De sluiting der Staten-Generaa: Het stoffelijk overschot van den ver moorden president is Zondag over gebracht naar de City Hall. begeleid door de leden van het kabinet, en af- deelingen geregelde troepen, militie en marine; het volk. zou w ja dan a.amidh dag worden toegelaten. Emma Goldman is bij wijze van voorzorg naar eene plaats, die onbe kend blijft, overgebracht. De politie heeft het denkbeeld, dat te Chicago een samenzwering gesmeed was om president Mc Kinley te ver moorden, moeten opgeven, daar zij niet in staat was er eenig bewijs voor te vinden. De anarchist John Most werd op vrije voeten gesteld tegen een borg tocht van duizend dollars. Voii Miquel. Van onzen Berlgntchen corresp.) Zelden is een staatsman zoo verschil lend beoordeeld als de eminente, be gaafde oud-minister van Financiën Von Miquel, de slimme vos. (der schlaue Fuchs,. zooals hij in de wan deling genoemd werd), wiens stoffe lijk overschot dezer dagen in Frank fort a/Main ter aarde wer| besteld. Meer dan tien jaren achtereen, van 1890 tot in Mei van dit jaar, was hij aan het bewind, zelf voor een Pruis- sisch minister een buitengewoon lan ge tijd. Tal van collega's zag hij komen en gaan; hij bleef. Na den val van Bismarck was hij de feitelijke leider der regeering en niet de stro mannen, die Bismarck in het ambt van rijkskanselier waren opgevolgd. Hij had een veelbewogen leven ach ter zich. In zijn jonge jaren was hij met hart en ziel de revolutionaire be ginselen toegedaan. Hij behoorde tot de „roode" mannen van '4S. On een-en-iwint'g- jarigen leeftijd in zijn „Storm- en Drang-periode," noemt hij zich zelf in een brief aan den bekenden Karl Marx, den schrijver van „Das Kapital", een overtuigd kommunist en atheïst. Zijn toenmalige partijgenooten hebben het hem nimmer kunnen vergeven, dat hij de partij ontrouw werd. In oen land als Pruissen. welks re geering niet gebaseerd is op de meer derheid in het parlement, zooals in zuiver constitutioneele staten, behoort een minister, die in zijn jeugd revo lutionair, daarna gedurende zijn par lementaire loophaan volbloed natio- naal-liberaal was en vervolgens in zijn latere jaren tot de conservatieven over liep, tot de groote zeldzaamheden. De mannen, die in Pruissen achter de ministerstafel zitten, komen bijna zon der uitzondering uit de kringen der ambtenaarswereld. Na hunne juridi sche examens afgelegd te hebben, be ginnen zij hunnen ambtelijken loop baan meestal als „Regierungs-asses- sor" bij het bestuur van een der pro vincies of hij een specialen tak van dienst al naar gelang van hun aanleg, speciale studies en connecties. Wan neer het blijkt, dat. er een knappe kop op zit, kan het gebeuren, dat zoo'n Regierungs-assessor een bijzonder vlugge promotie maakt. De tegen woordige minister van financiën. Freiherr Von Rheinbahen b.v. is hoog stens 42 jaar oud en was reeds Regie- rungs-prasident (Commissaris des Ko- nings) en daarna minister van binnen, landsche zaken. Zooals van zelf spreekt, behooren alle ambtenaren van de rijks- en provinciale regeering tot de conservatieve (zich „reichstreu" noemende) partij. Een Pruissisch ambtenaar staat evenzeer onder appel als een Pruissisch officier. Wanneer hij gelijktijdig lid is van het Abgeord- netenhaus of het Herrenhaus mag hij nimmer tot de oppositie behooren. Hij is tiiet vrij zooals in Holland het ge val is, waar een ambtenaar niet „ge- massregelt" wordt, al stemt hij in de Kamer tegen de regeering. Anders is het in Pruissen. Dat bleek het vorig jaar bij de behandeling der Kanaal- wetten, toen eenige leden, die de be trekking van „Landrat" (Commissaris dee Konings in een district) bekleed den, het waagden tegen het wetsont werp te stemmen. Onmiddellijk wer den zij op non-actief gesteld, niette- genstaando