zwakken ten ein.dc een aanslag op Pre toria mogelijk te maken. Het reusach tige veldleger van 200,000 man is over het geheele land op zulk een wijze ver spreid, dat er geen concentratie van kracht op eenig gegeven punt moge lijk is, en dientengevolge kan een han dig commando strooptochten doen met aanzienlijk succes. Om tegenover de commando's t? stel len heeft Kitchener ongeveer 15 vlie gende colonnes (vroeger heette het dat er 61 waren!), die opereeren binnen cordons van infanterie-posten. Tot dp voornaamste bevelhebbers te velde be- hooren Methuen, French. Campbell, C. E. Knox, Hamilton, Babington, Elliot Featherstonhaugh. E O. Hamilton, Dartnell, Dixon, Broadwood, Bull en Spens. (Waar blijft Lyttleton?) De colonnes tellen van 800 tot 1500 man en hun voornaamste bezigheid is geweest het land van proviand te ontblooten. (Zeer juist opgemerkt:) Aan Kitchener's verzoek om bercas.n troepen werd door de regeering in het begin des jaars schitterend gehoor ge geven, maar de nieuwe troepen s/hij nen alle verbruikt te zijn en er zullen er meer worden gezonden (Waar van daan? Van die dooda en halfblinde misschien?) Het bereden leger van de Kaap telt ongeveer 90.000 ruiters en Kitchener s geheele strijdmacht is nu samengesteld als volgt: 19 cavalerie-regimenten; 54 batterijen Kon. Veld-Artillerie; 16 compagnieën Kon. Garn.-Art.; 112 infanterie-bataljons; 23 afdeelingen genie; 41 compagnieën van den treia; 19 compagnieën hospiiaaldienst; 9 compagnieën voor den magazijn dienst; 20 bataljons yeomanry; 85 koloniale corpsen; 86 plaatselijke verdedigingsmachten. Elke terugroeping van troepen is on mogelijk op 't oogenblik, en de voorge nomen terugzending van de militie is geschorst. De Lancashire en Worcestershire oe- reden infanterie compagnieën, nu \e Aldershot, gaan in liet begin van de volgende maand naar Kaapstad, en die te Colchester en Curragh worden in gereedheid gehouden. Stadsnieuws Lezen Wij maken onze lezers attent op de advertentie in dit nummer, waarin de commissie van de Bibliotheek, afd. Haarlem van den Nederlandschen Pro testanienbond, meedeelt, dat de eerste inschrijving van lezers plaats zal heb ben op Zaterdag 28 September, des avonds van 8—91/2 uur. en de eerste uitgifte van boeken op Zaterdag 5 Oc tober a.s. en weder alle Zaterdagen van 89 1/2 uur des avonds. Men zie onder de advertentiën „De Grand Magasins du Printemps" van Parijs. Kantongerecht. (Vervolg). Wegens langs het strand koopwaren venten: H. de 5V.te Zandvoort 2 maal 0.50 of 2 maal 1 d. h.; C. J. t. W-, id. id. id.: J. P., id., 1 of 1 d. h.; K. K.. id. id. id.; W. J. d. W. id., 0.50 of 1 d. h.; C. K. id. id. id. J. C. J. d. W. id. id. id.; J. T. id. id. id. P. v. d. N. id. id. id.C. P. id. id. id.W. J. d, W. id. id. id.; M. S. id. id. id. Wegens dronkenschap: A. B. v. U. te Amsterdam 2 maal 2 of 2 maal 2d. h.; H. H. te Beverwijk, f 2 of 2 d. h.; P. d. 1. R. te Haarlem. 1 of 1 d. h.; W. R. id., f 2 of 2 d. li.; W. d. V. id., H of 2 dh.; H. O. te Am sterdam, id. id. L. S. H. te Haarlem, f1 of 1 d. h.; H. Th. E. id. f 2 of 2 d. h.; J. C. v. H. id. id. id. J. C. S. v. W. id, 1 of 1 d. h.; J. M. v. E. id. f 2 of 2 d. h.; H. d. G. f 1 of 1 d h.; J. B. te Bever wijk id. id. H. M. te Lis id. id.; J. Z. te andvoort 1 of 1 d. h.; W. L. id. f 1 of 2 d. h.; A. K. te Heemstede f 2 of 2 d. h.; J. Z. te Wijk aan Zee en Duin. f 1 of 2 d. h.; A. V. te Heemstede f 1 of 1 d. h.; H. K, te Wijk aan Zee, 2 of 2 d. h.W. S. z. vaste woonplaats f 1 of 2 d. h. Vel8en. Tegen het kohier van den hoofdei ij ken omslag 1901 dezer gemeente, zijn pl, m. 50 reclames ingebracht. Binnenland. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn Woensdagavond te 8.04 met een extra-trein met gevolg op het Loo aan gekomen. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Apeldoorn en dr. Pot. Het Ko ninklijk echtpaar wandelde naar het paleis en werd in de vestibule ontvan gen door baron Clifford en den inten dant Van Steijn. H. M. de Koningin heeft Woensdag middag uit handen van de daarmede belaste commissie ontvangen het \dres der Tweede Kamer in antwoord op ae Troonrede. De deputatie werd ten pa- leize met de gebruikelijke militaire eerbewijzen ontvangen en begaf zicb in rijtuigen voorafgegaan door de bo den der Kamer naar het Paleis en te rug. Z. K. H. de Prins der Nederlanden Hertog van Mecklenburg, vertrok he den ochtend öp uitnoodiging van Z. K. H. den Groot-Hertog van Mecklen- burg-Schwerin voor eenige dagen naar Mecklenburg. Z. K. II. zal in 't buitenland vergezeld zijn door hoogstdeszelfs adjudant den luitenant ter zee le kl. jhr. Hooft Graaf, land. Bij de samensmelting van „Ned." en „Ned. Dagbl." zal de redactie bestaan li it de heeren jhr. mr, A. F, de Savox'- nin Lohman, mr. H. Verkoutereu en jhr. mr. D. J. de Geer. Snbsldiëii bijzondere lagere i scholen. Het vermoedelijk bedrag door hot Rijk over 1901 uit te keeren aan de bijzondere lagere scholen (krachtens art. 54bis der wet tot regeling van het lager onderwijs) is 1,<*78,241.52s, ver deeld ah» volg*/. clictrict: 'sHertogehbosch f 49,750; Breda f 64,887.50; Tilburg f 53,033.33'; Eindhoven 43,070.83; totaal in de provincie Noord-Brabant f 210,741.665; dirtrict: Arnhem f 50.850: Zutphen f 33,300; Tiel f 51,850; totaal in do pro vincie Gelderland f 138,000; district: 's Gravenhage f 116^850: Rot terdam 120.40S.33; Gouda 49,850; Dordrecht f 32,350; totaal in de provin cie Zuid-Holland f 328.458.33: district: Amsterdam f 135.050; Haar lem f 51,300; Alkmaar f 25.158.23; to taal in de provincie Noord-Holland f 211,508.23; district: Middelburg 25,750; Goes f 8350; totaal in de provincie Zeeland f 34,100: district Utrecht en tevens totaal ïu de provincie Utrecht: 91.200: district: Leeuwarden 39,650; Hee renveen f 37,099.99; totaal in de pro vincie Friesland f 76,749.99; district: Zwolle f 26,558.335; Deventer f 26.250; totaal in de'provincie Over ijssel f 52,808.335; district: Groningen f 38,324.97'; Win- schoten f 13.150; totaal in de provincie Groningen f 41.474.97 1/2. district: Assen en tevens totaal in de procincie Drente f 11,350: district: Maastricht f 40,300: Roer mond f 33,550: totaal in de provincie Limburg f 73,850. Drankwet. Ingetrokken is het bij. Koninklijk Boodschap van 25 Mei 1900 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsont werp tot herziening der Wet van 2S Juni 1881 (StbL no. 97) houdende wette, lijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel In sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap. Door de Kon. wachtkamer begaven de Vorst en Vorstin zich naar het jaent dat te 10.35 uur geëscorteerd door een kruiser, eeu adviesjacht en 8 torpedo booten, naar Port Victoria vertrok. Voor het jacht op de ponton stonden bij de aankomst 18 officieren. De Ko ningin in rouwkleeding werd gevolgd door den Koning in admiraals-uniform Zij reikten allen officieren de hand en begaven zich daarna onmiddellijk aan boord in den salon. Door de rijks- en gemeente-politie waren strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Academische Examens. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd: let Doctoraal examen in de Geneeskun de door den heer A. W. van Hacften; het Theoretisch Geneeskundig examen door de II.II. W. I.. L. Carol, L. Frans; het 2e Natuurkundig examen door den heer M. J. Keüing. Leiden. Ge-lnagd voor het candi- daats-examen in de rechten de heer J. J. Tichelaar, Utrecht, le natuurk. examen die hee ren M. de Burlet, N. L. Gerlach. P. Ni- colaï en A. Trügg; doek rechtw. de heer R. E. Kramer. Geen schande. Uit Opsterland schrijft men aan het N. v. d. D.: ,,Er zijn hier veel arme ouders, die hunc schoolgaande kindereu, uit een misplaatst schaamtegevoel, niet laten gebruik maken van de voeding en kleeding, waarvoor het gemeentebe stuur eeen post op de begroeting is gebracht. Daarom hebben welgestel de ouders besloten hunne eigen kin deren wel daarvan gebruikt te doen maken, natuurlijk tegen betaling. Men hoopt daardoor de arme ouders te overtuigen, dat het volstrekt geen schande is als hunne schoolkinderen op kosten van de gemeente gevoed en gekleed worden. Arme en welgestelde kinderen krijgen nu tegelijk een bo terham." Zitplaatsen van de laden der Tweede Kanier. Aan de „Residentiebode" zijn de vol gende veranderingen ontleend, die in de zitplaatsen der leden van de- Twee de Kamer gekomen zijn sedert het bij eenkomen der Kamer. De heer v. Idsinga heeft de plaats ingenomen van den heer Mackay. die naar eten voorzittersstoel is verhuisd, terwijl de heer v. Löben Seis de plaats van den heer Schokking naast deen hr. v .Wasaenaer heeft bezet. Alle anti liberalen zitten dus thans rechts. Links heeft de lieer van Raalie inge wisseld met den heer Melchers, is de heer Ilennequin gaan zitten naast den heer van Stvrum en haastte zich daar op de heer v. d. Zwaag naast den beer Helsdingen plaats te nemen. Eindelijk is de heer Smidt gaan zitten naast den heer de Klerk. Z. A, S. M. personeel. Op de agenda voor de Dinsdagavond 1 October e. k. te Utrecht te houden algemeene ledenvergadering van den „Bond van uit Zuid-Afrika verdreven N. Z. A. S. M.-personeel", komen, de volgende punten van behandeling voor: Verslag van de verrichtingen van het hoofdbestuur sinds de vorige algemeene vergadering; mededeeling van het bondsbestuur in zake de ver wachtingen aangaande schadevergoe ding door het Engelsche gouverne ment. Mr. S. de Vries Cz. zal opnieuw de houding van den Bond ten a zien van de Z. A. S. M. toelichten en mogelijke vragen beantwoorden; me- dedeelingen van het hoofdbestuur aan gaande afscheiding van den Bond door de af deeling Rotterdam; voorstel der afdeeling Den Haag: De Bond vrage koninklijke goedkeuring op de statu ten aan; voorstel der afdeeling Utrecht: De Bond besluit dat afdeelingen die contributie achterstallig zijn, voor de loopende en onmiddellijk daaraan voorafgaande maand geen stem zul len hebben op de bondsvergaderingen: gedacbtenwisseling omtrent het al of niet recht hebben op schadevergoe ding van de Engelsche regeering, in te leiden door het hoofdbestuurslid F. Jansens, penningmeester. De Koninklijke Engelsche familie. Met een extra trein van Hamburp waarin salonrijtuigen van de Neder landsche grens begeleid door de hee ren Walraven, inspecteur der Exploi tatie Maatsch. en Kramer, ingenieur van tractie, kwamon te tien uur Woens dagmorgen te Vlissingen aan de Ko ning en de Koningin van Enge land met gevolg. Vooraf was reeds aangekomen de Engelsche gezant uit 's Gravenhage, sir Howard. Aan den trein werden de reizigers begroet door den gezant en door den Britschen vice- consul, den heer De Bruyne, den commdt en drie officieren van bet- jacht „Victoria and Albert". Door de Staatsspoor was een looper gelegd van den tot 't jacht; en bij 't begin van de ponton was een balustrade geplaatst Da bliksem ingeslagen. Te Elshout sloeg Dinsdagavond d? bliksem in het huis van den heer v. d. Gend, en richtte daar een ware ver woesting