NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Het geheim van den Senator. I9e Jaargang Vrijdag 13 September 1901. No. 5585 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door Het geHeele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02# Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# de omstreken en franco per poBt0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONH^a Succ., Parijs 31b" Faubourg Montmstrtre. Haarlem's Dagblad van 13 Sept. bevat o.a.: Het commando van Scheepers. De samenkomst van Czaar en Kei zer in de golf van Dantzig, En- gelsche leugens, De Vorstelijke familie te Wageningen, Barnum en Bailey, Een bezoek aan Meer- enberg, Onderwijzers en Onder wijzeressen. m _Ien wordt verzocht "berichten en anders zins -in het vervolg niet meer te zenden aan het per soonlijk adres van een onzer redac tieleden, maar te adresseereu aan de Redactie van Haarlem's Dag blad Met speciale mededeelingen, als ingezonden stukken en derge lijke, gelieve men zich te richten tot de Hoofd Redactie. Politiek Overzicht. Het oorlogsnieuws heeft weer weinig te beteekenen. Alleen krij gen we eëni-ge bij zonder-beden over Scheepers' commando, dat nu ten Zuiden van Ladysmith in dJe Kaap kolonie moet staan. C'loet'e, de magistraat van J3teyt- lerville, die vijftien dagen krijgs gevangen is "©weest bij Scheepers, is losgelaten en te Kaapstad aange komen. Hij vertelde dat- 't comman do uit ongeveer 300, hoofdzakelijk jonge rebellen, bestaat. Scheepers bracht- slechts 70 man medë uit den Oranje-Vrijstaat, allen goed ge lde ed. uitgerust en gevoed, flink bereden en met reservepaarden Het- commando had geen transport- of pakpaarden, daar het uitsluitend van het land leefde, met elke boer derij voeling houdende en alles wat het nood'ig had plunderende. Scheepers had bevel gegeven de hoeven te verwoesten van alle man nen van wie bekend was dat zij bij de bereden politie van het district 'dliertcEen. De Boeren gaven aan de bewoners^ verlof hun bedldegoedi weg te/Hcflen en staken dan de per- ceelen in brandt Scheepers ontving door middel van een. parlementair Kitchener's m'oclamatiehij zegt dat allen vechten voor een bepaald doel. en niet doelloos als roovers de toekomst is duister, maar hij heeft absoluut vertrouwen in de eindelijke zegepraal van de Afrika ner zaak. Hij ontkent dlait de Hol- land'sche Kaapkolonisten die die wa pens opnemen, rebellen zijn, en verklaart dat als men voortgaat hen ter d'ood te brengen, hij ge noodzaakt zal zijn. weerwraak te niemen. Cloete legde tijdens zijn gevan genschap 480 kilometer af. Hij zegt dat o-een der Boeren van het com mando ouder is dan Scheepers, die zelf nog nauwelijks 24 jaar telt. Wanneer alles waar is, verdient het dappere troepje met zijn ener gieken commandant nog meer onze bewondering en hulde voor alles wat door hen verricht is. De sameauk armst van den Czaar en den Duitschera Keizer bij Dant zig. waarover zooveel geschreven is, heeft plaats gehad. Reuter seint hieromtrent de volgende- bijzonder heden uit Hela (in de golf van Dant zig) Op het bericht, dat de Stan- dart" met den Czaar aam boord na derde, stoomde Keizer Wilhelm' op de ..H'obenzollerm" hem tegemoet. Even na 10 uur kwam' de „Stan- dart" in het gezicht, en eveneens de rechtstreeks van Petersburg ko mende kruiser „Swetlana" met grootvorst Alexis. Toen de Stan dard" langs zij van de „Hobenzol- lem" kwam, paradeerden de be manningen van beide jachten in het want, de muziekkapellien hie ven het volkslied aan, er weerklon ken drie hoera's ter begroeting, ter wijl de begeleidende schepen sa luutschoten losten. De Czaar begaf zich in een sloep met Lamsdorff -en gevolg aan boord van de „Robenizollorri', wa-ar hij d'oor Keizer Wilhelm1 'aan de val reep werd oparewacht. Beiden be groetten en omarmden elkander hartelijk, inspecteerden de eere compagnie. begroetten daarna den inmiddels aangekomen grootvorst Alexis, en begaven zich vervolgens met hun beiden op het promenade dek, waar zii tot het ontbijt in een levendig gesprek