welke stof laag in prijs is, schijnt men in Engeland v.eeds begonnen te zijn; elders zijn er fabrieken van opge richt, o. a. hij Piesteritz bij Witten berg aan de Elbe. Zeker is het, dat oxyline in tal van gevallen toepassing zoude kunnen vinden. Men zoude er zich hoofdza kelijk van kunnen bedienen voor de omkleeding van electrische kabels, de vervaardiging van isoleerende platen, van vloerkleeden evenals de linoleum- vloerkleeden, van waterdichte dekzei len enz. Er blijft echter nog één duister punt aan de zaak te verduidelijken, name lijk de duurzaamheid en het weer standsvermogen, waarvan men nog niet veel weet. Door eigenovertuiging. De landschapschilder Schirmer woonde in liet jaar 1830 te Rome. Hij had eene schilderij „De eerste water val van den Nijl" voltooid, die hij aan eenige. vrienden in zijn atelier liet zien. Een van de kunstvrienden verklaar de, dat één plek van het landschap anders was; de schilder bestreed het, cn er ontstónd eene levendige woor denwisseling. ,,Dat zullen wij spoedig beslissen," zeide een leerling -011 Schirmer, een Engelschman, en ver liet de kamer. Het gezelschap wachtte een poos. want men dacht dat de jonkman een boek of eene schets was gaan halen. Uren verliepen, en hij kwam niet te rug; ook de volgende en daaropvolgen de dag bracht taal noch teeken van hem. Eindelijk, na een driemaande- lijksche afwezigheid, kwam de jonk man weder in het atelier van zijn. meester en zeide: „Hier, mijnheer Schirmer. hebt gij een juiste schets van den waterval van den Nijl. Ik ben er geweest, en heb ze zelf gemaakt' liet hij er op volgen, met een blik op de schilderij, die nog in het atelier hing „gij hebt volkomen gelijk gehad. Crinolines, die tegenwoordig ganschelijk onbe kende gestijfde rokken, die het vrou welijk gewaad klok- of koepelvormig deden uitstaan ais de hoepelrokken van vroeger, zijn waarschijnlijk dus ge noemd naar crinis haar. Speciaal paardenhaar, of ander van gelijke hardheid en. veerkrachtigheid, werd voor de eerste qualiteit rokken dezer soort gebezigd. Later werden het meer kooien van stalen veeren. Verstrooide genieën. Verstrooid zijn is een der voorrech- ten van het genie. Edison is niet de eenige beroemde man, die zich zoozeer in zijn werk verdiepte, dat hij het voor zijn huwe lijk vastgestelde uur vergat. Ook de vermaarde Engelsche advocaat Hill was op zijn trouwdag zoo druk bezig met een. ingewikkelde rechtzaak, dat hij zeer verbaasd was. toen men hem kwam zeggen, dat zijn bruid al lang in de kerk op hem wachtte. Maar Edison was niet alleen op zijn trouwdag verstrooid; dat is bij hem niets ongewoons. Hij ging eens met zijn assistent den maaltijd gebruiken, nadat hij uren achtereen met verschil lende proeven bezig was geweest. Hij schepte zich het een en ander op, maar at niets, en al peinzende over een nieuw vraagstuk viel hij in slaap. Zijn assi stent" zette een leeg bord voor hem in plaats van het volle, en toen Edison wakker werd en het ledige bord zag, wreef hij zich de oogen en zei: ,.'t Is toch zonderling! Ik durf er wat on der verwedden, dat ik miin maal heb opgegeten, en ik kan er mij toch niets meer van herinneren!" Een bekend Engelsch Aartsbisschop mankte op zekeren dag re zijn huis aanmerkingen op de soep, dief hem niet smaakte. Den volgenden dag was hij mot zijn vrouw ten eten bij een aanzienlijk heer en toen de soep hem weer niet smaakte, vergat hij geheel, dat hij niet aan zijn eigen tafel zat en zei „Het spijt me, dat ik het zeggen moet. vrouwtje, maar de soep is weer niet goed. De Engelsche rechter Keogh, die ook aan verstrooidheid leed, had eensver scheidene