aan. De schoorsteen werd van het dak geslagen. In eene kleeren- kast verbrandden alle kleeren van de bewoners. Don bakker werden de schoe nen aan de weten geschroeid. Verwonding- Zondagnacht werd de varensgezel G. Bijl door eenige onverlaten te Nieuwe Schans met een scheermes ernstig verwond. Behalve eenige sneden over het behaarde gedeelte van het hoofd en kneuzingen, kreeg hij eene snede, die tot diep in de linkerlong door drong. Eene andere verwonding ging tot aan het linkerschoudergewricht. De vermoedelijke daders, zekere Roe lof V. en Pieter H., zijn zwaar ge boeid te Winschoten binnengebracht. Barnum en Bailöy. Wij vermoedden zoo. dat die men- schen- en beesten-kolonie van Barnum and Bailey's show wel heel wat ver slinden zou per dag en gebruiken voor het huishouden. Daarom zi;n wij daar van een opgaaf gaan vragen aan den heer H. van der Hal, alhier, aan wien de leverantie daarvan is opgedragen. Hij levert dagelijks wat er dagelijks noodig is. Zaterdagnacht verzond hij met twee groote verhuiswagens hel volgende van hier naar het terrein in den Haag. waar het te 5 uur 's ochtends arriveerde: 2 ossen. 280 pnd. nekvleesch (voor dieren) 400 pd. varkensvleesch, 150 pd. gezouten verkensvleesch, 80 pd. kalfs-, vleesch, 50 rol varkensdarmen, 1200 pd. aardappelen, 300 pd. penen, 200 pd. kroten, 12 kroppen salade, 6pd. appels, 8 pd. visch, 100 pd. koffie, 200 pd. suiker, 200 pd, meel. 400 pd. brood, 2000 broodjes, 400 liter melk, 3 liter room, 4 pd. boter. 4 witte kool, 100 pd. uien, 100 pd. zout, 100 pd. harde zeep. 100 pd. soda, 100 pd. witte boonen, 100 pd. spliterwten, 100 pd. gerookte worst. Gisteren- (Maandag-) ochtend om half vijf leverde de heer Van der Hal alweer het volgende op het terrein aan den Heuvel, hier in de stad: 1 os, 350 pd. vleesch om te pekelen, 500 pd. kalfSvleesch. 2 schapen, 140 pd. nekvleesch, 2500 eieren, ICO pd. Oats meel. 1000 broodjes, 200 pd. wittebrood. 200 liter melk, 11/2 liter room, 500 pd. aardappelen, 100 pd. penen, 100 pd. kroten, 6 kroppen salade. 3 pd. appe len (voor dieren), 4 pd. visch (voor die ren), 200 pd. suiker, 100 pd. meel, 100 pd. koffie, 100 pd. harde witte zeep. 100 pd. soda, 2 witte kool. 180 pd. boo- nen. 4 zak hout. 2 meloenen, 2 vaten pekelvleesch. 30 pd. salpeter, 150 pd zout, 500 pd. Wiener knakworstjes, 109 liter azijn. 4 pd. peper en 250 liter pe troleum. (N. R. CL) Gecenktoeken to Bergen. De onthulling van het gedenkteeken voor de Russen te Bereren is onbepaald uitgesteld wegens het automobiel-on geval te Valkenberg, waarbij ook de Russische attaché betrokken is. Het ongeluk te Volkenberg Nader kan het volgende vermeld worden: Baron van Asbeck Ls reeds overleden en wat overste Ziegler betreft deze heeft een been en waarschijnlijk ook een rib gebroken; daarbij is dö kaak ern stig gekwetst en vertoont het gelaat ook de sporen van het ongeluk. De overste, die behoort tot het regiment waarvan de Koningin-Moeder ei chef is, zou gisteren door H. M, cp Soestdijk ontvangen worden. Uit Den Haag schrijft men: Omtrent het ongeluk gisteren hij de manoeuvres in Limburg nabij Val kenberg voorgevallen verneemt men nader, dat de toestand van den kapi tein Van Asbeck al dadelijk hoogst ern stig werd ingezien. Ook de wonden van overste Von Ziegler waren van ernstigen aard. De kwetsuren van den Russischen atta ch. Von Mülier en van den attaché ver. Noorwegen, Von Klekstad zijn na- der gebleken van weinig beteekenis te zijn. Aan de gezantschappen van Duitsch- land, Rusland en Zweden en Noorwe gen hier to stede, is van het ongeval kennis gegeven. Ook H. M. de Koningin en H. M. dc Koningin-Moeder, die chef is van het