NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIEN Het gelieim van den Senator. I9e Jaargang Zaterdag 5 October 1901. No. 5604 HAARLEM'S DA6BLAD Voor Haarlem per 3 maandenL20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02££ Geïllostreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Van 15 regelB 50 Cte.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 015. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampers in gel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem iB het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangörg Q. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONE§j Succ., Parijs 3P>" Faubourg Montmgptre. ■ubj1 - hlji Haarlem's Dagblad Tan 5 Oct. bevat o.a.: Nadere bijzonderheden over het gevecht by Moedwil, TFat de En- gelsche pers zegt, Een treffende brief. De geroofde Chineesche schatten, Frankrijk en Rusland, Cyfers uit de telegraphic, Neder 1. Opera. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die -moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Officieele Berichten. DE BURGEMEESTER van Haar •tem, brengt bij dleze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, diat het op dien 30ein September jl. executoir verklaard! kohier No- 5 op de bedrijfs belasting dezer Ge meente, dienst 1901/1902, op heden aan den ontvanger der directe be lastingen is ter hand' gesteld'. Wordende de ingezetenen tevens i-eónnerd, d'at die belastingschuldi gen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 3 October 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Politiek Overzicht. Uit latere berichten omtrent de aanval op Lord1 Kekewich's colonne bij Moedwil in Transvaal, blijkt dat het gevecht zeer hevig geweest is. Toch wegen de verliezen der Boeren (volgens Kitchener 6 doo den en 10 gevangenen) lang niet op tegen die der Engelschen. Keke- wich heeft d'en opperbevelhebber nadere bijzonderheden gerappor teerd en deze heeft zich gehaast ze aan het departement van oorlog over te seinen Een patrouille der yeomanry, die uitgezonden was vóór het aanbre ken van den dag, stuitte op den voortmkkenden vijand. De patrouil le waarschuwde, maar te laat om te beletten, dat een piket werd over vallen, waardoor de Boeren in staat gesteld werden een stelling in te nemen, die hen goede dekking en een voed schootsveld schonk. Vandaar openden zij een hevig vuur op het kamp, gepaard met aan vallen op de beide flanken. De ge heele troepenmacht van Kekewich hield zich zeer dapper in deze moei lijke oogenblikken. De aanval werd afgeslagen, na meer dan twee uren ged'uurd te hebben. De Boeren verschoten een ontzettende hoeveelheid ammuni tie en moeten zware verliezen heb ben geleden. De colonne van Fetherstonhaugh is thans in verbinding met Keke wich. De Boeren zullen worden achter volgd. Ook de overige gewonden, in het vorige telegram bedoeld, werden Donderdag naar Rustenburg ge zonden. De officieele verliezenlijst meldt, dat kolonel Kekewich ernstig ge wond is, maar goed vooruitgaat. De correspondent van de „Stan dard" te Pretoria seint een eenigs- zins afwiikendle lezing van het ge vecht. Naar zijn voorstelling heb ben de la Rey en Kemp met 1000 Boeren het kamp van. Kekewich Maandagochtend' voor het aanbre ken van den dag aangevallen. Ke kewich trad toen aanvallend op, en de Engelschen, moedig de stellin gen der Boeren aanvallende, brach ten dezen ernstige verliezen toe en joegen hen op d!e vlucht. Aan de Engelsche zijde leden de Schotsche ruiters het zwaarst. Het blad vraagt of de gevechten in Zoeloeland em westelijk Trans vaal niet aantoonen diat de Engel schen thans gedwongen zijn alleen verdedigend op te treden. Naar het oordeel van de „Daily News" is de aanval op Moedwil een naohteliike overrompeling ge weest. Dit blad acht het een zeer slecht toeken dat Kitchener's oor logstelegrammen zoo bijzonder on volledig zijn. Vooral vindt het bdad in het rapport van Kekewich om heilspellend', dat alle Engelsche ge wonden naar Rustenburg gezonden zijn dat- beteekent, zegt de „Daily News", dat Kekewich zijn