menschen bij zich te dinee- ren gevraagd en kort voor het bepaalae uur ging hij naar zijn kamer om zich te verkleeden. De gasten kwamen; maar de gastheer vertoonde zich niet. Na verloop van een uur ging een knecht hem zoeken en deze vond mijnheer rus tig slapend in bed. De verstrooide rechtsgeleerde had zich verbeeld, dat hij zich uitkleedde om ter ruste te gaan Pasteur spoelde eens?,aan het des sert, iedere kers. die hij nam, in een bij hem staand glas water af, om de microben, welke daarop konden zijn, te verwijderen en even daarna, in het vuur van een gesprek over de gevaren der microben, greep hij het glas water cn dronk het leeg, met microben en al. Isaiic Newton greep dikwijls in ver strooidheid een vinger van zijn nichtje, om de brandende tabak van zijn pijp wat aan te drukken. Do tooncelschrijver Stridan Kriowles werd dikwijls door zijn geheugen in den steek gelaten. Eens ontmoette hij iemand, die schersena tot hem zei: „Gij mocht mij wel een excuus maken, dat gij Dinsdag niet bij zijt komen eten, zooals gij hadt beloofd." Knowles ver ontschuldigde: ziich en nu werd be paald, dat hij den volgenden dag zou komen. Hij schreef het op, voor alle zekerheid. Maar toen liij later zijn ontmfoeting vertelde aan een vriend en deze hem vroeg, wie die heer was geweest, antwoordde hij: „Ik weet het volstrekt niet meer." ..Maar gij hebt toch^ zijn adres?" „Neen. ook dat niet." moest de ongelultkige bekennen. Zeker verstrooid professor kwam eens een zieken vriend bezoeken en bracht hem een mooien tros druiven mee. Maar onder het praten proefde hij eens van die druiven, den een na den an der, en zonder het zelf te weten at hij ze allen op. Toen hij heenging, zei hij tot den zieke: „Nu, ik hoop maar, dat gii spoedig weer zult kunnen opstaan. Eet met smaak van de druiven, die ik voor je heb meegebracht," In den wildtijd. Weken en soms maanden vóór de opening van de jacht sluiten vele poe liers een accoord met de jagers voor de levering van wild gedurende het geheele jachtseizoen. In de eerste plaats bevordert dit de vlugge verzending van het geschotene, wat bij warrn weder, in de eerste da gen van den jachttijd, niet genoeg op prijs kan: gesteld worden. Ook op den prijs, dien de poelier besteden kan, is de maatregel van gunstigen invloed, deze kan namelijk eenigermate den voorraad berekenen, welke hem gere geld bezorgd wordt, en hij kan zich op zijn beurt reeds bijtijds in verbin ding stellen met binnen- en buiten- landsche handelshuizen, om zich een geregelde afneming te verzekeren. Natuurlijk kunnen poeliers in plaat sen, aan den spoorweg gelegen, meest al wat meer betalen dan hun vakgc- nooten in afgelegen dorpen. De beroepsjagers willen daar gaar ne van profiteeren; maar wanneer men eenige uren gaans van een flink betalenden wildhandelaar verwijderd woont, gaat het niet aan. eiken avond met den gevangen buit daarheen te trekken. De dagtaak der broodjagers is toch al vermoeiend genoeg. De poeliers echter, die in het groot zaken doen, hebben er iets op gevon den; zij stellen in zulke plaatsen een persoon aan, meestal een kastelein of winkelier, die het wild voor hen in ontvangst neemt en er verder zorg voor draagt, dat de bezending geregeld wordt afgehaald met een hondenkar of andere gelegenheden. Bij het aangaan van zulk een ac coord wordt de prijs gewoonlijk tot een minimum vastgesteld voor den geheelen jachttijd; alleen worden bij schaarschte van wild, vooral in het laatst van de jacht, die prijzen dikwijls eenigszins verhoogd. Voor ordinaire wildsoorten zijn deze prijzen tegen woordig: volle hazen f 1.40 a 1.60, driekwart