het lied der helden werden de gedach-1 ten meegevoerd naar de verre velden, de slachtvelden. en het verre, verre land, van, jammer, leed en tra nen. Toen de klanken waren weggestor ven was het een oogenblik stil; de groote stilte die een wijle aan het vol gemoed een uitin- in klanken belet. En toen daverden en dreunden de toejuichingen door de zaal, die even ingehouden toejuichingen, die nu don derden als de golven wanneer de storm de zee hevig beweegt en de witte schuimkoppen hoop opzwiepen. Silte weer. Toen betrad Prof. P. J. Muller het podium en met zijn forsche, wellui dende stem sprak hij zijn woorden van gloeiende verontwaardiging, van he vig protest en ook gloedvolle hoop. Hij zei Nederl. mannen en vrouwen! Wat ons in zoo grooten getale hier samenbrengt is een gevoel van diep medelijden met onze stamverwanten in Zuid-Afrika. Meer samenkomsten hebben wij reeds gehouden in dezet goede stad Haar lem over de zaak der Zuster-Republie- ken, samenkomsten, waarin wij jubel den over de overwinningen door onze broeders in Zuid-Afrika behaald, en bewonderend opzagen tot hun helden moed en hun geloofsvertrouwen! Thans brengt ons nog eenmaal het medelijden samen met de ellende hun- nor wouwen en kinderen die alle be schrijving te bovengaat. En aan dat medelijden paart zich diejje verontwaardiging over Enge- land's handelwijze tegenover het volk der Boeren. Verontwaardiging hier over: dat een Christen-natie, zooals Engeland zich acht tot zulk eene diep te zinken kan als blijkt uit de Procla matie van Kitchener, die sedert den 15en September in werking is getreden. Verontwaardiging hierover: dat de an dere natiën het onrecht aanzien zon der blikken of blozen. Verontwaardi ging hierover: dat men samen kwam in ons land Öin te bepalen dat geschil len tusschen d& Volken langs vrede- lievenden weg zouden beslist worden en de oorlogen die altijd! onmen- schelijk zijn toch op zoo min on- menschelijke wijze als mogelijk is, zouden gevoerd worden en nu toch in dezen oorlog alle menschelijkheicl met voeten wordt vertrapt. Verontwaardi ging hierover: dat het Volkenrecht eu de oorlogsgebruiken bij beschaafde volken nog steeds van "kracht, door En geland worden geschonden, en men in de 20ste eeuw onzer christelijke jaartelling oorlog voert, zooals alleen in de tijden der barbaarschheid moge lijk werd geacht! En nu Engeland toch niet vorderde werd 7 Augustus jl. een proclamatie afgekondigd, ingevolge de bevelen van Z. M. Regeering, met toestemming der Regeeringen van de Kaapkolonie en Natal." Spr. leest nu voor de bekende pro clamatie van Lord Kitchener en ver volgt alsdan: ,,Dat wiL dus zeggen: Alle Boeren moeten uit hun land ver dreven worden en van hun eigendom beroofd! Maai-, daarmede zijn de En gelschen reeds zoo lang bezig! Het schandelijkste is dat het nu openlijk proclameert voor de ooren der gansche wereld, dat het recht meent te hebben zóó te handelen. En da wereld hoort heten zwijgt! Wij willen niet zwijgen, maar pro testeeren tegen den geest des Boozen, die in het hart der Éngelsche Staats lieden, bevelhebbers en soldaten schijnt gevaren te zij nStelt u het Volk der Boeren voor, strijdend voor Vrijheid en Recht en behandeld als schelmen. De vrouwen en kinderen bij elkaar gejaagd als vee in omheinde kampen, waar het hun aan allejs ontbreekt! Ziet die moeders, schamel gekleed; ge bogen over hare kinderen, hare zuige lingen, die uitteeren en den honger- cfood! sterven, tot geraamten verma gerd! Ziet dat land, waar de mannen en jongelingen vogelvrij verklaard, hoe ven verbrand, het vee gestolen en de oogst vernield wordt. Is er dan in de 20ste' eeuw geen recht meer? vraagt ge. Ivan God die het oog gemaakt heeft, dan niet meer zien, Hij die het ooi- geplant heeft, dan niet meer hooren? Zegent God en sterft Zuid-Afrikaan- eche helden, want het is met uwe zaak gedaan. En hoort nu het antwoord dier hel den, nadat Kitchener den 7den Augus tus zijn proclamatie had afgekondigd, h'oort hun proclamatie, die spreekt