NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Vrijdag 4 October 1901. Mo. 5603 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nnmmers0.02^£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37H de omstreken en franco per poet0.45 ADVERTEN TIEN Van 15 regels 50 Gte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ O. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESs §ucc., Parijs 31W» Faubourg MonltjigjJre. ■ri-i _ii«fc,ugwii ■■ys.ui ■■■■wjn/Hjan'! i Haarlem's Dagblad van T Oct. bevat o.a.: Een nieuwe nederlaag, Een mar telaar voor de goede zaak, Het program der Jong-Tsjecben, Leo Tolstoi over het Franscli-Russisch verbond, Ongewenschte bezoekers. Politiek Overzicht. De slagen volgen elkaar op. Nu blijkt dat die Engelscheni ook weer klop gehad! hebben bij Moed wil. Ki tellener seint dd'. 2 October uit Pretoria ,,De nachtelijke aanval van de la Rey op Kekewich' kamp te Moed wil, den 30en vermeld, werd door den 1000 man sterken vijand! zeer krachtig uitgevoerd. Na een hevi,_ gevecht op korten afstand, dat meer dan. twee uren duurde, wer den de Boeren met aanzienlijke verliezen teruggedreven. Onze ver liezen waren zwaar. Twee officie ren gesneuveld', elf zwaar en drie licht gewond; 31 minderen gesneu veld, 48 zwaar eni 26 licht gewond!. Alle gewonden worden naar Rus tenburg overgebracht. Behalve de bovengenoemde worden nog 40 ge wonden, niet nader vermeld, naar Rustenburg gebracht. Kolonel Kekewich, die op twee plaatsen licht gewond werd, meldt mij dat officieren en manschappen zich uitstekend gedragen hebben. Het wordt bevestigd dat de vij and zware verliezen geleden heeft te Itala en Prospect. Het bericht spreekt van 250 gesneuvelde en 300 gew on d e Boeren Waarlijk de Britten kunnen te vreden zijn. Het antwoord op Kit chener's proclamatie is kort en krachtig. De verzekering van den opper bevelhebber dlat de Boeren bij Moedwil aanzienlijke verliezen' ge leden hebben, die hij intusschen niet in gelalien raamt, beteekenit even weinig als de kinderachtige poging om alweer1 de honderden doods en gekwetste Boenen heel uit Zoeloeland' er bij te steepen, om d'en inidruk der overrompeling van Kekewich' kamp wat te verzwak ken. Welk een indruk de tijding van Moedwil op de al zoo overprik kelde Engelsche krantenlezers ma ken moet, kan men zich voorstel len. Honderd en zestig dooden en gewonden Kekewich, de bekwame verdediger van. Kimberley, zelf ge wond, en met hem nog twaalf van zijn officieren öf zwaar gewond öf dood. Van krijgsgevangenen rept Kitchener niet, evenmin van het kamp. Zou Kekewich werkelijk, zij 't ten koste van zoo groote opoffe ringen. meester van het terrein ge bleven zijn, of komen er nog jobs tijdingen achteraan Wat zullen de rustige Rustenburgers wel gedacht hebben, toen zij den somberen op- tocht hun dorp zagen binnentrek ken? Waarlijk, als de Boeren van hun kant ook eens tot een nachte lijken aanval overgaan, doen zij de zaken niet ten halve. Als een pleister op de wond seint Reuter d'at de twee kanonnen bij Vlakfontein II door de Boeren ge nomen zijn, weer zijn heroverd. Waar, wordt er niet bij verteld. Het aantal martelaren voor de goede zaak, is weer met één ver meerderd. Dr. Broeksma, wiens proces, zooals men weet, reeds e eni gen tijd aanhangig was, is Maandag te Johannesburg gefusil leerd. Volgens het Reuter bericht was hij verpletterd" toen hem zijnj voaniis werd medegedeeld, maar bij die terechtstelling legde hij groote standvastigheid aan den d'ag. Nog meer bloed, nog meer haat gezaaid tegen het Engelsche juk. Eén onschuldige is gevallen:, tien anderen zullen voor hem in de bres springen Buitenlandsch Nieuws. De gevechten bij Itala en Prospect. De verliezenlijst bevat de eerste on gevallen der Engelschen im de gevech ten bij Itala en Fort Prospect. Van dat bij Itala wordt geen datum opgegeven, van dat bij Prospect wordt vermeld 26 September. Zooals wij reeds weten, is bij Itala luitenant Kane van het 1ste Lancashire gesneuveld. Luitenant Lefroy van het 2de Dublin. Fusiliers is