Prijsraadsel met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Na Mc Kinley's dood. Het Czarenbezoek aan Frankrijk 19e Jaargang Maandag 23 September 1901. No. 5593 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maandenJt 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Oent per regel. Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR A-zn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtrangèrgQ. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESj Succ., Parijs 31W« Faubourg Montmig£re. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. Mijn geheel bestaat uit 9 letters en is een plaats bij Haarlem, 7, 3, 9 is een bekend plein in Amsterdam. Een 8, 5 is een voertuig, dat bij sneeuw en ijs wordt gebruikt. Dat voertuig wordt vaak getrokken door een 4, 2, 4, 6 paarden. Onder de abonnés, die een goede oplossing inzenden, zullen worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun briefje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarnecc, Kam persingel 70, hebben bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. De prijzen kunnen dan van Maandag af ten onzen BureeleKampersingel 70, tegen quitantie in ontvangst worden genomen. 3®. Wanneer iemand een der beide prijzen beeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan bij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enveloppe te doen en daarop te schrijven: Prijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Dit nummer bestaat uit acnt bladzijden. Haarlem's Dagblad van 23 Sept. bevat o.a.: De Engelsche pers over de lie derlaag der Engelschen in Trans vaal, De inval in Natal schijnt begonnen, Een fortuintje der Boe ren bij Klerksdorp, Weer een iliiike overwinning, Na Mc Kinley's dood, Het Czarenbezoek aan Frank rijk, Een halve week Wereldge schiedenis, Grooter Holland, Par lementaire Praatjes, Herinnering aan een tocht naar Barnnm en Bailey, Sportpraatje, Stukken van den Gemeenteraad. Bovendien, behoort bij dit nummer onzer courant no. 55 van ..De Zater dagavond", Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende: Het Landgoed „Duin en Kruidberg" (met afb.). Steunt ..Weldadigheid naar Ver mogen", De Winter nadert! (plaat). Haarlemmer Halletjes, Feuilleton: 't Was Zondag, Rubriek voor Dames, Zijn dochters kus (verhaal). Episode uit den. Transvaalschen oorlog van 1881, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, Schaakspel. Uitslag prijsvraag en een nieuw prijsraadsel. Politiek Overzicht. De ve-rschillencte Enig els cbe bla den leveren natuurlijk commenta ren op de nederlaag van de Britten in Transvaal. De meeningen loopen nog al uiteen. Sommige persorga nen vatten de zaak van den licht sten kant op. Hiertoe behoort o. a. de Times". Dit blad 'acht het oi> geluk(!) aan Gough cxveirkomJen, uit 'n militair oogpunt van weinig beteekenis, maar het moreel effect is zeer belangrijk, want het zal dien Boeren nieuwen moed geven. De ..Express" is een weinig meer optimistisch en zegt dat dei Engel schen erger verliezen hebben ge dragen zonder den moed te laten zinken. Men moet n iet vergeten dat Kitchener voortdurend' voortgang heeft gemaakt. De Standard" zegt dat de oor log moet worden voortgezeb, wat het ook koste. Lakonriek is de Daily Mail", die het „slecht nieuws" acht. Haar col lega, de „Daily-Telegraph", een Jyigo-blad van 't eerste water, zegt (fat het Óen Boeren zal aanmoedi gen om' den oorlog te rekken:. Waar lijk geen nieuws De „Morning Post" laat zich be slister uit. Volgens dit blad1 is het duidelijk dat Botha plan heeft een nieuwen veldtocht, te openien, m. a. w. aan den oorlog zal vooreerst nog geein einde komen. De „Daily Chronicle" betoogt, dat proclamaties den oorlog niet uit zullen maken en in denzelfden, geest spreken de „Morning Leader' en „Daily News", die nog een weinig verder gaan en Botha's overwin ning het antwoord noemien op het manifest vani Kitchener. De uitlatingen