkruipers te spreken, dat betwijfelt Spr. Hij keurt dan ook de handelwijze van het hoofd der politie zeer af. De strijd wordt u.er gevoerd tusschen kapitaal en arbeid. Voor de arbeiders is het toch reeds zoo moeilijk de strijd vol te houden en daarom betreurt Spx\ dat ook de politie kapitalisten steunt. Spr. stelt voor eene motie, waarin de Raad betreurt dat de Politie bü het aanvoeren van arbeiders aan den Har- menjansweg. de zijde van de aanne mer heeft gekozen keurt verder de houding der Politie af en gaat over tot de orde van den da? De heer HOFLAND, wijzende op het relletje van Donderdagavond 11.. keurt eveneens de houding der Politie af, die bij de Amsterdamsche Poort zon der sommatie met de blanke sabel ruim baan maakte, waardoor vele personen onder den voet reraakten. Dergelijk optreden verbittert het volk, en is zeer afkeurenswaardig. Spr. leest nu eene verklaring voor van den heer H. Velthuijsen Jr., die onder den voet geraakte. Ook met an dere verklaringen, die spr. voorlas, toonde hij aan hoe onrechtvaardig het optreden der politie was. Ook de agen ten, die spr. over het voorgevallene on derhield, gaven hem een onwijkend antwoord of al of niet gesommeerd was. Ten slotte wijst spr. op de zeer vreedzame actie der arbeiders, die posten hebben uitgezet en alleen trach- te onderkruipers te overreden, doch geenszins met geweld- Zij zijn steeds vreedzaam te werk gegaan en daarom is het optreden der Politie zeer af te keuren- De heer v. d. KAMP is het geenszins met de vorige sprekers eens. Hem spijt het dat de maatregelen niet eerder zijn genomen. De maatregelen der Politie betroffen bescherming van personen en goederen en die waren noorzakelijk. De heer DE BRAAL zegt dat het op treden der Politie niet onpartijdig is geweest en is vóór de motie Hugen holtz. De heer HUGENHOLTZ zegt dat de kennisgeving is uitgevaardigd om de nieuwsgierigen van het terrein te hou den. En dit was juist Maar bij zijn motie wordt alleen afgekeurd de hou ding der politie op Dinsdag 1.1. De heer SCHRAM wenscht de motie in eeue volgende vergadering te be handelen. De heer DE BRAAL zegt dat de mo tie dan haar kracht mist en wenscht directe behandeling. De VOORZ. zegt dat hij het verwijt dat hij zich van de zijde van de aan nemer geschaard heeft, van zich af werpt. Ilij heeft eerst eene deputatie tfan werkstakers ontvangen en naar aan leiding van dit onderhoud een gesprek met den aannemer gehad, die niet be reid was toe te geven, waarop spr. dit antwoord aan de deputatie heeft medegedeeld. Er moest gewerkt wor den .tegenover de stakers waren toen andere personen, die wel wilden wer ken, maar die bemoeilijkt werden. Het hoofd der politie heeft het heilig recht van den arbeider beschermd, het geen zijn plicht was. Dit was de hoofdquaestie. Wanneer ik dit recht moet beveiligen, dan moet ik dit doen met alle middelen die mij ten dienste staan. Het hoofd der po litie mag en moet alle maatregelen nemen, die kunnen dienen om de orde te handhaven. Wat de vraag van den heer De Braai omtrent het afvaardigen van de pro clamatie betreft, deze is niet alleen voor stakers, maar voor ie nieuwsgie rigen uitgevaardigd. Is er van de gummistok en de sabel gebruik ge maakt op Donderdagavond 1.1. of niet; de heer Velthuysen had dan maar zijn beklag moeten indienen, zooals dat behoort bij den Burgemeester. Spr. heeft zich op de hoogte gesteld en is hem gebleken, dat er eenmaal gesom meer is. voor driemaal was geen tijd. In tegenstelling met den heer Hugen holtz meent spr.. dat de orde wel ver stoord was. De heer HUGENHOLTZ blijft pro testeeren tegen de houding der poli tie, die de terreinen heeft afgezet en de stakers heeft belet met de "onder kruipers te spreken. Het is een par tijdig optreden der politie in 't be lang der aannemers, geweest. De heer HOFLAND zegt. dat het hoofd der politie het heilig recht der aannemers, maar niet van den arbeid heeft beschermd. Het was hier het recht van den aanneemd, die moet zorgen dat het werk op. tijd gereed is, dat beschermd wordt. Élke vreedzame actie der arbeiders is te keer gegaan. Waren de arbeiders verbitterd gewor den. en waren er opstootjes ontstaan, het hoofd der politie zou alle verant woordelijkheid hebben gehad. Gesom meerd is er Donderdag niet; de orde is niet verstoord. De heer SCHRAM wenscht de mo tie na meerdere inlichtingen te behan delen; een partijdig en volledig onder zoek mot eerst plaats hebben. Wegens het late uur vermelden we alleen dat d'e motie-Hugenholtz verworpen werd' met 5 stemmen voor, dte proclamatie werd goedge keurd met 4 stemmen tegen; bui ten stemming die heer Schram. (Ongecorrigeerd). De zitting duurl voort. Hedenavond is het ver volg van dit verslag nog te verkrijgen aan onder staande adressen: De heeren II. N. MUL, Kruisstraat 25. D. J. v. d. WILK, Gr. Houtstraat 94. B. DE MINK, Spaarnwouderstr. 