De chirurgijn Mc Burtney van New-York die in consult bij den President geroepen is. onderzocht den patient grondig en vond! geen. enkel ongunstig symptoom. Hij ver klaarde dat indien er geen tegen slag kwam. de president in drie a vier weken in staat zou zijn, zijn dierst weder waar te nemen. Er zijn aanduidingen dat de peristalti sche bewegingen (der ingewanden) weder begonnen zijn. waardoor het gevaar voor buikvliesontsteking zeer verminderd is. Gistere-nochtend om 8 uur werd een minder gunstig luidend) bulle tin verspreid, doch het dien mid dag om 3 uur uitgegeven bulletin behelst dat de toestand gestadig vooruit gaat. De president ligt rus tig, zonder pijn, of ongunstige symptomen. De ingewanden en nieren functioneeren normaal. Pols 113. temperatuur 101; ademhaling 26. 200 Italiaansche anarchisten ver gaderden Zondag te Guffovholdors in Pennsylvania ten eindle den moord aansla"- op president Mc Kin- ley plechtig te vieren. Te Chicago verwierpen 2000 so cialisten een motie waarin sympa^ thio met. president Mc Kindey be tuigd werd. De opposanten tegen de motie beweerden dat. daar de president de vertegenwoordiger van de kapitalistische klassen was. zijn veiligheid evenmin als het gevaar waarin hij verkeerde een zaak was waarin de socialisten van Massa chusetts belang konden stelten. De staatsconventie van socialisten te Boston nam een motie van afkeu ring aan. Maandag werden te Chicago 9 anarchisten voor den magistraat gebracht, doch hun verhoor werd verdaagd tot den 19ep a. s., ten ein de een volledig onderzoek mogelijk te maken naar de hun ten laste ge legde samenzwering om Mc Ivin- ley te vermoorden. Van de in hech tenis genomenen. werd aan de zes mannelijke -vrijlating tegen borg stelling geweigerd, doch da 3 ove rigen. vrouwen, werden tegen eene borgstelling van 3000 dollar vrijge laten. De chef der politie te Chicago heeft M'aandagnamiddag verklaard, dat mejuffrouw Goldman, wier le zingen Czolgosz in sterke, mate tot zijn aanslag hebben aangezet, on der bewaking der politie gesteld was, niet ver van hieren hij gaf to verstaan dat zij in hc-chtenis was genomen onmiddellijk nadat hij eene beschrijving van haar persoon had openbaar gemaakt. De Czaar in Frankrijk. Het „Journal official" heeft een de kreet openbaar gemaakt, waarbij een krediet van 1,529,400 francs is geopend voor kosten van ontvangst van den Czaar. Dit op heit budget van buiten- landsche zaken. Op dat van oorlog is een krediet van 1,332,600 francs ge opend. En op dat van marine een van 238.000 francs. Generaal Sakharof is Zaterdag al te Parijs aangekomen. Vijf-en-dertig oorlogsschepen zullen te Duinkerken meedoen. Het gebeurde te Buffalo verdubbelt de waakzaamheid in Frankrijk. Ook beeft de regeering aan het gemeente bestuur van Compiègne verboden, de beraamde tribunes te bouwen. Alle werklieden die op het kasteel arbei den, zijn gefotografeerd en hebben de foto op een toegangskaart moeten plak ken. Aan het station, op den spoorweg, overal, worden de uitgebreidste voor zorgsmaatregelen genomen. De revolutionaire arbeiderspartij beeft, een proclamatie uitgevaardigd en wil een groote meeting van verzet tegen do komst van den Czaar houden. Tc Petersburg verkoopt men Franscb Russische sigaretten en dito beschuitjes De reis. Koning Christiaan van Denemarken, de Czaar en zijne gemalin, en de leden van de Deensche koninklijke familie hebben uit Fredensburg een bezoek ge bracht aan Röskilde. om kransen te leggen op het graf van de Koningin, ■wier