NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Mc Kinley's overlijden, Het geheim van den Senator. 19e Jaargang Dinsdag 17 September 1901. No. 5588 HAAELElfS DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Van 15 regels 50 Ofcs.iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ^er Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het gebeele Rjjk, per 3 maandenL65 Cf Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ BureauxGebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128, H de omstreken en franco per poet0.46 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nqverbeid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§j Succ., Parijs 3V>* Faubourg MorUflfflttre. Haarlem's Dagblad van 17 Sept. bevat o.a.: De „schitterende" resultaten van Kitchener's proclamatie, Proces- Broeksma, Mac Kinley's overlijden, Von Mirjuel, Voor Janmaat en Soldaat, Haagsche Brief, De slui ting der Staten-Generaal, Courses te Woestduin. Oflicieeie Berichten. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER eil WETHOII- DERS van Haarlem, gezien art. 26 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), gewijzigd bij de Wet van den 4den April 1892 (Staats blad no. 56); brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het inschrij vingsregister en de daarbij behoorende alphabetische naamlijst, betreffende de jongelingen, die zich binnen deze ge meente, in 1901 hebben doen inschrij ven voor de lichting der Nationale Mi litie van 1902, ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Militie, 'Schutterij, enz.) voor ieder ter lezing is nederge- legd van heden tot 23 September aan staande, van des morgens 10 tot des namiddags 4 ure; en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezwa ren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in deze pro vincie, door middel van een bij den Burgemeester in te leveren, door de noodige bewijsstukken gestaafd, ver zoekschrift op ongezegeld papier en oüdcrteekend! door hem, die ze in- brengt. Haarlem, 14 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: DE HAAN HUGENHOLTZ. (L.-B.) De Secretaris, PIJNACKER. INKWARTIERING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, gezien de arti kelen 17, 18 en 19 der wiet van 14 Sep tember 1866 (StvL no. 138); brengen ter kennis, dat de lijst van inwoners die voor het verleenen van inkwartie ring en onderhoud in aanmerking ko men, is herzien, en dat die lijst gedu rende veertien dagen ter inzage is ne- dergelcgd op de gemeente-secretarie (2e Afdeeling) en bij afschrift is aan geplakt.'Bezwaren tegen die lijst kun nen van 27 September 1901 tot 10 Oc tober 1901, op ongezegeld papier wor den ingediend. Zij, die mochten verlangen dat voor hunne rekening de inkwartiering wor de uitbesteed, kunnen eene daartoe strelckende aanvrage ter gemeente secretarie (2e Afdeeling) onderteeke nen. Haarlem, 13 September 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. (L.-B.) De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht De „Daily Mail" heeft ons Zater dag verrast met een sensatie-bericht. He-t blad bevatte een brief uit Kaap stad van 28 Aug., meldende dlat de toestand in die Kaapkolonie het ernstigst is in die districten in het midden dies lands, waar geheele veldkornietschappen zich bij/ dien vijand' aansluiten-. Op dien; dag van afzending werd' bericht ontvangen, dat het geheele noordwestelijk go- bied, waarin d-e afdeelingen Fraser- bu-i'g. Willisten, Sutherland!, Car narvon, van Rhijnsdorp en Clan- wiHiam liggen, feitelijk in openlij ken opstand was. E-n dat, niettegenstaande die be ruchte proclamatie van Lord! Kit chener, waarvan het trouwens meer en' meer duidelijk wordt, dat ze lxare uitwerking gemist beeft. Gisteren (Zonda'g) was bot 15 Sep tember, die diatom, waaro-p die pro clamatie in werking treedt, doch het vechten gaat maar lustig cüoor. Terwijl de meeste berichten van botsingen de laatste diagen uit het noordoosten en het zuidwesten kwamen, komt nu weer tijding van een gevecht in het midldeni, be- te-r gezegd noordwesten. Kapitein Distin en Lord Vivian dedlen een verkenning in de Doorn-bergen bij