Engelsclie gruwelen. geven, uit Reims moeten er onge veer 35.000 en uit de omstreken 50.000 zonder van den spoorweg gebruik te hebben gemaakt, naar hei. terrein van de revue zijn ge weest. Volgens bericht uit, Caracas, wordt de oorlogsverklaring van Venezuela aan Columbia den 28sten verwacht. Er is een financieel© crisis in het land. President Castro heeft gepoogd, de bank van Venezuela en de handels bank te dwingen op een gedwongen leening in te schrijven, maar de laat ste heeft geweigerd het te doen. De Temps" heeft een telegram uit Rome, dat de Paus sedert twee dagen licht ongesteld is hetgeen hem echter niet belet, particuliere audiënties te houden; de geneesheeren raden vol strekte rust aan. Toch duvfd'e een Engelsche cou rant mededeelen., dat hel een prach tige terugtocht was. en dat Cle ments zich uit een slechte positie bijna zonder slag had weten terug te trekken. Deze courant vergat evewel op te sommen de geleden verliezen aan manschappen en war pens. Einde April was op Belvedère, na bij Pelgrimsrust, een vrouwen kamp door verscheidene Kaffers, aangevoerd door eenige Engelschen, overrompeld. Het kamp bestond uit 2 of 3 families, die hun vee aldaar oppasten. Nadat de Kaffers ver scheidene onschuldigön gewond hadden, namen zij vrouwen en kin deren gevangen., en voerden het vee als buit met zich mede. Omstreeks 3 uur in den nacht van 9 op 10 Juni 11. overvielen 4 a 500 zwarten, alsmede 14 Engel De^Italfa'^ontkent dat de Paus on- sohen,. onder bevel van kapitein ..a.jj- ii:: niior.n hphopfte aan oii^n o-Awanprid mei Leo- i luim gesteld is. Hij heeft alleen behoefte aan rust, maar zijn gezondheid is zeer be vredigend. De „Birmingham Post" verze kert dat Delcassé en La-msdorff het eens zijn geworden over de instel ling van een financieele controle van de Enropeesche mogendheden over Turkijte. Rusland zou niet zoo veel oor gehad hebben voor het plan. als het zelf niet in geldnood verkeerde en daarom den achter stand van de Turksche oorlogs schatting wilde innen De Fransche regeering heeft aan de Porte laten weten, dat zij nota heeft genomen van de regeling ten aanzien van de vordering van Tubini, tegïri welke zij geen enkel bezwaar heeft. Het antwoord aangaande de voorge stelde regeling in de zaak-Lorando, dat Donderdag werd gegeven, ver wierp de voorstellen der Porte. Reed's veel is er aan 't Licht geko men omtrent d'e wijze waarop de Engelschen oorlogvoeren, maar al les, wat er toe kan bijdragen om meer licht over deze zaak te ver spreiden, is wel waard in ruimen kring bekend te worden. Daarom willen wij hier laten volgen wat men van Trans vaalsche zijde aan de ,,N. R. Ct." mededeelt: ,,Op 16 December van het vori ge jaar hebben de troepen van Beyers en de la Rey bij Krugers- dorp een gedenkteelcen opgericht, en daarbij gezworen zich nooit over te geven. Zekere Frans Booysen, lid van het Middelburger commando, ver telde mij dJat hij voor eenigeu tijd een kindje had verloren, dat hij op zijne plaats bij Wijnbank, district Middelburg, had begraven. Hij had een grafje gemaakt voor zijn kind je, en deze laatste rustplaats be plant met planten en bloemen, en verder versierd door een hekje. Toen nu de Engelschen voor het eerst door het district Middelburg trokken, of liever gezegd over zijn plaats, werd dit grafje door die En gelschen verwoest. Doch dit was nog niet genoeg, want hij hun te rugkeer op 25 Mei werd hot lijkje van het Boerenkindje door he<n uit het graf genomen en over de plaats geworpen. Na de algemeen e nederlaag van generaal Clemen,ts op 13 