Het Elmira-steisei. een leertijd van zes jaren innemen. dat alzoo een kind, op welken leeftijd ook op zoodanige school gekomen zijnde, van den leerplicht vrij is zoo dra het alle klassen van die school doorloopen heeft, doch, behoudens in het geval van het laatste lid van het aangehaald© wetsartikel, ook niet eerder; dat een ander geval aanwezig is bij scholen, waar de klassen samen een langeren leeftijd dan zes jaren inne men; dat dan ook wordt vastgehouden aan het beginsel, dat oen zesjarige leer cursus moet zijn doorgemaakt; dat echter, indien aan zoodanige school een zesjarige leercursus is door gemaakt, de leerverplichting toch niet eindi- dan nadat het kind den twaalf jarigen Leeftijd heeft bereikt en de klasse doorloopen heeft, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd w geplaatst; dat in heide gevallen, de school vj een zesjarigen en die van een lange ren leertijd er nog op te letten is dat een kind, dat 5 zijne toelating op de school terstond in eene hoogere klasse wordt geplaatst, geacht wordt den leeftijd dien de lagere klasse of klas sen innemen, doorloopen te hebben, en dat ook in ieder geval de verplich ting eindigt, indien het kind de klasse heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van den dertienjarigen leef tijd was geplaatst. Rechtszaken. Faillissement-Tmdal. Het Gerechtshof te Amsterdam stelde Donderdag, naar het Hbld. meedeelt, andermaal het geven eener beslissing in hooger beroep in zake de door de rechtbank aldaar geweigerde homolo gatie in het accoord in het faïllisse- ment-Tindal uit, thans tot 1 November e_k. Het verzoek tot dit hernieuwd uitstel werd ter terechtzitting gedaan door dn raadsman van den heer Tindal, mr. Herman J. Keijzer. die het verzoek met zeer gedempte stem, doch oogenschijn- lijk zeer uitvoerig toelichtte. De argu menten door mr. Iveijzer voor het Hof ontwikkeld schijnen hieron neer te ko men. dat het vooruitzicht bestaat, dat ..zeer groote heeren in Duitschland" bereid zullen worden bevonden tot het overnemen van een of meer dier con tracten en octrooien, die naar het >r- zien van den curator behooren tot den faillieten boedel, doch naai- door den heer Tindal wordt beweerd door hein vóór het faillissement zijn verkocht aan een derde. De opbrengst, die hoe dit ook mo ge zijn bij het tot stand komen ner transactie ten bate van den boedel zsl komen, zal, naar wordt verwacht, vol doend© zijn tot betaling van alle ~'(- verifieerde vorderingen, met inbegrip der betwiste. De ..zeer groote heeren" zouden, naar werd medegedeeld, het minder aange naam vinden den aankoop uit een ïn- solventen boedel te doen plaats heb ben. Dat de zaak nog niet lang haai- be slag vindt, heeft voor zoover het I mogelijk was mir. Keijzer te ver-1 staan zijn oorzaak in een plotselinge daling van aandeelen „Union" aan d' Berlijnsclie beurs. De curator in het faillissement, mr. Hazelhoff Roi/lfsema. die zeide te vertrouwen, dat de opbrengst, wanneer de koop tot stand mocht komen, in zijn handen zal wordien gesteld, al bestaat daaromtrent wel is waar geen absolute zekerheid, had tegen het verleenen van het gevraagde uitstel geen bezwaar 111 verband met de belangen des boedels Hij sprak daarbij als zijn meening uil, dat de „zeer groote heeren" in ieder geval voorzichtig zullen handelen de koopsom aan hem af te dragen, waar het altijd quaestieus blijft in hoever dei heer"Tindal en zijn raadsman m deze bevoegd zijn tot het verleenen van decharge. Mr. Keijzer legde in verband hierme de geruststellende verklaringen af. Het gerechtshof verdaagde daarna de uitspraak, in het vertrouwen dat di' het laatste uitstel zal zijn. en met df mededeeling, dat het Hof bereid zal zijn reeds vroeger een beslissing te ge ven, wanneer de zaak vóór den gestel den termijn haar beslag zal Lebben gekregen. seld en opgesloten. Thans ziet men dat het zieken zijn. En de misdadigers die men nu in do gevangenissen stopt, waar ze moeten verbeterd worden doch met 't resul laat dat