van een op 8 Augustus te houden dankdag én op den 9en Augustus te houden Ver- oótm oedi gingsdag. De bedoelde proclamatiënworden door spr. voorgelezen, waarop hij alsvolgt zijn rede voortzet: „Zulk een taal maakt ons stil. Dat is de taal van Israël, als het zich door God's hand geslagen voelde en gedrukt. Dat is de taal des Geloofs van een Volk, dat er zeker van is dat het straks gelouterd uit der smeltkroes des lijdens te voorschijn treden zal. Tégenover zulk een volk staat En geland machteloos Dit Volk zegt het Luther na: En giimt oök de open hel ens aan, Met al haar duizendtallen. Toch zal geen vrees ons nederslaan, Toch doen we 't krijgslied' schallen! De vertegenwoordigers der beide Re publieken hebben zich gewend tot het Hof van Arbitrage. Wat de uitkomst zal zijn, kan niemand zeggen. Maar hetzij de Regeeringen zullen zwijgen of spreken: Dit Volk heeft een toekomst. God zal recht doen! Zij die gelooven, haasten niet. Zoo niet over twee iaar. dan over iien jaar zien wij in Zuid-Afrika ten spijt van Engeland's antwoord poli tiek een federatie van Hollandsche Staten, uitgemoord tot op zekere hoog te kan het Volk der Boeren worden; ge heel uitgeroeid. Nooitllll De heer I. J. van der Walt, lid van het Kaapsche parlement, was de eer ste der Transvalers „om te zeg wat mij op het hart leg." Hij wees op de twee proclamaties, idie verschillen als dag en nacht, als vuur en water. De oorlog wordt dui- velsch gevoerd. We hebben oorlog ge voerd met Kaffernaties, barbaarsche naties, zei de spreker, maar nooit werd de oorlog zoo barbaarsch, zoo wreed gevoerd als door Engeland. .Én. waaroiïi? Omdat Engeland ziet, dat het met alle bangmakerij geen stap vooruitkomt. En nu... Engeland vecht nog Spreker wees op den Bijbeltekst: Alle dingen moeten, ons medewerken ten goede, en hij hoopt, dat ook het optreden in Holland de Boeren-zaak ten goede moge komen. Verondersteld, zei spreker, dat do oorlog is afgeloopen. Wat. vindt men dan? Men zoekt, mannen hun vrou wen, ouders hunkinderen op de plaats waar eens de woning geweest is. is een woestenij daar, en bij schetste voorts in breede trekken den toestand van het verwoeste land. Koe kan het volk dan gered worden, wat zal de redding dan wezen? Als mon den grond kan behouden voor den Afri kaner. dan behoudt men het volk. De grond moet voor het volk worden be houden. En dit is het punt waar de Engelscbe, regeering naar streeft; de Boer mag niet regeeren, de Afrikaan- sche Boer moet uit zijn grond gestoo- ten worden. Uit te roeien is het volk nooit, maar help het, wanneer het er op aankomt den grond te behouden. Hij eindigde onder daverende toe juichingen met de woorden „wij zal staande blijven." De voorzitter, de heer Koolhoven, las nu een bulletin van Boeren-overwin- ning voor en toen scheen aan het go- juich, aan het bravogeroep en ge schreeuw geen eind te komen. De heer P. J. Schutte, lid van den eersten Volksraad der Z. A. R. kreeg nu het woord. Deze spreker heeft den oorlog van het begin af meegemaakt en was o.a. der weinigen, die bij Paardekraal is ontvlucht. Als hij dus zijn persoonlijke mede deelingen moest ten beste geven, dan kon hij allen wel den geheelen avond vullen en méér. De avond echter was bedoeld als al gemeen profest en daartoe bepaalde spreker zich dan ook. Hij wees op de proclamatie van begin September in het vorige jaar en van de laatste pro clamatie- van Kitchener. Hij heeft eens gezegd: na vijftien Sep. lember ,,zal de oorlogsvlam woedt over gansch Afrika", en blijft, er hü wan neer hij nagaat dat de Boeren thans de bloem der strijdbare mannen in het veld hebben en Engeland' is uitge put in strijdkrachten. Het Engelsche volk verkeert in to tale onkunde van de aangelegenheden van Zuid-Afrika. In het kort ging spreker d'e geschie denis der laatste jaren van Zuid-Afrika na, van de Jameson-raid af en deed daaruit, naar voren treden het recht der Boeren en toonde aan hoe de Boe ren genoodzaakt waren den strnd te aanvaarden. Zij -wisten wel, dat