December 1900, waarbij wij 2 kanonnen, 700 geweren en 60 wagens niet ammu nitie en levensmiddelen, 1200 bees ten en het geheele kamp namen, werden de weinige geneesmidde len, die wij nog hadden, ter be schikking gesteld van de Engolgche doktershunne gewonden werden evengoed behandeld als de onzen. Hot eenige verschil, dat gemaakt werd, was, dat de Boerengewon- deoi in tenten, de Engelsc-he gewon den in een Boerenwoning werden gebracht. Vraag die Engelschen. of zij zulks voor onze menschem zou den doen. Bij dezen slag werd Clements ge wond. een groot aantal officieren gedood en buiten gevecht gesteld. Het aantal van onze gesneuvelden was meer dan twintig, want wij moesten 3 sterk bezette kopjes ne- mien die vijand was tweemaal groo- ler in aantal dian wij, en had een aantal stukken geschut en Maxims. Wij maakten slechte gebruik van het geweer. vim-ci uciu Francis, allen gewapend met Leo- Medford- en Martin-IIenry gewe ren, een zekere familie Rudolph. f Genoemde familie was gekampeerd bij Graskopje, op eenige kilome ters afstand van het dorp, dicht bij den winkel van een Duitscher, bij genaamd Bismarck. Zonder zich eenige rekenschap te geven of het strijdende Boeren waren, openden zij een hevig vuur op twee tenten, die deze familie tot- schuilplaats dienden. De vader, 38 jaar oud, werd gedood, en een jongen van 15 jaar oud', venaamd Jan Joubert, zoon van den mijn commissaris werd aan het rechterbeen gewond, eveneens een ander jongmensch van denzelfden leeftijd. Beiden moesten den kleurlingen c-m me delijden smeeken, want zij liepen gevaar door den lansiers der kleur lingen allen vermoord' te worden. Na deze schandelijke daad vol bracht te hebben, vertrokken En gelschen en Kaffers, met een buit van 300 beesten en een aantal scha pen. Zeer vroeg in den morgen van een en ander in kennis gesteld1 zijnde, liet d'e lieer Barter het lijk kisten, en met de familie naar het Royal Hotel brengen, waarna hel. den volgenden dag werd' begraven. Allen waren verbitterd over dezen moord. De moeder blijft achter met veel jonge kinderen." De grondgedachten, bij het sa menstellen van zijn werkelijk ver nuftig uitgedachte machines zijn het gebruik maken van hefboomen met verstelbare gewichten. De samensteller wilde de hand niet vervangen doch ter hulp ko men. Wij misten in sprekers nedte he; duidelijk verschil waarom hij als voorstander van de Zander-appara ten de mechano-therapie steldie bo ven de manueel e behandeling. De marnier waaron Dr. Bosscha zijn voordracht hield, was wel wat eentonig en kwam daardoor niet geheel tot zijn recht. Na afloop der lezing werden in een der keurig in gerichte zalen de verschillende ma chines en toestellen gedemon streerd'. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Uitspraken. onnet wijzer aan aen cursus» vuur M. U. L. O. alhier. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. nnenland, Stadsnieuws Haarlem, 27 Sept. 1901. Door den Commiss. der Koningin, is bepaald dat ten behoeve van de ver loting te houden door de Vereeniging tot behartiging van de stoffelijke en geestelijke belangen der armen, zullen mogen worden uitgegeven 2500 stuks loten a f 0.60 het lot. Donderdagavond; te acht uur hield Dr. P. H. Bosscha, geneesheer van heit Utireohtsche Zander-Insti tuut een lezing in het Gymnastiek lokaal v. h. Haarlemsche Zander- Instituut aan den Kleinen Houtweg. Spreker stelde zich ten doel een poging te wagen de Zander-genees methode bij het publiek meer be kend te maken en dlankte zijn audi torium, bestaande uit 80 toehoor ders, voor hunne