Bouwgeld In hst Schoterkwartier Faillissement tweede Juffrouw. Een hevige brand heeft op den werf te Rotherhïthe, in Engeland, een gebouw met pakhuizen, met een gevelbreedte van 200 voet. vol komen vernield. De schade beloopt 80 100.000 pond sterling. Brutale smokkelhandel. Uit Pontianak verneemt het „Bat. Nbl.": Den 18en Juni kreeg de opziener der in- en uitvoerrechten te Pamangkat, E. Struwer, toen hij met Pangeran Djaja Koesoema een speurtocht maak te naar verschillende koealas, om, zoo mogelijk, smokkelaars te betrap pen, een groote prauw in het gezicht, een schoener, waarbij zich. een kleine prauw ophield* Aanstonds werd naar beide vaartuigen koers gezet om de passen en de lading te onderzoeken. Voor men haar bere>ikte, heesch de kleine prauw haar zeilen en koos het ruime sop, terwijl aan boord van den schoener aanstalten werden gemaakt om eveneens te vluchten. De sloep der recherche zette echter alle zeilen bij en wist den schoener, nog voor zij af voer, te bereiken. Langs zij gekomen, gaf de opziener den last, de zeilen te strijken, omdat hij de scheepspapie ren wilde nazien, doch het antwoord daarop was, dat de bemanning zich gereed maakte om den opziener warm te ontvangen; geweren werden voor den dag gehaald en men zag een lila laden. Nauwelijks had! men in de sloep den op.ziener; voor he't gevaar gewaarschuwd, of delila werd afge schoten; De kogel ging door het zeil. Onmiddellijk gaf de opziener aan de hem vergezellende pradjorits last tot vuren en een geregeld! gevecht ont stond, waarbij de sloep van den op ziener ten slotte moest afdeinzen. Ge lukkig werd niemand getroffen; wel bleef in het houtwerk van d)e sloep een kogel steken, terwijl het geweer van een der pradjoerits door een groo- ten steen getroffen, onbruikbaar werd gemaakt. Ook het zeil was bedorven. Van den schoener moeten echter drie man gewond zijn. De opziener en pangeran Djaja Koe soema. hebben zich ongetwijfeld ferm gehouden, al bleed het gewenscte re sultaat achterwege. In deze maand heeft de opzichter Struwer reeds vijftig thail opium en vijf blikken lucifers achterhaald, aan boord van een Chineesche wangkang. Uit het vorenstaande blijkt wel, hoe noodig het is, krachtiger tegen den smokkelhandel in de Westerafdeeling van Borneo op te treden. Muiterij aan b ord. De passagiers van het stoomschip „Southwark" van de Red Star Line, dat 9 Sept. New-York zou verlaten, ver halen, dat op dien dag onder de sto kers en tremmers, ten getale van muiterij is uitgebroken. De mannen, alle Antwerpenaars, wierpen hun ge reedschappen weg, beklommen de brug en verklaarden niet te zullen werken, omdat zij niet voltallig waren, wat in strijd was met de statuten van den Bond van Belgische Zeelieden. Twee tremmers waren namelijk gevangen gezet, omdat zij koopwaren van het schip verduisterd hadden. De muiters namen een zoo dreigende houding aan, dat kapitein Daun, de gezagvoerder van de „Southwark" be sloot, hen in de ijzers te laten sluiten. Dat geschiedde niet ponder moeite en eerst na een verwoeden strijd slaagde men er in, de 48 mannen op te sluiten. Intusschen had een bootsman 48 an dere stokers en tremmers, Amerikanen nu, gehuurd en aan boord gebracht. Toen dezen hoorden, dat de 48 muiters zich nog aan boord bevonden, werden zij bang en weigerden te werken, doch toen een groote politiemacht aanboord verscheen, vatten zij moed en togen aan den arbeid. Het stoomschip kon nu vertrekken met 48 uren vertraging. In plaats van de reis New-YorkAntwerpen direct te maken, liep de „Southwark" te Southampton binnen en leverde er de 48 muiters aan de politie uit. Woens dag a.s. zullen zij terechtstaan. Zij kunnen veroordeeld worden tot 3 a 6 maanden gevangenisstraf. 'n Schandaal bij eon Stieren gevecht. Zondag werd te Barcelona een stie rengevecht gehouden, doch had weinig succes, wegens de... inferieure kwali teit der stieren. 