NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Moordaanslag op Mc Kinley. De bestuurbare ballon Santos-Dumont No 5. Het geheim van de „Delaware". 19e Jaargang Dinsdag 10 September 1901. No. 5582 HAABLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Van 1—5 regels 50 Ofca.iedere regel meer 10 Cta. Boiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ia de P1^"8 der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Grooto letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheel. Rijk, per 3 maanden„1.65 Cf ÉL^ Reclame. 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02jiff Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kamperaingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Bedactie BOO. Telefoonnnmmer der Administratie 128. de omstreken en franco per post 0.45 SS-Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelij Ks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère L. DAUBE Co. JOHN F. JONESs §ucc., Parijs 3ft" Faubourg Montnisttre. Haarlem's Dagblad van 10Sept. bevat o.a.: Nog meer bijzonderheden over de gevangenneming van Dotter's commando, De Boeren staan er niet slecht by, Moordaanslag op Mc Kinley, De bestuurbare ballon Santos-Dnmont No. 5, Haagsche Brief, Wedstrijden. Bij deze heb ik de w eer mede te deelen. dat van heden af de Heer D. KOU WENAAR, Redacteur van dit blad, als mede-Hoofdredacteur is opge treden. Dit vindt zijn aanleiding in de omstandigheid, dat ik voor andere zaken van onze Vennootschap nn en dan op reis moet gaan en der halve do hoofdredactie niet ge regeld kan waarnemen. De Heer K0UYVENAAR is overigens voor de lezers van dit blad geen onbekende. Sedert meer dan twee jaar is hy als Bedactenr daaraan verbondeneen groot ge deelte van de redactie was daar bij aan zijn zorgen toevertrouwd en nagenoeg de geheele redactie van het Geïll. Weekblad „De Za terdagavond". De schetsen onder den naam „Licht en Schaduw" van Deka waren van zijn hand. Hem aldus als mijn mede- Hoofdredacteur bij de lezers in leidende, heb ik tevens de eer hem in die qualiteit in hunne vrien delijke gezindheid aan te bevelen. J. C. PEEREBOOM, Directeur-Hoofdredacteur. Politiek Overzicht. Langzamerhand komen er meer bijzonderheden over de gevangem- naming van Letter's commando. Letter was door, dia nGordwaart- sch'e beweging van French ini een hoek gedreven te:gen da lijm van Naauwpoort naar Rosmieadi, maar slaagde er in te ontkomen, bij •nacht, langs een mloerilijiken berg pas. Sedert had hij met eeni ver minderden aanhang rondgezwor ven tiLsschen Graaff Reinet en Gra- dock. Overste Doran was Malantdiag reed's met Lotter slaags 'geraakt bij Garsfcrandkloof, toen een Boer sneu velde en 30 paarden genomen wier- d'en. De Boeren trachtten tei ontko men over de bergen naar Paarde- kraal, in Zwagershoek. en vielen 25 man van de Midland Mounted Pufles aan die opgesteld! waren om hen tegen te houden. De kleine strijdmacht deed dit met goed ge volg, doodde zeven Boeren en wondde er een. Toen de Boeren er niet in slaag den langs diezen weg te ontsnappen, trokken, zij een stellen weg langs over Ospad naar Pearston en be reikten Strick's hoeve tegen mid dernacht. Dinsdagmiddag vluchtte het commando haastig, daar vier verkenners van Scobell zich ver toonden. en ging- in de richting van Petersburg. Kalomel Scobell, die de operaties van een bergtop had gadegeslagen, deed toen een nachtelijken marsch die dei eerste (en laat ons hopen, de l'aatste) ge vangenneming van een geheel' com mando in d'e Kaapkolonie ten ge volge heeft gehad'. Dat de Boeren er overigens niet slecht bij staan, wordt