van de Jingo-orga nen. zijin merkwaardig kalm, ver geleken bij vroeger in dergelijke gevallen, terwijl de anii-oorlogs- gezinde bladen vrijer voor hun meening durven uitkomen. Alle maal teekenen dat het getij aan 't verloopen is en men er ernstig over dien kt de bakens tei verzetten. De inval in Natal schijnt intus- sche,n begonnen. Laf fan seint uit Pretoria dat generaal Louis Botha die de invallers aanvoert, naar man zegt, ongeveer 1500 man, een Creusot kanon en een pom-pom bij zich heeft. Zou dat het op de En gelschen veroverde geschut zijn Waar is dan het derde kanon Het getal 1500 wil ons wel iets over dreven voorkomen. Het schrikbewind in de Kaapko lonie blijft nog steeds zijn gang gaan. Zeventien rebellen" van Lot- ter's commando hebben Donderdag morgen te Graaff-Reimet terecht ge staan wegens verraad en moord. Veertien bekenden „schuld" en vroegen om genade. De rest werd ook „schuldig" bevonden,.'* Het von nis werd uitgesteld1. Zouden de heeren niet goed dur ven vonnissen na het geweldig op treden van Smuts? Uit de verliezeinlijst blijkt inmidh d'els, dat het gevecht van dezen, te gen de lanc.iers bij Tarkastad ern stiger was dan eerst werd gemeld. Behalve die officieren, sneuvelden 30 1 anciens, 34 werden gewond'. Ook komen, er weer berichten over „Bóeren-gruwelen" De postmeeste res van. Van Wijk$- viei heeft een „beëediigde verklar ring" ingediend dat zeven Boeren zich hebben mieester gemaakt van het postkantoor en dit hebben ver brand. De postmeesteres weigerde de sleutels af te geven. Zij beproef de nog in net kantoor door te drin gen in de hoop de documeniteni te noddlen,, maar zij werd op ru-we wijze aangegrepen en met gescheur de kleiedleren er uit geworpen. Het geval zal natuurlijk weer schromelijk overdreven zijn, zoo «r al iets van waar is. De Boeren zul len het goede mensch eenvoudig belet, hebben, hun in den weg te loopen. De Engelschen zijn niet fortuin lijk; 't wordt nu bekend dat ze ook bij Klerksdbrp (Z.A.R.) bebloede koppen hebben opgedaan. Reuter seint den i en uit het dorp „Op den 6en trokken 40 man, meiert van het 13die huzaren en en kele imperiale woudloopers in' de richting van de renbaan., even bui ten de stad. Zij zagen ongeveer 20 Boeren en joegen hen na, maar za gen zich daarna omsingeld door on geveer 300 Boeren. Een scherp maar kort gevecht volgde, waarbij enkele huzaren van hun sabel gebruik maakten. Twee Engelschen sneuvelden, zes of acht werden gewond en enkelen werden gevangen genomen. Eenige kaffervrouwen zijn Maan dag buiten de linies gevat met een aantal brieven van Hollandsche vrouwen in de stad' voor de man nen daarbuiten en met kleeding- stukken en koloniale waren." Uit de geheimzinnige vertraging d'ie het telegram heeft- ondervon den en de aanwezigheid vani zoo veel Boeren vlak buiten de stad zou men haast d'e gevolgtrekking maken dat Rterksdorp door de Boeren wordt ingesloten, wat ze ker niet onmogelijk zou zijn bij de gebleken onmacht der Britten. Ten slotte seint Kitchener d'd. 19 dezer weer een nederlaag van de zijnen. Twee kanonnen van de Koninklijke Rijdende Artillerie die bij de waterwerken.1 waren ach tergelaten met het escorte van. een compagnie bereden infanterie zijn, 24 K.M. ten zuiden van Vlakfon- tein omsingeld door een overmacht van Boeren en vermeesterd. Een luitenant van de artillerie sneuvel de. Kolonnes zetten, d'e Boeren na, die natuurlijk wel zorgen zullen, buiten schot te blijven. Het is nog niet uit te maken r.. deze plaats diezelfde is, waar Dixon zoo geducht klop heeft gehad cn zijn geschut door de Boeren moest zien vernielen, nadat het tegen zijn eigen troepen gekeerd was. Er zijn behalve het bekende Vlak fontein, aan het groote pad van Johannes burg naar Zeerust, nog meer plaat sen van d'ieim naam1 in de Z. A. R. Het beste is dus te, wachten tol nadere bijzonderheden de plaats des gevechts nader aanwijzen. Con- stateeren we alleen