tegenwoordig heid. Opmerkelijk was dat slechts enkele dbcicnen aanwezig weren. Dr. B.'s lezing begon, met een phy- siologische verhandeling over spie ren. Vervolgens gaf spreker een korte schets van do wording der Gymnastiek, van, het tijdperk van die Grieken af tot aan ongeveer het begin der vorige eeuw. P. H. Ling, een Zweed, kwam door verschillende onderzoekingen, er toe de gymnastiek dienstbaar te maken als geneesmethode. Spreker gaf eenige voorbeelden! van de Zweedsche of man-ueele Heilgymnastiek, volgens Ling, waarbij de inwerkingen, op de ver schillende spiergroepen niet me chanisch worden toegepast en, liet o-p duidelijke wijze, de manier zien hoe bij de manueele behandelings wijze het masseer en door kloppen, wrijven, strijken en hakken wor den uitgevoerd. Ziekelijke produc ten worden verwijderd' en versch bloed geeft aan het weefsel nieuwe voeding. Door Dr. Zander zijn ma chines uitgevonden, die de ver schillende bewegingen actief en pas siet kunnen verrichten) en daar door ook de harmonische ontwik- Terechtzitting van 26 September 1901. C. C. Mommenhof, timmerman, H. J. Laarman, sigarenmaker, en J. van der Klok, pakhuisknecht, allen te Amsterdam, de le en 2e diefstal 2 per sonen, de 3e medeplichtigheid daar- laan, ieder 5 dagen gev.-straf. i Joh. Deutekom en Jac. Deutekom, I kooplieden, de le te Zuid-Schalkwijk, I de 2e te Rotterdam, de le mish. van 'n ambtenaar in functie, de 2e weder spannigheid ,elk li dagen gev.-straf met vrijspraak van het meerdere. J. de Wit, timmermansknecht, te Amsterdam, diefstal met braak, 2 da gen gev.-straf. J. Sta van Uitei-, visscher, te Mon nikendam, diefstal, bij verstek 3 we ken gev.-straf. C. van der Snoek, zeeman, te Maassluis, appèl kantongerecht te Haarlem, als schepeling niet in acht nemen de wettelijke voorschriften tot voorkoming van aanvaring, het. von nis a quo vernietigd, bekl. bij verstek f 10 boete of 10 dagen hechtenis. I D. van Dijk, arbeider, zonder bc I kende woonplaats, bedelarij, 5 dagen hechtenis en 2 jaar en 6 maanden plaatsing in cene Rijkswerkinrichting. D. Piet, krantenbezorger, te Aals meer .diefstal, vrijgesproken. J. J. Oudejans, landbouwer, J. Koppes, slager, J. P. Boots, landbou wer. de le en 3e te Beemster, de 2e te Ürsem. wederspannigheid, ieder 3 dagen gevangenisstraf met vrijspraak van het meerdere. D. Brandenburg, koffiehuishou der, te Zaandam, appèl kantongerecht Zaandam, deelneming aan samenscho- I ling, het vonnis quo vernietigd en beklaagde ontslagen van rechtsvervol ging. A. de Fijan, aardwerker, te Haar lem. 7 dagen gev.-straf. S. B. Boersraa, werkman, te Am sterdam. wederspannigheid, bij verstek 7 dagen gev.-straf. S. Venbroek, werkman, te Zaan dam. wederspannigheid, 7 dagen gev.- straf. De Eerste Kamer heeft een brief ont- vangen van den minister van Kolo niën. kennis gevende dat het thans bij die Kamer aanhangige wetsontwerp betreffende de opleiding van Indische bestuurs- en bureau-ambtenaren wordt ingetrokken, in verband waarmede de minister van binnenlandsche zaken l de verliooging van hoofdstuk V voor 1901 teruggenomen heeft. Tweede Kamer. Men verwacht, dat met het afdee lingsonderzoekvan de begrootingen enz., in de Tweede Kamer, twee zit- t-ingweken zullen gemoeid' zijn. Het voornemen is op een dezer da gen een openbare vergadering te hou den tot het opmaken der voordracht voor het lidmaatschap van den Hoo- gen Raad. Na afloop van de werkzaamheden in de sectiën gaat de Kamer uiteen, vermoedelijk tot omstreeks half No vember. schildersknecht, Mulder en Dooren burg