beid neergelegd wegens meeningsge-1 schillen over de dienstregeling met de directie. Van de dagelijks op deze lijnen loopende 72 personentreinen konden slechts drie rijden, geleid door ingenieurs en klerken. Wetenschap. Oogontsteking van pas geborenen. Prof. Herm. Cohn, te Breslau, heeft een onderzoek ingesteld naar het aan tal blinden, in de blindengestichten opgenomen, en bij wie blindheid ver oorzaakt werd door oogontsteking der pasgeborenen en hij heeft dit aantal vergeleken met dat van 5 jaren gele den. In Duitschlaud kwamen op 2116 blinden er 428 voor tengevolge dier oogziekte of 20 pet., dezelfde verhou ding als tin 1895; in Oostenrijk 140 on 6-46 of 20 pet, evenals in 1895, in Zwit serland 32 op 113 of 28 pet., in 1895 20 pet., hierbij moet worden opge merkt dat vele gevallen voorkwamen bij vreemdelingen; Nederland (Am sterdam) van 90 blinden 9 of 10 pet., tegen 19 pet. in 1895. Gelijkgebleven in Duitschland en Oostenrijk, is dus de verhouding in Zwitserland met 10 pet. toegenomen, te Amsterdam met 9 pet. afgenomen. Wanneer men de verhouding neemt van het aantal blinde kinderen bene den de 10 jaren tot de blind gewor- denen tengevolge van oogontsteking der pasgeborenen, blijkt dat deze be draagt in Duitschland 31, in Oosten rijk 27, jn Zwitserland 27 en in Am sterdam 16 pet.. In 1895 was dit 21 pet. Prof. Cohn kan dan ook niet in stemmen met de schrijvers, die zoo vurig den lof zingen van den vooruit gang der hygiëne op maatschappelijk gebied. (Wiener Med. Wochenschr.) Een groot kwaad voor kinderen. Dat alcohol voor kinderen nadeelig is aldus do Huisvrouw daarover bestaat onder de geneeskundigen en hygiënisten wel geen strijd meer. Toch is het in vele gezinnen nog gebruik, dat ook aan kinderen bij zekere gele genheden of zelfs geregeld hetzij bij den maaltijd, of op andere tijd stippen van den dag bier of wijn gegeven wordt. Niet zelden geeft men hun bier of wijn. in de meening dat zij daardoor gezonder en sterker zullen worden. Zelfs gebeurt het, dat men zuigelin gen daarvoor niet spaart en in hunne melk een scheutje cognac of wijn doet, denkende dat men daarmee een goed werk doet. Niet enkel onder de lagere en onwe tende klassen vindt men de gewoon ten om bij feestelijke gelegenheden de kinderen te laten meeproeven, hetzij van likeur of advocaat, hetzij van port, sherry of dergelijke. Als men al niet heelemaal onverschillig is voor het kwaad, dat men daarmede den kinderen aandoet, dan stelt men zich zelf gerust met de gedachte, dat ,,een beetje niet hinderen zal." Dat alles is in hooge mate af te keuren. Kinderen mogen in het ge heel geen alcohol gebruiken, ook niet in den vorm van bier of wijn. De gevolgen van rechtstreeksch alcoholgebruik bii zuigelingen ziin meestal krampen, maar ook in direct toegevoerd, werkt alcohol op zuigelingen zeer schadelijk. De beroemde arts prof. dr. Moritz Schmidt te Frankfort schreef: ,,Toen ik in het jaar 1862 mijne practijk aan ving, was het in vele families gebrui kelijk. aan de kinderen, om ze recht Sterk te maken, reeds in het tweede levensjaar wijn te geven. Toen zich mijne practijk in de families meer Uitbreidde, besloot ik eens kalm na te gaan, of de alcohol voordeelig voor de kinderen was of niet. Ik kon mij echter zeer spoedig overtuigen, dat gewoonlijk het tegenovergestelde van fle beoogde werking ontstond. Alco hol-genietende kinderen waren in geen enkel opzicht gezonder dan de ande ren. Integendeel bevond ik, dat zij meer vatbaar waren