Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Dinsdag 21 September 1901 No* 5594 Hillegom. B. en W. hebben eene tweedaagsche collecte op Maandag 23 en Dinsdag 24 Sept. toegestaan ten behoeve van w&- duwen en weezen der niet meer in le ven zijnde leden der Nedl Ver. „Het Vaderland Getrouw", gevestigd te Haarlem. Zandvoort. Het badhuis voor minvermogenden zal Maandag 30 dezer voor dit seizoen gesloten worden. Het Oude mannen- en vrouwen-gast- huis, zeker bij ieder badgast bekend en zoo menigmaal door schilders op het doek gebracht, is zeker een der oudste, zoo niet het oudste huis in Zandvoort. Reeds eenige jaren werd het gebouw eenigszins bouwvallig en was dringend herstel noodig. Het bestuur heeft dan ook in dit jaar de artistieke voorgevel doen af breken en laten vervangen door een nieuwen. Wel is waar is die nieuw, maar geheel in den ouden stijl op getrokken. Het oude mannetje, met een pijp in den mond, staat weder bo ven op den trap-gevel. Gelukkig is dit zinnebeeld onbeschadigd daar weder gesteld en het geeft aan het gebouw voor een ieder onbekende dadelijk de strekking daarvan te kennen. Ook het inwendige van het gebouw heeft eenige verbeteringen ondergaan, zoodat het thans weder in een goeden staat verkeert en zeker noe- vele jaren ouden van dagen kan herbergen. Dit gebouw, zoovelen honderden jaren alhier bestaande, is voorzeker een be zoek waardig. De moeder van het huis is steeds bereid de geheele inrichting te laten zien en een ieder zal bii het verlaten van het huis kunnen getui gen, dat het een voortreffelijke inrich ting is en den stichters daarvan, hoewel sinds.honderden jaren gestorven, en waarvan de schilderijen op het Raad huis in de Raadzaal zijn geplaatst, komt een woord van hulde toe voor hunne menschlievendheid. Zeker heb ben zij niet kunnen denken bij de stichting, die in 1539 heeft plaats ge had, dat in de 20ste eeuw het gebouw nog steeds aan het doel zou beant woorden. Dat grootsche idéé moge ook in onzen tijd navolging, vinden. de jaren hoogere uitgaven niet kunnen uitblijven als gevolg van de „kostbare wettelijke maatregelen onder het vo rig ministerie tot stand gekomen". Dat zijn bepaaldelijk de „dure" regelingen voor lager onderwijs, leger en voor schotten aan stoomtrams zegt hot Hbld. Dat zijn dunkt ons zeer nuttige uitgaven in het belang van de geestelijke en stoffelijke ontwikkeling der natie, welke ook de nieuwe regee ring, blijkens de Troonrede, in zoo hooge mate zegt te willen behartigen. Uitgaven tevens grootendeels ook voor maatregelen die de productieve kracht der natie zullen versterken en tot ge leidelijke hoogere opbrengst der belas tingen zullen leiden. De minister Harte heeft dus een wel wat te donker gekleurde bril gebruikt bij het beschouwen van den financiee- len toestand door zijn voorganger ach tergelaten. Het blad hoopt dat dit kabinet bij zijn aftreden geen onbevredigendeu staat der financiën zal achterlaten. Aagald is n. Lisse. De surnumerair bij 's Rijks belas tingen B. van den Berg, wordt 30 Sept. a.s. belast met de waarneming van het vacante kantoor van ontvang alhier Haarlemmermeer. Door de bouwk. J. W. de Heij en Zn. te Hoofddorp is aangesteed: Het her bouwen der bouwschuur, behoorende bij Henris Hoeve, in Polder III onder Amsterdam. Ingekomen waren '17 biljetten. Het werk is gegund aan den heer A. den Ouden alhier, voor 5590. Halfweg. Zaterdagmorgen is de eerste scheeps lading beetwortelen aan de suikerfa briek aangekomen. Wat de bladen zeggen over de millioenenrede. De Nieuwe Rott. Co-uran schrijft achter haar uitvoerig overzicht van de meegedeelde cijfers: Aan het slot der millioenenrede doet de minister nu de mededeeling, dat reeds maatregelen in voorbereiding zijn om de inkomsten der