genaamd, moesten den. gevel schilderen, en hadden daartoe een zgn. Rotterdamschen steiger aan de dak goot bevestigd. Vermoedelijk heeft de bevestiging niet voldoende plaats ge had, want eenige oogenblikken later vielen beide mannen daarmede o?) straat. Een hunner. Mulder, bleef op de plaats dood, Doorenburg moest in bedenkelijken toestand per brancard naar het Gasthuis worden gebracht. De I politie van het bureau J. D. Meijcr- picin stelde dadelijk een onderzoek in; gebleken is dat do goot en de steiger zelf stevig genoeg waren geen van beide is noemenswaard gehavend: blijkbaar hadden de ongelukkige man nen dus den steiger niet genoeg beves- I tigd. Het droevig ongeluk wekte in die buurt natuurlijk groote deelneming. Feitelijk mocht Donderdag de ope ning van de nieuwe- gemeente-vischhal aan de De Ruyterkade to Amsterdam heet en. Er was thans groote aanvoer uit Nieuwendiep. veel animo bij de talrijke koopers, en goede prijzen wer den besteed. De aanvoer bestond uit tong, schol, roode ponen, griet en tar bot. Naar mem verneemt, zal de le luite nanit dier -infanterie Loudon, ordon- nance-officier van H. M. de Koning in, weldra den militairen dienst ver laten, daar hij benoemd wordt tot jeu I germeester van H. M. de Koningin op het koninklijk domein Het Loo, ter vervanging van wijlen jhr. Haarsma de Witt. De heer Fischer, hoofd van liet Boe- rendriemartschap, heeft Donderdag dag aan ziin voornemen om naar Brussel terug te kceren -volg pegeven Men verneemt, dat president Kruger aan wien het voornemen werd toege schreven den winter in het buitenland te gaan doorbrengen, dit plan niet I heeft, doch behoudens onvoorziene omstandigheden te Hilversum zal blij ven. Academische Examens. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig -ovolg afgelegd het 2e natuurkundig examen door de heeren D. van Cappellen en J. Temmerman; het theoretisch geneeskundig examen door de heeren: J. Baggelaar en F. A. Steensma. Sloten. Onderwijzers en. veldwachters in deze gemeente hebben adressen bij den gemeenteraad ingediend) om ver- hooging van salaris. De hofstede „Nooit volmaakt" alhier, met 22 1/2 HA. weiland, heeft in publie ke veiling opgebracht f 23,000. Sandvoort. Aangekomen badgasten. Mevr. Ten Bruggecate Mesdag, Gro ningen, Groote Badhuis. A. Erving, Heemstede, id. Fam. Scheidt, Dusseldorf, Beau Se jour, 4 personen. Fam. Coerper, Keulen, id. id. E. Zulsbach, Frankfort a. M., Pen sion Quisisane. Haifwep;. Door den aanzienlijken aanvoer van [beetwortelen der laatste dagen is de campagne Donderdag kunnen aan vangen. De najaarsmarkten zullen alhier ge houden worden op Woensdag 16 (paar den) en Dinsdag 29 October (vee). Velsen. Door die stoomtram Haarlem-Allernaar .werd gisteren nabij Rozenstein een verhuiswagen geladen met eene huis- boedel van achteren aangereden. On gelukken kwamen niet voor, doch de wagen werd van. achteren flink be schadigd. IJmuiden. Tot onderwijzer aan het Instituut Omtrent prins Benya van Siam ver neemt het Dagblad het volgende: De prins, die te Cambridge natuur wetenschappen bestudeert en thansmet zijn Siamecschen begeleid-er, dr. Foh, een groote reis door Europa maakt. heeft den laatsten tijd te Brussel door gebracht. Bijzonder maakt© de prins in Italië studie van de zijdecultuur. Aan Rotterdam is door den prins reeds een bezoek gebracht; daar trok ken de havenwerken zeer zijn aan dacht. Ook Boyman's Museum werd daar bezocht. De prins, die door de hier te lande aangestelde consulaire ambtenaren vergezeld wordt, zal na den Haag Am sterdam en Marken bezoeken en