ween en terug die reis gedaan van Saint-Cloud naar dien Eiffeltoren. Op het voeteooor van: zijn voorgan gers, vooral in 't oogtioudend de principes, waarvan Giffard uit ging. en' de resultaten verkregen door de heeren Benard; en Krebs, begreep de beer Saoutos-Dumont welke groote diensten aan de: lucht scheepvaart konden worden bewe zen door de petwoleannrnotors, zoo- als ze voor automobielen worden gebruikt in het stolsel Dion-Bouton. Op 18 September 1900 ging het eer ste luchtschip Santos-Dumont de lucht in. en sedert dien dag heeft d'e uitvinder steeds verbeteringen aangebracht en nieuwe proeven ge daan, tot de Santos-Dumont No. 5 nu een dbor d'e wijde wereld) weer klinkend succes heeft behaald'. De eigenlijk gezegde ballon al dus vertelt ..Op dien Uitkijk" ervan is een soort van zijden cylinder, aan bei d'e kanten puntig toeloo pend. Hij is 34 M. lang en heeft een inhoud van 550 kub. M. Een tiental meters er beneden hangt een lange cylinder, waarvan het profiel veel gelijkt op dat van dan ballon., maar veel klei ner is. In werkelijkheid is de dioor- snieé van den benedensten; cylinder een driehoek, waarvan de drie lan ge licht gewelfde staven; door dwarshouten verbonden zijn, ter wijl aan 't geheel stevigheid wordt geschonken door staaldraden', die er lan^ loopen. In dezen cylinder, die als het ware de kiel van het luchtschip vormt, is de motor ge plaatst van zestien paardekhaichton; liet pe trol eu mréservoirde tappan- non, waarin de schroef achter aan den cylinder draait, d'e lichte mand van wilgeteenen. drie den bestuur der tot zitplaats dient, en het sleep- j touw. De onderlinge afstanden, waarop die verschillende dingen zijn ge plaatst, zijn met de grootste zorg vuldigheid en na herhaalde proe ven vastgesteld, opdat als eenmaal alles op zijn plaats is, en het ga- wicht van dien luchtschjipper zeiven erbij in aanmerking is genomen, die cylinder volkomen in evenwicht zij en horizontaal bliive, en dat de touwen, waaraan hij is opgehan gen. -"eeparmen worden. Om aan' al Öiie voorwaarden te kunnen; vol doen, bevindt d'e luehfechipper zich /rij ver verwijderd van den motor. De beneden cylinder is recht streeks aan den ballon bevestigd cloor een svsbeem van veel weer stand biedende touwen; 't zijn eigenlijk pianosnaren, niet meer dan 8 k 10 millimeter in doorsne de zoodat men ze op 10 M. afstands van den ballon al nauwelijks meer kan onderscheiden en ze op een photografie heelemaal niet te zien zijn. De schroef bestaat uit twee ar- mlen, gedeelte-lijk van liout, gedeel telijk van staal, met sterk gegomde zijde overtrokken zij kan een snel heid bereiken van 150 slagen, in ds minuut. Ifet roer van zijde op een driehoekig raam gespannen, be vindt zich fcusschen den ballon en den ben'edencyknder. De ballon is gevuld met water stofgas en om de spanning volko men te houden', ondanks die veran deringen in d'e atmosferische druk king. is er binnenin een compensa tieballon geplaatst, gevuld met lucht, die automatisch wordt aan gevuld een kleine ventilator, in Werking gebracht door den motor, voert aanhoudend lucht in dht bal lonnetje, Waarmee hij door een buis is verbonden. Eindelijk verkrijgt men door hot sleeptouw, dat ondier den' cylinder hangt en dat 38 K-G. weert, de -"Wenschte helling in de eene of andere richting, om stijgen de of dalende bewegingen te kun nen maken. Zoo is in groote liimen de be stuurbare luchtballon, waarin de hleer Santos-Dumont zoo gelukkig is goweost twee hoofdzaken te ver- een'ilgen in zake de oplossing van het zoo ingewikkelde probleem der fuohtsch e apvaart, d'e1 lichtheid! en ïe stevigheid. Stadsnieuws