EEIHALYE WEEK Tweede Blad, Het geheim van den Senator. behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Donderdag 19 September 1901. No5590 Wereldgeschiedenis De dood van Mc Kinley. Een audiëntie op het W itte Huis. Het uiterlijk en karak ter van den overleden pre sident. Zoo heeft dan toch de dood zijn offer opgeëischt. President Mc Kinley is be zweken onder de kogels van Czolgosz. De man, die nog zulk een groot aantal jaren in 't belang van zijn land en volk had kunnen werkzaam zijn. is niet meer. O, wij allen moeten eenmaal sterven, dat weten we, maar om, zóó, uit de kracht van het leven weggerukt te worden, door het boos opzet van een ellendeling of een zinnelooze, dat is eën dood, te afschuwelijk, om er niet van te walgen. Men heeft in dit blad uitvoerig het verloop van Mac Kinley's ziekte en dood) kunnen Lezen. Onnoodig hierbij dus nog verder stil te staan. Men zal echter wel nieuwsgierig zijn iets meer te vernemen uit den tijd van zijn pre sidentschap. Eene uitmuntende bijdra ge hiertoe is wat de heer Gaston Des- champs in de ..Figaro" schrijft over eene audiëntie op het ,.W itte Huis 't bekende presidenten verblijf te Was hington. Deze woning, heeft, schrijft hij, niets van hetElysée of bet Luxem- bourg.Het is niet eens oen paleis,zooals Rambouillet of Compiègne. Het is een ruim, zeer eenvoudig verblijf, dat op een gewoon huis van een gezeten bur german zou gelijken, indien de zuilen voor den ingang en de vlag, die van het gebouw wappert, aan het Witte Huis niet het aanzien gaven van een zeer netjes ingerichte prefectuur. Er staat trouwens geen enkele schild wacht voor hei hek. Men treedt vrije lijk den tuin binnen, zonder door ec-n concierge te worden lastig gevallen. Men gaat de trappen op en over schrijdt den drempel. Geen dorpel- vachber, die u tegenhoudt. De vesti bule staat in verbinding met liet overi ge deel van de woning door twee deu ren. Boven die ter rechterzijde, staat een opschrift Particuliere vertrekken van den president. De linkerdeur, die toegang geeft tot de ontvangzalen en de bureaux is steed's geopend. „Ik volgde" gaat de heer Gaston Descliamps voort kanselier van dc Fransche ambassade, een trap op, die ons naar de eerste verdieping voerde. Op het portaal kwam ons een oude neger met een. grijzen baard te gemoet en verwelkomde den heer Boeufvé (zoo heette de kanselier) met de grootste hartelijkheid." De^e neger ging een, zich in bet aangrenzend vertrek bevindend, lieer roepen, die op het verzoek der beide Franschen, ze aan den heer Cortelyou, secretaris van den president voorstel de. Weldra bevond men zich in een zaal waar eenige lieeren staande met fi kander spraken. Eerst dacht de heer Deschamps, dat hij zich in een der wachtkamers bevond, maar weldra be merkte hij Mc Kinley to midden zijner bezoekers, die hij allen geduldig de een na den ander aanhoorde, zonder de minste vermoeidheid te vertoonen. De meesten behoorden tot den Senaat of de Kamer van afgevaardigden. Men kreeg meer den indruk van een bij eenkomst van eenige lieden van goe den huize, dan van eene presidentie-ele audiëntie". „Ik merkte op," zegt Gaston De schamps, „dat iedereen stond, zitten was trouwens ook niet wel mogelijk, waar stoelen bijna geheel ontbraken, een goede voorzorg om lange gesprek ken te voorkomen. De tijd is kostbaar, vooral bij de Amerikanen. Eenige plan ken met boeken erop, waren aan de muren van het vertrek, welke muren slechts hier en daar met eenige rosetten versierd waren." „Dc heer Mac Kinley, die door den secretaris gewaarschuwd was, nam afscheid vau eenige personen, met wie hij sprak en begaf zich naar den heer Boeufvé en mij. Hij hoorde zeer hoffe lijk do gewone begroetingen aan en reikte mij de hand." ..De ontvangst van den heer Mac Kinley was zoo als ik die verwacht Feuilleton. Naar het Duitsch van p. arnepeldt. 