dat dit reeds de 3e Boerenoverwinni ng is na het in werking tredlen der proclama tie. Buitenlandsch Nieuws. Spoedig tevreden. Tot de aangename eigenschappen van de Engelschen behoort dat zij gauw voldaan zijn, ook in mode lij ke omstandigheden. Men zou denken dat de militaire overheid te Johannesburg «enigszins veront rust zou wezen door de aanwezig heid van Boeren in den omtrek van de stad1. Niet al zoo. De corres pondent van Laffan seint diat in/ het militaire hoofdkwartier de groot ste voldoening betuigd wordt over het krachtdadig en snelle optreden van d'e Randmij nenwacht bij het alarm van Zaterdag. Elke man van d'e wacht slaapt nu eiken nacht naast zijn wapens. Hoe veilig lijkt het toch in de toekomstige hoofdstad van de kroonkolonie Transvaal 1 Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID AFRIKA. De verliezenlijst maakt melding van een belangrijk gevecht bij Stof- felberg in de Kaapkolonie, waar Bethune's bereden infanterie ze ven doodan he-ert gekregen en een luitenant en 5 man aan gewonden.. Woensdag waren al de Natalsche vrijwilligers met treinen naar liet noorden vertrokken. Het leek, zegt een correspondent, of wij in het be- gin van den oorlog waren. De' Boeren zijn weer erg roerig in de buurt van Queenstown. De geregelde treinen dienst naar het noorden is gestaakt en de vrijwilli gere zijn opnieuw onder d'e wape nen geroepen. Een Hof van Onderzoek (waar?) heeft uitgemaakt dat Antonle Le wis van de Klipdam Stadswacht. (K. K.), die 26 Januari van dit jaar Woensdag door die Boeren, gevan gen. werd genomen., door ben is doodgeschoten. Het transportschip Patrician is met 970 paarden, door neutraal Amerika geleverd. Woensdag uit New-Orleans naar Zuid-Afrika ver trokken'. De Spaansche kruiser Numancia is Donderdag naar Tanidlzjer ver trokken met verzegelde orders. De kanonneerboot Nueva Espafla neemt voorraad in, en zal zoo spoe dig mogelijk d'e Numancia volgen; een derde oorlogsschip wordt ge reedgemaakt. Alles heeft waarschijnlijk be trekking op het geschil met Ma rokko. DB NIEUWE PRESIDENT. Staatsecretaris Hay heelt door de journalisten nog eens met na druk laten verzekeren, dat hij het eens is met Rooseveit's politiek in alle buitcnlandsche vraagstukkon. Zoowel voor en na d'e aanvaarding van het presidentschap had Roose velt. tot in bijzonderheden alles met hem besproken. Als zijn krach ten en zijn gezondheid hem niet begeven, denkt Hay mi mistier te blijven zoolang de nieuwe Presi dent in functie is. Zijnerzijds heeft ook Pierpont Morgan een verklaring afgelegd. Rcosevelts uitingen bevredigen de financieele wereld volkomen ver zekert hij. Wat president Roosevelt zelf be treft, er wordt van hem verteld dat hi] ee.n groote minachting aan den dag legt voor de moeite van de ge heime agenten, die om hem heen zwermenHoe weinig dat alles geeft, is nog pas in 't geval van Mc Ivinley gebleken, zegt hij, en hoe wel hij de detectives niet kan be letten, hem overal na te- loopen, "ij schuift hen zoo noodig op zij, cn doet alsof hij overtuigd is, best. voor zich zelf t.e kunnen zorgen. Roosevelt is Donderdagavond van Canton naar Washington vertrok ken. DE MOORDENAAR. Hoewel d'e verdediging van Czol- gosz nutteloos is, zoo lang de man blijft zwijgen, heeft de orde van advocaten te Buffalo aan d'e van ambtswege toego voegde verdedi gers verzocht, zich niet terug te trekken men is bang dat advoca-' ten van gering allooi zich ter wil le van reclame van deze zaak mees ter zouden maken. Emma Goldman's hechtenis is verlengd. Voor den vorm was be paald dat zij tegen borgstelling op vrije voeten kon lil ij ven, nmar de som die gevraagd wordt, is zoo hoog 20.000 doll. dat ze tot dusver niet gestort is. van de vredesconferentie te 's-Gra ven h age werd bij den Russischen heerscheT in gehoor toegelaten. ONDERSCHEIDINGEN. De Czaar zond aan d!e voorzit ters der beide Kamers en aan den voorzitter van den