geboortedag het zou geweest zijn. Koning Eduard van Engeland is te Kopenhagen aangekomen. Armoede en de Leer plichtwet. De kantonrechter te Goes heeft zijn eerste 5 vonnissen uitgesproken we gens overtredingen van de leerplicht wet en daarbij, onzes lnzirns, een paar belangrijke beslissingen genomen. Drie der overtreders werden veroor deeld ieder tot een geldboete van een gulden, subsidiair 1 dag hechtenis, maar twee werden ontslagen van rechtsvervolging, op grond dat het niet-schoolgaan hunner kinderen was het gevolg van „armoede." Daarbij werd uitgemaakt: lo. dat armoede is te beschouwen als een der „ernstige omstandigheden"," die als geldige redenen voor schoolverzuim kunnen beschouwd worden; en 2o. dat een vader zich op armoede kan beroe pen, indien den rechter voldoende blijkt, dat hij de hulp of verdiensten van zijn leerplichtig kind niet kan missen om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Doch tevens werd uitgemaakt, dat die omstandigheid voor den rechter „aannemelijk" moest worden gemaakt, zoodat een derde beschuldigde, die zich ook op zijn armoede had beroe pen, doch bleek een landbouwer te zijn met een hofstede van 60 gemeten, veroordeeld werd, omdat het den rech ter niet aannemelijk was gemaakt, dat deze verkeerde in omstandigheden, dat hij de hulp of verdiensten van dat kind niet kon missen om in zijn on derhoud te voorzien. De correspondent te Goes, die een en ander aan de anti-revolutionaire „Bruinissesche Courant" schrijft, meent dat, indien deze uitlegging door den Hoogen Raad wordt aangenomen, de leerplichtwet een harer scherpste bepalingen zou hebben verloren voor de veldarbeiders. En er was nog iets, dat hem trof. In den regel, zegt hij, kan en mag in het strafrecht alleen als bewijs die nen een proces-verbaal van den school opziener, gegrond op de mededeelingen van het hoofd eener school. Een pro ces-verbaal dus van „hooren zeggen". Daardoor wordt het hoofd der school de verantwoordelijke persoon, voor de waarheid van hetgeen in het proces verbaal van den schoolopziener is ge constateerd. Nu zou men gelooven, dat zulk een hoofd der school zich wel goede re kenschap zou geven, eerst zich wel ter dege overtuigen van de waarheid van hetgeen hij aan den schoolopziener mededeelt. Maar wat bleek op deze terechtzit ting? Toen de kantonrechter aan een schoolhoofd vroeg: of hij met zeker heid kon verklaren, (Jat het betrokken kind de in de dagvaarding vermelde schooltijden had verzuimd, antwoord de dat schoolhoofd, dat hij dat niet uit persoonlijke ondervinding kon ver klaren, want dat hij het zelf slechts wist van het „hooren zeggen" zijner onderwijzers! Om dus slechts tot veroordeeling te kunnen komen wegens overtreding dei- leerplichtwet, neemt men zijn toe vlucht tot processen-verbaal „van hooren zeggen in den tweeden graad!!' Ganee3beoren ©n Levens verzekeringen. Naar mem vemrueemit heeft de mi nister van birmenlarxtsohe zaken, dr. A. Kuyper. het eere-voorritoter- scbap aanvaard van het van 2326 Sept. te Amsterdam te houden In ternationaal Congres van genees- heeren bij Lever,sverze kerimgs- maatschapniien. Het Uitvoerend Comité voor dit congres bestaat uit die heeren d'r. Jb. van Gieuns, voor zitter; dr. C. F. J. Blooker en dir. J. Cocrt vi ce-voor zit terdir. E. Poëls, secretaris-generaaldr. J. K. A. Wertheim Salomo nson en J. F. L. Blankentere secretarissen en mr. W. J. M. Westarwoudt, penning meester. Binnenland. In opdracht van H. M. de Ko ningin heeft Haar aJdjudlanlb graaf Soh