73. L. Th. SWAALF, Berckheydestr. 17. J. UILENBURG. Oranjestraat 17. Aan onze Bureaux, Kampersingel 70. Vervolg Nieuwstijdingen. De visschersplaats Grimsby wordt bedreigd door een staking, waarbij een dertigduizend-tal personen betrokken zijn. De machinisten en stokers der stoomtrawlers eischen evenals de ma trozen een aandeel in de vangst. Er zijn reeds vijftig stoomtrawlers, die niet kunnen uitvaren door stakend' ma chine-personeel; men vreest, dat alle stokers der in Grimsby thuisbehooren- de reederijen gemeene zaak zullen ma ken met de stakers. Maandagochtend is te Swansea het 34e jaarlïjksche congres der Trade Unions geopend. Er zijn ruim 400 ge delegeerden aanwezig, die ruim een millioen georganiseerde werklieden vertegenwoordigen. Gala-maaltijd. Aan den gala-maaltijd, door den minister van binnenlandsche zaken ter eere van Hr. Ms. verjaardag gegeven en waaraan de Duitsche gezant uit hoofde van den rouw van het Hof te Berlijn niet heeft deelgenomen, heeft de deken van het diplomatieke corps, de gezant van Rusland; ridder De Struve, de gezondheid gedronken van H. M. de Koningin, welke dronk be antwoord werd door den gastheer met een toost op het heil van de vreemde souvereinen en hoofden van staat, te 's Gravenhage vertegenwoordigd. Men verneemt, dat mr. Ruyssenaers met ingang van 15 dezer zijn functie van secretaris-generaal bii het minis terie van buitenlandsche zaken zal neerleggen. Naar wij met zekerheid vernemen, zal op 3 October, den dag waarop de Kon. Mil. Academie te Breda 75 jaren bestaat, deze inrichting een bezoek ontvangen van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. („Centrum"). Wanorde. Te Buiksloot was het Maandag den ganschen zeer rumoerig. BB een in aanbouw zijnd perceel was tusschen metselaars en timmerlieden een ge schil ontstaan, waarbij het herhaal delijk tot handtastelijkheden kwam, en welke vechtpartijen niet eindigden, alvorens uit Haarlem een twaalftal rijksveldwachters waren verschenen. Te 's-Gravenhage is overladen de heer H. A. Sirks, gepensionneerd Oc-st Indisch hoofdambtenaar. Een zeer treffend sterfgeval heeft te Amsterdam plaats gehad, naar het Nbld. v. Ned. vermeldt. Het huwelijk van de eenige dochter van een in zijn kringen algemeen ge acht burger, met deu predikant van een dorp in Friesland, was tusschen 12 en 1 uur in de Oude Kerk aldaar door een oom van den jongen man plechtig ingezegend. In de consistorie werden het jonge paar en de naaste familie door vriend en maag gelukgewenscht, waarna het traditioneele afscheidsmaal in Odéon volgde. Toen men aan het desert ge naderd was, zou het jonge paar ver trekken voor een buitenlandsche reis. Afscheid was wederkeerig genomen en tot besluit zou het jonge paar een stichtelijke zegenbede (Gezang 96) ge zamenlijk worden nagezongen. Toen ook de vader der jonge vrouw wilde opstaan, scheen hem daartoe do kracht te ontbreken, en bij de poging zakte hij plotseling ineen en was een lijk, zooals die doctoren, mede aanzit- tenden, en nog twee geroepenen moes ten constateeren. Van de grootste vreugde in ééne mi nuut tot de diepste smart! Voor 100.000 ODgölukkigen. Met de echtgenoote van den bur gemeester van Rotterdam vooraan, heeft een groot aantal dames aldaar een oproep tot haar stadgenooten gericht, ten einde geld bijeen te krijgen om de vrouwen en kinde ren in de vrouwen kampen van voedsel te voorzien. Een scheepsramp. Door de Zuiderzeepolitie is ge rapporteerd dat te Bunschoten is aangebracht het achterdek van een vaartuig, in de Zuiderzee drijvende gevonden. Bovendien is veel wrak hout opgevischt. waaronder