schatkist te versterken. Het is daarbij echter niet alleen of hoofdzakelijk te doen om in 't geraamde tekort van een klein mil- lloen op de gewone uitgaven voor het. dienstjaar 1902 te voorzien. De minis ter van financiën voorziet voor de eerst volgende dienstjaren verhooging dei- uitgaven voor de behoeften van den dienst, en bovendien en hiervoor zal versterking der middelen wel het mee: noodig zijn moeten de gelden gevon- den worden voor de hervormingen op wetgevend gebied, die in de bedoeling der regeering liggen. Welke de maatregelen zijn, die voor bereid worden tot versterking van 's Rijks middelen, en die wegens den voor de totstandbrenging noodigen tijd op de uitkomsten van 1902 geen in vloed meer zullen hebben", is, nadat men den inhoud der Troonrede verno men heeft, voor niemand twijfelachtig meer. Evenmin, dat hiermede onze be- lastingpolitiek een richting uitgaat, die indruischt tegen hetgeen naar onze overtuiging het welbegrepen belang van land en volk medebrengt. Het Hbld. vindt het slot van de millioenenrede niet in overeenstem ming met wat er aan vooraf gaat. Al les luidt gunstig, tot op de raming voor 1902, maar dat valt bij nader inzien mee. Een tekort van 13 milioen! docli onder de uitgaven in begrepen 61/2 millioen welke aan België te be talen zijn voor de overgenomen spoor lijnen aan de grenzen, waarvoor de Exploitatie-Maatschappij ongeveer 3 pCt. rente vergoedt; ruim 3 millioen wegens spoorwegaanleg en den Maas mond, en dan ruim 1 millioen voor de staatexploitatie der steenkolen-mij nen in Limburg, waaruit belangrijke baten worden venvacht. Zoodat het eigenlijk geraamd tekort op de gewone middelen nog geen 3 millioen beloopt. Gewoonlijk wordt gelijk bedrag aange nomen als besparing op de geraamde uitgaven; maar al stelt men dit met den nieuwen minister, ook wegens waarschijnlijk suppletoir© aanvragen van uitgaven, op slechts 2 millioen. dan staan wij voor een tekort op paier van ongeveer 1 millioen. De minister zegt, dat in eerstvolgen- De N i e u w ei C t. vindt het ook met het oog op da beloofde wetten niet onbegrijpelijk, dat de minister van financiën zonder „berusting" het geraamd tekort beschouwt, en het blad vreest, dat 's ministers gevoel hem drij ven zal in een ongewenschte richting. Nu zal men wel hooren dat „de libera len" schuld hebben aan het groot totaal der geraamde uitgaven. Maar zegt bet- blad hierbij lette men dan ook op de vorige dienstjaren, van welker goede uitkomsten men een deel aan een gunstige conjunctuur of aan andere van menschelijk beleid onafhankelijke omstandigheden moge toeschrijven, doch die dan toch maar vielen onder liet bewind van een liberaal kabinet en het beheer van een vrijhandelsge- zinden minister van financiën. Ook het staatje van overschotten en tekor ten over het tijdvak 18921900 recht vaardigt het financieel beleid onder de drie laatste ministeries. Het is niet aangenaam voor den nieuwen bewindsman van financiën zoo besluit het blad dat hij zijn ministerieele carrière openen moet met een millioenenrede, welker raming van uitgaven f 167,233,180.90) ruim een millioen meer bedraagt dan het hoogste totaal, dat de Nederlandsche schatkist ooit te dragen had (in 1890 f 165,937,911.99 1/2, toen 401/2 millioen voor staatsspoorwegen werd uitgege ven). Dat deze katholieke minister nu juist van den Grand Central Beige en de Limburgsche mijnen zooveel last moet hebben! Maar uit het oog mag niet verloren worden, dat op zich zelf het geraamd tekort tot buitengewone maatregelen ter stijving van de schat kist niet wettigt. Van niet geringe be- teekenis is in dit opzicht, dat do om verschillende redenen voorzichtige mi nister niet geaarzeld heeft de middelen voor 1902 vier en een half millioen hoo- ger