4000 personen deden een aanval op de kas en eischten hun geld terug. De ondernemer nam de vlucht onder een hagelbui van projec tielen van verschillenden aard. Een deel van het publiek wilde daarop de arena in brand steken, doch werd door de burgerwacht met blanke wapenen verjaagd. Er vielen verscheidene ge wonden. Tijdens de voorstelling kreeg een torero een hoornstoot van een stier. Wonderbare gevolgen eener ontdekking. Utrecht is gedurende dien tijd met de waarneming zijner functiën belast. De Ame nkaansche schatkist. De schatkist der Vereenigde Staten van Noord-Amerika bezit op het oogen- blik het respectabel sommetje van"496 millioen dollar's in gemunt gond, dat gedeeltelijk is gedeponeerd in de bank te Washington, gedeeltelijk bij agen ten (die te New-York bv. heeft "een som van 170 millioen dollars in bewa ring). Buitengewone voorzorgsmaat regelen zijn genomen om dteze schat ten tegen in brekers en dieven te be veiligen. Daarom is te Washington de gou den kamer" gevestigd in de onder- aardsche kelders van de hoofdbank. Dat vertrek is 75 Eng. voeten lang. 20 voet breed en 12 voet hoog. wordt door twee dichte muren van 12 voet omgeven, die door enorme graniet- blokken gevoegd met cement worden gevormd en van buiten en van binnen met staal zijn gepantserd. De tusschen- ruimte tusschen deze twee muren is geheel met stalen kogels gevuld, waar op de instrumenten zouden breken, welke eventueels inbrekers zouden kunnen gebruiken. Men heeft toegang tot de „gouden kamer" door twee ijzeren deuren, die ieder 120 ton (1 ton is 1037 KG. en 50 Gram) wegen en, voorzien zijn van „tijd"-sloten, (waardoor de deur slechts op oen bepaald uur, minuut en secon de kan worden reopend'! en van een electrische veiligheidsinrichting. die door schellen in verbinding staat met al de politie posten van de stad. Onder de' Grieksche sagen té één bijzonder treffend, d'ie van Hercules als weldoener der mensc-hheid: Een woeste leeuw verwoestte 't bosch van Nemea; hoewel hij vuur spuwde en uitademde, naderde Hercules hem en worgde hem met zijn sterke handen. In 't Lemaeisch moeras leefde een ze venkoppige slang; inplaats van eiken kop die afgeslagen was, groeiden er onmiddellijk twee nieuwe, maar Her cules bedwong het monster. Hij dood de de Stymphalische vogels, den Cre- tensischen stier, en daalde in de on derwereld af, om Alcestis terug la halen. Aan deze legende van Hercules, den menschenvriend, moest men onwille keurig denken, wanneer men verleden jaar op de tentoonstelling te Parijs 't paviljoen Pasteur bezocht. Wij geloo- ven niet meer aan dien leeuw en die andere wonderdieren, maar ze bestaan nog, al is bet onder andere namen. En wij gevoelen dezelfde dankbaar heid jegens den mensch, die ons van deze bevrijd heeft. In dit gebouw kon men de monsters zien, die nog vreeselijker zijn dan die uit de oudheid. Aan beide zijden staan •een honderdtal flesschen. Hier ziet men de diphtheritis, die het kind bij den keel grijpt, daar de tering, die den volwassen man sloopt. Daarnaast de verschrikkelijke pest. de cholera, de typhus en de melaatschheid; verder ziet men de longontsteking, de dol heid, e. a. Pasteur heeft ze bedwongen en in die glazen kooien geplaatst. Stel u voor, dat een dier flesschen brak; dan was de pest in vrijheidi ge steld, de cholera ontketend en ver spreid! over de geheele wereld, om een epidemie te ven-oorzaken. Hoe stonden wij, nog slechts weinig jaren geleden tegenover deze ziekten? Wij wisten niet, waar ze vandaan kwamen, noch wat hun oorsprong of hun aard was. Wij stonden ongewa pend tegenoverhen. Mapr door zijn microbentheorie heeft Pasteur een geheele rij feiten verklaard, die tot nog toe voor de wetenschap verborgen waren. Hij toonde aan, hoe ze geboren worden en zich verspreiden, hoe de ziekten ontstaan en hij heeft het ge neesmiddel gevonden of tenminste den weg gewezen, om het te vinden. Nu strijdt de wetenschap niet meer te gen een