wéder van andere zijde bevestigd. Een passa gier die Zaterdagmorgen met de Köni"- uit Durban is aangekomen, zegt dat de Boeren overvloed) valn mondvoorraad hebben en dtat de buiit dien zij op hunne tegenstan ders maken, hun ruim van. ammu nitie voorziet. Dat zij' niet vaker treinen in de lucht laten springen,, komt alleen doordat zij het niet noodwendig achten en dat zij er oen afschuw van hebben, onmoodlig, menscbenïevens op te ófferen. Ge wonden en inval leden di e zich als gevangenen overgeven worden door vrijwilligers die uit de Kaapkolonie en van elders komen Vervangen. De Boeren' kunnen den oorlog tot in het oneindige voortzetten en zijn besloten het uit te houden tot zij den gewensehien uitslag bereiken. Een andier «assagier. Dieboltich van' naam, logenstraft het l>ericht, d'at de Wet bevolen zou hebben En- gelschen te fusitleeren; nog een an der passagier verklaart d'at hij eene opdracht aan president Kruger moet brengen. Buitenlandsch Nieuws. Johannes von Miquel. f Uit Frankfort a./Mai.n komt plot seling het bericht dat de Duitsche oud-minister von Miquel plotseling is overleden. De geneesheer con stateerde hartverlamming. Von Miquel was den 21 en Fe>- bruani 1829 te Neuenhaus, dn helt graafschap Bentheim, uit een Fran sche emigranten familie geboren. Van 18461849 studeerde hij in de rechten te Gottinren en Heidel berg, waarna hij zich te Göttingen als advocaat vestigde. In 1864 werd hij' geozen tot lid' van de Tweede Kamer van H'aiunover, waar hij zich vooral op heit gebied van het financiewezen deed gelden. In 1865 werd' hij burgemeester van Osna- bruck en in 1867 Lid van het Prui sische Huis en Afgevaardigden en van den Rijksdag. Hij was voorzit ter van de groote justitiie-commis- sie die het nieuwe Duitsche pro cesrecht heeft ontworpen, dat in 1876 is aangenomen in den Rijles- dag. In 1876 werd hij tot „Ober- bür<remeister" van Osmabrruck be- n'oeimd en. in hetzelfde jaar tot ,,Oberbürgemeister" van Frankfort gekozen. Inmiddels was hij in ge noemd jaar wegens zijn verdienste voor het Duitsc he rechtswezen door de universiteit van Berlijn tot doc tor honoris causa benoemd1. Na in 1876 te zijn afgetreden als l'id) van den. Rijksd'a? liet hij zich in 1887 weder kiezen en trad' alls leider van de nationaaMiberale partij op. Zoo als men weet, is de heer Von Mi quel geruimen tijd minister van Financiën in het Pruisische mini sterie geweest ein als zoodanig werd hij beschouwd als een tegenstan der van den rijkskanselier Von Bü- low. Algemeen© beriohten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Lord' Milner is te Bloemfontein aangekómen. De Gems burgmijn is weder in werking, en werkt deze maand met zestig stampei's. Demijninaatschap- pijem werven imlandsche arbeids krachten met toestemming van Kit chener in het district Pietersburg. De inboorlingen komen zich vrij willig aanmelden. De gouverneur der Kaapkolonie seint, dat volgens een bericht van den commissaris in Mafekimg het commando van Van Zijl op 30 Aug. het huis van veldc'ornet Keetey te Mosita met al wat er in was ver brandde: Keeley's vrouw en kinde ren en hunne gouvernante hebben niets meer dan de kleereai die zij aan hebben. Keeley heeft schitte rende diensten verricht tijdens dien oorlog. De Boeren hebben volgens het telegram d'it alleen gedaan uit haat hierover. Uit Strijdenburg wordit opnieuw melding gemaakt van heit dood schieten van twee ongewapende in- landsche verkenners. Durban wordt ernsti? bedreigd, naar het schijnt, door de Boeren. Uit deze Oostelijke Zuidi-Afrikaan- sche havenplaats komt ten minste het bericht, dat men