zij tot- de conservatieve partij behoorden. Miquel is niet uit de ambtelijke hiërarchie voortgekomen. Hij werd in 1828 in Neuenhaus vlak bij de Hol- landsche grens geboren en vestigde zich na volbrachte studies als advocaat in Göttingen. Als burgemeester van Osnabrück wordt hij naar het Abge- ordneteohaus afgevaardigd. Na de vestiging van het Duitsche rijk was hij met den leider Bennigsen een der steunpilaren van de National-liberale meer toe en toch is zij in een aca- (ïemie-stad geboren en getogen. Ja, maai* hier zijn wij bur gers van Lübock en moeten ons re gelen naar de goede zeden, van de ze stad. waar alles op de minuut af wordt verricht, beet zijn vrouw te rug. De strenge uitdrukking van haar gelaat en haar geheele hou ding hadden iets zoo onweerstaan baars voor den dokter, dat Otto zon der zich om de aanwezigheid der anderen te bekommeren, zijn lief tallig wijfje omarmde, haar in de hoogte hief, en tegen zich aandruk te en als een kind door de kamer droeg. Laat mij los, laat mij los riep zij zich verwerend, uit, terwijl zij hem aan neus en ooren trok. Wees toch verstandig, Otto Daartoe blijft mij tijd genoeg over, als ik niet bij jou ben. Wij zijn immers niet alleen Die beiden daar hebben het druk genoeg met elkaar. Hij wees op (Jen advocaat en Johanna, die elkaar met een weisprekenden handdruk begroet hadden en nu op zachton toon met elkander spra- ken. Als je moeder nu eens de ka- partij en nam Ijverig deel aan de he- radslagingen in den Rijksdag over de door Bismarck ingebrachte nieuwe rijkswetten. Gedurende vele jaren be kleedde Miquel het ambt van Ober- hurgemeiitsr van Frankfurt a/Main, van waar de tegenwoordige Keizer hem in het begin van diens regeering in '1890 naar Berlijn riep en tot minister van financiën benoemde. In zijn twee de parlementaire periode was Miquel de nationaal-libcrale partij ontrouw geworden onder voorwendsel, dat de oude partijen zich overleefd, hadden en behoorde voortaan tot de conser vatieven, ofschoon hij zich als minis ter niet bij de partij aansloot. Als lid van het parlement had hij ijverig mee gewerkt aan de nieuwe grondwet van het rijk en aan de verschillende wet ten van Pruissen. De naasting dei- spoorwegen door den staat was mede door zijn grooten invloed tot stand gekomen. Zoodra Miquel in 1890 het paleis in t Kastanienwaldchen betrokken had, evenals in Frankrijk wonen de mi nisters in de onder hen ressorteere ade ministeries) begon hij met krachtige hand aan de reorganisatie van het Pruissisch belastingstelsel, dat onder het regime van Bismarck, die c-en vijand was van directe belastingen, steeds in nauw verband had gestaan met het Duitsche rijksbelastingwezen. Gedurende vele jaren waren uit de inkomsten der Duitsche rijksbelastin gen belangrijke bedragen in de schat kist van Pruisen gevloeid. Doch lang zamerhand verminderden door de groote uitgaven voor leger en vloot de rijksbijdragen voor de huishoud n- gen der verschillende bondsstaten op onrustbarende wijze. Het budget kwam in Pruisen in gevaar en Miquel werd geroepen om de staatshuishouding op een anderen voet in te richten. Hij slaagde hierin zoo volkomen, dot Pruissen voortaan niet alleen zichzelf kon „bedruipen", doch zelfs van nu af ook aan de kosten der rijkshuishou ding kon bijdragen. De rollen waren dus omgekeerd. Dit gunstige rc-u" taat was hoofdzakelijk verkregen ooi r de invoering van directe belastingen naar het vermogen, het inkomen, -n het beroep, waarbij de bezittenden b i zwaarst getroffen werden en de Kle;ne man werd ontlast. Ongetwijfeld is er Pruisen in de laatste halve eeuw Bismarck geen staatsman aau bel bewind geweest, die zooveel voor zijn land heeft tot stand gebracht als Mi quel. Aan politieke spotbladen als Klad- deradatsch