onbekenden vijand in de duis ternis. De meester zelf toonde de wapenen aan, waarmede de ziekten bestreden moeten worden. Zoo ziet men daar een klein fleschje, dat een vocht be vat, waarmede iemand, die dol is ge worden, kan worden ingeënt. Als een dolle hond) u heeft gebeten, dan zullen een paar druppels onderhuids inge spoten, de ziekte verhinderen zich te ontwikkelen en ge zult genezen, zon der ziek geweest te zijn. Pasteur's werk is door zijn leer lingen voortgezet; alle moeders ken nen het weldoende 'serum van Roux. Voor eemige jaren stierven er te Parijs jaarlijks 2000 kinderen aan diphtheri tis; tegenwoordig sterven er nauwe lijks 500 jaarlijks, dank zij dat serum, en elk jaar neemt dit getal nog af. Wat een aantal levens worden er op die wijze in geheel Frankrijk, ja over de heele wereld, jaarlijks gered. De moeilijke operatie, de tracheoto mie, is nu niet meer noodig. Als een kind nu croup heeft, dan wordt een buisje door den mond in den keel ge bracht. Wanneer na eenige uren bet ingespoten serum begint te werken, neemt men het er uit en 't kind wordt beter zonder operatie, terwijl het aan tal sterfgevallen afneemt. Dan heeft men het pestserum van Yersin. Men weet, wat de pest was in de oudheid, in de Middel eeuwen en zelfs in 't begin van de vorige eeuw. Nu is haar kracht bedwongen want we we ten uit hetgeen verleden jaar te Oporto gebeurd is, dat wij met Yersin's serum de ziekte met een gerust hart kunnen afwachten. Een kleine hoeveelheid on derhuids ingespoten, bewaart ons voor de besmetting en krijgen wij de ziekte toch, dan kan ditzelfde serum ons ge nezen. Daar zien wij een slang, gereed om te bijten en daarnaast een fleschje met een helder vocht: het„kwaad naast zijn geneesmiddel, het "antivergift-serum van Calmette1. Voor ons, die in een land leven, waar giftige slangen zeldzaam zijn. schijnt dit serum niet zoo belang rijk, maar de bewoners dei' koloniën denken er anders over, want het aan tal menschen, dat jaarlijks in Indiè sterft tengevolge van slangenbeten, wordt op 20.000 geschat. Dan ziet men er het anti-streptococcus serum van Marmorek. Wanneer het nog meer vol maakt zal zijn, dan zullen wij een ze ker middel hebben tegen een aantal ziekten, die door de microbe „strepto coccus" wox'den veroorzaakt, zooals roos, bloedvergiftiging, enz. Niet minder merkwaardig is de een voudige wijze, waarop de serums ver kregen worden. Het i9 een ware wraak op de microben, want om ze te dooden en om het serum te bereiden, maakt men gebruik van het vergif, dat rij voortbrengen en dat ze juist zoo ge vaarlijk maakt. Zoo spuit men, om serum te maken voor diphteritis, een paard dagelijks een weinig vergif in, dat afgescheiden is door een diphteritis-microbe. Het paard gewent aan het vergif en begint daarna te reageeren, d. w. z. het vormt een tegengif, dat in het bloed meege voerd wordt. Om nu serum te verkrij gen, moeten wij het paard aderlaten en het vloeibare gedeelte van het bloed, het serum, afscheiden van de roode bloedlichaampjes. Dan is het genees middel gereed om bij een zieke onder huids ingespoten te worden; hpt is dan het tegengif tegen diphteritis, dat de ziekte bestrijdt en tegenhoudt De directeur en commandant der marine te Amsterdam zal op 30 dezer, 's morgens 11 uur, ter marine-directie aldaar aanbesteden bet uitvoeren van baggcrwerk in het noordelijk gedeelte van het zijkanaal F., gaande uit het Noordzee-kanaal naar Halfweg. De voorwaarden liggen ter lezing ter pro vinciale griffie alhier. Ons wordt gemeld, dat dc tentoon stelling van snijwerk, vervaardigd door do Boercn-krn "cTevangenen, tot en met Donderdagavond 19 dezer zal geopend' zijn. Met ingang van 1 October e.k. is op zijn verzoek aan den heer J. F. Cra mer eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van klerk ter gemeente-se cretarie. Hij was werkzaam aan de afdecling „Financiën." Door twee agenten van politie is gisterenmiddag in de Haarlemmerlie- clestraat gebluscht een schoorsteen brandje, ontstaan door roetaanlading. Rectificatie. In het verslag van den R. K. Volks bond in ons nummer van gisteren, staat dat de beer Laane de vergadering sloot. Dit is een drukfout geweest. Be doeld was de heer Laurey. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 18 Sept. 1901. H. ter Smitten was in een zaak als getuige gedagvaard, doch niet ver schenen. Deswege werd thans tegen hem 5 boete of 5 dagen gevorderd. D. van Staveren hoorde wegens bet houden van mestverzamelingen zon der vergunning 2 boete of 2 dagen tegen zich requireeren. Daarna werd een voor den kanton rechter zeer moeilijk te beslissen zaakje behandeld. Wat toch is het geval? Op 5 Jan. 1.1. kwam mevr. Van der Mast Spakler bij den bierhuishou der A. Schelvis te Wijk aan Zee bin- nenloopen en vroeg of hij haar direct aan een kopje cognac kon helpen. Daar Schelvis geen vergunning had, liep hij. omdat mevr. Van der Mast eene goede klant van hem was en bij hem in reke ning stond, naar v. d. Meye. die wel vergunning had, om daar het ge vraagde te balen. Na eenige minu ten kwam hij weder terug en gaf in de gelagkamer het gevraagde aan de da me, wie hij later 0.15, die hij ook aan v .d. Mye moest betalen, in reke ning bracht. Op 24 Juni kwam het dienstmeisje van genoemde mevrouw en vroeg of Schelvis even een half fleschje de wijn wilde aanreiken, ook toen haalde bekl. het fleschje bij v. d. Mye, hetgeen door dezen getuige a décharge werd verklaard, en bracht het aan de woning van mevr. Van der Mast. Ter zake van deze beide overtredingen der drankwet had bekl. zich nu heden te verantwoorden. Het O. M., de zeer verschoonende omstandigheden in aanmerking ne mende, waarin de feiten hadden plaats gevonden, meende dat het en den verkoop daarvan door Schel vis was geschied en vorderde twee geldboeten 5 subs. 2 maal 5 dagen hechtenis. (Uitspraken van 18 Sept. 1901). Wegens overtreding der spoorwet: L R., te Amsterdam, 0-50 plus f 2 2 maal 4 d. b.; F. W. K te Leiden f2 of 2 d. h.; L. V. te Haarlem, f 0.50 of 1 d. h.; W. A. F. V., id., 0.50 of 1 d. h.; J. j. H. R., te Rotterdam, f 0.50 of 1 dL hL. 1'., te Amsterdam, f 0.50 of 1 d. h S. T., idem, 0.50 of ld. h.; G. C. S. te Heemstede. 1 of 1 dag h.; M. v. D. te Sloten, f 0.50 of 1 d. h S. N., te Haarlem, f 1 of 1 d. h.; A. M. S., z. b- w f 1 of 1 d. h.; J. C. M. te IJmuiden, f Ó.50 of 1 <L h. Wegens overtreding der Leerplicht wet J. K., te Zandvoort, 1 of 1 d. h.; A. K., idem, tot idem; G. K„ idem. tot idem; G. de W., idem, ontslag van reclitsverv.J- K. idem. f 0.50 of 1 d. h.; E. K. idem, 1 of 1 d'. h.; J. v. d. M,. idem, tot idem; A. Z., idem, ontslag v. rechtéverv.A. P., idem. f 1 of 1 d. li.; P. P., idem, f 0.50 of 1 d. h.; B. P. te idem, tot idem; J. S., idem, tot idem; J. M., idem, ontslag v. rechtsverv.; J. v, D., idem, 1 of 1 d1. h.; J. B. W., idiean, f 5 of 3 d. h. B. J. S. te Haarlemmerl. en Spaarn- woudc wegens overtreding der Leer plichtwet tot f 0.50 of 1 d. h. W. H. te Heemstede wegens id. tot 2 maal f 0.50 of 2 maal 1 d. h. C. H. te Bloeniendaal wegens id. tot 0.50 of 1 d. h. C. K. te Haarlem wegens id. tot 1.of 1 d. h. A. K. te id. wegens id. ontslagen van rechtsvervolging. J. K. te id. wegens id. tot 0.50 of 1 d. h. J. K. te id. we gens id. tot id. J. J- JH. te id. wegens Ml. tot id. W. J. S. te id. wegens id. tot 1 of 1 d. h. P. v. d. L. te id. wegens d. tot id. C. S. te id. wegens ld. tot id. I. M. M. te id. wegens id. tot 0.50 of 1 d. h. A. J. P. te id. wegens id. ont slagen van rechtsvervolging. J- M. te id. wegens id. tot 0.50 of 1 d. h. M. K. te Haarlem wegens arbeidswetover treding tot 11 maal 3, of 11 maal 1 d. h., (verzet vonnis 31 Juli 1901.) Heemstede. Bij J. V. winkeMer aan <Se Leid'schevaarfc alhier, zijn in beslag genomen maten on gewichten voor droge en natte waren die niet van het veneischfce goed keuringsmerk