EEN HALVE WEEK Tweede Blad, Groeier Holland. Het geheim van den Senator. behoorende bij ijHaaHenrs Dagblad'15 van Maaudag 23 September 1901. No. 5593 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgelc. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thaus ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet 2ich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor dcelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mfc. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pb. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zijn de heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa nhet bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.II. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In Juli ziin 46 vorderingen tot een bedra van 1300, 18 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 d^ent het Geheim der Maa-ndlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.II. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzii ^orto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 mm. WareldgesBhiadenls. William Stead over Kitche ner's proclamatie. De over winningen van Botha in Trans vaal en Smuts in de Kaapkolo nie. Het gebrek aan troepen bij de Engelschen. Het Czarenbe- zock aan Frankrijk in verband met de Boerenzaak. William Stead, de bekende vredes apostel heeft in de ..Review of Re- views" de proclamatie van Kitchener besproken. Hij noemt die alleen van belang omdat zij opnieuw een blik gunt in de peillooze diepten van minis- terieele dwaasheid. Het is een van de vele begoochelin gen, waarmede de ministers zich zelf en vervolgens het land misleid heb ben, dat zij aan den oorlog een eind kunnen maken met proclamatiën. Er zijn er veertig en meer uitgevaardigd en het eenig resultaat is. dat, bij het einde van den Afrikaanschen winter, de oorlog met grooter hevigheid uit breekt dan ooit. De Chineezen dachten in den ouden tijd, dat zij hunne vijanden konden verschrikken en verjagen met beschil derde maskers, en de heer Chamberlain heeft zijn proclamatie zeker overge nomen van de Chineezen! Wat generaal Kitchener niet kan doen met 250.000 man, denkt de minis ter te bereiken met een stuk papier. „Wij hebbenschrijft Stead den Boeren alles ontnomen, behalve leven en vrijheid- Zij zijn bereid hun leven te verkoopen, liever dan hun onaf hankelijkheid prijs te geven En voor mannen in die stemming zijn de ijdele bedreigingen van proclamaties onge»- veer van even veel uitwerking als een poging om 'n lyddietbom in haar vaart te stuiten door een dwangbevel. Deze oorloc in Zuid-Afrika zal niet ten ein de gebracht worden door proclamaties. Napoloon III beproefde deze methode! van oorlogvoeren in Mexico, met geen beteren uitslag voor hem dan onze methode ona heeft opgeleverd in Zuid- Afrika." Een schitteren# bewijs voor de waar heid van Stead's woorden is wel de groote Boeren-ovorwinning ten zuiden van Utrecht (Z. A. R.) bij de Jagers drift, dus op de "rens van Natal. Het merkwaardigst is, dat Cize ver pletterende nederlaag der Engelschen juist komt na het in werking treden van de bovenaangehaalde beulen-pro- clamatie (15 Sept.). 't Is alsof de Boe ren de negatieve resulaten van dit vuile stuk eens duidelijk in't licht heb ben willen stellen. Voeg daarb" dan nog den klap, dien de Britten in de Kaapkolonie van commandant Smuts hebben gekregen en men zal zich de woede van den Engelschen opperbe velhebber kunnen voorstellen, die ziet dat de .roovende" benden met al zijne menschlievende bedoelingen den draak steken en rustig hun gang gaan met Groot-Brittannië. waar ze kunnen af breuk te doen. Uit het telegram van Kitchener over de nederlaag van Gough en de zijnen, blijkt duidelijk, dat de Tommies leuk weg in den val zijn gelokt, zooals trou wens Roberts' opvolger zelf erkent. Generaal Botha verdient alle hulde voor zijn listig bedacht plan. Wat de Boeren met hun gevangenen «aan uitvoeren, is moeilijk te zeggen. Waar schijnlijk zullen zij ze ditmaal wei houden, voor het geval Kitchener zijn proclamatie gaat uitvoeren. ok het geschut kan goed te pas ko men. 