Pruisische regiment ..Prins Fre- derik der Nederlanden" waarvan over ste Von Ziegler deel uitmaakt, zijn van het ongeluk den officieren overkomen in. kennis gesteld. De overste Von Ziegler zou juist gis teren door II. M, de Koningin in audi ëntie worden ontvangen, welke na het ongeval hem overkomen, natuurlijk niet doorgegaan is. Ook de chauffeur bekwam een been breuk. Het ongeluk gebeurde doordien de rem weigerde te werken. Do automo biel liep. van den steilen weg komen de, met een vaart tegen de Maastrich ter poort. H. M. de Koningin heeft door Haren ordonnance-officier, le luit. jhr. Six bij den Duitschen gezant bij ons hof en bij den vertegenwoordiger van den Russischen Czaar, Haar deelneming doen betuigen met het ongeluk waar van de beide officieren van het Duit- sche en Russische leger, overste Von Ziegler en kolonel De Mülier, het slachtoffer zijn geworden. Tevens liet II. M. belangstellend inlichtingen in winnen omtrent den toestand' der ge kwetsten. Het jongste bericht bij het Duitsche gezantschap ingekomen omtrent den toestand van overste Von Ziegler luidt, dat die officier een been gebroken heeft en ook ernstig gewond is aan de kaak en aan een der ribben, welke men vreesde dat ook gebroken was. Voorts bekwam de overste verschillende open wonden aan bet hoofd dat zwaar ge zwollen is. Toch is de algemeene toe stand vrij bevredigend en de geest helder. De familiën van de vreemde at tachés zijn van het ongeluk in kennis gesteld. Kapitein Van Asbeck was als luite nant in garnizoen te Naarden. tijdens de ontploffing van de kruitfabriek. Zijn moedig optreden bij die gelegen heid bezorgde hem een tevredenheids- betuiging varied en minister van oorlog en het ridderkruis van de toen pas in gestelde orde van Oranje-Nassau. Men meldt uit Valkenberg nog hit volgende omtrent het automobiel-onge luk bij de manoeuvres: Het ongeval gebeurde ongeveer te half vier. De bewoners der naburige huizen hooren een hevigeh slag, alsof de poort instortte, en vlogen naar bui ten. Toen de stof en rook waren opge trokken, zagen zij het verschikkenjk schouwspel. De prachtige automobiel die iedereen hier tijdens de manoeuvres bewonderde, lag ondersteboven in drie stukken. De zware gaspijpen waren geheel verbogen en een wiel geheel versplinterd. Bij de razende vaart van den berg af, waren twee slagen gehoord het springen van banden door het te warm loopen van de rem. Halverwege den Couberg is een weg naar boven, naar den uitzichttoren. De 2e chauffeur moet nog gezegd hebben: „Laat ons daar tegen oploopen", doch, is het juist wat die chauffeur mede deelt, dan meet kapitein Van Asbeck hebben gezegd: „Laat ons maar door gaan." Nog zou, hoewel met geweldige vaart de automobiel nog door de poort heb ben kunnen gaan, doch door den kor ten draai vlogen de achterwielen tegen do steenen. Het rijtuig kantelde en toen was het in een ondenkbaar oogen- blik een© verschrikkelijke ruine en ake lig gekerm. Onophoudelijk had men den signaal hoorn laten gaan, zoodat vele men- schen niet begrepen wat dat beteeken- de, en de officieren moeten ook om hulp hebben geroepen, toen zij in vlie gende vaart de helling afkwamen, met de defecte rem, doch. hulp was onmo gelijk. Het geval bewijst alweer, dat het hoog noodig is zeer ernstig maatrege len te nemen, vóóra.1 tegen het snel rijden, want de heeren moeten, volgens zeggen van anderen, over den weg hebben gevlogen. En als het waar is, wat men ver telt, dan moet reeds vóór het vertrek var» de automobiel te Maastricht, de rem defect zijn geweest, maar de chauf feur meendg^dat hij er wel mede kon Bond van StaatapsRSion- neering. Te Arnhem werd Woensdag, onder