de "heer Waldteck-Rousseau tc Toulou-, se heeft gesproken." De Duilsche oud-minister von Miquel is Woensdag te Frankfort met veel pracht en praal begraven. De ministers van Rheinhaben en Schönstedt waren aanwezig, evenals het magistraatscollege, de gemeente raad en vele deputaties. De Keizer had een krans gezonden. Czaar en Keizer. De heerschers van Rusland en Duitschland hebben elkaar natuur lijk ..ondubbelzinnige blijken van vriendschap en hoogachting" gege ven in d'en vorm van benoemin gen tot rangen in elkanders lager. Wilhelm II is nu commandant van een Russisch dragonder negiment en Nikolaas mag zich tooien met de uniform van het tweede regiment Gardedragonders ,Keizeriit-Alexan dra van Rusland". Heerlijk niet waar Maar ook hunne trouwe die naren werden niet vergeten. Rijks kanselier von Bülow kreeg de An dreas orde evenals do opperhofmaar schalk Eulenburg. Anderen werden verblijd met des Czaren beeltenis- Do Russische minister Lamsdorff ontving de orde van Verdienste der Pruisische Kroon, terwijl generaal Freederichsz het recht heeft het grootkruis van den Rood'en Adelaar ta dragen. Donderdagochtend om acht uur hield de Duitsche vloot een grootc oefening. Zij deed een schijnaanval op de kust in de Dantziger Bocht, die door de strand batterij en en de kusfcdevisie verdedigd- werd. De Keizer en de Gzaar zagen het schouwspel aan op het slagschip Keizer Wilhelm II. De beschouwingen in do bladen over deze gebeurtenis blijven na tuurlijk niet uit. De Duitsche pers houdt zich zeer kalmZij bepaalt zich meest tot het weergeven van die vriendelijke be groeiing van de „Norddeutsche" die. in Rusland, weerklank heeft gevonden in een heel kort woord) van het officieuze „Journal de St. Petersburg". Men wil blijkbaar af wachten of dit beleefdheidsbezoek van gunstigen invloed- zal zijn op het totstandkomen) van het nieuwe Duitsch-Russi sche handielstractaat hooger spant men echter zijn ver wachtingen niet. De „Köln. Ztg.", welker betrek kingen met het Duitsche ministerie van buiten'landlsche zaken bekend zijn, dikt de vriendelijkheden van do Norddeiutsc-he" neg wat aan. Tegenover het Drievoudig Verbond, zegt zij. is hert Tweevoudig Ver bond gesteld. Al beeft dit eerst bij ons bedenking kunnen wekken, de tijd heeft ons geleerd dat men in het Tweevoudig Verbond1 geen be- dtreiging heeft te zien. Dit is zoo wel te danken aan een langzaanen ommekeer in dien geest van de Fran-schen als aan- dlera Russischen Keizer en zijn raadgevers die den twijfel aan de vredelievende be doelingen van die Russisch-Fransche entente hebben weerl-egdl en dit verbond zijn agressief karakter hebben- ontnomen. Een bewijs voor liet vertrouwen diat in dit opzicht bestaat, is gel-egen! in het feit dat Duitschland1 zonder eenige bezorgd heid en zelfs met welwillende be langstelling het bezoek tegemoet- ziet dat de Keizer van Rusand na de samenkomst van Dantzig aan Frankrijk zal brengen. Ondier dle-z-e omstiandigbed'en kan geheelDuitsch- land zonder verschil van partijrich ting zich vereenigen met de ver welkoming van den Gzaar door Kei zer Wilhelm. Het is niet bekend of }>i zonde re politieke vraagstukken tusschen de beidie Keizers era hun eveneens aanwezige eerste raads lieden verhandeld zullen worden; er staat ook geen vraagstuk zooda nig op den voorgrond dat mien er mondeling tot bijzondere overeen stemming over zou moeten gera ken. Dat overigens bij die ontmoe ting ook politieke waagstukken tusschen de beide vorstelijke bloed verwanten en nog meer tusschen hun beide raadgevers kunnen aan geroerd warden, ligt voor de hand- Als deze samensprakiragen de over tuiging helpen versterken van het aan weerskanten oprecht gevolgde vredesbeleid, zal deze uitkomst met zonder nut zijn, omdat het de hoop Daarop trad dr. Lamprecht op hem toe