en Ulk leverde Miquel ge durende een lange reeks van jaren door zijn parlementaire en ministenetle loopbaan een onuitputtelijke stof tri geestige karikaturen en entrefilets. En zijn gezicht leende zich ook bij zonder tot model voor een karikatuur evenals dat van zijn tegenstander Eugen Richter, den foeoleelijketn leider der vrijzinnigen. Bij een der onthullingen in de Sie- ges-allee, waarbij hij steeds tegen woordig was, daar ,de Tiergarten on der Financiën ressorteert, had ik ge legenheid hem goed op te nemen, toen hij in druk gesprek was met dgn Kei zer. Er was iets Mefislofeles-achtigs in zijn smal, door een grijzen kort- gehouden spitsbaard omlijst gezicht. '.Zware grijze wenkbrauwen staken rechtuit boven de koude staalgrauwe gouden lichtjes waarmede in de verte do breede, donkere stad knipoogde; de moesten zaten bijeen, in een vertrou- welijken krïnr in de schaduw van de. brug. Hadden ze misschien gesproken over het verre vaderland? In elk geval waren hunne gedachten da&r. Want plotseling zette er een in. met forsche. metalen stem en zonder eenige lei ding klonk vierstemmig een mooi volkslied op in de wijde stilte die lag over het water, dat even klotste tegen het hcoge schip. Toen. dien -vo Mb ik begrepen- de groote macht en kracht die er liggen in volksliederen. Ze werken innig en edel. Ts het in Oud-Nederland niet moge lijk het soldaten-lied, en daarmede het Volkslied 1e verbeteren. Luit. Cloo- kener Brousson heeft het tegendeel bewezen. 't Was zijn hand die den liederen bundel voor Janmaat' en Soldaat sa menstelde, een boekje dat tevens voor school en huis kan dienen. Want hij heeft het zoo terecht -~7egd: „De soldaat van heden is de „bur ger" van morgen." Wordt dus het lied in ouzo kazernes veredeld^ dan zal op i den duur de volkszang verbeteren, want dat is juist mijn wensch. dat de groote verlofgangers „voor Janmaat en Soldaat" mede zullen nemen naar hunne haardsteden, en de liederen daardoor overal in den lande bekend zullen worden en gezongen. „Willen wij in du toekomst een volksleger, dan moet evenals in Zuid- Afrïka ook het volk soldatendeugden bezitten, dan moeten bij het ran van onze regimenten de hoofden worden ontbloot voor het vaandel, en de massa ook nuchter petten en hoe>- den afnemen, wanneer het Wilhelmus wordt gespeeld." oogen. Als hij lachte, trok er een breed© grijns over zijn gezicht. Na zijn val ïn 'het afgeloopen voorjaar, waaraan de nieuwe rijkskanselier graaf Bülow niet vreemd was, trok hij. zich in. hot ambteloos leven terug en vestigde zich Frankfort a/Main waarvan hij eere-burger was. Zijn gedwongen rust heeft slechts enkele maanden geduurd. K. Voor Janmaat eu Soldaat, 't Was een paar jaar geleden, op een mooien zomeravond. Tegen den golfbrekendsn dam bij de Handelska de te Amsterdam lag een groot Duitsch oorlogsschip, dat een vriendschapsbe- zoek kwam brengen aan de hoofdstad van het broederland. De duisternis viel meer en meer, maar tegen den licht groenen hemel waren toch nog even te zien de kloeke, groote lijnen van den geweldigen romp, de kolos sale pijp met vlak bij de commando- brug, de fijne lijntjes-combinatie der tuigage, de ruwe omtrekken der hut ten. Aan boord was alles stil het schip scheen te rusten met de kalme omgeving. De manschap zat in troep jes hijeen een paai* hingen er te kij- kon over de verschansing, naar de mei' binnentrad Men hoorde de buitendeur we derom opengaan en Lamprecht zet te zijn vrouw snel en zelfs ©enigs zins onzacht op den grond. De door haar geuite mogelijkheid' had! haar uitwerking op hem niet gemist. Het was echter niel de vrouw van den senator Lamprecht die binnen trad, maar haar dochter Caecilie en John Langenbruch, die het jon ge meisje aan hiiis was komen af halen en naar