waren voorzienproces-verbaal is opgemaakt. De .eemieenteopzichter J. A. de Ree alhier, heeft als zoodanig ont slag aangevraagd wegens benoe ming naar elders. Waar reedö bij de Dehandeling van de gemeentebegrooting in den verga dering van 8 November 1899, door ver schillende leden de wenschelijkhead van diei oprichting van gemeentewege van een kinderdouchebad werd ge sproken, en door het lid van den Raad, den heer L. Modoo op 1 October 1900, een voorstel werd ingediend houdende uitnoodiging aan B. "en W. tot het ont werpen van plannen en het doen van voorstellen om tot het bouwen van een gemeentelijk school- en volksbadhuis over te gaan, daar meenen B. en W. te mogen veronderstellen, dat hun voorstel om op het verzoek der Ver- eenjging in të gaan, bij den Raad geen bezwaar zal ontmoeten. Ingevolge machtiging, aan B. en W. verleend bij Raadsbesluit van 7 Augustus jl. No. 21, zijn door hen sol licitanten opgeroepen naar de betrek king van leeraar in het hand- en vak- teekenen aan de Burgeravondschool. B. en W. hebben nu de navolgende aanbeveling opgemaakt om daaruit, voorloopig voor den cursus 19011902, eene benoeming te doen geschieden 1. R. W. P. de Vries Jr., te Edam. 2. G. J. H. Kerkhoff, te Haarlem. Art.. 5. Van gebouwen, die geduren de het geheele belastingjaar ongebruikt of onverhuurd zijn gebleven, wordt de belasting op verzoek van belangheb- benden gerestitueerd. Het stoomschip Amsterdam, van (Ie Holland—Amerika-lijn .van New-York naar Rotterdam, passeerde 17 Sept. des nam. 2 uur 35 min. Lizard. Burgerlijke Stand. Vervolg Stadsnieuws. Op 30 dezer, des midd. 12 uur, zal door den garnizoens-commandant al hier worden herbesteed de levering van hooi, stroo en haver, ten behoeve van de paarden van het garnizoen be- noodigd van 1 November 1901 tot 31 October 1902. Aan den inspecteur van den arbeid in de 4e inspectie te Amsterdam (tot wiens gebied ook Haarlem behoort) is verlof verleend van 27 September 6e te Stukken van den Gemeente raad. Bij B- en W. is ingekomen een schrij ven van bet bestuur der Vereeniging ,,het Witte Kruis" alhier, waarin de wensch wordt te kennen gegeven tot stichting, door die Vereeniging, van een 2e douchebadhuis in het zooge naamde „Leidsche kwatier." Genoemd bestuur deelt evenwel mede, dat de stichting alleen dan mogelijk is. wan neer door de gemeente wordt gegaran deerd de rente (4%) en de aflossing (2%) eener eventueel door moemde Vereeniging te sluiten geldleentng groot ongeveer f 17.000.Bovendien zou moeten worden verleend een jaar- lijksch subsidie van f 1000.voorloo pig voor drie jaren, slechts uit te kee- ren, voorzoover de ontvangsten in het badhuis mochten blijken de exploita tie-kosten niet te kunnen dekken. Wordt de gevraagde steun door den Raad verleend, dan kan de gemeente, indien tot het invoeren van schoolba- den wordt besloten, van genoemde in richting op geschikte uren gebruik doen maken, op de wijze, als in het hic-rvoi :-!» Vermeld schrijven nader wordt uiteengezet. Vier raadsleden, de heeren J. J. Snel- tjes, H. D. Tjeenk Willink, L. Modoo en Johan Spoor, hebben in verband met de door den Raad getroffen over eenkomst met de'H. IJ.' S. M. betref fende de overwegen een ontwerp-veror- dening ingediend tot het heffen van Bouwgeld, bedoeld bij art. 240j. dei- Gemeentewet, in de gemeente Haarlem, (d. i. wegens de Noordelijk en Weste lijk van de spoorweglijnen Amster damHaarlem en HaarlemLeiden in deze gemeente gelegen gebouwde ei gendommen en hunne aanhoorighe- den). In een uitvoerige toelichting, die aan de verordening vooraf gaat zeggen de heeren o.a.: mag men ook aannemen, dat de geheele gemeente door dit be sluit (het aannemen der overeenkomst) werd gebaat, zeer zeker komt het ge not en voordeel daaruit voortspruitend, voornamelijk het aan gene zijde der spoorbaan gelegen gedeelte en zijn be woners ten goede. Immers waar tal van huizen, ja ge heele gedeelten