Moordaanslag op Mc Kinley. Barnum en Bailey. eerste-burgomeester Adticke. De raad' besloot op stadiskostemi ©en. be graafplaats voor Mi quel beschik baar te sfce&en. an er een gedenk- teeken op te richten. liet hoofdbestuur der vereeniging van plaatselijke ziekenfondsen in Du it sc hl and' te Stuttgart vergaderd, heeft met groot© meerderheid! een motie aangenomen, waarin' gezegd! wordt dat verhooging van rechten op de eerste levensmiddelen zou leiden tot vermeerdering der ellen de onder den werkmansstand. De Czaar in Frankrijk. De Parijzènaars zitten nog altijd in spanning over de vraag of de Czaar al dan niet de hoofdstad zal bezoeken. Nu is het weer: de Czaar komt wel! De „Agencc Nationale" ontvangt uit Kopenhagen het bericht, dat de Czaar vóór zijn vertrek naar Dantzig zijn hofmaarschalk, graaf Benkendorff, heeft opgedragen, aan den voorzitter van den Parijschen Gemeenteraad mee te deelen, dat hij de uitnoodiging zal aannemen om een bezoek aan de Fran- sche hoofdstad te brengen. liet bezoek zal gebracht worden cp 20 September en niet langer duren dan slechts luttele uren. De reis. Het afscheid der vorstelijke gasten van Kopenhagen had op zeer hartelij ke wijze plaats. De Czaar. Czarina, Ko ning Edward, Koning Christiaan tn Koning George, alien in Russische uni formen, en Koningin Alexandra en de Keizerin-weduwe van Rusland begaven zich Dinsdagochtend aan boord van het Koninklijk jacht „Standart". Men nam afscheid en terwijl de Czaar zich naar Dantzig begaf, gingen de andere hooge gasten aan boord van de „Os borne" en de Czarina aan boord van do ..Polar Star", de laatste naar Kiei. Met den President blijft het lam zaam maar gestadig vooruit gaan. Het bulletin van Woensdagmorgen 9 uur luidt: Het vernieuwen van het verband' op de wond gisteravond heeft bepaald goed gedaan; de patient is in staat het vleeschnat goed te verdragen, en he denmorgen was zijn toestand uitmun tend. Pols 116, temperatuur 100.2 gr. Het bulletin van 3 u. 30 meldt: De president blijft aanwinnen en de wond begint te genezen. De hoeveelheid voed sel die in de maag wordt gebracht, wordt geleidelijk vermeerderd. Pols 120, temperatuur 100.2 gr. Emma Goldmann verscheen Woens dag voor het gerecht; zij was niet ver tegenwoordigd door een raadsman. Den. aanslag noemde zij de daad van een gek en niet in overeenstemming met haar leerstellingen over anarchie? De ambtenaar van het openbaar mi nisterie vroeg uitstel van de zaak tot 19 dezer, den datum waarop de andere, to Chicago gearresteerde anarchisten zullen verhoord worden. Do magistraat stemde daarin toe en de gevangene word in arrest gehouden. Czolgsz is door twee specialisten onderzocht, maar er is, naar men ver zekert, geeneiiei afwijking in zijn geestvermogens gevonden. Het gerucht dat men in het Ameri- kaanscho Congres een afzonderlijke wet zou indienen om den moordenaar van president Mc Kinley zwaarder te straffen dan nu waarschijnlijk het ge val zal zijn, wordt niet bevestigd. Czol- gosz zal terechtstaan in Erie-County en de vervolging zal gevoerd worden alsof het slachtoffer gewoon burger der Ver. Staten was. De Vorstelijke Familie te Wageningen. 