voorzitterschap van den. heer G. Wie- ringa, de eerste algemeene vergadering gehouden van den. Bond voor Staats- pensionneering. In zijn openingsrede wees de voorzitter op het succes van den Bond, die thans 1700 leden telt, een getal dat steeds stijgend is. Vijftien van de 20 afdeelingen waren vertegenwoordigd). Uit het verslag van de peimingmees- teres bleek, dat de ontvangsten belie pen f 682, de uitgaven f 596. De begroo ting voor 1902 sluit in ontvangst en uit gaaf met f 1111. Bij acclamatie werd de beer Perio herbenoemd als redacteur van het or gaan „De NedJerlandsche Pensioen- pai*tij". Ter voorziening in de vacatures in het hoofdbestuur ontstaan door het be danken van. de dames Ebels, Pilaar en den heer Poortier, werden gekozen de heeren Prins (Aalsmeer), Reinders, (Dantumadeel) en Persijn (Apeldoorn). Aan genomen werd een voorstel der afdeeling Apeldoorn om binnen een niet te lang tijdsbestek na de statu ten eerst aan een nauwkeurig onder zoek te hebben onderworpen de ko ninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. Tot leden der commissie voor de sta tutenherziening werden aangewezen de heeren ds. Vis, Persijn en Hietink. Utrecht werd aangewezen als plaats waar de volgende algemeene vergade ring zal bijeenkomen. Door de afdee ling Musselkanaal werd voorgesteld, om het voor kleine afdeelingen ge makkelijker te maken ook eens een spreker te krijgen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten dat elke afdeeling een correspondent benoemt, die maande lijks mede deelingen zal doen over het orgaan. Daarna werden nog verschil lende besprekingen gehouden. Te 's-Gravenhage is Woensdag aan gekomen Prins Benya van Siam, broe der van den kroonprins van, dat Rijk, die eenigen tijd geleden daar ter stede vertoefde. De prins woont te Londen alwaar hij zijne opleiding geniet. Hi] is vergezeld door dr. Foh. Prins Benya denkt slechts één dag in Den Haag te vertoeven en hedenavond een bezoek te brengen aan Amsterdam. De Prins reist incognito. Hot weder-antwoord. Het wederantwoord op het Adres van Antwoord der Tweede Kamer luidt al dus: Mijne Heeren! Ik waardeer de mededeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat zij naar hare beste krachten hoopt te beantwoorden aan Mijn vertrouwen op hare medewerking bij de volbren ging van do taak, welke haar wacht. liet is Mijn innige wensch dat Gods zegen mogen rusten op haren arbeid. Ik verzoek u aan de Tweede Kamer Mijnen dank over te brengen voor haar Adres van Antwoord. Sport en Wedstrijden. Wielernieiiws. De gewezen amateur-wielrenner Daumain, winner van verschillende Fransche „Brassard"-wedstrijden heeft Zondag op de stedelijke wieler baan te Par's verschillende wereld records, zonder gangmaking, verbe terd, en wel: 500 meters in 36 seconden, vorig re cord Protin, 37 s. 4/5 in 1895. 1 KM. in 1 m. 13., vorig record 1 m. 16 s. 3/5, Jaap Eden te Bordeaux in 1896. 2 KM. in 2 m. 42 s. 1/5, vorig record 2 m. 47 s. Duffaux te Genéve in 1899. 3 KM. in 4 m. 13 s. 1/5, vorig record 4 m. 14 s. 4/5 Duffaux te Genève in 1899. Binnenkort hoopt hij voor het 5 en 10 KM. record te gaan. De Duitscher Robl is Kampioen van Europa geworden over 100 KM. op den Sportplatz te Leipzig. Onze landgenoot Dickentman was tweede; derde was Rijser. Tuf-Tuf. De iltimtc motorwagen. De kleinste motorwagen voor werke lijk gebruik, zoo lezen wij in een der Engelsche bladen, isl het eigendom van een Cubaanschen dwerg. Het rij tuig is precies een -miniatuur van een electrische Victoria. Do wielen zijn 12 inch middellijn, voorzien van 11/2 inch luchtbanden. De afstand tusschen den opstap en den grond is slechts 10 c.M. en van de