Derelskop(?) op 8 dezer met een af deeling van het 17die Laniciers. Ka pitein Disti-n ging m:eit zes man op de toppen der kopjes aan 't bespeu ren. Hij kwam vier Boenen- op 't sp-oor, doch kre/eg plotseling vuur van een veertigtal. Hij vocht drie uur. Ondlertosschen was Lord Vi vian lager op aan 't vechten, maar d'oo.r den grooten afstand! kan hij de Boeren niet veel kwaad dioen.. Of de Boeren hem ook geeni kwaad konden do-en, vermei/dit de geschie denis niet, maar waarschijnlijk is het wel, d'aar zij drie ongewapende kaffers die de- paarden der Engel- sch-en vasthielden', doodschieten konden en een d-ooden lancier zijn kleere-n uittrekken.. Toen Lord Vi vian oprukte waren de Boeren ver dwenen waarschijnlijk den vol genden dag of zoo. Dit gevecht bewijst wel weer, dat de strijd in die Kaapkolonie zich over een groot gebied blijft uitstrek ken en er daar ook geen overgave- stemming bestaat. Uit Kaapstad wordt dan ook dd. 15 Sept. geseind De algemeen'© indruk is, dat d'e proclamatie van 6 Augustus niet het verwachte gevolg heeft gehad:, dat een groot aantal Boeren zich zouden overgeven. Maar ook elders is die uitwerking gelijk nul. Renter's correspondent te Johannesburg is ook lang niet ie spreken over d'e resultaten der proclamatie. Het aantal Boeren, die zich on derwerpen, is niet groot, schrijft hij, en er zijn geen officieren bij. Het is zeer moeilijk en soms Levens gevaarlijk geweest, om de procla matie te verspreiden. Uit praatjes van de burgei's in die concentratie kampen maakt de correspondent op. dat de la Bey, bijzonder heftig tegen d'e proclamatie geweest is, en aan eenige onderbevelhebbers een tegen proclamatie gezonden heeft. Ook heeft liij een oproeping gericht aan burgers die zich naar het con centratiekamp te Krugersdlorp be geven hadden, om zich weer bij een commando te voegen, maar d'e- ,ze oproeping „heeft niet veel uit werking gehad." Het al-gemieenie ge voel ondier de burgers is, dat er om streeks 15 September iets bijzon ders zal gebeuren. Zij zijn opge wonden, en er wordt gesproken over een groot'e bijeenkomst vani burgei's ergens aan de- Marico, waarbij Botha zelf, of een. gemach tigde, tegenwoordig zou zijn. Er ligt ongetwijfeld veel waars in die geruchten, verzekert de correspon dent het wordt meer dan waar schijnlijk geacht dat de burgers aangespoord zullen worden om door te vechten. Ook de pogingen om de Boeren tot den vrede over te halen gaan niet op. Twee Hollandsche predikanten, Murray en Botha, die naar Steyn en De Wet gezonden waaien om hun d'e proclamatie uit te leggen en hen te bewiegen tot de overgave, zijn van hun vruchtelooze vredeezen- dinig teruggekeerd. Pres. Steyn heeft 'ra antwoord ge zonden aan. de béide predikanten, waarin hij zegt dat hij rau meier hoop heeft voor het welslagen van de Boer en zaak dan een jaar geleden-, d'aar het crediet van- Engeland snel afneemthet zal spoedig i-n finan- cieele moeilijkheden verkeer en, die het onmogelijk zullen maken den oorlog voort te zetten. liet Engel- sche gezag in Zuidi-Afrika is even eens aan het verzwakken. Slechts d'e hoofdplaatsen en- de spoorwegen zijn in handen deir Engelse-hen. De burgers kunnen overal gaan, waar heen zij verlangen. De Wet zeide kortaf lot d'e beide heer e-n, d'at zij dominéé's zijn en dat hun plaats op den preekstoel is; doch dat zij met- dieze quaestie niets te maken: hebben. De Wet weiger de van hen iets te hooren over dien oorlog in den Vrijstaat. Buitenlandsch Nieuws. Proces-Broskema. Reuter seint uit Johannesburg dd. 12 Sept. Heden begon vöor den krijgsraad alhier de behandeling der zaak te gen d'r. Broeksma. Hij verklaarde niet schuldig te zijn. De beschul diging tegen hem luidtverraad en hoogverraad. Onder de papieren, die in zijn huis gevonden zijn be vinden- zich schotschriften die een groote vijandschap toonen tegen de Engelschen, brieven aan Steyn, Reitz en Kruger, brieven van en aan dr. Krause, die in een er van schreef, dat de fles-schen- genees middelen behoorlijk waren afge zonden aan d'r. Williamson1, per adres den consul der Vereenigde Staten te 's-Gravenhage, eni dat er geen van geopend was. Dr. Willi amson