hazen en halven naar ver houding, patrijzen f 0.60 a f 0.70. Welsprekende Engelsche advocaten- Onder dies Enigelseh© advocaten was Lord' Erski-ne wei de meest be roemd'© wegens zijne welsprekend heid'. Lord Campbell noemt hem den grootst en advocaat uit vroeg©- ren en latere-n tij dl. Zijne kracht om door ingewikkel de bij zandea-hedlem door te drinigen en het ware van d© zaak te' zien ©n dit op eene eenvoudig© en, duide lijk© wijze voor te stellen) is nooit overtroffen geweest. Butler, die hem dikwijls gehoord heeft, verklaard„Zijne welspre kendheid neemt dikwijls de hoog ste vlucht, maar toch is zij altijd' eenvoudig." Lord Brougham zegt: „Gezwo renen hebben verklaard, dat zij hunne oogen niet van hem konden afwenden, wanneer hij hen, als 't ware, door zijn blik geboeid had." De welsprekendheid van Char les Philip was zeer vloeiend, beeld rijk en sierlijk. Charles Wilkins was ook bijzon der welsprekend, en bezat een krachtige en welluidend© stem en een, iodrukwekkenden stijl en toon,. Richard Lalor Shell werd! ,,d© zil veren tong" genoemd, om dien too- verae-htigen invloed:, dien hij op het Iersch© volk uitoefende. Een rattestaart. Een rattestaart is een wonderlijk ding. De groote zoöloog Cuvier zegt, dateer in dit merkwaardig aanhangsel meer spieren zijn dan in dat om zijn fijn ingewikkeld samenstel het meest' bewonderd lichaamsdeel van den mensch de hand. De staart dient de rat ook eigenlijk als oene- soort van hand, waarftoo? het dier langs smalle randen kan krui pen en waarmede het zich in balans houdt of zich vasthoudt. Evenals de staarten van sommige apan> heeft hij eene grijpende kracht, die het kleine dier in staat stelt, als door eene springveer, op anders onge naakbare hoogten te springen. Amerika wil beheerschen. De Vereenigde Staten doen een hard nekkige poging om het monopolie van den steenkoolinvoer in Europa te be komen en zijn op weg om een groot deel van den geheele handel te Mar seille in handen te krijgen. Een groote combinatie is daartoe aan het werk, en bereidt alles voor voor een grooten „inval" van Amerikaansche kool. Tot dusver wordt bijna overal voornamelijk Britsche steenkool ge bruikt, zelfs door de Fransche ma rine. Toen in 1900 echter de kolen- prijzen stegen, begonnen de Amerika nen een weinig mede te dingen. Een proefverscheping van 15.000 ton werd na eenigen tijd geplaatst, en een proef- contract werd met de „P. L. M. spoor wegmaatschappijgemaakt voor een levering van 20,000 a 30,000 ton New- River steenkool, tegen 35 fres. Later werd dit contract door andere gevolgd. Nu moet dat steenkolen-syndicaat 300,000 ton aan de Middellandsche Zee afleveren. De vracht van Baltimore is 13 sh. per ton, d. i. slechts f 2.85 duurder dan de vracht van Cardiff. Toch zouden de kansen der Britsche kool te Marseille nog goed" staan, daal de tegenwoordig lagere prijzen en be tere kwaliteit daartoe meewerken, maar het Amerikaansche syndicaat geeft den moed niet op. De Amerikanen willen aldus te werk gaan. De combinatie zal haar eigen sche pen hebben: een vloot met 15,000 ton laadvermogen, die zal varen tusschen de Amerikaansche kolenhavens en de Middellandsche Zee-havens, waar schijnlijk Marseille, Genua en Saloni- ca. Zij zal beginnen zoodra de pre- miün op schepen door de Amerikaan sche wetgevende macht worden toege staan. De combinatie zal in Amerika haar eigen sporen naar de havens hebben. Geenerlei tusschenpersonen zullen worden gebruikt. Groote depots zullen in de drie ge noemde havens geplaatst worden. De nieuwste machinerieën voor laden en ontladen zullen gebruikt worden. Een geregelde stoomvaartlijn