van straten in die om geving leeg stonden, juist ten gevolge van de groote belemmering van het verkeer, zal dat gedeelte der gemeente, dat. in de onmiddellijke nabijheid vau Bloemendaal, zeker niet het minst aan genaam gelegen is, wat betreft de vraag naar huizen waarschijnlijk in betere conditie komen dan het overige deel. Volgt uit het bovenstaande, dat de uitgaven tengevolge van die overeen komst ten laste der gemeente komen de, voor het grootste deel ten behoeve van den toekomstigen aanbouw in ge zegd deel der gemeente worden be steed, en behoeft bet voorts geen be toog dat deze overeenkomst in hare ge volgen in de voornaamste plaats ten goede zal komen aan de eigenaars van de aldaar gelegen gronden, wier eigen dommen dientengevolge beduidend in waarde zijn. gestegen, dan is het ook alleszins billijk, van die eigenaars te dl ei' zake in den vorm eener bijzondere belasting eene billijke tegemoetkoming te heffen in de kosten die ten laste der gemeente komen. Deze belasting vindt baar wettelijken grond in de nieuwe bepaling van arti kel 240 j. der gemeentewet, volgens welke eene bijzondere belasting kan ge- beven worden wegens gebouwde eigen dommen en hunne aanhoorigheden, ge legen in bepaalde gedeelten der ge meente, mits die belasting het karak ter hebbe van eene billijke tegemoet koming in de kosten, van gemeentewe ge, ten behoeve van den aanbouw in die gedeelten gemaakt. Nu door de eigenaren der bedoelde gronden reeds een aanvang is gemaakt met den aanbouw in genoemd gedeelte zal het zeer zeker den raad wenschelijk voorkomen, zoo spoedig mogelijk van de bevoegdheid in de aangehaalde wetsbepaling toegekend, gebruik te maken. Het doel der vast te stellen regeling, het worde hier nogmaals met nadruk herhaald, is uitsluitend, een tegemoet koming te vorderen voor een deel der kosten, die het voldoen aan genoemde overeenkomst met zich brengt. Eene raming te maken van de op brengst der belasting, is uit den aard der zaak ondoenlijk met het oog op de uitgebreidheid der terreinen en de on zekerheid wanneer deze in exploitatie zullen worden gebracht; niets belet echter den raad, wanneer de opbrengst dezer belasting op den duur meer mocht komen te bedragen dan een bil lijke tegmoetkoming in voormelde kos ten, liet percentage geleidelijk te ver minderen. In bet besluit is geen melding ge maakt van vrijstelling van gebouwen, aangezien in de wet op de grondbe lasting de eigendommen zijn genoemd waarvoor geen belastbare opbrengst in de kadastrale leggers is opgenomen. In de verordening komen o.a. de vol gende bepalingen voor: Art. 1. Er zal in de gemeente Haar lem onder de benaming „bouwgeld" eene belasting worden geheven wegens de noordelijk en westelijk van de Spoorweglijnen AmsterdamHaarlem en HaarlemLeiden in deze gemeente gelegen gebouwde eigendommen en hunne aanhoorigheden. Art. 2. De belasting bedraagt 4 van de belastbare opbrengst der perceelen. zooals die voor de regeling der grond belasting is vastgesteld. Art. 3. Belastingplichtig is hij, die op 1 Januari van het belastingjaar, blij kens kadastrale registers, krachtens eenïg zakelijk recht het genot heeft van eenig na het in werking treden van dit besluit gesticht gebouw en zijne aan hoorigheden. Art. 4. Het belastingjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Ondertrouwd: 18 Sept. J. C. Stap pers en E. H. Meure. G. H. Spruijt en M. H. Saeijs. A. Koster en M. H. van Es. P. J. Roest eoi E. M. van Dansik. Getrouwd 18 Sept. T. C. Mis- dom en C. W. P. Schrik. H. P. van Paradijs en C. J. de Groot. P. Zee en J. E. d)e Graaff. J. Bakker en H. C. Hekker. C. Adelaar en A. W. Jurriens. J. A. Kops -en M. J. Jac ques. Bevallen 16 Sept. M. Buijs Kraak, z. 17. J. K. ReijnenBac ker, d. 18. G. v. Broekhuizen Klabou, z. A. Meijer—Bac, z. 17. A. C. JansenWolfers, d. M. G. van Kapel—cfe Zaaijer. d. 18. A. C. Dcodeheefver— Harfcmann, z. 367e Staatsloterij. Woensdag 18 September. 