en fluisterde hem eenige woorden in het oor. Eenigszins ver schrikt haalde Fritz Herrlich zijn horloge voor dien dag. Je hebt gelijk, OU», het is hoog tijdwaarom heb je mij niet eer der gewaarschuwd? Hij riep den kellner. betaalde zijn vertering, en verliet de heerera beleefd groetend, de zaal. Dokter Lamprecht wilde hem volgen, maar werd in- zijn voornemen verhinderd door W il- son die op hem toetredend, op de hem eigen, eenigszins onhandige wijze een buiging voor hem maak te en hem eenige woorden toevoeg de die den jongen dokter eenigs zins schenen te verbazen. Hij stond hem echter beleefd te woord, reik te Wilson daarna de hand en be gaf zich snel naar de vestiaire, waar Herrlich op hem wachtte. Gezworen vrienden, sprak Gottheiraer knipoogend. terwijl hij 'dokter Lamprecht nakeek. Zij zijn schoolkameraden ge weest. men zou bijna kunnen zeg gen pleegbroeders, antwoordde hierop professor Fritzsch. Ja. ja, het was een eigenaar dig idee van den oud'en senator op de bestendiging van vreedzame betrekkingen in heel Europa slechts kan versterken. Uit de Beeweit^rereld. Iemand die zijn naam niet noemt, maar blijkens zijn mededeelingen zeer goed op de hoogte is van wat er om gaat in de boevenwereld, doet in het, „Hbld." eenige onthullingen over in brekers, diefstallen, zakkenrollers enz. Hij meent dat vooral door medewer king van de ingezetenen en niet door versterking der ^olitie, aan de mis daad den kop in kan worden gedrukt. Hij schrijft o. a. over de zakkenrol lers: - Zooals een dier lieeren eens aan een Berlijnseh rechercheur zeide. tracht een ervaren zakkenroller zich eerst te vergewissen of hij, dien roera op het oog heeft, eenige waarde bij zich draagt. Dit geschiedt door cene lichte aanrakinr van den bedoelden persoon ter plaatse waar men vermoedt dat portefeuille of portemonnaie geborgen is. Weet hij dit, dan gebruikt hij op het passende oogenblik den geoefenden middelvinger en wijsvinger als een tan-- en op deze wijze haalt hij ie mand de voorwemen uit den zak voor dat de bestolene recht weet wat er ge beurd ia Vergezeld van een handlan ger, die op een korten afstand van. hem staat, worden aan dezen de ge stolen voorwerpen afgegeven, die zich daarmee in minder dan een seconde verwijdert., zoodat de eigenlijke dader niet licht in het bezit der voorwerpen wordt aangetroffen. Zoo gaat 't in den regel toe, wanneer grootc drukte op straat of op spoorv.egperrons de han delingen dier schurken vergemakke lijken. Als ik nu nog zeg dat een zakkenrol ler zorg draagt niet ie lange mouwen te dragen, om niet gehinderd te wor den in zijne, bewegingen, en dat hij zich dagelijks oefent in het gebruik der beide genoemde vingers, en dat hij reeds als -^schoten knaap begint te debuteeren op beSchonkenen en op slapenden, die hij aantreft op stoepen en in openbare -boenen, dan heb ik naar ik meen vrij wel alles gezegd wat te dezer zake van. nuttige leering kan zijn. De hoogleeraar in de zwarte kunst geeft echter raadgevingen, hoe zich te gen zakkenrollers te gedragen. Daar van zegt hij: Dat men niet moet handelen als vele vrouwen, die haar geldbeursje als 't ware open en bloot in een zij- of ach terzakje van hun mantel dragen, spreekt vanzelf. Maar behoorlijk in een binnenzak van jas of vest gesto ken, is men nog niet altijd zekgr dat die portefeuille of beurs niet gerold zal worden. Een kleermaker, met wien ik eeni- gen tijd geleden over dit onderwerp sprak, zeide mij, dat een zeer een voudig middel kon worden aangewend. De tailleur, zooals hij zeide, moet over den binnenzak een klep maken zoo lang als de zak zelf is en die onderaan met een knoopje aan de voering van de jas kan worden vastgeknoopt. Even zoo moet in den broekzak een apart zakje worden aangebracht voor de beurs en op gelijke wijze bevestigd. Merkt