Haarlem, 9 Sept. 1901. Op Woensdag 18 dezer, 's namiddags 2 uyr, zal in het gebouw van het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie, Parkstraat, te 's-Gravenhage, worden en beschouwde de vlag opmerk zaam. Ik mag geltangen worden, zei hij tot O'Leary als ik weet, wat dat voor eene kast is. In. die vlag zie ik rood, groen, en blauw. Zoo'n vlag bestaat er in het geheel niet. Een Franech oorlogsschip is het stellig' niet! O'Leary haalde verlicht adem. Het vreemde schip was intus- schen snel nader gekomen. Een rookwolkje steeg van den boeg omhoog en de scherpe knal van een schot drong door tot do „Delaware". Aan den voor top van liet oorlogsschip ging een signaal in de htfogte. Het beiteekende: „nalU bijdraaien 1" Morton en O'Leary keken, elkan der besluiteloos en verschrikt aan. Wij draaien 'natuurlijk niet bij, zei Morton gejaagd; wat dbet de vreemde kerel onzen weg te kruisen. We leven in tijden van vrede 1 Full spead 1 commandeerde hij naar de machinekamer en be val den man. die stuurde, hei roer meer mar stuurboord' te leggen, opdat de .Delaware" schuin maar de Coïsicaansche kust kon over steken' en heit oorlogsschip, 't wolk aanbesteed de levering van steenko len voor het post- en telegraafkantoor te Amsterdam, henoodigd tot en met 31 Augustus 1908. De voorwaarden liften o. a. ter le zing ter provinciale griffie alhier. Leerlingen in de ij zerindustrie De inspecteur van den arbeid in Noord-IIolland wijst er in zijn verslag nog op, dat hier ter stede, evenals in Amsterdam, d'e opleiding van leer lingen in de ijzerindustrie niet wordt verwaarloosd. Hij geeft daarna een paar voorbeelden: De Hollandses IJzeren Spoorweg- Maatschappij heeft voor hare centrale werkplaats een leerlingstelsel, dat ge grond is op een 4-jarige opleiding van jongelieden van den 16-jarigen leeftijd.. Ook worden leerlingen opge leid in 12 verschillende afdeelingen der werkplaats, waar de leerlingen onder leiding van bazen en werklieden werkzaam zijn. De leerlingen verbin den zich voor 4 jaren en ontvangen een loon van 7 tot 10 cent per uur. Jaar lijks moet een. proefwerkstuk worden gemaakt ter beoordeeling van de ge maakte vorderingen. Zij, die het hoog ste aantal punten daarbij behalen, ko men in aanmerking voor een prijs, be staande in een bedrag in geld1, dat op de spaarbankboekjes wordt ingeschre ven. Den leerlingen, die zich daartoe aan melden wordt eenige gelegenheid ver schaft tot oefening in het rechtlijnig teekenen; 60 pCt. maakt hiervan ge bruik. Sedert de invoering van het leerling stelsel (Mei 1883) werden 309 leerlingen aangenomen, van welke thans nog 82 in opleiding zijn; 181 leerlingen vol brachten hun leeftijd met gunstigen uitslag en werden als werkman aan gesteld; van dezen zijn thajis nog 123 in dienst der Centrale werkplaats, als werkman of voorman; 6 werden over geplaatst als leerling-machinist op de locomotieven, terwijl een. twee of drie jaren na den leertijd 52 ontslag vroe gen wegens vooruitzicht van tijdelijk hooger loon aan andere fabrieken. Van de 42 leerlingen, die hunne vierjarige opleiding niet voltooiden, waren 5 overleden, 27 werden op verzoek tus- schentijds ontslagen en 10 wegens wangedrag of ongeschiktheid. Aan de Haarlemsche machinefabriek (voorheen Gebroeders Figée) heeft men een stelsel, dat hiermede eeni ge overeenkomst vertoont. Hieraan is nog verbonden een fabrieksschool, waai- iederen avond van 7 tot 8 1/2 uur onderwijs wordt gegeven in teekenen, rekenen, aardrijkskunde, Nederland- sche en één vreemde taal. Het aantal leerlingen aan deze school beliep in den aanvang van den cursus.dit