6) Toch is het. zoo en ik kan het hem niet kwalijk nemen. Oorspron kelijk was hij immers van. plan ons beiden in den handel op te lei den; nu hem dat mislukt is houdt hij toch van zulk een kranig jurist als Herrlich is veel meer d!an van een kwakzalver zooals ik. Een dok ter hebben wij in onze familie nog niet gehad, ik ben heelemaal uit. den aard geslagen. Evenals ik, fluisterde Herr lich zijn buurvrouw toe, en dat blijft nooit ongestraft. Stil zijn en hopen, antwoord de zij eveneens fluisterend, wie weet wat het nieuwe jaar otns brengt. had. En van dit onderhoud heb ik eeu herinnering behouden, die door den tijd niet uitgewischt zal worden," De nu overleden president der Ver eenigde Statën geleek, volgens den schrijver, wat zijne gelaatstrekken aangaat, zeer goed op de van hem in omloop zijnde portretten. Het hooge voorhoofd,, de onder zware wenkbrau wen verscholen oogen, het geheele uiterlijk van een staatsman, die het gewicht en de uitgestrektheid van zij ne verantwoordelijkheid kent, dat al les was, zooals men dat zich op de af beeldingen afgaande, voorstelt. Maai er ontbreekt de strenge, heerschende uitdrukking aan, die de geïllustreerde Amerikaansche bladen aan Mc Kinley's gelaat zoo gaarne gaven. Men heeft den president vaak bij Na poleon I vergeleken. Het kan zijn, dat beiden eenige eigenschappen gemeen hadden, maar er is veel verschil. Mc Kinley had niet dat overweldigend op treden van den groolen Keizer, noch zijn haastigen gang, zijne veelzeggen de gebaren of zijn heerschers-uiter- lijk. De heldere blik van den Ameri- kaanschen staatsman had iets meer goedigs. Toch boezemde hij ontzag in, zonder tot hulpmiddelen ziino toe vlucht te moeten nemen. Zijne huise lijke, ja patriarchiale deugden, die door den invloed, zijner edele vrouw slechts te meer uitkwamen, deden te rug denken aan de eerste dagen der Amerikaansche republiek. Binnenland. De openingsplechtigheid. De openingsplechtigheid der Kamer had ditmaal een bijzonder karakter, door dat de Koninklijke Gemaal Ne derlands Koningin vergezelde op den tocht naar het Binnenhof en de Ko ninklijke Moeder verving, die verschei dene jaren de trouwe leidsvrouw was geweest. Veel meer levendigheid heerscht er op straat dan ooit en zelfs de regen vlagen die het zonnetje afwisselden, konden de menschen niet verdrijven die opeengepakt geschaard stonden langs dan weg van den stoet opdrin gende om toch maar een glimp van-liet gezicht der Koningin te zien. De stoet was precies als anders; de gouden koets werd niet gebruikt maai de gewone vergulde glazen karos voer de het Echtpaar in statigen stap naai de vergaderplaats. Daar was het vol ler dan ooit. De tribunes tot in de hoog te gevuld. In de zaal buitengewoon veel leden meest allen in costuum. Slechts enkelen: Nolting Ketelaar, Hubrecht, Van der Vliet, in zwarten rok, en te midden van de van goud flikkerende gala-costuums vielen de violetlen man tel van dr. Schaepman, kamerheer des Pause/n, en. de priestermantel van den heer Nolens nog beter in -t oog. De sociaal-democraten waren niet aanwezig. Toen de nieuwe ministers binnen kwamen werd heit nog levendiger. Dr. Kuyper en de andere ministers drukten vriendenhanden en begroet ten geestverwanten en tegenstanders druk pratende in liet midden d'er zaal met de leden van dein Raad van State. Te 1.10 werd bet plotseling stil. De middendeuren werden opengeslagen e,n de kamerheer-ceremoniemeester klopte met zijn staf ten teeken der aankomst van de Koningin en haar Gemaal. De hooge personen, vooraf gegaan door den stoet van hovelingen in groot costuum, tredën binnen, de Prins ter linker van zijn Gemalin, die buigende links en rechts en voor den president Van Naamen, plaats nam op Haar zetel, terwijl de Prins links van zijne Gemalin den anderen fau teuil innam. Hare