verzond' klaarblijkelijk brie ven tusschen Transvaal en de Boe ren in Holland. Onder andere stuk ken aan den krijgsraad voorgelegd was een met den typewriter ge schreven stuk, bestemd om cLoor Louis Botha onderteekend te wor den, en waarin bevel gegeven werd aan- eiken burger in de Republieken en in de Engelsche kolonies om eiken gewapeniden Engelschman, die na 15 Se/ptember ontmoet wordt dbod' te schieten. Bij het getuigenverhoor in dir. Broeksma's proces te Johannesburg werd door verschillende getuigen charge verklaard:, dat de Boeren leiders in voortduwende gemeen schap met dr. Le-yds en dir. Krause stonden., die hun berichten! door tosschenkomst van den, Amerikaan- schen consul te Johannesburg over brachten. In West-Afrika. Reuter heeft uit Egga, dd. 12 jl. De troepen onder kolonel Mor- Land, die het bevel voert over de legermacht in het Noorden van Ni geria, hebben den- 2em van deze maand Yola bestormd, waar de Emir het handelsverkeer, bemoei lijkte. De Emir leed zware verlie zen en moest vluchten. De Engel schen verloren aan dooden en gewonden 41 man, waar onder kolonel Morland en een an der blank officier die licht gewond werden. Het was Morland, die indertijd d'en broeder van den Emir op den troon plaatste. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Het blijkt nu, doo-r een bericht uit Matj/esfontein, d'at kolonel Grab- be bij Driefontein, in weerwil van den kolossalen opzet zijner expedi tie en de voor hem bijzonder gun stige omstandigheden, waaronder hij van der Mierwe's commando kon overrompelen, maar een matig succes gehad heeft. Zeventig Boe ren, zoo erkennen de Engelse-hen nu, zijn langs een sluipweg ontko men. Het aantal gesneuvelde Boe ren bedraagt 4, d'at der gewonde 7. Niettemin hebben zoowel Kit chener als French kolonel Crabbe telegrafisch geluk gewenscht met zijn succes. De heeren zijn ook niet verwend. Scheepers moet een drietal hoe ven vernield en volgelingen aange worven h-ebben, ..maar meest waar- de!ooze(?) bijwoners", zegt de be richtgever er tot troost bij. Uit de vorliezenlijstbij- Middel burg. 10 Sept., 1 gewandeOudts- hoorn. 9 Sept., i gewonde; Gems- bokfontein, Waterberg1, 8 Sept., 2 dcoden en 3 gewonden; Groot-Af deel ing, G tot 8 Sept., 1 doode en1 2 gewonden Paardekraal, 9 Sept., 3 vermisten Taaibosch, ongedagtee- kend. waarschijnlijk 11 Sept., 2 ge wonden Te Edenburg zijn dien 12em vier Boeren zich komen onderwerpen „anderen" deden 't te Colesberg. Twee Boeren van Hertzog's com mando onderwierpen zich den 9en te Philipstown. Voor een juiste waardeering van de verhouding tusschen de Kaffers en de EngeJschen, ondanks hot ge vlei van laatstgenoemden, is het volgend kort bericht uit Kingwilli- amstown kostbaar De eigenaar van het Kafferblad „Imvo" heeft last gekregen van do militaire overheid om zijn blad! te staken, d'aar ea' onlangs artikelen in verschenen zijn, die men beden kelijk acht. Vrijdag vielen de Boeren onder Theron Heidelberg aan,. De stad werd verdedigd door een afdeeling van het West-Yorkshire Regiment. De Boeren, die groote stoutmoedig heid toonden werden met verlie zen teruggedreven. Majoor Damant, die tegen Hert zog opereert, is er in geslaagd de zen in een 'hinderlaag te lokken eai 11 Boeren gevangen te nemen. Weder hebben 234 burgers den eed van trouw afgelegd' te Win- burg, Vrede en Hani smith. De Czaar van Rusland! kwam Za terdagmiddag even: over twaalven met de Standaard', die door d'e krui sers S welil ana en War jag gevolgd werd, onder saluutschoten van die kustbatteirij te Kiel aan. De volgende in hun telegram-een- voud toch diep schokkende bijzonder heden worden nog door Reuter geseind met betrekking tot het overlijden van den energieken president der Ver eenigde Staten. De president overleed om kwart over tweeën. Hij was sedert 's avonds tien minuten voor achten bewusteloos ge weest. Zijn laatste woorden waren „Vaarwel, allen, vaarwel, 't Is Gods bestier. Zijn wil geschiede." Deze woor den werden door dr. Maan dadelijk opgeschreven. Mevrouw Mc Kinley heeft haar man het laatst gezien tusschen elven twaalven, Vrijdagavond. Zij heeft toen nog naast zijn bed gezeten, met zijn hand