zitplaats en den grond 35 cM. De afstand tusschen de twee wielassen is 60 c.M. en de lengte der assen evenwel. (De Fiets.) Uit de Arbeiderswereid BUITENLAND. In de algemeene vergadering van het bestuur der Arbeidsbeurs te Berlijn werd dezer dagen medegedeeld dat in het vorig jaar van 47,700 aanvragen aan 38.400 kon worden voldaan, en 8000 werkzoekenden meer dan in 1899 geplaatst konden worden. Minder gun stig is de toestand thans. Van 1 Jan. 31 Aug. is de vraag naar werklieden met 10.000 verminderd, alleen .reeds bij de zoekenden die geen bepaald vak kennen. Bij het schildersvak is de vraag met 4000 gedaald en in de eerste helft vau September zijn die cijfers nog aanzienlijk gestegen. De uitzichten voor den winter zijn dus zeer weinig bemoedigend, wa.t met de slapte bij handel en nijverheid verband houdt De aandacht der regeering is op deze dreigende werkloosheid gevestigd. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Tan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender temggegeven ka. en misschien als een gevolg, de val van het groote Britsche Rijk, waar in de zon niet ondergaat: „Sic transit gloria mundi." Ook vond ik in uw blad van gisteren een Fransch gedichtje, waarin de hei debloem dienst moet doen als zinne beeld van dis goede ontvangst en intre- dte van de Czarina in Frankrijk. Erg mooi vind ik het niet; veel mooier vind ik bijgaande vertaling van een gevoelvol gedicht op de Boeren, dat in het Duitsche blad ..Kladdera- datsch" heeft gestaan, en dat aanlei ding was, dat dat blad door de Duit sche justitie in beslag werd genomen Zeker wegens Majesteits-schennis! Gelukkig het vrije, kleine Nederland, geregeerd door eene edele Vorstin, wier Majesteit zóó groot is, dat nim mer sprake kan zijn van schennis daar van, en wier daden Haar eene heilige vereering en de innige liefde van haar volk doen deelachtig worden. Hieronder volgt het gedicht, vrij vertaald: Eon drogbeeld heeft op de g'Iooviüo wereld gewerkt, Voor korten tijd; reeds zijn de roover- Van 't Brittenvolk weêr aan het werk, En verder gaat het branden en het moorden. Door den vijand gejaagd, door bitteren l j no°d gedwongen. Nog houden zij t steeds uit, de laatste strijders. Vechtend voor hunne eer tot aan den dood gedwongen. Urn vrouwen en kind'ren te laten hon gerlijden. De waardige Brodrick sprak voov gansch de wereld, liet uit; zij kunnen zich maar half zat rr toch eten; iorvvijl steeds de mannen staan in w ,x v 't veld, v\ ordt hun de voeding krapjes toege meten. Den vrouwen en dan kind'ren doet men r, kwelling, upciat de mannen nu toch zouden mur- •nr wen; Weird ooit door foefcerknechten hier op aarde op een sterv'liug, Zulk boevenstuk gedaan? Wie zou het durven? Van zulk een schurkerij hebben ook toch gehoord, Gewis en zeker Albion's blonde vrou Haar koel hart heeft zich niet daarteeg'* XT- x verstoord, Niet heeft ontzetting hen gepakt, cn rouwe, En zeker heeft daarvan vernomen ook. Dien nu als heerscher eert het volk der Britten; Dien Koning Edward met den welge- vulden buik. Doch steeds vol zielerust. blijft hij maar rustig zitten. Maar zulk verachtelijks is nimmer nog tt - x geschied; Hoe schaamteloos toch toont het ziel, in onze cTagen, In s beulen dienst, zoo naar wordt hier voorzien. Door mannen, die een zwaard ter zijde dragen. Oh! Duitsche volk, ziet deze helden aan. Erken dan maar, met recht, de hooge tt T- - eer> Uw Keizer-ridderlijken man nu aan- gedaan, Tot veldmaarschalk benoemd in 't. roe vers-heea'. Ik eindig nogmaals met den uitroep: Leve Koningin Wilhelmina. Leve het vrije Nederland, enten slotte Leve de „B o e r e n." Haarlem 24 September 1901. KEUPERS. Geachte