't Is toch altijd voor de Tommies een aardig denkbeeld om met hun ei gen kogels te worden doodgeschoten. De woedende uitval van Smuts zal den Britten nu wel geleerd hebben hoe gevaarlijk het is Boerencommando's te omsingelen. De waarheid van het spreekwoord: ..Als de kat in 't nauw zit doet zij rare sprongen" is door dit geval weder helder aangetoond Voor den Reuter-correspondent te Matjesfontein, die meende dat het nu eerst veilig in de Kaapkolonie werd, omdat een convooi, dat kortgeleden naar Sutherland werd gezonden, van daar is teruggekeerd, zonder één schot te lossen, .waaruit bi"'-* dat het land' vrij is van den vijand." is het eene heele teleurstelling. Wij vermoe- .den echter, dat deze correspondent en zijne talrijke collega's nu uit den hoek zullen komen met de bewering, dat Srnuts' wapenfeit een laatste stuip trekking" is, of iets dergelijks. Komt er dan nog een dergelijk feit, dan is dat de allerlaatste enz. op Britsche oorlogscorrespondenten-manier. Beter dan al die wauwelarijen der penne- lielden spreekt het volgend onnoozelo berichtje: Uit de officieele statistiek blijkt dat, ofschoon enkele bataillons zijn terug gekeerd, er nog 30 infaniterie-batail- jons van de militie in Zuid-Afrika dienst doen, waarvan enkele al se dert het einde van 1889 in touw zijn. Of de Engelschen er ook slecht bij staan met hun legermacht.' Het bezoek van den Czaar aan Frankrijk is mede één evenement- ten van deze week. Zooals te verwach ten was hebben èn president Loubet als gastheer èn Rusland's gebieders als gast redevoeringen gehouden, waarin erg veel gelukwenschen aan het adres van eikaars staten, vloten en legers voorkwamen. Van eene tusschenkomst ten voordeele der Boeren wordt intus- schen nog niets vernomen. In een toef- spraak van één der plaatselijke auto riteiten moesten zelfs een paar zinnen die daarop in de verte doelden, op bevel van hooger hand! geschrapt wor den. 't Heeft er dus voorloopig niet veel van, dat 's Czaren verblijf op het gebied der Fransche republiek veel nut zal hebben voor onze stamverwanten. Zullen de geïllustreerde briefkaarten, waarmede men den Czaar wil overstel pen meer succes hebben? 't Is te hopen, maar we betwijfelen het. We kunnen niet aannemen, dat de Keizer allerRus- sen door de stem van eenige duizenden er toe zal bewogenworden tusschenbei- de te treden. De Boeren zullen zelf den strijd moeten uitvechten. Nu, naai- uit de laatste berichten valt op te maken, is 't hun wel toever trouwd. Het kan je zoo goed doen, als iemand je op eon oogenblik eens flink d'e waarheid zegt. En dat doet onze stadgenoot die heer J. Rasch, oud lid van de Z. A. groep van het A. N. V. zoo heerlijk in he' laatste nummer van „HolLandiia' Wij doen allemaal niet of we veel over hebben voor taal en stam, maar vinden het toch niet noodig in Nederland' lid te worden van eon Algemeen Nederlandsch Verbond. Het is hier immers Nederl'andbch genoeg Wat zijn echter onze plichten? Do heer Rasch antwoordt dlaarop: Niet tijd verbeuzelen met spel lingskwesties, niet ijveren voor al geheel© taal-zu iveringenniet zijn handelsvrienden in het buitenland ontstemmen door ze een Holland- schen brief f» schrijven, het is toch een beleefdheid iemand in zijn moedertaal aan te spreken evenals het een beleefdheid' is een vreem de met diens Volkslied te begroe ten. Niet een wetenschappelijk werk in het Holtandsch schrijven waar door het door weinige buitenlan ders, maar in een vreemde taal op dat het door veel buitenlanders ge lezen worde. Wat we wèl moeten doen.hoog hemden wat