immeLpeuh inc-k tem huize van d'em gezant dier Vereenigdta Staten, den heer Stanford; Newel, Harer Majesteits leedwezen betuigd over dan -aanslag op President Mc Kin- ley, en ook namens Hare Majesteit inlichtingen ingewonnen omtrent den toestand van- het Hoofd van. den Amerikaamschem Staat. In de stallen van het Hotel „De Post hoorn" te Ede kwamen heden 8 rijtui gen en 24 paarden van het Loo en Soestdijk, voor het bezoek van de Ko ninklijke gasten, aan Wageningen op Woensdag a.s. Men is druk bezig om esrepoorten op te richten, aan het station te Ede, en te Bennekom. De driedaagsche Zuid-Afrikaansche Barmhartigheids Bazar te 's Gravenha- ge heeft ongeveer 6500 opgebracht ter voordeel-e van de Boeren-vrouwen en kinderen, ongelukkige slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika. Draadlooze telegrafie. Op het Post- en Telegraafkantoor te Rotterdam is een toestel geplaatst voor draadlooze telegrafie, waarmede thans proeven worden genomen. Bond van Arnbtenaarsver- eenigingen. Het gezamenlijk ledental der ver een igi neen toegetreden tot den in voorbereiding "zijnden „Bond van Ambtena ars vereen i gingen' 'bedraagt ongeveer 18.000. Bovendien, zullen zich in den loo^ dezer maand waar schijnlijk nog verscheiden»© ve<r- eenigingen aansluiten. Barnum en Bailey. De vroede vaderen van Watergraafs meer hebben het Zaterdagmiddag B. en W. in eene buitengewone vergade ring zóó benauwd gemaakt, dat deze ongelijk bekenden eu de volgende in lichtingen gaven: De voorzitter deelde medo dat des tijds de vertegenwoordiger van Bar num Bailey met den ontvanger had gesproken en toen had verteld dat de entrée-prijzen zouden zijn 0,60 en 1 B. en W„ die, eerlijk gezegd, nooit van een circus Barnum Bailey hadden gehoord, meenden met den ontvanger dat een belastingsom van 600, voor uit te voldoen, zeker dan een goede re tributie was, aangezien men al heel wat menschen zou moeten trekken om een"dergelijke belastingsom op te bren gen. Maar toen B. en W. later verna men wat Barnum Bailey eigenlijk waren en dat er ook entrée-prijzen zou den zijn van 3 en f 4, veranderde ook voor ben de zaak en na overleg met Ëun rechtskundige adviseurs waren zij nu van "óórdeel, dat zij door Bar num Bailey onvoldoende waren in gelicht en zij thans besloten waren de volgens de verordening bepaalde 5 van de ontvangsten te heffen. Overi gens konden B. en W. over de détails geen verdere mededeelingen doen in openbare zitting, weshalve spr. voor stelt over te gaan in comité-generaal. Alvorens hiertoe over te gaan. er langde de heer Coninck Westenberg alsnog het woord. Het was hem een groote genoegdoening dat B. en W. tot deze conclusie waren gekomen en hij bracht het Dagelijksch Bestuur gaarne hulde. Hij erkende gaarne dat ieder kan dwalen en bedrogen worden, doch niet ieder kan ter juister tijcl ongelijk erkennen; wie dat ter juister tijd weet te doen, neemt een hoog standpunt in en spr. bracht B. en W. gaarne hulde dat ze alsnog die dwaling hadden er kend. Het lid Blijeveen stelde vervolgens nog een motie, bedoelende dat Barnum Bailey dagelijks vóór 12 uur de ver schuldigde belastingpenningen van den vorigen dag zullen moeten hebben voldaan, doch hiertegen kwam de wet houder v. Schoondragen on omdat de ze motie ingreep in hetgeen B. en W. in geheime zitting hadden te zeggen en de Voorzitter achtte deze motie ge heel in strijd met de wet, omdat de invordering dei' belastingpenningen is opgedragen aan den ontvanger en de Raad zich daarover dus niet heeft uit