na den Arbeid, 's Hoge. 5. SI Caccilia, 'sHage; 6. Kunst na den Arbeid, Lei den; 7. Zang en Vriendschap, Rotter dam; 8. Aurora, Utrecht; 9. Apeldoorn's Mannenkoor, Apeldoorn; 10 Muiden's Mannenkoor. Muiden. II Afdeeling. 1. Oefening en Uitspanning, 'silage; 2. Caecilia, Haarlem; 3. Am stel s Werk man, Amsterdam; 4. Hilversum's Man nenkoor. Hilversum; 5. Erato, Amster dam; 6. Oefening Baart Kunst, Nietsw- kerk; 7. Onderlinge Oefening, 's Hage; 8. Schevening's Mannenkoor. Scheve- ningen; 9. Werkmanslust. Krommenie; 10. Haarlem's Zanggenot. Haarlem; 11. Door Eenheid Kunst, Rotterdam; 12. Haagsch Mannenkoor, 's Hage; 13. Or- phéon. Rotterdam; 14. Kunst na Ar beid. Haarlem; 15. Benedicamus Do mino, Haarlem. I Afdeeling. 1. Euterpe, Amsterdam; 2. Euterpe, Utrecht; 3 Arti en Charitate, 'sHage; 4. De Vereenigde Zangers, Amsterdam. Medegedeeld werd nog dat aan de Ille afdeeling één en aan de lie afdee ling 3 prijz,en zijn toegevoegd. Wi terdienstregeliBg. Onze abonné's ontvangen hierbij de bekend© portefeuille-kaart- van Haar- 1 e m's Dagblad, bevattende de win- terdienstregeling van alle spoor- en tramwegen van en naar deze gemeente. Schouwburg. Zwarte Griet. Een nieuw Rotterdamsch Tooneelge- zelschap, dat van de heeren Bigot en Van der Velde voerde gisteren avond het bekende tooneelspel van Rosier Faassen op. De schouwburg was goed bezet. Het publiek had blijkbaar veel schik in de vertooning; het juichte de vertolkers levendig toe. Bennebroek. In een gezin in de Emmauslaan is een geval van roodvonk geconstateerd. Ds. Posthumus Meijes heeft voor het beroep naar hier bedankt Velgen. De gemeente-veldwachters te IJmui- den, Velsen, Santpoort en de Heide, zijn met goedvinden van den burge meester, door de afdeeling Velsen van „Het Witte Kruis", voorzien geworden van Utermöhlen's antiseptisch snelver- band. Het verbandpakje is voorzien van een lederen etuitje en kan in den zak worden gedragen, zoodat de veldwachters bij voorkomende onge lukken onmiddellijk hunne hulp kun nen verleenen. Zondagmorgen was Velsen in op schudding. Midden in het dorp wer den 2 knapen van misschien 14 en 16 jaar door een jongen man in de kraag gepakt en meegevoerd naar een in middels toegesnelden koddebeier en door dezen naar het politiebureau ge bracht Wat was er gebeurd? De kna pen hadden gejaagd en werden nage zet door twee koddebeiers, die ze even wel hoogstwaarschijnlijk niet inge haald hadden, wanneer niet een boe renknecht hun ter hulp gekomen was. Het publiek was over deze hulp niets gesticht, wat duidelijk bleek uit de toornige uitdrukkingen. Later ontstond nog eene vechtpartij tusschen een der koddebeiers en enkele toeschouwers. Binnenland. haagsche brieven. Op het Binnenhof heerscht weder be trekkelijke rust De heeren van de Tweede Kamer zijn in de afdeelingen bezig aan het onderzoek der begroo ting. En dit afgeloopen zijnde, zullen zij ons tot half November gaan verla ten. Dat het begrootingsonderzoek vrij geruimen tijd vordert, is ditmaal na tuurlijk te wijten aan een omstandige schriftelijke voorbereiding van de ,,al- gemeene beschouwingen" bij het bud getdebat. Dat daartoe geneigdheid be stond, hleek trouwens reeds bij de behandeling van het Adres van Ant woord op de Troonrede. Blijkbaar was aien het algemeen eens met het te dien aanzien gezegde door den oud-minis ter Borgesius, die apropos van de Zuid- Afrikaansche quaestie te kennen gaf een schriftelijke inleiding van een eventueel debat daarover het meest verkieslijk te achten. Het is inderdaad -ieer gewenscht, dat- eens blijke, wat de vorige regeering voor de beide repu blieken heeft trachten te doen en wel ke de voornemens van het nieuwe Ka binet te haren opzichte