voor verkoudhe den, en bij twee uit zeer gezonde fa milie afkomstige, in zeer goede om standigheden levende kinderen was ik genoodzaakt hen wegens zwakte en bloedarmoede naar eene badplaats te zenden. Na eenige jaren van uitge breide practijk in families kwam ik tr infl. aan de ouders rechtstreeksch Ofschoon het tegen den mi (Mag liep brak er geen enkele zonne straal door de dichte wolken, zelfs geen zwak schijnsel duidde die plaats aan op welke hoogte de zon zich op dat uur aan dtan hemel be vond. Een veelstemmig krassend ge luid verbrak plotseling de onaan- (rename stilte in de natuur. Door die voetstappen van. die berde wan delaars opgeschrikt, vloog met rui- echendcn vleugelslag een troep kraaien op- De jonge boschwachter, die zijn mot moeite voortschrijdenden met gezel reeds een poes van terzijde had aangezien, sprak eindelijk, staan blijvend Laat ons hier eens even uitblazen, rnr. Wilson, cTe tocht schijnt u moeilijk te val len. Ik heb heb u immers direct gezegd, het zou heden, niiet best gaan. wij moesten dén tocht dunkt mij op een anderen d&g herhalen, Ik heb geen tijd om te wach ten, en het loopan vermoedt mij in 't geheel iuiet, antwoordde de ant- Icier kortaf en om aan zijn woonden kracht bij te zetten, verhaastte hij zijn schreden. Bovendien1, wat weet gij van de vermoeienissen den raad te geven hunne kinderen al cohol tc onthouden, en de kinderen bevonden zicb zeer goed daarbij." Men weet hoe de menschen aan de meening gekomen zijn, dat de alco hol eene versterkende werking zou uitoefenen. Velen namelijk hebben aan zich zeiven waargenomen, dat na een borrel of een glas wijn de arbeid gemakkelijker valt. Het is echter we tenschappelijk vastgesteld en ook in het dagelijksch leven kan men dit waarnemen dat op de schijnbaar snelle opwekking van kracht, welke het gebruik van alcohol meebrengt, heel spoedig eene veel grootcre ver slapping volgt. Dit is reeds zoo dik wijls gezegd, dat het eigenlijk over bodig is het nog eens te herhalen. Wat werkelijke kracht voortbrengt, is: goe de voeding en voldoende rust. Daar voor zorge men bij kinderen, in plaats van hen met alcohol te vergiftigen. De alcohol is een vergift voor herse nen en zenuwen, dat bij kinderen nog veel nadeeliger werkt dan bij volwas senen. Prof. Demme maakt melding van een driejarig kind, dat na het. ge bruik van 75 gram alcohol, als artse nij voorgeschreven, stierf. In den vroegen kinderleeftijd, waarin de ele menten, waaruit de hersenen zijn sa mengesteld, nog in den staat van ont wikkeling zijn, werken zelfs de klein ste hoeveeheden alcohol in de dran ken schadelijk. Met de waarnemingen der artsen stemmen die der opvoedkundigen overeen. Rector Bartholomaus te Hamm zegt: ,,De gevolgen van het gebruik zijn aan schoolkinderen spoe dig waar te nemen; geestelijke afmat ting. lusteloosheid voor den arbeid, gebrek aan belangstelling en opmerk zaamheid, enz. Opmerkzame onder wijzers doen in dit opzicht dikwijls zeer treurige ervaringen op." Prof. dr. Paulsen te Berlijn oordeelt: „Wilt gij uwe kinderen kinderlijk houden, geef hun dan melk te drin ken; wilt gij opgewonden, neuswijze, vroegrijpe en vroeg afgeleefde, jonge grijsaards, geeft hun dan spirituosa." Een andere paedagoog, prof. dr. Rein te Jena schrijft: ,,In een nerveus tijd vak kan het boven alles niet genoeg ingescherpt worden, dat de voorhan den aanleg tot nervositeit niet alleen niet in onze jeugd door regelmatig ge bruik van alcohol teruggedrongen wordt, maar