jaar 50, van dezen verlieten 10 tusschentijds ate fabriek van de 40 overigen bleven 33 getrouw het onderwijs tot het einde volgen. Gisteren, Zondag 8 September, be haalde onze stadgenoot R. Bruin in den internationalen Wielerwedstrijd over 10 K.M. gehouden te Amsterdam den 3en prijs. De loting voor de militie zal alhier worden gehouden op Dinsdag 8 October a.s. voor hen wier namen aanvangen met de letters AG, Woensdag 9 Oc tober voor hen, wier namen aanvan gen met de letters HO en Donderdag 10 October voor hen, wier namen aan vangen met de letters PZ, telkens beginnende 's morgens te 91/2 uur. De lotelingen uit de gemeenten Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerlie- üe en Spaarnwoude en Bloemendaal zullen alhier aan de loting deelnemen op Vrijdag 11 October a.s. 's morgens te 91/2 uur. Hosmstedo. Ten nadeele van den heer W. C. Preijde alhier, zijn in den nacht van 6 op 7 September uit zijn afgesloten tuin aan den Rijksstraatweg appelen, peren en perziken ontvreemd; een on derzoek wordt ingesteld. Hillegom. Bij Kon. Besl. van 31 Aug. 1.1. is aan firma Gebr. van Zanten alhier vergun ning verleend hun zaak te drijven on der dien naam Koninklijke Nederland- sche Bloemhollenkweekerij en Export- handel. Naar alle waarschijnlijkheid zal al hier binnenkort optreden de heer Th. Ketelaar, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, met het onderwerp Sala risregeling, in verband met de subsi diewet van minister Goeman Borge- sius. Het besluit, tot uitnoocliging is met groote vaart naderde zou kun nen ontwijken. Peakman kwam op dit oogenblik aan dek en Morton schreeuwde hem toe, terwiil hij op liet oorlogs schip wees Maak zooveel stoom als je kunt, die keneil daar voert iets kwaads in zijn schikl Als tot bevestiging van. Morton's Woorden werd er wederom aan boord van 'f oorlogsschip eerue rook wolk zichtbaar en twee seconden later vloog een granaat krakend in. dien boeg van de „Delaware" en maakte een -root gat in de ijzeren platen. Gelukkig bevond zich dit boven water. De machine stond plotseling stil. Maak sitoom. om 's hemelswil, maak stoom 1 schreeuwde O'Leary Peakman toe en deze trok den re volver uit die lederen tasch en. snel de naar de machinekamer. Verwarde geluiden klonken naar boven men hooide nog tweemaal, onmiddellijk na elkander het knal len van revolverschoten, daarop vorech'een Lawrence doodsbleek aan dek en riep den bedden man nen op de brug toe: genomen door do afd. Ziüd-HolL" Noordhoek van den Bond v. Nederl. Onderwijzers, die hiervoor zich zal verbinden met de afdeeling Lisse van het Nederl. Onderwijzersgenootschap. Het optreden staat in verband met de adressen om salarisregelingen, die de onderwijzers uit de gemeenten Sas- senheim, Lissen en Hillegom den Raad zullen aanbieden. Binnenland. RAAGSCHE BRIEVEN. Er schijnt een fatum te rosten op de gemeentelijke vertegenwoordiging der residentie. Nauwelijks meenden wij nu van de verkiezingen af te zij" en dat de heeren op de Groenmarkt nu met hun vijf en veertigen compleet waren, of al weder staat een verkie zing voor de deur. Het is een der oudste leden van onzen gemeenteraad, de heer Van Kempen, die korten tijd lid van de Tweede Kamer was en trouwens meer bekendheid heeft als lid van de wereldvermaarde firma in zilverwerken, die er het bijltje bij neerlegt. Niet uit vrijen wil want ijver en toewijding waren bij hem geen ijdele woorden maar omdat zijn reeds lang geschokte gezondheids toestand hem daartoe verplicht. Ik breng hem gaarne hulde voor de wijze, waarop hij 16 jaren achtereen zijn mandaat vervulde. Zijn heengaan ver mindert