nu een .beurzensnijder, dat ie mand een portefeuille bij zich draagt, en wil hij die rollen, dan kunnen zijn beide genoemde vingers hem niet van dienst zijn, want zij zullen glijden langs de klep en niet in den zak. En wie nu meent dat zulk een klep lastig in het gebruik van den zak Is dien kan ik verzekeren-, dat hij zich vergist Ik zeg dlit op grond' van eigen ervarinf Nu de herfst en winter nadert, ein digt ook langzamerhand de zakken rollerij. Thans komen aan dé orde de diefstallen van pardessus en overjas sen in gangen van huizen, school ?n sociëteitsgebouwen; wie zich voor scha de wil vrijwaren, boude dit thans voor gezegd. Stadsnieuws Haarlem, 13 Sept. 1901. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Uitspraken. Terechtzitting van 12 September 1901. J. G. Bonekamp, vletterman, te Velsen, diefstal, een maand gev.-straf K. Wezel, visscher, te Westzaan, diefstal, 2 maanden gev.-straf. A. Span, sjouwer, te Wormer- veer, diefstal, een maand gev.-straf. A. M. Wijers, zonder beroep, te Haarlem, diefstal met valschen sleu tel, 8 dagen gev.-straf. G. Mulder,smid, en C. W. J. de Lamprecht, om den zoon van zijn schoenmakerzeide Gottheiraer. Hij werd echter in d!e rede ge vallen. Senator Egger een hoogbejaard heer met sneeuwwit haar, een nog eenigszins blozend gelaat en leven dige cogen, die nu eerst zijn partij tje ecarté geëindigd had, sprak op hefc srezelschap toetredende Een kranige kerel, een degelijk jurist-, die Frilz Herrlich. Denkt gij er ook niet zoo over, mijnheer Schwendy? Zonder twijfel, gaf deze open hartig ten antwoord, is hij dat, ofschoon ik het in dit gieval niet met hem eens ben. Dat behoeft immers ook niet, riep Roseai spottend uit, die den vriend van zijn jeugd gaarne ©en beetje mocht plagen. jij als pre sident vam het gerechtshof en Herr lich als verdediger jelui bent immers per se opponenten Zeker nietwel is dat het ge val met den officier van justitie en den verdedigdantwoordde Schwendy, en die krijgen het zelfs niet zoo heel spoedig met el kaar aan d'en stok. Zij weten zich beiden dat brengt de goede vorm mee tie beheerschen. Bruyn, daglooner. tc 's Hagc, diefstal 2 pers., de le drie weken gev.-straf, de 2e ontslagen van rechtsvervolging. C. A. Schipper, klerk, te Zaan dam, mishandeling, f 10 boete of 5 da gen hechtenis. J. Groen Hz. en I. Stam Az., ma trozen, Egmond aan Zee, diefstal, vrij gesproken. S. Schelvis en A. Schellevis met selaar en kruidenier, te Wijk aan Zee en Duin, mishandeling, vrijgesproken. A. Schelvis, bierhandelaar, te Wijk aan Zee en Duin, mishandeling, li dagen gev.-straf. Kantongerecht. (Vervolg uitspraken). A. H. te. Haarlem wegens id. tot 1- of 1 d. h. J. K. to Velseu wegens lij den met een rijwiel zonder licht tut f 0.50 of 1 dag hechtenis. L. K. tc Bloe men daal wegens id. tot I. of 1 dag hechtenis. B. Ph. v. H. te Haarlem wegens z. verg. een mestverzameling houden tot 1. of 1 dag h. G. L. te 's-Gravenhage wegens met een rijwiel op een trottoir rijden tot f 0.50 of 1 dag h. L. M. B. L. te Haarlem wegens in een weg palen te doen plaatsen tot f2. of 2 d. h. H. de W. te Zandvoort we gens langs het strand koopwaren ven ten tot f 1. of 1 d. h. W. J*. de W. we gens id. tot f 0.50 of 1 d. h A. M. J. t W. te Zandvoort wegens id. tot f 0.50 of 1 d. h. M. S. te Zandvoort wegens id. tot f 0.50 of 1 d. h. A. v. d. M. tc Zandvoort wegens id. tot f 1. of 1 d. h. W. B. te Zandvoort wegens de Kerk straat met een rijwiel in verboden rich ting berijden tot id. J. S. E. onbekend wegens in dronkenschap de orde ver storen tot f 3. of 3 d. h. A. C. K. zwer vende wegens dronkenschap bij 4e her haling tot 3 weken hechtenis en een jaar opsturing naar een Rijkswerkin richting. Ph. H. P. te Haarlem wegens dronkenschap bij lo herh. tot 3 dagen h. H. O. te