't Is Woensdag voor Wageningen een dag van vreugde geweest. Of eigenlijk begon het feest al in de gemeenten, die de vorstelijke personen passeerden, tusschen Apeldoorn en Wageningen. In Arnhem een wuivende en juichen de menschenmassa, en in Renkum was zelfs een sierlijke eere-poort opge richt, waarbij twee herauten in mid- deleeuwsch costuum met bazuingeschal de komst van de Koninginnen en den Prins aankondigden, mej. Dora van Wijck bood aan H. M. de Koningin een prachtige bouquet aan. Maar in Wa geningen concentreerde zich toch de feestvreugde. Tel 1/2 uur komt H. M. de Koningin Moeder op het Raadhuis aan. Aan de grens der gemeente is zij verwelkomd door den oudsten wethouder, den heer Cd. Bergacker. Bij den ingang der Bergstraat, ontving zn een bouquet. Als zij de breede trap opstügt. naar êen ingane strooien meisjes, die aan beide zijden der 13 treden "«schaard staan, allen, in het wit oranjesjerp, uitloopend in een roset in do nationale kleuren, en rewanenrt met bioeraen- korfjes, bloemen voor haar voeten. In de deur ontvangt zij een fraai bouquet van mej. Bergacker. Het lint dat de bloemen vasthoudt is in de Wagen, kleuren. H. M. begeeft zich nu naar de kamer van den burgemeester, in gericht tot boudoir. Te 1.35 rijdt de Kon. stoet de markt op. Vooraf het rijtuig van den burge meester, die H, M. op den Wag. Berg heeft begroet, dan een rijtuig met twee kamerheeren. Nu volgt het Kon. rij tuig getrokken door 4 paarden. H. M. heeft voor het huis van den heer H. J. baron v. Doorn v. Wesicapelle van de kleine freule een fraai bouquet van orchideeën in oiitvp genomen, ter wijl haar ook onder den boog bij de Bergstraat een bouquet is aangeboden. Nr komen drie rijtuigen met de leden van het gevolg. De burgemeester, de heer mr. H. F. Hesselink van Suchtelen. geleidt H. M. met den Prins de trap op. terwijl de meisjes bloemen strooien voor het Kon. paar. Bij den ingang der vestibule reikt mevr. Hesselink van Suchtelen H. M. een fraai bouquet over. Op de vestibule voegt zich H. M. de Koningin-Moeder bij Haar Dochter en voorafgegaan door den kamerheer van dienst treden de Vorstelijke bezoekers de prachtig gedecoreerde Raadzaal binnen. Als H.H. M.M. hunne zetels hebben ingenomen houdt de burge meester een kranige toespraak. H. M. antwoordde, dat zij verrukt was over al de bewijzen van liefde, ontvangen bij het doorrijden der ge meente. Het was Haar aangenaam hier te zijn, waar een feest gevierd wordt van zoo groot belang als hier de Rijks landbouwschool is. Dadelijk begeven zich nu de Koning innen naar het bordes. Als zij zich aan de menigte vertoonen, breekt een storm van toejuichingen los. Aan de overzijde der markt staat de zangvereeniging Crescendo, versterkt door zangers van elders tot 120, op een plankier. Op een wenk van den bur gemeester zet zij plechtig in het Oud- Wilhelmus, begeleid' door muziek uit koperinstnunenten, dadelijk gevolgd door het „Danklied" uit den Gedenck. klank van Valerius. Het gezang bracht een diepe ontroering te weeg. Een oo- genblik was bet stil, maar toen daver de de lucht van Leve's. De rijtoer begint inmiddels. H. M. de Koningin neemt nu plaats in het rij tui- bij Haar Dochter. Het eerste bezoek geldt de hoogere Land- en Bosehbouwschool, uitwendig en in de vestibule fraai versierd met passende motieven. H. M. wordt hier ontvangen door dien hoofddirecteur, den heer L. Broe- kema, daarna werden de andere ge bouwen bezocht. H. M. de Koningin was in een wit costuum, de Prins in de uniform van schout-bij-nacht. Het gevolg, dat d'e reis medemaakte, bestond uit den grootmeester en grootmeesteres, den particulieren secretaris, den kamer heer Pabst van Bingerden, de twee ad judanten van den Prins en de hofda mes barones Rengers en freules Sloet van Marxveld en Snouck. De ordon- nance-officLer jhr. Six, die te paard dienst doet, was reeds vroeger ver- trolsken. Een bezoek aan het ge sticht Meerenberg. De leden van het vijfde interna tionale congres voor crimineele an thropologic te Amsterdam gehouden, brachten Woensdagmiddag na eene lunch in het hotel Duinlust te Sant poort gebryikt te hebben, een bezoek aan het gesticht