Majesteit was in wit gebro cheerd satijn kleed met kant en witte veerenhoed met een edelsteen. Zij droeg de sjerp van het grootkruis van den Nederl. Leeuw. De Prins was in groot tenue van schout bij nacht an hield zijn steek in de hand. De voorlezing van de vrij lange rede duurde 10 a 12 minuten. Ze geschied de vrij snel en zonder bijzonderen na druk. Onmiddellijk nadat het stuk uit was en H. M. uit de papieren rol opziende verklaarde de zitting der Staten-Gene- x-aal te zijn geopend, weerklonk eerst rechts uit veler mond een leve de Ko ningin! dat algemeen weerklank vond en door drie hoera's werd bezegeld, evenals bet „leve de Prins!" dat ter stond daarop volgde. Toen eerst stond H. M. op, buigende dankbaar evenals Haar Gemaal, en verlieten zij de zaal, begeleid door dc commissie, niet wier Een innige handdruk was zijn veelbeteekenend antwoord'. Spoedig daarna ging het kleine gezelschap uiteen. John nam bij den ingang van die woning d'er Lamprechts afscheid van zijn ver loofde, en begaf zich daarna met zijn zuster naar huis. Frits Herr lich vergezelde hen slechts een eind1 weegs, d&ar hiji zijn kantoor en kamers in d'e Burgstraat had. DERDE HOOFDSTUK. In de eenvoudig, maar zeer die- gelijk ingerichte eetzaal, ten huize van den senator Lamprecht was de tafel feestelijk met fijn damast be dekt, terwijl het servies bestond uit ouderwetsch porselein en zil ver. Ter eere van d'en eersten Kerst dag had mevrouw Lamprecht haiar laden geopend en de daarin anders goed' bewaarde schatten voor dien dag gehaald ofschoon er slechts een kisin rrrtiem gezelschap em de ovale tafel verzameld! was. Aan 't hoofd zat de senator, een goed geconserveerde zestiger met een ernstig gelaat, waarvan de uit drukking zelfs streng fca noemen zou zijn geweest, als niet een president, don heer C. Pijnacker Hor dijk. II. M. zich onderhield, terwijl in de vestibule dc Prins met vele le den eenige korte woorden wisselde. Het duurde wel tien minuten voor dat de Vorstin met den Prins weer plaats hadden genomen in de koets niet liet achtspan en onder de luide hoeras van het publiek dat, tot het. Bin nenhof had weten door te dringen, naar het Paleis terugreden. Daar moest de Koningin aan de zijde van Haar Echt genoot zich nog even voor het venster vertoonen om de toejuichingen van het publiek te beantwoorden met een vriendelijken hoofdknik, waarna het volk, hoogst voldaan over het schouw spel aftrok. II. M. de Koningin-weduwe van Italië, gemalin van wijlen, koning Humbert, wordt, tegen den 20sten hier te lande verwacht. Koningin Ma/rgaretha zal echter niet Den Haag bezoeken. Rivier-Impressie. Over het Riviertochtje dat door de Vorstelijke bezoekers werd gemaakt, geeft de verslaggever van de N. R. Ct. de volgende frissche, levendige impres sie: Maar dat die tocht zóó onbeschrijf lijk mooi zou zijn op dozen alle boos heid voorspellenden herfstdag, heeft zeker niemand kunnen voorzien. Het koninklijk jacht, snijdend het wild schuimende, hoog-op zwabberende wa ter. van gelig-grijze tint, schitterend in 't telkens weer fel stralende zon licht; de zwermen van fladderend be- vlagde bootjes, driest maar voortstoo- mend in dat opwekkende, echt Hol- landsch winderige waterweer op de vrije Maas, waar ze zich niet masz- regeln laten, en tot in 't gevaarlijke toe elkander opzij, vooruit jachten, plotseling terugslaand als ze de Co lumbus in hun nieuwsgierigheid drei gen in te varenEn daaroverheen de stoere, zwart-bonkige Maris-luchten, met wonder fantastische plekken van gouden licht hier en daar over het donkere stads-silhouet. fel rood de da ken, blank do torens, klaar kleurig de vlaggen, midden tusschen de van scha- duwvolgezogen huizenveeksen in een dik waas van bergkri jtkleurigen smook En de fiere, breed schommelende sche pengevaarten aan wallen en boeien, kinderlijk blij