te worden en zoo goed mogelijk, doch dat tevens de ganse he maatschappij verantwoordelijkheid heeft te dragen Voor bv. een professor Donders als een Jack the Ripper.'' Hieruit moge blijken, dat ik in mijn verslag het geenszins heb doen voor komen, alsof de heer De Gïerctj alleen aan de omstandigheden waaronder do menschen leven de criminaliteit wil toeschrijven, hetgeen ook m.l. uit hot gansche verslag blijkt. Intusschen de rede heeft mij, even als waarschijnlijk het gansche gehoor- den indruk gegeven, dat de misdadi- gen in Elmira uitsluitend door de gun stige omstandigheden aldaar, goede menschen warden. DE VERSLAGGEVER. Nu de Haarlemsche Vereeniging tot bescherming van dieren, dezen zomer bijzondere aandacht schonk aan de rijpaarden en ezels te Zandvoort, was het ook zeer noodig ook te dtoon letten op de paarden der vrachtrijders van en op Haarlem. Bij enkelen dezerexpediteurs" is het mét de paarden zeer treurig gesteld; De dieren zijn afgeleefd of moeten boven hunne krochten te zwaar bela den wagens trekken. In het bijzonder kan men zich erge ren aan de paarden van een der laatst Ingestelde wagendiensten (expeditie!) van Haarlem op Amsterdam; die die ren zijn bepaald niet meer voor dat werk in staat en treurig is het vaak die expeditie te zien passeeren; j.l. Don derdagavond bijv. was het ais meer malen weder onmogelijk, dat het af geleefde, doch gewillige dier de sluis te Halfweg op kon komen; met behulp van verschillende personen gelukte dat eindelijk, maar hoe? En zoo gaat het dikwijls. Zou het voor de Vereeniging geen overweging verdienen om de adressen van zulke „expediteurs" bekend te maken, opdat weidenkenden hun geen vrachten medegeven! Dan kon het lot dier paarden eenigszins worden ver zacht! Hopende dat dit schrijven eenige uitwerking moge hebben, waartoe de inzender gaarne wil medewerken, tee kent hij zich met dank aan de Redactie voor de plaatsing, Uw dw. V. Letteren en Kunst. Te Keulen heeft Heyermans' Hoff. irnng in het Stadttheater groot suc ces gehad'. Uit Veen's Nieuws Van Jeanne Reynieke van Stuwe verschijnt in November een) nieu we roman in twee dleelem getiteld „Het Kind." Van Louis Couperus is ook een nieuw werk ter perse. Een Hollandsche' familie-roman, een soort van triologie, maar met afzonder- liike titels, zoodat iedjer deel apart staat. Het boek speelt evenals Eline Vere in dep. Haag, maar is rijper; in coteriën half Indisch, half Hollandsch, een meer werkelijke maatschappij dan die van Eline. Deze boeken zullen heefen: De Boe ken der kleine Zielen en deel I. De kleine Zielen. De andere deelen ver schijnen in 1902. Voor de uitgave wordt een band ge- teekend door Théo Neuhuys. Stijn Streuvels' Werken Zonnetij en Zomerland zullen in October in nieu wen druk verschijnen. Een protest. In den „open brief" aan de Ko ningin over de subsidie voor het Ned. Tooneel heeft de heer Simons gezegd: „dat de Koninklijke Vereeniging zich benepen gedraagt tegenover de kunste naars." Hiertegen komt de heer van Nju- huys in verzet in het Vaderland: „Dit is volkomen onwaar. En ik heb maai- drie namen te noemen: mevr. Hoitrop, Royaards en Schuize, ik hoef maar even te herinneren aan de han delwijze van de Koninklijke Vereeni ging tegenover hen in tijden, dat chro nische ongesteldheden hen verhinder den op te treden, om mijn protest te rechtvaardigen." „Der Weltspiegel", bijblad van het „Berliner Tageblatt' bevat een portret van Herman Heijennans en zijn echt- genoote, naar aanleiding der opvoe ring van de Duitsche vertaling van „Op Hoop van Zegen" te Berlijn. Rechtszaken. Een gevangen! s-mensch. L. Weber, te Amsterdam, 63 jaar, een klein gedegenereerd mannetje, vol gens eigen opgave koopman en ge woonlijk verblijf houdende bij De Ha genaar van de Pieter Jacobstraat. Bij zijn arrestatie bestond zijn han delsvoorraad uit 4 doosjes lucifers, 2 velletjes postpapier en 1 enveloppe. Het kleine mannetje heeft