NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Het Czarenbezoek aan Frankrijk Het geheim van den Senator. f9e Jaargang Dinsdag 24 September 19D1. No. 5594 HAAlLElfS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenL2Q Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd iB (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02}4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Gta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering Tan het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti p en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ Q. L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§± §ucc., Parijs 3V>Faubourg Memtmïtftre. i Hf ia Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad yan 24 Sept. bevat o.a.: De nederlaag bij Ylakfontein en de Engelsche pers, Doekjes voor 't bloeden, Het Czarenbezoek aan Frankrijk, Wat de bladen zeg gen over de millioenenrede, De Dnitsche Pers oyer de Troonrede, Haagsche Krief, Wedstrijden. Nieuwe Abonné's kunnen dade lijk deelnemen aan de verloting van de Wekelyksclie Pry zen van flO,— en f2,50 voor onze Prijs raadsels. Abonneert U dus, hetzij aan onze Bureaux, bij onze Agenten of by onze Courantom- brengers. Of steekt oen briefje in een van onze Brievenbussen, die geplaatst zijn Groote Houtstraat No. 140 aan liet huis van den Heer B. LAN- GEVELD, bij het Proveniershuis. Anegang, hoek Groote Hout straat, aan het huis van den Heer F. HELLINGMAN, Kruisweg 41 hoek Heerenslraat aan den winkel van den Heer A. C. A. YAN HE MEET en aan onze Bureaux, Kampersingel 70 vlak bij de Turfmarkt. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Er is nog moer gejammer in En geland over die nieuwe' nederlaag bij Vlakfoniierin dan over het echec van Gough.. De „Daily Mail" vraagt, wat er verkeerd1 is in Zuid-Afrika. Negen van de tien Engelschen zullen; die vraag doen. „In dit stadium van den oorlog moesten geen kleine af deel inge-n verrast worden door een overstelpende overmacht^?)Een of twee kleine voordeelen van de Boeren zouden geien zaak van. veel betoekenis zijn, maar een reeks van overwinningen, of wat op overwin ningen lijkt, maakt indruk op de verbeeldingskracht van Britten en Boeren beiden, terwijl zij de Boe ren aanmoedigen: en een strijd) ver lengen die maanden geleden uit had moeten zijn." De „Da'ily Graphic" schrijft: „Voor 't oogenblik is de eenige plicht van de regeering Lord Kit chener alle manschappen en mate rieel te verschaffen die hij noodig heeft voor zijn taak. Er zal tijd ge noeg zijn om met den vijand te par ieer cn als het vechten gedaan is."' De „Times" zegt o. a.„Het is duidelijk dat die oorlog noch wer kelijk noch feitelijk uit is, en dat hij., met den hardnekkigen vijand waarmee wij te doen hebben, niet uit zal zijn tot wij er ons volkomen rekenschap van hebbent gegeven, zoowel in daden als in woorden, dat wij hem uit moeten vechten ten einde toe. De mienschen in dit land hebben dit, gelooven wij, al lang ingezien en zouden- gevolg hebben gegeven aan elke inspanning die van ben geëischt werd!; maar de regeering schijnt het slechts af en toe in te zien. Terugziende op de geschiedenis van dezen oorlog die nu bijna twee jaren gedhurd heeft, kan men niets anders dan beseffen dat deze kanswisselingen in het veld, voor een groot deel ten min ste, louter de afspiegeling zijn van de afwezigheid van een bepaald doel, die van tijd! tot tijd de uitla tingen. en de handelwijze van het ministerie hier te landiei beeft ge kenmerkt De Morning Post" critisieert al les, de ministers, de officieren,, de soldaten enz. De „Standard" acht de beteeke- nis van deze nederlagen niet ge ring. De aard van den oorlog brengt mee dat er geen groote ongelukken kunnen gebeuren, maar kleine ne derlagen van de Engelschen moedi gen den vij-and aan. Zooals te verwachten was, wor den nu eeniige successen der Brit- sche troepen, overgeseind! bij wijze van doekjes voor 't bloeden. Kitchener meldt, dab kalomel Williams bijna het geheele