wuivend met wimpeltjes van top tot boord, en over de verschan singen heen, op de bruggen en in de raas, de ertskLeurige bootwerkers, 't scheepsvolk met roode baaie hemden loshangend over de bloote borsten, de gezichten tot tranen toe van geestdrift verwrongen, schitterwitte tanden in juichende monden, en boven die zoo men van mannen uit 't gewapper van petton en zakdoeken... En op de Co lumbus, in een tuin van groen, waaruit van alle stangen 't oranje woei, vóór- opgezeten in de frissche bries, de jon ge Koningin, onvermoeid in haar bui gen, in haar dankbaar gegroet met 't zakdoekje, on opgewekt, met zijn ge bruind open zeemansgezicht naast Haar slaande de admiraal Haar ge maal, die 't boegwater vrij tegen zijn wangen liet spatten. En achter hen de drom van autoriteiten, onder wie wij den president van de Kamer van Koophandel vergaten te noemen. Een mengeling van fonkelende uniformen en fleurige damestoiletten, afgemeten daartusschendoor schrijdend de stram me lakeien, met bladen vol verver- schingen. Tusschen de boeien door, de Schiehaven in, langs de petroleum- etablissemenlen, de Eerste Katen- drechtsche I-laven ingezwaaid, waar het droge dok een viermastschip, Ma ria Josuah, torste; opeens de haven afgezet, en de drom van volgende boot jes daar krioelend en joelend achter, het eJectrisch politieboolje, de liaven- stoomertjes, tevergeefs trachtend in de volte van scheepjes wat orde te hou den. Dan de Tweede Katendreclitsche Haven, vol met bevlagde schepen als een potje met pieren, even gestopt voor de kolentip, waarop een spoorwagen met kolen in de Caledonia werd leeg gestort- Daarnaast lag de wondervor- mige Skandia, met haar tien masten en achttien laadboomen. de boeiers in do Jachthaven feestelijk gepavoi- seerd, en toen tusschen de saamge drongen schepen-volte van de Rijnha ven doorgestoomd, voorin de enorme gevaarten: Rotterdam, Llangorse, Geb lèr, Jassy, omstuwd van groene lich ters-. Maai' aLles lag stop, alle man hing overboord met de koppen om de Ko ningin te zien; alleen 't volk in een gemeentelijke zandaak schepte plicln- nmtig voort onder de oogen van zóó veel gemeentelijke autoriteiten. De reusachtige pakhuizen langs, den vriendelijke, ja, bijna sc-halksche trek om dien mond, die uitdruk king aanmerkelijk had verzacht. Zijn zoon., dokter Lamprecht had mei zijn vader, dien geestigen trek om den mond gemeen, doch overi gens had dieze evenals zijn zusten Ca'ecilie veel meer overeenkomst met, zijn moeder die in bruine zijde gekleed, een muts van fijne kant op hei hoofd, d'e plaats aan die rech terzijde van haar man innam. Ter wijl zij aan het gesprek deelnam, gaf zij de voordienende dienstbo den met een blik uit haar kalme, heiderbruine oogen haar bevelen. Links van den senator zait' zijn schoondochter Olivia en daarnaast haar man tegenover dezen Caec-i- lie en John Langenbruch. Verder waren nc- aanwezig Frits Herr lich die in het huis van den sena tor bijna als zoon werd behandleld, en als eenige vreemdeling mr. Ra'^h Wilson. Wilson had zijn bij dokter Lam precht aangekondigd bezoek tot groote vreugde van, Olivia afge legd. De gelegenheid om met iemand, d'ie het wist te beoorde e- len, haar voortreffelijk Engelsoh te kunnen luchten, was haar zeer graan-elevator, de dicht-opgepakte vlo ten van Rijnaken, waar op de voorste equipages waren saamgestroomd. Leve de Koningin! „Leve de Koningin twee", riep een zwarte stoker de Persboot na. En door 't gejuich heen klonk 't ge dreun van een zandbaggermolen. De van al die wiegelende schepen, al die wiomelende menschen, de dobberende bootjes, en steeds 't vernieuwd! hoera geroep. 