zij een ongelijken strijd aanvingen, doch ze hebben het gedaan. Ze hebben -°- streden. voor het groote ideaal van vrijheid en recht. Hij wees er ook op hoe de wreedhe den in dezen oorlog gepleegd zijn niet door het „barbaarsche" Afrilcanerdom, maar door de ..beschaafde" Encelschen Men spreekt over de Uitlander-die ven, over stemrecht en zware belas ting, maar dat zijn loutere verzinsels, die belasting is bv. -en druppel can de emmer" der belasting die in Holland en Engeland wordt geheven. De Uitlanders zouden trouwens als de oorlog daarmede maar uit kon zijn op hun bloote knieën smeeken: „geef ons onze grieven weerom." Maar, dat gaat niet meer. het is nu een strijd) op leven en, diood. Ten slotte werd Kitchener's procla matie nog eens besproken, die zal wor den in de toekomst „een nulliteit". De heer Schutte besloot zijn red.e met een schets van de ruïne ontstaan door de verbrande hoeven. Hoe er 24 mijl lang geen Ko'eve stond, omdat al les is vlam was gezet, hoe tusschen Belfast naar Middelburg, van Middel burg naar Pretoria, en tot Eerd'enberg toe geen gebouw te zien is, en ook in andere richtingen niet. „Die heerlijk land is herschapen in een woester- behalve wat nop- gedaan is aan vrouw en kinderen." (daverend applaus). „Zang en Vriendschap" zong weer eten tweetal liederen: „Merk toch hoe sterk" van Valerius en het Wien Neerland's Bloed". Hierna was er pauze en had men ge legenheid! de tentoonstelling van den heer Verselewel de Witt Hamer op de bovenzaal te bezichtigen. De heer Janson kreeg na de pau ze het eerst het woord. Het is, zei hij, zeker een dor meest treffende oogenblikken voor ons, wan neer wij, die zoover weg hooren, hier ontvangen worden met zulke liederen en zulke woorden. En het moet u niet verwonderen, dat er veel omgaat in onze harten. Dat we niet kunnen mee zingen ..ons lijden is voorhij". We zou den beter kunnen zingen van leed en smarten. De stad Haarlem is spreker van de- schoolbanken af al, een klank geweest, waarbij hij dacht aan den roemruclit- sten tijd van het Hollandsch geslacht. En wie zou hefbeter kunnen gevoelen dan hi5 die zelf een dergelijke tijd heeft meegemaakt. Gave God, zei hij. dat ik en mijn vrienden weer de Mauser mochten om knellen, zoaals we een jaar larw heb ben gedaan, totdat we gedoemd wer den tot stilzitten. Is het niet een won der voor onze oogen, wat daar ee- schiedt in het verre Afrika, en is het niet, alsof zich de roemrijke geschie denis van Holland daar herhaalt? Spreker wees er on hoe in een heel korten tijd door d'e Boeren 43 kanonnen van de Engelschen zijn ~enomen. Daar is, zei spreker, heel veel bemoedigends. De avond is echter niet bedoeld als bespreking van den oorlo maar als protest-vergadering tegen Kichener's proclamatie. Kitchener heeft gezegd: bet Holland sche Afrikanerdom móet verdelgd wor den, en Kitchener is een man van zijn woord. Wordt de proclamatie letter lijk uitgevoerd, dan is die het dood vonnis voor vrouwen en kinderen. De heer Janson heeft pas geleden een brjef ontvangen van rito vrouw, die ook in het moordkamp te Middelburg onder Engelsche „bescherming" is, waarin ze schetst hoe ellendig daar het leven is, en hij las daaruit een en ander voor. Hoe spoedig, zult ook gij misschien, Hollandsche vaders en moeders, zijn in den zelfden toestand, en uw hart worden verscheurd. En gij zult roe pen tot de machten bij de gratie Gods, tot de dragers van het gezag... en men zal u niet hooren. Uw volk. zei spreker ten slotte, heeft aan ens volk gedaan wat het kon. en kan het anders, waar uw geliefde Ko ningin voorging en het voorbeeld gaf j aan gekroonde hoofden sterke men nen, die ook een kroon dragen en zwij genLaat ons doen wat onze hand vindt te doen. Ik dank u, HaarJemsche burgerij, dat eb behoor hebt gegeven aan den oproep van uw comité om te protesteeren. Spreker besloot met de gloedvolle voordracht van een lang gedicht. Voor nu de laatste spreker het woord verkreeg, deelde Prof. Muller onder levendige bijvalsbetuigingen