eerst recht teweegge bracht wordt. Wat met name door het overmatig gebruik van bier in de jeugd, voor ons volk verloren gaat aan geestelijke kracht en werkzaamheid, is niet te zeggen." Ernstig bovenal luidt het woord van den directeur van liet krankzinnigen gesticht te Heidelberg, prof. dr. Von Krüpelin: „Het meest echter verwoest de alcohol het zenuwstelsel der kin deren. Wij weten toch tegenwoordig, dat er geen zekerder middel is om idioten voort te brengen, dan het aan houdend toedienen van alcohol." INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Gemengd Nieuws. Een list. Een verhaaltje omtrent de reis van den Duitschen Kroonprins naar Enge land wordt in de mondaine wereld ver teld of het waarheid1 behelst is nog d'e vraag. De trein, waarin de Kroon- prins zat, werd lang, vóór deze ver- waaraan ik °woon ben. De boschwacbtej* haalde de schouders op en wierp een spotten- d'en blik on de voor dezen tocht zeldzaam eigenaardig uitgedostien Amerikaan. Deze sprak echter op zijn mantel wijzend, op onverschil ligen toonGummi, niets dam gummi, er kan geen druppel wa ter doorheen dringen. Nu, u moet natuurlijk zelf we ten wat u uit kunt houden, ant woordde de boschwachter. U hebt er dus nog altijd niet genoeg van? O neen, volstrekt niet, verze kerde Wilson, integendeel ik vind zoo'n tochtje zeer interessant. Verschil van smaak, bromde d'e bosehwaohtar binnensmonds terwijl hij bij zichzelf die opmer king maakte d&t de dwaze inval len van de Engelschen,, waarvan men zooveel staaltjes weet te ver tellen, toch nog verre, door die van dezen Amerikaan; werden over troffen. Mr. Ralph Wilson scheen zijn zucht tot westen niet alleen te wil len bevredigen in de stad Lübeck alleen-, maar die ook uit te breidien tot d'e omgeving. Hij was al 's mor gens met een der eerste treinen van wacht werd, op het station gesigna leerd. De stationschef seinde daarom snel een boodschap naar het paleis. Lord Lonsdale, die zag, dat hij onmo gelijk het station kon bereiken, door den zenuwachtigen beambte aangege ven, was eerst radeloos; daarop ech ter herstelde hij zich en seinde terug: „Breng den trein op een zijspoor een gelukkige inval, die onmiddellijk opgevolgd werd. De niets kwaads vermoedende kroon prins werd van het eene zijspoor on het andere geschoven en reed eerst het nette, kleine station binnen toen de diligence uit Lowther met zijne be roemde postiljons en vóórriiders buiten vóórreed terwijl Lord Lonsdale rustig op het stations-emplacement wachtte, alsof hij reeds lanc">« tijd daar was. De prins bemerkte niets van dezen goedbedoelden kleinen list. Zwemmende o ver den Niagara Weder heeft een vrouw het stoutmoe dige plan opgevat de watervallen van den Niagara over te zwemmen. Miss Com Beckwith, die zich op de tentoon stelling te Buffalo als een uitstekend zwemster doet kennen, heeft verklaat d 25 September de watervallen van de .Niagara zwemmende over te zullen trekken. Men zal zich herinneren, dat kapi tein Webb bij een dergelijke po_ omkwam. Miss Beckwith beweert ech ter, zeker te zijn, dat zij zal slagen, daar zij sedert lang de gevaren, waat- aan zij zich blootstelt, bestudeert, en hot middel meent gevonden te hebben om zc te ontwijken. Een opzienbarend toilet. Barrevoets en met 'n hoogeni hoed op over straat te loopen is onheb belijk. Aldus heeft 13 dezer in der de instantie de Strafkamer te El be rf-eld beslist. In een gezelschap van aanhan gers van de natuurlijke levens- en geneeswijze te Solingen