reeds zoo veel malen gevangenisstraf ondergaan, dat bij niet meer heeft kunnen ont houden, hoeveel keer. Dat komt door dat hij „wat kort van memorie" is. Hij stond heden terecht ter zake van het wegnemen van een gekleurde pho tographic met lijst uit de portiek van Büttingliausen aan het Spui. De photo verkocht hij voor 1.35 aan een kell- nerin. De man bekende volmondig. Het O. M. requireerde zijn veroor deeling tot gevangenisstraf voor den tijd va nl jaar en de verdediger meen tdie hie rniet beter te kunnen doen dan zich aan het oordeel der rechtbank te refereeren, te meer omdat de man den wensch had te kennen gegeven dezen winter in de gevangenis door te bren gen. Valsche bankbiljetten. Op Dinsdag 8 October e. k. zul len voor de 4e> Kamer der Arron- disfienuents-Rechtbank te Amster dam, terecht staan J. J. Brugigink, A. H. Ph. Hauvcrt en N. H. L. L. Rasken, beklaagd van het ini om loop brengen van. valsche -bankbil jetten van 40. In deze zaak zijn 33 getuigen ge dagvaard, van wie dr:e als deskun digen zullen worden gehoord. De vierde betrokkene bij het mis drijf, eigenlijk de hoofdschuldige, Schiet te genaamd, zal afzonderlijk terecht staan. Pers-del et. De heeren J. cn R. I. Haan uitgevers van het anti-revolutionaire orgaan de „Nieuwe Prov. Groninger Courant." zijn Donderdag door de arrondisse- memts-rechtbank te Groningen wegens smaadschrift (het opnemen in hun blad van een ongeteekend ingezonden stuk, dat beleedigend! was voor den heer Djjkema, hoofd) der openbare la gere school te Saaxumhuizen, en waar van zij niet den schrijver wilden noe men) veroordeeld ieder tot 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. In de> haven van Havre dreigt eene nieuwe werkstaking uit te breken. Sporten Wedstrijden. Zeilen. De America-Cup. De tweede wedstrijd werd ook gewon nen. door de Columbia, na een span- nenden kamp waarin de bedde jachten voortdurend bij elkaar bleven. De Columbia passeerde de eindstreep te 2 uur 15 min. 5 seconden, de Sham rock te 2 uur 16 min. 23 sec. Heden heeft de derde waarschijnlijk beslissende wedstrijd plaats Voetbal. De competities van den Nederlandschen Voetbalbond zullen aanstaanden Zondag beginnen met de volgende wedstrijden: Westelijke le klasse: AjaxH. F. C., in Leiden, Haarlem—R. A. P., in Haar lem, VelocitasH. V. V., in. Breda, en H. B. S.Rapiditas, in den Haag. Westelijke 2e klasse A: Swift (Am sterdam)A. V. V. en Volharding (Amsterdam)Quick, in Amsterdam, OlympiaSparta, te Rotterdam. Westelijke 2e klasse B: Quick—Vol harding (Rotterdam), in den Haag, ConcordiaCeleritas, in Delft, D. F. C.—D. S. V. V., in Dordrecht. Westelijke 2e klasse C: E. D. O. Steeds Voorwaarts en EendrachtA. F. C., in Amsterdam. Oostelijke le klasse: VitesseVicto-, ria, in Arnhem, Go AheaidHercules, in Wageningen, P. W.Quick, in En schedé. Oostelijke 2e klasse A: De Tuban- tersZutphania, in Enschedé. Oostelijke 2e klasse B: Victoria II— Go Ahead II, in Wageningen. Zuidelijke 2e klasse A: Wilhelmina G. V. V., in 's Hertogenbosch. Zuidelijke 2e klasse B: Victoria II— A. N. T. O.-N. I., in 's Hertogenbosch. WieleraieuwB. De A. N. W. B. houdt zijn algemee- ne vergadering op 29 November te Utrecht. Onderwijs. Do eerste Sfcaatsbegrootine; door het christelijk ministerie inge diend draagt, aldus het Schoolblad, zooals te begrijpen is, ook inzake on derwijs nog niet vele en niet zeer spre kende kenteekenen van de veranderde richting. De zaken worden voorshands op den ouden voet voortgezet, en de uitgaven welke de bestaande wetten eischen, ook die welke in het vorige jaar zijn ingevoerd of gewijzigd, zijn tot de beraamde bedragen uitgetrok ken. Toch troffen wij iets aan, dat ons zeer heeft bedroefd en waarin wij wil len hopen, dat geen aanwijzing be hoeft gezien te worden voor den geest, waarin het ministerie in het vervolg de rijkswetten zal toepassen. Het geldt de regeling der jaarwed den aan de rijks lagere