zijn. In poli tieke kringen meent men, dat dr. Kuy- per hij moge dan ook het Drieman schap vriendelijk hebben ontvangen niets zal ondernemen wat ons ook maar in het geringst last zou kunnen bezorgen. Het hemd is nader dan de rok! Bovendien meent men te weten. Tooneelwedstrijd dei- letterlievende vereeniging „J. J. Crenier". n. Even rijk aan tragische momenten als „De Lijdensweg" is. is „Verlaten", het tooneelspel door den heer J. A- Holtrop uit het Zweedsch vertaald. Maar er is groot onderscheid. In „De Lijdensweg" treedt voor een veel grooter deel de verwikkeling op den voorgrond, die do tragische situ aties met zich brengt en aldus het on geluk der personen. In Verlaten" daarentegen worden de tragische situaties vooral geschapen door de karakters-zelf, heeft men dus in da eerste plaats met karakter-uit beelding te doen. Daarmee is niet ge zegd, dat er niet veel actie in het stuk zit, integendeel, maar men heeft hier bij dc hoofdpersoon Thora Edlin ten minste met een geprononceerd, vrij geacheveerd geteekend karakter te doen. De dialoog van dit stuk is vlot. waarschijnlijk door dat de vertaling is vam iemand, die weet wat makkelijk te zeggen is en daardoor ook aange naam voor het oor. dat dr. Leyds en de andere gezanten der republieken omtrent den eigenlij ken toestand in Z.-A. vrij wat beter zijn ingelicht dan Chamberlain zelf. Van een algemeenen opstand in de Kaapkolonie moet nog geen sprake wezen maar dat het er, in den hoog- sten nood toe komen kan. schijnt vast te staan. Zoo zeer is de Engelsche ns- geering zich dan ook bewust, dat men in Holland meer weet dan in Albion, dat zij in onze hoofdsteden geheime agenten heeft gevestigd, die spionnen werk moeten verrichten. Aangezien men echter die heeren in het oog heeft, kan men hen tevens beletten kwaad te stichten. Dat is al een groot ding. Een niet minder groot ding, voor de Hagenaars, is de mededeeling, in de jongste raadszitting gedaan, dat liet rapport der commissie ad hoc over de tramwegquaestie thans in handen van den drukker is. Dit rapport zal dus eerstdaags verschijnen. Ik meen te mogen zeggen, dat het in hoofdzaak zal neerkomen op een verlenging der concessie tot 40 jaren, met de bevoegd heid der gemeente om elke 5 jaren te naasten tegen een taxatie van het be drijf bij de vaststelling tier overeen komst bepaald, plus een premie voor de nog niet verstreken jaren der con cessie. Daartegenover zou staan, uit- breiding van het net. aanleg van dub bel spoor zooveel mogelijk, toepassing van het trolleystelsel (met uitzondering van stadsgedeeltten, door B. en W. aan te wijzen, waar ondergrondsche ge leiding zou moeten gebruikt worden), tariefsverlaging, verbetering der po sitie van het personeel uit, sociaal en materieel opzicht. Misschien ik maak eenig voorbehoud is deze me dedeeling niet in elk opzicht volkomen juist, maar in hoofdzaak zal dat het geval blijken. En een zeer gewichtige bepaling van het contract is, dat de Tkamwegmaatsch. de electrische stroom voor haar bedrijf zal moeten ontleenen aan de electrische centrale door de gemeente op te richten. Deze bepaling is van het allerhoogste ge wicht voor de levensvatbaarheid van dit nieuwe gemeentelijk bedrijf. En daarom is het uitstekend dat de ge meenteraad) het verzoek der maat schappij om op een der lijnen naar Scheveningen, bij wijze van proef, het Trolley-stelseJ te mogen invoeren, naar de commissie ad hoe heeft ver wezen. Want een beslissing over dat verzoek, praematuur genomen, zou de gemeente aan handen en voeten gebonden hebben en een besluit over de hoofdquaestie weer moeilijker heb ben gemaakt. Ziehier inderdaad een quaestie die waakzaamheid en zorg vereischt. De