Zater dag naar Engeland terugkeeren. Stilstand van den tijd. In een dorp bij Frankfort is de vori ge week de dorpsklok stil blijven staan door een zeer zeldzame oorzaak. Een duif, die 's avonds laat opgejaagd was, had zich op den kleinen wijzer neerge zet om uit te rusten. De gro.ote wijzer zette intusschen zijn rondgang voort en zoo raakte de duif tusschen beide wijzers beklemd, 's Morgens zagen de- inwoners haar doodgedrukt tussehea de wijzers, die zelf niet verder hadden kunnen gaan. Te Winschoten is proces-verbaal op gemaakt tegen Berend H., beschuldigd van het omkoopen van kiezers te Heili- gexiee bij cle; jongste herstemming voor de Tweede Kamer. Eau onmogelijke toestand. Men schrijft uit Utrecht aan de .,N. R. Ct.": Aan het oosteinde der stad ligt de halte Biltstraat van de Holl. IJz. Spoor wegmij., vanwaar blijkens het jaar- verslag der Maatij. dubbel zooveel pas sagiers vertrekken als van haar hoofd station in de Maliebaan. Toch is die halte nog zeer klein en primitief inge richt met onvoldoende wachtkamers en andere gerieven voor het publiek. Hot perron, waarop het gebouwtje staat, steekt zich uit tusschen de hui zen der F. C. Dondersstraat en die der Buis Ballotstraat, welker bewoners van weerszijden een vrij en vroolijk uit zicht over den spoorweg hebben. Dat uitzicht is in den laatsten tijd wel iets minder aangenaam geworden doordien de Maatij. ten behoeve van hare tal rijke passagiers aan het uiteinde van het perron eene zeer in het oog loopeu- de retirade heeft doen bouwen. Onze bouwpolitie schijnt te hebben toege staan dat aan dat gebouwtje volstrekt geen rioleering is verbonden, waardoor do faecaliën in de nabij gelegen Bilt- sche Grift komen afvloeien, zooals dat nu na 1 Sept. mag. En nu worden van tijd tot tijd het peiron en de daarin liggende put- een voudig opengebroken en door werk lieden der Maatij. leeggeschept. De ^faecaliën worden dan echter niet weg gevoerd, zooals men zou kunnen mee- nen, maar tor zijde van het perron neergeworpen. Eerst tegen de tuinen van de huizen in de Dondersstraat, maar toen daarover klachten zijn ge- rezen, aan den anderen kant langs de Buis-Ballotstraat. Dat geschiedde nu. wel is waar, op het terrein van den spoorweg, maar deze grenst onmiddel lijk aan de openbare straat, waarvan hij slechts door een ijzeren hek ge scheiden is. He was een zonderling gezicht, toen men in den vorigen nacht de bewoners der Buis-Ballotstraat, die wegens 'liet warme weer met open ramen sliepen, door den stank gewekt pruttelend hun ne vensters zag sluiten, terwijl een agent van politie met den zakdoek aan den neus haastig het „terrein des on- heils" voorbijstoof. Mag zulk een toe stand bestendigd worden? den agent al trachtte te overtuigen, [dat het haar hand was geweest en geen pistool ooit in haar hand had ge rust, hielp er geen moedertjelief aan, maar moest zij haar zakken leegma ken, midden op straat, omringd door een groote schaar nieuwsgierigen, die zich in een oogenblik om haar heen hadden verzameld en de wielrijdende anarchiste stonden aan te gapen. Toen ons vrouwelijk Bondslid een weinig bekomen was van den schrik, vroeg zij den politiedienaar, goed toe te zien wie hij voor had en dat zij niet wenschte, door een onbekende met jij en jou te worden aangesproken. Dit hielp wat, de toon van heer agent I werd wat kalmer, en na in haar zak geen pistool te hebben gevonden, was 1 hij zoo half cn half overtuigd, dat zij niet had geschoten, en onder gebrom en gemompel liet hij haar huiswaarts keeren. Brutaal- Aan het station der