Beverwijk wegens id. tot 1. of 2 dagen h. H. v. d. W. te IJmui- den wegens id. tot f 1. of 1 d. h. F. S. te Dmuiden wegens id. tot id. J. v. d. W. te IJmuiden wegens id. tot id. H. K. te Wijk aan Zee wegens id. tot f 2. of 2 d. h. N. P. te id. wegens id. tot f 1. of 1 d. h. C. S. te id. wegens id. tot id. J. v. d. B. te Haarlem wegens id. tot id. A. T. te id. wegens id. tot f2. of 2 d. h. J. M. te Heemstede wegens id. tot id. J. R. te Haarlem wegens id. tot id. J. v. d. H. zwervende wegens id. tot f 1. of 2 d. h. A. R. te Haarlem wegens id. tot id. II. P. te Haarlem wegens id. tot f 1. of 1 d. h. J. W. S. te Haarlem wegens id. tot id. A. E. te Amsterdam wegens id. tot 2. of 2 d. h. J. K. te Haarlem wegens id. tot id. J. H. te Haarlem wegens id. tot id. R. G. te IJmuiden wegens id. tot 2 maal id. D. H. te Bloemendaal wegens id. tot f 1. of 1 d .h. W. L. te Zandvoort wegens id. tot f 2. of 2 d. h. G. H. te Vogelen zang wegens id. tot f 1. of 1 d. h. C. de J. te Haarlem wegens id. tot f 1. of 2 d. h. C. v. d. M. te O verveen wegens id. tot f 1. of 1 d. h. J. B. te Velsen we gens id. tot id. H. J. II.L. te IJmuiden wegens id. tot f 2. of 2 d. h. B. C. te Be verwijk wegens id. tot 1.. of 1 d. h. C. P. N. te Amsterdam wegens id. tot f2. of 2 d. h. P. J. A. B. te Haarlem we gens id. tot f 1. of 2 d. h. G. H. C. te Haarlem wegens id. tot f 1. of 1 d. h. F. J. te Haarlem wegens id. tot id. J. B. te Haarlem wegens id. tot f 2. of 2 d. h. H. J. te Haarlem wegens id. tot f 1. of 1 d. h. A. S. te Haarlem wegens id. tot id. J. K.te Velsen wegens id. tot id. J. S. te Bloemendaal wegens id. tot id. J. v. d. W. te Haarlem wegens id. tot 2. of 2 d. h. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Botterdam. H. M. wenscht Rotterdam, als tweede koopstad en d© eerst© havenplaats van het land Haren Gemaal persoonlijk te toonen. Tot dit doel zal het Koninklijk Echtpaar a.s. Maandag een rijtoer ma ken langs de havens van den Rechter oever. Voorts zal het Koninklijk Paar het raadhuis bezoeken. Verder zal een bezoek worden gebracht aan ccn der gTootste gemeente-inrichtingen in eigen beheer, nl. aan de gasfabriek. Ten slotte zuilen Hare Majesteit en de Prins, begeleid door B. en W., den di recteur der gemeente-werk en en den havenmeester, een watertocht doen langs de havens en de rivier, om daar na de reis naai- de Residentie voort te zetten. De Koningin beoogt met den rijtoer den Prins een overzicht te geven van het buitenlandsch en birmenlandsch scheepvaartverkeer. Daarna gaat het Koninklijk Echtpaar aan het nieuwe ponton van de Leuvenhaven, dat met bloemen versierd zal worden, aan boord van het stoomschip Columbus van de HollandAmerika-Lijn, om de havens te bezichtigen. Bij het bezoek aan de fabrieken voor gas en electriciteit zal de meeste tijd besteed worden bij de electrische cen trale. Dat moet men bij Herrlich dubbel apprecieeren, sprak Gottr beiner, ofschoon men 't hem kon aanzien: dat het piekje van den president hem had: getroffen. Het is opmerkelijk, hoe spoedig en hoe goed hij zich de goede vormen heeft eigen weten te maken. Geen wonder, hij is immers als het ware in het- huis dier Lamp rechts opgevoed, heeft het gymna sium en de universiteit bezocht. Hoe het zij, hij is eera achtens waardig© en innemende jonge man riep de oude senator, die in- tusschen aan de tafel plaats geno men had uit. Zeker, bevestigde Gottheiraer, maar hij had mijns inziens be* ter gedaan, zich niet in Lübeck te vestigen. Hij is toch eera geboren Lü- becker I Dat is waar, maar niettegen staande die bescherming, dio hij van Lamprecht ondervindt, kost het hern toch moeite toegang tot dte ver schillende familiën te verkrijgen-. Men zal den schoenmakers zoon nooit voor vol willen aanzien-. Dat begrijp ik niet', sprak de senator