b. v. iu Frankrijk DO pCt, reci divisten worden on bij ons in het alge meen -40 pCt,, z,iet men ook als zieken ais menschen die anti-sociale daden doen, omdat ze krachtens erfelijkheid en 't milieu waarin ze zijn opgegroeid met anders kunnen. En deze wetenschap, ditvorschen naai den oorzaak en de gevolgen der mis daad werpt on ganscli ander licht op de wijze waaropmen misdadigers moet bc handelen dan tegenwoordig gedaan wordt, door ze in de gevangenis te stop pen, waar hun gezondheid verkwijnt, hun geest verstompt, waar ze krank zinnig worden (20 tot 25 pCt. volgens ar. Meijer) en die ze nog slechter ver laten dan ze haar betraden. Van deZe algemeene beschouwingen uitgaande ving Donderdagavond de heer D. de Clercq van Laren voor de vereeniging „De Dageraad" zijn rede voering aan over het Elmira-stelsel. Hij zette uiteen hoe bij het onderzoek naar de oorzaken der criminaliteit vooral drie scholen te onderscheiden zijn n. 1. die van Lombroso, die uitslui tend spreekt van erfelijk belasten en wil dat alleen de erfelijkheid het ka rakter der menschen bepalen zal. en dus goed of kwaad moet uitwerken, hoe ook het milieu der opvoeding is; de school van La Cassagna, die leert, dat alleen de uiterlijke om standigheden van invloed zijn en dat de mensch, een blank papier, alleen door de omstandigheden misdadiger wordt of niet, en ten slotte de school, waarvan oa. Enrico Ferri een machtige woordvoerder is, die meent dat de waar heid in 't midden ligt en zoowel erfelijk heid als omstandigheden den mensch maken tot wat hij wordt. De heer de Clercq stelt zich op dat laat ste standpunt en zegt in consequentie daarvan dat de menschen moeten zor gen individueel gezond en krachtig te worden en zoo goed mogelijk, doch dat tevens de gansche maatschappij verant woordelijkheid heeft te dragen voor b.v. een professor Donders als een Jack the Ripper. En het is juist, hieron, dat de socia listen gedurig hamerenmaakt de maat schappelijke omstandigheden zoo, dat voor allen lichamelijke en geestelijke ontwikkeling in den hoogsten zin mo gelijk is en gij zult de criminaliteit voorkomen. Ook Brockway, de Amerikaan, gaat van de theorie uit dat vooral de om standigheden den mensch maken en hij heeft in zijn beroemde reformatory te Eimira (in den staat New-York) een machtig sociaal werk verricht, door aan te toonen dat van het slechtste menschon materiaal, dat door de recht banken tot levenslange of langdurige gevangenisstraf werd vc-roordeeld, nog bruikbare menschen te maken zijn. Hoe legt hij dat aan/ waren bepaald slecht en niet goed bij 97.6 twijfelachtig bij 1 en goed bij 1.4 De aard van de begane misslag was bij 93 tegen den eigendom, bij 6.4 tegen personen en bij slechts 0.6 tegen de openbare orde. Het meest komt de misdaad voor tus- sclien 16 en 20 jaar, 56.8 der opgc- nomenen in Eimira hadden dezen leef tijd; 33.5 .tusschen 25 en 30 jaar. En nu, ten slotte, wat de aanleg en ontwikkeling betreft. De vermogens waren slecht bij 1.2 redelijk bii 14.7 goed bij 77.3 en zeer goed bij 6.8 terwijl de vermogens in 't geheel niet of zeer weinig tot ontwik keling waren gekomen bij 78. 8%. ge woon bij 18.9 er. goed bij slechts 2.3 waaruit spreker de conclusie trok. dat indien de maatschappelijkej omstandigheden slechts goed waren geweest, de vermogens ook wel tot ont- wikkeling zouden gekomen zijn, zoo- als in Eimira het geval is. waar zich van de op cerev.oord vrijgelatenen 86.6 hebben goedgehouden. De zoogen. defecten worden verdeeld in wiskundig onvatbaren. willoozen en zwakhoofdigen. die door hand-arbeid gymnastiek, baden, massage en dieet genezen worden en wel mest. het resul taat dat van 216 personen in één vol jaar behandeld 43 hersteld of mer kelijk verbeterd waren. De heer De Clercq besloot zijn inte ressante rede met de opmerking dat voorkomen beter is dan genezen en dat we er naar moeten streven de maat schappelijke ontwikkeling zoo te ma ken, dat do misdaad daar niet het gevolg van kan zijn en dat er nu reeds 7 reformatory's in Amerika zijn, een bewijs dal ze uitstekend praktisch re sultaat opleveren. Hierna werden van een en ander lichtbeelden vertoond. Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, Vrijdag had in het Brongebouw alhier de 8e vergadering plaats der vak-afdeeling voor werktuig- en scheepsbouw. Daar de vergadering niet voor de pers toegankelijk was, dcelen wij alleen mede dat de agenda o. m. bevatte eene voordracht den den heer II. H. Versteegh over „Onderzee- sche booten", en eene van den heer C. H. Holst, over „Baggermachines". Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan de werf „Con rad." Vervolg Stadsnieuws. Ie s-Gravenhagc, waar hij sinds 1 woonde, is overleden de heer F. G. van Delden, van 1880 tot 1892 controleur der directe belastingen alhier. In laatst gemeld jaar werd hij gepensionneerd. De heer De Clercq verklaart dat al- Wanneer we gevangenissen zien. over de gevangenissen lezen of spre ken, dan denken we er niet altoos bij, dat er in het beschaafd Europa, om ons daartoe nu maar alleen te be palen, een paar millioen gevangenen zijn, en in Nederland alleen 4 a 5000 menschen in de gevangenissen zitten. Een lieele bevolking van gevange oen dus; cijfers om van te ijzen en te sidderen. En het is dan ook geen wonder dat zich de wetenschap en inzonderheid de sociologie en anthropologic hebben bezig gehouden met het vraagstuk der criminaliteit. De menschheid toch heeft een school van ervaring doorloopen. zooals het kind, en in den loop der tijden is ge wijzigd en ontwikkeld het begrip over de misdadigheid, en over de misdadi gers. En. merkwaardig op te merken, die begrippen hebben zich juist zóó ont wikkeld, zijn juist zóó geëvolueerd als dat bij een kind valt waar te nemen. Een kind loopt tegen een tafel en stoot zich. Stoute tafel, zegt het kind en geeft de tafel een klap. In de kindsheid der menschheid deed iemand liaar de menschheid kwaad, en uit weerwraak werd gestraft gepijnigd, getuchtigd, ja gedood. Mnar. tot ervaring gekomen, zal het kind dat tegen den tafel loopt en zich bezeert de onschuldige tafel niet meer slaan, maar aan eigen lompheid het kwaad wijten. Het kind heeft leeren onderscheiden oorzaak en gevolg. Aldus heeft ook de menschheid ten opzichte der criminaliteit oorzaak en gevolg gezien en is tot het inzicht ge- Komen, dat de misdadigers niet zijn louter kwaadwilligen zonder meer. doch heeft iets bespeurd van de betee ken is der toerekenbaarheid en ontoe rekenbaarheid, heeft gevonden dat de criminaliteit was logisch gevolg van verschillende oorzaken. Do menschheid heeft den tijd door gemaakt, dat krankzinnigen als toere kenbaar werden beschouwd en geran- Een veroordeelde die de poorten van Eimira achter zich heeft, wordt aller eerst gebaad, gekapt- en gekleed, vol komen naar eigen wensch, zoowel de wijze van haarsnit als kleed- zoodat hij er netjes uitziet, wat niet weinig het zelfrespect verhoogt. Hem wordt dan aangezegd dat zijn straf kwijtge scholden is en gevraagd welk vak hij kiezen wiL Het vak, dat hij eenmaal kiest, daar moet hij bij blijven en dit juist is een groote straf voor den man, die gewoon was te vagobondeeren en te leven naar luimen en grillen. Orde en regelmaat, gebondenheid en flink werken, is nu de boodschap. Ze krijgen voor hun werk hun loon en be talen in een restaurant hun eigen kost, waardoor zij leeren met geld omgaan en de waarde van het geld leeren ken nen. In het vak, dat ze gekozen hebben, krijgen ze het noodige onderricht en aan het gewone lager onderwijs wordti ook zeer veel zorg besteed. Elke drie maanden is er examen, waarbij tot 100 punten behaald kunnen worden. Wie 75 punten heeft, wordt verhoogd, minder niet. Telkens meer voelen ze zich v.,j, voelen ze de weelde en het genot als vrije menschen in hun onderhoud te kunnen voorzien, voelen zij de eer die hierin gelegen is en wordt hun gevoel van zelf-respect en gevoel voor een ordelijk, behoorlijk leven versterkt. En zóó machtig en goed en groot is de invloed