NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Mc Kinley's dood. Het Czarenbezoek aan Frankrijk I9e Jaargang Donderdag 19 September 1901. No. 5590 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummersV '.'.'.'..TT. 0.02J£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent) en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèfQ G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONE§j Succ., Parijs 31K» Faubourg Montiftortre. L IL? II Dit nummer bestaat uit zos bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 19 Sept. bevat o.a.: De moorden bij Ylakfontein zijn gelogen, De krijgswet. Het Cza- enbozoek aan Frankrijk, Me. Km- ley's doo<l, Een halve week Wereldgeschiedenis, De openings plechtigheid, Wat de bladen zeg gen over de Troonrede, Parlemen taire Praatjes, Meineed. Ot'ficieele Berichten. BURGEMEESTER on WETHOU- DERS van Haarlem, doen. te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 1 October e.k. 's namiddags ten 1 ure, te r gemeente-secretarie (7e AfdeeLing) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijla gen van lo J. Inpijn om vergunning tot oprichting van eene smederij in. het perceel aan de Spaarnwouderstraat no. 47; 2o van J. van Hooff om vergunning tot wijziging der uitbreid,ing van zijne kleerenwasscherij en drogerij, dioor bij plaatsing van eene stoommachine en een stoomketel, waartoe vergunning is verleend bij beschikking van 20 Aug. jl. in de perceelen aan de Brouwers vaart Noa 28 en 30, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 1 October e.k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeen te de gelegenheid zal worden gegeven, om' ten overstaan van het Gerüeentebe- bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden der in richting in te brengen. Haarlem, 17 September 1901. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. (L.-B.) De Secretaris, PIJNACKER. Politiek Overzicht Dc indertijd in de Eingielsche pers zooveel besproken „moorden" te Vlakfonteiin, blijken nu ook te zijn gelogen., zooals wij trouwens ook weil gedacht hebben,. Majoor Noke, vader van dien bij Vlakfontein zoogenaamd vermoor den luitenant Noke van de 38ste cornp. Imperial yeomanry d!eelt aan de bladen mede, dat hem uit brieven, uit Zuid-Af.rika van mede officieren van den overledene ont vangen, gebleken is, dat zijn zoon niet vermoord is, maar in het vecht door een' kogel in den nek is getroffen en gesneuveld. Men zou nu verwachten, dat de bladen die de moordberichten met vette letters boven baar oorlogs nieuws afdrukten, dit ook zouden doen met de tegenspraak. Maar neen. ergens in een verscholen, hoekje, zóó dat 't niet al te veel in ',t oog valt, wordt van het schrijven van Majoor Noke melding ge maakt. EngelSohe eerlijkheid Als een nieuw bewijs, dat alle dwangmaatregelen slechts tot groo- fcere verzet aansporen, mag gelden wat een correspondent van ds Dai ly Mail" dd. 28 Aug. aan zijn blad schreef Volgens dezen berichtgever doet Lord Kitchener gesteund door dien gouverneur der kolonie, alle moge lijke moeite om de krijgswet afge kondigd te krijgen over het Kaap- sche schiereiland, maar moeten 't ministerie om die meest onverdachte loyalisten zich met hand en tazid tegen dit plan aankanten. Wegens de droevige ondervinding die men tot dusver met de afkondiging van de krijgswet heeft opgedaan. Want het regime van de sabel heeft, om een zachten term te gebruiken;, de loyaliteit van zeer velen in de: plat- telandsdistrioten op een harde proef gesteld. Zoo verneemt men van een Hol- landbch predikant en zijn ouden lingen die elk met 3 pd. st. beboet werden., omdat zij een paar in hun kerk hadden getrouwd' zonder ver gunning van den militairen corn-, mandantvan een commandant in een ander district die boeren, 12 mijlen van zijn stad af wanende, al hun paarden lieb inleveren en toen weigerde ze in ontvangst te nemen of ze te betalenvan com- mand'ainten in vele districten die menschen, hoever ook afwonende, verbieden meer dan een week pro viand in te slaan, zoodat sommige boeren vijf dagen van de zeven van en naar de stad met ossenwagens onderwieg zijn om zich van het nóo- dige te