het aantal anti-revolutionai ren in den gemeenteraad tot één en in alle oprechtheid moet gezegd wor den, dat in een stelsel van evenredige vertegenwoordiging deze eenling meer dere medestanders zou tellen. Aan gezien de vacature komt in het derde district zal de vervanging van den heer Van Kempen door een liberaal niet te ontgaan zijn. Er is anders sedert enkele weken in de Haagschepers een bijna roerende overeenstemming over de, bevestigend beantwoorde, vraag of de politiek bui ten de gemeenteraadsverkiezingen moet gehouden worden. (Toejuichin gen, zoowel van de linker- als van de rechterzijde en uit het centrum). Daar bij verliest men echter te veel uit het oog, dat de krant een mijnheer is en dat die mijnheer zoowel schrijven kan als hij wil, doch dat dit voor de ver wezenlijking van zijn denkbeeld geen spat helpt, wanneer de kiezers, of lie ver de kiesvereenigingen, er niet aan willen. En gesteld al dat er overeen stemming te verkrijgen is, dan is er toch de menschelijkerwijze volmaakte kieswet, die aan veertig mannen, öf meerderjarige studenten, öf bezoekers van één en dezelfde kroeg of societeil, öf veertig grappenmakers, de bevoegd heid en het recht geeft om roet in het eten te werpen. Er is vóór en er is tegen, maar dat ligt nu buiten mijn bestek. Daarbinnen ligt een woordje over onze gemeente-begrooting. Maar daar van is zoo weinig te zeggen, omdat er absoluut niets van eenig belang in te vinden is. Tenzij men als zoodanig zou willen aanmerken, dat de politie met 12 man zal worden versterkt. De lezers zullen wel hebben vernomen, dat 't in Den Haag in de laatste we ken ongeveer even veilig is als te Kaapstad. Diefstallen en inbraken zijn zóó aan de orde van den dag, dat men aan een reclame, A la Bainura en Bailey, gaat denken door een maatschappij tot verzekering tegen in braak en diefstal in het leven geroe pen. Nu schijnt er sprake van, dat men op een of meer der leden van een vrij uitgebreide bende de hand heeft gelegd en dan strekt het tot eere van de politie dat zij daarin slaagde nog vóór de 12 man versterking waren aangerukt. Want het zal iedereen duidelijk zijn dat, waar de diefstallen 't meest plaats hadden in de buiten wijken, gelijktijdig in woningen die ongeveer op een uur afstand van elkander zijn gelegen, de uitbreiding van het politiecorps met 12 (zegge twaalf) man een heslist afdoende maatregel is! Evenmin als van de hegrooting is er veel te zeggen van den „eersten Dinsdag in September" niet de daar aan verhonden formaliteiten. Ditmaal is, Ondanks loopende geimchten, zelfs geen poging beproefd om de beide af tredende wethouders uit den zadel te lichten. En wat de loting der zes nieuwe leden voor het jaar van hun af treden aangaat, valt alleen te consta- teeren, dat de man die een kwart van zijn leven besteed heeft aan moeite om raadslid te worden, door liet lot be- loond is. Ilij zit de volle zes jaar uit. De zwarten hebben Peakman met d'e vuurhaken doodgeslagen*. Ze weigeren voor de vuren te zor gen'. Ternauwernood ben ik hun ontsnapt en zij baricadeoren zich in de machinekamer. Morton en O'Leary werden bleek. Muiterij beneden in 't schip en rechts het oorlogsvaariuir. het welk zich 'in hunne onmiddellijke nabijheid bevond Het laatste stop te plotseling en twee booten meit gewapendfen werden neergelaten, die snel naar de„Delaware" roei den. Weldra waren ze aan stuur boord en bakboord van het schip en riepen Morton toe, dial hij d'e val reep neer zou laten. De geweren, welke de gewapend'en in de booten tot vuren gereed hielden ien de drei gende kanonnen op het oorlogs schip lieten geen