Goed is in al wat Hol- landsch is. strijden tegen al wat als Holïandsch (juist als zoodanig) slecht is. Hooghouden Hollands Taal. Lied, Pami li eleven, bestrijden Holland's Lompheid, Kleingeestigheid, Be krompenheid, ontwikkelen dat waardoor Holland beroemd1 is (voor al ook was), tegenwerken dat wat Holland en Hollander berucht maakte. We hebben een goeden naam bij hen die zeggen „De Hol landers zijn de uitvinders" van d'e Vrijheid, de Drukpers, den Ak kerbouw". een slechten naam bij hem die zegt..Die Hollander is maar sleg, hij vloek en drink ban- ja." Het is gezegd, èn het eerste, èn het tweede. Als wij uit Holland zijn, zien we zooveiel klaarder wat er te doen is, als we in Holland zijn kunnen we zooveel beter doen wat er te doen. valt. Holland's Lied. Het uitgeven van dikke Lied'orbunde.ls alleen helpt niet, we moeten die liederen kun nen hooren zingen, maar niet al leen op concerten, neen, laat ze drukken op losse blaadjes, verkoop die liedjes niet te duur, 2 cent per blaadj e, zooals vroeger (ook nu nog wel) onze dienstboden aan hun liederschat kwamen. Zet ze op draaiorgels, laab ze zin gen door den straatzanger, en voor al dit, laat ze zingen in die café- chantants, het zedelijk peil dier' instellingen zou stijgen tcveins. Zou meneer Goers het niet mooi vinden als door Holïandsch uitgaand" pu bliek de liedjes die hij verzamelde zóó op straat kwamen, evenals in Engeland de zangers der music- halls en smoking-concerts Eerst zingt men het refrein miee, mimi ont houdt het, dan volgt het lied van zelf. Engelschen' in: het buitenland: kenn'en allein „The Soldiers of the Queen", ,,AU the world is cold and dreary", Home, Sweet home" en Wat kennen Hollanders ini het buitenland van hun Liederschlat En het Familieleven. Laten we van de Afrikaansche Boeren loeren gastvrijheid en geselsen. Hoe me nig leven van eien op kamers wo nend vrijgezel zou vermoeid wor den wanneer in Holland de oud- Hollandsche gastvrijheid en gezel ligheid meer beoefend werden. Gij Hollandsche huisgezinnen neemt Hotlandisch jeugd op, ge houdt ze dan weg uit slechter krin gen. En leeren we nog dit van de Afri kaners onderlinge opvoeding. Zij haddien niet alleen hun Schiet-, maar ook hun Redeneergezelschap. Wij hebben onze „Gemengde" zangverenigingen (die Duitsche liederen zingen, dit tusscheai twee haakjes opgemerkt) maar waar blijven onze „Gemengde" Debat- vereenigingen? Verstaan we niet meer de kunst van vertellen, van voordragen, van voorlezen (eigen werk of dat van anderen), is het het werkelijk nutteloos, flauwe kool. een stelling te verdedigen, is het niets waard zich te oefenen in het spreken voor de vuist? Wordt lid van het A. N. V. en meer aan hun prentenboek geschon ken, maar naar het gesprek geluiisr terd. Daar hebt u het al, lachte Lamprecht, terwijl mevrouw Lan genbruch er bijvoegde Dat zijn toch waarlijk geen redenen Robert, om voor d'e benoeming to bedan ken Je zult mij toch niet willen teleurstellen? Verlang je er dan zoo vurig naar om de vrouw van een senator te zijn? vroeg Langenbruch. Hij meende dit schertsend te zeggen, maar het schertsen ging hem slecht af. Ja, het zou mij een groote vreugde en voldoening geven, sprak zij openhartig, terwijl een blos haar wangen bedekte en haar oogen schitterden. Zij had zich als vrouw van Langenbruch, die zic-h als jong koopman te Lübeck had gevestigd, vooral in de eerste jaren, menige achteruitzetting en krenking van de oude Lübecksche families moe ten laten welgevallen en haar eer zucht was daardoor geprikkeld. En nu zag zij zich bij het doel van haar wenschen. Haar zoon was de verloofde van Caecilie Lamprecht, d'e diochter van den hoog geachten als zoodanig bevordert dat wat zoo keurig geoefend word in dien Min derkring. Stadsnieuws Alg. Ned. Politiebond. Na de pauze kwam aan de orde de benoeming van 2 leden1 van het Hoofdbestuur. Besloten werd d)e candid'atuur dier heeren W. L. H. Koster Henke, commissaris van Po litie te Harderwijk en G. H. A. van Trotsenburg. inspecteur van Poli tie te Zaandam', te steunen. Tot afgevaardigde ter aJgemee ne vergadering werd benioemd' de heer A. S. Politiek te Krommenie en als plaatsvervangend afgevaar digde de heer J. C. van Leeuwen te Amsterdam. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Ongesteldheden te voorkomen is be ter. dan die te genezen. Dat zal waar schijnlijk een elk toestemmen, maar velen handelen er nog niet naar. Daar om raden wij onzen lezere aan Don derdag 26 September a.s. eens naar do lezing te gaan hooren, die dr. P. H. Bosscha uit Utrecht in het Gymna stieklokaal van het Zander-Instituut houdt, 't Kost niets! Zijn onderwerp zal zijn: ..De Zweed- sche Gymnastiek en hare beteekenis voor den gezonden mensch, m. a. w. het middel om gezond te blijven en voor hen, die dat niet zijn: gezond te worden. Wat de bladen zeggen over de Troonrede. Het Neder 1. Dagblad ten slotte, zegt in zijn slotartikelen over de Troonrede, naar aanleiding van de toegezegde protectie, dat er feitelijk altijd eenige bescherming geweest" is. Volkomen vrijhandel heeft er in Ne derland nooit bestaan. Het is dus maar eene quaestie van min of meer. Reeds het vorige Kabinet had herziening van het tarief van invoerrechten toege zegd, zoodat dit ministerie niets nieuws begint, maar eenvoudig een oud plan uitvoert. Daarbij zal het op groote moeielijkheden stuiten. Vervolgens merkt het blad- op: De onrechtvaardige woningwet is nog niet uitgevoerd en die uitvoering wordt ook niet beloofd. Misschien wacht zij op de invoering der admi nistratieve rechtspraak, zoo niet, dan zal geene wet, meer dan de woning wet, bewijzen, dat eene regeling der administratieve rechtspraak volstrekt noodzakelijk is. Naar aanleiding van de militaire paragraaf heet 't Eindelijk hebben wij dus een minis terie met nationaal besef. Het rijk der materialisten, die niets voelen voor vi'ijheid en onafhankelijkheid en al leen voor stoffelijke goederen strijden willen, is geëindigd. Het Nederlaud- sche volk moet geen militair, maar een weerbaar volk zijn, dat geen ver overingen maakt, xnaar vooi" het be houd van de eigen nationaliteit een strijd op leven en dood wagen wil en kan. Aan de koloniën, ten slotte, wordt de noodige aandacht geschjnken. Zij zijn niet langer de vergeten en ver waarloosde stiefkinderen, liet chris telijk karakter van Nederland zal in Indië niet langer zoo veel mogelij.c worden weggestopt. Het blad verklaart met geestdrift de Troonrede gelezen te hebben: Thans is waarachtige vooruitgang mogelijk, al zijn de mannen van ..Voor uitgang" ook hard achteruit gegaan, en°wij zijn overtuigd, dat dit ministe rie de schoone woorden in de Troon rede ook tot daden maken zal. Binnenland. Hare Majesteit de Koningin heeft Dinsdagvoormiddag tot half 11 ont vangen de commissie uit de Tweede Kamer benoemd om Harer Majesteit aan te bieden de aanbevelingslijst voor het voorzitterschap der Kamer. De commissie begaf zich op de ge bruikelijke wijze naar het Koninklijk Paleis. Hare Majesteit zegde der com missie toe. dat zij zich onmiddellijk met de voordracht zou bezighouden. Zondagsrust. Dr. Schaepman betoogde op het na tionaal congres dat zonder Zondags rust echtervolkswelvaart niet enkel een economisch maar ook een geestelijk en zedelijk begrip, niet mogelijk is. senator, en haar man. op het punt om tot het vervullen van dezelfde waardigheid te warden geroepen. En nu wilde hij de eer die men hem toedacht, afwijzen Voel je je niet wel? vroeg zij hem met angstige bezorgdheid aan ziende. Met het egoïsme van een zieke had zij geen oog gehad1 voor zijn reecfe sedert lang geheel ver anderd voorkomen nu echter viel het haar