voorzien'. Het is mogelijk eindigt de cor respondent dat ©r binnenkort ernstige dingen zullen gebeuren; maar van één ding ben ik zeker dat zoolang het tegenwoordige ka binet aanbliift, er geen krijgswet zal afgekondigd, worden in Kaap stad. Nu inen ziet dat de proclamatie van Kitchener niets uitwerkt, wil men naar een telegram uit Stan- derton meldt, krassere maatregelen nemen. Waarin die maatregelen zullen, bestaan, wordt niet gezegd. De Renter-correspondent die diit vertelt, zegt dat er totnutoe maar 2 overgaven daar zijn voorgekomen. Ook elders meet de oogst dun zijn. Naar uit Pretoria dd. 16 Sept. ge seind wordt, hebban zich daar in de laatste dagen slechts vier veld- k'ornietten overgegeven. Inderdaad! bedroevende resultaten van de zoo fraai opgezette proclamatie! Buitenlandsch Nieuws. Tjaard Krugor. De Engelsche bladen putten, hun be richtjes over president Kruger steeds uit Brussel. Zoo seint Reuter uit die stad, dat president Kruger zeer ge troffen is over de overgave van zijn zoon. Er is nu echter slechts sprake meer van één zoon. Hoewel lord Kit cheners telegram C. Kruger noemde schijnt Tjaard Kruger alleen bedoeld te zijn. Deze schijnt geen invloedrijk persoon te zijn; hij was aangesteld bij d'e de- tectieve-afdeeling. De president hield veel van dezen zoon en hield hem zoo veel mogelijk de hand boven het hoofd. Er zijn nu neg twee zoons en vier schoonzoons van president Kruger in het veld. Algemeens berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. In het gevecht te Ockertskraal bij Ladismith (K. K.), waar kolonel Grab- be met kapitein Scheepers te doen had, verloren da Engelschen in het be gin van het gevecht een patrouille van 13 man wat een ongeluksgetal ook! die echter later teruggenomen" werden. In den tusschentijd waren zij echter waarschijnlijk reeds ontwa pend' en uitgekleed. Uit de verliezenlijst: Memne's Verkenners hebben een doo- de en drie gewonden (o. w. een luite nant) gekregen op 13 September bij Platrand; denzelfden dag is een kor poraal gewond te Heidelberg in de Kaapkolonie; Prince Alfred's Volun teer Guard's hebben bij Ockertskraal op 14 September een kapitein en twee man aan gewonden verloren; bij Wol- vefontein zijn van de Zuid-Afrikaan- sche politie op 12 September een man gesneuveld en een gewond. De onbeschaamdheid van de Boeren wordt grenzenloos! Een soldaat van de Zuid-Afrikaansche politie in Trans vaal heeft namelijk in een brief naar huis geschreven; „Vandaag (16 Augustus) hebben wij een kapitein en een mindere met Lord Kitchener's proclamatie betreffende overgave vóór 15 September uitgezon den. maar de schooiers zeiden dat zij zich niet over zouden geven en zouden volhouden tot zij dood waren. „Zij hadden ook de brutaliteit om te vragen, wat de marktprijzen van eieren te Johannesburg waren, zeggen de dat zij er volop hadden en er graag wat van binnen de stad zouden zen den! Zooals gij ziet, blijft het einde van den oorlog, als deze geest voort duurt, nog onzeker." De Niieuw-Zuid-Welsche batterij van de Australische artillerie is uit Zuid- Afrika te Sydney teruggekeerd, na een diensttijd van bijna twee jaren. De kanonniers werden begroet met welkomst- en lofreden. Volgens een bericht uit Kaapstad, hebben de Boeren onlangs in het dis trict Steijnsburg (K. K.) zes ongewa pende kaffers neergeschoten, onder verdenking dat zij spionnen waren. Bennet Burleigh verzekert dart, de Boerencommandan,t'8in talrijke bij eenkomsten hebben gehoudlen om Kitchener's proclamatie te bespre ken. Er heerschte feitelijk in vel'e districten bijna wapenstilstand. (Dat hebben wij gezien bijna, over al wordt gevochten Te beginnen met Maandag eergisteren) zullen er zeker krachtige maatregelen ge nomen, worden, ofschoon d!e meer derheid: der Boeren niet gelooft, dat hot met betrekking tot de verba,m nings-clausule in die proclamatie ernst is. Vrijdag hebben Byng's en Cun ningham's colonnes een treffen ge had met 300 Boeren onder van der Merve nabij Parijs (n. w. O. V. S.) De Engelschjen hadden de Boeren bijna omsingeld'. De Boeren leden ernstige verliezen, waarvan de „bi- zonderbeden" nog niet bekend zijn: Veertig Boeren te