5e Klasse, 2e Lijst. Ns. 2628 9636 9815 en 20300 ieder f 1000. Ns. 10786 16457 en 20113 ieder f 400. Ns. 14333 1?299 eu 19500 ieder f 200. Ns. 9952. 13653, 13709, 15859, 17529, 18412 en 18889 ieder f 100. Prijzen van f 70. 129 2938 5825 9848 131G4 15235 17801 223 2951 5946 9692 18228 15264 18023 309 3159 5965 9996 13261 155-18 18028 351 3167 5997 1013G 13280 15693 18089 495 3203 G137 10934 13494 15713 1S297 574 3246 623S 11091 13710 16067 18561 625 3368 6381 11131 13784 16121 18577 642 3533 6504 11186 13793 16123 18767 923 3690 6564 11203 13882 16315 18856 973 3816 6741 11245 13900 16369 18932 1024 4214 6820 11294 13911 16409 19317 1065 4218 7430 11295 13997 16581 19571 1077 4219 7890 11371 14114 16683 19642 1661 4287 8248 12154 14357 16702 19683 2170 4447 8287 12222 14556 1C922 19685 2241 4463 8337 12408 14575 16968 19944 2457 4713 8913 12-419 14587 169S0 20446 2458 4823 9099 12420 14693 17281 20630 2564 5375 9364 12564 14769 17422 20818 2643 5381 9582 12853 14828 17551 20893 2649 5412 9663 12900 14871 17561 20896 2871 5582 9721 12992 14971 17752 20902 29 09 5655 9845 13010 149S1 1777S 20937 Op onderstaande nummers zijn geen prijzen gevallen 63 2930 6259 9454120391545518560 9629416534 950412067 1.54921S578 98 2943 6540 9508121001556718603 144 3090 6543 9608121591559818608 17031346608 9650121741560918785 19432336654 9754124001566918865 2193237 6700 9880124121569018383 31832406756 9882124241571118924 3353275 6763 9933724701575118930 39232846803 996612:811577118938 39733016953 9975125411592918987 417 3401698510055125511594218993 454 3421699910155125591599519127 4663513 710110158126261603919134 58035287177 10171127121605919140 610 3591719910191127921608019145 6263632721110250128881617819153 629 3684 72261028212917 1626019213 6343730728710291 129581629619230 659 3751731810309130201630219280 743 3864 7334 10312 13047 16310 19472 7524088 734410339130651639819475 778 4162 7347 10466 13074 1652419518 835 4191 735110477 13119 16526 19534 8494200735310534131311659519556 8644212738410537131541662719587 10884310739110549131961664019599 11444365 743510624132751665319623 1199 4607 753210631133291666419641 1223 4710 759910664134281669419658 1319 4747 760510723134391673619696 13614777 762110769135201677119712 13644837 765410852135321677419714 1498 4918 766110857 1354616S3019745 15464923766610863136051685119761 15544979774610891137251688019762 15565025777010914137481688319786 1616 50517S6510978137671689019792 16645087 795910995137861691419799 1683 5159 796211000138091693719982 17405203800211051138421697420081 17535208 80361105213869170Ü8 20083 18715211806011076188931709120185 1899522381101109813967 1713920194 1909 5296 816511104139701716820198 1924 5318 8197112091398217215 20202 1970 5352 8215112751408017274 20216 19915358 8280113241409717295 20221 19925360 833S11388141521733420223 20315391839011394l4lt'01734420228 2102 5426 846711414 1417817357 202-54 2126 5481847911437141991741020262 22045435*43711441142211746520273 2207 5507 853111458 1427517515 20294 22205533 8541114621427717584 2'J;05 2270 5560 854811488 142811760 1 20312 2292 66518692114991429817625 20450 2295 5652 8718115361137414674 20458 230257008723115511438817763 204S3 23455743 873011553143971776320499 23535764 873111654144291781220533 2355 Ö77G 874011700114471791320606 2387 5779 87771174514610180 220616 2414 5S09 8948117'51473118029 r0670 2477 5818 8977117701486918123 >672 2505 5923 909011802 149291815 21>762 26005930 913211840 1499118207 20792 2167 5941913511865150021823120856 26815976 9149119051500318246 20882 26966059914111953150321S27C20942 28206095921711966150511828020959 28686102924311977151131842020996 2885 6125 928111989 1515718424 2890 6145 93661200315313134S6 2894 6247 9398120181540618556 Gehuwd: 17 Sept. P. A. v. d. Maarejj Jansen met M. I. Koen, Utrecht. Bevallen: li Sept Van den Akker— Backer, z., Baambruggo. 15. A. M. EvertsRoelfsema, d.. Usquert. 