Meerenberg. Om 3 uur deden de congressisten hunne intrede in dit Huis der lijdende menschheid. Een lief, vroolijk najaarszonnetje gaf aan de fraaie gebouwen en de inderdaad heel mooie natuurrijke om geving een prettigen, vroolijken aan blik; een aanblik zóó blij, dat men weinig zou vermoeden hier te zijn in eene plaats, waar de ongelukkigsten der ongelukkj'gen, de van hun ver stand beroofden huisvesting hebben gevonden. Die blijde zonneschijn, welke aan boomen ën heesters zoo'n echte mooie najaarstint, gaf die de natuur zoo vroolijk deed lachen; de geestige ge sprekken der levendige Fransche, Italiaansche en enkele Hollandsche bezoekers, vormden een schril contrast met het leven daarbinnen; met het ver- standelooze der ongelukkiger!, van wie voor het meerendeel alle levens lust is weggenomen. Moedeloos op een bank gezeten, het. hoofd op de ar men gesteund, strak voor zich uitsta rend, zich niet verwaardigend de vreemdelingen slechts één blik toe te werpen, zich over niets en niemand bekommerend, zoo hebben wij ze ge zien gisteren, en wij hebben medelij den gevoeld, diep medelijden voor al die beklagenswaardigere wier leven op zulk een treurigewijze is verwoest.Maar ook, wij hebben bij vernieuwing die pen eerbied gevoeld voor hen die er bun levenstaak van maken, het lijden der verpleegden te verzachten, hetzij door studie, hetzij door medewerking als verpleegster en verpleger in het gesticht. Om nu met de verblijfplaats van de lijders nader kennis te maken, waren de congressisten Woensdagmiddag te Meerenberg gekomen, waar zij aan den ingang werden ontvangen door dr. Van Deventer en diens echtgenoot©. Allereerst, na eene wandeling door de groote gayg, werd een bezoek gebracht aan de ontspanningszaal Musis Sa crum," waar de dames en heeren wer den verwelkomd door het zusterkoor, dat zeer verdienstelijk het Neder- landsch Volkslied ten gèhoóre bracht. Een luid applaus loonde de zangeres sen ruimschoots hiervoor. Vervolgens werden door middel van de Sciopticon verschillende fraaie beelden, betrek king hebbende op de inrichting en de vele bijgebouwen, alsmede op de schoonste plekjes uit de omgeving, op het doek gebracht en door Dr. Van Deventer in het Fransch toegelicht. Nadat één der zusters nog het lied „Van' eene Koningsvrouwe" zeer goed gezongen had en het zusterkoor nog maals het „Wilhelmus van Nassauwe". dat door alle aanwezigen werd aange hoord, had doen hooren, vertrokken de aanwezigen in twee groepjes; de medici onder leiding van Dr. Van De venter om een bezoek te brengen aan enkele afdeelingen. terwijl de ande ren. die geen bepaald belang bij deze zaak hadden, onder leiding van eenige doctoren eene wandeling maakten door het inderdaad sichoone park. Achtereenvolgens werden de gebouwen Meerenberg I en II, het Zusterhuis en het Paviljoen, dit laatste door de hee ren medici bezichtigd, om ten slotte een bezoek te brengen aan de blauwe trappen en aan de matinée door Haar lem's Muziekkorps, dat vóór de woning van Dr. van Deventer eene plaats had gevonden. Tijdens de wandeling speel de het fanfarekorps van Meerenberg, samengesteld uit verplegers en en kele verpleegden. Het was opgesteld tegen de hooge duinen en liefelijk klin ken de tonen door de boschrijke lanen ra dreven. De matinée werd door een groot ge deelte van de verpleegden en van het personeel bijgewoond. Op stoelen en banken hadden de lijders rondom het orkest plaats genomen. Aandachtig luisterden zij naar de schoone muziek- stukkhen door het korps ten gehoore gebracht en aan het slot. dan applau- diseerdeni zij, als uiting van dankbaar heid en als een bewijs, hoe goed zij gevoelden de