bleven. Het diner aan boord van' de „Ho- henzollerm" was zeer opgewekt. De Czaar zat tusschen den Keizer en den rijkskanselier, tegenover hem Lamsdorff. Hunne Majesteiten klonken met elkaar, waiarop de Czaar den rijkskanselier era de an dere hofdigraitarissem toedronk, ter wijl de Keizer met grootvorst Alexis een srlas ledigde en vervol gens Lamsdorff era de andere Rus sische heer en toedronk. Onder het gebulder van het ge schut passeerde de „Hoberazo-llieirri', terwijl beide monarchen op de kei zer brug stonden, de paradëierende schepen onder de luide hoera's der bemanningen en de tonen van het Russische volkslied; Nadat de Hohenzollem" aan de spits van de geheele formatie was geankerd kregen de vlootofficieren b-eve-1. op het defileercour aan boord1 vara de ,,HohenzolleTm" te verschij nen. Bij d'e ontmoeting ontbraken twee bekende figuren,. Lord' Roberts die de uitnoodiging van' den Duit schen Keizer om de vlootoeferain- gen bij te wonen, al had' aangeno men, had zich verontschuldigd naar men. wil op raad van het En gel sche gezantschap te Berlijn, dat ze,'er goed1 weet dat die Duitschie of- ficieren nog altijd' niet kunnen ver- krappen, dat Roberts met den Zwarten Adelaar werd begiftigd. En ook graaf WaldJersee schitter de door afwezigheid een voetwond zou hem tot huisarrest dwingen. Maar die alwetende ,,men" ziegt dat de eigenlijke reden eerae araidlere is en wel deze. dat de Duitsche Kei zer weinig gesticht is geweest over d'e .redevoeringen d'ie de graaf, naar doorluchtig voorbeeld, na zijn te rugkeer uit China, heeft gehouden. 't Is dlara ook wel om, dol te worden als je onderdanen je in welsprekendheid de loef willlen af steken'. Over de ontmoeting tusschen bei de Keizers schrijft het „Journal de St. Petersbourg" De samenkomst van onzen ver heven souverein en d'en Duitschen Keizer te Dantzig is een nieuw be wijs van de staradivastigheidi zoowel der van oudsher bestaande banden tusschen die hoven van' Berlijn en to St. Petersburg als van1 de be trekkingen van vriendschap en goe de nabuurschap, die de aangrenzen de rijken verbinden. De ontmoeting kan niet anders beschouwd! wor den, dan als een nieuw pand voor den wereldvrede en de goede ver standhouding tusschen dei mogend heden-" Buitenlandsch Nieuws. Engelsehe leugens. Om ze allemaal bij tie houden, zou zoowel ons als onze Lezers on mogelijk zijn. Maar een paar van die meest ken schetsende, brutale leugens d'eri jingo-pers willen wij toch even in een helder licht zetten. Allereerst een zeer aannemelijk verhaal van .Central News". Het blad kreeg het uit Kaapstad'. Men Leze even „Vóór dat zij de boeVe vara een loyalen Afrikaner te Riversdale on langs in brand staken, benoemden de rebellen een quasi-geestelijke, die uittreksels voorlas uit den bij bel van den eigenaar. Onder het zingen van een psalm werdi het ge bouw met petroleum begoten en in brand gestoken,." Een allerakeligst staaltje van weerzinwekkende leugentaal. Maar er komt nog meer. De „Standard"wil nl. den moord aanslag op Mc Kinley op die Boe- rent verhalen. Maar zijn ze dan Men oordoele zelf. „Men heeft heit feit over 't hoofd gezien, dat Miss Emma Goldman, wier naam in 't oogvallend genoemd wordt in verband met de. jongste po"-ir~ tot moord op president Mc Kinley. de voornaamste spreekster was on een der eerste anti-oorlogs- bijeenkomsten die te Londen ge houden zijn. De bijeenkomst werct gehouden in d!e Club Uraiotnngebcu- wera, Clerkenwell-Road, kort raa het uitbreken van den oorlog. Zij sprak bij die gelegenheid voor meer dan een uur tegen het koningschap, den godsdienst en de maatschappij' in 't algemeen, en ofschoon de zaal stampvol was, werd zij tot het eind toe zonder eeraige stoornis aange hoord." Heel en half versleten. Hoe goed Engeland voor d'en1, zoo lang hij vecht, gevleiden Tommy zorgt, als hij voor den dienst on bruikbaar is geworden, blijkt weer uit een Standard''-telegram, uit Kaapstad. Daarin wordt opnieuw geklaagd, dat er aan Tafelbaai een aanzienlijk getal vrijwilligers rond loopt die, na