keuze. O'Leary knarsetandde van woede. Niet eens die stempelmachinie? kan men van beneden halen en in zoo werpen, mompelde hij. Reeds wemelde het dek van ge- wapeoicDe personen. Do mannen droegen blauwe matrozenpakken zonder onderschei dingsteekens 'doch W&pgin gewapend' met sabels, patrpoMalschen en geweren. Voor 1902 kon belastingverhooging uitblijven, maar B. en W. hebben er de burgerij op gepraepareerd, dat dit niet steeds zoo blijven zal, met het oog op de' groote uitgaven die ons nog wachten. Wat de tram ons kosten zal. is nog niet te voorzien. De commissie ad hoe heeft haar eindrapport nog niet vastgesteld, doch ik vernam, dat zij met een bevredigende conclusie voor den dag zal komen. Mocht bo vendien het gerucht waa.r zijn, dat de Ilaagscho Tramwegmaatschappij in eigendom overgaat aan de Holl. IJze ren Spoorwegmaatschappij (de heer van Hasselt is stellig niet zonder be doeling president-commissaris van de tram geworden), dan is een bevredi gende oplossing van deze sedert zoo veel jaren hangende quaestie des te eerder te bewerken. Terwijl Bailey zich gereed maakt een ton gouds of daaromtrent uit den Haag mede te nemen naar het land der Yan kees, hebben de Hagenaren zich nog eens recht mild betoond voor de lij dende en strijdenden in Zuid-Afrika. Een bazar, fancyfair, verloting, con certen alles gecombineerd met een Zuid-Afrikaansche tentoonstelling, in het gebouw Diligentia heeft ettelijke dagen achtereen recettes gemaakt van tusschen 2 en 3000 gulden. Dat geld komt tenminste aan het goede adres. Er was twijfel gerezen 'of dat ook het geval zou zijn met de loterij waartoe de bekende kolonql Ricchi- ardi het initiatief had genomen; deze slaagde er althans niet in om een co mité of syndicaat bijeen te brengen. Misschien dat het hem daarom niet langer beviel in Holland. Zooveel is zeker, dat hij is weggegaan, met ach terlating van enkele onbetaalde reke ningen. Van een vertrek met de „noor derzon" is geen sprake want hij zit weer in het warme Italiël H. A. GANUS Jr. Woensdag 11 dezer zal II. M. de Ko ningin-Moeder per extra-trein naar Ede gaan. Vertrek Soestdijk ten 11,20 v.m., aankomst Ede 12.25, vertrek Ede 5.42, aankomst Soestdijk 6.46 (Green- wichtijd). Zaterdagmiddag bracht H. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan het Wilhelmina Kinderziekenhuis te Utrecht. II. M. werd ontvangen door de heeren H. A. van Beuningen en J. W. des Tombe, resp. voorzitter en se cretaris-penningmeester van het be stuur, alsmede door dr. J. Haver- schmidt, geneesheer-directeur der in richting. Nadat een dochter van den heer van Beuningen aan H. M. een fraai bouquet had aangeboden, werd H. M. door de verschillende zalen rondgeleid, waar zij met veel belang stelling van alles kennis nam en zich met enkele patientjes onderhield. Dr. Nieuweiihuïs. Alvorens deel te nemen aan den maaltijd ten Hove werd dr. Nieuwen- huis Vrijdag door H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins der Nederlanden in particuliere audiëntie ontvangen tot- het geven van inlichtingen omtrent zijn reizen in Borneo. De ontvangsten van den Zuid-Airi- kaanschen Barmhartigheidsbazar te 's- Gravenhage zijn zelfs boven verwach ting hoog. Vrijdag bedroegen ze nog f 500 meer dan Donderdag, den eersten Barmhartigheidsdag. Behalve de op brengst van de toegangsprijzen, werd verkocht voor ruim f 2500. Volgens te 's-Gravenhage ontvangen telegram is het slotprotocoi van China met de mogendheden Zaterdag te Pe king geteekend. DeMinisterraad heeft Vrijdag een buitengewoon langdurige vergadering gehouden. Te 4 uren aangevangen, heeft de bijeenkomst geduurd