groote troost die mu ziek brengt. Na het bezoek aan de matinée ver trokken de congressisten omstreeks 51/2 uur per extra-trein weder naar Amsterdam, niet nalatende Dr. van Deventer dank te betuigen voor zijn hartelijk ontvangst .daarbij hunne er kentelijkheid uitsprekende over de schoone, inderdaad hoogst practische inrichting. dam; Nut en Genoegen, Door Eenheid Kunst, Orphéon, alle Rotterdam; Werknianslust, Krommenie; Oefening baart Kunst, Nieuwkuik, St. Cecilia, Schiedam; Hilversumsch Mannenkoor; Scheveningscli Mannenkoor; Haagsch Mannenkoor; Oefening en Uitspanning, Onderl. Oefening, heide 's-Hage. In de le afdeeling: De Vereeriigde Zangers, Amsterdam; Euterpe. Am sterdam; Euterpe. Utrecht; Arti et Charilaté; Liedert. Crescendo, 's-Hage. Hesmstede. Tel. secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zilveren horlo ge en een- koperen rijtuigdop, op straat gevonden. •Alhier is een vergunninghouder overleden. Aangc-zien de eigenaar van het perceel tevens vergunning had aangevraagd en verkregen blijft de vergunning voor dat perceel behouden, Stadsnieuws Haarlem, 12 Sept. 1901. Maandag 16 September a.s. zal de heer S. de Groen, secretaris der afdee ling Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond, voor de leden van onze af deeling als spreker optreden, en wel in de groote zaal van het gebouw St. Bavo. Als onderwerp zal hij behandelen. Het sociale vraagstuk en daarmede in verband de democratische volks partij van Abbé Daeoxs. Zangwedstrijd. Tot deelneming aan den in Novem ber a.s. te houden Zangwedstrijd, uit geschreven door de Haarlemsche Man- nenzangvereeniging Crescendo, ter ge legenheid van haar 25ja.rig bestaan, hebben zich de navolgende vereenigin- gen doen inschrijven: In de 3e afdeeling: Kunst na den Ar beid, Leiden; Kunstna Arbeid. 's-Hage; Sursum Corda, 's Hage; Si Caecilia, 's-Hage; Proza en Poezie, Haarlem; Apeldoorn's Mannenkoor; Muiden's Mannenkoor; Aurora, Utrecht; Zang en Vriendschap, Rotterdam; Oefening kweekt Kunst, Amsterdam. In de 2e afdeeling: Cecilia, Benedi- camus Domino, Haarl. Zanggenot. Kunst na Arbeid, alle Haarlem; Am- stels Werkman Erato, beide Amster- B. en W. hebben vereunning ver leend voor den bouw van een sport gebouw op een terrein aan den Meer weg alhier, het zal bestaan uit een conversatiefgcaa 1heeren- en dames- kleedkarners en woning voor den con cierge: het werk zal worden uitge voerd door den timmerman Joustra te Haarlem. Zandvoort. Tegen Dinsdag a.s- des namiddags ten 2 uur is eene vergadering belegd van het college van zetters alhier. Door de naamlooze vennootschap bierbrouwer en- azijnmakerij de Gekroonde Valk" te Amsterdam is aan B. en W. vergunning gevraagd tot den verkoop van sterken drank in het klein in het koffiehuis ..de Gekroonde Valk" aan de Haltestraat alhier. Ter secretarie dezer gemeente zijn ter inzage ncdergelegd de stukken no pens het plan van aanleg van den spoorweg van Haarlem naar Zand- voort, thans locaalspoor. Den 3en Oc tober a.s. zal zitting worden gehouden ten einde bezwaren dienaangaande in te dienen. Het uitgewerkte plan van het geheele werk ligt ter inzage op de griffie dér Provincie Noord-Holland. Velsea. Mej. W. Tillema onderwijzeres aan de O. L. school te Leiden, is met in gang van heden, benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Velsen. go Mul dier, t'e Amsterdam', is in die: Friesche gemeente Opsterland) een© groote uitgestrektheid) hieidlei aan gekocht. om d'ie te onitgi nnien en daardoor aan arbeiders gedurende het winterseizoen werk te verschaf fen. Wie helpt? In overleg met den heer Wolmarans, is ds. J. Beijer, thans te Baarn, vroe ger predikant