scholen. Dit zijn de leerscholen verbonden aan de zeven rijkskweekscholen en de drie rijksscholen te Weststellingwerf, te Steenwijkerwold en te Vledder. De jaar wedden waren tot nu toe aan deze scholen wel niet ho:og, maar gingen toch boven de wettelijke minima, en reeds verscheiden jaren geleden, toen de wet daarvoor niets bepaalde, had de regeering een goed voorbeeld gege ven door aan het personeel periodieke verhoogingen naar dienstjaren te ver zekeren. Hierdoor schijnen de jaarwed den thans aan de nieuwe voor de open bare scholen geldende bepalingen te voldoen, en de regeering stelt geene verhoogingen voor, al zou de billijk heid zeker meegebracht hebben thans tot eenige verhooging over te gaan. Erger was het evenwel, dat de regee ring voorstelt de tegemoetkoming voor huishuur der gehuwde onderwijzers boven de 28 jaar, aan de toekenning waarvan ook het. rijk zich niet kan ont trekken, oP het minimum van f 150 te bepalen, en dat eveneens het bedrag per lesuur voor het herhalingsonder- wijs, aan de onderwijzers der drie laatsgenoemde rijksscholen toe te ken nen, op het minimum van 60 cent wordt bepaald! Dit schijnt ons toe een zeer bekrom pen toepassing van de wet te zijn. Het is door den vorigen minister van bin- nenlandsche zaken zoo duidelijk ge zegd, dat het vaststellen van minima in de wet alleen beteekent, dat zelfs in de allerkleinste en goedkoopste plaat sen,waar de levensstandaard het laagst is en waar het minst van den onder wijzer wordt gevorderd, de salarissen niet lager mogen zijn, maar in de verste verte niet dat men ook in grootere. duurdere plaatsen met die minima kan volstaan. Was de uitvoering dei- wet in handen van minister Borgesius ge bleven, dan is het vrij zeker dat deze niet aan de gemeentebesturen het slech te voorbeeld zou hebben gegeven, om aan de bedoelde rijksscholen de mini ma voor tegemoetkoming van woning- huur en voor herhalingsonderwijs te geven. Het rijk mag en moet gaan bo ven hetgeen de armste gemeente ver plicht is te doen. Wij hopen dat de te genwoordige regeering er nog toe te brengen zal zijn de wet minder bekrom pen voor de rijksscholen uit te voeren, dan nu wordt voorgesield. Vervolg Stadsnieuws. Door den Intendant in de stelling van Amsterdam te Amsterdam is aan besteed: De levering van ligstroo ge durende het tijdvak van 1 Nov. 1961 tot en met 31 Oct, '1902 voor de garni zoenen te Amsterdam, Haarlem, Hel der en Assen. Voor Haarlem werd- ingeschreven door Th. Kolderïe te Haarlem voor f 37.90 en door Joh. Vermeulen Zn. te Waspik voor f 33 per 1000 KG. Brongebouw- Nauwelijks is de zomer altijd volgens d'e kalender, aan hef; over heerlijke naj aars weder zouden: wij het nog niet zeggen geëindigd', of de directie van het Brongebouw, die die leden in het afgeloopen sei zoen zooveel heeft doen genieten, is er aanstonds weder op uit voor de wintervermakelijkheden te zor gen. Zoo komen er in dleze maand, nog 2 matinée's, 1 soiree en eene buitengewone soiree amusante op Woensdag 23 October onder leidling van den bekenden Hof-illusionist „Don Bosco." Het programma bevat de volgen de nummers le Afdeeling. 1. Muziekuitvoering. 2 Wonder bare Verrassing. 3. Wijn-Change ment. 4. De Spaansche Kok of Flo ra's Lieveling. 5. Muziekuitvoering. 0. Het Japansehe Ringenspel of vlugheid' is geen hekserij1. 7. Le Chapeau (Fantastieoprestidiphysi- cocarecoramibol-antifi que-) 2e Afdeeling. i. Muziekuitvoering. 2. De goud- vischvangst in de lucht. 3. De In dische Koorden of de geheimzinni ge verlossing. 4. Non plus Ultra. 5. Muziekuitvoering. 6. Het Perzische1 Zandspel. 7. De heer Bosco zal een goochelstuk leeren. 