te laten. De Raad cfêeToefdèze meening en ging daarop over in geheime zit ting. De Raad besloot verder B. en W. te machtigen om in dit bijzondere ge val, van de wijze van invordering dér belasting op"de publ. vermakelijklie- dkm, in zooverre af t.e wijken dat da gelijks voor de voorstellingen door de ondernemers Barnum Bailey worde gedeponeerd een zoodanig bedrag als zou overeenkomen met hetgeen ver schuldigd zou zijn bij berekening van alle plaatsen op de verschillende ran gen, zullende van het gestorte bedrag telkens zooveel worden teruggegeven of verrekend als er plaatsen onverkocht zijn gebleven. Als gevolg van een en ander heb ben Barnum Bailey den raad van een advocaat ingewonnen. Zij wach ten thans op een advies. Wellicht dus dat men ze toch niet te zien krijgt in Amsterdam. Een der verte genwoordigers klaagde, dat dit een ongehoord, nog nooit voorgekomen iets was. Men schrijft uit Bussum aan „Het Volk": Woensdag 25 September a.s. wordt publiek verkocht de huize „De Marlo" met de daarbij behoorend? dennebos- schen. Een en ander maakt een aan zienlijk deel uit van de kolonie Wal den, beheerd door dr. F. van Eeden, Dit. gevoegd' bij het successievelijk ver trekken van oen groot doel der leden van de kolonie, doet ons ernstig ver moeden dat ook deze ideaal-staat even als zoovele reeds voor hem, weldra tot de geschiedenis zal behooren. Onzjjdig. Onder het opschrift Onzijdig?" deelt „De Stand." het volgende mede: Van. goed ingelichte zijde wordt ons het navolgende voor waarheid mede gedeeld: In 1899 heeft de Zuid-afri- kaansche Spoorweg Maatschappij aan de Nederlandsche fabriek van werk tuigen en spoorwegmateriaal te Am sterdam opgedragen het vervaardigen en leveren van een eetal spoorweg-lo comotieven voor den dienst in de Z.- Afr. Republiek. Het uitbreken van den oorlog, in October van dat jaar. is oorzaak geweest, dat. de fabriek deze bestelling, ofschoon binnen den be paalden tijd gereed, niet te Pretoria heeft kunnen afleveren. Niettemin zul len nu de locomotieven binnenkort de plaats barer bestemming bereiken. Ze zijn nl. door de Nederl. Fabriek van werktuigen en spoorweg-materieel aan de Britsche regeering verkocht en in het Engelsche stoomschip ..Fort Salis bury" geladen, op 24 Augustus l.L naar Londen vervoerd, om vandaar getransporteerd te worden tot gebruik in den oorlog tegen de Boeren." Het gedenkteeken te Bergen dat door de Russen opgericht _wordt ter herinnering aan hunne in 1799 al daar gesneuvelde landgenooten, na dert zijn voltooiing. Het staat op de plek, waar men de meeste overblijfselen van den bij Ber gen geleverden slag gevonden heeft, bij het zoogenaamde Russische kerkhof. Van tijd tot tijd worden ook thans nog vele beenderen, soms nog een kogel, en zelfs lappen van uniformen, daar in den omtrek opgegraven. Geplaatst op eenigszins korten af stand van den hoofdweg, vóór een boschje op den Kerkdijk benoorden Bergen in de richting naar Zanegeest op een stuk grond, dat welwillend af gestaan is door mevrouw de douairière Van Reenen steekt het monument hoog en mooi boven het grasland uit. Het bestaat uit een voetstuk van drie ruwe, uit Rusland gezonden fonkelen de graniet-blokken, waarop een fraai wit marmeren Russisch kruis met een korten, een langen en een kleinen scheeven dwarsbalk. Om het monu ment heen staan zes zware vierkante granietpalen, verbonden door dikke kettingen met langwerpige schakels. Het marmeren kruis is te 's Gravenha- ge vervaardigd, en eec Haagsche fir ma zorgde ook voor