16. L. Klok-Van Brc-emen, z.. Amsterdam. Overleden: 14 Sept. II. Vaags, 69 j.. Aalten. A. G. IlesselinkGrutterink, 70 j.; 14. F. Slikker, jm., 16 j.. Amster dam. J. BijJeveld, 68 i.. Utrecht. 15. S. M. Ki8temaker, jd.. 80 j., Arnhem. 16 D. D. de HaasSandbrink. 49 j.. Rhe- non. Familieberichten. Faillissementen. Uitgesproken Arnhem, 16 September. H. Straat man-, wonende le Arnhem. Rechter- comm. mr. G. W. A. baron van Haersolte. Leeuwarden, 16 Sept. S. S. Post huma, graanhandelaar, te Midlum. Rechter-commi.mr. Walterus Kolff. Geëindigd J. W. H. Scheinhout, koopman, en winkelier, te Leeuwarden. H. J. Ganderheyden, timmerman! en aannemer té Vlissingen. Beurs. Volgens het „Weekblad van de Com- missiebank" zijn in de week, geëindigd 17 September door tusschenkomst dier bank verhandeld de volgende minder courante fondsen: Opr. aand. Singkep Tin Maats. f 95.— Aand. Billiton Maats, le rubriek. 2030.— Aand. Hilversumsche Stoomspinnerij en Weverij 31 pCt. 4 pCt. Oblig. Nederlandsche fabriek van Werktuigen en Spoorweg-mate rieel 97 3/8 pCt. 5 pCt. Oblig. Machine-Rijwiel- en Automobielen fabriek „Simplex" 721/2 pCt. Aand. Brack's Doelen Hotel 50 pCt. 3 1/2 pCt. Oblig. Groninger Locaal Spoorweg Maats. 92 3/4 pCt. Aand. Nederlandsche Westfaalsche Spoorweg-Maats. 245 pCt. 4 pCt. Oblig. Maats, tot exploitatie van tramwegen 94 pCt. Aand. Assurantie Maats, tegen brand schade ,,de Nederlanden" van 1845, f 300.— Aand. NecLerl. M v. Kunstm. Oes terteelt 56 pCt. De catalogus van de op 25 Septem ber te houden effectenveiling is ver schenen. MARKTNIEUWS. Haarlem, 18 Sept. 1901. Op dte> heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd. 17 koeien f 175f 129; 2 pinken f 60—f 50; 23 N. Kalveren 14—/ 8; 38 schapen f 21—/ 12; 19 lam meren 1510; 2 paarden. Haarlem, 18 Sept. 1901. Op de heden gehoudtóm kaasmarkt waren aangevoerd 28 stapels kaas, te zamen uitmakende 3677 kazen, wegen. die 6863 Kilogr- 28.50—/ 15. ORGELBESPELING in dia Groote- of &fc. Bavakönk al- hiar, op Dondlerrdlag 18 &ep<t. 1901, des 'namiddags van 2 tot 3 uufl? dlaon dein hear W. Eaefrin'am,, mat w-eilwil-, lende medewerking van mevr- Beir.tha Havetrmatn-Post (Sopraan) uit Amsterdam1. 1. Concert Fantasie, van M. Bro- sig. 2. Aria uitMatheus Passion „Bhute imr", van J. S. Bach. 3. a. Allegro maestoso; b. An dante*. van A. Mailly. 4. Marche pontificale, van J. Lenxmens. 5. Aria uit: Elias „Höne Israel", van Mendelssohn. Atfvertentiën. van O. 11. RE1NTS, Hotelhouder te Zandvoort. De Crediteuren in bovengenoemd faillissement worden uitgenoodigd hunne rekeningen enz. vóór 3 Oct. 1901 in te zenden bij den Curator, Spaarne 94 te Haarlem; De vergadering ter verificatie der schuldvorderingen zal gehou den worden op Vrijdag 18 Oct. 1901, des voormiddags ten 11 ure in het Paleis van Justitie aan de St. Jansstraat te Haarlem. De Curator, Mr. Til. DE HAAN HUGENIIOLTZ. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, arriveerde 17 Sept. te Marseille. Het stoomschip Laertes, van Amster dam naar Java. arriveerde 17 Sept. te Port Said. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Sept, van Genua. Het. stoomschip Koniug Willem I. van Amsterdam naar Batavia, arri- Onze Brievenbussen. Brieven op Advertentie!» kunnen worden geworpen in onro vier eigen Brievenbussen, t vreten: Uroote Houtstrnnt No. 140 aan hot buis vau der. beer B. I^ingeveld bij het Proven iershuis. Anegang, hoek Groote Houtstraat, uau het hcis van den heer F. Hellingman. Kruisweg 41 hoek Hccrcnstraataaiiden win kei van den heer A. C. A. vanllemcrtenaan onre Bureaux, Kampersingcl No. 70 vlak Lij dc Turliuarkt. DE ADMINISTRATIE. Direct gevraagd in een Slagerij (Den Haag) een nette Dienstbode, salaris f 100 en f 26 waschgeld. Brieven No. 4586 bur. v. d. bl. Wij vragen voor het Wereld- Panorama eene Zich aan te melden Koning straat 39.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3