meu belen, enz. Het vermoeden is ge rezen dat een vaartuig zou kunnen gezonken zijn in de Zuiderzee, en dat de opvarenden omkwamen. Te oor&eelen naar de overblijfselen is dan het vaartuig een praam of klein Friese h tjalk je geweest, zonder roef, van 50 a 60 ton inhoud'. Gevaarlijke polit e. Op de kermis te Abcoude gaven de politieagenten ditmaal een slecht voorbeeld. Tijdens den eersten ker- misnacht, terwijl zij rust en orde moesten handhaven, hebben zij nadat alles in rust was met elkaar een ernstige vechtpartij met sabel en revolver gehouden. De gemeen teveldwachter, zwaar mishandeld, moest door een paar burgers in be scherming genomen en huiswaarts gebracht worden. Men deelt verder mede, dat bij de rechterlijke macht een aanklacht tegen de rijkspolitie is ingediend. (Centrum.) Een aardige attentie had H. M. de Koningin aam de te legraafambtenaren bereid, die ge lijk men zich denken kan een druk ken dienst hebben met dit feest. Er werd nl. een korf champagne gezonden voor d'e ambtenaren op het Loo en te Apeldoorn'. Een 8tyl-bioempje. Een proeve van buitengewone-cor- respondenten-stijl is wel 't volgende, genomen uit een lokaal blad. De schrij ver bepleit medewerking van een ge meente voor den aanleg van een tram. In hoever de exploitant tevreden is op medewerking heeft kunnen rekenen en kennis heeft gemaakt met het één drachtig samenwerken, zelfbewustzijn en doorzichtevermogen onzer mannen, om deze onderneming spoedig te doen slag9n en tot algemeen belang en nut, en om ook een ander aanzien te geven, naar de eischen des tijds, aan de te land miskende Boven- en Neder-Be- tuwe, dit laten wij liever aan hen over, die meer op de hoogte zijn met de lig ging van de hersenen in de kasten van de breinen der goeie Betuwnaren, de eerste bewoners dezer lage landen. Het renteloos voorschot, dat heel wat inkt heeft noodig gehad, vóórdat velen dat snapten, schoot ook als een blik semstraal uit de lucht aan een helde ren hemel, en schrikt nog menigeen af. Men denkt nog te zeer aan de schoo- ne beloften van de Electrische Maat schappij „Helios" te Keulen, die als zeepbellen zijn opgegaan. De eerste volzin was wel geschikt voor een onderwijzers-examen, om ontleend te worden. Vooral: de ligging van de hersenen in de kasten van de breinen der goeie Betuwnaren, de eer ste bewoners dezer lage landen", is bizonder gunstig. Kamers van Arbeid. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Kamers van Ar beid med-egedleeld, dat. te begin nen met 1 September, alle «tukken, welke tot nog toe door haar wer den gezonden aan den minister van wateretaafc, aan hem zullen moeten wondien gericht. Hieruit leidt men af, dat de uitvoering der wet op de Kamers van Arbeid voortaan zal zijn bij binnenland sche zaken. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Willem IV, van Suriname naar Amsterdam, arriveer de 2 Sept.. des nam. 2 u. o0 in. te Havre. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia pasiCtrde 1 Sept. Point de Galle. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, passeerde 31 Aug des namiddags Gibraltar. Telegrammen. DE VERGOEDINGSCOMMISSIE. LONDEN, 3 Sept. (R. O.) In de gisteren gehouden zitting van d Vergoedingscommissie haalde Sir John Ardagh tal van voorb.x idien aan, om aan to toonen dat vreem delingen gebleven waren in een land waar oorlog werd ge voerd, en zich moesten onderwerpen aan de. lasten en gebeurlijkheden die. van den oorlog het gevolg waren. Sir John Ard'agh zette uiteen, dat de Engelsche regoerinig in antwoordt op klachten wan Engeisch- 1 danen van denzelfden card a! welke voor de commissie gebracht waren, steeds verklaarde niet bij machte te zi jn om tusschen beide te komen. Hij haalde verschillende bronnen aan om te bewijzen dat vreemdelingen, die handel drijven in 's vij&nds grondgebied of zich daar vestigden met het dool om er te blijven, daardoor het karakter van: vijand verkregen. Hij haalde de beslissing aan van de Fonische compensatie-commissie na den oor log van 18701871, dat hert. wegne men van meubelstukkon, op be hoorlijken last van militaire auto riten ben. indirect nadeel mis, dat dten eigenaars er van geen recht gaf op schadeloosstelling. De eischen van Engelschen belie