heer Redacteur! Ik verzoek UEd. beleefd plaatsruimte in uw geacht blad voor de onderstaan de regelen. Ik had gelegenheid om het blad lTn- dépendance Beige van 16 Sept. in han den te krijgen. Ik neem daaruit eene advertentie woordelijk over. De adver tentie luidt: Pitié pour les Boers. La libre Parole signale la mise en vente Paris de cartes postales por- tant au recto le Tsar h Co mp ieg- n e, et au verso M. Krüger pieds nus et et portant une Croix. Un des sin se d'étaclie sur Ie fond représen tant des villages et des fermes ineen- diés, qu' encadre un court appel a l'in- torvention du Tsar en faveur de la paix. In deze annonce ligt eene raisleidin.! welke dienen moest, om het debiet groot te maken want iedereen, die Fransch leest, en begrijpt, zou uit het bovenstaande afleiden, dat briefkaar ten werden verkocht, aan de voorzijde met de afbeelding van den Czaar te Compiegne en n i e t met het adres van den Czaar aldaar. Daar ik in den laat- sten tijd in correspondentie was met den heer Havry, directeur van de „Petit-Bleu" te Brussel een Boeren- vriend, verzocht ik dien heer mij een van die briefkaarten te doen toeko men, waaraan die heer onmidxiellijk voldeed en nu blijkt mij, dat de brief kaart aan de voorzijde eenvoudig in groote drukletters het adres bevat, van den Czaar te Compiegne; en aan de achterzijde, wel is waar een gevoelvol smeekschrift in dichtmaat aan den machtigen heerscher d§r Russen, doch het diessin is alles behalve verheffend en vereerend voor den grijzen man te Hilversum. In een hoek op de keerzijde is plaats voor handteekeningen en adres. Het spreekt echter van zelf dat ik, dis Nederlander, dat ding niet heb willen teekenen; ik denk ten naasten bij, dat de Boeren, het zonder de interventie van den Czaar wel zullen uitvechten. De laatste berichten geven moed en hoop op eeiie eindelijke zegepraat van het Hollandsche element in Zuid-Afri Rechtszaken. Revisie-aanvraag De Jongh. Het bij den Hoogen Raad thans inge diende verzoek om revisie van den be kenden De Jongh, bewerende onschul dig te zijn aan den moord op het knaap je Boogaardt, zal door den veroordeel de in den loop der volgende maand worden ingetrokken, om te worden vervangen door een nieuw verzoek schrift van dezelfde strekking, door tusschenkomst van den gemachtigde ingediend. Als gemachtigde zou thans vermoedelijk optreden mr. P. J. Troel stra, advocaat te Haarlem. Letteren en Kunst. Letterkundige en muzikale kamers. Het nieuwste onder de zon is de in stelling van letterkundigs en muzikale kamers in Duitschland. De rijkskanse lier heeft nl. bepaald, dat op grond van art. 49 der wet op het auteursrecht dergelijke kamers zullen worden opge richt (niet meer dan een in eiken bondsstaat) ten einde de regeering omtrent, auteursrechtskwesties van ad vies te dienen. Er komen afzonderlijke kamers voor letterkunde en voor mu ziek. Elke kamer zal bcsfaan uit 7, door de regeering te benoemen leden en het noodige aantal plaatsvervan gers. Gemengd Nieuws. Van der bi It als anarchist- De „Lokal-Anzeiger" d'ischt het volgend vemnakelijk verhaaltje op.: Een pijnlijk avontuurtje beleefde kort geleden die transatlantische' Croesus VanderbiH, toeni hiji een bezoek bracht aan Den Haag. De millionair was met zijn jacht naar Rotterdam gekomenaan boord bevonden zich ook eenige andere dollar-koningen met hunne dames- Het gezelschap had het voornemeni opgevat van Amsterdam uit op kleine rivierbooten eenige d'er oudL Hoillancteche dorpen te bezoeken. Toen Vand'erbilt een dien booten had geïnspecteerd', verklaarde hij niet van de partij te zullen zijn,

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2