ministerraad het groot-koord van de St. Alexander Newsky-Ordie met de briljanten. Alle leden van het Kabinet ontvan gen het groot-koord van den Wit ten Adelaar. Daar Delcassé reeds in April de hoogste Russische de coratie heeft ontvangen, zond d'e Kedzer hem een prachtig cadeau. Loubet bood den Czaar prachtige tapijten aan. en schonk aan de le den van zijn gevolg decoratiën en cadeau's. EEN RUSSISCHE LEENING. Te Petersburg maakt nnein geen geheim meer vani, dat de reis van den Czaar naar Frankrijk in verband staat met het plaatsen een e r groote Russisch e l een ing; zooals men zich in sommige krin gen, in blijkbare misnoegdheid uitlaat, speelt de Keizer aller Rus sen dus geen andere rol dan die vaai commis-voyageur van den mi nister van financiën Witte. In Frankrijk is de Russische han delsreiziger, waar hij ook aanklop te, aanstonds zeer gunstig ontvan gen. doch er zijn redenen, om de leening nog geheim te houden (ot over drie maanden. Dit moet in verband staan met de in Mei geslo ten spoorwegleenlng, die nog niet geplaatst moet zijn. Van de nieuwe Fransche nul! oenen, die Rusland nu weer op neemt te aamen een millard fres. zal volgens de Petersburg- sche berichten volstrekt wiet ills voor leger- en vlootuitgaven besteed worden, doch een groot deel is weer bestemd voor spoorwegen. De Petersburg—Wjatka-spoorweg en lijnen in Polen worden genoemd en ook de Mantsjoerijsche spoor wegen zouden een niet onbelang rijk deel vragen;. Stadsnieuws AUDIËNTIES. De Czaar heeft Vrijdag Parijs niet bezocht ondanks alle pogingen door d'en gemeenteraad der hoofd" stad daartoe aangewend. Bern groot de-el van den dag werd in beslag genomen door audiënties. Lamsdorff en Delcassé hebben ochtends een langdurig onder houd gehad- Waldeck-Rousseaiu werd 's morgens bij den Czaar ont vangen, en bleef ontbijten Loubet ontving Lamsdorff om twee uur. In den loop van den namiddag ver leende de Czaar aan minister Del cassé eenie audienti e .Ook Bourgeois, voorzitter der Fransche delegatie Haarlem, 21 Sept. 1901. In het douche-badhuis zijn in de af- geloopen week 501 baden genomen. De op het Museum van Kunstnij verheid1 geopende tentoonstelling van gebruiksvoorwerpen, die in de beide afdeeliugen van de werkplaats „de Amstel'hoèk" alhier vervaardigd, wer den, wordt druk bezocht. Dezer dagen werden notr enkele stukken aan de tentoonstelling toege voegd. Het Museum is Zondag "eopend van 10—4 uur. Tot Nut en Gezellig Verkeer- Vrijdagavond vergaderden, als in leiding tot het feest, de leden en de beide eere-leden der vereenigintr bo vengenoemd' in één der bovenzalen der Sociëteit Vereeniging. Na een inleidend woord door den voorzitter, werd door den heer H. Jan- se voorgedragen Eliza's Vlucht, daar na trad de heer A. M. Vrugt op met zijn bekende voordrachten, getiteld: Elandslaagte; Boerenlied, de Politie ke baanveger en de Barbier van IIou- tum, afgewisseld door muziek. Te ruim 1 uur; werd deze bijeenkomst ge sloten, die op allen een aangenamen indruk gemaakt had. „Crescendo". De zangers der llaarlemsche Man- nenzangvereeniging .Crescendo" zijn druk aan het repeieeren voor het a.s. feestconcert op 8 Nov., dat onmiddel lijk zal voorafgaan aan het nationaal concours op 9 en 10 Nov. hij gelegen heid van het 25jarig bestaan. Behalve een feestgroet, zullen nog uitgevoerd worden „Licht" en daaren boven de „Columbus" en de .Jan van Schaffelaar". De beide laatste met groot orkest. Den kunstlLevenden leden wacht dus een zeldzaam genot. Al de uit te voeren werken zijn com posities of van den heer N. H. Andries- sen. directeur der feestgevende Lieder tafel, of van den heer C. Andriessen, componist, te Hilversum. De heer F. C. Verset e wc. 1 de Witt Hamer schrijft ons: Met genoegen kan ik u rn&dcdeelen, dat de opbrengst ten bate van het. Broekhuizenfonds. van de tentoonstel ling van poststukken en houtsnijwerk der krijgsgevangenen door nte" gehou- den in de