gevochten te hebben,, geneeskundig voor den dienst zijn afgekeurd en geen enkel middel van beslaan hebben. Er is nu ten behoeve dier helden vara het heer lijke Britsche' rijk een beroep ge daan op de Engelsehe' liefdadigheid'. Een mooie kans voor de mijn- magnaten om hun dankbaarheid te toon en aan de redd ers dier goud mijnen. Ondanks de droevige ervaring met de laatste werving van yeomen opgedaan, moet de Engelsehe rea geer in g wel tegen wil era dank weer tot dit middel hiaar toevlucht ne men om den aanvoer naar Zuid- Afrika gaande te houden. Een spe ciale legerorder geeft nu machti ging tot de weer indienstneming van yeomera, die reeds in Zuid- Af rika gediend hebben. Zulke rraen- scben krijsen bij hun wederopna me den rang, dien, zij bij, 't verla ten van het leger bekleedden. De voorwaarden zijn overigens zoo wat dezelfde als vroeger Teekenera voor een jaar, of als de oorlog lam ger duurt, voor den duur vara dien oorlog. Loopt de oorlog binnen 't j,aar af d'an kunnen de aangewor- venera ook eerder ontslagera wor den. Goede humor! Ook de Zuid-Afrikaansche oorlog heeft zijn humor naast al het leed' en die ellende d'ie hem vergezellen. Een der beste openbaringen van zulken humor is zeker tot dusver wel geleverd door een Engelsch- man. d'oor luitenant G. Wigram, wn. commandant van Jansenville (K. K.) Hij is de vader van de vol gende kostelijke kennisgeving, die aan de Morning Leader" ontleend is. 12 Aug. 1901. „Om voor de hand Liggendle rede nen moet het tegenwoordige voort durende hanengekraai bij nacht ophouden. De ingezetenen der stad zullen daarom wel zoo good zijn maatre gelen te nemen, dat zij niet meer dan één haan van „kraai bar era leef tijd" (orowable age) ira hun bezit hebben na 18 dezer. Ook wordt ter kennis van het pu- bliek gebracht, dat alle hondera. die na 6 uur 's avonds losloopend wor den aangetroffen, aan afmaking bloot staan." De „Star" vraagt naar aanleiding hiervan ook de voorsteden van Londen d'e zegeningen van de krijgswet deelachtig te doen wor den. "Verdrukt Finland. Dezer dagen werd een dagblad van Helsingfors, de „Dagligt Alle harada", voorgoed door die Russi sche overheid opgeheven. Het blad was door een Finsch schrijver van naam opgericht era werd zooveel mogelijk in de richting van oppo sitie tegen den regeeringsvorm. die het grootvorsten-do J i drukt, ge richt. Generaal Bobrikof vatte al spoedig het strijdblad' in hot oo; en vond nu en dan aanleiding de uitgave voor een klein, tijdsverloop te verbieden. Nu heeft hij dit or gaan van den Finsch en volksgeest voorgoed onderdrukt, tegelijk met vijf andere, in het Finsch en Zweedsch gestelde, volksbladen, en te kennen gegeven dat de over heid met grootier gestrengheid era systematisch d'e Finsch-nationale dagbladpers uit den weg zal rui men. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIRA. Een Exchange-telegram uit Kaap stad' deelt mede, dat het stoom schip Limpopo te Louren^o-Mar- qu'es is aangehouden en verzegeld. Men vermoedt, dat er contrabande aan boord is, een vermoeden 't welk versterkt wordt door de om standigheid', dat de Boeren heen en weer zwerven- lamgs de grens bij Ghaichai, waarheen het schip be stemd' was. Een onderzoek, op bevel van den Britschen consul-genieraal inge steld heeft geleid tot de ontdekking van een hoeveelheid munitie en andere oorlogscontrabande, in dë buurt van Loren^o-Marques, welk een en ander in beslag is genomen. In verband hiermede zijra verschei den personen gearresteerd. De verliozenlijst bevat een aan vulling vam- het vroegere bericht over Hammanskraal (31 Aug.) 3 mannen en een vrouwelijke passa gier worden als licht gewond op gegeven. Voorts 3 doodien era 3 ge wonden bij Kruisrivier (Oudts- hoorra) 1 Sept.., 2 doodera bij Schaapskraal 7 Sept., 2 gewonden bij Sanna's post 8 Sept. een luite nant zwaar gewond en een mindere gedood bij Roberts'drift, O. V. S„ 6 Sept., en enkele andere gewon den;. Maandag heeft het Hof van Hoog verraad te Pretoria een aanvang gemaakt met d'e behandeling der zaak van vijf