Het déjeuner was om vier uur afgeloopen. Vijf minuten later stap ten, ond'er luidie toejuichingen, die Souvereiinen. de President, de mi- ïisters en de overigen in den 'tmein NAAR GOMPIèGNE. Tusschen Duin kerken en Com piègne gaven de bewoners van de plaatsen die de trein voorbijreed, blijken van hartelijke geestd'rift. Om half negen reed die trein het station binnen. De Russische Sou- vereinen, Loubet en de ministers stapten; uit, terwijl de volksliederen gespeeld werden en het geschut dreunde. Op 't perron stonden de stedelijke overheidspersonen, aan hun hoofd de burgemeester, die do hooge gasten verwelkomde, en de Keizerin bloeiende hei aanbood, haar geliefkoosde bloemen. Gedurende den rit hadden, de Keizer en de Keizerin die zwaar vermoeid' waren, wat rust genomen in den salon van den trein. De spoorweg werd overal door mili tairen bewaakt. De Souvereinen en die President stapten na het verlaten dier wacht kamer in de rijtuigen die hen naar het kasteel van Compiègne brach ten te midden van onbedaarlijke toejuichingen. Uit de Kampen. Van de vereeniging „Helpt elkaar" le 's-Gravenhage ontving hrt Hbld. de volgende uittreksels uit brieven van zuster Broers te Norvalspont en zuster Geyer te Kimberley. Kimberley, 7 Aug. Sinds de vorige week zijn hier twee F- verpleeg sters bij gekomen. Hoewel men mij dringend verzocht om in het hospitaal (e blijven, zoo heb ik gevraagd om tus schen de tenten in het kamp te mogen werken, daar niet alle zieken van dit kamp, in het hospitaal kunnen. Er is hier thans een hospitaal gebouwd, be staande uit 2 zalen, ieder voor 12 per sonen en nog een kleine zaal voor be smettelijke ziekten. Verschenen week ontving ik een schrijven van den con sul te Port-Elizabeth, waarin deze mij meldde, dat ik een permit aan den commandant moest vragen voor de mij gezonden goederen. Dat verzoek is nu onderweg en hoop ik spoedig antwoord {e krijgen. Ds. Wils ontving een soin van 300 p. st. uit Holland en stelde fnij voor het beheer van het geld. Wij tullen een zeker bedrag besteden voor ledikanten met matrassen, daar er een groote hoeveelheid met mazelen (het door zuster Geyer weggelaten deel pioet zijn... op den grond slapen). De pood is hier hoog en zullen wij door geld1 en goed veel hulp kunnen geven. Norvalspont, 6 Aug. Den wissel van •25 p. st. ontving ik in orde en ben ©V erg dankbaar voor, want mijn geld had! ik grootendeels voor de menschen uitgegeven. Men heeft veel noodig, wil men eênigszins den nood lenigen. Het kampleven is zwaar en alle menschen van beide partijen verlangen naar het einde van den oorlog. De vorige week hebben wij hier een vrouwelijke doctor gekregen. Zij lijkt mij zeer bekwaam, épreekt goed Duitsch en ia heel goed voor do menschen. Daar ik het werk onmogelijk meer alleen af kon, kreeg ik tot hulp een Afrikaansche verpleeg ster. Zij kon echter slecht zwijgen en haar sympathie voor de Boeren ver bergen, zoodat het hospitaal erg op roerig werd1. Zij was nog geen 14 dagen hier werkzaam, of zij word weggezon den, en nu zijn er twee Engelsche ver pleegsters gekomen, die voor haav weTk betaald worden. Eindelijk heb ik een 7-tal kisten met kleeren en 24 kistjes met molk ontvangen, afkomstig van de goederen, die wij in Port-Eliza fceth moesten achterlaten. Alles komt goed te pas en heb ik den predikant van het kamp in den arm genomen om het mee uit te doelen. Het goed vliegt weg en velen moet ik nog teleurstellen. Gaarne zoude ik meer schrijven, maar ik zit in geen huis waar men de elemen ten buitensluiten kan, doch in een tentwaar regen en koude soms geducht de haas spelen, dan bij kaarslicht, dat soms voor mijn neus uitwaait. Als ik zit te schrijven, word ik met allerlei vragen lastig gevallen, want in die tenten zijn geen deuren die men sluiten kan