zal door de combinatie worden opgericht tusschen New-York en Manilla, over Marseille en Genua. Alle mogelijke vrachten moeten zij trachten te krijgen voor de retour vaart van de kolenschepen. Ook aan landverhuizers zal men scheepsgele genheid kunnen geven. De lijn zal door uitbreiding naar alle plaatsen, van waar retourvrachten te halen zijn, en door de lijn naar Manilla verder voor retourvrachten zorgen. De kwaliteit van de Amerikaansche kool moet verbeterd worden. Zij wordt algemeen erkend, minder te zijn. dan die van Engelsche; de beste Ameri kaansche staat ongeveer gelijk met 2e klas-Cardiff. De spoorwegdirecties be vinden ze minderwaardig en hebben daarom reeds spijt van haar contrac ten. Dit moet overkomen worden en schijnt op een vindingrijke wijze te zullen geschieden, aan de depots te Marseille, Genua en Salonica zal de kool verwerkt worden in briketten, ver mengd met petroleum-residu, waar door een uitstekend stookmaterieel wordt verkregen. Te Marseille zijn eenige groote wa terwerken aan de Durance reeds in stilte door de combinatie opgekocht. Deze zullen 20,000 paardekfachten kun ne leveren. Om meer voordeel van die werken te krijgen zal, indien zulks vereischt wordt, electriciteit te Marseille gele verd worden. Een kostbare keuken. Als men de beschrijving leest van de keukens van den Shall van Perzië, zou men bijna aan een tooversprookje denken. Zelfs de nieuwe keukens in het Win terpaleis te Petersburg, waar de zil veren keukengereedschappen alleen schat worden op een waarde van 120,000, kunnen niet in vergelijking komen met de keuken van den Shah te Teheran. Met haar pilaren van onyx en mar- mer, haar zoldering van lakwerk en haar massief zilveren fornuizen, heeft deze keuken meer van een paleis, dan van de gewone plaats, waar het mid dagmaal wordt toebereid. Ook de ke tels, de kranen, de tangen en zelfs de koffiemolen, alles is van zilver. Er komt echter nog meer. Alle keu kengereedschappen, braadpannen, le pels, enz. zijn van verguld koper. Het eetservies van den Shah is van mas sief goud. Er is een schotel bij, die met ©delgesteenten is ingelegd, en die op zichzelf een kapitaal van f 200,000 vertegenwoordigt. Een reiziger, die in de gelegenheid was al de kostbaarheden in de keuken orr de huishouding van den shah te be zichtigen, verzekert, dat de gezamen lijke waarde zeker meer dan twaalf millioen gulden bedraagt. De geur van het brood. Welhaast geen voedingsmiddel-in dustrie is in weinige jaren zóó voor uitgegaan als de broodbakkerij al dus meent een Engelsch vakblad. Het invoeren van arbeidbesparende machines heeft geleid tot centralisa tie, en het brood wordt tegenwoordig uit de nieuwe bakkerijen in veel groo- tere hoeveelheden geleverd dan vroe ger, doordat meer wetenschappelijke methodes gevolgd worden, en het pro duct daardoor een meer uniforme kwa liteit heeft. Stellig ziet 't er beter en blanker uit. Maar meer dan eens is opgemerkt, dat het nieuwerwetsche brood, wat de geur betreft, er op is achteruitgegaan. Een -groote Londensche bakker schrijft dit verlies aan geur toe aan het gebruik van de tegenwoordige gist in plaats van de ouderwetsehe bier- gist.; aan het verschil in de kwaliteit van het meel, daar meer Amerikaansch meel wordt gebruikt dan vroeger; ook in sommige gevallen, aan het gebruik van gas als brandstof. Ook Paul Richards, die in de Ver eenigde Staten een onderzoek instelde naar de mogelijke oorzaken van dat verschijnsel, komt tot ongeveer gelij ke conclusies. Vroeger, aldus merkte hij op, wa ren er in New-York Fransche, Duit- sche, Iersche, Boheemsche, Engelsche en Amerik. bakkers, die