bovenzaal der Sociëteit Ver. eenieins- heeft bedragen de som van 560.74' netto. Dit succes heb ik" te danken aan de heeren die hun naam leenden op de aanplakbiljetten en aan- spoorden tot een_bezoek_aan het pu bliek, dat aan die roepstem gehoor gaf: aan de dames en heeren die mij welwillend ter zijde stonden en aan de pers, die een artikel over deze ten toonstelling in hunne bladen opnam. Ik breng hiervoor namens het Fonds mijnen hartelijken dank aan allen. Heemstede. Bij de gehouden kasopneming hij den gemeente-ontvanger is gebleken, dat de inkomsten bedroegen 55670.95? de uitgaven f 53458.50, saldo in kaa 2212.45*. De timmerman, die onlangs od het werk op Bosch en Vaart het ongeluk had in een spijker te trappen, zal waarschijnlijk een zijner beenen moe ten missen; hij wordt in 't Diacones- senhuis te Haarlem verpleegd. Binnenland. Parlementaire Praatjes. In !?aar ochtendzitting ontving do tweede Kamer van den heer Ter Laan ad6eH»-p' dat hij voorloopig slechts des Woensdagsmiddags zou kunnen tegenwoordig zijn KÓnednlefi,lg lv'ird van con waart»l de lieer MaCkav benoemd is tot voorzitter der Kauier tefdo daarna-nrad' "aar"' V°°r2'«cr- HeVH,00g.fe?.ch!e Hcer Mackayl i ét heeft II. M. de Koningin be. haagd u tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaai te benoo. ''."'d is ln't aangenaam u geluk to wenschen mot deze eervolle onder leiding, die geheel in overeenstem nung ,s met den wensch vail" zéér d^n SfeXmen V"n UW medcll!- ,i,'.i,VlLdeJroonrede' Me ons een over. nrhLu' Van e" veelomvattende!» JIiïh.i,it"°IBJ"'achl' '8 lc besluiten dat in het bijzonder van uw werkkrvrlu ceer veel zul gevergd worden en dat fjWf op uw schouders vering bekwaamheden, uw er- ann„ en uw verleden wettigen ech UiistÏkenH8"1"-"18' da' 'Io0r U "I' din Hde. W,JZC zal ïolbracht wor SO en da wij in u een .vaardig op volger hebben van den beer Gleich- ttént'ul Voorzitter gedurende een 'ai'sn onze beraadslagingen beeft geleid op talentvolle en waa. df- fneoi is" krachtige hand en strikte onpartijdigheid. „Ik heb de eer u te verzoeken den Voorzittersstoel te willen innemen" (Toejuichingen). Gezeten zijnde op den vo or zilte rs- zetel, sprak de heer Mackay dan. Mij no Heea-en. a™?'«mJ,0?gs,tyereerende voordracht aoor H m de Koningin benoemd tot voorzitter dezer Kamer, en gereed staande die ^ewichtierp maar ik ont veins het mij niet. mociliike taak op mij te nemen, roep ik u allen hier het wolkom toe. „Bijzonder groot is het aantal van hen, die, na de neriodieko verkiezing bun mandaat als Volksvertegenwoor diger niet zagen hernieuwd, hetzij daa omdat zij zelf verzochten daarvoor niet meer in aanmerking te komen, hetzij dan omdat de kiezers aan anderen de voorkeur gaven. „Onder deze allen is er zoo menig een, tot. welke. Staatkundige partij of richting ook behooremde, die wij als collega's hadden leeren hoogachten en waardeeren. Moge het hun. begeven worden met voldoeninc terug te zien o- o.-»- kortoren of langeren tüd hier door hen aan de behartiging van 's lands zaken gewijd. „Meer speciaal denk ik aan den man die gedurende een tiental jaren met groote toewijding, kunde en tact, het Voorzitterschap dezer Kanier heeft be kleed. Ons hooggeacht vroeger meda- 1 id, die in de laatste bijeenkomst dezer Kamer in het vorig zittingjaar den Voorzittersstoel innam, was de tolk van alle toenmalige leden, toen hij in zoo welsprekende en. goed gekozen be woordingen onzen waardigen voorzii- ter de verzekering gaf van onze voort durende hogachting en erkentelijkheid „Voor een goed deel is het aan ziin tactvolle en onpartijdige leidinf en an derdeels aan den _steun dien hij on dervond van de ziiae der Kamer, te danken, dat, terwijl elders de Parle menten soms het tooneel waren van ergerlijke wanordelijkheden en zelfs handtastelijkheden, hier onze debat ten onder groote vrijheid van het uiten

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1