verdriedubbelde waakzaamheid en de minutieuss zorg waarmede H. M. de Koningin en de Prins-gemaal van de zijde der politie zijn omringd gedurende hun kort verblijf in de re sidentie (alleen voor het. vertrek wa ren 120 agenten, die vrij van dienst waren, speciaal opgeroepen) heeft een onaangenamen indruk gemaakt. Bij eenig nadenken moet men evenwel tot de slotsom komen dat die indruk niet geheel gemotiveerd is. Ik zal dat the ma niet verder uitwerken, doch alleen zeggen dat men, gegeven de bijzon dere waakzaamheid der politie, ook niet te veel geloof moet slaan aan de fantasie?n van enkelen mijner col- ga's, die Prins Hendrik in het vroege ochtenduur geheel alleen door de stra- ten der residentie laten dwalen. De Prins beweegt zich inderdaad wel eens ongemerkt op straat, maar dan per rijtuig dat niet uit de koninklijke stallen afkomstig is; hij verlaat dan het paleis aan de tuinzijde. In zulk een rijtuig, zonder hofliverei ('s Prin sen jager zat naast den koetsier) kwam de Prins ook naar de voorstelling van Barnum en Bailey ;hij had geen enkel lid van het gevolg bij zich en hij ging ook alleen heen. De terugweg leidde niet dadelijk naar het Paleis, hij be zocht waarschijnlijk eerst een der aristocratische clubs. Een en ander, mij uit vertrouwbare bron medege deeld, doet zien dat men zelfs op de „officieele" hofberichten niet al te veel staat kan maken. Van de winter-voornemens van het Hof is nog weinig bekend. Men hoopt het koninklijke echtpaar vóór Kerstmis weder hier te zien tot April. Vooral hopen daarop de ondernemers van schouwburg- en concert-gelegenheden, wier „seizoen" een goed deel afhan kelijk is van de aanwezigheid van het Hof. De opera begint het seizoen door ons achtereenvolgens de kennismaking te doen hernieuwen met drie jonge da mes, wier verschijning op het tooncel ons steeds zeer aangenaam is. De Brahmaansche „Lakmé", de Italiaan- sche Mignon" en de klassieke ..Belle Wij zullen den inhoud van dit stuk onbesproken laten en er alleen even aanstippen, dat de oplossing onbevre digend en niet heel logisch en juist is. Daar het een stuk is van eenige phy- chologische analyse zulletn de opvoe- renden, willen zij het lot zijn recht brengen, zich de karakters niet alleen goed moeten indenken, doch vereischt het inderdaad veel studiia zich vooral van hot zieleven van Thora, zooals de schrijver zich dat gedacht heeft, een juist beeld te ere ven en dat behoorlijk uit to beelden. ..Eendracht" van Rotterdam heeft goedgedacht voor het voetlicht te bren gen „Uitgaan" van Glanor, dat ook heel hooge eischen stelt Men, kent het stuk. Het Haagsche vrouwtje( Mevr. Val kenburg, die zoo dolgraag zou uit gaan, zou genieten van het mondaine Haagsche leven, doch aan dezen har te wen sch niet kan voldoen omdat de middelen van haar echtgenoot het niet toelaten. Papa, de kolonel van Degen, schenkt haar echter op haar verjaar dag een Turksch lot, waarop een groo- te geldprijs valt, do eerste, zoodat het geldelijk bezwaar om uit te gaan nu is opgeheven. Zo verrast haar man die van het Hélène, hoe verschillend van aart! cn van „genre de beauté" zijn steöds lie velingen van het publiek geweest. En hun muzikale vaders, Délibes. Am- broise Thomas en Offenbach hebben in elk dezer werken een meesterstuk geleverd van muzikaal kunnen. H. A. GANUS Jr. Prins Hendrik in Mecklenburg Men schrijft uit Schweirin aan het „Hbld." in LudJwigslust, d'e schoonie bij- nesidfentie van den groothertog', is op het cogenblik het hof bijeen om van daar uit jachtpartijen te onder nemen in het groote aangrenzende jachtgebied. Sedert een,igo dagen bevond em er zich' reeds de jonge groothertog, hertog Joh arm Al- breclit en hertog Paul