NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Maandag 16 September 1901. No. 5587 HARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN Voor Haarlem per 3 maanden7 7 150 Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentien van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 yd Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02# Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden V 0.37J^ Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 129* de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem ia bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESa §ucc., Parijs 3P>" Faubourg Montm^Jre. DU nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 16 Sept. bevat o.a.: Het heerlijke leven in de concen tratiekampen IArbitrage drang Mc Kinley, De vlootmanoeuyres te Dautzig, Een halve ee< Wereld geschiedenis, Brieven uit Berlijn, Sportpraatje, Het opgraven van doodsbeenderen te Haarlem. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 54 van „De Zaterdagavond," letter kundig weekblad voor Jong en Oud, bevattende o. a.: Amstelhoek (met twee afbeeldingen), Een publiek gevaar (plaat van J. F. Nuyens), Haarlem mer Halletjes, Feuilleton: De jacht naar roem, Rubriek voor Dames Geen blijvende plaats, benevens de, gewone rubrieken, afbeeldingen, Schaakspel, oplossingen prijsvraag. Politiek Overzicht. De „Times" h'eeft op ©ene handi ge manier getracht die beruchte concentratie-kampen im een gunstig daglicht te stellen (men zie onder telegrammen in ons vorig nummer.) Niemand minder d)an Malian, de aide de camp van generaal B;en Viljoen heeft met toestemming van Sir Binddn Blood heit kamp te Mid delburg bezocht. De man moet ver rukt geweest zijn I De „vluchtelin gen" hadden niets dan lof voor de- behandeling van de zijdia der EngeL- schen. Alleen het vleesch Was niet erg lekker, maar dat kwam) omdat er zoo weinig geschikte waidlen voor 't vee waren. Malan keende „aangenaam verrast" naar dei Boe ren. terug. Wat hebben we dlie En- gelschen toch leelijk beschuldigd. Die edele, humane luidj-es hebben immers alleen het wel zijn hunner vijanden op het oog! Dat blijkt wel uit -alles-. Maar nu beeft iemand1 van B oorenzij dia 't zelf gezien. We weten 't nu. De kampen zijn heerlijke verblijfplaat sen. paradijzen, waar de arme „vluchtelingen" een- leven, hebben, zoo gemakkelijk,, dat ze voor alle schatten der wereld' niet meer naar hunne woningen zouden- willen te- rugkeeren, wat trouwens ook moei lijk zou gaan, daar die edelmoedige Britten die meorendeels in brand) gestoken en geplunderd' hebben, natuurlijk alleen met het mensch- lievend doel om de lieden- van 't overtollige te ontlastend Laat men nu geen kwaad- meer spreken van de Engelsche wijze van oorlog voeren, want d'e humaniteit is in geen enkelen krijg nog zoo op den voorgrond getreden, als nu in den- strijd fusschen 't groote Engeland en de vermetele Boeren,, d'ie nog al tijd de stoutheid hebben- om de vriendelijke Britten te weerstaan, msoms duchtig te kloppen, tot ontzetting van de „Times" en hare collega's, die natuurlijk over zooveel brutaliteit verstomd staan. Nu moet er weer een inval in Na- lal op touw worden gezet, zoodat iJe zonen- Albion's ook daar geen rust meer zullen hebben. Ze zijn diep te beklagen, de armen-, en dat is alles nu het loon voor je me-nschlievendheid. Ja, ondank is vs werelds loon. De drang naar arbitrage in de Boeren zaak wordt groofcer en groo te r. Volgens de „Indépendance" zal