ijverig bezig is d'e stad' en. de havenwerken, te versterkenEen aantal kanonnen Van Engelsche oorlogsschepen wor den aan land gebracht en opgesteld; op de versterkingen. In het Noordien van Natal zijn verschillende Boeren-commando's gezien en onder d'e Hollancüsohe landbouwers moet een zekere on rust heerscheni. CHINA. Het protocol der vredesonderh'an delingen is thans door de gezanten' zoowel als door de Cbineesche ge volmachtigden onderteekend. De gezanten te Peking hebben ge zamenlijk besloten, dat alle naties zit ting zullen, mogen nemen in den Raad van Scheepvaart te Sjanghai, wan neer haar tonnenciifer jaarlijks 200.000 bedraagt. Frankrijk en de Ver. Staten zullen, derhalve dus dadelijk deel van den Raad uitmaken. Verdere Chineesche berichten ziin, dat Li-Hoeng-Tsjang weer eens ziek is; waarom is ditmaal niet na te gaan. En voorts, dat Rusland weigeren zal om Lo-Feng-Loe als gezant van China te Petersburg te zien aanstellen. Het gezantschap van Columbia te Washington ontving van Acerra den vroegeren gezant van Columbia aldaar het bericht, dat uit Willemstad Zater dag gemeld is, dat de Venezolaansche vloot Riohacha bombardeerde. Prins Tsjoen heeft Vrijdag een be zoek gebracht aan het praalgraf in het park van het keizerlijk kasteel te Char- lottenburg en een krans neergelegd 'p de grafsteenen van Keizer Wilhelm en Keizerin. Augusta. In buitenlamdsche bladen hoeft het bericht, ve-st a an dat Turksche of ficieren:. zijn binnengedrongen in het Nederla'ndsch Legatiegebouw te K omsta mbinopel. Uit Den Haag meldt memi thans aam de ,,N. R. Gt." dat dit feit van niet veel bet eekenis wordt geacht Het is onze regeering dóór telegra fische mededeelinig hekend! dat er iets is voorgevallen, doch het schrif telijk rapport wordit nog tegemoet gezien. De Czaar in Frankrijk. De Czaar brengt zijne kinderen mee naar Frankrijk. Hoofden van het ..militaire huis", clat d'en Czaar in Frankrijk wordt toegevoev5 zullen zijn generaal Lu- oas en vice-admiraal Roustam. Meer d'an driehonderd werklie den zijn in het slot te Campiègme bezig en al'döor komen er meube len uit Parijs. De gemeenteraad van Gompièg- ne heeft een onbeperkt orediet toe gestaan. maar omdat de kosten toch wel wat heel hoog zullen loo- pen, denkt het gemeentebestuur er over, cmi langs den weer dien de stoet telkens zal nemen, behalve de officieele, twee tribunes op te slaan, waar liet raenschdóm zitten kan teven 25 en 10 francs de twee eer ste dagen' en iets minder de vol gendealles ten bate van die ge plunderde gemeentekas! Der keizerin biedt Gomipiègne bloeiende hei aan in een mooie vaas. De socialisten te Duinkerken hebben bij manifest hun partijge- nooien opgewekt om ..met onver schilligheid den Czaar, vijand! van hun klasse, te zien voorbijgaan." De ..Gaulois" verneemt nu weer, uit zeer goede bron, uit Kopenha gen. dat de Czaar ven 'bezoek aan Parijs zal brengen. Dat verhindert niet, dat de geest drift van het overige Frankrijk even groot blijft. De- regeering wil het militaire schouwspel zoo trotsch mogelijk dóen zijn daartoe zijn nu ook de troepen uit Afrika ont boden en zullen zelfs verschillende, Arabieren-hoofden deelnemen aan de groote revue te Reims. De Staatsraad heeft vergaderd over de uit te trekken oredieten en heeft voor d'e ontvangst van de Rus sische vrienden een bedrag van an derhalf millioen francs uitgetrok ken. De toestand) van Mc. Kinley blijft hetzelfde. Hoewel de president in de eerste uren na den aanslag vrii van pijn was," leed hij na dien tijd zeer. en wanneer hij bewusteloos of gedeel telijk bewusteloos is. zucht hij, alsof hij in