kamp ontruimd heeft, en misschien heb ben de Boeren daarbij buit gemaakt en gevangenen weggevoerd. De „Daily Mail" zegt: „Indien de toestand' in ZuidlAfrika ernstig is indien versterkingen noodig zijn indien het leger in zijn tegeniwoor- digen toestand ongeschikt is voor een koen offensief optreden, dan is de houding van de Engelsche ne geer i ng ondoorgron del ijk." De „Daily Graphic" „In de te genwoordige faze van den oorlog moest het onmogelijk zijn voor de Boeren, vooral in het district Rus tenburg, om. aanvallend op te tre den zooals de la Rey heeft gedaan; inderdaad, zou het volkomen on mogelijk geweest zijn als de inlich tingendienst van de Engelsche co lonnes zoo goed werkte als hij moest-" De „Times" die pas geleden ook nog in zak en asch zat. is nu weer zeer optimistisch. Het blad is van ooi-deel, dat zoowel hot gevecht bij Itala als bij Moedwil overwinnin- gen voor de Britten waren en dat dezen alleen door gebrek aan ruite rij geen partij van hun zegepraal konden trekken. Waarlijk, de redactie van de „Ti- mies" is niet voor een kleintje ver vaard. Haar brutaliteit (of naïve teit?) is verbazend. Meent men werkelijk dat deze struisvogel-poli tiek vruchten za'l dragen Het staat vast dat de Engelschen klop heb ben gehad en niet zuinig ook. Ver bloemen geeft niet, de feiten1 spre ken daarvoor te duidelijk. Buitenlandsch Nieuws. Broek8ma. f Omtrent Broeksmai, den Hollan der diie in Johannesburg is doorge schoten onder d'e beschuldiging van hoogverraad^, verneemt het „Han delsblad" nog het volgende Broeksma is een Hollander van geboorte, die ongeveer 15 jaren ge leden naar den Oranje-Vrijstaat vertrok. Na eenigen tijd in Bloem fontein verblijf te hebben gehou den, vestigde hij zich als wetsagent te d'e Wetsdorp, in d'e nabijheid' van Bloem fontein. Hij huwde toen met mej. Vilonel, een Vrijstaatseh meisje uit Senekai. Later vestigde Brooks ma zich te Johannesburg, waar hij door de re geer ing der Zuid-Afrikaansche Re-" publiek werd' benoemd' tob Publiek Aanklager (ambtenaar van het Openbaar Ministerie.) Broeksma, die tusschen de 35 en 40 jaar was, laat een weduw'e met drie of vier kinderen onverzorgd achter. Een treffende brief. Methuen,, niet de met roem be- dekte(!) generaal maar die uit gever die zelf een merkwaardig en onpartijdig boek over den oorlog geschreven heeft, heeft aan de „Morning Leader" een brief ge zonden, die een opmerkelijk getui genis is van den zielstoestand van kalm denkende Engelschen op dit oogenblik. „De Boeren, merkt hij op, schijnen niet veel zwakker dan een jaar geleden. De zomer stelt hen in staat weer tot aanvallende bewegingen over te gaan-. Het oor logsterrein is in den laatsten tijd ontzaglijk veel erooter geworden. Met het oog op dezen toestand is er slechts één enkel middelbruik bare en talrijke versterkingen. Maar waar ze vandaan te halen? „De geregelde troepen dies lands zijn geheel en al uitgeput. De oud gedienden van de yeomanry, die uit den oorlog terug zijn, weigeren volstrekt zich opnieuw te laten aan werven. De nieuwe yeomanry is, naar de regeerin? ea-kent, tot niets nut. Nu kan men slechts tot een der drie volgende dingen besluiten vrede sluiten met de Boeren, óf zijn toevlucht nemen tot de invoering van militairen dienstplicht, óf wel een nationale ramp uitlokken." Dankbetuiging- President Kruger heeft een brief gezonden aan den voorzitter van het Boerencomité in het veertien de arrondissement van Parijs, waar in hij zijn dank uitspreekt voor het Gallische zwaard dat hem is aan geboden en zegt, dat hij gelukkig is te zien hoe diep bij den werk man het gevoel van gerechtigheid' en recht is. Boycot. Dalziel seint uit Amsterdam, dat de Bond tot boycotten van Engel sche handelsartikelen afdeelingen opgericht over geheel Nederland. De „Daily Mail" steekt den draak hiermede, zeggendewij verkno pen jaarlijks wel voor 14 millioen Pd. St. aan Nederland, maar wij knopen tevens voor 5 millioeni Pd. St. van Nederland'. Frankrijk en Rusland. De Russische dagbladen bespre ken uitvoerig de gebeurtenissen aan den