Friedlrfieh. Donderdagavond te half negen kwam ook prins Hendrik der Ne derlanden aan om voorloopig zijn intrek op Ludwigslust te nemen den zelfden avond kwam cok zijn broer, hertog Adolf Friedrtch, uit Berlijn aan. Reeds denzelfden avond begaf een deel van, het gezel schap zich ter jacht naar Jassnitzer Revier, waaronder de groothertog, hertog Johann Albrecht en verdler de te Ludwigslust verwijlende prin ses Reuss, geboren hertogin Van Mecklenburghet andere deel van het gezelschap, met prins Hendrik der Nederlanden en die hertogen Paul Friedrich, Adlolf Friedrich en prins Reuss. ging naar Friedhchs- moor, om daar voor eenige diagen te blijven. Beroep op bet Hof van Arbitrage. Naar men verneemt, zal uit den boezem der verschillende kerkge nootschappen te Amsterdam steun worden verleend aan het beroep, dezer dagen door de gevolmachtig den der Z. A. Republieken, gedaan op het Hof van Arbitrage, ten einde een voor d'e Republieken bevredi gend einde van den oorlog te ver krijgen. In hoofdzaak zuUen die volgende vragen aan het Hof van Arbitrage worden voorgelegd'. Is het geoorloofd weg te schuilen achter een levend pantser van weer- looze burgers die gedwongen wor den hun leven in d'e waagschaal te stellen of dit hunnen medeburgers ten velde mocht beletten dien vijand afbreuk te doen? Is het geoorloofd den dierlijken lust en dien moedwil van onbe schaafde volkstammen tot bondge- nooten in den strijd tegen eene christennatie te maken? Is het geoorloofd, vrouwen en kinderen van hen die strijden voor hun goed recht, geheel van de barmhartigheid en de genade van 's lands vijandlen afhankelijk te makenen, niet het minst naar de ze methode, een stelsel van militai re tactiek op te bouwen, dat er op berekend is, landverraders te ma ken Is het geoorloofd een volk, ten gevolge van dat stelsel, met de meest verfijnde wreedheid! zedelijk te vermoorden eer het, bij hardnek kig volgehouden verzet ten eenen- male verjaagd) en uitgeroeid! wordt? Is het geoorloofd, eindlelij-k op grond van proclamaties die even dwaas als laf zijn, dlat verzet te stempelen als eene misdaad die, deels op hel privaateigendom van 's lands verdedigers wordt ver haald, deels aan den lijve wordt ge straft naar het merkwaardig begin sel dat die legerhoofden voor hunne- volgelingen verantwoordelijk zijn? Het antwoord op deze vragen sluit zich dus aan bij het protest van de openbare meeaing en bij d!e bede der vertegenwoordigers van Transvaal en Oranje-Vrijstaat- Militiewet. Naar men verneemt, is bij het de partement van binnenlandSohè za ken in bewerking een gebeele her ziening van de Koninklijke beslui ten van 1861 en 1862 met de daar mede in verband staandle wijzigin gen en aan vu 11 ingsbeslu i ten en de bij een en ander gevoegde model len betreffende de tegenwoordige Militiewei, ten einde die in één be sluit samen te vatten met bijvoeging van de nieuw© modellen, vereischt voor de uitvoering der wet van 24 Juni 1901 (Stbl. No. 159). Het plan bestaat, d'o r-ewiizigd© Turksche lot niets afwist met allerlei buitensporigheden als o. a. het laten branden van alle lampen en het koo- pen van een schitterend baltoilet, wat manlief natuurlijk eerst hevig ont stemd, doch later --~-n vreugde doet dansen, wanneer hij van zijn verba zing bekomen is. Zijn vrouw wil nu ten slotte niet uit, omdat ze liever een goede moeder voor haar kindi wil zijn. Heel geestig is in de intrigue ge bracht 't bezoek van Torenheuvel, den vriend van den heer Van Valkenberg, die mevrouw opzoekt als meneer uit is, een liefdesverklaring afsteekt, uit een kookboek voorleest, den verkeerden hoed opzet, n.l. die van kolonel Degen en duizend angsten uit staat, tot die zaak in 't reine