mede, dat de collecte had opgebracht f 262.50. En nu kreeg de heer P. Coetzee het woord. Wanneer ik denk, zei hij, aan die ellende, die daar in Zuid-Afrika gele den wordt, dan mag ik niet zwijgen. Als u dat beschaving noemt, die ge bracht wordt door de natie, die zich beschaafd noemt, dan behoede God u voor de beschaving. Geen natie kan de pest zoo haten als Engeland Zuid- Afrika haat. Zooals de zaadkorrel in de aarde moet opgroeien tot een boom en vruch ten. afwerpen, zoo zal ook de Zuid- Afrikaansche stam bloeien, en nooit bukken onder de Engelsche vlag. In zijn naïeve taal naief, en ernstig, nu geestig- scherp, dan wer- ont roerend, verhaalt deze spreker van de gruweldaden dei- Engelschen, telkens met de vuist op de tafel slaand! van verontwaardiging, trillend en schreeu wend' van verontwaardiging. Met d'an ernst van hem, die waarheid spreekt, schetste hij de gruwelijke mishande lingen, aanrandingen en beroovingen, en hij zei: als dit beschaving mag hee- ten, bid ik God dat hij mij nooit be schaafd moge maken Wat de spreker zei, hoewel moeilijk verstaanbaar, was toch diep ontroe rend. Kitchener heeft gezegd, dat de twee vlekken op de kaarc van Zuid-Afrika. die nu groen en oranje zijn gekleurd, rood zullen moeten worden geverfd, maar dat zal nooit gebeuren, al zou den er nog honderd-duizenden Engel sche troepen hun moeten vergieten. Onder het gejuich verliet, deze spre ker, nog druk gesticuleerend zijn spreekplaats. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen: Meer dan 2000 Nederlandsche man nen en vrouwen, den 19den September 1901 te Haarlem vergaderd, protestee ren tegen de onmenschelijke wijze, waar Engeland den oorlog voert tegen de beide Zuid-Afrikaansehe Republie ken, met verkrachting van de bepalin gen der Vredesconferentie te 's Gvaveu- hage gearresteerd en met schending in de proclamatie van Kitchener van het Volkenrecht en de oorlogsgfebrui- ken bij beschaafde natiën nog steeds in zwang. Zij zijn verzekerd dat het gevoel van verontwaardiging dat hen vervult, weerklank vinden zal Lij alle Nederlanders, en zij verwachten, dat de Regeeringen der beschaafde natiën niet langer zullen dulden, dat in de 20ste eeuw onzer Christelijke jaartel ling Engeland zijn barbaarsche wijze van oorlogvoeren ongestoord voortzet. Met geti-ap, gestamp, geroep en hoed-, hand- en zakdoek-gewuif werd de instemming met deze motie betuigd. Onder bet zingen van het volkslied, begeleid door „Zang en Vriendschap" werd de avond gesloten. Scftolfen en Stad te Almelo; gelegen aan den Kanaalweg, tegenover den spoorweg van Zwolle. De brandweer wist, den brand tot dit eene' perceel te beperken. Het gebouw (van twee ver diepingen), machines en houtvoorraad werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Een groot aantal arbeiders zullen door de zen brand tijdelijk zonder werk zijn. De fabriek was vroeger gevestigd in een gebouw aan het Marktplein Noordzijde dat 18 Augustus 1898 ook door brand werd vernield. H. M. de Koningin maakte gistermid dag een rijtoer naar Wassenaar. Ge- ruimen tijd vertoefde Zij op het buiten goed het „Huis de Pauw". Millioeneiirede. Men seint ons uit 's-Gravenhage: Uit de hedenmiddag te half vier uit gesproken millioenenrede blijkt, daft dienstjaar 1900 vermoedelijk een half millioen overschot zal laten. De be- grcoling 1902 en de raming der gewo ne middelen bedraagt 136 millioen 3 ton, de andere 17 millioen 6 ton; de uitgaven 167 millioen 2 ton. het ge raamd tekort 13 millioen 2 ton. Hoo- ger geraamd voor binnenl. zaken an derhalf millioen, voor oortoo- 1 milli oen. voor waterstaat 9 millioen. In het geheel is 11 millioen, 8 ton, meer geraamd voor uitgaven van on derwijs, uitbreiding van het militie- contingent, koopsom van het Neder- landsch deel grand central, voor n. o. locaalspoor, kana&l Terneuzen, enz. Van het geraamd tekort zijn ruim 10 millioen voor buitengewone uitgaven afkomstig. Rekent men op gewone besparingen dan blijft nog een klein millioen te kort