8. Les cortes symphatiques9- De onuitputbare Wonderkist van Dr. Faust. Des middags te 2 uur wordt eene dergelijke vooretelling voor de kin deren gegeven. In de maand November wachten den leden nog twee matinée's eni 1 soirée, en in December worden; 2 matinée's, i Strauss-avondl op Woensdag 11 en een kinderbal op Zaterdag 28 Deo. gegeven. En voor al die festiviteiten hebben nu ook toegang die personen, die thans nog geen lid zijn doch dit met ingang van i Januari in 1902 wenscben te worden. Waar de directie dus steeds naar streeft, het de leden zoo aangenaam mogelijk te maken en een ieder ter wille te zijn, daar kunnen de leden niet anders doen als dit ten hoogste w'aardeereni en die niet-leden niet beter doem dan te besluiten zoo spoedig mogelijk van de inderdaad thans zeer mooie gelegenheid om lid te worden ge bruik te maken. Gevonden voorwerpen. een gouden ring, een portemonnaie met sigarenhons, een gummi-wielband van een kinderwagen. Op het Postkantoor alhier is een vermoedelijk valsche rijksdaalder ont vangen. Hedenmorgen viel op de Koningin neweg een '-jarig meisje op de rails juist toen de tram aankwam. Door het krachtige remmen van den wagen voerder werd een groot oaaheii voor komen en kwam het kind er gelukkig met den schrik en een paar schram men af. Donderdagavond ontstond een be gin van brand in een perceel aan de Lange Wijngaardstraat, tengevolge van het omvallen van een petroleum lampje, welk brandje onmiddellijk werd gebluscht door buren. De brand weer "was aanwezig, dioch behoefde geen hulp te verleenen. Naar wij vernemen zal dén heer A. v. d. Waals aas. opzichter aan de Centra le Werkplaats der H. IJ. S. M. welke 1 April dit jaar den dag herdacht heeft waarop hij voor vijftig jaar in dienst trad, deze den lsten Januari 1902 met pensioen verlaten. Schouwburg. Wij willen er nog eens uitdrukkelijk op wijzen, dat de bekend^ Duitsche actrice Adèle SancLrock, dille Zondag a.s. alhier optreedt in „Heimath" van Hermann Sudermann, slechts één voorstelling te Haarlem kan geven, daar alle andere avonden bezet zijn. Wie de gevierde tooneelspeelster dus zien wil moet van deze gelegenheid gebruik maken. NED. OPERA. De Nederlandsche Opera heeft Don derdag voor 't eerst in 't nieuwe sei zoen onze stad bezocht, Zij debuteerde met niet minder dan Wagner's „Tann- hauser". Dit is de tweede maal in 1901 dat dit werk in onzen Schouwburg voor bet voetlicht komt. Mijne herinneringen van de opvoering in Januari 1.1. zijn verre van onverdeeld gunstig. Ofschoon bij de huidige voorstelling verschillen de partijen door dezelfde Krachten van toen waren bezet, scheen mij het nu verkregen geheel to.t het vroegere te staan ongeveer als een niet hl te schit terende overwinning tot een niet hl te onteerende nederlaag. In elk geval dus vooruitgang maar. nog eens, schit- terend was de overwinning niet. Na de, onder leiding van den nieu wen dirigent Desider Markus met Schwung, maar zonder distinctie ge speelde ouverture, kwam het minst schitterende oogenblik van den gan- schon avond: het „verleidelijk" gezang van vrouw Venus en. haar Sirenen het een al valscher dan het andere. Maai' dit torment was spoedig geleden, en het verder verloop van het eerste bedrijf scheen ei- op aangelegd om ons met ons lot te verzoenen. A1 dadelijK het frissclie natuurgeluid en het een voudig maar goed zingen van den her dersknaap (mej. Chr. v. Westerhoven); "t was een ware verkwikking na de doorgestane oorenkwelling en toch viel ook hier de intonatie nog volstrekt niet te loven. Van „hoogde stecmniB^" alweer gaven de Pelgrims blijk, maar de zangers ia het gevolg van I.and- graaf Herman deden hun naam eerst recht eer aan; want veel beters dan hun prachtig ensemble aan 't einde dei- eerste acte heb ik dezen avond niet ge hoord. En voor dat weinige betere, voor het allerbeste dus onder het goede komt alle eer en dank toe aan Orelio (Wolfram) oy de allereerste plaats, aan v. Duinen (Landgraaf) en aan Pau wals (Tannhausèr). Orelio, als de Zanger onder de zan gers, en zijn beide genoemde confra ters zijn onafscheidelijk van de wezen lijk schoone oogenblikken in deze op voering. En Elisabeth? Moet van deze figuur dan niet de glans uitgaan