is gebracht. Beschaafd spel vooral is hier de hoofd- vereischte, beschaafd en fijn genuan ceerd spel om relief geven aan de kleine geestige trekjes. De rol van Marie eischt ongedwon gen natuurlijkheid en luchtigheid. De scène n>et Torenheuvel, waarin eerst de verbazindaarna spotzucht en ten slotte verontwaardiging de jon ge vrouw vervullen is, goed gespeeld, een juweeltje, terwijl ook bij goed spel de uitgelaten vreugde dor jonge vrouw die haar liefste wenschep vervuld ziet en dan d'e ingetogen, gelukkige ernst. Militiewet, zoo mogelijk, met 1 Januari a.s. in werking te bmeab- gen. Zondagsrust voor apothekers bedienden. In een vergadering van het depar tement Gelderland dier Nedierl. Mij. tot Bevordering der Phaamacie, te Zutphen gehouden, werd behandeld het adlres van de aidee- ling Arnhem, uitgaande van den heer D. G. d'e Mie, verzoekende steun in zake het verkrijgen van meer Zondagsrust voor apothekers bedienden. De vergadering was al gemeen ingenomen met het denk beeld, doch achtte liet oogenblik minder geschikt om op het verzoek der afdeeling in te gaan. Ben mo tie waarin wordt te kennen gege ven dat men het beter vindt dlat de- aandrang uitgaat van bedienden en publiek, werd ten slotte aangeno men. De ontgroening der Delftsche Studenten is behalve door d'e onmisbare kleine vechtpar tijen ditmaal verstoord dloor een ernstiger geval. De heer L. C. S. die zich, vergezeld van een nieuw lid, naar de sociëteit Phoenix" wilde begeven,, werd op de Binnen waters loot lastig gevallen door een bende opgeschoten jongens, waar bij hij, om zich te verdedigen, ge bruik maakte van zijn stok. Opeens bracht iemand hem een messteek in den schouder toe. In de sociëteit werd hem door dien di recteur, den heer Lubbert, dei eer ste hulp verleend later kwam een geneesheer en werd' de heer S. op genomen in het gesticht „Bethel". De wond is gelukkig niet gevaar lijk. Naar den dader wordt gezocht. Achtergebleven. Te Velp (G.) is de landbouwer J. W. T. die bij het afwerpen van havergerven van den korenzolder viel en met bet hoofd op den dorsch- vloer terecht kwam, zander tot be wustzijn te zijn gekomen, overle den, eene weduwe met vier jeug dige kinderen achterlatende. Een nitvaart. Treffend waren Zaterdag de blijken van belangstelling bij de begrafenis van het slachtoffer van het ongeluk te Valkenburg, den stafkapitein baron van Asbeck. Honderden uit den bur gerstand en uit militaire kringen waren aanwezig benevens de gezangen dei- voornaamste landen, de minister van oorlog en vertegenwoordigers van II. M. de Koningin. Bij de lijkbaar voerden verschillende sprekers het woord. Allereerst de chef van den generalen staf. de oud-minis ter Kool, die, na geschetst te hebben den somberen indruk die na het onge luk de vreugde over het welslagen der manoeuvres verving, getuigde van het ernstig verlies dat het leger in kapitein Van Asbeck geleden heeft., in den jon gen officier die reeds bij de ramp te Muiden getoond heeft te zijn een man van grooten moed, beleid en trouw aan zijn plichten. Hij heeft steeds .getoond te zijn een officier ten voorbeeld voor anderen, een man met helderen geest, wetenschappelijken studielust en van onbegrensde toewijding van zijn plich ten. Door 'zijn humaniteit, opgewekter zin en goede militaire begrippen was hij geacht en bemind ook door zijn on dergeschikten. Spr. wees op het groote verlies dat het leger leed, want Van Asbeck was een sieraad van zijn korps, een vriendelijke en goede persoonlijk heid, die blijft leven in de harten en gedachten van allen die hem kenden. De generaal-majoor Snijder gaf, als leider der manoeuvres onder wien Van Asbeck zijn laatsten dienst deed. uiting aan hert. bitter