over. De minister van financiën noemt deze cijfers onbevredigend en zegt maatregelen toe om bet financi eel evenwicht te herstellen, alsook middelen te zullen verschaffen tot verwezenlijking der voorgenomen hervormingen op wetgevend gebied. Djambi. Bij de' Regeering is van den Gouv. Generaal het volgende telegram ont vangen: ColonneDjambi bereikt onder krachtigen tegenstand van den vijand Tiga Doesoen. Oprukken naar Loeboek Resa wordt voorbereid." duwd te hebben, dicht te slaan, en met slot en grendels af te sluiten. De commissaris van politie van de sectie Ferdinand Bolstraat werd als- toen als hulpofficier van justitie met dit verzet in kennis gesteld, en met een rechercheur en een smid verschafte hij zich toegantr tot de woning, waar-i na de inbeslagneming plaats vond en een rechterlijke bewaarder werd aan gewezen. Aan de Universiteit van. Amster dam is met gunstig gevolg het Doc toraal Examen in de Rechtsweten schap afgelegd door den heer J. Doets, het 2e Natuurkundig Exa men door den heer J. J. M. Knitel. Druk wei'k. Mr. Th. Heemskerk die reeds Wethouder van Amsterdam en lid der Tweede Kamer was, is thans gekozen tot voorzitter van. een der afdeelingen vaar die Kamer. Zoo langzamerhand krijgt de-zo heer zijn handen wel vol. Tweede Kamer. Men seint ons uit den Haag: In de ochtendzitting der Kamer droeg de heer Conrad het praesidium aan den heer Mackay over die het aan vaardde, beiden hielden korte rede voeringen die door de leden wei-den toegejuicht De heer Mackay noodigde de Regeering uit een betuiging van sympathie en deelneming der Kamer over te bi-engen aan de Amerikaansche Regeering bij gelegenheid van het overlijden van president Mc Kinley. Binnenland. Fs-rlemeïitaire Praatios- Het tamelijk kleurloos adres van Antwoord, den lezer reeds bekend, dat door de Eerste Kamer was opgesteld, ontmoette hij geeai onzer senatoren ©enige bedenking. Alleen steldé de heer Fransen van de Putte een tweetal vragen betreffende het door de vroegere Regeering aange houden wetsontwerp, verband houden de met de regeling der opleiding van Indische ambtenaren. Hij vroeg of een eventueel voorstel dezer Reg. zoo danige vorm zou krijgen, dat deze Ka mer het geheel zelfstandig zou kunnen beoordeelen en of, in afwachting eener definitieve regeling, zou worden voor zien in de behoeften van den dienst, door de vorige Regeering voorgewend. Mededeelend, dat het vorige om werp was ingetrokken, zeide de Minis ter van Koloniën dat hij de zaak bij af zonderlijke wet zou aanhangig maken en dat hij. was vóór Februari geen de finitieve regeling tot stand te brengen, maatregelen zou voorstellen om even tueel te voorzien in den dienst van 1904. De leden der commissie van redactie (de heeren Faure, Godin de Beaufort, Rutgers. Rengers en van Zinnicq Berg- niann) zullen, met den voorzitter aan het hoofd, het adres van Antwoord aan de Koningin gaan aanbieden. De Eerste Kamer is nu tot nader bijeenroeping uiteengegaan. G. Jr. Geval-Terlaan. Uit goede bron verneemt Het Cen trum dat Gedep. Staten van Zuid-Hol land afwijzend hebben beschikt op het verzoek van den heer Terlaan om bij zijn betrekking van hoofd der school het Kamerlidmaatschap te mogen be- kleeden. Gedep. Staten gaan daarbij van de overweging uit, dat behoorlijke waarneming deri beide betrekkingen door één persoon niet mogelijk is, ter wijl het Delftsch gemeentebestuur zich niet in staat acht een schikking te treffen, waardoor zonder nadeel voor het onderwijs het Kamerlid als hoofd der school te' behouden is. De zaak-Glas te Joure. Naar het „Hbld." verneemt heeft de firma Krijns te Joure den 92-jarigen GJas doen weten dat zij voortaan in zijn onderhoud zal voorzien. Zij wenschte niet, dat hij bedeeling genoot van de diaconie der Hervormde Ge meente. Nog verneemt het blad dat bij den burgemeester aldaar eene aanbie ding van eene Verzekeringsmaatschap pij was ingekomen om voor het levens onderhoud van den grijsaard te zor gen. Brand te Almeloo, Woensdagnacht, omstreeks 4 