te Standerton aangewe zen om zich tegen het eind van Decem ber naar Portugal te begeven, alwaar de Boeren-krijgsgevangenen aan het Christelijk Nationaal Boeren-comité om een. geestelijk herder hebben ge vraagd. Een dergelijke zending brengt na- tuurlijk financieele zorgen met zich. Daarom vermelden wij dat de com missie voor Portugal bovenbedoeld' be staat uit de heeren J. C. Heesterman, H. J. Emous, en J. D. W. Tellier, allen te Amsterdam. Een. stiefmoeder. Nadat Zondag de dochter van Van S, te Princenhage (bij Breda), volgens gewoonte een hoeveelheid medicijn tegen het maaglijden, had ingenomen, werd zij ongesteld en moest herhaal delijk braken. Haar vader liet de me dicijn onderzoeken door den dokter, die het middel had voorgeschreven, en deze constateerde dat phosphorus van luciferskoppen door het drankje gemengd' waren. De marechaussees stelden een onderzoek in en wisten de stiefmoeder van het meisje tot beken tenis te brengen, dat zij die giftige stof in bet fleschje had gebracht met het doel haar dochter daardoor van het leven te berooven. Naar men verneemt, is de herbenoe ming van mr. Van Naamen van Eam- nes tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor liet eerstvol gende zittingjaar- heden of morgen te verwachten. Aan mej. A. Rab, is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school te Santpoort. Beverwijk. De loting voor de nationale militie zal alhier gehouden worden op 15 Oc tober a.s. in een der lokalen van de Fröbelschool. De bakkerij met woonhuis aan de Breestraat, behoorende aan D. Schip per, Woensdag publiek verkocht, heeft de som van f8800 opgebracht. Eigenaar werd) de heer L. Verhagen, makelaar alhier. Halfweg. Op het fabrieksterrein wordt het aantal electrische lampen met tien vermeerderd, waardoor bij de a. s. campagne het geheele buitenterrein electrisch zal zijn verlicht. Sloten. Woensdagmorgen werd in de afdée- ling Osdorp dezer gemeente eene koe door den bliksem gedood. INGEZONDEN MEDEDEE- LI N GEN. 30 cents per regel. Binnenland. Hare Majjestedt dl© Koningin en Z. K. H. de Prins de» Nederlanden zullen Maandag 16 September in die residentie komen. H. M. de Koningin heeft het bescherm vrouwschap aanvaard over de Maat schappij ter bevordering der Bouw kunst. De ministerraad hield Woensdag middag eene buitengewone verga dering. Voor rekening van den heer Hu- W6l noodig. Den 15en en 16en September zal te Namen, onder eere-voorzatterschap van den Belgischen minister van financiën worden gehouden een congrès natio nal de la petite bourgeoisie (bespreking van de sociale belangen der kleins burgerij.) De Nederlandsche regeering heeft den heer Noordtzij, hoogleeraar aan de Theologische School, te Kam pen, opgedragen haar op dat congres te vertegenwoordigen. Harq Majesteit de Koningin heeft een bedrag van tweehonderd francs beschikbaar gesteld als bijdrage in de kosten van oprichting van het nieuwe gebouw voor het Satatorium voor wei nig vermogende Nederlandsche long lijders te Davos-Platz. Oude krasheid. Te Kieldrecht, nabij de Nederland sche grens, heeft een vrouwtje, Pau lina Tielman, in tegenwoordigheid van hare kinderen en kleinkinderen met veel luister haar honderdsten ver jaardag gevierd in het huis, waarin zij geboren is en dat zij thans nog be woont. Op het feestmaal zat aan hare rech terzijde Theresia Geldrop uit Melsele. die het vorig jaar haar honderdsten verjaardag gevierd heeft. 