leed dat gevoeld werd. Hij herinnerde aan de moeilijke en de licate diensten door Van Asbeck ver richt op eenvoudige en bescheiden wij ze verricht. Namens den chef in de stelling Aan Amsterdam herdacht de majoor van den generalen staf Neeteson den over ledene in zijn betrekking tot het stel lingbureau als een waardig goed ka meraad, onvermoeid in zijn werk, be zield met een diep plichtbesef, die in de Amsterdamsche stelling van groo ten dienst is geweest In het Franscb voortgaande, bedankte hij de vreem de gezanten bij deze droevige plech;ig- heid tegenwoordig en herdacht hij ook den armen wapenbroeder, die aan het ziekbed geklonken, buiten staat is zijn laatsten groet te brengen. waarmede van dat alles ter wille van het kind, afstand gedaan wordt, een mooi moment kan zijn. De tooneelclub .Eendracht" zal na dit inderdaad uitnemende tooneelspel, dat uitmunt door dialoog in mooi Hol- landsch een blijspelletje geven: „Ik heb iets vergeten," dat nog te onbedui dend; en slecht van taal is om op een bruiloft, als er veel wijn binnen is, te worden opgevoerd. We kunnen ons niet begrijpen dat een tooneeJgezelschap, dat door oe keuze van „Uitgaan" blijk gaf van zulk een goeden smaak, zich heeft kunnen laten verleiden dat prul te doen vol gen. Een tooneelvereeniging die heel wat durft is „Voorwaarts" van Purmerend, die zich waagt aan niet meer of min der cteui aan „Ghetto"- We behoeven „Ghetto" niet meer te bespreken, on duchten geen tegen spraak wanneer we beweren dat men als dilettanten-gezelschap nog al eeni- gen dunk van 7»»> zelf moet hebben om zich aan de realiteits-uitbeelding van dit werk te wagen. Reeds de mis-en-scène eischt hier de uiterste verzorging, eischt de verzor ging door een artistiek en geroutineerd regisseur, die het. milieu waarin ge- De kapitein van den generalen staf De Booy gedacht, uit naam van vele vrienden, kennissen en tijdgenooteu van zijn wapen, kameraad Van Asbeck en nadat baron Taets van Amerongen eenige woorden van innige waardee ring aan zijn schoonbroeder had ge wijd, betuigde de broeder van den overledene, baron Van Asbeck, inge nieur te Parijs, met diepe aandoening den dank der familie voor de groote deelneming, inzonderheid aan de chefs collega's en kameraden voor de hoogst waardeerendö woorden ter zijner nage dachtenis gesproken. Bescherming Nat. Arbeid. De Kanier van Arbeid voor die bouwbedrijven te Schiedam., heeft tot andere Kamers van Arbeid! een opwekking gericht om zich uit te spreken over de vraag: „of in die gegeven omstandiigheden meerdere bescherming van onzen nationalen arbeid; niet zeer gewehscht of lie ver noodzakelijk geworden is", en, zoo die vraag bevestigd beant woord wordt, gezamenlijk stappen in diie richting te doen. In die Ka mer te Schiedam werd) d'eae vraag unaniem bevestigend beantwoord. Treurig ongeluk. Het volgend ongeluk had Donder dag nabij Joure plaats: De landbouwer K. Pekema, .van Goingarijp, keerde met zijn dienstbode per rijtuig huiswaarts. Door een of andere oorzaak zette het paard plot seling wat krachtig aan en beiden tuimelden achterover. P. kwam daar bij terecht in een paar ijzeren pennen en werd bewusteloos in een woning binnen gedragen en vandaar 's avonds naar huis overgebracht. Den volgen den morgen overleed hij, tengevolge van de bekomen verwonding. Sporten Wedstrijden. Paarden. Courses te Woestduin. Het prachtige weder had veel pu bliek naar de bekende fraaie renbaan te Woestduin gelokt, om daar getuige te zijn van de courses, uitgeschreven door de Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging. Nummer 1 van het programma was de Luitenant-prijs, wedren op de vlak ke baan voor inlandsche paarden. Af stand 