tot 's avonds 8 uren. Hoogstwaarschijnlijk heeft men zich bezig gehouden met het vaststellen der Troonrede. Naar men verneemt heeft president Kruger Zaterdag een telegram van sympathie aan president McKinley ge zonden in verband met den aanslag. De Internationale Vereenigme" voor wettelijke bescherming van den arbeid houdt 27 en 28 dezer haar constituee- rende vergadering in Bazel. Aan de orde is onder meer: Voorstel van de Oostenrijksche vereeniging tot bescher ming van den arbeid, om een interna- ticnaal schema samen te stellen van de oorzaken van bedrijfsongeval len in de verschillende beroepen. Duiitscbland, Oostenrijk, België Frankrijk, Hongarije, Italië, Neder- In. een, oogenblik wanen Morton en O'Leary geboeid en dien matro zen. der Delaware" werd: •miedlege- deeld, dat ze gevangen waren. Ze schikten zioh in hun lot en lieten zich op den bak van het vaartuig in 't gelid opstellen. Daarop drong eene afdeeling ge wapenden in hot hol van hert schip, sloeg met die kol ven d'er ceweren, de wanden; dier werkplaats in en, haalde die valsohe munters eruit, die hun wetrk had den gestaakt, toen de granaat in den boeg van het vaartuig sloeg. Daarop signaleerden d'e gewapen d'en naar het oorlogsschip en, van daar stiet «ene kleine boot af, waar in zic-h naar het scheen de comman dant van het vaartuig bevond. Toen hij aan boord kwam. her kenden O'Leary en Morton ini Item d'en gedeserfceerden stuurman Niel sen. en nu wisten ze, dat alle® ver loren was. Nielsen ging naar beated'en naai de machinekamer, maakte zich aan de stokers bekend, vertelde hun, dat de schurken Morton en O'Leary gevangen waren genomen, en, de zwarten juichten he>m toe- Dei ma trozen der Dejgw^re", welke hem bijna zonder uitzondering kenden, land en Zwitserland! zullen afgevaar digden zenden. Alleen Duitschland, Frankrijk en Zwitserland zenden re- geeringsvertcgenwoordigers. De gede legeerden uit Nederland zullen zijn: mr. A. Kerdijk, dr. W. H. Nolens, van Rolduc, dr. H. W. E. Struve, uit Den Haag, P. L. Tak. uit Amsterdam, ds. A. S- Talma, uit Arnhem, en prof. M. W. F, Treub. Kinderbascherming. Het bestuur van den Ned. Bond tot kinderbescherming (voorzitter jhr. mr. Rethaan Macaré. secretaris de heer Th. Nolen) heeft op eene aan de kan tonrechters hier te lande gerichte cir culaire, van zeer veel kantonrechters, behalve hun bereidverklaring om het correspondentschap van den Bond op zich te nemen, beluigingen van inge nomenheid met het doel van den Bond, gepaard met toezegging van krachtige medewerking, ontvangen. Slechts en kele kantonrechters meenden de hun toegedachte taak niet op zich te kun nen nemen, vreezende dat zij die niet naar behooren zou kunnen vervullen bij' de drukke werkzaamheden, die hun ambt hun nu reeds oplegt: slechts een enkele opperde het principieele, naar de meening van het bestuur evenwel ongegronde, bezwaar, dat de rechter het vereischte volkomen 'onafhankelij ke standpunt niet zou kunnen bewa ren, indien hij als correspondent van bedoelden Bond optreedt. De kanton rechters die bezwaren onperden.hebben evenwel allen den Bond andere perso nen aangewezen, van vie zij verwach ten dat zij het 6treven van den Bond gaarne zouden willen steunen en waarvan een gedeelte zich daartoe ook reeds bereid! verklaard heeft. De Bond: mag zich dus reeds nu ver heugen in het bezit van vertegenwoor digers, zoo niet in alle kantons, dan tóch in alle arrondissementen. Alleen Amsterdam en Zierikzee maken tot nog toe een uitzondering, doch ook daar hoopt het bestuur spoedig betrek kingen aan te knoopen. De burgemeester der residentie, mr. baron van Harinxma