te ramen, de gewone middelen tot, een totaal van f 136,369,120 op f 3,965,365 hooger) dan voor 1901 was geschied en dat ondanks de sedert waargenomen iets tragere toevloeiing dier staatsinkomsten. Verrejweg het maakt en zich er wel voor zal wach ten, zijn vingers aan het heete ijzer te branden. Het blad doet verder uit komen, dat volgens d© troonrede do! betrekkingen met allo mogendheden „zeer vriendschappelijk zijn", dus ook met Engeland en ook met Portugal, dat door de quaestie-Pott een tijdlang de Hollanders zoo zeer in het harnas! gejaagd heeft. Zooals van een liberaal Duitsch blad te verwachten was, dat voor zijn eigen land te velde trekt tegen hooge inko mende rechten, wijst de schrijver op het gewichtige feit, dat het nieuwe protestantsch-ultra-montane Kabinet het principe liuldigf van verhoogde inkomende rechten en bescherming van den nationalen arbeid en deze principes ook in praktijk wil brengen, waarvoor de vroegere liberale regee ringen nimmer te vinden waren. Naar aanleiding van de zinsneden uit de troonrede, welke op de rechten der christelijke inlandsche bevolkte" en de plichten van Nederland betrek king hebben als christelijke natie je gens do inlandsche bewoners der Ko lonie. zegt de schrijver ten slotte: wan neer Multatuli nog leefde, zou hij in deze kwesties goede diensten kunnen bewijzen als „Sachverstandiger". De schrijver van Max Havelaar is te genwoordig geen onbekende meer in Duitsch land. De „National-Zeitung". welke niet schijnt te weten, dat het ministerie een sterke meerderheid achter zi :h heeft, acht het niet onwaarschijnlijk dat de regeering zich zelf een vroeg tijdig graf zal graven, wanneer 't een wetsvoorstel tot instelling van be schermende rechten in de Kamer brengt. Binnenland. leeuwendeel van deze verhoogde mjng. nl. 3 millioen, spruit voort het zijn s' ministers eigen woorden „uit de hoogere ramingen, die voor schier alle middelen konden worden aangenomen". De Duitsclie Pers over de Troonrede. Van onzen Berlijnschen corresp.) Berlijn, 19 Sept. 1901. In een uitvoerig telegram van Wolff's bureau bevatten de Berlijnsche morgenbladen een volledige ver taling van de troonrede, waarmede Koningin Wilhelmina Dinsdag de zit ting dier Staten-Gene raai opende. Zooals gewoonlijk hadden de meeste bladen het lange telegram woordelijk afgedrukt, donder er een beschouwing aan vast te knoopen. Door de bank acht men dergelijke politieke acties van een kleinen staat niet belangrijk "enoeg om er een arti kel aan te weiden. Enkele bladen, de liberale „Vossisclie Zeitung" en de „National Zeitung'" hebben echter ditmaal een uitzonde ring op den regel gemaakt en aan het telegram kleine commentaren toege voegd. Het „Kleine Journal" wijdt aan de troonrede zelfs een hoofdartikel, ge titeld: „Königin Wilhelmina und die Volksmoral" dat echter bezwaarlijk als een serieus stuk kan wprden op gevat. Na de gewone goedkoops compli menten aan het adres van de gracieu ze Koningin, doet de schrijver het te gen beter weten in voorkomen, alsof het staatsstuk geheel alleen van Haar uitgaat. De schrijver drijft den spot met de zinsneden uit de troonrede, waarin gewezen wordt op de plichten van Nederland als Christelijke mo gendheid jegens de christelijke inland sche bevolking en op de noodzakelijk heid om het Nederlandsche volk en het Indische leger op een hooger ze delijk peil te brengen. Volgens den schrijver roept de Koningin Haar volk toe: „Gij" Hollanders, doet boete en bekeert u, keert terug tot den vromen zin Uwer Vaderen en bouwt uw staats wezen op beslist christelijke grindsla- gen!" Van het begin tot het einde i: de troonrede, altijd volgens den ..pees- tigen" chroniqueur ééne doorgaande boetpredikatie, doch hij ia aan het einde van zijn