't kleurengeschetter van vlag gen en rompen en masten en koopwaar, werd nog onrustiger door de wapperen de pluimen van rook, den opwolken- den stoom, hoog wegwarrelend' over 't van zonlicht schitterende water, waar de vlagge-kleuren in kaatsten. In óe deining waagden zich enkele clubroei ers in slanke wherries, zwaaiend hun petjes als dc Columbus passeerde. De gedenksteen in den kop van de Wilhel- minakade, door kleine Wilhelmina ge legd, was met een frisschen krans ge tooid. En overal aan den wal de op stuwende menschen menigte, 't Prin- seuhoofd één klomp van koppen, be straald van geel licht. Even wachten voor de Spoorweghaven tot de brug open ging. de persboot mocht er niet mee binnen. Dan de Koningshaven, vóór de fabrieken van Van den Bergh Limited op de kade en de eigen sche pen drommen van werklieden in lichte kielen... En zoo ging 't voort, een eind buiten de stad, waar geen sheds en kranen, maar hoornen en grazige vlak ten met buitenhuisjes de rivier omzoo men, tot een eind voorbij Bolnes toe. En toen, met stroom tegen, terug door 't gewriemel van al wat varen kon heen. onder de Willemsbrug door, die één dik gelid van menschen droeg, in 't midden een omnibus, en daarlangs de menschendrom opklimmend op tree plank, balkon, imperiaal. De jongens van 't opleidingsschip paradeerden in 't want En hoe dichter bij de ponton van aanleg, hoe voller de rijen van schepen, boord aan boord liggend tegen den walGeen einde aan 't al nieuw ingezet juichen, 't Was een wonder glorieuze tocht die aan 't Vorstenpaar een grootschen indruk van Rotter dam's rivierbedrijf gegeven moet heb ben-. Uit de Arbeiderswereid BUITENLAND. In de mijn Vieille Marithayete Se- raing hebben de arbeiders 't werk ge slaakt. Zij willen geen loonsverh'ooeing aanvaarden. Men vreest voor een al- gemeene grève in 't mijndistriet. Ook uit Barcelona komt bericht van een staking onder de daar zoo talrijke werklieden bij de stoomzaagmolens. En men voorziet dat de metselaars zul len volgen. Wetenschap. Groei van knapen. Hitehings en Fi-tz hebben, een 20- tal jongens van 7 tot 14 jaar een- jaar lang wekelijks gewogen en om de- drie miaandien gemeten'. Het bleek, dat -er schommelingen ini bot1 gewicht voorkwamen;, t-ot 2£ K. G., met vóór en achteruitgang. Van. de winst in gewicht gedurende; het jaar viel 90% tusschen Juni en De>- oember. De overige maanden van- het jaar was de gewichtstoename onbeduidend, terwijl de schomme lingen veel "rooter wanen dlan tij dens de groei maanden. Aan de werking van- uitwendige invloeden schijnt gedurende diezen tijd min der weerstand te worden geboden. Vochtigheid heeft vermoedelijk een ongunstigen invloed1. De kromming welke het gewichtsverloop aangeeft was bij alle jongens van dienselfden vorm. De1 lengte neemt of regelma tig toe, of liet meest tijdiens de groei maanden. (Med. Record.) Gemengd Nieuws. Herbert Spencer's rekening. Herbert Spencer, de beroemde wijs geer, moest in zijn eersten tijd zijne werken voor eigen rekening uitgeven. „Toen ik pas begon te schrijven," zoo verhaalt hij zelf uit die dagen van strijd, kon ik maar geen uitgever vin den, die het durfde wagen mijn phi- losophisch werk uit te geven met eeni ge geldelijke verantwoordelijkheid en zoo moest ik het wel op eigen kosten doen. „Na eenige jaren, toen ik ontdekte, dat ik alles opteerde wat ik bezat, maakte ik mijns rekening op en toen bevond ik. dat, ik in vijftien jaren welkom. Het gedrag en de manie ren van d'en jongen man-, die zoo geheel andiers waren, dan men in Lübeck gewoon was, beloofden eenige afwisseling te brengen in de eentonigheid van het dagehjk- sche leven en daarom had zij hem niet alleen zeer voorkomend ont vangen-, maar er ook voor gezorgd, zooveel mogelijk van zijn gezel schap te kunnen profiteer en. Op haar raad had hij zich ook dadelijk bij den Senator en zijn vrouw gepresenteerd, waarop zij zeer handig een uitnoodiging voor Wilson wist te verkrijgen om op den eersten Kerstdag bij de Lam- preclit's te komen dineeren. Zij was de