Hollanders, waaron der waarschijnlijk ook die he eren J. Fockema en Van Kerckhoff, beis den uit Arnhem, era drie burgers. Een kroongetuige trachtte den Ne- dlerlandschera consul Nieuwerahuia in het proces te betrekken-, bewe rend dat deze en ook het Neder- landsche Ondersteuraingscomité de Boerencommando's steunden-. Hoe wel het Hof alle faciliteiten! toe stond; aan onzen consul, acht d'e Times"-correspondent het niet waarschijnlijk, dat hij voor zal willen komen. De correspondent hoont ook, dat het nu uit zal zijn met de te groote toeschietelijkheid aam d'e verschillende' consuls ge toond, sedert dei bezetting van Pre toria. Uit het verhoor bleek, dat er te Pretoria een bureau bestond' voor inlichtingen en aanwerving voor die Boeren. Majoor Kavanagh heeft Maandag een ontmoeting gehad met Thie-ron ten noorden can Mosselbaai. De Boeren verspreidden zich zonder de geringste poging om te vechten. Eén Boer sneuvelde en verscheide ne goede paarden werdëra buitge maakt. The-ron is noordwaarts ge trokken blïikbaar had hij, de be doeling Mossel baai aan, te vallen, wanneer hij niet gestoord gewor den ware. Crab be had Dinsdagmorgen!, een gevecht met van der Me.rwe bij Driefontein. Van der Merwe en een andëre Boer zijn gesneuveld. Ver scheiden Boeren zijn gewond en 37 gevangen gemaakt. Kitchener seint did. 10 Sept. Methuèn had een treffen met den vijand onder van Konder era dë la Rey in groot-Marico op 6 en 8 de zer. Hij dreef hen den 8en uit een sterke stelling. De Boeren lieten dan Gen zes gesneuvelden achter en den Sen 12. Methuen maakte 41 ge vangenen en vermeesterde tevens wagens en voorraad. Kolonel Colville. die tusschen de Klip- en Vaalrivieren opereert, heeft 200 runderen buitgemaakt era 5000 schapen, en in 't algomeera den Boeren aanzienlijk nadeel toe gebracht. Soms nog wat boeren plaatsen verwoest Volgens een telegram uit New- York is bij Bocas del Toro een ge vecht geleverd, waarin de Colum- biaansche regeeringstroapen ver slagen zijn, niet echter door Vene zolaan s c.he troepen, maar door de opstandelingen. Het kabinet van Peru heeft zijni ontslag genomen. Keizer Wilhelm heeft d'en minis ter van financiën opgedragen, hem te vertegenwoordigen bij Miquel's begrafenis, en een. krans neer te Ie"-"en op zijn graf. In de vergadering van den ge meenteraad van Frankfort is Mi- q u el's overli'd'en herdacht d'oor de Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. 1) EERSTE HOOFDSTUK. In het Casino te Lübeck had zich, zooals gewoonlijk gedhrende de la te namiddaguren, op een donkeren Decemberdag kort voor Kerstmis een aantal he er era vereeraigd. Aan eenige tafelt'es werd gespeeld', aan andere tafels zag men couranten lezers. De meeslera der aanwezigen zaten echter pratend, rookend en- bier of wijn drinkend1 om de groo te, midden in dë zaal staande ova le tafel, waarover de vlammen van een daarboven hangende gaskroon haar door matglazen ballons getem perd licht wierpen,. Daar is hij waarachtig al weer! riep d'e groot-handelaar ira wiin. Rosen, uit. terwijl hij lachend een exemplaar van dë Spoorwegcou rant, die hij vluchtig had ingezien-, weer op tafel wierp. Wie? vroegen nieuwsgierig eenige heerem, waarop Rosen ant woordde Wie anders, dan de d'oode uit het Lauerbosch dë officier van justitie Lüdecke schijnt het noodig te oordeelen om zijn schim nog eens te doen verschijnen. Men moest hem nu toch ein delijk e-e-ns rust gunraera .era ons er bij, sprak d'e heer Gotthei-ner, 't wordt een ware zeeslang-geschie denis Zou deze zaak ons het volgen de jaar nog stof tot discours geven? vroeg de fabrikant Rolholz, waar op professof Fritzsch liet volgen Naar ik hoor, zal weldra een nieuwe uitgaaf verschijnen, van dë „Geschiedenis ara sagen vani Lü beck" en als allernieuwste sage zal daarin „onze doode uit het Lauerbosch" worden opgenomen. Een luid gelach was het loon voor deze geestigheid. Nog voordat het geheel was verstomd, wendde zich een jonge man,, die door den heer Rosen als ma*. Wilson uit Chi cago was geïntroduceerd, tot dezen met