artikel van gevoelen, dat de zedepreek zeker wel goed ge meend is, doch te Iaat komt. ..Wie on ze lieve neven aan de monden van den Rijn nader heeft leeren kennen, zol weten, dat aan de Hollanders niet veel meer valt te veranderen en te hekto ren. Voor een Hollander gaat er niets en niemand boven zijn persoonlijk ..Be hagen", zelfs niet zijn jonge lieb-jns- ürdige Königin." Zooals men ziet raillerie van a tot z. De „Vossische Zeitung" blijkt beter op de hoogte te zijn van de Holland- sche politiek toestanden. Zij consta teert allereerst en legt hierop een grooten nadruk, dat de troonrede met geen enkel woord van den oorlog in Zuid-Afrika gewag maakt, waaruit valt af te leiden, dat het orthodoxe ministerie-Kuyper de hoop der harf.s- Het weder-Antwoord der Koningin op het Adres van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, iter beantwoording van de Troonrede, op den 20sten Sep tember 1901, luidt: Mijne Heeren! Het is Mij aangenaam van de Eer ste Kamer te vernemen dat zij met be langstelling de toezegging ontving van vele en gewichtige wetsontwerpen en bereid is om mede te werken tot alles wat strekken kan tot heil van Land en Volk. Ik verzoek U, Mijne Heeren! aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mij nen dank ovor te brengen voor Haar Adres en Antwoord. Uit de Staatscourant. Kon, besluiten. Benoemd tot verte genwoordiger der Regeering op het tweede intern, congres van feneeshee- ren verbonden aan levensverzekerings maatschappijen te Amsterdam, dr. J. Coert, arts, adviseur der Eerste Neder landsche te 's-Gravenhage. Aangewezen als afgevaardigde voor Nederland in het comité der Internati onale pour Protection léeale des Tra- vailleurs, A. S. Talma, Tweede Ka merlid. ruim 25.000 verzanden. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk. Ton ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven EEN ADRESBOEK VOOR MUSICL Geachte Redactie. Vergun mij langs dezen w< verzoek te richten tot bestuurderen van Zangvereenigingen, Mannenkoren en Muziekgezelschappen in den lande. Bezig zijnde met de samenstelling van een Adresboek voor Musici voor 1902, blijkt mij de van verschillende zijde geuite behoefte aan de juiste adressen en de samenstelling van de in ons land bestaande Zangvereeni gingen. Mannenkoren en Muziekgezel schappen. Ten einde in bedoeld adresboek in die behoefte te kunnen voorzien, zou ik bestuurderen van die colleges be leefd willen uitnoodigen mij ten spoe digste opgave te willen verstrekken van: den naam hunner vereeniging, den directeur, het aantal leden en de bestuurders, benevens het locaal waar de repetitiën worden gehouden. Met deze opgaven zouden zij niet alleen- mij, maar allen verplichten, voor wie een volledige opgave van tijd tot tijd dienstig is of kan zijn. Hoogachtend, uw dw. W. STUMPFF Jr. „De Algemeene Muziekhandel' Spui 2. Amsterdam, Sept. 1901. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Het lijstje der consuls N. V. B. en dat der scheidsrechters N. V. B. be vatten thans respectievelijk 43 en 104 namen. De 21ste algemeene vergadering van de Nationale Christen-geheelonthou-| ders-vereoniging zal dit jaar worden gehouden te Utrecht op Woensdag 9 en Donderdag 10 October. Antirev. Kamerclub. De club van anti-revolutionaire Ka merleden heeft zich opnieuw geconsti tueerd en tot bestuursleden gekozen die heeren J. van Alphen, voorzitter, J. H. de Waal Malefijt, 2e voorzitter, jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, penningmeester, Joh. Karp, secretaris, mr. H. A. van de Velde, 2e secr&taris. Academische Examens. Utrecht. Theor. geneesk. ex. de hh. T. T. Staal, D. Herderschee, P. Geer- ke, H. W. Soutendijk, H. L. V. Beu- sekom en A. A. de Rooy; le natuurk. ex. de hh. A. Verdam