lieveling van haar schoon vader en wist- van dezen dingen gedaan te krijgen, die voor een paar jaar als ongehoord in het oude pa triciër-huis zouden zijn aange merkt en ofschoon ook haar schoon moeder met veel wat haar in, 't ge drag van Olivia als extravagant of onpassend voorkwam, volstrekt niot was ingenomen, kon zij toch nooit in ernst boos op haar worden. Ook nu wekte de ongedwongen wijze, waarop Olivia met den vreemdeling, dien zij toch nog 1200 pd. st. verloren had, behalve de rente en de kosten van mijn onder houd, welke laatste echter niet groot waren, omdat, ik zoo zuinig leefde, als maar mogelijk is. „Ik was op het punt. al mijne plan nen op te geven, toen ik tot voortzetten daarvan w,erd gebracht door een le gaat, dat ik kreeg. Dat was mij. 't is wel eigenaardig, vroeger al tweemalen gebeurd, als ik op 't punt was mijn on dernomen werk op te geven. ..Maar na het derde legaat begonnen mijne boeken voordeel op te leveren. Een merkwaardig dorp. Het dorp Eltham, aan den zuid-oos telijken uithoek der wereldstad Londen gelegen, kan op een aantal merkwaar digheden bogen. Daar wonen onder eene bevolking van ettelijke honder den zielen niet minder dan dertien eerzame burgers, wier naam ook die van hun beroep of bedrijf is of ten minste aanduidt, b.v. Smith, de kachelsmid, Cook, de bakker, Burton (een bekende biersoort), de herbergier. Last, de schoenmaker, Miller, de Molenaar, enz. Bijna zou den wij juffrouw Stamp van het post kantoor vergeten. Met trots laat men u daar ook op het overoude kerkhof op een grafsteen liet volgende opschrift lezen: „In me mory of Elizabeth Armstrong born 1699, died 1806." Blauwe bloemen. Aan gestorvenen worden, als laatste groet, bloemen medegegeven, waar om verwelkomt men de pasgeborenen niet met de lieflijkste gave der aarde? Niet met geurende bloemen hun eer sten sluimer bezwaren, doch met geur- looze, blauwe, pas ontlokene hun eer sten oogopslag wijden! Zoovele lentebloemen zijn fclauw als hemel en als kinderoogen; in tuinen en in veld en bosch, op duinen vooral, bloeien zij, bewonderd soms, ono~~e- merkt het meest. Rijk aan. blauwe bloemen is do zc- mer, en als de herfst vele barer zus ters al heeft verjaagd, houden de in 't vrije veld bloeienden nog stand, als voelen zij geen winter naderen, t Beu rende viooltje heeft zoovele verwanten die, omdat haar het fijne aroma ont breekt, veel minder geliefd zijn uan zij verdienen; hare kleuren in veler lei tinten doen soms denken aan kleur van vergeet-mij-nieten. Onder kreu pelhout schuilen zij dikwijls weg met andere bescheiden blauwe blocmkens, en op de groote heidevelden bloeien de lieflijke Jasione en hare verwan ten, allen van dezelfde kleur als de kleine, wonderfijne blauwe kapellen, die haar omfladderen. Maagdepalm en kinderlijke, aanval lige klokjes zijn, evenals de koren bloem, vriendinnen aller menschen en kostelooze kostbaarhvten voor wie de ze hegeeren en waar ie inn. Zeldzamer, en in bos? -1 :n alléén, groeit de sierlijke wilde hyacinth, die in zuidelijker streken de bosjhgrondön zoo geheel met haar bloemtrossen ovt-r- dekt, dat het fraaie groen van hare lichtvormige bladeren zelfs onzicht baar wordt door den weelderigen over vloed van donker hemelsblauw. Geurloos zijn de olauwe bloemen bijna allen, viooltje en hyacinth uitge zonderd .evenals de lupine met haar aan oranjebloesem herinnerend aro ma. En zóó talrijk zijn rlie hemelkleu- rige aard-kinderen, dat het noemen van hun namen allicht vervelen zou. Doch zij, die ginds hij een beek ie in de oude Veluwe zich verheft, is zóó schoon, dat ook een véórtisehend' bloe- men-liefhebber haar zou vensehen voor zijn tuin; het is de groote, prach tig blauwe gentiaan; vele kleinere soorten van haar geslacht bloeien op de Alpen en in onze nederige duinen. Onder zoovele wilde doemen on kruid; dat