ieder hun bijzondere broodsoort bakten, daar zij alleen hun broodbereidingsmethode volgden, die ze gewoon waren. Ieder bakker maakte toen zijn eigen gist. Se dert de tentoonstelling in Philadelphia kwam er persgist in gebruik, met het gevolg, dat er nu niet zoo bed}, veel bakkers meer zijn die hun eigen gist maken. Hij bezocht vele van de groote bak kerijen in New-York, die nog bekend zijn om de hun eigen broodsoort. In deze inrichtingen zFjn de vroe gere methodes nog zooveel mogelijk gehandhaafd, met het gevolg, dat het daar bereide brood nog de oude geur en bijzondere typische eigenschappen bezit. Ned. Bakkers-Ct. Hygiëne in Barbierswinkels In verschillende Duitsche steden aldus het Mbld. t. d. Verv. heeft de politie haar aandacht gevestigd op de hygiënische voorzorgen, welke in barbierswinkels dienen genomen te worden, ter voorkoming van het over brengen van aanstekelijke aandoenin gen van den eenen klant op den an deren. Zonder er totnogtoe een be paalde verordening van te maken op welker niet-nakoming straffen gesteld zijn, heeft zij er zich. voorloopig toe bepaald, aan de barbiers baar wen- schen te dezen opzichte kenbaar te maken. Dit heeft nu 0. a. kortelings te Erfurt plaats gehad, in welke plaats die wenschen in het volgende bestaan: „Het personeel in den barbierswin kel moet linnen kielen dragen, waar van de mouwen aan de pols nauw sluitend zijn. Alvorens een klant te helpen, moet het personeel zich zorg vuldig de handen met zeep wasschen; scheerkwasten, sponsen en poeder kwasten, moeten niet meer gebruikt worden; in plaats daarvan gebruike men dotten verbandwatten, die telkens na het gebruik moeten worden weg gegooid. Dit laatste moet ook ge schieden met de veeren waarmede te gebruiken haarolie uit de flesschen moet genomen worden. Pomade e. d. mogen niet met den vinger uit den pot gehaald worden, hiertoe neme men een spatel en strijke daarmede de po niade op een stukje schoon papier, om haar van daar met den vinger weg te nemen voor het gebruik. Als voor eiken klant geen schoonen frizeerman- tel kan gebruikt worden, dan moet daarvoor een groot stuk dun papier genomen worden, dat direct na het gebruik moet worden verbrand. De vloer moet na het haarknippen met nat zaagsel bestrooid en daarna dade lijk geveegd worden. Het vuil moet in een goed sluitende kist gegooid en alle avonden verbrand worden. Zoo mogelijk dienen de klanten zich eigen scheergereedschap aan te schaffen, als: scheermes, zeep, kam, borstels, enz. Om het desinfecteeren van de kammen gemakkelijker temaken, moe ten alleen metalen kammen gebruikt worden; verder scheermessen met me talen hechten en scharen die uit elkan der kunnen genomen worden. De bor stels moeten eiken dag met een op lossing van salmiak schoongemaakt- worden. De voorwerpen, die privaat eigendom der klanten zijn, moeten evenals die voor algemeen gebruik be handeld worden. De groote, roteeren- de borstels moeten in het geheel niet gebruikt worden; na het haarknippen moet het hoofdhaar voorzichtig uit gekamd worden; het harde, krachtige borstelen is nadeelig voor het haar. Gele bladen- „Gele bladen" noemt men in New- York die persorganen, die zelf hun sensatieberichtjes maken, en die ma ken, dat zij gelezen worden, al zullen ze ook den Sultan van Turkije met den Frauschen gezant Constans samen een tochtje per luchtballon laten maken; al zullen ze ook vertellen, dat het wijf je van den olifant in dei Amsterdam- sche diergaarde uit jaloezie op een klein hondje, dat een stuk vl©3sch kreeg, waarin zij zin had, zich heeft opgehangen, nadat ze van een oppas ser een hemd had