en A. J. Kroon. De Beker. In het reglement voor de Nederland sche bekerwedstrijden is een belang rijke wijziging aangebracht. De deel nemende vereenigingen zullen thans naar de aardrijkskundige liggintr ha- rer vestigingsplaatsen worden verdeeld in twee districten. In ieder district zullen de vereeni gingen, de wedstrijden bij loting aan te wijzen, spelen, totdat er slechts 4 zijn overgebleven. Deze laatste acht vereenigingen spelen vervolgens op de zelfde wijze, de districten echter niet meer in aanmerking genomen, totdat de winner van den beker overblijft. De inschrijving voor de bekerwed strijden zal tevens worden opengesteld voor tweede elftallen van toegetreden vereenigingen. Rechtszaken. De paardenstaartensiiijder. VrijdJag stond C. F. A. F. Hei- nisch, een 3i-jarig Duitsch er, van beroep slager-, terecht voor de Am- sterdamsche Rechtbank. (Door plaatsgebrek werd' dit ver slag tot heden uitgesteld'.) Hem wend bij dagvaarding ten laste gelegd' djati hij in den nacht van. 23 op 24 Augustus bij Sloter- dijkermeer van drie paarden, een stuk van den staart heeft afgesne den en deze stukken zich heeft toe geëigend. De bekl. bekende vol mondig. Eenigeui tijd geleden' was hij uit Duitsch land gekomen, had getracht hier werk te krijgen, wa» hem niet gelukt is. Hij kwam daar na op de gedachte om paarden d? sfcaarten af te snijden en het haar te verkoopen bij Benavente in de Warmoesstraat, om op die manier aan geld te komen. Zoo hadl hij ir. de omstreken van Amsterdam al een tiental paarden onder hand© genomen, en begaf zich in de nacht van 23 op 24 Aug. naar Slo terdijk. Op twee verschillende wei landen sneed hij dlrie paarden dc-n staart af, en juist was hij gereed, toen hij gesnapt werd door dten knecht van den boer op wiens grond hij was. De beklaagde zette het op een loo- pen. de knecht r.iep „houdt hein" en een wilde jacht over weila/n den en sloten begon-, met het gevolg dat de staartendief gegrepen werd. Het afsnijden der staarten was geschied met veel verstand van za ken. Den paarden werd geen pijn gedaan, daar het zoogenaamde „le ven" niet was aangeraakt. De borstelfabrikant Benavente betaalde 60 k 85 cent voor één pond paardehaar. De arrestatie had op een eenigs zins zonderlinge manier plaats. Do boeren pakten den beklaagde beet, banden hem. Legden hem op een kar, en reden zóó met het vrachtje naar den gemeente-veldwachter. Het- O. M. waargenomen dloor mr. Van Dam, verheugt zich met de boeren, dat de dader van dit ergerlijk misdrijf eindelijk terecht staat. Het O. M. requireordl© een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar. De heer dr. A. W. Nieuwenhuia, de bekende Borneo-reiziger, gaat voor herstel van gezondheid voor geruimen tijd naar Zwitserland. Ook terug. Was sergeant Le Rutte en ook sedert enkele dagen korporaal Simons, beiden tegelijk met korporaal Baije uit Geer- truidenberg gedeserteerd met het doel zich bij de strijdende Boeren in Zuid- Afrika te voegen, reeds teruggekeerd, na te hebben ondervonden dat hun voornemen onuitvoerbaar was, thans is ook laatstgenoemde weer in 't land aangekomen en heeft hij zich ter be schikking van de militaire autoriteit gesteld, zoodat hij voor den krijgsraad zal hebben terecht te staan. Voor de Boerenvrouwen -kinderen. en De commissie, die namens het Ghr. N. Boenen-Comité belast is met de zorg voor do vrouwen en kinderen in de kampen-, heeft tot op heden f 26.198 mogen ontvan gen. Zij lieeft daarvan aan dekens en vracht voor goederen f 4000 uitge trokken, welk bedrag bijna be steed is. Aan wekelijksche stortingen bij de Ned. Bank- en Gredietvereeni ging te Amsterdam, heeft zij uilige geven Voor Krugorsdorp, 325 pd. st. de commissie aldaar, uit 24 perso nen bestaande, zorgt in die laatste