com mando van Koch overmeesterde ten westen van Aden burg (Edenhurg hij maakte 55 gevangenen- (hoeveel vrouwen en kinderen eau nam den geheelen trein. Benson nam liet Carolina-com mando gevangen, bestaande uit 54 man,, onder wie P. Botha, en maak te 48 wagens buit. Kri.tzinger -heeft, bij een poging om de Oranje-rivier over te komen, het kamp van Lovats scouts be stormd. Hij slaagde er niet in, de rivier over te komen, maar Lovats scouts leden zware verliezen-; kolo nel Murray en kapitein Murray be- hooren onder de gesneuvelden-. De Boeren maakten zi.ch meester van een kanon,, maar de Engelschen- her overden; het na een „kranig" ge vecht. Dit laatste heeft bij eeniige ken nis van oorlogsbelegramrnan-stijl, meer van een Boeren-, dan van een Britsche overwinning. De inval in Natal gaat maar lus tig voort. Botha rukt oostwaarts op van Ermelo naai* Zoeloeland met een strijdmacht van- 1500 man, en vergezeld doo-r al de voornaamste Transvaalsc.he commandanten. Lytt- leton staat met een groote macht in de buurt van de Buffed-rivier. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Middelburg dd. 17 September: De operatiën in de Kaap gaan ijverig voort. De jongste nieuwe invaivan een flink aantal Boeren, die de Oranje-ri vier ten oosten van AIiwal Noord over staken, is gevolgd door een daarmede overeenkomende vermeerdering van de Britsche colonnes. Het is nu duidelijk dat de Boeren van plan zijn hun laatste krachten te beproeven dn de Kaap. Generaal French neemt krachtige maatregelen om ver dere invallen te beletten; een linie van blokhuizen strekt zich uit langs den spoorweg van Vrijburg tot Aliwal Noordl. De Boeren krijgen hulp van de lan delijke bevolking, terwijl de Engel schen moeite hebben om inlichtingen te krijgen. De opinie .is algemeen dat de uit werking der proclamatie nihil is. On langs is een brief ontdekt van comman dant Grobler aan een Hollandsch lid van lvet Kaapsche parlement; daarin heet het: ,,Wij rukken nu met een groo te macht op naar Charterland. Ons^ plan met Gods hulp is, alles wat En-~ gelsch is in Zuid-Afrika te nemen, voort te rukken van zee tot zee en één vlag over geheel Zuid-Afrika onder een Afrikaander regeering te zwaaien." De krijgsgevangenen, gemaakt inliet gevecht van Gough bij Utrecht, zijn weer losgelaten. De Britsche verliezen bij Vlakfontein waren 6 gesneuvelden, 23 gewonden en 105 gevangenen, die echter weer losge laten zijn. IJit Vrijburg wordt gemeld dat er te Zoutlief, ten noorden van Vrijburg, gevochten .is tusschen een Engelsche troepenmacht, bestaande uit plaatse lijke troepen en imperiale Yeomanry, en commando's rebellen. Van den uitslag van het gevecht zegt de correspondent niets, maar d'e ver- liezenlijst brengt aan het licht dat den 16en dezer te Zoutlief een luitenant van de Kaapsche politie gewond, vier man gesneuveld en twaalf gekwetst zijn. Het gevecht is dus blijkbaar niet in het voordeel van de Engelschen ge weest. Uit de verliezen!ijst Bij Kaal fontein (Kalk- of Kaal- fomtodn zijn, van 1316 Septiem- ber een man gesneuveld) en twee gewond; bij Georgiana op 11 Sep tember een officier en een man ge wond. De regeering der V. S. schijnt er ernstig over te denken, Cuba in Mei of Juni 1902 zijne onafhankelijkheid te verleenen. De Turksche minister van buiten- landsche zaken heeft den Franschen chargé-d'affaires Bapst een voorstel ge daan om de kade-quaestie en de vor dering van den Franschman Lorando in het reine te brengen. Bapst heeft het voorstel aan zijn regeering gezon den. De laatste berichten over den staat van gezondheid van de zwaar beproef de weduwe van wijlen president Mc. Kinley luiden gunstiger; zij schijnt zich langzamerhand te herstellen van de gevolgen van den slag die haai* ge troffen heeft en van de vermoeienissen die aan de plechtige teraardebestelling van haar echtgenoot gepaard gingen. TELEURGESTELD PARIJS. Parijs is deerlijk teleurgesteld geworden door het niet-komen van d'en Czaar en zijne gemalin. Alle pogingen waren aangewend! om