uur, brak een hevige brand uit in de fabriek van machinale houtbewerking der heeren Intrekking van wets ontwerpen. Door de Regeering zijn, krachtens machtiging van H. M. de Koningin, ingetrokken de navolgende ontwerpen van wet regeling der arbeids- en rusttijden; tot wijziging en aanvulling van art. 77 der wet tot regeling van het middel baar onderwijs; tot bekrachtiging) eener wijziging der heffing van haven- en opslaggeld voor het gebruik der provinciale ba- ven te Kuinre; tot. verhooging en wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegrootiug voor het dienstjaar 1901 (art. 166bis van hoofdstuk V); tot wijziging van de artikelen 11, tweede lid, en 85bis, laatste lid der wet tot regeling van bet hooger onder wijs; tot herziening der regeling van het armbestuur; tot wijziging dei* grens tusschen do gemeente Hellevoetsluis en Nieuw- Helvoet; het bij de Eerste' Kamer aanhangige wetsontwerp tot vei'hooging van hoofd stuk V der Staatsbegrootiug voor 1901 artikelen 89 en 90 van hoofdstuk V): verzekering van de' veiligheid van het verkeer op de openbare wegen; nadere bepalingen omtrent de mijn- ontginning met wijziging der wet van 21 April 1810 (Bulletin des Lois No. 2S1); bepaling tot bestrijding van de tu berculose onder het rundvee; verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente Vreeswijk, noodig ter verzekei-ing aan het Rijk van het be heer van de schutsluis der gemeente Utrecht en de Keulsche Vaart te Vrees wijk; de beide wetsontwerpen tot nadere verhooging van het Vie Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1901; het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Vader en kind. Toen Maandagochtend omstreeks 7 uur een boerenarbeider langs een hooi- of karweischelf in de Buikslot-er Ham, bij Amsterdam, kwam, werd zijn aandacht getrokken door een zwak ge schrei. Hij kwam nader en vond in eene opening even boven den grond erin gemaakt, een knaapje van onge veer 2 jaren in schamele kleeding lig gen. Hij kon echter het kind er niet uitkrijgen, zoodat hij het liggen liet en de politie met zijn vondst in kennis stelde. Een paar agenten gingen erop af en namen den knaap mede naar den naastbijgelegen politiepost, waar de commissaris der sectie spoedig ver scheen en twee rechercheurs gelastte zich nabij de schelf verdekt op te stel len, daar hij verwachtte, dat wel spoe dig iemand zou opdagen om den knaap terug te halen. En zoo geschiedde werkelijk. Tegen negen uur kwam een man het kind halen. De beide rechercheur! vernamen van hem dat hij de vader was en zij vertelden hem toen waar zijn kind was. De man verhaalde nu op zijn beurt dat hij des nachts bij huiselijke oneenigheid zijn woning had verlaten, het kind medenemend en dit in de schelf, wegens het barre weder verborgen had. Ook hij had er den nacht doorgebracht, doch nu was de twist bijgelegd en kwam hij zijn kind terughalen. Met geweld. Een deurwaarder van 's rijks-be lasting, vergezeld door twee getuigen moest dezer dagen in een huis in de Quellinstraat bij de Ruysdaelkade te Amsterdam op een inboedel beslag leggen wegens niet betaalde belasting- penningen. De toegang werd echter door de huisvrouw met geweld ontzegd, door de deur, na de ambtenaren eruit ge- Burgerlijke Stand. Bevallen 19 Sept. M. E. Petri— Bakker, z. 18. A. M. Teeuwcnv. Kessel, d. 19. A. BakkerBrugge, d. C. MinnighVisser, z. 20. A. HulshoffSlobbe d. Overleden18 Sept. A- W. Beel- Möhringer, 59 j., Spoorwegslraat. 19. C. D. MeeuwessenKenbeek, 76 j., Leidschestraat. Vervolg Stadsnieuws. 367e Staatsloterij. Vrijdag 20 September. 5e Klasse, 4e Lijst. Ns. 2052, 8411, 12074 ieder f 1000. Ns. 77, 8167 en 19056 ieder f 400. Ns. 1150, 6852, 15100 en 11454 ieder f 200. Ns. 492, 1152. 2538, 3484, 4467, 5180, 7806, 10433, 15143, 16814, 17037, 18593, 20471 en 20757 ieder 100. Prijzen van J 70. 