Frédéric Passy, voorzitter van het Fransche Genootschap voorScheids- gerecht tusschen de Volken, aan den Czaar een open brief doen toe komen, waarin gezegd wordt dat het werk der Vredesconferentie niet is voltooid. Smartelijke conflicten bedroeven de wereld en sombere gedachten verontrusten haar. De verwachtingen der volken keeren zich tot Zijne Majesteit, want de volken kunnen, niet gelooven, dat uit de ontmoeting met d'en Presi dent der Fransche Republiek en met andere hoofden van Staat gee- lie beslissingen zullen ontstaan, die de tegenwoordige ellenden ver minderen en de- vreezen voor de toekomst verwilderen. De „Petit Bleu" verneemt, d'at het algemeen bestuur van den Bel gischen Bond voor de Rechten van den Mensch besloten heeft een adres te richten tot alle regeeringen, die het protocol der Vredesconferentie hebben ond-erteekend in welk adres de Bond die regeeringen verzoekt, vriendschappelijk tusschenbeide te komen bij de Engelsche regeering om deze te bewegen toe te stemmen tot het voorstel van een schei disge recht, den 10 en dezer maand door de- gevolmachtigde afgevaardigden van- Transvaal en Oranje Vrijstaat gedaan aan den raad van bestuur van- het Hof van Arbitrage te 's-Gra- venhage. Wij kunnen dleze pogingen niet anders dan toejuichen, al moeten Wij. tot on-zen spijt aan den goeden ui-felag twijfelen. Buitenlandsch Nieuws. De manoeuvres te Dantzig. De samenkomst tusschen Czaar en Keizer behoort weer tot het ver- ledene. Nadat de oefening der vloot was afgeloopen-, h-ad er Vrijdag aan boord van de Hohenzoll-ern een middagmaal plaats. KedzerWilhelm zat tusschen dein Czaar en Groot vorst Alexis. Verder zaten aan Prins Hendrik, Bülow, Lamsdorff en anderen. Keizer W-ilbekn- uitte Lamsdorff zijne vreugde, dat hij h-e-m' begroeten kon. De Czaar reik te bij het afscheid Bülow de h-andl en gaf in warme woorden zijn vol doening te kennen over de met Kei zer Wilhelm doorleefde dagen. De Keizer vergezelde den Czaar tot aan boord van- de Standlamb en nam daar op de hartelijkste wijze af scheid van hem'. De vloot gaf het keizerlijk saluut. Op de hoogte van He-la scheidde de Standlairt van de haar volgende Hohenizollem, na vier uur koers zettend- naar Kiel. De Hohenaollern is 's avonds om ha'lf zeven te Ne-ufabrwasser bin- nengeloopen onder 't gejuich der menigte. Wederzijdsche beleefdheden De Czaar heeft aan graaf Walder- see de St. And!r,ea.s-orde verleend. Keizer Wilhelm heeft Donderdag avond Lamsdorff, den Russischen minister van buitenlandlsche zaken, in langdurig gehoor ontvangen en hem ten slotte zijn portret ten ge schenke gegeven. De Czaar in Frankrijk De groote vraag is nog altijd, zal de Czaar Parijs bezoeken of niet? De ..Figaro" geeft, als een „nog wel niet officieel, doch niettemin zeker bericht", de tijding, dat de Keizer d'en 20en in d'e hoofdstad zou komen, doch Temps" en „Dé- bats" verzekeren, dat er nog niets van bekend is. Een voorbeeld van die voorzorgs maatregelen te Reims moet de po litie d-e namen weten van alle men- schen, die ramen gehuurd hebben langs den weg, weiken- de Czaar zal komen. Nergens mogen tijdens het ver blijf van- den Czaar in Frankrijk, fotografische afbeeldingen- worden genomen 1 Venezuela en Columbië. De sensatieberichten blijven toe vloeien. Wat er van waar is, valt natuurlijk niet na te gaan- Een stoomboot, uit een der Vene- zolaansche havens te San Juan de Puerto-Rico aangekomen, brengt het bericht med-e dat alle werklie den tusschen 