thoe Slooten, en eenige leden van het corpsdiplomati- que hebben zich Zaterdagochtend aan de Amerikaansche legatie aangemeld om hun leedwezen te betuigen over den aanslag op president Mac Kinley. Ook de minister van buitenlandsche zaken, baron Melvil van Lynden, heeft Zaterdagochtend, na het bekend wor den van den aanslag op President Mac. Kiiiley persoonlijk aan de legatie zijn leedwezen betuigd over dat snoo- de bedrijf. Een van medepl icbtigh'eid aan; de jongste inbraken te 's-Gravenhage verdachte jongeman is Vrijdag bij rijn terugkeer uit Amsterdam aan het Ho'llandsche Spoorstation! aan gehouden. Er zijn zeer bezwarende omstandigheden tegen hem' ont dekt. Door ©en trom ovorrodên. Toen de 51-jarige W. L., arbeider, Vrijdagavond omstreeks half elf aan den Smeetslandschen Langendijk te IJselmondebij wachtpost 50 den spoor lijn van de staatsspoor passeerde, was juist de trein van Rotterdam naar Dordrecht voorhij. Hij lichtte daarom den sluitboom op, doch dacht daarbij niet aan den sneltrein van 10.20 uit Dordrecht, waardoor hij werd gegrepen en 40 M. medegesleurd en vermorseld. De on gelukkige, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, laat eene vrouw met 5 kinderen achter. Antliröpologisch Congres. Hedenochtend' werd in de Aula der Universiteit te Amsterdam het 5e in ternationale anthropologisch congres geopend. Eerevoorzitters zijn mr. H. Goeman Borgesius, mr. G. van Tienhoven, mr. S. A. Vening Meinesz en mr. W. F. van Leeuwen. Voorzitter is dr. G. A. van Hamel. Een breede rij van namen uit buiten en binnenland vult de lijst der leden van het congres. Ook Oost- en West- Indië zond vertegenwoordigers. De eerste spreker (te half twaalf) was prof. Lombroso, die. de jongste re sultaten op het gebied van het anthro pologisch onderzoek mededeelde. Het congres duurt een heele week. Zal men alles kunnen afdoen, dan is die tijdruimte niet eens zoo lang. Hedenavond ontvangst der leden door het d'agelijksch. bestuur ten Stad- huize, waarna een gezellige bijeen- komst in den huize Couturier volgt- begroetten hem eveneens met blijd schap en* verklaarden:, dat ze niet aan verzet d'achten. Hij zond ze naar het oorlogsschip en liet van daar matrozen komen. Daarop nam d-e „Delaware" waarop thans Niel sen commandeerde', .haren koers naar Bastia, d'e noordelijke haven van Corsica. Het oorlogsschip volgde. Geboeid en zonder een. woord! te spreken zaten Morton en, O'Leary goed en wel bewaakt op het dek. Plotseling werd hunne aandacht getrokken door vreemde gebeurte nissen op het oorlogsschip. Dit volg de in hun kielzog en de vaLsche munters ontdekten, dat het uiter lijk van 't vaartuig op merkwaar dige wijze veranderde. Eerst ver dween de regenboogvla- daarop zag men, hoe de geheele verhooging verdween, ook he?t verlengstuk van dien schoorsteen werd weggenomen, en de gevangenen zagen een heel gewoon stoomschip, dat door be timmering met grijsgeverfde plan ken het uiterlijk van een oorloge schip had gekregen. Als er iets was, dat dei woede en ontsteltenis van reedier ein! kapitein der .Delaware" nog versterkte, Dinsdagavond, kroegjool, aangebo den door de studenten in hun sociëteit. Woensdagmiddag maken de leden -een uitstapje naar Meerenberg, voor afgegaan door een lunch te Santpoort op ..Duinlust", waar zij ds gasten zijn van den heer en mevrouw Van Deven ter. Donderdagavond worden de leden ontvangen door den heer en mevrouw Jhr. mr. C. J. den T.ex. Vrijdagavond bezoek aan de Neder land sche Opera, opvoering van „Hé- rodiade." Zaterdag, laatste da"- een boottocht naar Zaandam en diner in het Amstel Hotel. De opbrengst dor te Rotterdam in twee clagen gehouden collecte voor de krijgsgevaijgen1 Boeren en hunne vrouwen en kinderen in die kampen is geweest f 8827.73^. Groot© diefstal. Vrijdagnacht hebben* dieven in gebroken in het kantoor van den) heer Verfeit, rijksontvanger te Loosduinen. Ongeveer 2100 heb ben ze gestolen, terwijl men. 