in de hare. De leden van het ka binet werden een voor een in de ka mer toegelaten. Cortelyou. (de parti culiere secretaris), dr. Rixev mevrouw en juffrouw Barber, en juffrouw Dun can waren op het tijdstip van Mc Kin- lec's overlijden in de sterfkamer. De weduwe van den president draagt haar leed met groote zielskracht Het lijk blijft in de sterfkamer, waar hot gekist wordt. Het stoffelijk overschot van den pre sident werd hedenmorgen naar Washington overgebracht, waar het op een paradebed geplaatst weT<L De begrafenis zal Donderdag plaats vin den te Canton. De lijkschouwing heeft aangetoond, dat de dood het gevolg is van kanker, die intrad door de schotwond. Den tweeden kogel heeft men niet terugge vonden. Roosevelt, thans president dier Ver eenigde Staten, spoedde zich met een extra-trein, die een Eng. mijl in de mi nuut aflegt, naar Buffalo,waar hij Vrij dagnacht om 1.40 u. aankwam.Hij heeft zijn intrek genomen in het huis van zijn, vriend Wilcox, nadat hij onder escorte eerst de sterfkamer bezocht had. Daarop keerde hij naar het huis van Wilcox terug en legdo daar d'en ambtseed af, Ln tegenwoordigheid van vijf ministers van het Kabinet Root, de secretaris van oorlog, wien, onder het spreken tranon langs de wangen, vloeide, zeide tot Roosevelt dat het Ka binet had besloten hem otn gewichtige redenen te verzoeken dadelijk bij het aanvaarden van het bestuur den eed af te leggen. Roosevelt antwoordde: Ik zal don eed, in overeenstemming met uw ver zoek dadelijk afleggen. In dit uur van diepe droefenis van ons volk, verklaar dat het heil van den staat altijd het doel zal zijn, dat ik voor oogen houdt. Ik zal absoluut on veranderd de politiek van Mc Kinley voortzetten, eene politiek, die dien vre de bewaart en ons land voorspoed' en eer aanbrengt. Roosevelt onderteekendo het formu lier van den eed en gaf daarna zijn verlangen te kennen, de leden van het Kabinet afzonderlijk te spreken. Hij vroeg hen, hun portefeuilles, ten min ste voor het oogenblik te behouden; zij stemden hierin toe. Later verklaarde Roosevelt nog, dat er geen buitengewone zitting van het Congres gehouden zal worden, daar dit hem niet noodig voorkwam. De president heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij Donderdag, den dag der begrafenis, aanwijst als oen dag van rouw en ge bed door de Vereenigdo Staten. Czolgosz, de moordenaar van presi dent Mc Kinley, is overgebracht van het hoofdbureau van politie te Buffalo naar de strafgevangenis te Erie. Zondagmorgen te elf uur werd een voudige lijkdienst gevierd, ten huize van den heer Milburn, den president der tentoonstelling, waarin Mc Kinley overleden is. De president Roosevelt en de leden van het kabinet stonden bij de lijkkist; bovendien wa ren vele andere bekende personen te genwoordig, evenals de weduwe en Je leden der familie. Feuilleton. Naar het Duitach van F. ARNEFELDT. 4) Waarom heb je dan nieti iets anders voor hem gekozen? Omd'at hij ook andere zaken als portefeuilles, presse-papiers, lucifersdoosjes en wat niet al meer, reeds in even groot aantal bezit, en 't zal toch iets moeten zijn dat voor eigen gebruik bestemd is. Ik dacht dat hij niet veel om dergelijke verrassingen gaf, sprak Johanna. Wie, Otto? riep het jonge vrouwtje, terwijl zij in een lach schoot. Wat geeft hij1 om d'erge- l'ike beuzelarijen! Kind, dloe mij een' genoegen en prik je fijne zachte vingertjes niet ten bloedie en be- bederf je schoone oogen niet; dab is mij veel liever dan het meest kunstige borduurwerk van je te ontvangen,, heeft hij gezegd. Ach hij heeft mooi praten 1 Hij heeft geen Lü beek er senatorsvrouw tot schoonmoeder, die het voor noodzakelijk houdt, d'at d'e vrouw haar man een zelf vervaardigd handwerkje als Kerstgeschenk moet aanbieden. Enfin, of hij het ge schenk gebruiken kan en hebben- wil of niet, ik heb niets anders. Oliviavermaande Johanna haar, den vinger tegen haar op heffend', houd' je tong in be dwang Je schoonmoeder verdient je spot waarlijk niet. Neen, neen, ik ben een. klein ondankbaar schepselzij is veel te goed voor m;; en veel te veel in de puntjesAch Johanna, je waart een veel passender schoondochter