H. IJ. S. M. te 's Hage is een schrijven ontvangen vau de dieven, die Zaterdag jl'. aldaar f 300 buitmaakten. De heeren schrijven, dat zij nog eens terugkomen en dan wat meer hopen te vinden. Tevens maakten zij aanmerking op een valschen gulden I (tweefrancstuk), die zich onder het geul 1 bevond en die met de geldzakjes op de aschbrit terug was te vinden. En wer kelijk zijn de zakjes daar met het geld- I stuk gevonden. Achterop geraakt. Nadat hij eerst den nacht in het ge meentelijk cachot had doorgebracht, is het dit jaar op verzoek afgetreden Wildervanksche gemeenteraadslid d. G. door de politie als landlooper op- I gepikt en naar Winschoten gebracht. De man was vroeger in goeden doen, maar is door den drank achterop ge raakt, aldus meldt Het Volk. Benoemd tot directeur-generaal bij de departement van Waterstaat de heer H. J. Lovink, inspecteur der Staatsbosschen en ontginning to Utrecht. Op avontuur. commissaris van politie der 4e De Te Winschoten vervoegden zich Woensdagmorgen bij de rechtbank een man van 81 en een vrouw van 85 jaar, die echtscheiding aanvroegen. Ernstig ongeluk- Een ernstig ongeluk heeft te Amster- net geweer. dloor ook die harmonische oinb\v:ik-| Tot onderwijzer aan het -msn/tuuT, i dam Donderdag plaats"gehad op het kelin'g van het spiersteisiel bevor- Wolters op de Ruisdiaelkade te AmJ waterlooplein, een paar huizen ver deren. I sterdam is benoemd' dia heer Alb. Kui-| wijderd van het politiebureau. Twee Slimme politieman. Men schrijft uit Rotterdam aan de Kampioen: Vrijdagavond 13 September 10 uur •ongeveer reden we met ons drieën langs de Nieuwe Haven. Aan de Oost poort scheidden zich onze wegen. Mijn vrouw en ik reden naar Kralingen, terwijl de derde, een jonge dame, over het Haringvliet naar den kant van de Maasbrug reed. Halverwege hoorde zij een verbazenden knal, ge volgd door ontzettend gehos; zij stapte half rollende van haar fiets en. ter wijl zij haar achterband in een af schuwelijk gescheurden toestand zag, werd zij door een dienaar van den heiligen Hermandad bij den arm gegre pen, terwijl hij haai- in 't oor fluister de met een bulderende stem: „Je schiet!" Alreeds door den knal geschrikt, stond onze jeugdige wielrijdster nog veel meer verbluft bij zulk eene ken nismaking. ,,lk heb niet geschoten," antwoord de zij heel beleefd, „zie maar. mijn achterband is gesprongen." „Praatjes, leugens, je hebt gescho ten, ik hoorde het duidelijk, toen ik daar in die zijstraat was. Laat mij je zakken maar eens onderzoeken," onze gehelmde vredeshand- afdeeling te 's-Gravenhage verzoekt namens de ouders opsporing, aanhou ding en voor hem geleiding van de minderjarigen G. A. van der Assel, 12 jaar, wonende Sumatrastraa* aldaar en B. C. van Werkhoven, 13 jaar, wo nende Sumateastraat aldaar. 7A\ be vinden zich vermoedelijk in elkanders gezelschap eri zullen zich wel ophou den bij het Circus Barnum en Baily. 1 Zij verlieten 24 dezer de ouderlijke woning en keerden daarin tot heden [niet terug. Een leven. Voor een 72jarig man die 47 jaren van zijn leven in de gevangenis had doorgebracht vorderde het O. M. bij ,de Haagsche rechtbank Donderdag weer 4 jaren gevangenisstraf wegens diefstallen in een drietal winkels. Voor de Boerenvrouwen. Bij de Zuid-Afrikaansch© Vereeni ging is Donderdag ontvangen door j tusschenkomst van dr. Levds van een onbekende een bedrag van f 500 voor de vrouwen- en kinderkampen, mot het volgende bijschrift-: De vrijheid blijft het hoogste goed, Bezegeld met ons offerbloed; De vrijheid blijft de - bitste schat, Dien ons gezegend