gestolen en dat in reepen gescheurd. Dergelijke dingen Worden verteld, als ze maar op eenigen afstand ge beurd zijn. Natuurlijk zijn deze bla den er op uit om van een molshoop een berg te maken. Zoo kwam voor een paar dag-en de Duitsche mailb>t Deutschland te New-York aan, onder weg hadden een paar oude dames zich de maag overladen. Onmiddellijk n men in verschillende ..gele bladen" le zen: „Groote vergiftiging op de Deutschland; honderden reizigers wor stelen met den dood!" Gedurende de vaart hadden eenige passagiers een partijtje kaart s-espee.d en natuurlijk ook weddenschappen aangegaan over de snelheid der vaart. Extrabladen van verschillende kran ten deelden dadelijk mee: „Een drij vend Monte-Carlo is onze haven Mn- nengeloopen; honderdduizenden zijn gewonnen en verloren op de DeuGen land." Leeuwenplaag1. In Duitsch Oost-Afrika heeft men Veel van leeuwen te lijden. Uit Dar-es-, Salam meldt men, dat drie leeuwen in 't laatst van Juli op een avond in een dorp, drie mijlen van de hoofdstad verwijderd, opdaagden en 4 inboorlin gen overvielen en de lijken wegsleep ten; zij kwamen dien nacht terug en maakten nog vier andere slachtoffers. Men vond op de plek, waar de bees ten hun prooi hadden verslonden., den volgenden morgen weinig meer dan een groote bloedplas. Kostbare kleederen. Er zijn toiletartikelen, die duurder zijn dan beroemde kunstwerken. De koningin van Italië heeft onlangs een kanten zakdoek laten taxeeren, die haar toebehoort en meer dan 300 jaren oud is. De expert heeft na een nauwkeurig onderzoek van den zak doek, zonder aarzeling verklaard, dat deze een waarde bezit van 50.000 francs en hij heeft aangeboden den doek te koopen, zoodra de koningin zich daar van wenschte te ontdoen. In 1883 werd te Londen eene oude koninginnenjapon tentoongesteld, af komstig van de' Sandwich eilanden. Deze was grootendeels gemaakt van rood'e, zwarte en gele veeren, die aan een vogelsoort toebehoorden, welke thans uitgestorven is. Er was meer dan anderhalve eeuw noodig geweest om het noodige aantal veeren te verzame len, daar iedere vogel slechts drie of vier veeren leverde. Deze japon heeft een kooper gevonden voor den prijs van 100,000 pond sterling. Ook is be kend, dat vrouwen van arme Eskimo- visschers bonten mantels bezitten, die bij ons duizenden francs waarde zou den hebben. Sarah Bernhardt en 't automobilisme. Op ©en© vraag1 aan Sarah' Bern hardt of zij veel met het automo bilisme op had, zoo als enkele vor sten en hooggeplaatste personen', antwoordde de artiste: „Neen, niet erg; er zijn verschil lend© vervoermiddelen die mij be ter bevallen, maar ik. zal wel van automobielen moeten gebruik ma ken om te voorkomen diat ik er door overreden' wordt." Een wonderklok. Een oude Boheemsche klokkenmaker in Chicago heeft een wonderklok ver vaardigd, na 19 jaren van onafgebro ken arbeid. Alleen reeds van afmeting is de klok een wonder, daar zij 15 voet in het vierkant meet en 18 meter hoog is. Deze klok is een wereld op zichzelf. Een miniatuur wereldbol bevindt zich op de wijzerplaat, die eenmaal in 24 uren om haar as draait. De zon, maan, Mars, Saturnus, Venus en een heirle- ger van sterren en planeten bevinden zich er op. Op het oogenblik, dat de klok slaat, gaat een deur onder de wij zerplaat open en een optocht van alle presidenten der Vereenigde Staten trekt voorbij. Op dezen volgen een reeks van voorname personen, die van den bloei der Republiek een beeld geven. De uitvinder weigert deze klok te exposeeren of togen eenigen prijs te verkoopen. Hij zegt, dat het 't werk van zijn leven is en dat zij niet door anderen onderzocht