en ieder treedt maar binnen. Gis teren en vandaag heeft het hier ge sneeuwd en van de week lag er 's mor gens ijs op mijn waschwaler. Het le ven gaat hier eentonig voorbij, dag in dag uit hetzelfde, alles wordt hier even langzaam ten uitvoer gebracht en wenscht ieder dat die ellendige oorlog maar over was Binnenkort zullen er weer goederen naar de kampen ge zonden worden. Zij, die hier iesis aan toe wenschen te voegen, zenden dat aan De Vries en Co., De Ruvterkade 100 Amsterdam, onder het merk B. Z. Het adres van den penningmeester Ryjuwstraat 128 Den Haag. gelachen is. Dat zouden wij hier na kunnen doen! De heer Henri Poolman moet eenig zijn. Hesmstede. Door de Gemeentepolitie is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren Kuhl- man te Haarlem, wegens het moed willig verbrijzelen van vijf glasruitm bij den schilder J. Hendrikse, wonende aan de Kerklaan alhier. Wat de bladen zeggen over do Troonrede. Het Vaderland proeft in taal en stijl van de Troonrede den premier; duidelijk blijkt zij te stammen van een christelijk kabinet. Maar onduidelijk is wat er bedoeld wordt met voortbou wing op de christelijge grondsla gen. Heeft het liberalisme die dan niet geheel te niet gedaan, zoodat zij nieuw opgebouwd moeten worden? Dan schijnt God in ons staatsrecht toch nog niet ten eenenmale verzaakt te zijn. Het blad is ingenomen met de drank- en- speelzucht-tyrade, en het vraagt of met de vrijmaking van het onderwijs ook een Jus Promovendi van de Vrije Universiteit(en) wordt be- bedoeld. Dan wordt bet zwijgen over Zuid-Afrika opgemerkt, en wat aan gaande sociale verbeteringen wordt toegezegd, noemt het Vad. weinig pre cies; er worden geen tijden genoemd. Het verheugt zich over het beloofde opnemen van zeevissclierij en land bouw in de Ongevallenwet Maar „de aap komt uit den mouw" wanneer be scherming wordt aangekondigd; het getuigt van inzicht in de gevolgen j daarvan, dat zoo noodig de minver-j mogenden daartegen zullen worden behoed. De onderwerpen van sociale politiek acht het Vad. nauwelijks min der urgent dan de invoering van snel- vuurgeschut, „die niet kan uitblijven". Sympathiek is de militaire paragraaf in de beloofde krachtige bevordering van de vooroefening en evenmin kan men over de bevordering van gods dienstzin en zedelijkheid bij zee- en landmacht anders dan gunstig den ken. Daar valt waarlijk veel nog te verbeteren. Wanneer voldoende voor rust en veiligheid wordt zorg gedra gen bij de bescherming der missiona rissen. dan zal de „kerstening" van Indië weinig anders dan heilzame ge volgen kunnen dragen. De geringe blijmoedigheid over At- jeh verontrust het blad. en het vraagt waar de Armenwet blijft. laatste wordt dan toch een zeer breede plaats gegund, men zou met reden kunnen vragen of er, indien de beeren Goeman Borgesius en Lely do leidende mannen in den raad van ministers waren gebleven, op het stuk van so ciale hervormingen meer bevredigende toezeggingen hadden verwacht kunnen zijn. In financieelen zin zal het ministe rie de lijn van minister Picrson door trekken. Herziening alzoo van het ta rief; maar zóó dat tevens cestreefd zal worden naar bevordering van den na- tionalen arbeid; terwijl de minvermo gende, zoo hij door die herziening mocht worden gedrukt, minder zal hebben bij te dragen in de verplichte pensioneering. Op die wijze kan de schatkist aanzienlijke baten ontvan gen. waarbij de industrie nog zal wor den gesteund en de minvermogende er niet onder zal lijden. In verband met de vrijmaking van het onderwijs, zegt de Stil.: Zou het ideaal, waarvoor door de christelijke partijen met zoo groote kloekheid en met zoovele offers nu ja- Stadsnieuws Haarlem, 19 Sept. 1901. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, is thajj een tentoonstelling geopend van meu belen en werken in metaal gebruiks voorwerpen voor de hedendaagsche huishouding, die door hunne eenvou dige doch degelijke vormer, zeer de aandacht trekken. Deze voorwerpen worden vervaai digd in de ..Metaalwarenfabriek Am- stelhoek Jan Eisenloeffel" en in de „Meubelfabriek Amstelhoek W. Pe- naat." Deze tentoonstelling is dagelijks ge, opend van 10—4 uur. Schouwburg. Woensdag 25 September a.s. wordt in onzen Schouwburg hot blijspel in 5 bedrijven ,,In den Gemeenteraad' De Standaard vindt het de hoofd zaak, dat de Troonrede een weerklank is op den duidelijk uitgesproken wensch van de overgroote meerderheid der kiezers, dat Nederland als een christelijke mogendheid, dat het Ne- derlandsche volk als een christelijke natie worde beschouwd door de over heid en als zoodanig worde bestuurd. De geestelijke belangen treden in de van G. von Moser, opgevoerd. D? Koninklijke rede zeer beslist on den naam van den auteur waarborgt reeds j voorgrond: daarna komen de stoffelijke een succes, maar wij kunnen er bij-belangen, komt het sociale vraagstuk icgen dat er elders reeds hartelijk om I de aandacht vragen. Maar aan het De Nieuwe Courant zegt on der meer: Uit de woorden van de Troonrede spreekt een kloek, om niet te zeggen een stoutmoedig vertrouwen, dat de wetgever in staat zal zijn om te beant woorden aan de taak, welke een nieuw tijdperk, „eene wijziging van toestan den. ingetreden op geestelijk gebied" hem oplegt. Dan vraagt het blad naar de betee- kenis van de uitspraak dat de inge treden „wijziging van toestanden" de Overheid meer dan tot dusver tot het geven van leiding en het verleenen van steun noodzaakt": j^Met de „stoffelijke" wijziging kun nen slechts bedoeld zijn de economi sche veranderingen, welke tot uitbrei ding van staatszorg nopen, maar wel ke niet van de jongste verkiezingen dateeren. Op de wijziging in den staatkundigen toestand slaat, zouden wij meenen, wat gezegd wordt van veranderingen op „geestelijk gebied". Maar leidt dan volgens de nieuwe raadslieden der Kroon ook deze wij ziging „meer dan tot dusver de over heid tot het geven van leiding en het verleenen van steun?" Er is in deze sa menvoeging van de door het nieuwe ministerie waargenomen veranderin gen in één enkelen zin eenige aanlei ding tot begripsverwarring. Maar de termen „leiding en steun", in plaats van het in verkiezingstijden meer gangbare „krachtig ingrijpen", zijn gelukkig gekozen. Over de financieele paragraaf: Als het protectionisme den werkman blijkt te drukken (eenigen tijd na in voering dus?) dan zal zijn premie ver laagd worden. Wie zal het verschil betalen? De werkgever? Maar zoo zulk willekeurig overpompen al mogelijk ware, de consument dus ook de werkman weer zou hiervan ten slotte toch de lasten dragen. Of de Staat? Mpar de herziening van het tarief moet allereerst tot versterking der staatsinkomsten strekken en zoo zou men dus de staatslasten gaan ver zwaren om het nadeel bij te helpen, door een verkeerde keuze van midde len tot versterking van de staatsin komsten veroorzaakt. Inderdaad, dit ware wel een curiosïté du protectio nisme! „In de militaire zinsneden missen wjj elk woord over marine behalve dan dat betreffende het bevorderen van godsdienstzin en zedelijkheid op oor logsschepen. Geen woord verder over ons vestingstelsel en de legerorgani- satie. Geen woord eindelijk over be zuiniging op de oorlogsuitgaven d- or instelling van een enquête naar mo gelijke besparingen. Ondanks de be reidverklaring tot behandeling der militaire rechtspraak en tot bevorde ring der vooroefeningen bij de toepas sing der nieuwe Legerwetten, bevre digt dit gedeelte van de Troonrede ons niet." ren lang is gestreden, dan toch bereikt kunnen worden? Laten we niet onge duldig zijn. Reeds is op den weg der