hoofdschuddend'. Herr- Telkens duiken in de buitenlandsche pers berichten op omtrent reizen, die onze Koningin zou gaan ondernemen. Thans wordt aan de Corriare del la Sera uit San Ram© bericht dat Zij een deel van den winter daar zou gaan doorbrengen, en waarschijnlijk, om dat de voornaamste villa's aan andere hoogc gasten verhuurd zijn. Haar in trek nemen in een van de groote hotels. Uit de Staatscourant. Benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw L. Broekema. hoofd directeur der Rijkslandbouwschool, tevensdirecteur der afdeeling Hoogere Land- en Boschbouwschool te Wage- ningen; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. Bergacker. wethou der van V.'ageningen. Het Centrum verneemt uit goede bron, dat naar alle waarschijnlijkheid inr. zE. baron Mackay, afgevaardigde voor Kampen ,tot voorzitter der Twee de Kamer zal gekozen worden. Car. Nat. Schoolonderwijs. De Verceniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs hield Woens dag te Utrecht onder presidium van prof. dr. J. Woltjer een algemeene vergadering. Nadat de vergadering door den voorzitter met een korte toe spraak was geopend, werd het jaar verslag vastgesteld. Hieruit bleek, dat de toestand ongeveer stationair is ge bleven. doch eerder vooruitgang dan achteruitgang is te constateeren. Ook de toestand der financiën geeft reden tot tevredenheid. Brand. De brandweer te Amsterdam heefi Woensdagnacht kort na het midder nachtelijk uur haar diensten moeten verleenen tot blussching van een vrij krachtig uitslaanden brand in het ach terperceel van Vondelkade 99. Hier is gevestigd de brood-, koek- en beschuit bakkerij van F. B. Jeene. Voor is de Winkel, daarachter) volgt het woon- en slaapvertrek en daaraan grenst de op een plaats uitkomende bakkerij. De brand is hier bgonnen. Waarschijnlijk heeft het vuur eenigen tijd gesmeuld, wellicht zelfs reeds geruimen tijd in de bakkerij en aangrenzende binnen kamer gewoed, eer de buren het ge vaar bemerkten. De brandweer werd toen gewaarschuwd, en nadat het vuur krachtig was aangetast, kon de om vang van den bi-and beperkt worden tot de bakkerij, die geheel uitbrandde, en de binnenkamer, die mede veel te lijden had. Winkel en zijvoorkamertj© leden hoogstens waterschade. Het onaangename van het geval was, dat de bewoners, man, vrouw, en twee kinderen van beneden de twee jaar, niet thuis waren. Van de buren ver nam d'e politie, dat de heel© familie aan het bruiloftvieren was ergens in de Watergraafsmeer. Een onaangena me thuiskomst stond het gezin van den hakker Donderdagochtend te wach ten; al zal de moeder zich gelukkig re kenen, dat. zij haar twee kindertjes mee ter bruiloft nam en ze niet in de bed stee achterliet. Deze brand zou anders zonder twijfel een treuriger verloop hebben gehad. Letteren en Kunst. Naar men meldt, zal tot hoofdredac teur van Het Tooneel, officieel orgaan van het Ned. Tooneelverbond, worden benoemd de heer H. L. Berckenhoff te Amsterdam. Nicolaas Beets. Nederland's oudste dichter viert heden zijn zeven-en-tachtigsten ver jaardag. Nog steeds is hij werkzaam. Onlangs schreef hij nog den merkwaar- digen bundel verzen, dien zijne be scheidenheid „Dennennaalden" heette. De „Standaard" wijdt een hoofdarti kel aan den man, die in zijn late diclu tergave niet aan het dorre winterge tij de, maar aan dim gloed en de kleuren, de tinten en tonen van onzen vaak zoo verrukkelijk schoonen Hol- landschen herfst deed denken. „Weemoedige gedachte, straks zal ook deze dichtharp verstommen. „Want wat we bovenal in den grij zen zanger eer en, is dat óók hij, op zijne wijze, naar zijn inzicht en al trok hij dan ook niet met ons op in de antirevolutionaire gelederen steeds in zijn geestvol lied geroepen heeft tegen den geest der eeuw. „God eeren is de hoogste