Gouden Hoorn in de Per zische golf en in Armenië- Zij ge- looven dat het eerste resultaat van het bezoek van den Czaar in Frank rijk een krachtig en vereend optre den dier beide bondgenooten zal zijn, als in de nieuwe kwestie te Koweit of die oude van Armenië eene crisis intreedt. Het „Nowoje Wremja" verklaart, dat Rusland in vereeniging met Frankriik sterk genoeg is, om- de Engelschen, in de plannen:, d!ie zij tot" het inbiezitniem'en van Koweit konden maken, te dwarsboomen. De „Nowosti" en de-„Rossija" ver zekeren, dat het oogenblik niet ver meer kan zijn voor een gezamenlijk en energiek optreden van Rusland en Frankrijk in Armenië, met het vaste voornemen om d'ie slepende zaak tot eeni beslissende oplossing te brengen. De „Nowosti" schrijft dat Engeland' t'e veel de handen vol heeft met Transvaal en Duitsch- land te innige vriendschap met Turkije onderhoudt, dan dat een van d'ie twee mogendheden in Ar menië het initiatief van eene zui vering zou kunnen ondernemen. Het artikel, d'at in opgewonden toon gesteld is, verlangt demonstra ties van leger en vloot, desnoods een vuurproef je der verbonden krijgs machten ten voordeele van de goe de zaak der verdrukte Armeniërs. De geroofd© Chineesche schatten. Zooals men weet heeft de Duit- sche regeering berouw gekregen over haar schandelijken roof van de sterrekundige instrumenten uit de sterrewacht te Peking en heeft deze nu, de vredesonderhan delingen tot een bevredigend einde geleid hebben, weer aan het Chi neesche gouvernement aangebo den. Dit heeft echter geantwoord, dat het de instrumenten niet terug verlangde, daar aan het terugzen den en wederopstellem ervan te veel last en moeite verbonden zou den zijn. Verschillende bladen hebben hunne opinie over een en ander ten beste geve ven. Het „Berl. Tageblatt" vindt de wegvoering beschamend, maar ver heugt er zich over dat de Duitsche regeering door het aanbod' om den buit terug te geven, de mannen heeft gedesavoueerd wier geweten in het land van den vijand niet fijngevoelig genoeg is geweest. De „Volkszei tung" bepleit het denkbeeld om de Chineesche regee ring ten minste de instrumenten uit. de oorlogskosten te vergoeden. De „Vorwarts" eischt dat ze naar China teruggebracht zullen worden op Duitsche kosten. Zelfs de soci aal-democraten zouden een post op de begrooting voor dit doel goed keuren, zegt het blad. Het „Kleine Journal", is even eens diep beroefd over Waldersee's gebrek aan tact waardoor hij zich vergrepen beeft aan „heilige in strumenten". maar vindt het nog, treuriger voor Bïilow's staatsmans- blik d'at hij, inplaats van den sluier van het ambtsgeheim te werpen over China's, voor Duitschland be schamend, antwoord!, dit aan de groote klok beeft gehangen. De „Kreuzzeitung" verlangt ook dat tenminste de waaide uit de oor logsschadeloosstelling aan de Chi neesche regeerinig zal worden ver goed. De geheele aangelegenheid maakt een allerpijnl ij keten indruk. De „Vossische Zeitu.ng" hoopt, d'at de Rijksdag zich nog over deze zaak zal uitspreken en staat verstomd! over de openbare opstelling der voorwerpen bij het slot Sanssouci. De nieuwe zendelingvervol- giugen in China- De „Daily Mail" verneemt van zijn correspondent te Hongkong, dat daar alle leden der Duitsche zending in Piangthong zijn aange komen volgens, door de zendelin gen afgelegde mededleelingen zijn alle buitenposten waarschijnlijk in veiligheid. Kuiter, die aan het hoofd' van het zendingstation te Lo- kon stond, 240 mijl noordelijk van Pianfhong, vluchtte te paardl naar Tsjoenglod', waar vier stations lig gen. De opstandelingen zijn meerdere duizenden sterk. Na het station van Pianthong geplunderd te hebben werd de dichtbij gelegen stad' Hi- nan aangevallen, doch d'e aanval lers werden met een verlies van 10 dooden en 4 gevangenen afgesla gen. Shakma werd daarop aange grepen. doch ook deze aanval werd afgeslagen. Men vreesde nu, dat ze op Kiayin-Tsjau zouden aanruk ken Chineesche troepen werden hen tegemoet gezonden. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De Boeren hebben, alvorens hun aanvallen op ltala ,en Prospect te doen, het district Nqoetoe geplun derd via Telizi, vanwaar zij den resident-magistraat en de inland- sche politie in alle richtingen, op de vlucht joegen, tot vlak bij het magi straatsgebouw van Ncjoetoe toe. Dertig Kaffers zijn gebleven bij deze botsingen en, naar men1 zegt, twee Boeren. Bij hun terugkeer na men de Boeren al het voorhanden vee uit hel geheele district mede. Mi In er heeft het Uitlander-comité te Durban gevraagd om lijsten te maken van mannen, die uit die on geregelde korpsen zijn ontslagen na negen maanden of langer goed te hebben gediend. Dit is tem einde te voorkomen, dat hun aanspraken op terugkeer naar den Rand niet de meeste aandacht genieten. Het stoomschip European is met 1100 paarden uit neutraal Amerika naar Kaapstad) vertrokken. Het is inderdaad verbazingwekkend' welk een overweldigende massa rij- en trekdieren de Engelschen in Zuid- Afrika aan kunnen. De drie Boenen, die dem 20en Sep tember op Darrell's eiland (Bermu da) ontsnapten en zich in de dich te bosschen en in holen hadden verborgen, zijn een paar d'agen, la ter weer gemakt volgens van Ber muda ontvangen, brieven. „Cen tr. News" meldt van Donder dag uit Durban dat er veel Engel sche troepen worden samengetrok ken aan die -renzien van noordelijk Natal en Zoeloeland'. Onder de troe pen die met den trein naar het oor logsterrein zijn vertrokken., waren kolonel Bethune's brigade bereden troepen, het 3d'e dragonders, hek 7d'e dragonders, het 4de bataljon yeomanry, verscheidene batterijen rijdende artillerie en een afdeeling pom-poms. Te Mokaridlrift, aan de Caledon- rivier (O. V. S.), zijn op 27 Septem ber blijkens de verliezenlijst, 2 lui tenants van de Queenslamdsche woudloopers en 3 manschappen ge sneuveld en 5 gewond. Deze woudloopers behoorden tot de kolenne van Plurner die, volgens een Reuteir-tedegram, op dat oogen blik bij de Caledon-rtvier tegen Brand opereerde. Volgens een bericht uit Johannes burg, is onder de dooden d'ie de Boeren bij hun aanval op het kamp van Kekewich hebl>en verloren), ook zekere Tobias Boshof, „de welbe kende aanvoerder van Kemp's ver kenners, een uitgelezen afdeeling manschappen, meest vreemdelin gen." Sirouts trekt in de Kaapkolonie op in de richting van Grahamstown welke stad in de zuidoostelijke Kaapkolonie tusschen Port Eliza beth en Oost-Londen, niet ver van d'e kust ligt. Natuurlijk houden Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. 20) Daaromtrent heb ik slechts vage vermoedens, antwoordde Plehn d'e schouders ophalend, misschien om dezelfde reden, die mij er toe heeft geLeid om hier on der den naam van een ander op te treden om zijn troeven niet, vóór ze uit te spelen, te laten zien. Een kellner in het „Hotel de l'Europe" meent gehoord te hebben, dat hij des morgens aan het ontbijt tot een d'e>r andere logés zou hebben ge zegd, dat zij elkaar in het „Hotel Bristol" te Berlijn weer zouden ont moeten. Hij wilde echter eerst nog even naar Lübeck gaan om daar met een vriend een oude rekening ie vereffenen. Is dat- niet een dui delijke aanwijzing? U hebt inderdaad vele aanwij zingen voor uw vermoeden, dat de doode uit het Lauerbosch identïsch is met uw vader, maar als bewij zen, daarvoor kunnen ze niet gel den, sprak de officier van justitie met terughouding. Die heb ik mij verschaftriep Plehn op Levend'igen toon uit, ter wijl hij een klein doosje uit den zak te voorschijn haalde, hetwelk hij ogende en daaruit een in wat ten gewikkeld voorwerp nam. Ik heb zooeven gesproken van een Hij zonder kenteeken. Mijn' vader droeg altijd een vreemd' 90ort over hemd1- en manchetteknoopen,. Zijn grootvader, die kamerdienaar bij den eenigszins zonderlingen hertog van AnhaLfc-Bernburg geweest is, had ze vain dezen ten geschenke ontvangen. Dit was bijna liet eeai- ge erfgoed, dat hij uit het ouderlij ke huis heeft meegenomen en hij was aan die voorwerpen zeer ge hecht. Een van deze knoope.n heb ik in het Lauerbosch gevonden op de plaats waai' de bosohwachter Schadler liet lijk heeft ontdekt. De