de opstelling en fundeering van het geheel. De bovenste granietsteen draagt de navolgende opschriften in Russische letters (thans nog door planken be dekt) aan de Oostzijde: Ter eeuwige herinnering aan de Russische krijgers gevallen te Bergen, 8/21 September 1799, en aan de Westzijde: Opgericht in het jaar 1901. Vermoedelijk zal den 19en of 21en September wel de dag der onthulling zijn, omdat dit de datum van den veld slag is, maar officieel is daaromtrent nog niets bekend. Het gedenkteeken is dezer dagen door een Russischen kolonel geïnspecteerd geworden. Het geheele monument zal een sie raad van Bergen zijn, en het aan his torische herinneringen reeds zoo rijke Kennemerland weer met een beziens waardigheid vermeerderen. Opening: Staten-Generaal. Do „St.-Ct." bevat het programma van het gebruikelijk ceremonieel voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal, op Dinsdag 17 Sep tember a.s. De voorzitter van de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal brengt ter algemeene kennis: lo. dat de aanzoeken om toegangs kaarten te ontvangen voor de Vereenig de Vergadering onmogelijk kunnen worden ingewilligd aangezien de be schikbare ruimte het niet toelaat; 2o. dat alle doorloopende en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de vergaderingen van de Tweede Ka mer, voor de genoemde Vereenigde Vergadering niet geldig zijn. Behalve degenen die deel uitmaken van die vergadering, zullen uitslui tend zij, die voorzien zijn van de voor de Vereenigde Vergadering geldige toegangskaart, tot de gereserveerde tribunes en do lokalen der Tweede Kamer worden toegelaten. Deze mededeelingen strekken lot antwoord op de verzoeken van part; culieren om toegangskaarten, monde ling en schriftelijk bij het bureau der Vergadering ingekomen. Dr. Kuyper heeft, in hoedanigheid van tijdelijk voorzitter van den mi nisterraad, Maandag een bezoek ge bracht aan den Amerikaanschen ge zant om de deelneming van de regee ring te betuigen in de droevige gebeur tenis, die president Mac Kinley getrof fen beeft. Bij afwezigheid van den gezant werd dr. Kuyper ontvangen door den gezantschapssecretaris, wien hij de gevoelens van Hr. Ms. regeering vertolkte. Inbrekers aangehouden. Wederom zijn twee personen een man en een vrouw als verdacht van medeplichtigheid aan de nachtelijke inbraken te 's Gravenhage, aangehou den. De politie heeft hen te Amster dam opgespoord en naar daar over gebracht. Na een verhoor voor den politie commissaris zijn ook deze beide ver dachten naar het Huis van bewaring overgebracht. Dank zij de ijverige na sporingen van de 's Gravenhaagsc'oe recherche, inzonderheid van de poli tiebeambten Bak, Gauiier en Gitz, is 't gelukt te Amsterdam in handen te krijgen eenige der in een woning aaD de Zeestraat gestolen voorwerpen. Uit verschillende verklaringen blijkt, dat de vier tot dusver aangehouden personen 't zij daders of medeplichti gen zijn aan de inbraken in de Zee straat en Elandstraat. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regoL Wielernieuws. Zandig wmlen op de stedelijke wielerbaan te Vinecnnes de. jaar- lijksche wielerwedstrijden van de groote Parijsche magazijnen ge houden d'ie zooals gewoonlijk be- zonder veel succes haddien, daar elf der moest bekende winkels varteu genwoordigd' waren en wel Grands Mag. du Louvre. Priiv temps, Belle JardimèHe, Galeries Lafayette,, Pl'abe-Clichy, ViEia St. Denis. St. Joseph Samaritaine, Bom Marché, Tour St. Jacques en Gran- j.e ,abrïCIue' wedstrijden be stonden in Wisselprijs. Kampioene schap 2000 M. Elk magazijn verte genwoordigd door 4 rijders, in se ries em beslissing. 