14 en 60 jaar bij de regeeringstroepen ingelijfd worden. Stüombooten worden door de re geering in beslag genomen, en even zoo alle pa-arden en muilen. De ge vangenissen zijn vol, w.ie maar over den oorlog durft praten wordt in gerekend We blijven inmiddels het tele gram over den inval van president Castro in Columbië sterk betwijfe len. en 't volgende telegram schijnt ook op iets anders te wijzen De „Suchet" heeft naar Willem stad het bericht overgebracht, dat den 9n lOOOColumbian-en per stoom boot te La Hacha aan wal gezet zij en dat vier Venezolaansche kanon- neerbooten voor de kust lagen. Het gerucht liep te Barranquila, dat 1000 Venezolanen onder Davila op drie schepen ui-t M'anacaibo vertrok ken waren en op eeni-ge m-ijlen ten noordoosten van La Hacha gel md. Een and-ere expeditie van Columbi- aansche liberalen (opstandelingen) en Venezolanen, 500 man sterk, on der d-en Columbi-aan Castillo, was over land naar La Hacha opgerukt. Dat alles gaat dus nog niet ver der dan tot deze voorstelling dat Venezolanen steun verieenen aan de Columbiaanschie opstandelingen wat wel niemand betwijfelt m-aar in hoever -de regeering te Ca racas daarbij betrokken- is, blijft in 't duister. De „New York Herald" zegt dat President Gastro nog te Caracas is. Hij is voornemens Columbië aan te vallen, zoodra d-e opstandelingen en hun Venezolaansche bonidlgenooten een voordeel h-ebben behaald op de regee-ringstroepe-ni. Venezuela heeft te San Carlos, aan dien inganig van den baai van Macamaibo eeni tijde lijk marine-s-tatioin gevestigd!. Die arme Finnen I De Finsche Senaat heeft eenige weken geleden, toen hij die nieuwe militiewet ontving, -aan den Czaar een verzoekschrift gericht of hij de verzekering zou willen geven, dlat de instellingen, van 't grootvorsten- dom verder onveranderd zullen voortbestaan. Het antwoord vani den Czaar, dat d'e Senaat door mid del van den staatssecretaris voor Finland ontving, lui-dit ,,Z. M. vindt het op liet oogemhlik n-iet nood-i f in antwoord! op het verzoekschrift van den Finschen Sien-aat, nogmaals de verzekering te rev-en, d'at de landins tellingen ook in de toekomst onveranderd bewaard zullen blijven. De getrou we onderdanen zull-en we-1 n-iet twijfelen aan d'e goede bedoelingen van Z. M., maar d'e verontrusten de voorstellingen die door slecbb- gezindie lieden onder hot volk ver breid worden, maken' het noodza kelijk buitengewone maatregelen van bestuur tot het bewaren d'er orde te nemen." Algemeena berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Luitenant-kolonel Scobe.ll, van liet 5e fanciers, is tot kolonel be- vordlerd, naar aanleiding der ge vangenneming vani Loiters com mando. Twee stoomschepen zijn- weer uit Nieuw-Orleans vertrokken naar Kaapstad, met 1050 paarden en 1000 muil-en voor het BrLtsche leger. Leve d'e neutraliteit De kuststoom boot Li-mpopo is, nad'at de Portugeescbe ambtenaren haar doorzocht hadden, weer vrij gelaten. Lord Kitchener en Lord Milmer hebben elkaar Woengdiag te Johan nesburg ontmoet. Het parlement d'er Kaapkolonie is nogmaals verdaagd, nu tot 20 No vember. Uit Bloemfontein wordt gemeld d'at 30 gevangen Boeren daar aan gekomen zijn. De colonne van Da- mant beeft gedurende haar verrich tingen ten oosten van Jagersfon tein-weg, veertien dagen lang, 41 Boeren gevangen genomen." De colonne van Spens bracht te Kroonstad 20 Boeren, 2000 stuks hoornvee en 70 wagens. Behalve de namen vani 41 d'ooden en "-ewond'en tusschen. 