in Eimira, dat er onder de opgenomenen zijn die zelf verzoeken, wanneer ze ontslagen zijn, als opzich ter te mogen worden aangenomen. En er zijn geen betere opzichters te vin den. want, ze wijden zich aan hun taak met mededoogen voor de arme zwakke broeders, wier leven ze door eigen ervaring zoo kennen en ten volle begrijpen kunnen. Wanneer de gevangenen eenmaal zijn ontslagen op parool, dan staan ze nog 6 maanden onder controle, waarna ze geheel vrij zijn. Brockway de heer De Clercq wees er met nadruk op en geraakte er over in geestdrift heeft in zijn reformar tory schitterend aangetoond dat in derdaad de mensch blank papier is en de omstandigheden van het slecht ste menschenmateriaal brave, beste menschen kunnen maken. Als grond slag zette Brockway voorop: de staat moet de grootst mogelijke zorg dragen voor het leven en de gezondheid der gevangenen, wien hij de vrijheid ont nomen heeft, en de staat heeft niet het recht de gevangene aan ziekte of dood bloot te stellen. Na deze schets van het leven in Ei mira gaf de heer De Clercq statistie ken met zeer heldere verklaring. Hij had een groot aantal gedrukte exem plaren dier statistieken medegebracht, die aan het publiek waren rondgedeeld, {zoodat men .zeer gemakkelijk den spreker volgen kon. Het zou ons te ver voeren die sta tistische gegevens geheel op te nemeu, doch enkele cijfers willen we aanstip pen. 100 der misdadigers uit Eimira, dus alle, waren kinderen van dronk aards of matige drinkers, geen enkel, waarvan de ouders geheel-onthouder waren. De bezitloozen leverden 84.4 en die met eenig bezit 15.6 kinderen die tot misdaad vervielen. De invloed der levensomstandighe den is ook nauwkeurig nagegaan. 96.6 der misdadigers hadden al of niet de lagere school bezocht, slechts 3.4 middelbare of hoogere scholen. De middelen, waarin zij verkeerden Den 26 Sept. is door den Bouw kundige A. A. Captein het bouwen van zes boven- en benedenwo-ni gen uitbesteed op het v. m. iand- goel: het Klooster, voor rekening van den H.H. Röbken en Jansen, ingeschreven werd door de heeren Th. M. van Deurzen voor 16.824. P. die Lugt, voor 18.200. H. A, v. Emmerik, voor ƒ18.550. N. F.Vos-| sen, voor f 18.824 Gbr. Winmibts, voor 18.867. G. L. Zandvoorü, voor 19.000. Het is aan den laagston inschrijven' gegund-. De heer F. C. Versélewel de Witt Hamer alhier, heeft van St. Helena eene nieuwe bezending van door de Boeren gevangenen aldaar gemaakte voor v.-rpen ten verkoop ontvangen. In hoofdzaak zijn het nu artikelen van allerlei aard op kunstige wijze uit wal- rustanden vervaardigd. Do gewone rijkskeuring van tot dek king bestemde hengsten van ten min ste 2 1/2 jaar oud, zal gehouden wor den te Hoofddorp (Haarlemmermeer) op 11 November a.s., te Schagen op 12 November en te Beverwijk op 13 No venteer e. k. I-I eden morgen brak op dein Scho- terveg van eon zwaar beladen melkwagentj© de 'as, met het ge volg, dat hot karretje kaniteldle; die bussen melk op straat vielen en de inhoud over de straat vloeide. Dat het boortje, toen hij zijn melk in eenie groote plas bijeen zag liggen, beteuterd keek, laat zich begrijpen. Het geval-Modco. DeNieuwe ArnhemscheCou- r a n t sprekende over het geval-Mo- doo meent dat dit een eigenaardigen kijk geeft op de vrijheid van denken, spreken en handelen, zooals deze wordt opgevat door de besturen der S. D. A. P. in Nederland. Het blad bespreekt dit geval tegelijk met dat van den Duitschen socialist dr Bernstein, in een artikel dat geti teld is ..Ketterjacht", en zegt o. a.: „Ie mand die volgens plicht en geweten stemmend en handelend, zijne zelf standigheid niet wil opgeven, wordt dus als een verrader beschouwd en op de kaak gesteld. Voor zelfstandig-denkende en han delende personen is blijkbaar geen plaats in de sociaal-democratie. Sinds Maandagnacht werd vermist de echtgenoote van den heer De Roo, woonachtig Parklaan. Volgens de buren moest zij dien nacht, na huise lijke oneenigheid, welke meermalen voorviel, de woning hebben verlaten