vrijmaking menige goede stap gedaan, ook zelfs ten aanzien van het hooger onderwijs, betreffende de eind-examens der bijzondere gymnasia. Wie weet welke verrassingen God ons nog te aanschouwen zal geven, en dat er al thans een begin zal kunnen gemaakt worden met de vrijmaking van het on derwijs op de universiteiten, opdat er in waarheid vrije universiteiten zul len kunnen verrijzen, zooals in België en in Amerika. In het algemeen heeft de Troonrede de verwachtingen verre overtroffen. De Tij d leest in de Troonrede een belofte van krachtige voortzetting van de sociale politiek der vorige regee ring, maar dit op christelijken grond slag. Voorts zegt het blad: Gaat deze regeering bij hare toe zeggingen op sociaal gebied hier en daar verder dan hare voorgangster, niet onopgemerkt zal het blijven, dat van een nieuwe Armenwet in deze Troonrede niet gesproken wordt. Nood zakelijkerwijze moesten de grondsla gen van het door den minister Bor gesius c. s. ingediende ontwerp aan deze regeering geheel onbruikbaar voorkomen, zoodat zij van den arbeid harer voorgangster in deze geen ge bruik kon maken. De zaak zal clus in onderzoek bij haar gebleven zijn. Veelbelovend voor de vrienden van het bijzonder onderwijs klinkt de toe zegging, dat met de vrijmaking daar van in zijn onderscheiden vertakkin gen dus niet enkel wat het lager, maar ook wat het middelbaar en hoo ger onderwijs betreft op den inge slagen weg zal worden voortgegaan. Voorts wijst het blad op een tref fende overeenkomst tusschen tal van punten in de Troonrede met die van het katholiek -ogram van 1896. Het verwacht, dat, na de tariefsherziening, ook nog door andere middelen de schatkist gestijfd zal moeten worden om de uitvoering van de plannen der regeering mogelijk te maken. De Tijd hoopt dat de eenheid van de rechter zijde in zake de rijks-financiën zij acht de taak van den minister van fi nanciën de moeilijkste in het kabinet bewaard zal mogen blijven. In dit verband deed het De Tijd leed, dat er al weer dadelijk aanzienlijke offers voor legeruitbreiding en defensie wer den gevraagd, en het verraste haar onaangenaam, dat nu weder de nood zakelijkheid is gebleken om zoo spoe dig mogelijk onze artillerie en onze fortificatiën van nieuw snelvuurge- schut te voorzien. Het blad vertrouwt echter, dat de regeering naar het wer kelijk spoedeischende dezer zaak nog wel eens een ernstig onderzoek zal doen, alvorens zij de begeerde som men bij de Staten-Generaal aanvraagt. Het Centrum ziet door de Troon rede zijn vertrouwen op de toekomst bevestigd. De woorden door de Ko ningin gesproken, openen een ver schiet van vruchtbare werkzaamheid. En wat daarbij ook weldadig aandoet, is het christelijk cachet, dat op het geheel is gedrukt. De toon is inniger, veel minder dor en conventioneel dan gewoonlijk, en de regeering blijft doordrongen van haren plicht, om niet slechts in de stoffelijke, maar ook in de geestelijke behoeften der natie te voorzien. jAchteroenvolgcns worden met respec tievelijk 81, 62 en 61 stemmen de hee- ren AS. baron. Mackay (a.-r.) baron Mi- chiels van Verduynen (kath.) en Jhr. mr. Roëll (lib.) op de voordracht ge- Dracht. Met den heer Conrad, waarn. voorz.. aan het hoofd zullen de heeren v. Do dom, de Ras, Willinge en Smidl (stem- opnemers). v. d. Borch, Hennequin, Marchant en Bolsius deze voordracht aan H. M. de Koningin aanbieden. "Vervolgens werden de afdeelingen opnieuw samengesteld en nadat deze waren, bijeengeweest, vergaderde de Kamer ten tweeden male. De afdeelingen bleken tot leden der commissie van redactie van het adres van antwoord te hebben benoemd, de heeren Travaglino. Schaepman, Lob man, v. Limburg Stirum en Drucker G. Jr. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins brachten Woensdagmiddag ten 2 3/4 uur een bezoek aan de tentoon stelling van battiks van de vereeniging Oost en West in de Gothïsche zaal te 's-G r avenhage. De vorstelijke personen, vergezeld van eenig gevolg, begaven zich naar het tentoonstellingsgebouw door het paleis aan den Kneuterdijk. Woensdag waren ten hove aan het diner genoodigd: de heer mr. B. O. Th. Westenberg onze buitengewone ge zant en gevolmachtigd minister te Rome en mevrouw; de heer mr. W. F. H. von Weckherlin, onze buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter te Konstantinopel. De Duitsche kroonprins heeft met de drie heeren van zijn gevolg Woens dagochtend het Rijks-museum bezocht. Het gezelschap werd voorafgegaan door den hoofdopzichter van het mu seum. Na het bezoek aan het museum deed' men nog een rijtoer en wandeling door Amsterdam. 's Avonds woonde het gezelschap de voorstelling bij van „Het Model" door Lyrisch Tooneel, in het Paleis voor Volksvlijt. Eerste Kamer. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede luidt als volgt: Mevrouw! 1. De Eerste Kamer verheugt zich. dat Uwe Majesteit de gewone zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, vergezeld van Haren Doorluchtigen Gemaal. 2. Het was ons aangenaam, de ver zekering te ontvangen, dat de betrek kingen met de buitenlandsche mo gendheden van zeer vriendschappelij- ken aard bleven. 3. Wij waardeeren, dat het perso neel van zee- en landmacht en dat van de overige takken van 's Rijks dienst zoo hier als in de overzeesche gewesten, door de loffelijke volvoering van hun taak aan Uwe Majesteit reden gaven tot tevredenheid. 4. Voor de mededeelingen van Uwe Majesteit omtrent den algemeenen toestand hier te lande en dien van on- koloniën en bezittingen in andere we- relddeelen zijn wij erkentelijk. 5. De toezegging door Uwe Majesteit van vele en gewichtige wetsontwerpen werd door ons met belangstelling ont vangen. 6. Te recht houdt Uwe Majesteit zich overtuigd van onze bereidwilligheid van mede te werken tot alles, wat strekken kans tot heil van Land en Voik. 7. Moge onder Gods zegen onze ar beid bevorderlijk zijn aan het welzijn van Vorstenhuis en Vaderland! van zijn departement, den heer Ruy senaars; prof. Kuyper, minister binnenla/ndsche zaken e«n tijdelijk voi zitter van den ministerraad; den mi nister van koloniën, den heer Van Asch van Wijck; den gouverneur der resi dentie, generaal-majoor Van Ermel Scherer; den burgemeester der resi dentie, baron Van Harinxma; den chef van den generaion staf, luit.-generaal Kool; de gezanten van Frankrijk, En geland, Oostenrijk-Hongariie. België. Duiitsehland. Portugal, Spanje, Ru- menië, Turkije en de zaakgelastigden of secretarissen van de overige lcga- tiën. De dienst werd geleid! door den pre dikant der Britsche legatie, den heer Ratford. Zeer treffend was vooral liet zingen door het dameskoor, van liet door don overleden president zoo liefkoosde godsdienstige gezang: „Nea^ rer my God to Thee." De Koning van Pruisen heeft ver leend aan jhr. A. van dier Staal, ad judant en particulier secretaris van H. M. d!e Koning-in, kapitein ter zee, de orcfe van d'en Rooden Ade laar 2de klasseaan jhr. Van Such- telen van de Haare, adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen, kapitein der infanterie, de orde van den Rooden Adtelaar 2d'e klasseaan majoor A. van Tets, adjudant van H. M. de Koningin, de Kroonorde 2de klasseaan den ie luitenant Loudon, ordonnans-of ficier van H. M. de Koningin, de Kroonorde 3de klasse. Te 's Gravenhage is geopend het na tionaal congres voor Zondagsrust. Barnum en Bailey hebben Woens dagmiddag hun gansche stad van ten ten in de Watergraafsmeer bij Am sterdam ongebroken, en zijn naar Den Haag vertrokken. Naar wij vernemen is ook Ter Laan' verzoek aan B. en W. van Delft om een voorloopig verlof, tot