gevaarlijk gewond; kapitein (niet ma- joor?) Chapman licht. Kapitein Butler is ernstig gewond evenals luitenant J. C. Markes en luitenant Herbert van de 69ste batterij Kon. Veldartillerie. Dan komt de mededeeling dat 11 man ge sneuveld zijn, 38 gewond en 63 vermist worden, waarvan men weet dat een groot aantal dood en gewfcmd zijn, dus precies wat ons de niet-ambtelijke berichten reeds verteld' hebben. Deze jongste officieele verliezenlijst van het departement van oorlog slaat echter den bodem in aan de verwachtingen van zekere Engelsche organen, dat de Britsche verhezen bij Itala te hoog geraamd zouden blijken. Van Fort Prospect wordt slechts één gesneuvelde vermeld, nl. een manschap van het 1ste South Lancashire. Als zwaar of licht gewond worden van het 2d© Dorsetshire en cle Durham Compa ny Garrison Artillery een achttal op gegeven. De verliezenlijst is enkel aan deze twee -evechten gewijd. De pers en de oorlog. Al die geleden verliezen hebben de Engelsche bladen prikkelbaar gemaakt. De „Times" is woedend over fla ters en misrekeningen der regee ring, die blind is voor de feiten die het gehieele volk ziet. De „Standard" schuimbekt fver de beweiring die in. 1900 bij de ver kiezingen moest dienst doen, dat de oorlog uit was, c-n die onju'st bleek toen zij: in 1901 werd her haald. De „Standard'" dringt er op aan dat de oorlog thans moet beëindigd wordende andere tory-bladien zin gen hetzelfde liedje. Enkele liberalen wantrouwen de ze houding, vreezen de dat zij moet dienen om het publiek voor te be reiden op de invoering dier cons criptie. Amerika en de Chineezen. De Amerikaansche landverhui- zerscommissie heeft hare beambten gelast een paar Ghineesche studen ten af te wijzen., ofschoon deze pas poorten hadden, die door Li Hoeng Tsjang geteekenid waren. Geen Chi neezen mogen in Amerika worden toegelaten., al hebben zij paspoor ten geteekend door de Keizerin. Het département van Oorlog der Vereenigdé Staten maakt een rap port van generaal Smdth openbaar over de Filippijnen, hetwelk een krachtig pleidooi voert voor hand having der belemmeringen tegen Ghineesche immigratie op de Fi lippijnen. Het program der Jong- Tsjechan. De Jong-Tsjechen komen met een uitgewerkt program voor den dag. In de eerste plaats en als dog ma wordt vastgesteld, dat 't Tsjechi sche volk in die verkiezingen, moet bewijzen, dat het brouw blijft aam de beginselen van de èèn- en on deelbaarheid van het koninkrijk Bohemen en niet zal dulden dat de Kroonlanden, ais politiek of econo misch geheel bij Duitschland zul len komen elke poging tegen dit beginsel willen zij als hoogverraad beschouwen. Eerst na deze vooropgestelde be wering, die lang niet on patriottisch klinkt, mag 't echt jong-Tsjéchisch, separatistisch, gevoelen aan den dag treden. Het volk der Tsjechen, zegt het program dat cok een op roep is, moet laten gevoelen aan die menigte der Al-duitschers, die Bo hemen wil inpalmen, d'at het land zelfstandig moest slaan in dé Habs- burgsche monarchie, d'at die posi tie zou moeten steunen op het staatsrecht. Als middelen worden aanbevolen: strijd' tegen de pan- germanisten. het behouden der Tsjechische taal, d'ie volle rechten moet hebben, in den lande. Den landbouwenden stand traehte men te winnen; schoone beloften wor den voor die propaganda in het program aan de hand gedaan. Voor de buitenlandfeche wereld worden aan de partij eenige goede eigen schappen verdraagzaamheid1 in ge loofszaken, en vooruitstrevende po litiek, als gunstige onderscheiding tegenover de Duitschers in Bohe-, men toegeschreven. Het. pangerma- nisme krijgt nog een. finale veeg het zou Bohemen, met Bohemen de monarchie, en met de monarchie den vrede van Europa in gevaar brengen. Verbetering van den Rijn. Uit Heidelberg wordt aan de „Köln. Ztg." geschreven: Eindelijk is de overeenkomst tus- schen Baden, Beieren en Elzas-Lo- tharingen betreffende de verbete ring van den Rijn tusschen Lud- wigshafen en Straatsburg, tot. stand gekomen het stuk wacht nog slechts op onderteekening. Reeds vroeger