doodstrijd is. Zoodra hij volko men bij zijn bewustzijn is geeft hij geen enkel blijk dat hij lijdt. Dokter Mc. Burney verklaarde, nadat hij Mc. Kinley Zondagmorgen liad: on derzocht, dat hij geen enkel ongunstig verschijnsel waarnam en geen de min ste aanwijzing had gevonden voor het voorkomen, van huikvlies-ontsteking. Het toestel voor de Röntgen-stralen is aangekomen, maar zal niet worden gebruikt, voordat er onrustbarende verschijnselen voorkomen in de streek waar men veronderstelt dat de kogel zit. De vice-president der V. St., kolonel Roosevelt, is Zaterdag naar Buffalo vertrokken. Uit nadere bijzonderheden over den aanslag blijkt, dat deze gepleegd is, dadelijk na de uitvoering van het da- gelijksche orgelconcert in den muziek tempel te Buffalo. Hoewel scherp bewaakt door een aan tal detectives, was president Mc Kin ley toch zeer makkelijk te naderen. Hij stond op den rand van een verhooging, waar om heen zich een reusachtige menigte verdrong. Mc Kinley zag er opgewekt uit. Blijkbaar streelden hem dc bewijzen van genegenheid, die hij overal om zich waarnam. Rechts van hem bevond zich de voorzitter der tentoonstelling en aan zijn linkerzijde stond zijn par ticuliere secretaris. Czolgosz, die zeer goed gekleed was, naderde toen de es trade alsof hij den president wilde be groeten; zoowel de president als zijn secretaris beweren achteraf te hebben opgemerkt, dat een van zijn hauden omwikkeld was met een soort verhaud, uit een zakdoek gevouwen, maar men is het er niet over eens, welke der han den aldus bedekt was. Te midden dei- dringende menigte kon de moorde naar tot vlak bij den president nade ren; deze was nog steeds druk bezig met handen reiken, groeten, vriende lijk te lachen... Plotseling klonken de twee schoten! Gedurende een oogen- blik heerschte een volslagen stilte. De president bleef overeind. Een uitdruk king van onbeslistheid, bijna van ver bazing, vloog over zijn gelaat. Toen verbleekte hij, deed een stap achter waarts en vief in de armen van een der omstanders. Volgens ecu minder waarschijnlijke lezing deed de presi dent zelf nog een twintigtal schreden en bereikte met vasten tred' zijn zetel, waar bij zijn hoed neerlegde en zelf viug zijn vest losknoopte, terwijl hij zijn omgeving uitnoodigde, zich niet ongerust te maken Zijn secretaris zou toen gezegd hebben: ..Maar u is ge wond!" ,,lk geloof 't niet", antwoordde Mc. Kinley, ,,ik ben niet gevaarlijk gewond." Nadat de president gezeten was, werd hij steeds bleeker; doch hij uitte geen kreet Toen zonk hij ineen, één band tegen het onderlijf jjedmkt, met de andere hand over de borst tastendo Zijn oogen waren helder geopend' en hij was volkomen bij kennis; tot zrin secretaris zeido hij: ..Cortelyou! Mij a vrouw! Wees voorzichtig tegenover haar. Vertel haar niet." Toen werd de smart heviger en de lijder wrong zich in zijn stoel. Zijn blikken vielen op de worstelende groep om den moordenaar, die vreeselijk mishandeld werd door de agenten n het publiek. De president zeide: Laat niemand hem slaan." Terwijl Czolgasz werd heengesleurd, verloor de presi dent het bewustzijn, om weer bij to komen toen hij op de brancard lag, die hem naar het tontoonstellingshospitaal zou brengen. Onder het gaan zei h]i nog: „Het spijt mij, dat ik de norzaak bon van verwarring op de tentoonstel ling." Iedere regeering in Europa zond te legrammen van sympathie en deelne ming, verder zijn nog persoonlijke te legrammen ontvangen Van Koning Edward VII van Engeland', van den Duitschen Keizer en de Keizerin, van president Loubet. van de koningen an Portugal, van Zweden en van