voor haar geweest Zoo zou je mij Otto zoo gaar ne hebben afgestaan? plaagde Jo hanna haar. Olivia sprong letterlijk! in de hoogte. Wie spreekt er nu van hem Om hem te bezitten zou ik met een leeuw hebben kunnen strijden en voor hem zou niemand beter gepast hebben; dan ik. Daar hij echter d'e zoon van zijn moeder is Och, kom me toch niet met je logica aan boord, viel zij Johanna in de rede, daar ga ik toch niet op in. Otto zegtLogica maakt een vrouw leelijk 't is niet ernstig gemeend, voegde zij er aan toe, het gezichtje van haar vriendin tus schen haar handen nemend en een kus op haar voorhoofd' drukkend. Hoe zou ik boos op je kunnen zijn 1 lachte Johanna,- de liefkoo- zing beantwoordend. Het was vermakelijk te zien, hoe Olivia, zich snel oprichtend, op een gebiedenden toon tot 't juist bin nengetreden dienstmeisje sprak Breng dit handwerkje direct naar Denial en zeg hem, dat ik er bepaald op reken, dat hij zijn woord' houdt en mij niet in den steek laat. Zie zoo dat is in orde, zeide zij verlicht ademhalend tot Johan na, nadat het dienstmeisje zich ver wijderd had. In den eersten tijd neem ik nu zeker geen naald weer ter hand. En tea* bevestiging van haar voornemen, begon zij d;e ta fel op te ruimen. Johanna stond eveneens op en legd'e haar werk in haar naaidoos- je. Olivia greep haar hand. Wat beteekent dat? Waarom schei je er uit? Je bent nog niet gereed. Neen, maar het wordt tijd, dat ik naar huis ga. Geen quaestie van-; je hebt mij. beloofd te blijven soupeeren. Je broer John en Caecilie komen ook. Ik durf mijn moeder niet zoo lang alleen laten. Je hebt mij immers zelf ge zegd, d'at zij haar avonduren gaar ne in alle kalmte doorbrengt en niemand bij zich verlangt dan je vader. Dat wel, maar zij zou mij toch noodig kunnen hebben. ln dat -eval, zou je vader even kunnen telefoneer en, in een kwar tier kunt ge naar huis loopem, kort en, goed, ik wil je niet missen. Zij zeide d'it met hijzonderen nadruk, zoodat Johanna opmerkzaam wor dend' vroeg Brengt Otto Frits misschien mee? Olivia knakte bevestigend'. Ik wou je eens verrassen, maar nu je het toch geraden hebt, mag je het wel weten. Ja, hij komt, nu blijf je zeker? Juist omdat ik het vermoedde wilde ik weggaan. Johanna! riep het jonge vrouw tje verbaasd uit. Ik acht het niet geoorloofd, hem hier te ontmoeten., nu mijn ouders zoozeer tegen de vervulling onzer wcnschen zijn, sprak Johan na op zachten toon. Wil je daarom van hem af zien? vroeg Olivia met een schalksch glimlachje. Nooit, nooit! riep Johanna, terwijl zij bloosde. Nu. als je op het hoofdpunt ongehoorzaam bent, moogt ge het zeker in bijzaken wel zijn. Dat is volgens mij ook logicasprak Oli via triomfeerend- Haar arm om d'en hals van haar vriendin slaan de, vervolgde zij op overred. nden toon: Direct na Nieuwjaar, ga je met je moeder naar Nervi, om daar tot den zomer te blijven. Dan zie je hem in vele maanden niet en- liet spreekt van zelf dat je je d'en korten tijd, dien je nog hier bent, ten nutte maakt om Kleine verleidsterviol Johan na haar in de rede en dreigde haar met den vingermaar de overmoe dige jonge vrouw danste vroolijk inde kamer rond en riep plotseling staan blijvend uit, toen d!e pendu le in. de. andere kamer acht uur sloeg: Maar waar blijven nu cfe heoren? Acht uur reeds, en Otto had mij beloofd' op lijd te zullen komen Ik wil toch liever naar huis gaian, sprak Johanna, nog altijd aarzelend of zij zou blijven of gaan. Te laatTe laatJe zoudft hem juist in de armen loopen Olivia had de haar welbekend© treden op de trap gehoord. Onmid dellijk daarop weid de deur der. kamer geopend en traden Lamp recht en Herrlich binnen. Nog voor Lamprecht de dames had kunnen groeten. Liep zijn vrouwtje op hem toe, met den uitroepVerrader, woordbre ker 1 Je hadt me beloofd kwartier voor achten hier te zijn en nu heb ben reeds de gezamenlijke klokken van onze goede oude stad' Lübeck het achtste avonduur verkondigd). Hoe onbillijk antwoordde de dokter op quasi-ernstigen toon. Ik ben als echtgenoot, wel te bekla gen. Zelfs het academisch kwar tiertje staat mijn. vrouw mij nieti

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1