sierkruid zou morton licc- ten, zijn blauwe bloemen niet de minst bekoorlijke, 't is als werden zij gevormd uit de lucht boven ons. die onze oogen altijd zoeken vol verlan gen, achter en door nevelen en w-iken. Zijn blauwe bloemen dus niet als aangewezen om een eerst m groet le brengen aan pasgeopenJe blauwe oog jes? Groet van hemel en anrde tegelijk! Haschiscli. In Griekenland wordt door velen gebruik, wellicht misbruik gemaakt van haschiscli, eene zelfstandigheid, die uit de Indische hennep wordt ge trokken. De gezondheidscommissie te Athene heeft daartegen hare waar schuwende stem laten hooren. In warme landen, waar de bedwel mende eigenschappen van de Indische hennep en van de daaruit in verschil lende vormen bereide haschiscli se dert. lang bekend zijn, heeft de waar neming afdoend bewezen, hoe ver derfelijk het gebruik daarvan op den mensch wordt. Het gebruik van haschïsch stoort de spijsvertering en den bloedsomloop, verstompt de zin tuigen, bemoeilijkt de beweging en stoort de hersenwerking. De uitwerking is echter bij verschil lende personen niet. gelijk. De belem- njering van den bloedsomloop kan slechts kort kende, omging, haar verbazing, evenals zijn kleeding. Want, terwijl d'e drie overige hee- ren in rok waren, droeg Wilson een fantasre-costuum. In tusschen bleek hij een onder houdend man in gezelschap te zijn. Eenige vragen van den senator over de politiek en handelszaken, van Amerika, beantwoordde hij op een wijze, die bewees dat hij daar mee goed op de hoogte was en door daaromtrent eigenaardige bijzon derheden te vertollen, wist hij het gezelschap aangenaam bezig le hou. clen. Daarbij deed hij de rijk voor ziene tafel en de heerlijke wijnen alle eer aan, terwijl hij dc gast vrouw daarover eenige vleiende complimentjes maakte, en zijn blijdschap te kennen gaf, het Kerst feest in een echt Duitsche familie te kunnen vieren. Niettegenstaande uw Enigel- schen naam geloof ik toch, dat ge Duitsch bloed in uw aderen hebt, zeide de senator. De mentor waarop ge Het Duitsch uitspreekt, doet mij dit vermoeden. Ilct gaat u evenals John Langenbruch wiens moeder een Engelsche was. Uw moeder %- 1 lauw ten teweegbrengen en uit de ge stoorde hersenen kun waanzin ont staan. Eigenaardig zijn de storingen van het zenuwgestel, die het gebruik van haschiscli doet ontstaan. De droom beelden, welke door haschiscli be dwelmde personen zien. en de neigin gen, die zij dan te kennen geven, zijn in den regel eene afspiegeling van d<en gewonen gedachtengang of van de denkbeelden, die hen ver vulden op den dag toen zij bedwelmd werdeq, of op het oogenblik. waarin de kenteekenen der vergiftiging zich duidelijk begonnen te openbaren. Alle schrijvers zijn het er over eens. dai een voortgezet gebruik van dit genot middel het lichaam verzwakt en aoet kwijnen, den geest verdooft en aan leg geeft tot zwaarmoedigheid, onnoo. zeiheid en waanzin. Die aan den haschiscli verslaafd zijn hebben een starenden blik, zonder uitdrukking, en zien er uit als idioten. De gezondheidscommissie raadt der halve de Regeering met aandrang aan, de teelt en den invoer van Indische hennep streng te verbieden. Volgens een verslag, over deze cul- tur uitgebracht door het stedelijk op perhoofd van Orchomenus, is de ver bouw van deze plant gemakkelijk en zeer voordeelig. zoodat de cultuur voorspoed gebracht heeft in dit en alle andere districten, waar de grond er goed voor is. Het verbod zou dus wel tegenstand ontmoeten. Vijanden der bijen. De bijen hebben onder de vogels een aantal vijanden, waarvan de dierkun dige Reber de volgende lijst geeft. In de eerste plaats komt de mees, die er 's winters een middel op weet om de korven leeg te rooven. Daartoe gaat zij op vrij aardige wijze te werk; zij gaat namelijk bij het vlieggat zit ten en klopt dan niet den snavel te gen