mag worden vóór hij dood is. Hij houdt niet van peren. Koning Louis-Philippe van Frank rijk (d'o ..burgerkoning" zooals hij ge noemd werd) hield niet van lange toe spraken als hij op reis ging. Toen hij eens op een doorreis te Reims zou passeeren werdén de onder prefect en de maire van Reims door graaf Duch&tel op die bijzonderheid attent gemaakt. De maire was ziek en een van de gemeenteraadsleden zou hem vervangen en den Koning na mens de gemeente welkom heeten. De plaatsvervanger van den maire, die dat nu eens zóó wilde doen dat de Koning tevreden zijn zou, trad ge volgd door een paai* nationale gardesg, met flesschen champagne en schaleh met prachtige vruchten, de twee za ken waardoor Reims beroemd is. op d!en Koning toe en zeide alleen hét volgende: „Sire, wij bieden u het beste wat wij hebben, onze harten, onze wijn en onze peren." Er ontstond een oogenblik een pijn lijke stilte. Alleen Thiers, die bij dié» ontmoeting was. glimlachte. Toen de „redenaar" aan dozen na afloop der plechtigheid om opheldering vro-eg. antwoordde Thiers.: „De Koning houdt niet van vruch ten." INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 cents per regel. MARKTNIEUWIS. Haarlem, 16 Sept. 1901. Artikelen. Aangevoerd. Verkocht-Priis Boter 107 KG. 107 KG. 1.20—,'1.40 Biggen 63 st. 57 st. f O—/ 14.50. Schrammen 39 st. 39 st I 16—f 24,50 Aardappelen 300 Hl. 280 Hl. 1.90—13 00 Appelen 100 Hl. 82 Hl. f 6—1 10.00 Peren 149 111.. 137 HL. I 5—f 32.00 zijn jeugd gezongen had. Met ge vouwen handen en ernstig gelaat luisterde de senator naar het ge zang Er schitterde een traan in zijn oogen e<n in geestvervoering zong hij de stot-accoorden mee. Toen stond hij op, liep naar de pia no kuste zijn dochter en schoon dochter en drukte den zoon harte lijk de hand. De tale! was intus- schen afgenomen en mevrouw Lamprecht verliet aan John Lan- eonbruch's arm de eetzaal, waarbij Frits Herrlich en d© vreemdeling zich aansloten. Iet-s dergelijks hebt ge wel licht heden voor de eerste maal ge hoord. zeide Herrlich, Wilson hof felijk'de gelegenheid gevend' het eerst de deur uit te gaan', en bij de schittering der kerstlichten hebt gc misschien nog nooit gegeten. Alles is heel. heel mooi-, ik ben er diep door getroffen, sprak Wil son. wederom een direct antwoord op de vraag ontwijkend. Ik zou vele lange uren hebben willen luis teren, Nu, -eenige liedjes willen wij nog wel ton beste geven, antwoord de Frits in een vroolijk© stemming, ierwiil bij weder op (te piano toe trad en d© door Caecilie verlaten plaats innam. En zich zelf bege leidend, zong hij: O Tannien- baum, O Tannenbaumwaarvan, het refrein door het jongere deel van het -ezelschap krachtig werd meegezongen. BravoBravo riep d© sena tor. Otto, je wilt zeker wel een half uurtje voor mij de honneurs waarnemenbreng de heer en vast naar de rookkamer en vermaakt u daar zoo goed ge kunt. Zeker toch niet met muziek, zeide Olivia, want we zouden u daarmede zeker in uw rustig half uurtje storen. De senator streek haar met een lachend gezicht onder de kin en zijn vrouw zeide met een lichten zucht: Men moest zich derge lijke gewoonten eigenlijk niet aan wennen, maar eenmaal op onzen leeftijd gekomen Och, ook als men jong is, kan zoo'n dutje p-oed doen, merkte Oli via op. Meteen maakte zij het zioh in een leuningstoel gemakkelijk en viel na korten tijd in een zachte sluimering, terwijl Caecilie medle hielp om de tafel op te ruimien en altes weder op ziin plaat? te zetten. De vier jonge mannen' zaten op den zelfden tijd in de weldra met rook gevulde rookkamer. Was Wil son aan tafel een aangenaam vertel ler