en werd sedert dien niets meer van haar vernomen. Wel werd door de politic hier en daar gedregd, evenwel zonder resultaat; totdat heden-mid dag het lijk der ongelukkige vrouw- in het Noorder-Buiten-Spaarne drij- vende werd gevonden. Hedenmorgen geraakte al spelen de een tienjarige jongen in den Kampersingel. Hij was reeds zin kende en zou zeker verdronken zijn, wanneer niet. Jacob Loos, be- ambte aan do Gemeente-reiniging was voorbijgekomen en zonder eeni oogenblik na te denken, den diren-| keling was nagesprongen. WeldraI was het knaapje nu op het droge gebracht, en werd door eenige voor bij gangens hard loopende naar huis gebracht. Hulde aan den kranigen reddetr! Wegens diefstal van een dlas uit het magazijn van den heer Middel dorp is hier ter stede aangehou den Th. Teeuwem, bij de Po litie en Justitie geen onbekende meer. Onize stadgenoot de heer J. Dek ker. dezer dagen aangesteld lot Mi litair Apotheker bij het Ned. Indi sche Leger, is van weg© het Depar tement vaai Koloniën gedetacheerd aan het Laboratorium van het Ko loniaal Museum te dezer st-edie, ten eind'e zich daar voor zijn vertrek naar Indië te oefenen in scheikun dige onderzoekingen op koloniaal gebied. Gevonden voorwerpen. Een onderstel van een, sportwa gen; een gouden oorbelletjeeen poriemennaie eon handschoen een kinderman teleen steigertouw een kinderschoentje. Tengevolge van een gat in den weg van de Barteljorisstraat kwam een paard van een groentenhande- laar te struikelen en ontvelde zijn poot. Twee personen werden bekeurd wegens het aanspannen; van niet gemuifkorfde honden ander den wagen. Maandagavond 30 September zal voor de leden der afdeel ing Haar lem van den Ned. R. K. Volksbond Beverwijk. Voor de Donderdag alhier gehouden harddraverij waren 16 paarden inge schreven, rü. Huntress, eigenaar J. de Mol te Den Haag; Dawnlight, eig. G. v. Houweningen Driebergen, Sali, eig. J. Limbach, Santpoort. Ideaal, eig. S. Snoeck, Bergen, Luitenant, eig. J Koster. Heemstede, Isabella, eig. A. A. v. d. Berg, Haarlem, Shadeland Kitty, eig. P. Hesterman,Amsterdam, Fan ny, eig. A, de Goede Cz., Purmer, Wil helm III, eig. J. P. Mooyman, Stomp- wijk, Beilwood, eig. J. Koster, Heem stede, Nelly II, eig. D. A. v. Stralen, Haarlem, Sador, eig. II. de Vriese, Wildervank, Moquette, eig. Ch. Oppe- laar, Koudekerk, Spofford, eig. A. A. v. d. Berg. Haarlem, Johanna III, eig. A. de Goede Cz., Purmer en David A, eig. id. id. Sador was niet opgekomen. Eerst weiden de troostprijzen, voor paarden die in den eersten omloop werdefi afgereden, verreden. De 1ste troostprijs f 75, werd behaald door Dawnlight, (te 2de f 25 door Spofford en de 3de f 1(J door Luitenant, die deze keer niet aan de verwachting beant woordde. Na een zeer spannenden. interessan te strijd werd de 1ste prijs f 200, be haald door Huntress, met een zeer kleine voorsprong tegen David A. die dë 2e prijs f 100 kreeg. De 3e prijs f 25 viel ten deel aan Beilwood. Bovendien kregen de pikeurs van de paarden die in den eersten omloop aanbleven en in de groote draverij geen prite of pre- miën wonnen, ieder een premie van 1 10, uitgeloofd door een sportliefheb ber. De wedstrijden, die nominaal om 11. maar in werkelijkheid te 12 uur be gonnen en opgeluisterd werden dooi de muziek der Beverwijksche Harmo- niekapei, waren te 6 uur geëindigd. De onlangs gehouden vergadering van ingezetenen ter bespreking van de mogelijkheid telefonische aansluiting te verkrijgen met het intercommunale net. heeft niet veel resultaat gehad. Welwas de opkomst vrij goed en druk ten alle aanjvezigen de wenschelijk- heid, door een motie uit dat de verbin ding tot stand zou komen, maar ver der ging ip®n niet. Een commissie werd benoemd bestaande uit de hee ren P. H. Majoor. M. Lamm en J. S. Hoek, met het recht om zich nog drie anderen toe te voegen, ten einde in een volgende vergadering met definitieve voorstellen ter uitvoering te komen. De heer Dr. Hubrecht, directeur van de Ned. Bell Telefoon Maatschappij, gaf