van de regeering te verkrijgen dat de hooge gasten de hoofdstad zou den bezoeken. Donderdagavond is d'e voorzitter van den gemeenteraad persoonlijk naar Compiègne gegaan, maar hij heeft niemand kunnen spreken dan livereibedienden, en Vrijdag beeft half Parijs tot 's avonds 7 uur op straat staan wachten op die komst van Rusland's heerschar. Maar er kwam niets, zoodat de menigte eindelijk spijtig naar huis keerde. DE CZAAR TE COMPIèGNE. De Czaar heeft dien dag heel ge noeglijk in Compiègne doorge bracht. Voor tafel had nogmaals een langdurige conferentie plaats tus schen den Czaar en President Lou- bet, die langer dan een uur dUurdie. Na bet diner begaven d'e gasten zich in den saloai waar da koffie werd gediend. Loubet stelde aan den Czaar een aantal notabellen voor. Z. M. was zeer minzaam en lachte van- harte als de gelegen heid' zich voordeed. De Czaar vroeg aan Bourgeois, voorzitter der Fransche delegatie der Haagsche vredes-confereautie, wat hij dacht van' de te wachten resultaten dier bijeenkomst. Bour geois antwoordde dat het voor den Czaar een groote eer was, hot eerst, hot zaad te, hebben uitgestrooid: van eene idee, die nog slechts is begon nen te kiemen, maar met gedT.d en volharding zullen de' vruchten stellig komen. DE GALA-VOORSTELLING. Vervolgens begaven de gasten zich naar de schouwburgzaal, die ■prachtig was versierd. De Keizer en de Keizerin zaten1 in de midden- loge, naast luen roevrouw Loubet en de president der Republiek. De Keizerin droeg een toilet van geborduurde zwarte tulle, het groot kruis van de St. And'reas-orde, een diadeem van diamanten, vijf col liers vaai groote diamanten en een van groote paarlen. De Keizer droeg de uniform van garde-generaal en het grootkruis van het Legioen van Eer. Loubet drceg het grootkruis van de St. Andreas-orde. Het ge volg van den Czaar .en van den pre sident droeg de pas ontvangen rid derordes. De zaal was schi tterendde toi letten en uniformen, fonkelend! in het electrisch licht, lx>d)en- een too- verachtig schouwspel aan. De sou- vereinen volgden nuet belangstel ling het opgeveerde stuk en gaven herhaaldelijk het sein tot applaus. Na de voorstelling trokken de souverein-en zich in hunne appar tementen terug. Bij het binnentreden in zijne vertrekken liet de Czaar minister Dielcassé ontbieden, en zeide hem hoezeer hij en de Keizerin geluk kig waren over den welgeslaagden avond, en over hun reis naar Frank rijk. DE GROOTE REVUE. Den volgenden dag had die groo te revue te Bathèny plaats. Daar vóór hadden die ministers Delcas- sé en Lamsdorff nog eene conferen tie. De trein van den president, waarin zich H. H. M. M. en Presi dent Loubet bevonden, kwam te 10 uur aan' de halte Frcsnois aan de hooge gasten begaven zich naar den salon van het stat ion, waar zich die ministers met hunne dames bevinden. De eerste stoet verliet kort daar op het station d'e Czarina nam plaats in een rijtuig, terwijl drie paarden weiden voorgebracht. De Czaar koos er een uit, steeg te paard en nam plaat9 naast het rij tuig van de Czarina. Generaal An dre, de minister van oorlog, en1 ge neraal Freodeiriksz, benevens de officieren van dien staf des Keizers, volgden eveneens te paard. President Loubet nam plaats in een rijtuig met dien minister-presi dent Waldeck-Rousseau voorts be vonden zich in den stoet nog een aantal rijtuigen, ingenomen door personen uit het gevolg vani den Czaar. Te 104 uur reed de stoet het afgezette terrein binnen. Generaal Bruyère begroette den Czaar. De stoet splitste' zich slechts de Czaar, het rijtuig van die Keizerin en dat van president Loubet reden langs het front der troepen. De ove rigen, waaronder mievrouw Lou bet, mevrouw Waldeck-Rousseau, de president van de Kamer, de mi nisters en hunne diames begaven zich naar de offic.iee.le tribunes. De menigte juichte den Czaar en de Czarina luide toe. TOASTEN. Aan het dejeuner, na de revue, nam de President der Republiek, bij een indrukwekkende stilte het; woord. Hij zeide o. m. „Het verbond