2 en 9 dezer, onder Lord Melhuen's colonn-e, be vat de verliezenlijst o. a. het vol gende Bij Klerksd'crp 7 Sept. 2 gewon den, bij Rhenoster 9 Se.pt. 1 ge wonde, Ladiysmith (K. K.) 1 luite nant en 4 minderen gesneuveld, 1 luitenant en 2 man gewond (zon der dagteekening), Bosmanskop 8 Sept. 1 gewond-, Sauna's Past 9 Sept. 1 giewon^t. Er zijn te Pretoria nog tien per sonen in hechtenis genomen in ver band met het onderhouden van ge meenschap met de Boereu op com mando en het uitzenden van man nen daarheen- De zaak van Broeoksma te Johan nesburg wordt Donderdag in be handeling genomen. Op het internationaal vredescon gres te Glasgow heeft Stead! over dien oorlog in Zuid-Afrika gespro ken. Indien de leden slechts zoo dapper zijn als muizen, zei hij, zou den zij de aanstokers van d'ien oor log brandmerken. Mc Kinley. Na al de gunstige bulletins over den toestand van den president der V. S. hebben de laatste onheilstij dingen, iedereen verrast tot zelfs d'e geneesheeren van Mc Kinley, die niet weten, waaraan die plotselin ge verandering moet toegeschreven worden. Nad'at gisterenmorgen de president wat bijgekomen was, is hij plotseling weer verminderd, zoo zelfs, dat er 's middags om 5 uur werd' bekend gemaakt dat hij stervende was. De familie werd aan het ziekbed- geroepen. Om 5.35 maakte zijn secretaris Cortelyou bekend, dat de geneesheeren d'en toestand zeer ernstig inzagen. De president lag in eene uiterste af matting. Achtereenvolgens seinde Reuitei- de volgende berichten: 7 uur 24. De President is bewus teloos, het einde is niet ver meer. 7 uur 50. De President is om 6 uur 40 bewusteloos geworden-. On der d'en invloed der opwekkende middelen, herkreeg hij' cwn 7 uur 50 heb bewustzijn en riep om zijne vrouw. Mevrouw Mac Kinley is nu bij hem. Om half zeven werd bericht, dat Mac Kinley niet reageerde op de toediening van zuurstof door de ge neesheeren. Om 7 uur 19 hebben d'e bloed verwanten., de leden van het Ka- net en. die persoonlijke vrienden die in het huis bijeen zijn, afscheid van den President genomen. Allen waren bijeen in die ontvangkamer en ringen naar boven naar den zieke de een na den. ander. De vice-president Roosevelt was, na de gunstige -tijding omtrent, vooruitgang van dén president, gaan jagen in Adirondhcks. Hij keerde nu zoo spoedig mogelijk te rug, doch kon het naaste spoorweg station eerst te tien uur in den avond bereiken. Nadat wij dit schreven kwam de tijding dat de president hedennacht om 2 uur overleden is. Emma Goldman wordt n'iet in hechtenis gehouden, er zijn geen voldoende feiten aan het licht ge komen om langer arrest te recht- vaardigen. Stadsnieuws Haarlem, 14 Sept. 1901. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zal aanstaanden Zon dag de tentoonstelling van moderne meubelen en met '.a!werken vervaar digd in de werk plank ..Amstelhoek" alhier door de heeren Penaat en Eisen- loeffel geopend worden. In het douchebadhuis zijn in de afge- loopen week 504 baden genomen. Hesmstede. Het inschrijvings-register der militie, lichting 1902 met alphabetïsche naam lijst. ligt gedurende 8 dagen ter ge meente-secretarie ter visie. Op de te Utrecht gehouden Land bouwtentoonstelling ziin door den bij enhouder G. Tukker alhier, voor in zending van tafelhonig, 2 tweede prij zen behaald, zijnde bronzen medailles. Hülegom. Tot verkrijging van beter licht aan de Haarlemmerstraat, circuleert alhier een adres, welk adres aan den Raad zal worden toegezonden. Binnenkort zal onze