op. Je ziet er vermoeid uit. Robert Langenbruch haastte zich haar te verzekeren, dat hij zich volko men wel gevoelde en zij liet zich daardoor gerust stellen. Dan is er ook geen reden om voor de be noeming te bedankenje moet uit liefde voor mij je de keuze laten welgevallen. Uit liefde voor jou herhaalde hij-, de hand die zij hem reikte aan zijn lippen brengend, maar het scheen alsof hij door toe te stem men een zwaar offer bracht. En uit liefde voor onze stad, meneer Langenbruch, sprak Lam precht. Ik daink u, vader, sprak John uit het diepst van zijn hart en nu kwamen ook de tweelingen op hem De volksziel wil in den Zondag niet enkel staking van arbeid maar tevons een niet gewonen dag. een dag van hooger wijding door een overlevering die zich vastknoopt aan 't woord Gods. Voor den Zondag spreekt ook het rechtsgevoel de9 volks. Dat recht is gegrond op onzen plicht tegenover den Almachtigen God (toejuichingen). Willen wij ons beroepen op 't recht van Zondagsrust, dan moeten wij dit recht als met diamanten ankeren vast. leggen aan onzen plicht tot den eere- dienst Gods (toejuichingen). Er is een recht dat ligt boven den wil van den mensch. Te recht is gezegd dat den arbeider het meest verbittert dat de gewone loonarbeider Zondags moet werken en de gezeten man zijn Zon dag kan vieren. Is er een middel denkbaar waardoor de klassenhaat sterker kan aange vuurd worden dan door den arbeider te laten werken en den ~zetene te doen rusten? Wat wordt er dan van den God van Liefde die zijn schepselen een gelijke wet heeft gegeven. Spr. predikt de oorspronkelijke gelijkheid die van Gods beeld, die van liefde. Op dien «rond is hij een voorstander van Zondagsrust. De uitwerking dient aan den wetgever overgelaten. Herin nerend aan Heinrich Heine's „Prin- zessin-Sabbath", die zes dagen haar slavernij gedwee draagt om als de luchter wordt ontstoken, den zeven den dag in alle heerlijkheid te ver schijnen, vraagt spr. of ons Christen- -volken na zes dagen zwoegen en zwee- ten niet een rustdag moet hebben, om met opgeheven hoofd naar Gods zon op te gaan. Om den indruk van dit referaat niet te verzwakken, werd geen debat ge voerd. Vrijdagavond werd het woord ge voerd door de heeren A. D. P. van Lö- ben Seis, mr. W. H. M. Werker, P. J. Gerritson, Prof. dr. C. A. Pekelharing Intrekking van wets ontwerpen. Wijziging en aanvulling der wet op de vermogens! >el ast in g Bepalingen op het beheer en d'e verantwoording van de rijksgeld middelen. Samenstelling en taak der Alge- meene Rekenkamer. Wijziging der wet van 4 April 1870, houdende bepalingen, omtrent de uitgifte van schatkistbiljetten. Wijziging en aanvulling van hel tarief van invoerrechten en daar mede in verband! staande bepalin gen. Gedeeltelijke herziening der wet telijke bepalingen omtrent die per soneel© belasting. Bepalingen betreffende dien ac cijns op de suiker. Herziening dier wet van 20 April 1895, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van in.voorrecht naar d'e waarde der goederen. Wijziging en verhooging van hot VUe hoofd/stuk B der Staatsbegroo- tinig voor het' dienstjaar 1901. De centralisatie van het bestuur in! Nederlandsch-Indi De zending in China. Aan een brief van pater Schuur man, zendeling in China, ontleent de „Ree.