3.2 en aan de bijzondere met 5.3 pet. Wat de verhouding van de talrijk heid van het mannelijk tot het vrou welijk personeel betreft., leert diezelf de laatste afdeeling dat het aantal onderwijzeressen, hoofden en niet- hoofden 6585 bedraagt en dus al dient nadert tot de helft van het mannelijk personeel, dat in eht geheel 13,560 man, sterk is. Het is echter tevens uit de cijfers op te maken, dat deze verhou ding bezig is ten gunste van de on derwijzeressen te veranderen, want haar aantal nam toe met 351 dat is met 6.1 pet., terwijl het aantal onder wijzers met 231 vermeerderde d. i. met nog geen 2.5 percent. Wat dit laatste betreft, valt in het oog, wanneer men nu ook de onder scheiding in openbare en bijzondere (niet-gesubsidieerde) scholen in aan merking neemt, dat de vrouwen bij de bijzondere scholen een nog veel groo- ter aandeel in het onderwijs hebben, dan hij de openbare. Onderwijzers en onderwij zeressen. Uit de vele tabellen, die het onlangs verschenen regeeringsverslag over 18991900 van den „Staat der hooge-, middelbare en lagere scholen" bevat, heeft „Het Schoolblad'' een lijstje,op gemaakt, dat een overzicht geeft van het geheele aantal onderwijzers en on derwijzeressen, hoofden en niet-hoof- den op alle lagere scholen werkzaam. Het blad merkt het volgende op: Men leert er uit, dat er ruim twin tigduizend mannen en vrouwen dage lijks in de lagere school aan liet on derwijzer zijn, eri wel het laatste jaar, 1900, bijna zeshonderd meer dan het vorige jaar. Deze vermeerdering, die ruim 3 percent van het geheele op 1 Jan. 1899 aanwtezige personeel be draagt, komt slechts voor een zeer klein deel voor rekening van de hoof den, wier aantal slechts met 9, d. i. 0.2 percent toenam, wat dan nog al leen door vermeerdering aan de bij zondere scholen veroorzaakt werd, daar het aantal hoofden aan de open bare school zelfs eenigszins afnam. Het overige onderwijzend personeel vermeerderde echter met 3.9 percent, en wel aan de openbare scholen met HET DRUKKE LEVEN IN WATER GRAAFSMEER. De reclame-koningen Barnum en Bailey hebben nu in Watergraafsmeer in den letterlijken zin van het woord! hun tenten opgeslagen, hun reusach tige tentenstad. Ver van Amsterdam, op de terreinen, van Oud-Roosenburch, daar verheffen zich reuzen-teekenen van den moder. nen Ainerik. ondernemingsgeest. Het was Woensdagavond een ge- krioel van mraschen op den Water- graafmeerschen weg, menschen dit de eerste voorstelling van het beroem de Amerikaansche circus wilden bij\ wonen, duizenden nieuwsgierigen, die kwamen kijken naar de dingen die op en om de terreinen dier sprookjesach tige onderneming zouden geschieden. Er was uit voorzorg een groote poli tiemacht op de been om zoo noodig de orde te handhaven. Op den weg ratelde het voortdurend! van rijtuigen, toeterden en helden de fietsers, schreeuwden, de negocianten achter de rijen, wagens met fruit etc. De café's aan den weg hadden zich. versierd met kleurige lampionnen, rijen, als op groote dagen van blijdi feesten. Het woelige beweeg, het gewirwar der dichte menschendrommen, de vele geluiden, gaf den Watergvaafmeer- schemveg het aanzien van een kennis weg. Op Oud-Roosenburch zelf w&s het kei-mis. In de smalle laan over het bruggetje schreeuwden de opkoopers van kaarten door elkaar, ..voorzie je van kaarten als je je hoed niet verlie zen wil,"; „voorzie je van kaarten, als je je likdoorn's niet wilt laten aftrap pen," „menschen, inenschen denk aan het gedrang." Een groote beignets-kraam, een speelgoed-kraam, oliebollen en zuur kramen, kop-van-jut, pak de leuning, alle§ stond tusschen het geboomte langs de smalle rijlaan. En de menschen. zelf ratelden en zwatelden tusschen d kermi s-gelu idën. Een eindje door en men was op de TERREINEN VAN BARNUM EN BAILEY zelf. Twee wagens, het best te vergelij ken met de woonwagens van kermis reizigers waren ingericht