officier van justitie hadl den knoop van den Amerikaan in de hand genomen en beschouwde met opmerkzaamheid het uit goud, ge- oxydeerd zilver en email kunstig vervaardigde voorwerp, dat op het eerste gezicht een doodshoofd scheen te zijn, maar bij nadere be schouw ing een engel met vleugels voorstelde. Bij de laatste woorden van den jongen man wierp hij het voorwerp op tafel en terwijl hij opsprong, riep hij uit Waar zegt gij den knoop ge vonden te hebben? In het Lauerbosch, in het kreupelhout, waar ook het lijk is gevonden, herhaalde Plehn. Hij verhaalde nu uitvoerig den tocht, dien hij onder geleide van den boschwachter had ondernomen en sprak van de list, welke hij had voorgewend, om voor dezen het eigenlijke doel van zijn tocht te ver bergen. Hij hield mij voor een En- gelschman, die het spleen heeft, voegde Plehn er lachend aan toe, en ik moet tot zijn eer verklaren, dat hij moeite genoeg gedaan heeft, om mij van mijn voornemen te doen afzien. Maar alle dagen wordt den armen drommel ook niet de gelegenheid geboden om driehon derd Mark te verdienen ik gun ze hem gaarne. Na deze ontdekking ben ik ook van meening, dat het uw vader ge weest is, die daar in het Lauer bosch een geweldadigden dood ge storven is, sorak d'e officier van ju stitie deelnemend. maar waar om dien valschen naam aangeno men. waartoe al die geheimzinnig heid Omdat het mij niet alleen te doen was, de identiteit van den j doode vast te stellen, maar ook zijn, moordenaar te ontdekken, sprak Plehn opstaande met plechtige' stem. Daartoe zouden wij u gaarne d'e behulpzame hand geboden heb ben. en nu wij weten wie de doo de geweest is, zal het ons ook ge lukken De moordenaar is reeds ont- dektviel Plehn den officier van justitie in de rede. Ik klaag hem bij deze aan van moord, gevolgd door diefstal. En wie klaagt gij aan? vroeg Lüdecke, door een angstig voorge voel aangegrepen. Niemand anders dan uw nieuw gekozen senator, Robert Langen- bruch, antwoordde de Amerikaan. Mijnheer, hoe kunt gij zulk een zware beschuldiging uitbren gen, tegen een der aanzienlijkste ingezetenen van deze stad riep de officier van justitie uil van zijn stoel opspringend en afwerend de hand tegen Plehn opheffend. Om zulk een aanklacht geloofwaardig te doen wezen, zijn er klemmender argumenten noodig, dan gij tot nu toe hebt bijgebracht. Begrijpt gij nu. waarom ik mij :n den mantel der anonymiteit hui- do vroeg Plehn. Wie zou mij geloofd hebben, als ik eenvoudig m?t de verklaring ware aangeko men mijn naam is Plehn, de doo de uit het Lauerbosch was mijn vader, de vriend zijner jeugd Ro bert Langenbruch, die nog eon oude schuld bij hem had staan, heeft hem in het Lauerbosch gelokt, daar zijn schuld met een revolverschot of dolksteek betaald en den doode van die aanzienlijke som die hij bij zich had, beroofd? NiemancB, sprak de officier van justitie, en u£ geloof het ook nu nog niet. Omdat ik diat begreep, besloot ik mijn detective vs zijnwant het vermoeden dat bij mij was opge komen, toen mijn bloedverwant in Bern burg sprak van een vriend mijns vaders uit zijn jeugd, dat nog versterkt werd bij de lezing van uw oproeping, werd voor mij zekerheid door het verhaal van den kellner in Hamburg. Daarom ver zocht ik mijn vriend zich aanbeve lingsbrieven aan een hier geacht koopman te laten geven, waarmee ik mij dan ook onder zijn naam bij don wijnhandelaar Rosen heb ge ïntroduceerd. Deze slinksche manier van handelen zal u, als men er van hoort, in d'e achting der heere-n hier niet doen rijzen, kon Lüdeoke niet nalaten te zeggen. Dat moet ik mij laten welge vallen, was het koele antwoord de hoofdzaak is. dat ik mijn doel }>c*reikt heb. Het is mij gelukt toe gang tot da aanzienlijkste familiën hier te verkrijgen en allerlei inlich tingen omtren t Robert Langenbruch in te winnen. Slechts zulke, welke pleiten voor den heer Langenbruch, sprak de officier van justitie. Plehn haaldJe de schouders op. Overc 1 werd er gesproken over het veranderd voorkomen van den heer

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1