2000 M. Ingeschreven waren zes paarden, waarvan 3 uitkwamen. De eerste prijs 400 werd gewonnen door Alarm II, eigenaar Luit. Ten Ivate; 2de prijs was voor Billiton, eige naar Hoboken v. Hoedekenskerke; 3e prijs Malcadjick, eigenaar Mac Cord. Tot. 9, placé f 6, 6. II. Kapitein-prijs, handicap voor Nedeirl. paarden. Minimum-afstand 1500 M. Ingeschreven waren 20 paar den, waarvan uitkwamen 13. De eerste prijs werd gewonnen door Miklós, eigenaar J. A. Geersenin, 2 min. 54 4/5 sec. De tweede prijs door Dobrina, eigenaar S. Witteveen, in 2 m. 56 1/5 s. Nummer 3 was Swaska II, eig.H. K. Glas Jzn. in 2 m. 57 s. Tot. f 31, placé f 11, 13.50, f 7. III. Ritmeesterprijs. Verkoopswed ren op de vlakke baan voor paarden, die te koop gesteld zijn voor f 1500. Af stand 1600 M. Ingeschreven 14 paar den, waarvan 9 aan tien start ver schenen. Als eerst© kwam Cheeky, eig. Ho boken, over den eindstreep, gevolgd door Reineite, eig. rar. Astley, met Revue. eig. Spijer, als derde. Tot. 13.50, placé f 5, 31.50/ 28. De prijswinner bleef voor f 1400 aan den eigenaar. IV. Majoor-prijs. Wedren op de vlakke baan, voor paarden "bereden door heerrijders, afstand 2500 M. Ingeschreven waren 14 paarden, waarvan uitkwamen 5. De eerste prijs werd gewonnen door Miss Bouncer, eig. A. Marquet. Twee de was Parsimony, eig. mr. Astley, en derde Tagus, eig. mr. Astley. Tot f 9, placé 6, f 10. V. Overste-prijs. Handicap. Mini- mum-afstand 3000 M. Ingeschreven 12 paarden, waarvan uitkwamen 9. De prijs werd gewonnen door Anse- lor, eig. J. W. Schuyl, in 5 m. 11 4/5 a 2. Eddallah, eig. Stal Trio, in 5 m. 11 3/5 s.; 3. Sierra, eig. Stal Avanti, in 5 m. 12 2/5 s. Tot. f 11, placé 5.50, f 22. 7. VI. Generaal-prijs. Hordenren voor daarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2800 M. speeld wordt zal weten te houden in de kleur, die vereischt wordt. Het ensemble-spel dient volkomen onberis pelijk te zijn en aan alle medespelen den individueel worden om den juisten toon van Ghetto te treffen, de aller hoogste eischen van artistiek kunnen gesteld. De rol van den droomenden Rafaél is da moeilijkste niet; maar die van den; blinden Sachel, die van Rebbe Haëzer, eischen een volkomen zeifbe- heersching van den acteur, een onbe perkte macht over stem en gebaar, zcjfs bij elk woord. Lange studie door eigen aanschouwing, door eigen aanliooren zijn er voor noodig om deze rollen te typeeren, veel artistieke ontwikkeling om den auteur volkomen te begrijpen. Wanneer „Voorwaarts" Ghetto goed speelt, dan verdient bet zeer zeker een eereplaats onder de dilettanten-gezel schappen in ons land. Na dit werk vol sobere realitefitkunst een opgeschroefd Duitsch idyllfetje „Haar hart is ontwaakt," dat in tegen stelling met de eischen van „Ghetto" juist ietswat gechargeerden, ietwat hoogdravends in den toon van liet ge heel eischt, overeenkomend met het romantische der situatie. De rol van het jongemeisje Hedwig, het blijde, naievo, onbezorgde natuur- Ingeschreven 13 paarden, uitkwa men 8. No. 1 was Poulton, eig. jhr. Rut gers van Rozenburg; 2. Polikare, eig, Herr Heinrich Pfeiffer, 3. Laura Gold, eig. jhr. C. de Pesters. Tot. 9, placé 6, f 16. Voetbal. TI. B. S.