Italië, van de Koningin-regentes vart Spanj s en van den sultan van Turkije. De moordenaar Czolgosz stond Za terdagmorgen vrnes r— gebruikte met smaak zijn ontbijt, maar had zenuw achtige schokken wanneer men tot hem sprak. Hij vermeed direct het antwoord to geven op de vragen d'io men hem stelde. De politie kon dan ook weinig opschieten met haar onderzoek. Van zijn levensgeschiedenis is zij ten minste de volgende bijzonderheden to weten gekomen: Hij is ongehuwd, heeft 7 broeders en 2 zusters te Cleveland, en werkte eenigen tijd' bij de aanleg van telegraaflijnen te Newark (Ohio). Ondanks de verzekering van Czol gosz meent de overheid dat er een sa menzwering beraamd moet zijn en dat een medeplichtige hem, Czolgosz, naar Buffalo vergezeld moet hebben. De politie zoekt in alle steden van de re publiek naar den persoon, die onmid dellijk voor Czolgosz de band van Mac Kinley drukte. Het schijnt dat een de tective de man had onbemerkt om da zonderlinge wijze, waarop hij zijn hand hield tot hij het politiecordon voorbij was. De ballon van den 28-jarigen in genieur dón heer Santos-Dumont, heeft in de maand Juli van d'it jaar on twee achtereenvolgende. dagen Feuilleton. III. In hot paleis van. dien president deir Fransche Republiek wendJ mi nisterraad' gehouden,. Eene zeer ge wichtig© en, dringende aangelegen heid was aan de orde. De minister van financiën, deeildó het volgende mede: Gisteren heeft zich bij; mij een Noorsch zeeman, Nielsen ge- hieeten, laten aandienen en' mij, me degedeeld, d'at d'e. Amerikanen op groote schaal vijf francsstukken ma ken. Ik breng i-n: herinnering, dat reeds in Augustus eene conferen tie werd' vehoud'en, waarop de vraag werd overwogen., wat gedaan kon worden tegen de in enorme hoeveelheden in omloop gebrachte vij'ffranlc'sstukkeni eni hunne ver spreiding. Er werd toen: besloten geen maatregelen: te nieimleni om het publiek niet bang te maken voor ons geld, maar detectives te zen den naar d'e plaatsen, waar voor namelijk de nieuwe geldstukken gevonden warden. Men heeft in- tusschem -tot heden niets ontdekt. Deis te meer licht heeft deze Noor in dei zaak laten schijnen. De man is korten tijd geleden in Alexandra van een- Amerika'ansch schip ge deserteerd, waarop hij' tweede stuurman was. Het schip bevatte d'e werkplaats van de valsche mun ters. Nielsen heeft mij ook verteld, dat d'e eerste stuurman van het schip, Sverdrup. vermoord is en hij eveneens op die laatste reis van Boston naar ALexaocMë voortdu rend in levensgevaar heeft ver keerd'. Hij; is van Aiexandrië met eene Fr'ansah© stoomboot naar Mar seille gevaren en gisterenmorgen in Parijs aangekomen. Hij heeft mij voorgesteld door een Fransch- oorlogsschip de Ameri kaansche stoomboot, waarop men het geld maakt, te laten1 nemen. Hij wil zich ter beschikking van' den kapitein van 't oorlogsschip stellen om den dood van zijn landgenoot en vriend te wreken1 en beweert, dat de Ame ri kaansche stoomboot, welke ,,De- laware" heet, over ongeveer twaalf of veertien dagen de straat tus- sohen Elba en Corsica zal passee- ren. waarbij ze gemakkelijk geno men zou kunnen worden.. Ik voeg er nog bij dat de .Delaware" oiv der Noord-Amerikaansche vlag vaart en dat de scheepspapieren volkomen in orde zijn. Ik verzoek een besluit te willen nemen, mij ne beeren, wat er moet geschieden! Na eenie beraadslaging, welke geruimen tijd aanhield, kwam men tot het besluit, dat het in geen en kel opzicht aanbeveling ven-diende het Am'eri kaansche "stoomschip door een Fransch oorlogsschip te laten.' opbrengen. Frankrijk leefde in vrede met de N'oord-Am'erikaaiv