-Bode" de mjediedleelinig, dat pater Am. Lamb den 7en Juni aan tyfus of pest is overleden. Binnen vijf weken waren er in Zuid Saan-Si drie missionnarissen aan die ziekte bezweken. „Ik schrijf luidt de brief die ziekte toen aan den verpestenden damp d'eir lijken van heni, die van honger omkomen. In 't westen toch van Saen-Si is de hongersnood verschrikkelijk men veakoopt aan de poorten der steden menschein- vleesch. Ook dat de christenen te zeer opgepropt op één plaats wo nen, is oorzaak dezer ziekte. „Ik heb op mijn missie-reis met eigen oogen kunnen zien, hoe d'e heidenen te werk zijn gegaande huizen der christenen zijn leegge stolen, verbrand en verwoest, hun akkers veelal verkocht, hun ezels en ossen weggevoerd, hun moerbe- zieboomen (tot voeding van den zij deworm) omgehakt. De christenien wonen nu in holen en gaten gelijk de wolvenveel chri^eneu zijn, van ellende omgekomen', anderen Liggen ziek wij komen) hun zoo veel mogelijk te hulp, doch hier is geld. veel geld voor noodig. Het Chineesche gouvernement bekom- mert zich weinig om he.t lot der toe en riepen op vleienden toon terwijl zij zich aan hem vastklem den U wordt senator, niet waar papa, u wordt senator Die is mooi, riep de dokter uit. Wat belang hebben jelui daar nu bij Op school wordt er reeds se dert weken over gesproken, riep Ranate op gewichtigen toon uit. Zij noemen ons reeds de doch ters van den senator, voegde Jo sephine er aan toe. Eva Gottheiner beweert echter dat haar oom Braunlich gekozen zal worden. Er zijn onder ons reeds wed denschappen aangegaan. Welk een belangstelling 1 riep John uit. Papa, u moet senator worden! riepen wederom de beide meisjes uit. Ja, hij wordt het bepaald Zul ke argumenten kunt u toch niet ontzenuwen, sprak dokter Lam- recht opstaande. En zich tot me vrouw Langenbruch wendend, zei- de hij Morgen moet u dit recept la ten klaar maken, deze medicijn zal u versterkenmaar gij moet u voor christenen de niandarijneoi schui ven alles van zich af. „In geheel de provincie Salen-Si zijn vermoord'3 bisschoppen, 3 of 4 Europeesche en 9 Chineesche priesters, 7 Europeesche nöranlett an 4CMJÖ 5000 christenen, protes tantse he dominéés (bedoeld zal zijn: zendelingen) met families 157. In, Zuid-Saen-Si leden wij en de christenen, een schade van 1.600.000 ons zilver." Luitenant Ermerins. f Naar aan het „Hbld." uit Batavia geseind wordt is luitenant Erme rins bij het achtervolgen van den vijand bij Bernoen. aangevallen en gedbod door een steek met eenl rent jong in de bomt. Het blad teekent daarbij aan- De le-luitenant H. Emerins wierd den 22 Juni 1871 te 's-Hage gebo ren. In 1886 deed hij met goed ge volg examen voor de K. M. A., waar hij als cadet voor de infante rie Oost-Indiö werd geplaatst. Na zijn benoeming tot 2e-luitenant ver trok hij den 26 Januari 1891 naar Indië. In 1894 werd hij bevorderd tot le-luitenant en kwam in 1896 wegens ziekte met een verlof van twee jaar naar Europa. Geplaatst bij de reconv.-afdeeling de.r Kol. Reserve, vertrok hij deii 20 April 1901 weder met het stoom schip La woe naar Ned.-Indië als medegeleider van een detachement, waarvan commandant was luit. Lambrechtsen. Voor zijn krijgsverrichtingen te gen Atjeh in de jaren 1892, 1S93 en 1894 werd aan luit. Ermerins toe gekend' het eere.teeken voor belang rijke krijgsbedrijven. Nieuwe Hollandsche Elec- trische lijnen. In eenige weekbladen is onlangs op zeer schampere wijze geschre ven over hetgeen is geschied met de a an deel en in twee electrischo spoorwegmaatschappijen, die in Noord- en Zuid-Holland nieuwe verbindings-lijnen zullen aanleg, gen. Dezen, zomer is voor deze lij nen door de Provinciale Staten sub sidie toegekend, waartoe ook eenjge leden der Staten die in het bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij zitting hebben, hun medewerking hebben verleend. En eenige wekon daarna vernam men dat die Maalschannij de nog onge plaatste aandeel en dier beide nieu- we ondernemingen had' overgeno mem. Het ..Handelsblad" geeft thans den volgenden kiik op de zaak. Vare het onderzoek ingesteld, (dat indertijd gewenscht werd), dlan zou zijni gebleken dat toen de subsidie in de Statenvergadering werd behandeld, er niet de minste sprake was van de overneming der aandeelen. Eerst later is namens do Doll. Maatschappij het aanbod ge daan, vermoedelijk in verband met de moeilijkheden door den val van Duitsche