—BEERSCHOT V. V. In afwachting van de competities, die den 6en October aanvangen, heeft het Haagsche H .B. S. Zondag eei wedstrijd gehouden tegen de Beerschc V. V. uit Antwerpen. Om 2 3/4 uur nam het spel een aan» vang. De Hagenaars waren voortdu rend de sterkeren en gaven hunnen te genstanders weinig kans. Koopman, die dit jaar voor H. B. S. uitkomt, had zoo goed als geen gelegenheid om zij ne capaciteiten te toonen. Na 15 minuten nemen de Hollanders de leiding en weldra is de stand op 2—0 gebracht, wat zoo blijft tot rust. Ook na de pauze is H. B. S. sterker al treedt Antwerpen nu krachtiger op. Nog drie doelpunten worden bij het Haagsche totaal gevoegd, terwijl Beer schot er eens in slaagt den bal in 't Haagsche net te werken, zoodat TI. B. S. wint met 51. Do Antwerpenaars to on dien soms vrij aardig samenspel vooral in de voor hoede, de doelverdeddger was zeei goed, wat hij doorliet was niet te hou den. Bij de Hollanders blonken Tous- sint en Carli uit Erdman, een der middenspelers, moest na eenige minu ten spelen reeds het veld verlaten, we gens een wond aan zijn rechterknie, dia hem reeds langen tijd hinderde. Ver moedelijk zal hij dit seizoen niet meer uitkomem. Het publiek was in grooten getale op het terrein aanwezig. Onderwijs. Onderwijzsrs-jaarwcddcn- Door de hoofdbesturen van het N. O. G. ,den Bond van N. O. en de Ver eeniging van Hoofden van Scholen in Nederland is een adres verzonden aan Gedeputeerde Staten der verschillen de provinciën, waarin het volgende wordt opgemerkt: „dat vóór 1 Januari 1902 de gemeen tebesturen de traktementen der onder wijzers in overeenstemming moeten hebben gebracht met tie nieuwe be palingen van art. 26 der wet op het lager onderwijs; „dat bij d© behandeling in de Twee de Kamer duidelijk is gebleken, da- de in de bepalingen genoemde bedra gen zouden zijn minima, alleen voor zeer weinig plaatsen geldende; „dat -tie gemeenten tot een beter regeling der onderwijzerstractemen ten mede in staat worden gestelc door de verhoogde rijksbijdragen, wel ke art. 45 haar waarborgt; „dat het in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen, de verhoogde subsidiën voor het onderwijzend per soneel te doen strekken tot verbete ring der financieels positie van den onderwijzer; „dat intusschen aan ondergeteeken- den gebleken is, dat vele gemeentebe sturen deze opvatting niet deelen; „dat daardoor de wijzigingen in de wet op bet L. O. dreigen voor een goed deel haar doel te zullen missen; „weshalve zij u dringend verzoeken uw goedkeuring te onthouden aan die gemeentebegrootingen, waarin het be ginsel niet is toegepast, dat. de rijks bijdragen in haar geheel ten bate ko men van de onderwijzers-jaaiweddep.'" Door het bestuur der bijzondere la gere school, gevestigd in de gemeente Groenlo, Nieuwstraat A no. 294, was de aanvrage gedaan om de Rijksbij drage. bedoeld in art. 54bis der wet tot regeling van het lager onderwijs over 1900. Ged. Staten van Gelderland beslis ten, dat genoemde school, niet voldoet aan de eischen en voorwaarden, in art. 54bis der wet op het L. O. gesteld, en op het lager onderwijs gesteld, en daarvoor alzoo geen aanspraak kan worden gemaakt op die bijdrage over 1900. De Raad van State, afdeeling vooi de geschillen van bestuur, adviseerde het ingestelde beroep ongegrond U verklaren. Daarmede kon de minister van bin- nenlandsche zaken, dr. A. Kuyper, zich echter niet vereenigen. Thans is het ingestelde beroep ge grond verklaard en de Rijksbijdrage tvoor genoemde school bepaald op f 825. bind, dat steeds eenzelvig opgevoed door 'n menschenhatenden grootvader en een oude huishoudster, de liefde in haar hart voelt ontwaken, de liefde voor den redder van haar leven en nu babbelt van liefde tot al natuur en nachtegalenzang en bet vogelenlied en blijde zonneschijnen en bloemengeur, liefde tot de menschen en tot hem, stelt hooge eischen en heel andere weer dan, zooals we reeds zeiden, de sober heid van „Ghetto". Het blijspelletje zelf is akelig over dreven, ietwat misselijke lyriek. Des te grooter kunst voor de tooneelver eeniging „Voorwaarts" om hiervan iets te maken dat het zien en hooren waard is.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2