land bevat. Meer dan het goud, de diamant. Ons toegestrooid met volle hand. Dan alle schatten saamvergaard Ons meer nog dan het leven waard. Onderwijs. Da L eet plicht wet. Tusschen de commissie tot wering van schoolverzuim in de gemeente Tietjerkstcradeel en den schoolopzie ner in het arrondissement Bargum was verschil van gevoelen gerezen over de toepassing van art. 3 der leer plichtwet. De minister van binnenlandsche za ken. door de commissie om uitlegging van dit wetsartikel gevraagd, heeft haar te bennen gegeven: dat. terwijl in art. 3 der leerplicht wet is bepaald, dat de verplichting om te zorgen, dat een kind op een lagere school wordt geplaatst, eindigt, zoo dra het zes jaren leerling eener lagere school is geweest en het alle klassan heeft doorloopen, de wet aan dezen regel geen andere voorwaarde verbindt voor scholen, waar het onderwijs ge geven wordt in klassen, diie samen nog en uruivBo het hart zich niet te laten imfluen ceeren door overwegingen van per soonlijken aard, doch slechts hei belang van de stad in het oog te houden. De dertien senatoren en dlertien afgevaardigden uit de Burgerschap begaven zich naar de oude Ilansa- zaal. De bankier Wehl, senator Eg- ger en Gottheiner wisselden be teeken isvolle, scherpe blikken, toen zij elkaar daar weder ontmoetten. De aanwezigheid van Gottheiner duidde er op, dat er in de Burger schap een partij bestond, die Lan- genbruch niet gunstig gezind! was. Het glimlachje van leedvermaak dat op Gottheiner's gelaat lag, ver dween en maakte plaats voor eon uitdrukking van. groote teleurstel ling toen bij de verkiezing van de twaalf personen, die de eigenlijke benoeming hadden te doen, zijn naam niet uit de bus kwam. Tege lijk met zijn medeleden, die niet gekozen -waren, verliet hij de zaal. terwijl de achtergeblevenen, zes senatoren en zes leden van- die Bur gerschap, nogmaals bij loting drie afdeelingen vormden, ieder van- vier personen. Plechtig begaf zich eiK u-er ajuixuitsvn derlijk vertrek, waarheen zij door een stads beambte werden geleid, die de deur achter hen sloot Hun „gevangenschap" duurde niet lang; de keuze scheen dus niet erg moeilijk te zijn geweest. Bij na gelijktijdig klonk uit twee der vertrekken de echel, ten teeken dat men het eons was geworden-. De derde afdeeling had een weinig meer tijd noodig om tot een resul taat- te komendoch na niet al te langen tijd kwamen ook deze hee ren uit hun kamer te voorschijn. Groothandelaar Robert Lan genbruch luidde de uitspraak van de; eerste afdeeling; groothan delaar Robert Langenbruch. dtie van de tweede afdeeling en de der de afdeeling vergenoegde zich er mee om zich bij deze uitspraak aan te sluiten, daar zij zeer goed be greep, dat, als zij een hoofdelijke stemming verlangde, Langenbruch toch gekozen zou worden. Groothandelaar Robert Lan genbruch is tot senator gekozen, sprak de president van de kies- commissie., d'e heer Egger, nadat men weder in de audiëntie-zaal, waar ook de leden van de Burger schap tegenwoordig waren, was ge komen. Een gemompel van goedkeuring liep door de rijen der vroede man nen, als blijk, dat de meestem met cïe verkiezing waren ingenomen, een kleine minderheid, die tot dë tegenstanders van Langenbruch I behoorde, vond het raadzaam ge- |*noe@en te nemen met haar neder laag en te zwijgen. Hetzelfde verschijnsel deed zich ook voor bij het publiek, dat zich voor het Raadhuis had verzameld, toen eindelijk de stadsbode in ambtsgewaad, bestaande in rooden rok en gele beenkleeding onder het portaal van 't Raadhuis verscheen. Men wist