5000 Meter voor de niet geplaat sten in den voorgaande.n wedstrijd'. 20 K.M. wedstrijd zonder gang mak ing elk magazijn vertegenwoor digd door 2 -rijders. 10 K.M. „Prix de la Nouveauté" als boven en tot slot Tandemwedstrijd 2000 meters. Het feest werd opgeluisterd dooi» -e muziekkapel van La BeLle Jar- dinière en besloten met een maal tijd in het clublokaal der „Interma gasins-Sports"' in de Taverne Hen ri IV. Yofyns des tiedsndaagsctin stand der wetensshep is Odol proefondervindelijk het beste middel voorde Verzorging van mond en tanden, ^flacon ft- ft 60 cent» Onderwijs. Leerplicht. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van hoofden van scholen heeft een adres verzonden aan den minis ter van binnenlandsche zaken, waar in het verzoekt het daarheen te leiden, dat in de wet tot regeling van den leerplicht de volgende wijzigingen be treffende het administratief werk der hoofden van scholen worden gebracht; lo. in de med'edeeling, die vole-ens art. 19 4e lid wekelijks aan den arron- dissementsschoolopziencr moet worden gedaan van de in de afgeloopen week gemaakte aanteekeningen van verzuim lijst model D. worde voortaan al leen van de ongeoorloofde verzuimen melding gemaakt; 2o. de verzuimde schooltijden, val lende onder ds rubrieken gewettigd, met verlof en verschoonbaar ge acht worden eens per maand in to taalcijfers aan den arrondissements schoolopziener opgegeven; 3o. de onderscheiding, in art. 16 der wet gemaakt, i'n schoolverzuim met verlof en schoolverzuim dat door het hoofd der school verschoonbaar geacht wordt, vervalle bij de invulling der verzuimlijsten. 4o. in art. 19 le lid worde niet meer voorgeschreven, dat de daar bedoelde lijst lijst model C in dubbel moet worden opgemaakt; het hoofd der school worde alleen verplicht zulk een lijst op te maken voor den arrondisse mentsschoolopziener. Rechtszaken. De Haagsche Rechtbank veroordeel de Maandag den man, die terecht stond wegens mishandeling met doodelijk ge volg (het geven van een klap, waar door de getroffene op straat was neer gekomen en een hersenschudding had gekregen) tot een maand gevangenis straf, wegens eenvoudige mishande ling. daar het naar 's rechtbanks oor deel niet vaststaat dat de dood het ge volg is geweest van den klap. De eisch was 2 maanden. Sport en Wedstrijden. Zeilen. De America-Cup. De „World" verneemt, dat de Co lumbia is gekozen om tegen Shamrock de America Cup te verdedigen. Dit besluit is genomen na den laatsten proefwedstrijd tusschen Co lumbia en Constitution, waarin de eerste won in 4 uur, 1 min., 22 sec.. Constitution kwam 1 min. en 21 sen later aan. Er worden vervaarlijke wed- denschappen op touw gezet Mr. Mus tin, president van de beurs te Pitts burg, wedde in opdracht van een aan. tal Amerikaansche millionaire met mr. Walter Kingsley uit Londen 50.000 te gen 30.000 pond; dat Shamrock do Cup niet zal winnen. Verleden week kwam mr. Kingsley uit Engeland in Amerika aan om in opdracht van een Engelsch consortium 30.000 pond op Shamrock te wedden. Hij verscheen op den be paalden dag met een advocaat in het afgesproken hotel te New-York, dat vol opgewonden sportslui was. Tal \;an rijkaards wilden de weddenschap aan gaan, zoodat het gemakkelijk geweest was den inzet op 200.000 pond te bran- gen. De vertegenwoordiger van de Ame rikaansche heeren bood zelfs aan die 000 pond in geld bijeen te