sche Republiek en, de Fransche- re- geeri'ng had absoluut geen recht een Noord-Amerikaansch schip op te brengen' of ook zelfs maar in volLe zee te doorzoeken en man schappen. in hechtenis te nemien. Zoodanige handelwijze zou onge twijfeld aanleiding geven tot ern stige oneenigheden met de regee ring dier Unie,, terwijl de Fransche regeer in" alle- redenen had om ver wikkelingen met het buitenland! te vermijdend Het Boulangisme was nog niet ~eheel en al onderdrukt, Frankrijk was aan het eipd eener binnenlandsche crisis, welke bijna den repu blikeinschen regeerings- vorm had vernietigd'. Rust naar binnen en naar buiten was de hoofdzaak. Met de macht van wet en recht kan men dus de Ameri- kaansche bedriegers niiet bereiken, zoolang ze niet in eene Fransche haven kwamen en ze waren onge twijfeld niet dooi gonoeg om dit te doen. Maar misschien konj men zijn doel door list bereiken, in priva tum, zonder verantwoordelijkheid der regeering. Men kon dezen Niel sen daartoe gebruiken, terwijl men hem inofficieel alle mogelijke hulp verleende. Het marinedleipairtememt besloot zich nader met den man in te laten. Want iets moest er toch geschieden om èon1 einde' te maken aan het fabriceeren van geld. Twee uren nadat de zitting van den ministerraad was gesloten, ver liet Nièlsen het kabinet van den minister van marine eni begaf zich dadelijk naar het station om naar Marseillle te reizen. Ongeveer 55 kilometer van de noordpunt van Corsika verwijderd, ligt het eiland Elba en weinige ki lometers ten zuiden hiervan het eiland Pianosa. hetwelk eveneens aan Italië behoort. Het •eiland Pia nosa wordt dcor de Italianen als stnafstation gebruikt en, is een klein, eilandje waarop buitendien nog ongeveer zeven a achthonderd vis- schers women. In den vroegen ochtend van 30 October 1891 naderde de. „Delawa re" het kanaal tusschen Corsika en Elba om d'e noordkust van Corsika om te stoomen en dan, langzaam langs de Spaan sche kust kruisend, Cartagena te bereiken. Op de commandobrug stond Mor ton» en naast hem O'Leary. De bei den hadden een ernstig gesprek over dei toestanden op het schip, welke in den laatst en tijd zeer on gunstig waren geworden. Peakman had door zijne brutaliteit tegenover de negers een oproer dóen ontstaan. Deze was weliswaar onderdrukt, doordien Peakman een dleai zwar ten had neergeschoten', maar het bleef onder hen gisten, eni Peakman waagde zich niet meer naar bene den in die machinekamer. Hij ging nog slechts tot aam de ijzeren trap boven do machine en Lawrencet d'e tweede machinist, moest dó on- dJerhandtelingcn voeren met dó ne gers, die voor de vuren werkten. Morton en O Leary vreesden», dat dezen hij aankomst in Cartagena het schip zouden verlaten en eene aanklacht bij d'en Noord-Amorf- kaamsehen consul indienen. Dit moest in ieder geval worden ver hinderd'; men mocht in de haven, welke men binnenliep, tot geen prijs opzien baren, daar dit tot da onaangenaamste gevolgen aanlei ding zou kunnen geven. De matroos, die voor op het schip op den uitkijk stond, wendde zicli plotseling cm en riep naar de- brug: Oorlogsschip recht vooruit! Uit de schaduw van het eiland Pianosa kwam een slank, matig groot oorlogsschip van een buiten gewoon vreemd type nader. Uit zijn schoorsteen walmden kolossa le rookwolken en het kwam direct onder een rechten hoek op de ..De laware" aan. Het oorlogsschip liep verbazend snel en had het, naar het scheen, voorzien op de ..Delaware". De vlag, welke van den grooten top wapperde, was niet duidelijk to herkennen. Morton nam den kijker.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1