de woning van haar broer had gebracht. Ofschoon het engagement van de jongelieden nog niet publiek was, werden zij toch in de familie als een bruidspaar beschouwd. John Langenbruch had) niet al leen een Engelse-hen voornaam, die er op wees dat hij in Engeland geboren was, maar ook zijn gestal te, houdinrr en gelaatsvorm geleken veel meer op die van een Engelsch- man dan van een Duitscher. Daar- t:e droeg misschien wel eenigszins bii het feit. dat hij zijn blond haar en zijn dito baard naar Engelsche wijze droeg, en ook in zijn Idee- ding de Engelsche mode- volgde. Hoewel hij een slanke, knappe man was. geleek hij toch in niets op zijn „Er sluimert in ons ras een gewel dige kracht. Ons verleden, het heden in Zuid-Afrika, en de Hollandsche jon gens in Indio bewijzen het," Ja, maar wij Hollanders zijn wat stug in het aannemen. Luitenant Clockencr Brousson heeft succes van zijn werk gehad. In de bi- vaks der binnenlanden van Atjeh zul len wij niet slechts de Duitschers hoo- ren zingen, van hun Keizer, hun Rijk, hun, Heimat; maar ookvpnze mannen kunnen thans aanheffen gezangen op Koningin en Vaderland. En in en bui ten de kazernes hier te lande zullen de ruwo soldaten-deunen vervangen worden door ideale, gloedvolle liede ren, sprekend van hooggestemd eer gevoel, van liefde voor Vaderland en Vorstenhuis, gehechtheid aan kamer- raden en meerderen. Maar, wij Hollanders zijn wat stug in het aannemen. Er moet heel lang en met kracht op hetzelfde aanbeeld worden geslagen. Dat heeft ook Luit. Clockener Brous son ondervonden. Want pas had hij de hielen gelicht, om vijf jaar gedeta cheerd te worden bij het Indische le- ger, of hier to lande verflauwde de be langstelling in den zang onzer militai ren alweer. Dat mag niet. Wij kunnen allen meehelpen, door mee te zingen en aan te bevelen zijn vaderland'sche liederen, geschiedzan- gen, matrozenliedjes en soldatenliede ren. Het 81ste duizendtal is versche nen. Dat is veel. Maar nog niet genoeg. Zóó moet en zal het worden. Daar ruischt over heiden en weiden en zee, Bezielend een zang van ons volk, Een lied, dat in dagen van strijd als in vreê, "Weerklinkt als een eed of een plech tige beê, Van liefd1 en van trouw ons een tolk, Een tolk vairitrouw aan 't Vaderland En 't stamhuis van Oranje; En d'echo galmt: Heil Nederland! Heil Nederland en Oranje! Heil Nederland! „Onze hooggeachte president zoo zei hij ten aanhoore van de overvolle tri bunes aan beide zijden der Troonzaal is door eene lichte ongesteldheid ver hinderd in deze vereenigde zitting voor te zitten en daarom beq ik als oudste in jaren aanwezig." De griffier der Eerste Kamer mr. Ziflesen zijn collega der andere Ka mer, zat ditmaal, door familieomstan digheden niet naast hem las de stukken voor. De commissie, waarvan alle uiige - noodigde leden in staatsierok, de ge- zant F. van Bijlandt in zijn schitte rend diplomaten-cosiuujn, present wa ren. werd benoemd en begaf zich naar de wachtkamer. Od de banken niet vele leden: de heeren v. d. Velde, Van Kempen, De Klerk, B rammel kamp, Krap Ketelaar, C. Pijnacker Hordijk, J. R. Pijnacker Hordijk, Godin de Beaufort, Conrad, Fennema, Michiels van Verduijnen. die allen weer tot leden der Kamers herkozen zijn, of daarvan deel uitma ken; de heeren Donner en Truijen, die vrijwillig hun mandaat nederlegden en de heer Keddt, wiens mandaat door de kiezers niet is verlengd. Het binnentreden van minister Kuy- per, in groot gaJa-ambtskleedij met goudgcgalonneerden pantalon, en het witte dons als teeken van zijn ministe- rieele waardigheid over den steek, dien hi> op de ministerstafel deponeerde, kenmerkte zich door bijzondere statig heid. Onder het binnentreden knikte de staatsman met een vriendelijken blik eenige leden toe. De voorlezing