voor ticket bureau. Aan. den eene-n wagen kon men plaatskaarten koopen f 0.65 en f 1.30, aan den anderen de duurdere plaats-biljetten. In een halven kring strekken zich kleine tenten uit, met fantastische, kleurig beschilderde doeken, Chinee- sche tweelingen, slangenbezweerders, en allerlei menschelijke abnormalitei ten, uniek in veelzijdigheid en grieze lige griezeligheid. Het publiek heeft hier op deze terrei nen vrijelijk toegang en dit milieu, do schreeuwend© mannen voor de ten ten, op verhevenheden, de bijzondere wagens, had het aanzien van een vroo lijk kermisterrein en deed, daar op die plaats ook denken aan wedrennen. Wanneer men aan een der wagens zich van een plaatskaart voorzien heeft kan meai den hoofdingang bin nentreden. Met palen en touwen zijn daar verschillende doorgangen ge maakt, zoodat alles zeer -eregeld gaat. We komen nu in de afdeeling „men schelijke curiositeiten" en d'e wilde diex-en-tentoonstelling. In de groote, langwerpige tent zijn lang de zijkanten de dieren in cretraliede- wagens ten toon gesteld en in het midden is een estrade voor de wondermenschen. In de wagens zijn luipaarden, hye na's, tijgers, leeuwen, een ijsbeer, een nijlpaard, allerlei soort vreemde vo gels enz. enz. In hun suffe, domme- ligen rust, liggen daar de reuzen van het woud met Barnum en Bailev's on derneming over de heele wereld ge sleept. Kudden goedige olifanten vor men het sluitstuk van de dieren-expo Maar miinheer Schwendy i liet zTjn partner zich vermanend hooren. Nu. laat mij even uit&pre-ken, verontschuldigde zich de president en zich wecler tot de orn de tafel Zitten dén wendend vervolgde hij De officier van justitie! doet slechts zijn nlicht. als hij niets on beproefd laat wat er toe zou kun nen leiden om de misdaad aan het licht te brengen. Hij zou zich aan groot plichtverzuim schuldig ma ken indien hij niet zoo optrad. Dus u treloofb nog, dat er van een misdaad sprake is, mijnheer Schwendy? vroeg Gottheiner eenigs zins spottend'. Daaraan kan toch zeker met getwijfeld worden antwoordde Schwendy, terwijl hij opstond en zijn stoel terugschoot. Maar mijnheer de president! riepen nogmaals zijn medespelers. Wilt u mijn kaarten overne men. mijnheer Baumeister? vroeg Schwendy aan een heer, die naar het spel ziende, achter zijn stoel gestaan had en trad, r/idat deze aan zijn verzoek had voldaan, naar de groote tafel. Mag ik vragen, welk oordeel l de heeren zich -eigenlijk omtrent de zaak hebben gevormd? Hij zag, een stoel b;; de tafel schuivende, de spottere met zijn heldere, ver standige oogen zoo scherp en door dringend aan, dat deze daardoor in verlegenheid -geraakten. Maar, waarde vriend!, je doet precies alsof we voor je zaten op het bankje der beschuldigden, of ten minste op dat der getuigen, lachte Rosen, teirwijl hii den presi dent op den schouder klopte. Gij. heeren van het gerechtshof, meent in de meest -©wane zaken een mis daad te zien, en toont daarvoor evenveel belangstelling als een. arts voor een interessant ziektegeval. Het drama van het Lauerbosch is werkelijk een geval dat onze be langstelling waard is, antwoordde Schwendy. Met uw verlof, dat vind ik nie- riep Gottheiner. De dcode was een landlooper, die, dronken zijnde, zich in het kreupelhout heeft neergelegd om zijn roes uit te slagen en daar door den bliksem is gedood. Dit werd gezegd met een beslistheid, alsof de man er zelf bij was geweest. Gü vergeet dat uitgemaakt is, dat de dood het- gevolg moet zijn geweest van een geweer- of revol- verkogeJ, wierp men hem tegen, maar hij liet zich daardoor niet v-an zijn meenang afbrengen en sprak hoofdschuddend - Dat heeft men tengevolge