de zaak goed ge regeld zal zijn, geweigerd en mocht hij alleen aanwezig zijn om den eed af te leggen. B. en W. zullen in geen enkele schikking treden. (Het Volk.) Binnenland. Parlementaire Praatjes. Beide Kamers kwamen Woensdag tweemalen bijeen. De Eerste Kamer vond in de ochtend zitting het door de heeren Faure, Go din de Beaufort, Rutgers. Rengers en Rahusen ontworpen concept-adres van Antwoord goed, verzond het naar de afdeelingen en besloot in de middag- zitting om heden (Donderdag) te 11 uur het adres van Antwoord in debat te nemen. De Tweede Kamer vergaderde te 1 uur teneinde allereerst- te beslissen r de geloofsbrieven. Alle leden wer den, overeenkomstig tot adres der bei de commissièn, toegelaten, met uitzon dering van den hr Schokking (Harlin- gen) wijl de burgemeester van Harlin. gen ten onrechte een candidaatstelliug voor den heer Zeilmaker had gewei gerd. Wat de grieven betreft ten aan zien der verkiezingen van den heer Krap (Haag I), de Klerk (Rotterdam II) en Arnoldts Sittard), de commissie achtte die óf niet te beoordeolen, of zonder invloed, of buiten haar beoor deeling vallend. Debat had niet plaats. De heeren. De Boer, Jansen en De Stuers moeten nog worden beëindigd alvorens tG kunnen zitting nemen. Met de nominatie voor het voorzit tersschap liep het vlug van stapel. Ongevallenwet. Het centraal bestuur van den Neder- landscli Roomsch-katholieken Volks bond geeft in een adres aan H. M. de Koningin te kennen: dat in zijn jaarlijksche al«zemeene vergadering van den central en raad. me tal gem eene stemmen besloten is 't centraal bestuur op te dragen die stappen te doem, welke er toe kunnen bijdragen, dat de regeering niet lan ger uitstelle artikel 1 van de Ongeval lenwet in werking te doen treden. Immers, zoolan- de uitvoert"" van dit artikel op zich laat. wachten, zoo lang zullen ook de werklieden versto ken blijven van den steun bij het over komen van een ongeval, terwijl boven dien het niet in werking stellen van bedoeld artikel de werklieden feitelijk in meer ongunaticre conditie zijn bracht dan vóór de tot stand komi"" der Ongevallenwet. De nieuwe' minister van Koloniën is zoo gelukkig de Surinaamsche reke ning over 1898 aan te bieden, die slechts sluit met een te kort van ruim f 20.000. Die van 1897 gaf een nadeelig saldo van f 260.000 aan en voor dit jaar was f 200.000 te kort geraamd. Lijkdienst voor Mc Kinley. Woensdag werd in het Engelsche kerkgebouw aan de Van den Bosch- siraat te 's-Gravonhage de aangekon digde dienst gehouden ter gedachtenis aan den onder zoo gruwelijke omstan digheden overleden president der Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. Het altaar van het kerkgebouw was gedrapeerd met purper, de rouwkleur in Engeland. Groepen van palmen en kransen en kruisen van witte en lila^ kleurige bloemen voltooiden deze dra»- peering. Onder de plechtige tonen van het orgel, dat treurmuziek van Beethoven en Chopin ten gehoore bracht, werd het kerkgebouw betreden door de ve len, die door hunne tegenwoordigheid blijk wilde geven van deelneming in den rouw dien de Vereenigde Staten getroffen heeft. Behalve de vertegenwoordigers der vorstelijke familie, werd de dienst bij - gewoond door den minister van bui tenlandsche zaken, baron Melvil van^ Lyndon, met den secretaris-gen«rasl me Misdaad? Te Middelburg werd Woensdagmor gen dood in haar woning gevonden de bierhuishoudster S. Vermoedelijk is hier misdaad in het spel. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Hun wijze van strijden, Voor de uitzendïnf van zuster Schip per te Rotterdam naar de concentratie kampen in Zuid-Afrika. was totaal ingekomen f 1384.72' De Engelsche regeering heeft even wel geweigerd een permit af te «-even voor zuster Schipper en het plan kan dus niet doorgaan. Branden. Te 's-Gravensande is Dinsdagavond een hevige brand uitgebroken bij den kleermaker A. de AVinter in de Peper straat. Het geheele huis met inboedel is een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd; oorzaak onbekend Voorts ontstond door een onbeken de oorzaak brand in de spiritusfa briek „De Postduif" van diei Delftsche Distilleerderij, Gist- en Spiritusfabriek voorheen T. van Meerten Zn., aan de Buitenwatersloot te Delft. Fel woed den de vlammen, doch dank zij de aanwezigheid van alle spuiten der Delftsche brandweer, benevens die van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek bleef de brand beperkt tot de oude fabriek met eene groote voorraad melasse. De nabijgelegen huizen en die aan de overzijde leden ook eenige schade. Alles was verzekerd. Omstreeks half een was de brand afgeloopen. Protesf.meeting te Alkmaar De protestmeeting te Alkmaar, die wegens het zeer ongunstige weder jl. Zondag niet kon doorgaan, is daar Dinsdagavond gehouden, en mag uit stekend! geslaagd heeten. De club van de katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft tot haar bestuur gekozen de hee ren: mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, voorzitter; mr. J. A. N. Travaglino, onder-voorzitter; en E. A. M. van der Kun, secretaris. Brand te Rotterdam. Woensdagnacht omstreeks kwart voor vieren brak er een brand uit in de panden 4 en 6 aan de Eenhoorn straat te Rotterdam, waarin de zaak der firma Bingham Co.. fabrikanten der Eenhoornrijwielen, is gevestigd. Alras bleek deze brand van grooten omvang te zullen worden, want niet zoodra was de brandweer op het alarm signaal der politie uitgerukt en ter plaatse verschenen, of reeds slóegen de vlammen met groot geweld uit. De brand woedde op de beide bovenste ver diepingen van het* groote perceel, dat van de Eenhoornstraat naar de Zalm haven loopt, doch slechts aan een zij de tegen huizen aanleunt; aan de an dere zijde is een slop, dat nu een goede gelegenheid opleverde om van die zij de den brand1 te bestoken. Doch maar steeds breidde zich de brand uit, al- deeling op afdeeling werd door het vuur aangetast, en eindelijk sloeg dan de vlam het dak uit Een stevige bries uit het zuidwesten deed nu een vonken regen nederdalen op de kijkers, die zich op de Leuvenhaven geposteerd hadden en maakte een lang verblijf daar vrij onmogelijk. Dc brandweer, sterk vertegenwoordigd, yatto hei blusschingswerk met kracht aan. en weldra werkten de liandbrandspuiteu 7, 20, 6. 8. 3 en 18. de stoomspuiten van het Oostelijk en AArestelijk stoomge maal en de stoombootjes Dokwerken. Havendienst I en Gemeentewerken alle met een of meer stralen. Door de enor- massa's water, die deze brand* bluschmiddelen in weinig tijd in ne- brandende gebouw, wierpen was reed. om half vijf het gevaar voor verdert uitbreiding geweken, terwijl daaroji om zes uur de brand geheel gebluschi was onder de opperleiding van den hoofdman, den heer H. E. van IJzen- dijk Hz., bijgestaan door eenige col lega's. De beide bovenste verdiepingen brandden geheel uit, vooral aan dt zijde der Eenhoornstraat, ook het dak is vernietigd. Maar bovendien is zeei veel waterschade in het gebouw aan- gericht. AVaar in monteerderij. bank werkerij. lakkerij, en andere afdeelin: de brand niet woedde daar be dierf het water toch voor een goed deel de aanwezige machines en anderen voorraad. Assurantie dekt de schade. Bij het begin van den brand, vrees den omwonenden voor hun gezinnen en namen daarom elders de wijk, ech ter bleek aldra dat deze vrees vrij wel overbodig was, niemand werd gedeerd en geen der omwonenden kreeg scha de aan zijn inboedeL De brand is vermoedelijk ontstaan i de nikkelinrichting, die met de lak inrichting in verband staat Aanvaring. AVoensdagochtend is de spoorbrug