van het stuk geschied de met duidelijke stem en den accen- tueerenden klank, dr. Kufrper bij het spreken eigen. Deftig buigende, verliet de Minister de zaal, zich in dfe staatsiekoets van het Hof, vojor en achter geëscorteerd door een piket huzaren, naar het ko ninklijk palei9 terug begevende, alwaar Hr. Ms. kamerheer-ceremoniemeester hem bij zijn komst ontving en bij te rugkomst opwachtte. Op het Binnenhof stonden veel men- schen rondom het vierkant dat voor het Kamergebouw door de politie was opengehouden. Zoowel op 's Ministers heen- als te rugweg werden door onderscheidene personen uit de menigte eenige malen hoera's aangeheven, een tot dusver bij dergelijke gelegenheden nog niet waargenomen wijze van manifesteeren en jubelen over het optreden van een regeeringspersoon. Met het thans geëindigde zitting- tijdperk sluit zich ook af het ambte lijk leven van den in den staatsdienst vergrijsden directeur der stenographic, den volijverigon Steger. die tot het laatste oogenblik op zijn post was en getrouw bleef aan den werkkring dien hij meer dan een halve eeuw met groote opgewektheid en toewijding heeft vervuld'. INGEZONDEN MEDEDEE- LI N GEN. 30 cent» per regel. Binnenland. Er heerschte een kalme, vreedzame atmosfeer in de reeds voor ontvangst der Koningin in orde gebrachte ver gaderzaal van de Tweede Kamer, te gen het oogenblik dat do nieuwe pre mier d© balans zou overleggen van de verrichtingen van het bewind dat door het tegenwoordige ministerie opge volgd is. De nestor van de Eerste Kamer, de ruim 80-jarige Geertsema. verklaarde na het luiden der schel zijne aanwe- I zigheid op den voorzitterstoel. bekoorlijke zustea* Johanna. Er bestond veel meer gelijkenis tusschen Caecilie en Otto Lam precht. Beiden, zoowel Otto als zijn eenige jaren jongere zuster Caeci lie waren groot en krachtig ge bouwd, hadden licht bruin haar, dito oogen, een smal voorhoofd! en een eenigszins langwerpiger ge- laatsvorm. Ook hadden zij beiden een niet al te kleinen, ietwat ge bogen neus en een mond met prach tig gebit, doch de gelaatsuitdruk king bij beiden was geheel ver schillend. Het gelaat van Otto Lamprecht liet zich het best vergelijken met een boek. welks bladzijden de meest verschillende aanteekeniingen bevatten en welker inhoud duide lijk en gemakkelijk te begrijpen is. Caecilie's gelaat geleek echter meer op een blad. waarop wel het vig net aanwezig is, maar dat nog wacht op de letters, die het leven er op zal drukken. Er waren nog geen stormen over haar jeugdig le ven heengegaan en alles scheen er op le wijzen dat haar echt een HAAGSCHE BRIEVEN. Zoo is dan de „gewone zitting" der Staten-Generaal gesloten en wordt morgen Dinsdag die nieuw© ge opend. De eerste plechtigheid met den kleinen omhaal van vertoon, door een gala-koets, een piket huzaren en een in het geweer komende militaire wacht op het Buitenhof, omringd, lokte als steeds ettelijke honderden kijkers uit. in de Kamer, op de beide tribunes, buiten de Kamer op den weg van het paleis naar het Binnenhof, misschien zelfs wat meer dan gewoonlijk. Dr. Kuyper had zelfs meer dan een succes d'estime, want eenige knapen, die blijkbaar anti-revolutionaire neigin gen hadden, hieven op het Binnenhof zelfs een hoeratje aan bij zijn verschij nen. De sluitingsrede (die men op een andere plaats in dit blad zal vinden) lokte als gewoonlijk weinig hoorders binnen de parlementaire enceinte, waar, tengevolge van een lichte onge steldheid van den heer van Naamen van Eemnes, de oudste senator, de heer Geertsema. den hamer zwaaide. De tweede plechtigheid, die van moi'- gen, zal, ook al naar gewoonte, weder duizenden op de been brengen. Ditmaal wellicht meer dan anders, nu sedert vele jaren zich weder het gelukkig feit voor doet dat een