van den toestand, waarin- het lijk ver keerde, toen het gevonden werd', niet met voldoende zekerheid kun nen vaststellen. De kïeedi- -en het ondergoed gaven geen aanleiding om- te ver onderstellen dat het een landlooper was. Het beetje lijfgoed dat op het lijk gevonden werd, kan- men nau welijks met den naam- van kl'ee- di'ttg bestempelen. antwoordde Gottheiner huiverend, terwijl' hij uit het voor hem staande glas ron den wijn snel een teug dronk. Bovendien bedelt dergelijk soort van vagebonden alles bijeen. Een man van goede affomst zou toch door zijn verwanten als vermist moeten zijn aangegeven^ liet de fabrikant Rot.holz zich hoo ren. waarop de heer Schwendy antwoordde Volstrekt niet, er zijn -in Duitschland duizend-en:, die zonder vaste woonplaats of een eigen thuis rondzwerven, en onbekend langs den weg kunnen sterven. Maar ik geloof toch niet-, dat de dood© van het Lauerbosch tot d!ie soort van menschen Reeft behoord', voegde hij.er met nadruk bij. Ik ook niet. sprak Rosen. doch deel uw inzicht in de zaak niet. Ik houd den claode voor een zelfmoordenaar, die voor het ten uitvoer brengen van de wanhopige daad' een plaats heeft uitgezocht, waarvan hij zeker kon veronder stellen. dat die niet zoo spoedig zou worden ontdekt. Als uw onderstelling juist is, dan heeft hij zijn doel volkomen bereikt, mensrde zich thans dr. Lamprecht, een nog jong, maar zeer geliefd arts. die reeds een aanzien lijke -riictijk had. in het gesprek. Ér moeten maanden sedert den dood verleppen zijn, vóór het lijk werd srevonden Hebt gij- het lijk gezien vroeg men. De dokter knikte bevestigend, maar maakte tevens een afweren de handbeweging en sprakBe spaar mij de verdere beschrijving, het was eenvoudig een afschuwe lijk gezicht. De zelfmoordenaar is een vreemdeling en heeft met opzet elk spoor, dat tot zijn herkenning kon leiden, uitgewischt, verdedigde Ro sen zijn meening nader. De oproeping heeft in de meest gelezen couranten gestaan e-ni wat zou er een vreemdeling nu toe kunnen brengen om juist naar het Lauerbosch bij Lübeck te gaan om daar een plek uit te zoeken, die zelfs aan veel inwoners van onze stad onbekend is? bracht Rotholz er tegen in. Hij kan immers vroeger wel in Lübeck gewoond hebben, ant woordde loosen, zonder zich uit het veld te laten slaan. Dat zou een aannemelijke ver klaring zijn, als niet slechts elk voorwerp ontbrak waarmee d'e daad is begaan. De voorzichtigste zelf moordenaar kan het voorwerp, waarmee hij zich van kant maakt, toch niet vooruit doen verdwijnen, sprak Schwendy met- een; slim glim lachje. Waarom niet? Hij kan vergif hebben ingenomen, ©n nog tijd ge had hebben, het fleschje in den weeken, moebassigen grond te ver bergen riep Rosen bijna heftig uit. Waarom heeft men de in gewanden van den dood© niet on derzocht of er soms sporen van ver gif konden worden aangetoond? Zoudt ge denken dat men daarnaar een onderzoek had moeten instellen Zeer zeker, antwoordde Ro sen. Zou men de aanwezigheid) van vergif niet meer hebben"kun nen aantoon en dokter? Dat wel. zeide Lamprecht, - maar de onderzoekingen zouden hoogst waarschijnlijk tot. niets ge leid hebben. Alles wijst op een; moord, gevolgd door diefstal. Geheel mijn meen-ing, stem de president Schwendy toe. er was geen aanleiding om een onder zoek naar vergif in te stellen.- Het is een brutale roofmoord geweest. Vele anderen waren van dezelfde meening en men scheen- over dit onderwerp uitgepraat. Op eens echter liet zich een stem die men nog niet vernomen, had, hooren "Neemt me niet kwalijk heeren, maar ik kan uw opvatting in deze niet deelen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2