gemeente mis schien in het bezit zijn van een twee de Harmoniekapsl. Het plan hiertoe bestaat bij de Christ. Jongelingsver- eeniging. Zaudvoort. Donderdag j.l. is de 4o ploeg Amster- damsche kinderen uit de vacantieko- lonie op Kostverloren naar huis ver trokken. Dit was de laatste ploeg ge durende dit seizoen, zoodat thans da inrichting gesloten is. In het geheel vertoefden aldaar 240 kinderen en in het z.g. Haarlemsche Kinderhuis aan den, Hoogeweg 100 kinderen. Het inschrijvingsregister en de daar uit opgemaakte alphabetische naam lijst, voor de lichting der nationale militie van liet jaar 1902, ligt ter ge meente-secretarie ter inzage van 14 21 September a.s. Maandag en Dinsdag a.s. zullen op het strand bij Noordwijk aan Zee van 9 uur voorm. tot 1 uur nam. schietoe feningen gehouden worden, zoodat het strand in die richting alsdan onveilig Door da politie zijn wederom 4 aan zeggingen, als bedoeld bij art. 21 par. 3 der Leerplichtwet, rondgebracht. Naar vernomen wordt zullen, evenals in het vorige jaar in dien aanstaanden winter in „Ons Huis" weder tien le zingen worden gehouden. Volgens het definitief ontwerp van de a.s. winterdienstregeling der H. IJ. S. M. zullen van Haarlem naar hier en omgekeerd 8 treinen loop-en, die alle aan de halte stoppen. De Duitsche godsdienstoefeningen in het Grand-Hotel zijn voor dit jaar weder gesloten. Twee predikanten hebben den dienst geleid en wel d,e heeren Ds. Behrens en Ds. Meier Peter. Nog slechts een paar weken en het badseizoen 1901 behoort tot de gescliie- denis. Een paar hotels zijn reeds ge sloten en menige villa is verlaten, waarvoor de winterluiken zijn aange bracht en op het strand maakt men ook een begin met het bergen van stoe len, enz. Het bezpek aan de badplaats wordt minder, hoewel bij mooi weder toch nog verscheidene stedelingen een tocht je naar hier maken. Het weer was in deze week dan ook van dien aard, dat het heerlijk was om aan het strand te zitten. Vooral in de middaguren komen nog volle trams, 's avonds evenwel is het stil en zijn café's en winkels reeds vroegtijdig gesloten. Mocht de drukte ook in dit jaar vroeger ziin afgeloopen dan in het vo rige jaar, zooals men algemeen hoort beweren, toch is het een goed seizoen voor Zandvoort geweest. Santpoort. De heer J. van Ruunard alhier, die onlangs geslaagd is als surnumerair bij de posterijen, zal den len Oct rir e. k. te Hoorn in dienst gesteld wor 1 »n Spaartidam. Maandag 23 September a.s. zal te Amsterdam worden geveild, eene ka pitale hofstede met ongeveer 50 H.A. bouwland, staande en gelegen in den polder dezer gemeente §n verhuurd voor f 6400 per '"aar. Beverwijk. Bij de op 12 dezer alhier gehouden veiling is het huis aan de Zeestraat, thans bewoond door den heer Fonderie verkocht voor f 2050. Ongeveer 5 jaar geleden bracht hetzelfde perceel pl.m. 3500 op. Ter gelegenheid van de Barnum en Bailey-show zal de stoomboot „Porno- na I" van de weduwe Huijg, op Zon dag 15 dezer een extra vaart jiaar Amsterdam doen, 's middags 3 uur heen en 's avonds 12 uur terug. De oefeningen in den wapenhandel zullen nier dezen winter niet plaats hebben wegens te geringe deelnama Zij die zich hebban opgegeven kun nen voor eigen reiskosten, aan de oe feningen te Uiige>3st deelnemen. Sloten. Protest is aangeleekend tegen de verkiezing van drie leden van het kies college der Ned. Herv. kerk alhier, omdat die verkiezing niet volgens re glement heeft plaats gehad, 11.I.: lo. niet op den voorschreven