eere" was ook zijne leuze, en dies heeft hij zich de Christelijke belijdenis niet ge schaamd. Wat ons dan ook scheide, zijn naam blijft ons dierbaar. lich is mij altijd een welkome gast; ik vind het alleen maar jammer, d'at hij zich zoo zeldiera bij mij pre senteert Maar u zoudt hem toch zeker geien dochter tot vrouw willen ge ven. mijnheer Egger, riep Gotthei raer spottend uit. Tot mijn spijt, heb ik geen huwbar© dochters mieer, doch ik zou het mij tot eera eer rekenen iemand als Fritz Herrlich als schoonzoon te bezitten, antwoord de de senator met zijn vriendedij- ken innemen den glimlach. Nu. als uw vriend Lamprecht er even zoo over denkt, dam huwt Herrlich ten slotte toch nog een senators dochter, riep Gottheiraer lachend uit. Ik twijfel niet aan het onbe vooroordeeld zijn van Lamprecht, sprak de heer Egger. Maar het wil mij voorkomen, dat de woder- zijdsche neiging van Gaecilie en Herrlich om eera huwelijk te slui ten niet zeer groot is. Bed dien schij nen hun affecties elders geplaatst te hebben. Is het dus waar, wat men mom nel t John Langenbruch en Gaecilie Lamprecht? vroeg Rotholz- „Wie Beets' oudsten, bundel nog eens ter hand neemt, staat aan het graf van vrouwe Bilderdijk zoo verre wij ken dc heugenissen van dezen zanger terug in het verleden. Tot het begin disr vorige eeuw, toen het noe- onzeker was, of Holland, al was ook de Fransch man geslagen, wel ooit weer herleven zou. De Stastoks leefden rustig-en-wèl van hun renten; het jongere geslacht zou eerst ontwaken vanwege het „woest, gehuil der ontzinde muiteren", het „vaderlijke" bestuur van Koning Willem I meer dan moede. „En Holland is herleefd. We waren nog geen „nation éteinte", al bleek ook andermaal Poot's zeggen op ons van toepassing: ..Tot 's middags, by gelykenis, heb ik geslapen op den ak ker. Nu word ik met beschaamdheid wakker, en zie dat bet zoo laat al is." „Er wordt juister onderscheiden. Ei gen beginselen staan helderder voor het oog. Er is weer drang voort te va ren. De* vrees voor nieuwe, nog onbe gane wegen, die het beginsel eischt, is overwonnen. De lessen van bet ver leden hebben vrucht gedragen. Niet in stilstaan wordt meer heil gezocht. En daarom kan 't begin dar 20ste eeuw den lande ook heilrijker zijn dat der 19de eeuw. „Maar waar is de dichter, die ons ook nu zijn bezielend lied voorzingt op den weg Uit de Arbeiders were ld BUITENLAND. Drie honderd veertig werklieden der groote Fransche Peugeot-rijwielfa- briek te Fives-Lille hebben den arbeid neergelegd. Rechtszaken. Eea vergissing P Voor het gerechtshof te 's-Gravenha ge stonden Donderdag terecht drie jon gelui uit Axel, die door de rechtbank te Middelburg waren veroordeeld tot zeven dagen gevangenisstraf ieder, wegens mishandeling van een arbei der nabij een herberg te Axel. Het merkwaardige in deze zaak was, dat de derde beklaagde pertinent ver klaarde bij de gepleegde mishandeling niet tegenwoordig te zijn geweest doch wel zijn broeder, en dat er dus een vergissing in den persoon heeft plaats gehad, in welke beweriri"- hij ,en krachtigste werd gesteund door zijn beide medebeklaagden en... door den bewusten broeder zelf, die als getuige-infoormant voor het hof cre- hoord, uitdrukkelijk verklaarde dat. hij en niet zijn broeder medeplichtig was aan de gepleegde mishandeling. Desniettegenstaande vorderde adv.- generaal mr. Reitma bevestiging van het vonnis, zich grondende op de even pertinente verklaring van den mishan delde en nog een getuige, dlat de oor spronkelijk gedagvaard!