sprak men op zekeren avond; ook over het nut van barrevoets te loopen-. Daarbij kwam het tusschen dien koopman Rudolf Beck en anderen tot een weddenschap, of Beek op een voor middag barrevoets en met een heo- gen hoed op door verscheidene stra ten zou loopen. Beck deed dat op zekeren dag, doch had reeds na weinige oogenblikkeni een troep kinderen achter zich, die hem joe lend en schreeuwend tot aan het doel zijner wandeling, eeni wedde achterna liepen. Maar ook de poli tie verscheen, zag in dien optocht onhebbelijkheid en zond Beek een boetebrief van 30 Mark. Beek betaalde niet, drong op een gerechtelijke uitspraak aan en werd door het Sehepengerecht te Solin gen vrijgesproken. Tegen dit vonnis kwam het open baar ministerie in hooger beroep-. De Strafkamer kwam tot het be sluit, dat Bec-k de orde op de open bare straat verstoord, opzien ge wekt en het publiek lastig gevallen had en veroordeelde hem tot 10 Mark boete. Beek gaat weer in hooger be roep- Een maatschappelijk infor matie-bureau. Bij het bespreken van de midde len om den maatschappelijken ach teruitgang van G'FOol-Bri tannite gen te houden heeft een schrijver in de „Contemporary Review" van Augustus een plan geopperd, niet ongelijk aan het plan voor een bu reau voor bandielsinformatiën, dat de Ned. Maatschappij t. b. v. Nij verheid tracht te stichten]. De schrijver acht die- maatschap pelijke inlichtingen op dit oogen- blik geheel onvoldoende voor onze behoeften. Hij wenscht daarom, dat voor vrijwillige bijdragen van alle bedrijven in GrootrBritannië een Economie Intelligence Society onder toezicht van- die bedrijven zal wonden gesticht, die hand in hiand zo-u werken meit het ministerie van- Handel. Onder meer zou deze stich ting kunnen dienen om den tegen- woordigen consulairen dienst te hervormen. Doel zou zijn:' lo. Den consulairen- dienst te her vormen en te voorzien van een korps bekwame ambtenaren, die in last zouden, hebben, op gezette tijdien, en wanneer zulks verlangd word', d'e inlichtingen, die verschil lende bedrijven noodig hebben, te verschaffen de lijn LübeckBuchen tot d'e dichtst bijgelegen halte gespoord, van waaruit hij in eenige minuten het dooi* den boschwachter Schad- ler bewoonde kleine huisje, d'at aan den zoom van het Lau-erbosch ge legen was, kon bereiken. Hij had den boschwachter tot diens niet ge ringe verbazing uitgenoodigd om hem voor -een paar uren in het Lau- erbosch tot gids te willen verstrek ken. Schad'ler had1 be-m, met het oog op het slechte weer, het dwa ze van zijn plan voorgehouden, maai Wilson had' zich niet van zijn plan laten afbrengen. Als hij, nog in het voorjaar of in den zomer ge komen was, dan was het heerlijk om in het bosch ronds te dolen, als heli jonge loof te voorschijn kwam dle braambeziën bloeiden en de böomen een verkoelende schaduw op den grond wierpen I Of zelfs als hij nog twee dagen eerder was ge komen, dan had hij nog van de schoonheid' van het bosch kunnien genieten in zijn winterkleedi, ter wijl de hard bevroren bodlem den voet een vast steunpunt aanbood. Maar nu, de bosch wachter huiver de, nu joeg hij zelfs ziini houd niet naar buiten. 2o. Consulaire verslagen -tei ver werken, ten einde ze algemeen bruikbaar te maken. Om een- voor beeld te noemen. Ten bate van den schoenenfabrikant behoorde een rapport te worden uitgegeven over „d'e schoenen- en laarzenhandtel in Z.-Amerika" uittreksel van twin tig consulaire verslagen. 