waren Baden en Elzas-Lo- tharingen overeengekomen., dat het Rijksland de helft, en Baden vier tiende van d'e kosten zou diagen, terwijl op Beieren (wegens dein Palts bij de zaak betrokken) slechts een tiende van de kosten zou rus ten. Maar in weerwil van onder handelingen die jaren duurden, heeft de Beiersche regeering daar in nooit willen toestemmen. Thans heeft zij zich toch bereid' verklaard om ten minste een 800.000 Mark bij te. dragenwat er aan het ge heel© bedrag dan nog te kort komt, zal door de twiee andere Staten in de bovengenoemde verhouding aan gevuld worden. D:e kosten^ van het gehieelie werk worden volgens de nieuwste bere keningen op 13 millioen geschat. In hoofdzaak is ten aanzien' van de uitvoering bepaald, dat Baden het benedenste, Elzas-Lotharingen het. bovenste deel van het riviervak voor zijn rekening nemen zal. Nu d'e onderhandelingen over dit hoogst belangrijke werk., waarbij vooral Straatsburg, Keh.1 en. Karls ruhe gebaat zijn. tot het doel ge leid hebben, verwacht men ook een spoedige bekrachtiging van de overeenkomst door de parlementen Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Zes Kaapscbe opstandelingen zijn Zaterdag te Graaff-Reimet ver oordeeld lot levenslange balling schap op de Bermuda's. Volgens d'e ,,St. James's Gazette" loopt te Londen opnieuw het ge rucht dat de staat van. beleg te Kaapstad afgekondigd zal worden. Wellicht staat de reis van Gor don Sprigg en Rose-Innes naar Pre toria, in een der telegrammen van hedennacht vermeld, met die zaak in verband'. Reuter seint uit Pretoria dat een Britsche patrouille een veld kornet, Kelly genaamd, met een kleinen troep Boeren gevangen genomen heeft, dicht bij de Portugeesche grens. Uit de verliezenlijst: Lemoenfon- tein 28 Sept., i zwaar gewond en 2 vermist; Leeuwfontein 27 Sept., luit. Chadwick gewond, een korpo- raal gedood, e>en mindere gewond, Rustmijnaiel 29 Sept., luit. Mackay doodlelijk gewond en. 5 man ge wond. Volgens Australische bladen zijn drie man van een contingent uit Victoria ter dood veroordeeld Kitchener verzachtte echter het vonnis tot 12 jaar gevangenis wegens insubordinatie tegen gene raal Beatson. hun commandant ten tijde van de „ramp" van Wilmans- rust. De generaal moet zijn Austra liërs voor laffe rekels uitgeschol den hebben. Deze interessante kwestie is al in het parlement van de kolonie Victoria ter sprake ge bracht. Reuter seint uit Snijmanspost (K. K.) dd. 30 September. Het com mando van Coot-zee is vandaag noordwaarts gevlucht, vervolgd door Damant. Bij Boesmanskop werd bet echter opgewacht door een kolonne onder kolonel Basing. De Boeren verloren vijf dooden en zes gevangenen, onder wie de beken de veldkorniet du Toit Gordon Sprigg, de premier van de Kaapkolonie, en Rose-Innes zijn naar Transvaal vertrokken, om met Kitchener en Mi In er overleg te plegen Kitchener's telegram van 30 Sep tember bevat n,og d'e miediedeelin; dat een uit de Aar komende pa trouille den 27en in botsing geko men is met een afdeeling van Ma lawi's commando, die verscheidene bi j paarden meevoerde. Drie Boeren en de meeste paarden zouden ge dood zijn. CHINA. De „Standard" verneemt uit Sjanghai, dat de onlusten in de Jangtse-provinciën het onrustba rend voorkomen van. een omwente ling aannemen. De keizerlijke re geering heeft de plaatselijke auto riteiten te Kiang-soe, Anhoei en Hoe-peh gelast troepen aan te wer ven en maatregelen tot tegenweer te nemen. Een telegram van d'en Ameni- kaanschen consul te Kanton maakt melding vaneen overwinning, door generaal Woe met 1500 soldaten toegebracht aan de opstandelingen, tot het Drievoudigheidsgenootschap behoorende, in Sing-ling, het dis trict. van Swatow. Tweehonderd op standelingen moeten gesneuveld zijn, en een groot aantal werden gevangen genomen en onthoofd. De gouverneur van Kiao-tsjou seintDe berichten in dé pers over een ernstiger toestand zijn volko men ongegrond. Joean-tsji-kai heeft mij telegrafisch gemeld dat hij het bewind weer aanvaard had en. hoo- ge ambtenaren had afgezonden