's mor gens nog 500 op den grond vond! liggen. Zondagsrust Apothokors- bodiondQQ. De heer D. C. de Mie, apothekers bediende te Arnhem, is van plan een beweging op touw te zetten ter ver krijging van gedeeltelijke Zondags rust voor de apothekersbedienden. De patroons en de dokters zijn er vrij algemeen voor als nu het publiek maar meewerkt! Valscho bankbiljotton. Vrijdagmorgen is te Beilen door de marechaussees aangehouden Kasje Lutje, koopman in schrijfbehoeften, gedomicilieerd te Muntendam, die den 4en dezer te Hooghaven gen valscb bankbiljet van f 100 zou hebben uitge geven. Naar men zegt. staan er meer personen met deze uitgifte in verband. Brand. Vrijdagavond te ongeveer half elf had te Gouda in het pakhuis van de firma Gebr. Kamphuizen aan de Peperstraat een uitslaande brand plaats, in den voorraad koopmansgoederen. Door den grooten voorraad turf, tak- kebossen en andere brandbare stoffen had het vernielend element veel voed sel en is het geheele pakhuis met zijn inhoud een prooi der vlammen gewor den. Een vijftal spuiten, alsmede de slang der waterleiding, deden goede diensten en dank zij het kalme weder en flink optreden der brandweer, heeft men den brand tot het genoemde gebouw kunnen beperken. Dit nam niet weg dat de belendende blikslagerij van Joh. Wulff en het huis van den heer Simonis, bewoond door de weduwe De Jong, zeer veel geleden hebben en de waterschade nog al aanzienlijk moet zijn. Om half 6 hedenmorgen stegen er nog vlammen uit de puinhopen op, doch die spoedig door de nog aanwezi ge spuit werden gebluscht. Het perceel dat geheel uitgebrand en een ruïne gelijk is, is verzekerd, alsmede de kaopmansgoederen. Door de vele vonken die uit het brandende perceel opstegen, ontstond er nog, naar men zegt, een begin van brand in de siroopfabriek, die echter reeds bij den aanvang is gebluscht. Sporten Wedstrijden. K0g0l0D. De Amsterdamsche Kegelbond houdt van Zondag 29 dezer tot en met Maan dag 7 October een internationaal ke gelconcours op 8 nieuw aan te leggen kegelbanen. De wedstrijd zal bestaan uit: L korpswedstrijd, II. bondswedstrijd, III. algemeene personeele wedstrijd (3 kaarten), IV. personeele wedstrijd voor leden van den A. K. B., V. perso neele wedstrijd met beperkt aantal (25) kaarten, VI. wedstrijd over het kampioenschap van Amsterdam en VII. wedstrijd voor dames. Aan afdeeling II zullen deelnemen 15 leden van den Goudschen, den 's Gravenhaagschen, den Haarlem- schen, den Rotterdamschen en den Am» sterdamschen Kegelbond. Voetbal. De Haarlemsche Football-Bond hield Zondagmorgen een algemeene vergadering. Tot bestuursleden werden gekozen; K. dan was heit 't bewustzijn!, dat ze het slachtoffer waren geworden van eene list van Nielsen, -en dat deze hun eene poets had' gebakken, die den gevangenen bij de schade nog het beschamende gevoel bezorgde van zich belachelijk te hebben ge maakt. Men begrijpt dat Vrouw Justi tie* der valsche munters het geldma- ken betaald zette. Nielsen ontving van de Fransche regeering eene groote belooning en verdween op haar verzoek zoo spoedig mogelijk van het tooneel. Hij ging naar zijn vadleriand in 't Noorden terug, waar hij thans als welgesteld visschcr leeft, die verscheiden visschersbootcn heeft- EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2