Vredefort wer den weggelokt door patrouilles en verscheidenein gevangen gemaakt. Het lijkt wel of die Engelschen gevoelen:, dat zij met worgen en dioodlsc-hieten dier rebellen den1 op stand in de Kaapkolonie in dei hiaind werken. Volgens 'een Reuter-tele- gram uit Somiersot-oost zijn tan minste vier doodvonnissen veran derd, hl. die van Jacobus en Philip Nel resp. in 3 en 5 jaar gevangenis straf dat van Christi'aan Jacobus Nel in levenslangen dwangarbeid, terwijl Caspar Jacobus Grobbe- laar's doodvonnis is veranderd in levenslange opsluiting op Bermuda. Een reeks andere vonnissen zijn eveneens verzacht, b.v. van 'twee jaar in zeis maanden enz. De Franscbe consul te LouremQo- Marques heeft bij zijne regeening telegrafisch aangedrongen, op ener gieke tusschen komst ten behoeve der Franscbe onderdanen: Hirsch en Tissot, die aldaar zijn gevangen genomen op een aanklacht van oor- Logscontrabande te hebben gesmok keld. Delcassé heeft den consul opge dragen toe te zien, dat de gevange nen volstrekt naar .recht en billijk heid behandeld worden volgens de gebruiken van beschaafde volkeren. Het laager van commandant Pree- Ier bij Schaapkraal is met 21 man genomen dóór kolonel Allenby. De aanklacht tegen Broecksma be vat een aantal punten; een daarvan is, dat brieven van hem aan dr. Krause en omgekeerd werden bezorgd door bemiddeling van den Amerikaanschen consul dr. Williamson te 's-Graven- hage. Reuter is zoo goed aan de En gelsche bladen te seinen, dat er geen Amerikaansche consul dr. Williamson in Den Haag bestaat. De onderkoning van Britsch-In- dië, lord Curzon, seint dat in Pund- jab sedert Augustus ge,en regen is gevallen. De sterftecijfers in Bom bay zijn zeer hoog ten gevolge van de pest. Dinsdag heeft d:e overbrenging van Mc Kinley's stoffelijk overschot van het Witte Huis naar het Kapi- tool plaats gehad: Alle ambassades en gezantschap pen waren vertegenwoordigd. De kist werd om negen uur weggedra gen uit het Witte Huis en begeleid door soldaten van het geregelde leger en vain de zeemacht en vete ranen van de Grand Army of the Republic (een geheim genootschap bestaande uit oudgedienden uit den burgeroorlog van 18611865 dat aankweeking van een broederlijr ken geest zorg voor weduwen en weezen van soldaten enz. beoogt.) In den stoet waren president Roo sevelt. de gewezen president Cleve land. vertegenwoordigers van alle takken van nationaal bestuur, een aantal staats-gouvemeurs met hun ambtelijke omgeving etn tal van bur gerlijke lichamen en- vereenigin- gen. Mevrouw Mc. Kinley bleef in het Witte Huis. De kist weid 's morgens om vijf minuten over half elf neerge zet in de groote ruimte ondier dem koepel van de rotonde en om elf uur begon de dienst. Niettegenstaande dein: motregen, waren de straten propvol: De kist werd overgebracht in een eenvoudige, zwarte lijkkoets, ge trokken door zes pikzwarte paar den met zwarte netten en afhan gende kwasten. De correspondent van de „New- York Herald" te Washington' meldt als vaststaand d'at Hay, d!e minister van binnenlandsche zaken:, binnen veertien dagen zijn ontslag zal in dienen en dat dit dan verleend zal worden Root zal hem opvolgen. Het is bijkans zeker d'at Gage, de minister van de Schatkist; aan blijft. KnJox, de Attorney General, blijft ook vermoedelijk, terwijl de anderen heengaan, tenzij er wijzi ging komt in de tegenwoordige plannen. President Roosevelt heeft Maan dag tegen een intimus van h)em' ge zegd: ..Ik was oandi'daat voor de presidents verkiezing i,n 1904, maar werd opzij geschoven. Nu ben ik in elk geval candlidaat." Terwijl de berichtgever van' de „Frankf. Ztg." van Buffalo den in druk kreeg dat die stad in een soort van nieuwsgierige feeststemming was, seint een correspondent van de „Times" dht New-York1 echt rouwt om Mac Kinley. Overal in de stad ziet men vlag gen halfstok en alle gebouwen van eenige beteekenis zijn met zwart behangen'vele menschen.' dragen' rouwkleeren en de voetgangers schijnen zich minder te haasten: Portretten van den president en rouwknoopen werden zoo druk ge vraagd dat zij snel uitverkocht wa ren. Ook de meeste kerken1 waren: gis teren met zwart behangen: In bij na alle werd Mc. Kinley's geliefd gezang: „Nearer, my God, to Thee" gezongen. Vele menschen schreiden bij de herinnering d'at de president een gedeelte van dit gezang in zi in laatste uren had op- De proclamatie van den nieuwen president is in alle kerken voorge lezen. De Pan-Amerikaansche tentoon stelling te Buffalo is gisteren her opend: Zij was sedert Vrijdag ge sloten geweest. Er zijn vijf en twintig getuigen gedagvaard in de zaak van Czol- gosz. Men verwacht dat hij Maan dag terecht zal staan. Twee gewe zen rechters van het hooggerechts hof te New-York zijn aangewezen om hem te verdedigen. Toen de treurmuziek van den rouwstoet op eenigen afstand zijn cel voorbijtrok, werd1 Czolgosz voor bet eerst gewaar dat zijn kogel den President gedood had. Hij had voortdurend nieuwsgierig gevraagd' of Mc. Kinley dood was, maar er nooit antwoord op ontvangen, zoo dat hij eindelijk maar zijn mond hield. Toen hij den treurmarsch in zijn cel hoorde, kwam er een oogenblik een triomfantelijke glim lach op zijn gezicht, maar dadelijk daarop verviel bij weer in zijn vroegere onverschilligheid: PRESIDENT LOUBET OP REIS. De reis van den president dier Fran- sche republiek naar Duinkerken was één triomftocht President Loubeit ver trok Dinsdag om 10.15 van het Noor derspoorwegstation te Parijs, verge zeld van minister-president Waldeck- Rousseau. Een dichte menigte juichte hen bij het vertrek toe. Op het perron van 't station te Atrecht werd de pre sident ontvangen door dien prefect, den. maire, den algemeenen raad, den gemeenteraad, den bisschop van Atrecht. mitsgaders alle senatoren en afgevaardigden van het departement. In antwoord" op eene walkomstrede, zeicle president Loubet: Gij wenscht dat mijn reis, nu ik den keizer van Rusland tegemoet ga, ge lukkig en vooröeelig zal wezen voor de natie. Wees verzekerd' dat zij dat zal zijn; zij zal opnieuw bewijzen dat de republiek, ondanks de beroeringen die trouwens meer oppervlakkig dan diep zijn, in het hoogste belang van het vaderland een binnenlandsche poli tiek kan voeren welke zij reeds 10 ja ren achtereen volgt. Wij hebben deze zelfde politiek gevolgd. Ik hoop dat zij vruchten moge dragen voor het land. De trein met dien president kwam om 4 uur te Duinkerken aan. Loubet werd zeer toegejuicht. Na de voorstellingen ging hij dadelijk het stadhuis inwij den. Geen enkel incident viel daar bij voor. De regen, die d*en geheelen morgen, geduurd had, hield juist bij de aan komst van den president op, doch nu begon een vrij sterke wind op te ste ken. Dinsdagavond waren de fraai ver sierde straten gevuld met een talrijk maar rustig publiek, dat naar de il luminatie ging kijken. Stadsnieuws Haarlem, 19 Sept. 1901. Pr oteat-me stin g. Wij herinneren onze lezers er nog maals aan dat morgen. Donderdag, in de groote zaal der Sociëteit „Vereeni- ging", de protestmeeting tegen Kitche ner's proclamatie zal worden gehou den en wekken allen op, die het wel meeneem met onze Transvaalsche stam verwanten, en die willen protesteeren tegen de on men schel ijke proclamatie van Kitchener, waarin met levenslange verbanning gedreigd worden, die in woners der Z.-Afr. Republieken, wel ke voor 15 September de wapenen niet hebben ingeleverd, morgenavond hun ne schreden naar de Vereeniging te richten. De entrée is slechts f 0.10. De Ko ninklijke Liedertafel zal de Volkslie deren doen hooren. Liederen avond ülesschaertGn Röntgen. De drie séances voor kamermuziek, van Joh. Steenman, in vereeniging met Mevr. MosselBelinfanle, en de hoe ren Joh. Messchaert, Julius Röntgen, G. A. Michelsen en J. Mossel, zijn thans weder aangekondigd. Vooral do liederenavond van Messchaert Röntgen vermelden wij met bijzonder genoegen, daar dit hoogst waarschijn lijk wel de eenige maal zal zijn, dat beide artisten vereenigd, zich hier in Haarlem zullen doen hooren. De 2e luitenant Clignett van het ba taljon Infanterie alhier in garnizoen wordt den 1 October a.s. te 's Hage ge detacheerd tot het volgen van een cursus bij de NormaalschietschooL Zaudvoort. Door B. en W. is aan den heer J. Visser, onderwijzer alhier eene verhoo ging van jaarwedde toegekend, groot