prins der Nederlan den het hoofd van den Staat ter „Sta- ten-vergadering" vergezelt. Men had voortzetting zou zijn van het kal me leven, dat zij onder die hoede van haar oudere tot nu toe had! ge- Leid. John begroette de aanwezigen op zijn eigenaardige eenigszins sftroe-| ve wijze en liet daarbij min of meer zijn bevreemding bemerken over de aanwezigheid van Frits Herrlich. Lamprecht, die dlat wel opmerkte, was er echter onmid dellijk bij om te voorkomen dat er ook maar de minste ontstemming zou ontstaan. Goed dat jelui er bent, riep hij op vroolijken toon uit. Nu zijn we allen bij elkaar. Kom Oli via. laat aanrechten, ik heb een honger als een paard. Daaraan hebben wij het zeker te danken, dat de heeren eindelijk den weg nog hebben gevonden van het Casino naar de Geibelplatz, sprak nog steeds pruilend het jon ge vrouwtje, doch drukte meteen op de knop van die electrische schel. Eenige oogenblik ken daarna ver scheen het dienstmeisje om te ko men zeggen, dat de tafel gereed was. een oogenblik gedacht, dat de Prins zich in de zaal zou voegen bij zijn mede-leden van den Raad van State, de Koningin opwachtend, d'och Z. K. II. volgt geheel de ook op dit stuk be staande traditie. En daaraan doet hij wèl. Geheel overeenkomstig de traditie hebben de afdeellngen van onzen ge meenteraad de jongst gekozen leden aangewezen tot samenstelling van het rapport over het onderzoek der ge- meentebegroottiig. Zonderling moet 't uu wel lijken, dat in een paar afdee- üngen de jongsten bleken leden die reeds ettelijke jaren zitting hebben, ja zelfs in hun tweede lustrum zijn. De zaak is dat van de nieuwe leden som migen het niet de moeite waard geacht hebben de afdeelingsvergaderingen bij te wonen. Zelfs kwam mij ter oore, dal e>en hunner zijn opmerkingen schrif telijk had ingezonden, met verzoek die in het rapport op te nemen, wat na tuurlijk geheel in strijd is met den vorm en met de gebruiken. Geheel in den vorm heeft de Ifa«g- sche Tramwegmaatschappij gehandeld door aan de gemeente het verzoek te richten op de lijn PleinScheveniu- gen van de electrische tram net ïhoir ren-stelsel door den trolley te mogen vervangen. Daannede is ?ebc.iiJeld krachtens de bepalingen der concessie geheel alsof niet sedert jaren over de wijziging daarvan een verwoeden strijd was gevoerd. Afgescheiden nu van de minder of meerdere Juistheid der bewering, dat da tram binnenkort in eigen dom bij de Hollandsche Spoor wegmaatschappij zou overgaan waaromtrent de geruchten aanhouden heeft de maatschappij in den laat- sten tijd veel gedaan om een nieuwen toestand voor te bereiden, door de ver laging der tarieven, de invoering *ni vaste halten en ook door de reeds ver melde aanvraag omdat het toeslaan daarvan als het ware het middel zou leveren om met het trolley-stelsel een proef te nemen. Mits door deze ver gunning niet werd geprejudicieerd op een eventueele verplichting van Ce tram om den electrischen stroom la ter uit de gemeentelijke centrale to ha- trekken. Ben ik wel ingelicht, dan is dit een der voorwaarden die de tram commissie o.m. als conditio sine qua non heeft gesteld en die door cie tram maatschappij ook zijn aanvaard. Mei zegt mij, dat thans in zooverre over eenstemming bestaat, dat eeu beslis sing van den gemeenteraad geen quaes- tia van maanden meer behoeft te we zen. Des te beter! Met het minder gunstige seizoen be gint het einde van den Scheveming- schen season. Enkele etablissementen, als Seinpost gaan al sluiten er Schumann's circus wacht de reusach tige concurrentie van Barnum en Bai ley's show niet af. Wanneer op het Kurhaus de laatste tonen der Philhar- monikers klinken, opent de gerestau reerde en beter tegen brandgevaar ge wapende schouwburg 'ziin deuren. Eerst doet het Ned&rlandsch