om mij te begroeten. De „NorcBdeutsche Allg. Ztg." schrijft Nu door de onderteekening van het vredesverdrag te Peking, da weg tot herstel der oude betrekkin gen tusschen China en de mogend heden weer gebaand is, heeft de Duitsche regeering de sterrenkun dige instrumenten, die indertijd door de Duitsche troepen uit Pe king medegebracht zijn. weder ter beschikking van de Chineesche re geering gesteld. Deze heeft geantwoord dat zij de instrumenten niet terug verlangde, wegens den last en de moeite die aan het terugzenden en het weder- ops tellen verbonden, zouden zijn. De vorst van Montenegro heeft aan de Servische kranten laten we ten. dat de geruchten omtrent eene verloving van prins Mirko even min als die over dé verloving van prinses Xenia eenigen grond van waarheid heeft. De geruchten gin gen. in dé bui tent andsche pers het démenti in de Servische bladen, doet vermoeden dat men daar te lande de onjuiste berichten gefa briekt had. De „Schw&bische Merkur" bevestigt, dat bet lid van dön Duitschen Rijks dag Schmidt, redacteur van dé ,,Beo- bachter," vervolgd! wordt wegens be- leediging van de Duitsche troepen io China. Bij de verkiezingen in Hongarije gaat het ordelijk toe. Onder de gekozenen zijn Szcll, de minister-president; Lu- lcacs, minister van financiën en Ilege- düs. minister van koophandel. Gekozen zijn 36 regoeringsgezindeo, 15 candidaten van de Kossuth-partij, 1 Ugronist, 3 democraten en, 6 wilden. Leo Tolstoï over 't Franscli- Rnssisch Verbond. En het Russische volk, verteldé Czaar Ni colaas te Compdègne in, zijn toespraak over het Fransc.h- Bussische verbond, gaat ook zoo van harte daarin mee. Al© tegen stelling met dleze autocratische ver klaring laten wij hier do meaning volgen vam een Bus, die wellicht het Russische volk nog beter kent., dan de Czaar, van Léon Tolstoj. Het is een antwoord aan Mazzini, den correspondent van' verschillende Italiaansch'e bladen., te Parijs „Mijn antwoord op uw vraag: „wat het Russische volk denkt van het Fransch-Russische verbond?"" is het volgende „Het Russische volk, het echte volk. heeft niet het minste begrip van het bestaan van dat verbond' maar als het volk iets van dat ver bond wist, ben ik er zeker van dat (daar alle andere volken het volko men onverschillig zijn) zijn gezond verstand eai zijn gevoel van mensch- lievendhcid het zouden zeggen, dat dat bepaalde verbond met een ze ker volk en niet met een ander, geen ander doel kan hebben, dan Feuilleton. Het geheim van den Senator. Naar hel Duitsch van F. ARNEFELDT. 19) Het is dus waar? Het beeft er ten minste allen, schijn van. O, mijn voorgevoelIk heb den Amerikaan onmiddellijk gewantrouwd. Mijn arme, arme Johanna NEGENDE HOOFDSTUK. Ik kom tot u, mijnheer Lüd!ec- ke, ingevolge uw herhaalde oproe ping in de couranten, betreffende het vinden van het lijk in het Lau- erbosch. Met deze woorden trad Ralph Wilson op den d!ag, dat hij senator Lamprecht in het Gerechtsgebouw ontmoette, de kamer van den offi cier van i us tit ie Lüdecke, bij wien hij zich vooruit had laten aandie nen, binnen. Hoe? Zoudt gij daaromtrent iets weten mede te deelen? riep de heer Lüdecke verwonderd uit Hij had immers reeds alle hoop laten varen nog iets omtrent den geheim- zinnigen moord1 te vernemen en zijn laatste oproeping slechts in de couranten doen plaatsen om aan den vorm van de wet te voldoen zonder daarbij de verwachting te koesteren, dat zij een positief re sultaat zou opleveren. Niet iets, maar zeer veel, om u dé waarheid te zeggen, ik geloof de geheel© zaak te kunnen ophel deren, antwoordde Wilson met groote gewichtigheid. Zoudt u misschien een half udisponi bel he-bèsu, om mij aan te hooren? Wel meer als het noodig mocht zijn 1 antwoordde de officier van justitie vol gespannen belangstel ling. Wilt u plaats nemen Hij zelf nam plaats in den stoel achter zijn werktafel terwijl hij met de hand wenkend Wilson een. tweeden zetel tegenover hem aanwees. De Amerikaan ging zitten doch wachtte nog eenige oogenblikken alvorens te spreken. Eindelijk be