over de Oosterdoksluis te Amsterdam wederom aangevaren; gelukkig waren ie gevolgen niet zoo ernsti? als eenigen tijd geleden. AA'eder was het een stoom» boot van de Koninklijke Stoomboot maatschappij, de Iris, die, komendt van het IJ, met haar voorsteven de» houten balk raakte, die boven aan dt brug evenwijdig loopt met de rails. D. oorzaak moet gelegen zijn in het bre ken van een tros, waaraan de boot vastgelegd moet worden. De steven drong in den balk, door sneed dezen, en trof de rails. die krom bogen. Door den schok draaide d< brug uit haar verband, en zwenkte, gerekend van uit de stadsrichtir- na tuurlijk van rechts naar links. He> ongeluk geschiedde ongeveer tegen el! uur 30. Spoedig werden maatregeler ter reparatie genomen, en te 12.15 wai de brug weer in zoover klaar dat d< treinen er over heen konden rijden. De treinenloop was dus ruim eer half uur gestoord. De- reizigers van de Hollandsche spoor, wier treinen tusschen de genoemde tijden moesten aankomen, stapten uit aan liet station Muiderpoort, de reizigers der Staats- spoortreinen aan het station AVecs» perpoort. De brug kan thans nog niet draaien, zoodat. de scheepvaart nog gestremd is Rechtszaken. Verdiend. De rechtbank te Amsterdam veroor. deel dó te Amsterdam de drie glazen» wasschcrs, die den heer F. Anderheg, g-en Jr. zwaar mishandelden, tcrwijj deze met zijn motorwagen lanes d<| Heerengracht reed, tof gevangenis- straffen van 3 maanden, 2 maande® en 21 dagen. Sport en Wedstrijden. Paarden. Bijzonder groot is het aantal in» schrijvingen voor de AAredrennen en harddraverijen te Bussum op Zondag a.s.; niet minder dan 10G paarden zijn als mededingers aangegeven en wel WEDRENNEN. III. (2 1/2 uur). Najanrs-priis. Wed. rem over horden voor inlandsche paar. den van 3 jaar en ouder. Gewichten 5 Kg. onder de schaal. Voor iederem in 1900 en 1901 in hin, dernisren gewonnen f 250, 2 Kg. over. wicht. Afstand circa 3000 Meter. Prijs f 550, waarvan f 350 voor den eerste, f 125 voor den tweede en f 79 voor den derde. Inle^eld f 15, geheel rouwgeld. 1. Alarm II, 2 Helena, 3 Berthus. 4 Malcadjick. 5 Regina, 6 Christiaan. V. (3 1/2 uur.) Troost-prijs. AVedreq op de vlakke baan voor paarden van jaar en ouder. Handicap. Alleen open voor paarden die in een der door de Algemeen© Harddraverij! vereeniging in 1901 uitgeschreven ren nen geloopen hebben en geen eersten prijs wannen. Afstand circa 2000 Meter. Prijs f 650, waarvan f 450 voor den eerste, f 125 voor den tweede en f 73 voor den derde. Inleggeld f 15, half rouwgeld'. (Handicapper Th. Reichelt Koopman). 1 N. de Lady Mayoress, 2 Easton, 3 Parsimony, 4 Berline, 5 Chapter, 6 Sea Voyage, 7 Malcadjick, 8 Juggle, Hollandaise, 10 Cher Amour. VII. (41/2 uur.) Hilversum-prijs. Wedren over hindernissen (steeple chase), voor paarden van 4 jaar en ouder. Gewicht 5 KG. beneden de schaal, voor paarden te koop gesteld voor 1200; voor iedere 100 minder dau f 1200 te koop gesteld, 1 Kg. ontheffing. Voor iederen in 1901 gewonnen hin* dernisren, 3 Kg. overwicht. Afstand circa 4500 meter. Prijs I 700, waarvan f 500 voor de eerste, f 125 voor den tweede en f 75 voor den derde. Inleggeld f 15, geheel rouwgeld. 1. Mumias; 2. Lambrequin; 3. Ancho. rage; 4. Polly Morgan; 5. AVerda; 6. Palikare; 7. Parsimony; 8. Antelope; 9. Chapter; 10. Ouda; 11. Guardsman; 12. Héritière; 13. Primrose Day II; 14 Zethus en 15. Dusky Duck. (Slot volgt). Letteren en Kunst. Couperus. Couperus is bezig aan een cyclus familieromans: De Boeken der Kleine Zielen. Plaats der handeling: Den Haag. Het eerste deel verschijnt dit najaar bij L. J. Veen te Amsterdam. Naar men uit Amsterdam meldt, is de heer Roy aards na een zes-weeksch erblijf te Ilonnef te Amsterdam te ruggekeerd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2