3o. Een studie te maken van een verslag uit te brengen over allien staathuishoudkundigen, maatschap pelijken en wetenscbappelijken vooruitgang, alle vindingen, verbe teringen ,enz. in Grcot-Britannië en daarbuiten, -en verbeteringen die van nut zouden kunnen; zijn voor dit land in het bijzonder in '1 licht te stellen voor belanghebben den. 4o. Onze nijverheid t|e hjelpen door persoonlijke raadgevingen- van bevoegde personen, en handelsrei zigers bij to staan en in te lichten. 5o. Het bevorderen van wettelij ke maatregelen tot vereenvoudi ging van procedures tot verscher ping van de wet op de maatschap pijen enz. In 1899 was een kapitaal 76.927.826 pd. st-. betrokken bij maatschappijen die ontbonden wer den en 60% van dei maatschappijen^ die in den loop van het jaar wer den opgericht, gingen volgens het officieel rapport weder te niet- Ook moet het bureau aandringen op een behoorlijke octrooi wet, waarbij de Duitsche en de Amerikaansche oc- trooiwet tot modellen kunnen die- nen het zou aandringen op invoe ring van het tientallig stelsel en op scherpere wetten tegen verval'sching van- levensmiddelen, ten. behoeve van de gezondheid des volks. De leden dezer instelling zou den bijeenkomsten moeten houden fcer bespreking van onderwerpen van praetisch. wetenschappelijk en algemeen belang, ten einde zich- zelve en het publiek op de- hoogte te houden van de maatschappelij ke vraagstukken,. Deze vereeniging zou in. één woord het onderzoek naar nutti ge inlichtingen c-entraliseeren en orgamseeren en practisehe kennis alom verspreiden. Daarbij zou de wetenschap niet verwaarloosd be hoeven te worden, zoodat het bu reau met de Hoogescholen zou kun nen samenwerken Nieuw soort besrating. Verleden jaar is te Maagdenburg de hoofdstraat, bij gelegenheid, dat de sporen voor de nieuwe electrische trams gelegd moesten worden, met zoogenaamd stamp-asfalt bedekt en wel over een lengte van 2000 M„ op een betonlaag van 20 cM. Tot dusver beeft 't asphalt zich goed gehouden en men zou gaarne ook in eenige zijstra ten die straatbedekking toepassen. Er zijn in Maagdenburg tal van nauwe straten, die toch een zeer sterk verkeer hebben en waar het geraas bijzonder sterk en hinderlijk is. De rijweg moet ook door de voetgangers gebruikt wor den, omdat de trottoirs te smal zijn en soms slechts ruimte bieden voor écn persoon. Bovendien moeten die straten het meest schoon gehouden worden, een reden te meer om er aspuaii, te gebruiken. Intusschen hebben de as- phaltbedekkingen een nadeel, omdat er betrekkelijk veel buizen, kabets, rio len. enz. onder de vaste betonlaag in een kleine ruimte voorbanden zijn. Het opgraven van de rijwegen is daar door niet te vermijden en dat geeft in nauwe straten natuurlijk veel last. Om aan dit bezwaar tegemoet tc ko men. is in een nauwe straat met veel verkeer een proef genomen met een bijzonder soort van asphaltbestrating, die zich tot dusver uitstekend houdt. Hierbij wordt in plaats van de samen hangende betonla.ag, in een zandbed- ding een vloer gelegd van regelmatige beton-ruiten. Deze ruilen worden ge voegd aaneengelegd en de voegen met droog zand aangevuld. Op dei; beton laag komt een mengsel van 1 deel ce ment en 2 deelen zand, en daarop wor den gelegd zoogenaamde LÖhr'sche asphalt-cementplaten van 6 cM. dik. Die platen zijn 25 bij 25 cM. groot en hebben een asphaltbedekking van 4 cM., op een laag van 2 cM. cement. Het herstellen van zulk een bedek king geschiedt in weinig tijd, zoodat de belemmering in bet verkeer gering is. De