brengen, zonder dat iemand, het hotel behoefde te verlaten. Maar het bleef 50.000 te gen 30.000 pond; een der Engelsche heeren deelt er alleen in voor 10.000 pond. De vorige .week Woensdag zijn werk lieden begonnen om Independence van mr. Thomas W. Lawson te Boston te sloopen. Duizend voorname burgers der stad hebben hem in een adres ge vraagd bet jacht niet af te breken, dat hij zoo graag de America Cup had la ten verdedigen, maar dat de New-York Yacht club geweigerd heeft aan dt> proefwedstrijden te laten deelnemen. Mr. Lawson had lid willen worden van de club, maar uit vrees van te worden gedeballoteerd trok hij zich terug, ter wijl hij toch 30,000 pond voor den bouw van het jacht, en 20.000 pond voor de bemanning liad. besteed. Het was de beste equipage, die ooit op een jacht is aangesteld. Hank Haff was kapi tein; hij heeft vier bekers gewonnen. De eigenaar zegt nu: het jacht is voor wedstrijden gebouwd; nu hetgeen wed strijden kan aangaan, dient het ner gens meer voor. Al het metaal zal wor den gebruikt om daarmee hei geval te illustreeren. In zal groote ujt_ loven voor artiesten in Amerika en Europa die het beste plan daarvoor ont werpen". Zelfs in Amerika'heeft men nog nooit zoo grandioos 50.000 pond in het water zien gooien. wandelingetje op de hei doen vóór hot eten. Je kunt je mot voorstel len. hoe dat mij opfnscht na mijn W Kan ik me dat niet voorstel len? Je hebt ook geen hooge ge dachte van mijn verbeeldings kracht. Gaat Saidie mee. lk vreet niet of zi) zieh wèl ge noeg voelt. Het is zoo walm ge- £eêlt vandaag. We eten op den ge- vronen tijd zeker £eker 1 herhaalde zij flauw Pas op I Je gooit de schoone boor- 'den al I Hij ging teen met een gevoel van spijt, dat zijne vrouw zulk eene echte Martha was en de kleine alle- 'daagsche dingen zoo zwaar liot we gen. Natuurlijk wist hij wel, aat het in zijn huishouden beter toe ging dan in eenig anaerVuis aan den weg; dat er ieder maal een voudig, maar goed toebereid en door onberispelijk© zindelijkheid des te smakelijker was. Maar toch, er waren vrouwen., die dezo zorgen zoo gemakkelijk en met gratie droe gen. en nooit „bekommerd" waren „over vele dingen", temviji Mar tha En in hun verlovingstijd was zij altijd zoo opgeruimd, zoo m-eeslao pend vroolijk geweest. Welk eene teleurstelling voor hem. dat zij nu zoo anders was. Zoo boos te wezen al leen om een overhemd alsof het zijn eenige was toen hij har re volLè aandacht noodig had voor iets, wat van oneindig meer ge wicht was tenminste naar zijn oordeel. Maai*, om de waarheid te zeggen, zijne verzen waren niet van zoo groot© waarde, als hij dacht. Ge lukkig kon hij ook goed. gezand proza schrijven, en daarmede zijn brood verdienenwant alleen en kele gelukkige stervelingen mogen met grond hopen door hunne dich terlijke fantasieën te voorzien in de prozaïsche behoeften van het dage lijksch leven. Toen hu da keuken uitging, ge voelde hij zich gegriefd, en mis schien was dat niet onnatuurlijk, want geen mannen verstand kan ten volle een begrip hebben van die on eindige zorgen en angsten, waar mede het in orde brengen van over hemden en boorden gepaard gaat. Die kan men alleen door practische ervaring leeren kennen. Maar toch hij had iets kunnen begrijpen van den toestand, die door de Ju Li zon zoo hel werd verlicht, en hij had meer waardeering kunnen gevoelen voor de liefde en trouw, die zich zooveel moeite getroostten, om geld) voor hen uit te winnen en te ma ken, dat hij knap voor den dag kon komen. Hij zette zijn