weken ook voor de overbrenging van gelden naar Klerksdorp en Pot- chefstroom voor Johannesburg 275 pd'. st.voor Middelburg 225 pd.. voor Volksrust 186 pd. st. voor Standerton 175 pd. st.voor Pieter Mari-tzburg 200 pd. st. voor Pretoria 220 pd. st.voor Potchef- stroom 160 pd'. st.voor Bathulie 10 pd. st. Samen 1776 pd- st. Spoedige hulp was noodig. Van daar dat men zich beijverd' heeft het ontvangen© steeds zoodra moge lijk zijne bestemming te doen be-i Paarden. Meeting te Bergen op 20 October. Men schrijft ons: Ook daartoe aangezocht door vele eigenaars en sportliefhebbers, heeft de „Kennemer Sportclub", alhier, be sloten op Zondag, 20 October, op de baan te Bergen nog een meeting te geven. Op het programma, dat hier onder volgt, komt ook een nummer voor de korte" baan voor, en wel op 600 Meter. Elk paard behoeft in dit nummer slechts één rit van zijn tegen partij te winnen, daar het bestuur van genoemde vereeniging van meening is, dat de deelneming ook van buiten- landsche paarden, hieraan zeer groot zal zijn. Bij de groote liefhebberij, die in Noord-Holland nog steeds voor draven op de korte baan bestaat, zal die verwachting wel niet worden be schaamd. Verder zal men op het pro gramma vinden een harddraverij-num mer op de lange baan voor poney's (wellicht komt er nog een over hin dernissen bij). Een dergelijk nummer vond elders reeds veel bijval en zal dan ook hier zeker de aandacht trek ken. Er is voor dezen meeting slechts één toegangsprijs en wel voor heeren f 1.en voor dames en kinderen f 0.50. Alleen tot het paddock wordt toegang verleend. Als het weder eenigszins medewerkt, kan het onge twijfeld nog een hoogst belangwek kende dag worden. Zooals onder staand blijkt, vangt de harddraverij precies te half één uur aan en volgen de andere nummers te 2, half 3. half 4en 4 uur, zoodat te half vijf de meeting is afgeloopen. Half één uur. Harddraverij korte baan 600 M. Elk paard behoeft van zijne tegenpartij slechts éénmaal te winnen. Prijzen f 250, 100, f 75. 25. Inleg f 10. 2 uur. N a j a a r s-p r ij s. Harddra verij. Handicap voor driejarige paar den. Minimum-afstand 2000 M. maxi mum 2200 M. Prijzen f 200, f 100, f 75, f 25. Inleg f 10. Half 3 uur. Harddraverij. Handicap voor hitten, niet hooger dan 1.45, aan gespannen. Minimum-afstand 2000 M. Verplichtend in kostuum te rijden, Prijzen f 60, f 30, f 10. Inleg f 5. 3 uur. B e r g e r-p r ij s. Handicap 2e en 3e klasse voor paarden die niet snel ler geacht worden dan 1.50. Afstand 2000 M. Prijzen f 200, f 75, 50, f 25. Inleg f 10. Half 4 uur. Wedren. Handicap voor hitten, minimum afstand 1300 M. Ver plichtend in kostuum te rijden. Prijzen f 60, f 3D, f 10. Inleg f 5. 4 uur. O c t o b e r-p r ij s. Handicap le en 2e klasse voor alle paarden. Als minste snelheid zal 1.49 aangenomen worden. Minimum-afstand 3200 M. Prijzen f 300, 100, f 25. Inleg f 15. Aangifte voor de korte baan 10 Oct. a.s., bij den secretaris van den Ken- nemer Sportclub. A. de Vries, de ove rige nummers 2 October. Gemengd Nieuws. De torpedojager die verging. Over het ontzettende ongeluk met den Engelschen torpedo-vernieler Co bra ia de Noordzee, deelt een der ge redden het volgende mede: De Cobra was naar Portsmouth op weg van de Tyne; zij had behalve de bemanning 21 opzichters, werklieden, enz. van een paar scheepstimmerwer ven aan boord; allen bijeengenomen ongeveer 80 man. Dinsdagavond, al dadelijk na het vertrek, had men zeer ruw weer, dat den heelen nacht aan hield. Woensdagmorgen, om half acht ging ik naar boven; de zee was bui tengewoon ruw, en het schip rolde zwaar, een oogenblik later stootte het op een klip (een van de Gudgeoiwot- sen) en dadelijk braken de golven er over heen. Allen vlogen naar het dek, de mannen die in