den korf om de bijen naar buiten te laten komen, die zij dan in het voor bijgaan wegpikt. Een andere nuttige vogel, de groene specht, is ook al oen groot hijendoo- der. Hij boort zoo noodig gaten in de korven en haalt er dan niet alleen de bijen, maar ook haren honig rit. De ooievaar, in vele opzichten een vogel van ..geüsurpeerde reputatie", deugt in dit geval ook al niet veel be ter: hij vult gaarne zijn krop met bijen en men heeft er wel eens enkele hon derden van in zijn krop gevonden. De bijenwolf en de buizert zijn ook beijaald vijanden der bijen. Dan moet men ook nog rekenen mei den ekster, den vliegenvanger, het roodborstje, den kwikstaart en zelfs met. de musch, die het tenminste op sommige tijden en in sommige omstan digheden niet versmaadt voor hair voedsel dit gewaardeerd insect te ki>- zen. Een mooi aanbod afgeslagen. De overleden. Amerikaansche uitge^ ver II. O. Houghton wist .aardige ge schiedenissen te verhalen van de groo te schrijvers met wie hij wegens za ken of door zijne gastvrijheid in aan raking was geweest. Eene van de beste is het verhaal welk een voordeel de firma had van den toorn van Char les Dickens. Met was in dien tijd, toen de Greenback (de papieren dollar) zoo laag in waarde geschat werd. Hough ton was in de vrij onaangename nood zakelijkheid Dickens te moeten mede- deelen, dat, daar de Amerikaansche wet geen kopyrecht, van Engelsche uit gaven erkende, hij voornemens was voort te gaan met Dickens' werken na te drukken, hetzij de groote roman schrijver daarin bewilligde of niet, maar dat, als Dickons or in toestem de dat het de auteurs-editie genoemd werd, hij hem 5 percent van de op brengst zou geven. Dickens werd woedend: Ik heb je voddige papierengeld niet noodig." zei- de hij; 't is niets waard." Houghton drong er niet verder op aan. Maar twintig jaar later liet hij zijne bedienden voor de merkwaardig heid uitrekenen, wat hij Dickens en diens familie wel betaald zou hebben, als Dickens zijn aanbod had aange nomen. het bedroeg moer dan 10.00P pond sterling. Kunst-caoutcliouc. Het verbruik van caoutchouc is nooit zoo groot geweest als tegenwoor dig. en ingeval het oen algemeen ge bruik wordt de wielen van alle rijtui gen van luchtbanden te voorzien, dan zal het gebrek aan deze grondstof zich weldra doen gevoelen. Talrijk zijn clan ook degenen, die zich beijveren eeuc stof te zoeken of te bereiden, wel ke het caoutchouc zou kunnen ver vangen. Op dit oogenblik koestert men, vooral op de Duitsche markt, groote verwachtingen van een surrogaat, oxyline genaamd. Dit nieuwe product wordt verkregen door de oxydatic van lijnolie, waarbij men als kleefstof af val van jute of andere vezelstoffen voegt.. Met dc bereiding van oxvljne. Was cok van Engelsche af komst. viel Wilson in. Zij leeft helaas niet meer. Terwijl hij deze woorden sprak kwam een droevige uitdrukking op zijn gelaat, die te kennen gaf, dat hij liever op dit thema niet wilde doorgaan. Men was bij het dessert gekomen en als naar gewoonte werdeni toen de deu ren van het aangrenzende salon geopend. Dit was hel verlicht dóór d'e taJlooze lichtjes, die in den rijk met geschenken beladen Kerstboom schitterden. Doet mij het genoegen, kin deren. en zingt nog eenmaal de Kers!liedjes, die mij gister tol in het diepst van mijn ziel roerden, zeide de senator. Na dezen maaltijd zingen, pa pa? riep Olivia. Toch ging zij naar de vleugel-piano, die vlak tegenover den kerstboom stond. Otto en Cae- cilie volgden haar voorbeeld en de laatste nam voor het instrument plaats. Zij speelde mei geocfandie h'r.d een praeludium en daarna klonken dé schoone sopraanslem van Olivia en het baritongeluid1 van haar man door het vertrek. Hierna volgden nog een paar andere kerst liederen, welke de senator reeds in

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5