tusschen Rusland' en Frankrijk heeft tijd gehad om zijn karakter te versterken en vruchten te dragen. En waar nie mand twijfel koesteren kan aan het bij uitstek vredelievende denk beeld dat er het aanzijn aan schonk, daar zal ook niemand kunnen ont kennen, dat het heeft bijgedragen, op krachtige wijze, tot het behoud van het evenwicht tusschsen de Enropeesche mogendheden, een noodzakelijke voorwaarde voor een vrede, die om vruchtdragend1 te zijn niet onzeker en twijfelachtig zijn mocht." „Zij heeft zich ontwikkeld met de wapenen (beweging) en de quaesties die gerezen zijn hebben haar werkzaam gevonden en gereed haar eigen belangen te verbinden aan de algemeene belangen der wereld, maar tevens gematigd, om dat zij sterk is, en bij voorbaat ge wonnen voor de oplossing die dloor de rechtvaardigheid en de mensche- lijkbeid werd ingeboezemd. (Her nieuwde beweging.) Ten slótte dronk de president op d'en roem en liet geluk van den Czaar en Czarina en der geheele Keizerlijke familie en. op de wel vaart van Rusland, dein vriend en bondgenoot van Frankrijk. De muziek speelde nu liet Russische volkslied. De Czaar las daarop een antwoord' voor, waarini o. m. liet volgende gezegd werd! „De banden die onze landen ver eenigen zijn nogmaals versterkt en hebben een nieuwe wijding ont vangen, door de betuigingen van wederzijdische sympathio, die bier. met zooveel wol sprekendheid! zijn geuit, en die een zoo hartelijker)/ echo hebben gevonden in Rusland. (Beweging.) „Het innige bondgenootschap van tWee groote mogendheden-, bezield met de meest vredelievende bedoe lingen, en die, hoewiel zij hare rech-' ten weten te doen cerbiodigeau, geeau enkelen aanslag pogen te ondlenuer nuen op die van andoren, is een kostbaar element van geruststelling voor d'e geheele menschhaid. (Lei- vendige beweging.) „Ik drink op den voorspoed1 van Frankrijk, een bevriende en met ons verbonden natie, op hei. dappere le ger en op do prachtige vloot van Frankrijk. „Sta mij toe mijne dankbetuigin gen te hernieuwen, en mijn glas op te heffen te uwer cere I" Luide bravo's weerklonken. De muziek speelde de Marseil laise. ONDERSCHEIDINGEN. De Czaar schonk generaal Aru- dré, generaal Brugère, generaal Nc- grior en generaal Duchesne het grootkruis dor orde van St. Alexan der Newsky, aan de commandanten der legerkorpsen het grootkruis van den Witten Adelaar, aan de ge neraal s-d i visie-commandanten hei kruis van St. Anna, ie klasse, aan de brigadegeneraals het kruis van Stanislas 2de klasse, aan die corps- Feuilleton. Naar het Duitsch yan F. ARNEFELDT. 10) Dat is toch niet zoo, haastte John zich te zeggen. Er is niets ten zijnen nadcete aan te voeren, anders hadden mijn aanstaande schoonouders hem zeker niet uit- genoodigd. Nu, sedert Olivia, d'e vrouw van dokter Lamprecht, daar ook een woordje mee heeft in te bren gen, geschiedt daar veel wat anders achterwege zou zijn gebleven, schertste Langenbruch. Ik kan mij echter niet goed voorsteHen, dat de vreemdeling, alleen om de merkwaardigheden van Lübeck te bezichtigen, zich hier zoo terrg zOu ophouden. John verzekerde echter, dat Wil son hem voorkwam te ziin een wei nig beteekenend persoontje, dat van zijn vader een flink reisgeld had meegekregen om Europa eens te bezichtigen en zijn tijd nu zoo goed mogelijk en op zijn gemak wensch- te te bestoden. Het- is mogelijk, 't is mogelijk, antwoordde Langenbruch hierop verstrooid, terwijl hij in- gepeins verzonk. Doch zich met geweld aan die overpeinzingen ontrukkend, riep hij plotseling uitJohan na je moest mij eens mijn lieve lingslied voorzingen, wij hebben in langen tijd je stem niet gehoord. Dat zal ook jou goed dóen, wendde hij zich tot zijn vrouw, die met een zacht gesproken „ja" antwoordde. De zucht, die aan Johanna's borst ontsnapte terwijl zij de kaarsen van den vleugel aanstak en het in strument opende, vond Weerklank in- het hart der moeder. Na een kort preludium zong zij met zachte ge voelvolle stem het door Robert Schumann op muziek gebrachte lied „Frühli-ngsnacht" van Etohen- d'orff „Ueber'm Garten du-rch die Lüftie Hórt' ich Wandiervögel ziehn-, Das bede-utet Frühlingsdüfte. Un.ten fangt's schon au- zu blühn. Jauchzen mócht' ich, möchte wei- (nieiï. 