nu, dat de beslissing ge vallen was en de bode door den burgemeester was afgezonden om den gekozene met- de op hem geval len keuze in kennis te stellen. Te vergeefs gaf men zich moeite om van den. van het volle gewicht van zijn waardigheid overtuigen den bode ook maar één woord over: den uitslag van de verkiezing te verriemien. Zwijgend, met strak ge laat, vervolgde hij zijn weg -en het duurde slechts eenige minuten of de twijfel omtrent den naam van den meuweekozene was opgehe ven. Weinliolz, zoo heette die bode, liep door de Breitenstraat en ging over de Geibelplatz recht op de Burgstraat aan. Zijn doel kon geen ander zijn, dan het buiten de Burg poort, in de Louisastraat gelegen huis van Langenbruch. Dit vermoeden werd bevestigd toen de gereedstaande rijtuigen, waarin de burgemeester en de se natoren intusschen hadden plaats genomen, dezelfde richting insloe gen. Zij rijden naar den nieuwen senator buiten de Burgpoort, bra vo 1 riep men uit. Bravo, bravo I dat is een goe de keuze I Leve Langenbruch Sterker en sterker werden de eerst slechts hier en daar aangehe ven juichkretenvan straat tot straat plantten zij zich voort, zoo dat de enkele uitroepen van afkeu ring daardoor werden overstemd Een uur later was er nauwelijks één huis in Lübeck, waarin de tij ding van de benoeming van Lan genbruch niet was doorgedrongen. Terwijl deze tooneelen in en- voor het Raadhuis werden afgespeeld, was dë spanning en de zonuwach snauwde uu^ - haver haar toe, en of onze sportzustorw jjigheid' in het huis van Langen-|te geven, alsof hij den uitslag der bruch niet minder groot ÖV„ Reeds vroeg des morgens was dok ter Lamprecht daar geweest om zich van den toestand van zijn pa tiënte te overtuigen en daarnaar zijn maatregelen te nemenhij had haar echter 'in verband met de omstandigheden in betrekkelijk goeden toestand en vrij kalm aan getroffen. Mevrouw Langenbruch was er vast van overtuigd, dat die keuze op haar man zou vallenzij genoot reeds vooruit van den tri omf, die haar wachtte, 't geen een gunstigen invloed op haar uit oefende. Iemand die niet met de omstan digheden op de hoogte was, zou hebben kunnen meenen, d'at Lan genbruch de patient was cn niet zijn vrouw. Hij zag er uit aLs een mensch die door een groots ziele- smart wordt gefolterd, in wiens oogen reeds sedert langen tijd geen verkwikkende slaap meer was ge weest en zijn voortdurende, zelfs met heftigheid uitgesproken, ver zekeringen dat hij zich volkomen wel gevoelde, deden de bezorgdheid over hem eerder toe- dan afnemen. Hii trachtte zich ook het uiterlijk Uü gcvoii, Ü..OU1 UO. uuaiag UC1 verkiezing kalm en onverschi'l.'g tegemoet zag en wilde zich zelfs op het gewone uur naar zijn kan toor in de stad begeven. Slechts de smeekbeden van zijn vrouw om thuis te blijven, hadden hem van zijn voornemen kunnen doen af zien en John alleen te laten gaan. De uren die hij thuis doorbracht waren voor liem -echter uren va^i de grootste foltering. Het was he-ni onmogelijk, het naast zijn in opge wekte stemming in een leunstoel, zittende vrouw uit te houden. Het was voor hem een beangstigend ge voel, door Johanna stil in huis alles in gereedheid te zien brengen voor. de ontvangst van d'e- senatoren. Doch totaal onver dragelijk was voor hem de onrust en de zenuw achtige drukte, die d-e tweelingen aan den dag legden, die trapop, trapaf liepen, nu eens in de woon kamer, dan weer in cle eetkamer waren' cn telkens de buitendeur openden en naar buiten zagen of er nog niets kwam. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2