eenige technische inlichtingen. De aangifte van leerlingen voor de Rijkstuinbouw winter-cursus 1901/2, hoofd de heer J. Sturing, moet geschie den vóór 1 October, bij den heer H. Burger Mz., alhier. Zandvoort. Wegens plaatsgebrek moet het Raads- verslag van Zandvoort tot morgen blij ven liggen. geslagen om zoodoende de zilveren knoppen enz. er af te halen alle étuis zijn geledigd.. Van een der fraaie over gordijnen aan de suite-deur is eenvou dig een groot stuk afgesneden, vermoe delijk om daarin den buit op Ie bergen. In de aangrenzende kamer waar dc heer des huizes zijn kantoor heeft, was de cylmderbureau in alle onderdeden uit dkaar gebroken en lag met den inhoud in stukkeu en brokken over den vloer verspreid; wat maar eenigszins waarde had werd medegenomen. De tocht is ook voortgezet naar de slaapkamers op de tweede étage; ook daar alle kasten en laden geopend. De linnenkast op de slaapkamer leegge haald; een hoeveelheid tafellinnen me degenomen; een geldtromnieltje ver nield en daaruit de gouden horloges, broches, e. <L, die er in bewaard wer den voor een pupil van den heer Mul ler, buit '-emaakt, alsmede een spaar bankhoekje op de Spaarbank der stad Amsterdam; twee spaarbankboekjes op de Rijkspostspaarbank lieten de inbre kers liggen. In een klein vertrekje, naast de Slaapkamer stond dd brandkast. De heer Muller bevond dat men er wel aan gemorreld had, doch haar openende, bevond hij dat er niets uit ontvreemd was. Vermoedelijk hebben de inbre kers daar zijnde leven gehoord, waar schijnlijk in het daaraan grenzende perceel 55. en hebben zij het raadzaam geoordeeld het huis te verlaten. Een tweede inbraak geschiedde het pakhuis van den heer Gebr. Bak ker, handelaren in koloniale waren, Rokin 79. De deuren daarvan zijn met boomen en veiligheidssloten afgesloten en de ramen van het parterre-gedeelte van ingemetselde ijzeren staven voor zien. Het is dus geen gemakkelijk werk om daar in te breken. De dieven hebben echter raad rewe- ten. Zij zijn tegen het huis opgeklom men tot aan een raam op de eerste éta ge en hebben daar een ruit ingeslagen, daarna het geheele raam opengemaakt en zijn toen binnengestapt. Op het kantoor hebben zij eenige schrijfbureaux vernield en alle papie ren en boeken over den grond ver spreid. In het magazijn hebben zij een kist met ingelegde vruchten geopend en hebben van den inhoud gebruik ge maakt. Voorloopig worden een stel kleeren, een deniisaison, koperen scha len van eene weegschaal en een blok met koperen gewichten vermist. Of en hoeveel er van de koopwaren gestolen is, kan nog niet worden opgegeven. De algemeene vergadering der afge vaardigden, door de mijnwerkers aan- gewezen, zou heden plaats hebben. Vervolg Nieuwstijdingen. Inbraken te Amsterdam. Thans is weder een brutale inbraak gepleegd in bet huis Vondelkade 57 te Amsterdam, bewoond door den heer W. A. Mulder, directeur der Amster- damsche Wielerbaan. De inbrekers hebben want uit al les blijkt dat hier meer dan een man aan het werk is geweest op afschu welijke wijze huis gehouden. In de tuinkamer hebben zij de kasten open gebroken, de laden er uit gehaald en alles doorzocht. Daar hebben zij, de lucifers toondeu het, kaarsen aange stoken, na eerst in de voorkamer de overgordijnen voor de ramen zorgvul dig te hebben dicht gespeld, en blijkens de open gebroken kistjes sigaren en de eindjes sigaar, die men daar vond. on der het genot eener sigaar alles door zocht Kaarsvet gedruppeld op alle vloerkleeden en langs de traploopers toont dat zij met kaarsen overal rond gingen. In de voorkamer werd ook el- les open gebroken en doorzocht Op de eerste etage zijn ze nog erger te werk gegaan. Daar stonden steeds glazen salonkasten, waarin alle glaswerk en veel kostbaar zilverwerk was, zoowel tafelzilver in étuis als karaften, kaas stolp, e. d. met zilver gemontc-erd; ver in de groot© zaal van St.