Tooneel zijn intredte, dan volgt de Fransche opera. De laatste brengt ons enkele goede artisten van het vorig seizoen en eenige nieuwe die een roep van voortreffelijkheid genieten, waaronder een dame voor de page-rollen achter wier pseudoniem een heusche, tot-ar moede vervallen gravin of prinses moet schuil gaan. Dat is geen kleinigheid. Zoo'n beetje Barnumsche reclame zal eventueel gemis aan stem en routine wel verhelpen. Tegenover dergelijke ro mantiek is het goede nubliek altijd licbtgeloovig gestemd. Ongeloovig is blijkbaar de politie ge- weest, toen zij in een der vele percee- len waar in den laatsten tijd, met een volharding een betere zaak waardig, inbraken plaats hadden, een briefje vond meldende dat de inbrekers zich j voorstelden spoedig hun bezoek te her halen. Zij deden het óók! Men zou' denken, dat dit een goede gelegenheid was voor de politie om de heeren op te wachten en in te rekenen. Dat zij dit niet gedaan heeft, berooft haar van een succès. Maar -men kan het haar niet ten kwade 'duiden, dat zij geen al te groote waarde toekende aan het „eerewoord" van dieven en inbrekers. H. A. GANGS Jr. van de Hollandsche spoorwegmaat schappij te 1.29 In de residentie aan in het strengste incognito. Slechts en kelen wisten dat do rijzyi^e jongeling, die in gezelschap van drie heeren uil den trein stapte de Duitsche troonop volger was. De directie van het Kur haus had voor een rijtuig gezorgd, waarmede „Graaf Gelderen" en zijn gezelschap de stad inreed. Geen enkel officieel pqrsoon was bij do aankomst aanwezig. Alleen de hoofd-commissa- ris van politie, de heer Versteeg, be vond zich op het perron.- De reisgenoo- ten van den prins zijn graaf Donhof, zijn vriend en studiegenoot, benevens overste Pritzelwitz en professor Cle men. Na in het restaurant Van der Pijl geluncht tc hebben wérd het Mau- ritshuis bezichtigd en daarna naar het Kurhaus te Scheveningen gereden. Daar werd het wandelhoofd bezocht en ondanks het ongunstige weder een wandeling langs het strand gemaakt. Des midags werd in het Kurhaus het middagmaal gebruikt. Het voornemen bestond gisteravond het concert in de kurzaal bij te wonen. De kroonprins denkt eenige dagen te Scheveningen te verblijven. Zondagvoormiddag woonden H. M. de Koningin, Prins Hendrik en gevolg de godsdienstoefening bij in de Nederl. Herv. kerk te Apeldoorn onder gehoor van ds. Van Rhijn. H. M. de Koningin-Moeder zal ter gelegenheid van de opening der Kamers niet naar de residentie komen. Heel gelukkig is deze vergelijking niet gekozen. RED De kroonprins Wilhelm van,Duitsch- land kwam Zondag per gewonen trein volgdfe met Olivia, terwijl liet bruidspaar achteraan kwam, dat! ook aan tafel natuurlijk naast el kaar zat*, bovendien had Olivia de plaatsen zoo geschikt, dJat Herr lich en Johanna tafelburen waren. Frits Herrlich, ik neem jou tot getuige, dat wij vandaag de eereten waren, drie het Casino ver lieten, begon dokter Lamprecht, nadat men in de netjes ingerichte behagelijk "warme eetkamer plaats had genomen- De socië teit was heden zeer druk bezocht en niemand dacht nog aan vertrek ken, toen wij weggingen. Zij vreesden zeker geen enke le plek te zullen vinden om uit te rustenzoo kort voor de feestda gen moet immers, getrouw aan do traditie, in alle huizen de boel on derste boven worden gekeerd. Jo beseft op verre na niet., hoe goed je het eigenlijk hebt, Ottolachte Olivia. Ik erken dit dankbaarant woordde de dokter op deftigen toon terwijl hij de hand van zijn vrouw aan de lippen bracht. De dood van Mc Kinley. De Amerikaansche gezant in Den Haag heeft zich Zaterdag voormiddag tegen 12 uur begeven naar den minis ter van buitenlandsche zaken en dezen officieel kennis gegeven van het over lijden van den President. De ontvangst van liet bericht is in den loop van den dag beantwoord met een brief van rouwbeklag aan den ge zant der Unie. Tevens is namens de Nederlandsen© regeering per telegram deelneming betuigd aan het gouvernement te Was hington. Op het .oogenblik wordt de Neder- landsche legatie aldaar, gedurende het verlof van Hr. Ms. gezant, baron Gevers, beheerd door den secretaris van legatie, mr. Van Royea, als lijde lijk zaakgelastigde. Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijdensbericht werd de woning van den Amerikaansche, i ge zant in het Lange Voorhout gesloten en de Unievlag halfstok geheschen. Hetzelfde geschiedde aan 'net legatie- gebouw op den Kneuterdijk. De hoofden van te 's-Gravenhage ge vestigde vreemde gezantschappen c-n ook tal van legatie-secretarissen leg den oen bezoek van rouwbeklag af bii den gezant der Vereenigde Staten, deu heer Stanford Newel, of gaven hun naamkaart af aani zijne woning. Van de woningen der andere vreem de gezanten is de landsvlag halfstoKs uitgestoken. Ook uit verschillende hotels, zooals het Hotel den Ouden Doelen en Hotel Central, waar vele Amerikaansche fa milies logeeren, hangt de Amerikaan sche vlag halfstok. Vier jaren geleden hebben de heeren Van Kol en Troelstra niet ten pal-eiae in handen van die- Ko ningin de door d;e Grondwet ge- eischte eed-en of beloften afge-l-egd!, maar later in handen van dien voor zitter der Tweede Kamer. Thans deelt „Het Volk" media, dat de so ciaal -de m oer af i sch-e Kamerleden van plan zijn, naar het paleis te gaan en zich de eed'cn te doen afniemleo door de Koningin. De reden daar voor is niet, dat zij nu anders den ken dan die heeren Troelstra en Van Kol in 1S07, maar dlat zij hun volledige bevoegdheid als Kamer lid wenschen te bezitten tegelijk met de overigen. Met hot uitvaar digen van een Kon. besluit, en de daarna nog gevorderde formalitei ten verloopt eenige tijd, en de soc.- dem. afgevaardigden wenschen van den aanvang af huns mandaat waar te nemen.. Transvaal enOranja-Vrij'staat Het comité der Zuid-Afrikaansch© tentoonstelling te 's-Gravenhage heeft Zaterdag dioor bemiddeling van jhr. van Kretschmar van Veen naar Pre toria 200 pd. st. overgemaakt en naar Bloemfontein 200 pd. st.. gedeelte van de opbrengst van den gehouden Lief- dadigheidsbezaar in Diligentia. De voortrekkerswoning op Scheve- ningem blijft nog tot October open. In de modelkamer van de firma Pan der aan den Z.-Binnensingel heeft Dinsdagavond tan overstaan van den notaris van Straaten de verloting plaats van de aquarellen door eenige bekende schilders voor den Liefdadig heidsbazaar beschikbaar gesteld. vas. Caecilie wierp beicfem een ver- Dokter Lamprecht beoeï Johanna wijtenden blik toe; zij kon echter Langenbruch den arm. Herrlichniet nalaten te vragen met welke belangrijke zaak de heeren zich in het Casino dan toch hadden bezig gehouden. Ja, dat zou je wel gaarne wil len weten maar wij mogen niet uit de school klappen, plaagde haar broer haar, terwijl hij van de ge bakken tong. die het dienstmeisje voordiende een flinke portie nam. Vooruit mijne heeren, bedient uw dames van wijn, voegde hij er aan toe, zich zelf uit een der karaf fen inschenkend'. Wat zou anders het onderwerp van ges-rek hebben kunnen zijn, dan de senators-verkiezing, sprak John Langenbruch. die die slecht verhalen nieuwsgierigheid van zijn meisje deelde. Dit zal zeker na ons vertrek nog wel ter sprake zijn gebracht, daarvoor zal Gottheiner wel heb ben gezorgd, antwoordde Frits Herrlich. De verkiezing heet geheim le zijn en toch komt mem er openlijk voor uit op wien mem zal stemmen. Hot is toch zeker niet aan twij fel onderhevig dlat je vader zal ge kozen worden, zei dokter Lam- precht. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2