kosten zijn niet hooger, vermoe delijk lager dan bij het gewone stamp- asphalt. Bij 't opbreken wordt de be- tonsteen gemakkelijk opg saomen en weer neergelegd. Vermoedelijk zullen ook do asphaltplaten niet geheel vor-i De beschouwingen van SchadJetrj maakten op Wilson met dien min sten indruk. In dit weer, had; hij zich nu eenmaal in het hoofd gezet, wilde hii eons in het bosch dwa len, en hij bood den boschwachter voor zijn diensten o-m hem tot gids te zijn, een som aani, die zijn maandsalaris verre- overtrof. Deze verklaarde zich dan eindelijk ook bereid' om hem te geleiden en nu doolden zij reeds bijna een uur door het bosch. Hebt u ook reeds gehoord! van het vinden van het lijk hier in het Lauerbosch? vroeg eindelijk de boschwachter. Hij had tot nu toe steedis gehoopt d'at Wilson hem daarnaar zou vragen, want hij had door het vinden van het lijk een zekere beroemdheid gekregen, ten minste hij kwam zich zelf zeer ge wichtig voor en sprak gaarne over zijn vondïst. Wat voor een lijk antwoord de Wilsoni, zonder veel belangstel ling -te toonen; hij scheen al zijn aandacht aan den weg te- wij-dien, wamt hij' was juist tot over die en kels in den modder gezakt. Scheidteer bracht hem weer op het rechte pad en zeide daarop loren gaan; hierover moet echter de ondervinding nog uitspraak doen. Om lekken in de buisleidingen gemakke lijker te kunnen ontdekken, zijn in 't plaveisel om de 4 M. ijzer in buisjes aangebracht, die met een kapje bedekt zijn. De voetpaden zijn bestraat met mo zaïekstee,nen (Gröuaer zachte OcJith), om gaslekken aan 't gas gelegenheid te geven te ontsnappen. President Roosevelt Er worden van den nieuwen Presi dent der Vereenigde Staten heel wat anecdotes verteld uit den tüd toen hij, kort voor zijn benoeming tot in specteur-generaal van de politie in de prairie nog leefde als en trap per. Hij was destijds onder de cow boys zeer goed bekend en bezat hun vertrouwen en sympathie. Eens on een dag bevond! Roosevelt zich in een her berg in de prairie, toen er een cowboy binnentrad' en hem uitnoodigde met hem een borrel te drinken. Roosevelt bedankte, daar hij geen trek had in drank. De cowboy was hierover ver ontwaardigd en daagde hem uit tot een vuistgevecht. Als Roosevelt ver loor, dan moest hij meedrinken. Roo sevelt nam de uitdaging aan, maar verzekerde den cowboy van te voren, dat. deze verliezen zou. Zoo liep het ook af, want wel beschikt Roosevelt niet over buitengewone lichaamskracht maar hij is zoo taai als een bulhond. Van inspecteur-generaal bij de poli tie werd Roosevelt staatssecretaris van marine en vice-president der Ver- eenigde Staten. Hij is een onvermoei baar werker en een man van groote veelzijdigheid. Eiken morgen staat hij te zes uur op. Als een groot vriend en vereerder van litteratuur, werkt hij aan een levensgeschiedenis van Crom well, dien hij zich tot voorbeeld heeft gekozen. Voorts is hij een bewonde raar van muziek. Maar zijn hartstocht is de jacht. Hij heeft thuis een prach tige verzameling wapens en jachtlro- peeën. In den kring van zijn gezin is hij de pater familias in den waren zin des woords. Drie jaar is hij in den echt verbonden geweest met Alice Lee uit Boston, die hem, toen zij stierf, een dochtertje naliet, dat nu elf jaar oud is. Roosevelt hertrouwde met Edith Carow, een klein elegant vrouwtje met een zachten tint, zwarte oogen en don ker haar. Zij wordt om haar lieftallig heid en ook om haar kundigheden als huisvrouw geprezen. Tot nu toe