-Bavo als der'een doos met zilveren aluwerkrans spreker ontreden Mar G W Krv do°^ den heer Mullep vroeger bij sprener oyireaen Mcr. u. w. Ro- zilveren feesten gekregen, en waarop nings, centraal-adviseurhij en zijn echtgenoote grooten prijs 1 stelden Al hpf L-r>ctHa«-.a Verdronken. Een jong en enerigek Nederlan der is in Amerika om het leven ge komen. De heer Van der Burg, Ha genaar van geboorte, was chef van Daendels Go., te Singapore, en vertegenwoordiger aldaar van d'e Koninklijke Paketvaart- M-natschap- pij. Hij maakte een reis om de we reld met liet oog op verschillende' scheepvaartbelangeu eai ter beebu-l deeri.ng van een nieuw:© stoomvaart lijn tusschen San Francisco en Ba tavia- Op 12 September was hij in gezelschap van den beer Birkhoff, consul van Nederland te Chicago, dien hij verliet om naar New-York te reizen. Eenige dagen later ech ter werd zijn lijk te Chicago her kend, aangespoeld imi het meer van Michigan. Hartstochtelijk zeiler die hij was, had de heer Van der Burg een tochtje gemaakt met een ge huurde boot op het meer en moet toen door een rukwind het leven hebben verloren. De boot werd la ter omgeslagen gevonden. Hij droeg telegrammen bij zich, waaruit bleek, dat de overledene, in ver band mot zijn studiën, in onderhan deling was met de bestuurders van verschillende spoorwegmaatschap pijen. De overledene was ongehuwd. Telegrammen. GAAT KITCHENER WEG? LONDEN, 27 Sept. (R. O-) Een bericht uit Durban aan de „Stan- dardn' bêvestigt wat op 23 dezer ge seind werd omtrent een spoorweg ongeluk te Sta/nderton, en voegt er bij, dat het ongeluk werd veroor zaakt door een verbogen rail. De trein vervoerde dragonders van de Garde van wie er 6 gedood en 36 gewond werden. De „Daily News" maakt melding! van een gerucht dat gisteravond liep in militaire kringen en vol gens hetwelk Kitchener zijn ont slag zou hebben gevraagd als op perbevelhebber in Zuid-Afrika ten gevolge van verschil van meeniing met den minister Brodrick. De re geering zou er op hebben aange drongen d'at Kitchener op zijn be sluit terugkwam. Kitchener zou hebben geweigerd, waarop de re geering de tiusschenkomst van een hooggeplaatst persoon moet heb ben ingeroepen. Burgerlijke Stand. Bevallen: 27 Sept. G. A. Gans— Noorloos, z. 25. J. M. Neuman— van den Hoff, z. 24. G. M. van Em merikHuijboom, d. 27. A. M. RoelofsTerol, d. Overleden: 26 Sept. A. F. van Huizen. 1 m. z., Linschotenstraat,. CORRfciSPON-UiUNT-LË. Den Heer O. Dank voor uwe bijdrage. De Redactie heeft echter reeds het zelfde betoogd in een artikeltje. FIDELIO. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Volgens het „Dagblad" zijn de wachtdiensten op Zondag voor boden en vaste knechts aan het ministerie van waterstaat geheel afgeschaft. Naar men echter verneemt, zal die maatre gel binnen kort worden uitgestrekt tot alle departementen. «i i EM.AND. Een aantal bijeenkomsten van mijn werkers werden Donderdagmorgen ge houden, waarin besloten "werd tot de stélden. ^vThetkostbare kristaTis sto 367e Staatsloterij. 5e Klasse, 8e Lijst. Vrijdag 27 September. No. 19859, f 10,000. No. 9810. 2000. Ns. 4767. 16537. 10513, 10680 en 14137 ieder f 1000. Ns. 6296, 9429, 10066 en 13084 iedei f 400. Ns. 8495, 10674, 11271, 14940, 17783 en 19053 ieder 200. Ns. 2190, 5465, 10095, 11722, 13969, 14970, 15333. 15760. 1G085. 16151, 1S033, 18610 en 20612 ieder f 100. Prijzen van f 70.— 29 34% 6080 9104 11047 14534 1807fc 241 3628 6229 9158 11746 14539 18225 311 3630 6302 9200 11748 14557 18349 464 3712 6430 9231 11784 14610 18397 510 3714 6582 9351 11837 14683 1S585 522 3S76 6685 9352 11891 15165 IS. 14 543 3945 6742 9371 12077 15249 18*51 710 4042 6799 9442 12083 15299 18913 867 4341 7015 9457 12241 15309 19048 924 -4477 7069 9750 12385 15425 19066 929 4531 7103 9638 12410 15 460 19086 1047 4652 73-43 9645 12574 15648 19274 10S0 4690 7354 9772 12G01 15672 19301 1302 4697 7983 10105 12673 15710 19391 1371 4779 S062 10196 13035 15759 19404 1424 4901 8067 10252 13045 15780 19493 1513 5034 8106 10301 13073 15821 19585 1530 5132 8122 10448 13133 1G078 19645 1533 5187 8384 10581 13192 16186 