gon hij lk heb de overtuigende bewijzen dat de doode, de plantage- bezitter Eduard! Plehn uit Louisvil le in Amerika geweest is. En welke zijn die bewijzen. In de eerste plaats de letters E. P., die op het linnengoed nog Leesbaar waren, antwoordde Wil son. Dat is waar, sprak de officier van Justitie, terwijl er een» mede lijdend' glimlachje om zijn lippen speelde. maar d'at is toch al een zeer zwak bewijs. Ik zal direct sto-rkere aanvoe ren, antwoordde Wilson bedaard. De heer Eduard Plehn is sinds Juni van het. vorige jaar uit Louis- villa vertrokken-, heeft aan zijn fa milie zijn aankomst, in Engeland gemeld, van Bremen en Hamburg uit nog eenige malen geschreven en daarna niets meer van zich laten hooren. Kent gii zijn1 familie? vroeg de officier van justitie. Ik behoor daartoe, zelfs tot zijn allernaaste familie, veroorloof mij, d'at ik mij als zoon van» den vermisten heer Eduard Plehn voor stel. De Amerikaan stond op, maak te een buiging en ging daarna weer zitten. Maar ge hebt u laten aandie nen als Mr. Ralph Wilson uit Chi cago. onder welken naam gij u hier in Lübeck reeds eenige weken hebt opgehouden, merkte de heer Lü decke hoofdschuddend op. Dat heb ik ook en mocht ik daarom strafbaar zijn. dan moet ik mij dat laten welgevallen, was zijn antwoord. Een vriend van mij, die tegelijk met mij naar Europa gekomen is, en na een kort verblijf in Duitschland1 naar Italië vertrok ken is, heeft mij zijn naam ge leend. Doch door deze papieren kan ik bewijzen, dat ik werkelijk James Plehn uit Louisville ben. Hij haal de een portefeuille uit zijn zak te voorschijn en nam daaruit eenige papieren, die hij voor den officier van justitie op tafel legde. Maar waartoe moest dat die nen? vroeg Lüdecke na de papie ren vluchtig te hebben ingezien. Omdat, jals ik onder mijn wa ren naam te Lübeck gekomen was. de moordenaar mijns vaders, daar door gewaarschuwd1, zich waar schijnlijk door de vlucht aan den straff enden, arm van het gerecht zou hebben onttrokken, antwoord-i dé Wilson of liever James Plehn. Hoe? Kent gij ook den man, die den moord op uw vader heeft gepleegd? riep de officier van ju stitie in de grootste verbazing uit, doch voegde er aan toe, ten min ste als wij aannemen, dat d'e doode uit het Lauerbosch werkelijk uw vader is geweest en hij vermoord is geworden. Ik twijfel noch aan het een noch aan het ander, zei dé Ameri kaan. Maar veroorloof mij, vóór ik daarover spreek, u eerst iels omtrent mijn vader te vertellen. Mijn vader was een geboren Duit scher. hij heeft ons echter nooit veel omtrent zijn vroeger leven medege deeld. Wij weten slechts dat hij uit de stad Bernburg i.ru An halt geboor tig was en dat hij, voordat hij naar Amerika ging. eenige jaren in Bradfort, in Engeland, had ge woond. Hij leerde mijn moeder, de dochter van een plantage-bezitter van Engelsche afkomst uit Louis ville in New-York kennen cn heeft na zijn huwelijk met haar lot aan. haar dood op oawe plantage te Louisville geleefd. Uw moeder is dus dood vroeg Lüdécke Het is andorhalf jaar geleden, d'at zij gestorven is. Spoedig daar na uitte mijn vader den wensch, een reis naar Europa te maken, teneinde nog eenmaal dé plaatsen te bezoeken, waai* hij jong geleefd heeft. Bezat hij nog bloedverwanten in Duitschland? Slechts een paar verre neven, zooals ik later eerst ontdekt heb. Mijn vader volvoerde einde Juni zijn plan, vertrok met do Helvetia van de White-Star-Line naar Enge land en vandaar met een ander stoomschip naar Bremen. Vandaar en ook later van uit Hamburg heb ben wij, zooals ik reeds zeide, brie», ven van hem ontvangen. Daarna hebben wij niets meer van hem ge hoord. Wanneer was de laatste brief geschreven 7 llij was gedateerd van 10 Au gustus en mijn- vader deelde daar in mede. dat hij van plan was, naar Bernburg te gaan- In de.n beginne maakten wij ons er niet ongerust over ik heb nog twee zusters, die getrouwd zijn dat wij ver der geen tijding ontvingen, er kon immers gemakkelijk een brief zijn

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1