pen toen twee millioen pand! ster ling slechts 650.000 pd. st. werden toen uitgekeerd. Sir John health een telegram aan van lord Granvil le, waarin werd gezegd', dht de Er; gelsche onderdanen niet kouder, verwachten schadeloos gesteld te worden voor verliezen door den oorlog geJeden, die Fransohen. even goed hadden geledten. Sir John haalde, eveneens Bismarck's weige ring aan, om de eischen te erken nen van neutralen die in. Frankrijk verblijf hielden, en de beslissing van de internationale commissie die, na het bombardement van Alexandrië, weigerde schadeloos stelling te verteenen voor het ver lies van geld edelgesteenten, effec ten en van den te velde staandlen oogst. EEN ARRESTATIE. LONDEN, 3 Sept. (R. O.) Doctor Kr au se, oud-gouverneur van Johan- nesbure die deze stad aan Roberts overgaf, is' gieteravond in een hotel in Londen in hechtenis genomen, onder beschuldiging van verraad; op zijn bagage is beslag gelegd. Dr. Krause is vier maand-n in Engeland geweest. Hij wordt be schuldigd. na den oed van trouw te hcbl>en afgeleerd, aan do Boeren inlichtingen te hebben gegeven die voor hen van nut zouden zijn. Krause zal hedenmorgen door dien politierechter in Bownstreet worden verhoord. 367e Staatsloterij. Dinsdag 3 September. 4e Klasse, 2e Lijst. Nr. 12503 f 25.000 Nr. 8905 f 1500. Nr. 2029 f 1000. Nrs. 7888 en 17132 ieder f 200. Nrs. 2526, 6800, 8770, 13723, 15365 ei. 17506 ieder f 100. Prijzen van f 65. 1132816470 9544 126801495218220 76 3439 6477 9579126901495418236 133 34516483 96*3127581497718335 147 3464 6704 95861275914982184o2 217 3510 6737 9787 12818150! 518458 2263677 6745 97991283615037 i8550 23937116801 9842 1 8601504418569 276 3V77 6857 98601 87515132 18570 296 3906 6896 9869 j 29671516118632 320 3914 6951 9939129791620018067 333 3963 6955 9956129991520618716 334 4002 6991 9978130011526618735 375 4021705910026130121532018760 3784058709410063130251535718815 425 4061709911)108130551536118848 432 4095 714810138 130751537318893 4564103729810177131041542218973 546 4118729910354131111542418989 594 4143 732610392132241550519U32 (340 4182 73931044313262 15516 19072 643 4197 740310489132571562019117 698 4216 743410493132841567019155 699 4237 744810586133491570919267 813 4273748010547 133681579919299 858 4382 7712 li '603 133691580019338 103544157719 10653134031581319357 1036 4443 78501U6- 413417159611937 9 1034 4605 7857 10709134671596619399 1154 4655787110712135241599019405 160 4675 790610724135531606619421 1170 4679 793i10774135651604519422 1269 4723 79n010798135981624419473 13784788800110818186081626419506 16514755 8059108i613667162991960S 1656 4789 8u72 10993138021640519818 1662487081131103513814 1652319632 173948908114110 0138611655219674 174848938161l!127139461658419697 176549578162 II167139951662519718 1789 5018 8320 U20114003166*919886 1809 5026 83851122014064 1669619863 1817 50638398112.511' -931674519897 18765121848111298 141101676719902 189651718 '2511334141511682119946 190654048564 H421141651697119948 194154758 8911446142191697520029 20195513863011544142261699420059 205155328649115671428517O3020178 2061 559287221 61014-371704620182 2074 5597 8733116)914:4017102 20238 20885656876711708142 -7 1716520286 2108 5686 8833118291426417 225 20309 2137 6796885111869 14334 17359 20333 2154 5887 8860118841435617365 20369 2237 59028912 i 19491436217459 20498 22425973892912027143791749020500 231659788964120561440017546 20508 23186012897112140144011762620515 239260508987 12224144101771020551 24056086901812272 44181773321 97 243: 6091902112310145701779920605 2597 62139057123351464517897 -0638 2S036215911712105147501793820652 2810624091811243814777 1801320667 2913626493751217814 521801620732 2925 6324 9379125251486318087 20870 «3057 6350914912550148511810120 '33 3062 6369 947312-57114856 18115 20970 3196 6394 94991264214 77 1 *180 20980 3225 6421952") 126601490618198 Burgerlijke Stand. Bevallen 2 Sept. G. M. de Boer- Bonke. z. Overleden2 Sept. M. Bnr jom- Fortgens. 77 j., Hazepaterslaau. 1. J. C. NegrijnHoogveld, 07 j. Gast huis! raat. 2. W. F. Zeers, 27 j., Kindo-rhuisstraat. 1. F. B. Niessel- I der. 52 j.. llaaepaterslaan. 3. A. HesselsHuman. 78 j. Botermarkt.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3