f 50, wegens het verkrijgen van de acte voor hoofdonderwijzer, en zulks inge volge art. 2 der bestaande verordening, regelende de jaarwedden, enz. voor 't onderwijzend personeel bij het open baar lager onderwijs alhier. Ter hoogte van d'e badinrichting van de firma Hollenberg Co. is door W. Koper in zee gevangen een levende zeehond, die een paar dagen op het strand ter bezichtiging is gesteld ge weest. Door B. en W. zijn wederom drio bouwplannen goedgekeurd en wel één voor het bouwen van vier woonhuizen aan de Haltestraat, tusschen de Zee straat en de villa „Maximiliaan". één voor het bouwen van eiene bergplaats aan de Spoorstraat en één voor de ver bouwing van het perceel no. 11 aan de Kerkstraat. De zomerdienstregeling van de elec- trische train van Haarlem naar Zand- voort blijft tot 30 September a.s. ia werking, met uitzondering van de tram, die 's avonds te 10.20 van Haar lem en te 11 uur van Zandvoort ver trekt. Mej. M. Volger, onderwijzeres alhier, is door B. en W. geplaatst aan de school aan het Schoolplein, De heer F. Zwaan, benoemd tot kerk voogd bij de Ned. Herv. gemeente al hier, heeft die benoeming aangenomen. De dienst der paardentram van liet Hotel d'Orange naar het Station is voor dit seizoen weder ifgeloopen. IJmuiden. De „St-Ct." bevat de statuten der Maatschappij tot beheer van steanv trawlers en andere visschersvaartui- gen, alhier. Doel: a. het in eigendom verkrijgen van aan do el en in maat*, schappijen, welke zich ten dbel stellen de uitoefening van de zeevisscherijb. het verleenen van geldielijken steun aan maatschappijen als sub a bedoeld; c. het oprichten van maatschappijen als sub a. bedoeld en het exploiteeren en bel vee ren d'ier maatschappijen in den uitgebreidsten zin, waaronder be grepen bet zorgen voor die verzekering barer risico's en barer benoodïgdhe- den, en d. het zich belasten met den, verkoop van visch, die daarvoor noo- dige voorschotten te verstrekken ein voorts alles wat den geregelden gang van de exploitatie der zeevisscherij kan bevorderen. Duur: tot 8 Septem- bet 1951. Kapitaal: f 500.000, zijnde 5 serieën elk van f 100.000 en verdeeld in aandeelen, ieder groot f 1000. De aandeelen der 2 eerste serieën zijn alle geplaatst en die der derde, vierde m vijfde serie moeten zijn geplaatst voor of op 1 Januari 1910, behoudens ver lenging van dien termijn met konink lijke bewilliging, zoo die alsdan nog wordt vereisclit. Een der oudste inwoners van deze plaats, die ook buitenaf vrij algemeen bekend is. de hotelhouder van Nommer Eén, de heer II. Werkhoven, heeft deze gemeente metterwoon verlaten. 24 jaar van de 25 die deze plaats bestaat was hij hier gevestigd. Mej. G. J. Kerbert, onderwijzeres aan de openbare school alhier, staat op de voordracht voor onderwijzeres met ac- ten voor Fransch en En^elsch. aan school no. 1 te Dieren. De oude Rijksvischhal, sedert eeni gen tijd in gebruik bij den heer Van Blaaderen is nu aan do Zuid-West zij de geheel dicht gemaakt en daardoor in een kolossaal groot pakhuis veraiv derd. Wat de Waden zeggen over de Troonrede. Het „Handelsblad" schrijft o.a.: „De nieuwe regeering ontkent niet dat „de algemeeno toestand in vele op zichten stemt tot dank". De duistere tinten waarmee tijdens de jongste ver kiezingen is gewerkt en die den invloed van het liberale regeeringsbeleid moes ten bekladden, worden aldus met de officicele kwast weder weggewischt. Het Nederlandsche volk is onder de liberalen in 'n toestand gekomen, welke „in velerlei opzicht" niet enkel niet on bevredigend mag worrfcn, genoemd, maar die „stemt tot dank". Wij nemen akte van deze verklaring." Het blad wijst erop, dat de christelij ke grondslagen waarop de regeering zal werken niet nieuw zijn. Onze maat schappij, ons wetsleven, berusten daar sedert eeuwen op. „De nieuwe richting komt echter aan liet woord bij eenige andere onder werpen die aangekondigd worden. Of de weder-invoering van octrooien daar toe behoort, laten wij thans in het mid den. Maar wèl wijzen wij op de pogin gen „tot vrijmaking van het onderwijs in al zijn vertakkingen", waarbij „op

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1