was het leven van Roosevelt zoo rustig als geen ander. Dagelijks kon men hem met zijn gezin zien uit visschen of uit roeien gaan. Dat idyllische leventje zal nu wel uit zijn. Moderne schoolkinderen. Een Hamburgsch onderwijzer heeft op zijn school van stadskinderen eens rondvraag gehouden over verschillen de onderwerpen en daarbij de volgen de uitkomsten verkregen. Van de 120 10- tot 12jarige kinderen hadden er 49 nooit zien ploegen, 58 hadden nooit een kudde schapen gezien; 70 hadden nooit een viooltje zien groeien; 90 hadden nooit een nacht (gaal gehoord; 89 had den nooit een zonsopgang en 33 nooit een zonsondergang gezien. De school kinderen kennen den schouwburg en 't concert, klaagt, de leeraar, zij weten veel van tentoonstellingen, musea, ba zars enz., kortom van de voorwerpen van beschaving en overbeschaving. Maar de grondslag van alle bescha ving, het waarnemen van de dingen en van het leven in de natuur, is hun vreemd. Een kooktentoonstelling heb ben ze gezien, maar op de vraag hoe ons gewoonste voedsel, het brood, ont staat. weten ze niets te antwoorden. Honderden en nog eens honderden van de meest gewone dingen hebben ze nooit waargenomen, d w .z. van die zaken kennen ze alleen de namen, heb ben. ze geen beerin Een veldkeuken voor Keizer Wilhelm. De Pruisische hofmaarschalk neemt op het oogenblik te Dirschau proeven met een veldkeuken voor den Keizer en de officieren van zn'r- «staf bestemd. Deze keuken bestaat uit een wagen die zoodanig ingericht is dat men er de verschillendej schotels in kan klaar maken en zoo lang warm houden als men wil. Hij blüft staan tot de berech ten gereed' zijn, waarna hij naar den Keizer gereden wordt en hem overal heen volgt tot Z. M. iets wil nuttigen. In een oogwenk vallen de beschotten van den wagen dan naar beneden en een van de zijden vormt een tak, waar aan do keizer met zijn gevole maar beeft plaats te nemen om onmiddellijk te worden bediend. Het lijk van een mam, van wien men niet weet, hoe hij om het leven is gekomen en wie hij ge weest is. Wilson bracht, alsof hij zich iets trachtte te herin neren, de hand aan heit voorhoofd en, sprak toen Ja, ja, ik heb er in het Casi no van hooren spreken, maar heb er niet veel acht op geslagen. En is dit het bosch, waarin het lijk gevonden is? Ja. En kent ge de plaats waar het lijk lag? Of ik die plaats ken.' antwoord de de bosohwachter met zelfbe wustzijn. Ik heb het gevonden Gij riep Wilson staani blij vend in de grootste verbazing uit, terwijl hij zijn gid's van het hoofd tot de voeten opnam, alsof dei man plotseling voor hem een persoon ran gewicht was geworden. Dat is dubbel interessant. Nu verheug ik mij er nog meer over, dat ik op dezen toc-ht heb aange drongen,. Ge moet mij de. zaak eens nauwkeurig uitleggen en miji de pl'aats wijzen waiar het lijk gevon den is. Schad'ler wenschte niets liever. De zonden van September. In alle deelen van het Zwitsen sche Hooge-Alpenland en hier en daar ook in de Voor-Al pen zijn lie vige sneeuwbuien gevallen. De En gelberger Alpen en het geheele Tö- di- en Glamisch gebied liggen se dert eenige dagen geheel ondier de sneeuw en in de bergen rondom d'en St.