1st mir's doch, als könnts nicht (sein Alte Wunder wieder sc-heinien Mil dem Mondesglanz herein. Und der Mond, die Sterne sagen's, Und inTraumen rauseht's der Hain, Und die Nachtigallen schlagen's Sie ist Dein, sie ist Dein" Het gezang was verstomd. De toehoorders waren geheel onder den indruk van de voorjaarsstem- ming, die er uit d'at liedje spreekt. Slechts in het hart die-r zangeres was het kil en koud, alle moed, alle hoop scheen haar tie hebben verla ten als een wijdie, eenzame, dor re, woeste vlakte breidde het leven zich voor haar uit. En in zulk een gemoedsstemming moest zij zingen-, het eene lied voor, het- andere na na het lievelingslied! van vader, dat van moeder en dian kwamen die va-n haar broeder en de tweelingen. I Hoe gaarne had zij het altijd gedaan, maar nu was haar d'e keel als het ware toege snoerd I Doch daar kwam de ver lossing De d:eur werd geopend en. de dienstmeid kondigde aan, dlat in de eetkamer de avondmaaltijd ge reed stond-. Zij kon den vleugel sluiten. Langenbruch hielp zijn vrouw van het rustbed opstaan. Hij gaf haar den arm- en geleidde haar met teed'ere zorgvuldigheid naar d'e aan d'e andere zijde van het huis gele gen eetkamer. De tweelingen volg den, terwijl John en- Johanna ach teraan kwamen. John drukte zijn zuster krachtig en deelnemend de hand. Haar stil verdriet deed den uiterlijk stroeven maar warm voe lenden jongen man pijnlijk aan. VIJFDE HOOFDSTUK. Na afloop van het souper had mevrouw Langenbruch zic-h in haar kamer teruggetrokken. Zij hield er van om, vóór zij zich in haar daaraan- grenzende slaapka mer ter ruste begaf, nog een uurtje lezend- in een leunstoel bij den haard door te brengen. Heden had zij haar man doo-r een welspreken- den handdruk te verstaan gegeven haar daarheen te vergezellen. Ik heb zooveel met je te be spreken, Robert, en hier kunnen we dat zoo ongestoord doen, ]>e- gon zij, nadat hij haar zorgzaam in haar stoel had toegedekt met de kens en kussens en zelf op een an deren had plaats'genomen. In de eerste plaats moet ik je eens vragenvoel je je werkelijk ge heel gezond Zij zag hem bezorgd aan. Hij lachte. Ik heb mij' nog nooit beter gevoeld, dat wil zeg gen, voegde hij er beperkend aan toe, het gaat mij natuurlijk zeer aan het hart, dat wij je zulk een langen tijd zullen moeten misseai. Dat is sedert vele jaren niet het ge val geweest. Zoolang wij in Lübeck zijn, niet meer, sprak zij. Er moest in dJe herinnering daaraan voor de beide echtelieden iets drukkends liggen-, wanit er on-tsto-nd een pijn lijke pauze en de een vermeed den ander aan te zien. Weder opziende vroeg mevrouw LangenbruchZou je mij niet kunnen vergezellen? Helaas niet lieve Ethel. Hoe gaarne ik het ook zou doen1, ik kan niet weg. Ik kom je terughalen en kom dan reeds eenige weken vóór je vertrek naar huis. Ja. ja, sprak zij. het is im mers alles reeds zoo afgesproken? Wij zijn het er toch ook over eens. niet waar, dat het noodig is d'at Johanna voor eenige maanden van hier gaat? vervolgde hij. Mevrouw Langenbruch zuchtte. Ik vrees, dat het niets zal hel pen, Robert. Hoe meen je dat? Zij zal niet. anders terugkeeren dan zij vertrokken is diep onge lukkig. Maar Ethelsprak hij onge duldig. Dat klinkt immers bij na alsof je mij een verwijt maakt. Handelen wij ook in dit opzicht niet eenstemmig? Zooals in alle dingen, beste man. antwoordde zij met een uit drukking van het volste vertrou wen, terwijl zij met haar hoofd) te gen zijn schouder legd'o. Maar het hart der moeder bloedt toch, als zij haar coed schoon kind zoo etil ziet lijden. Je overdrijft Ethel, zoo erg is het niet, bracht hij hiertegen in. Ik heb mijn hoop gesteld! op de nieuwe indrukken, en hot zou niet onmogelijk zijn, d'at zij ginds in'

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1