bankinstellingen veroor zaakt. Het bestuur der Hollandsche Maatschappij is toen zonder lang beraad op dat aanbod ingegaan. Zoo is d'e eenvoudige toedracht dezer zaak. Gelijk men weet, zijn er in Noord-Holland nog mieer lo kaal spoorwegen door de Holl. Mij* aangelegd of in exploitatie geno men met subsidie van de provin cie. En dat is zeker niet te betreu ren, omdat daardoor de behoorlij ke exploitatie en ontwikkeling dier lijnen is gewaarborgd gelijk o. a. bij d'e lijmen Hoorn—Medemblik en HoonrAlkmaar is getoond, en nu ook het geval zal zijn. mot' de nieuwe lijnen, waarvan sprake is. Een recept. „Ons „Tijdschrift" geeft het vol gend recept om rijst te koken. Als de rijst er zoo smakelijk door wordt als 't recept vermakelijk is, dam wacht een ieder gebruiker ©eni zeer genoegelijk beetje.. Hem goed wasschenhem te veel wasschen in koud water maakt hem hard laat water gauw koken; gooi hem in hij mot te heet moet worden kokend water hem te veel schudt. Kook hem een kwartier of wat langerdan wrijf een rijst Lusschen duim en vinger; als alles wegwrijft hem is gaar. Dat rijst in vergiettest; laat heet water weg- loop-. 11i (i Hl ".-n kop koud wa- al rustig houden., ojxlat u sterk ge noeg zult zijn om in de eerste da gen na Nieuwjaar de bezoeken van de dames der senatoren, die u ko men gelukwenschen, te ontvangen. Dat is niet mogelijk, dat" zal haar te moeilijk valLen, riep Lam genbruch, als een drenkeling aan een stroohalm zich aan deze uit vlucht vasthoudend, ik zal toch nog voor de eer bedanken. Maar Robert I klonk het ver wijtend. hoe kunt ge zoo spre ken? Ik zal de dames zeker wel kunnen ontvangen, en mocht ik mij tegen verwachting daartoe te zwak gevoelen, dan zullen zij het mij zeker niet kwalijk nemen als ik dat door Johanna laat doen. Dat zullen zij zeker niet. ver zekerde John, die nu op den stoel naast hot rustbed van zijn moeder ging zitten, terwijl Langenbruch dokter Lamprecht uitliet. In de gang hield de dokter Lan genbruch nog eenige minuten staande en zeide. met opzet zich met dezen onder een der ganglam pen plaatsende: Mijnheer Lan genbruch, ik herhaal wat ik voor eenige dagen gezegd hob, u schijnt ziek te ziin. Ik zou u wel eens wil- Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. In dien Senaat mag hij op een paar stemmen kunnen rekenen, in de Burgerschap krijgt hij er geen een, bracht Lamipnecht hier met voordacht tegen in, men. zou u nu wel reeds met uw benoeming kunnen gelukwenschen, mijnheer Langenbruch. Doe dat als het u belieft niet Mocht ik werkelijk geikozen wor den, dan nog zal ik mij da benoe ming bezwaarlijk kunnen laten welgevallen riep Langenbruch uit en de dokter meende op te merken, dat hij plotseling bleek werd en zijn stem een klank had!, alsof hij voor iets bevreesd was- Johanna scheen iets dergelijks te gevoeden want zij richtte be zorgde blikken op haar vader. Haar moeder en John riepen echter tege lijk U zoudt de benoeming niet aannemen Onmogelijk Dat kan u geen ernst zijn, sprak Lamprecht. Zeer zeker is het mij ernst. Maar waarom? Ik heb het zoo druk met mijn zaken, er blijft mij waarlijk geen tijd over Maar vader, ziet u mij dan over het hoofd'? viel John hem eenigszins gekrenkt in de rede. Meent gij werkelijk, u niet op mij te kunnen verlaten? Zoo is het niet gemeend, beste jongen, je weet zeer goed, hoe ik over je denk, sprak Langenbruch, terwijl hij hem de hand reikte, maar je bent verloofd, je meisje heeft rechtmatige aanspraken op je en ik moet mij toch ook, als moe der en Johanna op reis zijn, wat meer met die kinderen bezig hou den. Gedurende dien tijd komt juf frouw Reichhelm immers bij ons, die zal wel goed voor ons zorgen, papa, riep een van de tweelingen. De kinderen hadden reeds sedert eenige minuten geen aandacht

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5