geweest, thans scheen hij het er meer op toe te leggen de andleren te laten verhalen-. Hij vroeg hun naar bijzonderheden van de stad en van verschillende inrichtingen. De kerken heb ik reed's be zocht, zei hij. doch het Raadhuis en ^Zeemanshoop" heb ik nog niet gezien. Waarom niet? als ik vragen m'ag, zeide Otto Lamprecht lachend, terwijl hij wat gemakkelijker op zijn stoel ging zitten. Om er rond voor uit te ko men, zeide Wilson, is het om dat ik tot nog toe geen goeden gids gevonden heb. Terwijl hij deze woorden sprak, keek hij d!e heeren aan met een blik, dien zij allen zeer goed be grepen. Herrlich zeide dan ook Daarvoor moet u zich tot den heer Langenbruch Wenden. Wel is hij van ons drieën de eenige die niet in Lübeck geboren is, maar on danks dat of liever wellicht daar om heeft hij een grondiger studio van de stad en hoar bijzonderhe den gemaakt dan Lamprecht en ik. Herrlich doet mij te veel eer aan. merkte Langenbruch op, ter wijl er een tevreden glimlachje over zijn gelaat schoot. Spreken over Lübeck en haar bezienswaar digheden en instellingen- was zijn stokpaardje en hij was er bijzonder op gesteld dat de menschen over tuigd waren, dat hij dit terrein vol komen meester was als zij daar over met hem begonnen te spreken. Met vriendelijke bereidwilligheid zeide hij dan ookWanneer ik u met het een of ander van dienst kan zijn, dan stel ik mij' gaarne ie uwer beschikking. O hoe zeer dank ik u, riep Wilson John's hand grijpend, uit en haar hartelijk schuddend, wanneer mag ik u komen opzoeken? Na de feestdagen, antwoordde John, terwijl Lamprecht en Herr lich lachten om de dankbaarheid en de opwinding van d'en- vreem deling. Gij moet mij echter niet van mijn woning komen halen, die is te ver verwijderd, ge kunt mij echter op bepaalde uren in ons kantoorlokaal in de Bakkerstraat vinden. Ik zal niet man koene n u daar op te zoeken, zeide Wilson, terwijl hij boog. Wilt ge mij echter ook veroorlooven u in uw woning een bezoek te brengen Ik wcon bij mijn ouders, zei de Langenbruch op een toon, die aanduidde dat hij hier liever niet verder op in ging. De vreemdeling scheen dit niet te begrijpen en' riep Des te beter. Ik sla dan twee vliegen in één klap, ik heb dan te vens gelegenheid, uw ouders *,e leeren kennen. Dat zal bun zeker pleizier doen. Mijn moeder is ongelukkig altijd lijdend, antwoordde John aarzelend. Dat heb ik gehoord, hernam Wilson, en- ik betreur dat ten zeerste. Maar staat u mij toch toe om te komen Ik heb reeds zooveel van uw vader gehoord en moet hem leeren kennen. Hij heeft, als i.k goed ingelicht ben, langen tijd in Amerika geweend f Toch niet; voou zoover ik weet, beeft mijn vader maar eens een reis voor zaken daarheen ge maakt, antwoordde John, maar dat is heel lang geleden-, dat ge beurde vóór mijn geboorte- En u bent, heb ik gehoord, i-ni Engeland geboren? vroeg Wilson verder. Ja. In Londen Neen, in Bradford. Woonden uw ouders diaair Verscheidene jaren. Ik was een jongen van vier jaren, toen ik met hen naar Duilschland ging. Waart u het eenige kind?" Ik was het toen, ik ben het- nu niet meer gelukkig! zei de John met- een lachje, dat hem heel goed stond. Ik heb nu dirie zusters, een volwassene en twee kleinere, tweelingen. Hoe allerliefstMevrouw uw moeder is dus een Engelsche? Dat is zij. En hoe gaarne ze ook i-n Lübeck woont, het verlan gen naar haar vaderland heeft haar nooit geheel verlaten. Ik had daar om liever gewild, dat ze naar het eiland Wight zou gaan inplaats van naar de Riviera, waarheen ze wel dra vertrekt met mijn oudste zus ter. (Wo-rdt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6