60 2944 6206 8154 11335 14569 17866 177 2971 6269 8271 11362 14720 17951 267 3004 6283 8352 11G3S 14930 18079 301 3061 6443 8537 116G9 15207 18200 355 3244 6551 8662 11742 15450 18311 360 3304 6616 8735 12364 15317 18333 593 3162 6661 8747 12395 15413 18350 647 3602 6720 8930 12422 15474 18353 723 3665 6900 8570 12463 15700 18314 1014 3719 698» 913» 12761 15S72 18832 1204 3772 7014 9207 13029 15965 18863 1228 3773 7079 9324 13278 16253 19136 1311 4099 7229 9485 13325 16539 19284 1317 1232 7235 9ii07 134S0 IOC, 10 19301 1713 4395 7273 9715 13173 16836 19670 1790 4427 7325 9783 13507 16852 19846 1791 4526 7506 9784 13639 16982 19925 1857 4560 7710 10197 13760 17086 20033 2239 5397 7741 10228 13762 17202 20039 2437 5608 7917 10484 14117 17283 20418 2570 5696 8034 10620 14190 17313 20720 2737 5922 8038 1075514215 17557 20753 2800 6032 8051 10856 14340 17648 2856 6079 8134 1097G 14461 17742 Op onderstaande nummers zijn geen prijzen gevallen 6826705207 8262114731473217621 86 2726 5268 8277115151477217695 1612759 5304 8433116551480217808 214 28415348 8465116211483817845 35628965374 8476117481494417968 369 2978 5394 8491117881309818035 373 3047 5413 8510118351511018052 41630925516 8515118741513918171 47030965540 8560110021517118192 47131185545 8623120421521718206 47232705634 863712079162181S211 48132915638 8816120921622618888 508 33005643 8829121601624518298 51133235682 8849121671529018517 58633965681 88541233415^7918640 68734175701 8910123481550118644 597 3468 5727 8959123731550218795 600 3469 „734 9067124441558018901 64634715759 9161124531560018907 72035045820 9211124601576918950 739 3538 5887 9220125481577618990 83136755934 9328125531678519031 843 3693 6057 9345126821579819041 89937616U61 9367 1 2715 15932 19054 96437856078 9381128141600319112 98037886101 9451128221606519198 99638006103 9470128461609519262 100338086110 9487 1289J1614619269 105638196113 9562129431620319313 109288226201 96021302S1622819357 10963863 6217 9677130801625519509 1149 3912 6261 9715131501625619517 11584109 6405 9829131Ö61627919520 115941456419 9838131591631419554 129942836427 9851182.81633019563 131542926173 9894132681633219610 133343086481 9904132691G36319656 13454213 6490 9962133501637019687 13534322651910030134041638419723 13744324652110075134091643519729 14414347 653310117134191645319732 1442 4356 660010133134311650919787 14904360666610168184561665019820 15114418 674710186134811665919S93 15184421676510295134961669719S95 1559 4439 6796103]5135191670519929 1588 4445 083110323135851670719934 1652 44616865103331371616759 20017 16534507 694510334137191685020056 16744539 703610379137681685820115 17014542705310402138051686520123 17024662 705710420138071701S20125 172546747129104231384617027 20163 1756 4680 7137105201386617044 20170 1767 47287245106161394517057 20219 17754774728010684139541706420249 17964781737510696140311706920800 18414S26 739410835140441797320388 188848617472109271405617117 2(0-467 19424868 7556110311411317304 20493 2007487276251106214120173242 '621 21654906768411081141311733520538 218849547687111251414517384 20551 2272 5007 7763111691422917389 20624 229950807796111721424217405 20636 23355083790911179142471742520G51 •23395084 7943112191439217434 20723 •23865093795011321145191747520797 2422 5099 7960112301459017608 20833 25145144801211299145961752120939 25165167801811368146621753120982 2552 5384 8157113701418817559 2615 5196 8204113961470317571 Alg. Ned. Politiebond. Onder voorzitterschap van den heel' Van Eysinga, burgemeester van Wor meroer, werd Vrijdagmiddag in de bovenzaal van Café Gebr. Brinkmaan, eene vergadering van de afdeeling Noord-Holland van den Algemeenen Nederl. Politiebond gehouden. Na opening der vergadering, werden de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een voorstel van den heer Bontekoe om in den vervol ge den leden meer vrijheid bij de ver kiezing van het bestuur te verleenen, zoodanig dat «Je leden van de voor dracht mogen afwijken. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens wer den de punten der algemeene vergade ring op 1 Oct. a.s. te Utrecht te hou den. besproken. De heer Politiek wilde bij het hoofd bestuur er op aandringen, dat men binnen niet te langen tijd zou over gaan tot stichtinc van een pensioen fonds voor weduwen en weezen. De voorz. wijst er op dat een ont werp tot pensioneering van gemeente ambtenaren wordt voorbereid en dat verwacht kan worden, dat het ministe- rie-Kuyper dit spoedig in behandeling zal nemen. Evenwel zou liet zeer gc- wenscht zijn dat een algemeene Poli tiewet, zoowel voor rijks- als gemeen te-ambtenaren tot stand kwam, en dat allen dan werden opgenomen in het pensioenfonds door den Staat in liet leven geroepen. Die kant moet het heen. Daar het bij dit ministerie de meeste kans van slagen lieeft. doet de voorzitter het voorstel, dat op de' algemeene vergadering bij het hoofd bestuur wordt aangedrongen, dat het stappen daartoe bij de Regeering zal doen. Met algemeen© stemmen wefrd dit voorstel goedgekeurd. De heer Politiek zou het zeer wen- schelijk vinden dat het hoofdbestuur voortaan zal bestaan uit een afgevaar digde van iedere afdeeling, docu* de afdeelingen te benoemen. De voorzitter vreest dat dit besluit- te groote kosten met zich zal voeren, daar het hoofdbestuur nog al dikwijls moet vergaderen. Het voorstel-Politick, in stemming gebracht, wordt aangenomen niet i stem tegen. Aangenomen werd nog een voorstel om de medailles voor 20-jarigen dienst geheel af te schaffen, omdat zc nul of geener waarde hebben, daar de Re- geering ze niet wil erkennen. Met één stem meerderheid werd be sloten het voorstel van het hoofdbe stuur te steunen om aan de Regeering te verzoeken geldclijken steun te ver kenen tot instandhouding van het door den Bond ingesteld examen ter verkrijging van een politie-diplorria. (De vergadering duurt voort.) Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met geld. Een doos, waarin een zakdoek en een sleutel. Een ringetje. Een reflector van een rijwiellantaarn. Feestklanken. Wij ontvingen een smaakvol boekje door de Typografische vereeniging on der de zinspreuk: „Tot nut eu gezellig verkeer", uitgegeven ter gelegenheid van liaar vijftig-jarig bestaan. En om bet feestelijk omslag-, èn om het pret- tig-geregelde overzicht dat mon In het boekje vindt van do lotgevallen der gouden Bruid, mag hel niet. recht een souvenir heeton, dat door Donateurs en Leden zeer zéker op hoógen prijs zal worden gesteld. Aan Bestuur en Feestcommissie ons compliment voor dit gelukkig denkbeeld! Vermelden wij vooral dat sedert de oprichting bij ziekto en overlijden is uitgekeerd de kapitale som van 15.257.95. Dit vermeerderd met de uitkeeringen uit het hulpfonds k f 1.940.80, geeft een totaal van 17.198.75. Een woord van herinnering en hul de wordt gewijd aan den man, die 25 jaren met ijver en toewijding als voor zitter der Vereeniging werkzaam was, en haar door den dood ontviel aan C. E. Abspoel 't Was onder zijn leiding dat het Weduwen- en Reservefonds tot stand kwam. Ook wordt op het verlies gewezen, dat de Vereeniging leed, door dat D. S. Andréa meende, wegens zijn hoogen leeftijd, als penningmeester te moeten aftreden. Aan deze jubileerende vereeniging zij op Zaterdag as. een gezellig feest toegewenscht! Examens Gymnastiek. In d^e „St.-Ct." brengt de minis ter van binnienlandSsche zaken tor kennis van. belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van ak ten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 16 Oct. e. k. Zij die zich aan dit examen \ven- schen te onderwerpen, moeten zich voor 4 Oct. aanmelden bij den voor zitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-akte b. getuigenschrift vaai zedelijk gedrag. De voorzitter der commissie hier ter stede is G. Roodenburch, school opziener in het district Haarlem, te Haarlem. De commissie voor Noord-Hol land, alhier bestaat uit de heeren. G. Roodenburch, schoolopziener in het district Haarlem, voorzitter; J. A. van der Boom, onderwijzer aan do Rijkskweekschool voor onder wijzers alhier, J. A. H. Eckharcft} onderwijzer in de gymnastiek bij.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3