kooi lagen, hadden geen tijd om zich te kleedcn. Terwijl de zeeën over do voorplecht sloe -«n duurde het niet lang of het schte brak middendoor. Iemand, ik weet niet wie. gaf last, de booten uit te zetten, maar daar was ik al mee begonnen. Er wa ren een groote boot en een jol aan boord; ik geloof echter dat de groote boot dadelijk weggespoeld werd toen ze te water werd gelaten (ze is inder daad later, onderstboven, komen aan drijven). De drie sainenvouvvbaro boo ten, die er nog waren, gaven te veel last, ik weet niet of ze uitgezet zijn. Ik zelf sneed de jol los, en daar de ach terste helft van het schip reeds begor. te hellen, werd het mij duidelijk dat men er niet op kon blijven; wij lieten de boot zoo spoedig mogelijk te water. Verscheiden mannen sprongen er da delijk in, en het -rootste deel van de bemanning deed reddinggordels om sprong in zee, uit vrees van in de kolk van het zinkende schip meegesleurd te woi'den, en ook uit vrees voor het springen van de ketels, dat ieder oo genblik kon gebeuren. Toen bleven een aantal menschen tot het laatst aan boord. Het uitzetten van de boot ging zeer vlug, en er zullen geen vijf minuten verloopen zijn voordat wij op behoorlijken afstand van het schip en het wrakhout erekomen waren. Wij heschen nog een paar man binnen boord en waren nu met ons negenen; het laaist had Percy zich 1 ons ge voegd. Drie mannen klampten zich 3 uren lang aan de boot vast. eerst toen durfden wij hen naar binnen trekken, want de zee was zoo ruw dat wij ie der oogc-nblik moesten vreezen, door den te zwaren last om te slaan; de jol was slechts voor aclit man ge bouwd. Ik had echter al wat te missen was. overhoord geworpen, zoodat wij niets overhielden dan twee riemen en twee wrïkkers. Toen ik het schip voor het laaist zag, lag het dek van het achiersto deel gelijk met het water. en de voorste helft stond recht overeind; Wij roeiden den heelen dag door. zon der veel vooruit te komen omdat wij telkens moesten manoeuvreeren, uit vrees van omslaan. Ik trachtte, in den gewonen weg van de stoomboot©» te komen, en om de aandacht te trekken, maakte ik een lap vast aan een recht op gestoken bootshaak, maar ver scheiden scEepen gingen voorbij zon der ons op te merken: •-.Tst toen wij tien uren in de open boot vertoefd had den werdjjn wij opgenomen door de Hartingto». Vermoedelijk zijn behalve de man nen die dpor deze stoomboot gered werden, alle opvarenden van de Cobra omgekomen. De Cobra was een zuster schip van de Viper, die onlang tij dens de manoeuvres in het Kanaal ver ongelukte; zij had turbine-machines van Parsons en wnterpijpketels naar het gewijzigde Yarrow-tyr»- van Hawthorn, Leslie en Co. De twee cent- ge turbinebooten die de Britsche ma rine bezat, zijn nu beide verongelukt. Spoorwegongeluk. Reuter seint uit Boekarest d.d 20 Sept. Een exprestrein. komende van Ver- ciorono is bij Palota gederailleerd. Een met petroleum beladen trein reed er v°'sde een geweldige ont ploffing, de wagens geraakten in brand. Er zijn 8 dooden en verschei den gewonden. De Berlijnsche melk- verkoopers. In een vergadering van de agra nsche Milch-oe.nt.rale hebben de le- d©o van dezo coöperatieve vereeni. ging mot algemeene stemmen do oorlogsverklaring goedgekeurd die het bestuur aan die Berlijnsche meJkverkoopers had gericht. Men weet dat de agrariërs 13$ pf. voor den liter melk van de slijters ver langen, terwijl d© melksij-ters maai 11$ pf. wilen geven. De Milch-cen- trale heeft nu te Berlijn een groote melkerij gebouwd en alle leden van cïo vereeniging hebben zich verbonden om, zoolang de melkoor- log duurt, geen melk te Berlijn ta leveren. De bestuurders van do Centrale maken zich sterk, dab do slijters op den duur hun melk niet "an ver af zullen