de vraag waarover men het eigenlijk had. Neemt u het niet kwalijk, mr. Wilson, sprak Ros-era, wij moeten u met onze vage aanduidin gen wel zonderling toeschijnen, terwijl ons schertsen over een toch zeer ernstig geval u den indruk zou kunnen geven ira gezelschap te zijn van niet- wel opgevoede lieden. Naar alle waarschijnlijkheid is ae zaak, d'ie het onderwerp van ons gesprek uitmaakt, een misdaad. Toen het geval bekend werd, heeft het dan ook groot opzien gewekt. Nu zijn er -echter reeds maanden over verloonen en er is geen licht in de- zaak ontstoken. Het gevolg daarvan was dat de belangstelling in het voorval spoedig verminder de. en de geheele zaak zou reeds in,'het vergeetboek zijra geraakt, als zij niet telkens door de justitie we der op hel tapijt werd gebracht. Door deze herhaal d'e oproeping van dë justitie, die steeds zonder ge volg blijft, heeft de gebeurtenis haar sensatiewekkend karakter bij na geheel verloren era zooals u hebt gemerkt, wordt reeds het d'rama, d!at in het Lauberbosch is afge speeld, hoe .weinig zich zulk een gebeurtenis daartoe anders ook mag leenen, een onderwerp om er den spot mee te drijven.. Dat kan ik zeer goed begrij pen, antwoordde de- vreemdeling, maar aangezien, ik geheel onkun dig ben van d'e zaak Zoud't ge er gaarne rraeer van willen weten, viel Rosen hem 'n dë rede. Zeer natuurlijk. Nu daarvoor heeft- de justitie gezorgd. Lees slechts de oproeping, dan, weet ge er evenveel van als wij allen. Zij laat aan, uitvoerigheid niets te wenschen over. Hij reikte h!em de courant toe. Mr. Wilson, een' lange, maar breed geschouderde jonge man, met lichtblond haar. een gelaat met zomersnoeten bedëkt en omlijst van eera roodachtigen bakkebaard, grijsblauwe oogera, van eera verstan dig uiterlijkonberispelijk, doch een-igszins opzichtig gekleed', nam het blad met een beleefde buiging aan. Hij nam, $e beenen over el kaar slaand, zoo gemakkelijk mo gelijk plaats en las langzaam era aandachtig, alsof hij elk woord van buiten wilde leeren, de volgende oproeping „Den Gen October jl„ is in het Lauerbosch, bij Lübeck, in de nabijheid van dë Mecklemburg- sc-he grens, te midden vara dicht kreupelhout door den boschwach ter Schadter, het lijk vara een 50- 60-jarigen, naar alle waarschijn lijkheid tot den gegoeden stand behoorenden man gevonden. De toestand van het reedis in staat van ontbinding verkeerend lijk, laat een nauwkeurige vaststelling van de identiteit of van de oor zaak van den dood niet m-eer toe; de overledene schijnt ech ter physiek, een krachtige per soonlijkheid geweest te zijra, ter wijl de dood door een kogel schijnt te zijn veroorzaakt „Paar in de nabijheid van het lijk geen wapen is kunnen ge vonden worden, is de veronder stelling. dat hier aan zelfmoord moet word-en gedacht, bu i tien-ge floten. Veeleer is aan1 te nemen dat hier een misdaad is gepleegd met hei doel om zic-h ten koste van het slachtoffer te verrijken, daar er geen enkel voorwerp van waarde, als "eld of kostbaarhe den op het lijk werd gevonden; ook papieren, waardioor men de identiteit zou hebben kunnen vaststellen heeft men niet gevom den. „Allen, d'ie omtrent de per soonlijkheid van den dëode in lichtingen meen-en te kunnen verschaffen of mededeelingen dóen-, die er toe zouden kunnen leiden licht in deze duistere zaak te ontsteken, worden bij dëze opgeroepen, onverwijld hun aan wijzingen te geven bij den on- dërgeteekende. met dë verzeke ring mijnerzijds, dat daaruit kosten noch moeilijkheden1 voor hen zullen voortspruiton;. Lübeck. den Sera October. Officier van Justitie Mr. LüDECKE." Intusschen was het gesprek tus schen de heeren steeds levendiger geworden, voornamelijk tengevol ge van de deelneming aan het dis cours van aan een der speeltafel tjes zittenden president dor recht bank Schwendy. Zich omkeerend had de reeds bejaarde president met zijn zware stem geroepen De heeren schijnen de zaak van een vroolijke zijde te beschouwen. Daartoe is dunkt, mij geen aanlei ding.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1