hoed op met een flauw begrip, dat er een man van geest "-©dwongen was samen te gaan met eene prozaïsche metgezel lin en in zekeren zin in boeien was geslagen. Hü bracht zijne ontevre denheid niet onder woorden, maar het gevoel doordrong hem. dat het nu toch bleek, hoezc-er.hij de meer dere was. En toch was hij in den grond een verstandige kerel. Hij werd al leen maar van dc wijs gebracht door verkeerde eerzucht en door de lieve sympathie van Saidie Rush ton. j Zij was eene jonge weduwe eene volle nicht van hem en heette eene betalende logeé. Dat is te zeggen, zij betaalde zeer weinig en kreeg daan-oor zeer veel. Maar Forrester zei tot zijne vrouw, dat haar gezelschap alleen ook al iets waard was, en zij mochten niet in halig wezen tegenover eene bloed- verwant die nog kort geleden zoo zwaar was beproefd. Martha wist wel. dat de zwaar beproefde veel extra werk zou geven; maar zij had de schouders opgehaald en niets gezegd. Aaltje had een hartgrondigen he kel aan de lieve nieuwe huisgenoot, „omdat mevrouw zich nu moest afsloven voor een lui schepsel, dat het niet verdiende". In de eerste dagen had Saidie een© flauwe poging gedaan om ook eens iets in het huishouden te doen. Zij was in de mooie zitka mer aan 't stof afnemen gegaan. Martha staarde haar met verbaas de oogen aan. Sla je wel ooit je stofdbek uit? vroeg zij. Uitslaan? Welzeker. Hoe dom van mij. dat ik het vergat, zei Sai die en sloeg den stofdoek uit boven een wit, met goud geborduurd kus sen:, waar zij juist voor stond. Na dien tijd deed zij maar niets meer aan de zitkamer. Toen Öe drie aan tafel samen kwamen werd het. oog van den dichter onwillekèuri" getroffen door het verschil tusschen de twee vrouwen. Saidie zag er kalm en blank uit na haar langdurig middagslaapje wel wat bleek, maar zeer lief, met hare droomerige oogen. Zij was ontegenzeggelijk eene avondschoon heid. want bij daglicht zag zij al wat verwelkt, eene van die.vrou- wen, die zoo aantrekkelijk zijn door hare bevallige manier van niets te doen. Zijne vrouw was opgezet van; de warmte en zag er. met dè haren gladgestreken en niet, als anders, aardig gekroesd, bijna dom uit. Hij had moeten weten, dat strij ken in Juli en daarna tongbakkei»; de fraaiste gelaatskleur doen ver- keeren in eene leelijke roodheid van aangezicht, die slechts lang zaam weder verdwijnt. Hij dacht aan hare bewonderenswaardige frischheid van vroeger en zuchtte even. Maar hij at met veel smaak van de tongen, dae heerlijk gebak ken waren, en ook het gebraden kuikentje was zeer lekker. Zijne vrouw had ongetwijfeld toch veel goeds. Na het eten gingen hij en de zwaarbeproefd© den tuin in, diie, in de schemering, door de toover- macht der opkomende maan zijn» karakter van een voorstadstuintje had verloren. Forrester vroeg Martha wat te zingen. Maar hare lieve stem klonk zwak en wat heesch. Daarom kwam zij maar bij de anderen in het laantje en bedierf daar, zender het té willc-n, voor hen de poëzie der zachte stralen van de jonge maan. Maar zij bleef, al had zij ook een langen werkdag gehad, veel later op dan dé anderen, en toen zij naar boven ging, was al het rood uit haai- gelaat verdwenen. Den volgenden morgen kwam Martha, die iets later was dan ge woonlijk, in Forrester's studeer kamer. gewapend met stoffer ent blik. stofdoeken en dé noodige theebladen. Bij het zien van Martha en. die batterij ging hij altijd op d'e vlucht, alsof hij door furiën werd vervolgd. (Siert volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2