eersten Donderdag in September; 2e. heeft de kiezerslijst niet ter inzage gelegen, en 3a is de verkiezingsdag niet in de kerk afgekondigd. De heer de Waal Malefiit. van Over- veen, die voor rekening der gemeente alhier en te Sloterdijk bronnen heeft geslagen, is er niet in geslaagd daar bij goed drinkwater te verkrijgen. IJpolder Aanstaanden Maandag wordt een be gin gemaakt met het delven der beet wortelen, diïe overal zeer gunstig te veld staan; de beetv 'Suikerfabriek „Holland" te Halfweg begint in de week van 23 September hare cam pagne. Binnenland. Tegen bestwil in. De vischrijkdom in de Friesche bin nenwateren neemt van jaar tot af. De Vereeniging .ter bevordering van de zoetwatervisscherij in Friesland1 wendt vele loffelijke pogingen aan om poel en plas beter en meer afdoend te be volken. Te dien einde heeft zij op ver schillende plaatsen in de provincie Galicische karpers laten uitzetten, tot een gezamenlijk bedrag van 2000. De ze vischsoort wordt in het buitenland geroemd en gezocht, en onderscheidt zich door smaak en groei zeer gunstig van andere rassen. Maar al spoedig bleek het, dat deze visschen gevangen werden en wel d-oorberoopvis- schers, die wetens en willens zoo hun ne eigene vooruitzichten in de toe komst bedierven. Te hard geloopen. Te Maastricht is in het gesticht Cal- varienberg overleden eene onbekende vrouw, die met de stoomboot van Luik was aangebracht. Zij was in laatst- gemeldie stad overhaastig op de boot gestant en beeft sedert taal noch toe ken meer van zich -egeven. Men ver moedt, dat zij om do boot tijdig te be reiken. buiten adem geloopen en ten» gevolge daarvan overleden is. Treurig einde. Donderdagmiddag te kwart vóór vijf uur te Arnhem in een coupé van een waggon die buiten de kap van het station aldaar stond, het lijk ge vonden van don conducteur der H. IJ. S. M. H. van II. uit Rotterdam. In den loop van dien middag was hij nog in het Diaconessenhuis geweest, had daar geklaagd over pijn in de horst en was door dr. Renssen onderzocht, die geen gevaar in zijn toestand zag. Ongelukken-verzekering. Te Zwolle is opgericht de Eerste Onderlinge Verzekering-Maatschappij tegen de geldelijke gevolgen van on gelukken van personeel vap aanne mers en werkgevers in de bouwbedrij ven. De lieer C. ter "Horst, aannemer, is technisch directeur, en de heer L H. J. Poortiier, accountant en leeraar M. O. boekhouden, is administratief directeur. Beide heeren zijn woonach tig te Zwolle. Commissarissen zijn da heeren: Mr. II Smeenge., lid der Twee de Kamer der Staten-Generaal en grif fier bij het gerechtshof te Amsterdam; I. Franco, hoogleeraar aan de Poly technische school te Delft; C. Bos, aan nemer en lid van dien Gemeenteraad te Haarlemmermeer; M. de Vries, aanne mer te Lemmer voorzitter van den Frieschen Aannemersbond; W. C. Cel- ton, lid le klasse van het Ned. Insti tuut van Accountants te Enschedé; J. van Noordenne, aannemer te Utrecht; J. G. van Nes van Meerkerk, lid van de firma Van Esch Co.. kassiers te Zwolle; T. van Haaf ten, aannemer te Zaltbommel; Mr. S. Gratama, advo caat en procureur te Zwolle; W. F. Hoyinck, aannemer te Westervoort; J. N. Kruizinga,. aannemer te Gronin gen; B. Aberson, aannemer te Steen- wjjk; F. de Herder, aannemer te Zwol le, lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Aannemers. Het doel dezer Maatschannij is de overname der risico met het oog op de Rijks-Verzekeringsbank.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1