© en. niet diens broeder de dader was. Als verdediger van den 3en beklaag de trad' op mr. Dieleman, advocaat te Middelburg, die slechts kon wijzen op het zonderlinge in deze zaak, dat twee getuigen hun beschuldiging tegen den 3en beklaagde volhouden, niettegen staande allei drie de beklaagden en d'e bewuste broeder zijn onschuld verkon digen. Opkoopen van militair goed Het openbaar ministerie bij het Haagschei kantongerecht heeft Donder dag f 10 boete gevorderd tegen een koetsier, die zonder vergunning van de militaire overheid, van een veldartil lerist had gekocht een schouderman tel. Dit kleedingstuk was uit de artille riekazerne ontvreemd door den stuk rijder die den mantel der koetsier te koop had aangeboden. De beklaagde beweerde niet te we ten dat hij zonder vergunning geen goederen van militairen mocht koop .n. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Os nieuwe Tusschensohoc!. Mijnheer de Redacteur! Zooals u bekend is, zal er naar alle waarschijnlijkheid eene nieuwe Tus- schenschool gebouwd worden in het Kleverpark. De benoodigde grond is reeds aangekocht en alleen wordt nog gewacht op de goedkeuring van Ged. Staten. Laten we hopen, dat deze goedkeuring worde onthouden. Ik vraag mij af, of men in dezen tijd wel Ik zie raiet in, waarom ik liet raiefc zou zeveren, d'aar het engage ment toch eerstdaags publiek zal worden, antwoordde d» senator. Zeker na de senators-verkie zing, mompelde Gottheiraer, terwijl Rosera riep Nu, Herrlich. heeft liet toch ook op een senatorsdoehter gemunt. Naar ik hoor, maakt hij welk van Johanna Langenbruch. Ja, en het meisje houdt ook veel van hem, maar de ouders wil len geen toestemming tot het hu welijk geven, sprak d'e bankier We hl, die tot nu toe in de courant verdiept was geweest. Zijn af komst is voor hen een beletsel. Egger schudde afkeurend het hoofd. Daarvoor had ik die Lan- genbruoh's te verstandig geacht. Ik kan hun, eerlijk gezegd, niet zooveel schuld geven.; ja, als zijn ouders in de Glockengiesser- siraat er niet meer waren, dan zou het wel gaan, sprak Schwendy. Maar als toekomstig senator Wie kan nu reads spreken van een toekomstig senator? woeg Eg ger eenigszins geërgerd'. U bent dus niet voor Langen bruch? sprak Gottheiraer snel era een slechter plaats zou kunnen kiezen? Wie toch moeten deze school bevol ken? De kinderen van onze eenvoudig© burgerlui, die. zoo ongeveer wonen tusschen de lijn van de paardentram en de Leid'sclie vaart met den Kinder huissingel en benoorden den Raam- singel; meestal dus kinderen, die om de school te bezoeken, den spoorweg over zullen moeten trekken. Het Noor derkwartier bevat ongeveer 600 leer plichtige kinderen, die voor 't grootste deel de school van den heer De Beer bezoeken en voor een klein deel naar de Opleidingsscholen gaan. Nu be hoeft men maar een spoorboekje na te gaan, om te zien, dat omtrent den aanvang en het einde der schooltijden \ele treinen do overwegen sniiden. Natuurlijk zal de H. IJ. S. M. hij het rangeeren der treinen geen rekening met het uit- en aangaan der school kunnen houden. Bovendien zal men bij de aanstaande verhooging van het terrein zooveel te rangeeren en te ver voeren hebben, dat men moeilijk zijn hoofd zal -kunnen breken met de zorg voor eene geregelde passage. Ik heb eens in Hengelo een kijkje genomen en nu kan ik de Haarlemsche burgerij wel voorspelleu, dat haar dit werk hier ook niet zal meevallen. 't Geeft eene ontzaglijke drukte en een ontzettenden rommel! En denken we nu een oogenblik, dat over al die hulpsporeu, verhoogingen, verlagin gen, door hulptunnels of over hulp bruggen,- of wat meer -mogelijk zij. dagelijks viermaal een vierhonderd tal kinderen zullen passeeren! Twee gevallen zijn mogelijk: de ouders zul len hun. kipderen, er niet aarwwagen, -of- -ze zullen bij 't aan- en uitgaan, der school in gestadige vrees verkee- ren. Een derde geval van onver schilligheid mag ik niet veronder stellen. En was er nu nergens beter plaats, dat moest men zich zonder morren bij het besluit neerleggen. Maar liggen ei dan tusschen het Heerenhek