kunnen krijgen n dat ziï zich daarom bij de edschen van die agrariërs zullen moeten neerleggen. De slijters zeg gen daarentegen dat zij hun maat regelen, al hebben genomen, om zich van melk te voorzien en dat zij hun zaak op den ouden voet voortzetten. Dat d'c Milch-centirale den strijc- met alle kracht zal voeren/, blijkt uit het dreigement van een agra risch spreker dat. als de melkslij- tors voor 15 October niet hebben, toegegeven, de Centrale op dien dag 300 melkwinkels te Berlijn za; openen. De winkeliers zien dten strijdl tus- schen producenten en handelaars aan met het onaangename gevoel dlat zij ten slotte wel d'c oorlogskos ten te dragen zullen krijgen. Een zegepraal van d'e Centrale zou in elk geval een verhooging van dien mlekprijs ten gevolge hebben, en om deze reden zal 't publiek waar schijnlijk bij de slijters melk blij ven koopen, zooang zij die nog kunnen leveren. Maar als hun mielk gedaan raakt, zouden de Bierlijners vanzelf naar de winkels van de Centrale moeten loopen en de ne derlaag van de slijters een uitge maakte zaak zijn. Een ontploffing. Een lievige ontploffing had Dinsdag to Berlijn plaats in. de fabriek van clec- tvische toestellen der „Deutsche Unon" In de kelders geraakte houtwol in brand, en toen de vlammen in aanra king kwamen met een ontplofbare stof, volgde een ontploffing. Onmid dellijk waren een aantal brandspuiten ter plaatse; er moest vooral gepoogd worden een grooten ijzeren ballon met benzine, die door de vlammen reeds sterk verhit was, uit de kelders te ha len. Met groote moeite gelukte dit, en toen de ballon op straat was, werd er een masos water over heen gestort. Om dc suellere ontlading van het ben- zinegas to bevorderen, werd toen de ballon geopend; met een armdikken straal spoot de benzine meters hoog. Plotseling begon die geheele benzine fontein te branden. Bliksemsnelle vlammen sloegen 20 Meter hoog langs do gevels, en over de geheele lengte stond de straat plotseling in brand, wat een ware paniek veroorzaakte zoo wel onder de brandweermannen als onder het publick. De paarden der brandweer konden slechts met moeite uit de gevaarlijke nabijheid der bran dende benzine worden gebracht. Zoo groot was de hitte, dat de vlammen van de straat uit in een winkel de gordij nen deden ontbranden. Eindelijk gelukte het der brandweei do vuurzee te blusschen; eenige brand weerheden moesten echter deerlijk ge brand naar het ongevallen-station ver voerd worden. Op naar de Zuidpool. Een Zweedsche Zuidpool-expeditie zal onder leiding van Otto von Nor- denskjöid, een neef van den bekenden reiziger. 1 October naar Vuurland ver trokken op liet poolschip ..Antarctic, dat nu nog voor opmetingen bij Spits bergen dienst doet. Als de winter intreedt gaat de heer Nordenskjöld met vijf man aan land om te overwinteren en keert het schip naar Vuurland terug. Met de Duitsclie en Engelsche Zuidpoolexpedities is af spraak gemaakt dat de eersten het ge bied ten zuiden van den Indischen. de Engelschen dat het meest nabi> den Stillen, en de Zweden dat ten zuiden van den Atlantischen Oceaan zullen onderzoeken. Telografeeren zonder kabel. De „Figaro" heeft voor 't eerst bij de vlootrevue van Duinkerken een verslag weten te krijgen door middel van de „telegraaf zander draad". Van de groote mailboot Gascogne", welko de directie voor hare genoodigdan had afgehuurd, zijn oj) 300 meters afstand van Duinkerken door den Parijschen electricien Popp een aantal berich ten omtrent de vloolmanoeuvres enz. naar het dorpje bij Duinker ken overgeseind, van waar de ge wone telegraaf ze naar Parijs sein de. Ook een d'er verslaggevers, die aan boord was. zond aldus eenige uitvoerige verslagen aan zijn blad.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5