198% 1627 5272 8438 10815 13254 16422 19871 183-4 5472 8554 10824 13373 16468 19875 1867 5538 8588 10892 13445 16532 20001 1962 5551 8647 11011 13522 16737 20097 2251 5606 8711 11116 13644 16828 20105 2361 5641 8745 11386 13672 17641 20476 2407 572-4 8772 11512 13746 17237 20563 2595 5762 8799 11539 13898 17278 20601 2762 5789 8952 11577 13971 17604 20785 3112 5900 9012 11599 14194 17619 20813 3138 5919 9036 11644 14345 17708 20S91 20911 Op onderstaande nummers zijn geen prijzen gevallen 23 3263 5365 8572114311474317 Sr 6 40 3284 5.0 5 857511479 147t.51795 4832-55405 8327114901479017969 5332945408 864611495147961:010 9433255124 8784115101488118031 99 3339 5432 8787115291434518082 168 34235444 88181158114 8718154 18334345468 8870116211498918160 18*34665187 90061163015070 82 9 227 3493 5494 9015117311598418214 23S33165 56 9048117501513718244 25435215558 S056118311515018288 367 35265613 9066118571520218321 4113517 5620 9087118661522918327 4513567 5629 9091118681521118344 463 3594 5644 90931187 -1525718351 496 36015689 909511893153318357 515 3634 5698 912011902153 k) 18410 52136485709 919011907153621*413 65037095785 919912011153741 476 65337345741 92441204115439184*7 60337425747 9245120981545018548 6413744 5755 9259121181551716621 71737485765 926112163155.018708 76937495772 9283121641559718788 798 37905-800 9274122011560618793 819379158ul 9413122391561818871 89837955831 9446122601564218954 95038035904 9448122941565118981 96238655906 9505122971568618985 977 38705912 951612362157 4318988 99038716055 953312-111 1575619039 101139196072 9541 124211577419045 104539226130 9542121301578119068 1 5539236136 9553124791580519081 1082 3959 6185 95611249715836191! 7 110039746239 9565125061587619137 1157 3980 6255 95*012519158*819169 1169 3984 6268 9585125491589219106 118140066295 9596126121591119218 12004 '286333 9624126401591519226 1214 40626344 9627126591598*19355 1224407563.8 964912737161451936:» 1277 4090 6416 9 >73127491614819372 129840986492 9672127671616719374 1343 4126 6532 9752 1276816:751 jl!t> ld4941406552 98301280.' 1618419417 1386 4154 6592 9873 12S031620519470 141241606623 9889128201622019198 14814177 6681 9899128321624 319581 148341926713 9902128711625219649 16204198 6730 990712921162651 -702 16t 442016731 99101292916317 19719 15784209 6791 9925 1297 61632219757 164342606804 9969130141644019779 1741 4274690-2 9968130241616519813 1746 4280 6904100191306816 0419819 1766 4300 6974100591307816516138*0 1786 4 187031 100841334616557 lv8 'S» 17'J21424 703910' 193 18 >5516G11 19907 1-61 4141700710148134411004419998 1981414870901014918483166812dil2:< 191344787117 1015313516166862J032 2001418571431J161135291671820053 2027 448719310193lc5481873930121 206S4504 723710199135561674020147 2U814527 733810203135041679820158 21894556 74231U227 1357316S0G201C9 224546917438103661359916800 2 Jl91 22744598746810422136311GS22022S 2288 4617 7513104821377816844 2322l 23164665703510486137941691620361 2324 4182764610523138231696620382 23684701705010506138741699620397 2373 472276761060113SSS16997 20410 241047547707106211389217023 20421 24404763773710648139231705120130 2444819 7759107U01401217110 20464 24504869777410733141291711820544 24724907784O1Ü7641414117141'20593 2492 4942 7833107661414317159 20004 25304950790110789141621720720629 2674 496379191080014183172 7 20756 2587 49717937 10890142091724120753 261450247945109081421317338-20770 2022501179701091914231173502 S01 270350818021109071428917393 '29857 27336134 8058110021425017406 20886 27495153 81021!0131430617453 2088f 27605154816811057 143081745550800 27075173320911O0114412174632'909 27815179821611080144171749620926 27875181821911130144381757520997 28055244 8226111311445017593 281052838276111381447517016 2335 5285 830611143144 SI 17049 2948 5'2S9 8328111621468617601 30525293 8301112531454517092 30S0 5311 «424112501401017718 31' 063208444112541465017738 32115311849011259 1466617770 32155359 8516113741470117793

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3