en hpl Kleverpark nog niet andere terreinen, welke geschikt, zijn om er scholen op tebouwen? Ik denk aan de Oude Ge vangenis, het Proveniershuis en de Duvenvoordestfraat, Als hot eerstge noemde gebouw gesloopt wordt met de aangrenzend© eigendommen van de gemeente, dan verkrijgt men daar een terrein, waarop desnoods wel twee scholen kunnen worden gebouwd althans wei één flinke school met schooltuin, speelplaats en gymnas tiekzaal. Ik hoorde, dat er plannen be staan om daar het Buitenhuis -heen te doen verhuizen en er aldus een Binnenhuis van te maken, maar ik betwijfel zeer, of dio directeur dier in richting, dien ik bij een bezoek aan 't Buitenhuis hoorde roemen over de heerlijke ligging van d'eze stichting, daarmee wel ingenomen zal zijn. Doch dat nog daargelaten; al kan wellicht een uitstekend Binnenhuis voor oude mannen en vrouwen en verlaten kinderera op het terrein van de Oude Gevangenis worden gebouwd meer beh'oefte is er op het oogenblik aan -eene geschikte plaats voor eeue Tusschenschool. En nu komt het mij voor, dat deze plaats daarvoor al bij zonder geschikt .is. Men zie de kaart van Haarlem er op na era men zal bemerken, dat de school dan in eene buurt komt te staan, waar zeer veel kinderen wonen, die haar zuilen be volken. De leerschool ligt ongeveer in dezelfde buurt en ik kan u als hoofd dier inlichting verklaren, dat de vele aanvragen om plaatsing mij in de laatst© jaren bepaald een last zijn ge worden. Bijna dagelijks komen er men schap, die plaatsing voor hunne kin deren vragen en als ik hun wijs op de beide scholen op het Leidsche plein dan antwoorden ze dikwijLs: „ja, dat gaat met dc grooten goed, maar de kleintje© had ik liever wat dichter bij: ik ben zoo bang voor, 1) de Leidsche- vaart en die bruggen!" En als men nu bedenkt,, dat er in de kom van dc oud© stad geen enkele openbare Tusschenschool is gelegen, dan moet men toch toegeven, dat er veel voor de genoemde plaatsing is te zeggen. Deze school zou de beide scho len op 't Leidsche plein dan voor een groot dèel kunnen ontlasten cn de bestaand© Tussclienscholen aan do Amstardamsche poort en de Parklaan konden voorloopig het noordelijk deeJ der stad voor hare. rekening houden tot de onderdoorgangen naar 't. Klever- park gereed zijn. Dc noordelijke uit breiding der stad zal dan wel eene groot© vlucht nemen en het houwen van een nieuwe school aldaar,beteren grond hebben dan thans; misschien zal 't dan wel blijken, dat eene nieuwe Opleidingsschool daar meer op zijn plaats is. Doch dat is van later zorg, voorloopig wcn^ch ik belanghebben den slechts wakker te schudden, opdat ze nog tijd hebben om alles te doen, wat mogelijk is. om dc school, waar op ze hunne kinderen gaarne willen plaatsen, in een© geschikte wijk van de stad te verkrijgen. U, geachte redacteur, denk zeggen- da voor de plaatsing blijf ik met ach ting, HET HOOFD DER LEERSCHOOL. 1) De Electrische tram. zichtbaar daarover verheugd. Dat wil ik er niet mee zeg- gen,, verklaard© de oude heer. Integendeel, Langenbruch zou een collega zijn, zooals ik e.r mij eera wensch. Hij is nog in zijn goede jaaien, krachtig en steeds bereid zijn weten en kunnen in den dienst vara 't algemeen' aan te wenden, ter wijl zijn handel en wandël onbe rispelijk is. Ik zou niets op hem weten aan te merken. Niets andei's, dan dat wij al tijd gaarne afstammelingen van oude Lübecker familiën in dc-n se naat kiezen, sprak Rosera. De senator maakte eera, afweren de handbeweging, terwijl Wehl uitriepMaar beste vriend', d'at conservatieve idee hebben we toch reeds lang laten varen. Of wij daaraan goed hebben gedaan, daarover zou nog te dispu teeren vallen sprak Gottheiraer, maar met betrekicing tot Langen bruch komt er nog iets anders bij (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2