-Goth.ardt sneeuwt het se dert een week zóó onafgebroken, dat men met den sneeuwploeg moet werken, om het verkeer tusschen Airoio en Andermatt te handha ven. Tengevolge van een en ander is de temperatuur in hot Alpenge bied1 sterk gedaald en de anders tot October druk bezochte bergho* teJs staan nu reedis bijna overal le dig, omdat het verblijf in het ge bergte allesbehalve aangenaam is. Sedert jaren is zulk een koud,e Sep tember niet voorgekomen. Uit alle deelen van Oostenrijk, voornamelijk uit Dalmatië, Stier marken en zuidelijk Tirol, blijven de berichten omtrent overstroom in- gen aanhouden. In Opper- en Middfen-ItaJië woe den bij koud' weder zware, onwe- ders. Vele rivieren zijn buiten haar oevers getreden eni tal van dorpen zijn overstroomd. De druivenoogst wordt ernstig bedreigd. Te Frosi- none zijn 4 personen door het wa ter meegesleurd, en verdronken. In het Zuiden van Frankrijk is eveneens d'e eerste sneeuw geval len, op den top der Eaux-Bonnes. In de dal'en1 en op die vlaikte is de temperatuur friascher geworden, maar het weer blijft zacht. Een jongere broeder. Hebt ge nog broers of zustere? weid' voor een Engelsche rechtbank aan een. getuige gevraagd, 't Was voor een erfeniszaak. Ik heb een broer gehad;, maar die is 150 jaar geleden gestorven. De rechter mieende, dat de ge tuige hem voor den gek hield en raadde hem aan, wat meer eerbied te hebben voor het gerecht. Ik zal de zaak uitleggen., ant woordde de man. Mijn vader trouw de, toen hij 19 jaar was. Nog het zelfde jaar kreeg hij een zoon, die echter rra eenige weken stierf, als ook zijne vrouw. Hij bleef wedhwnaari tot zijn '75e jaar. Toen trouwde, hij', en kreeg nog een zoon. Dat was ik. Ik ben nu 94 jaar. En daar ik 56 jaar na d'en dood van mijn broe der geboren ben, is dat juist 150 jaar geleden1. Gebroken met een oud gebruik Aartshertog Frans Salvator, de schoonzoon van Keizer Frans Jozef, die dezen zomer eenigen tijd te Ischl heeft doorgebracht, heeft met een oud vooroordeel gebroken. Toen het eens eenige dagen achtereen regende, ver scheen hij in zijn uniform van over ste met een tamelijk groote parapluie op de esplanade. Drie dagen achter een verscheen de aartshertog met een regenscherm op de vlakte. Aartsher tog Lodewijk Victor, de broeder van den keizer, stapte op een dag het hotel uit, toen 't begon te regenen. Hij wilde weer naar binnen gaan, toen hij aartshertog Frans Salvator met zijn parapluie op. zag wandelen. Lode wijk volgde dit voorbeeld en liet zich een reusachtige parapluie uit het ho tel halen. Dat Oostenrijksche officieren roet een parapluie verschijnen is echter niets nieuws. In Karlsbad en in Ma- riënbad heeft men dat al jaren kun nen zien. De gewoonte staat sinds lang aan Oostenrijksche officieren toe om gedurende hun verblijf in Kur- orten gebruik te maken van para- pluies; zij moeten echter zonder sabel verschijnenu. Deze gewoonte wordt daaruit verklaard, dat een officier tij dens zijn kuur wordt beschouwd ais patiënt, dien men niet mag blootstel len aan den invloed van slecht weer. MARKTNIEUWS. Artikelen. Aangev. Verk. Prijs. Boter 149 KG. 149 KG. 1.10—1.15 Biggen 37 st. 32 st.-/ 7.—11.50 Schrammen 6 8st. 51 st. f 14.—24.50 Aardappelen 610 HL. 550 HL. f 1.90—3 Appelen 134 HL. 134 HL. f 5.—10 Peren 198 HL. 187 HL. f 5.— 24 De plaats ligt niet ve*r van (ie halte van d'en spoorweg:, sprak hij, maar Ln het kreupelhout ver scholen. Ik zal u van daaruit den weg wijzen naar het kleine station, waar u dlan straks weer op dien trein naar Lübeck kunt stappen. Afgesproken. Nu, en hoe heeft zich d!e zaak toegedragen' Wilt ge een1 sigaar opsteken Hij nam zijn sigarenkoker uifl dien zak. Scha dier bedankte echter, omdat hier in het bosch niet ge rookt mocht worden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6