die over 't geheel een ideaal licht verspreidt? Ja dat moet eigenlijk wel; 't is rnaar de vraag of het ook geschiedt Voor mijn gevoel beantwoordde deze Elisabeth niet volkomen aan haar heerlijke be stemming. Haar geheele wezen had voor mij iets onwaarschijnlijks, uiter lijk en innerlijk. Ik geloofde niet dat dét Elisabeth was. Ik geloofde ook maar voor de helft aan haar smart om Tannhausers lange afwezigheid, aan hara vreugdevolle ontroering bij zijn weerkomst, aan de schuchtere, teedere bekentenissen die zij hem doet Onmiddellijk geloorven deed ik alleen dat eene woord aan haar oom, den Landgraaf: „spreken kan ik niet." Want dat hoorde iedereen; spreken, verstaanbaar Hollandsch spreken, d&t kan zi j niet. Maar zij deed er, geloof ik, al haar best toe. 't Is dan ook te verwachten en zeer te hopen dat zij 't spoedig wèl zal kunnen. Dan zeker be zit de Nederl. Opera in mej. Charlotte Cronegg een te waardeeren kracht. Van verdere details moet ik mij dezen keer onthouden. Het geheel marcheerde onder de pittige leiding van den heer Markus zonder belangrijke stoornis en het publiek toonde meermalen rijn ingenomenheid met deze voorstelling. Moge ik spoedig van een optreden der Ned. Opera kunnen melding ma ken, waarbij het woordje „maar" op non-activiteit kan worden gesteldL PHILIP LOOTS. Heden-middag vergaderden in het Brongebouw vele dames om te komen tot oprichting van een dames-comité voor de vrouwen en kinderen in de concentratie-kanjpen. Daar de verga dering huishoudelijk was. volstaan wij met dit bericht. Stukken van den Gemeente raad. H. J. van der Veer, alhier, ver zoekt aan den Raad dezer gemeente om te worden benoemd tot makelaar in roerende goederen (mobilaire goede ren). B. en W. stellen voor dit toe te staan. B. en W. stellen voor kosteloos te aanvaarden een strookje grond, ge legen op den hoek van de Bakenesser- gracht en de Vrouwesteeg. Dit is aan geboden door directeuren der Haar lemsche Brood- en Meelfabriek, in ver band met de bebouwing van een per ceel grond, gelegen aan de Bakenes- sergrackt en de Vrouwensteeg, waar door op dien hoek een schuine hoek zou ontstaan. Mej. S. van Kluvven, leerares in de handwerken aan de meisjesschool voor M. O. met 5-jarïgen cursus, ver zoekt wegens gezondheidsredenen te gen 1 Januari ontslag uit die betrek king, waaraan zij bijna 22 jaar haai' beste krachten heeft gegeven. De ontwerp-begrootiDg. B. en W. bieden de ontwerp-begroo- ting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1902,aan, sluitende in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 3.310.325.23. De gewone inkomsten worden ge raamd op f 1.309.416.23. De buitenge wone opf2.000.909. Totaal/3.310.325.23 De gewone uitgaven op f 1.325.024.23. De buitengewone op 1.985.301. Totaal 3.310.325.23. Het vorig jaar was de begrooting geraamd op 1.797.503.15, en werd deze goedgekeurd tot een bedrag van 1.798.105.15. Voor directe belasting (inkomstenbe lasting) wordt geraamd' f 364.000, tegen f 313.000 ten vorigen jare. Voor jaarwedden van ambtenaren tea- secretarie wordt 1600 meer ge raamd, voor diep- en schoonhouden van. havens enz. f 7000 meer. Voor de politie 3000 meer, voor do jaarwedden der onderwijzers f 25000 meer, voor de ambachtsschool 2000 meer, wegens verzochte subsddiever- hooging. Het aantal aansluitingen aan de wa terleiding wordt geraamd op 9200", einde 1902 en bedroeg Juli 1901 8775. Morgen geven wij uitvoerig een over- zicht der posten afzonderlijk. Beunebroek. Gisterenmorgen deed de gemeente veldwachter tevens onbezoldigd rijks veldwachter in deze laatste kwaliteit alhier een goede vangst. Een verdacht personage, een rondtrekkend scharen slijper zonder vaste woonplaats, die nog een en ander op zijn kerfstok had, werd alhier door hem gearresteerd en naar Vlaardingen overgebracht. Hedenmorgen was de Schoollaan eenigen tijd geheel versperd door het kantelen van een zwaar met riet be laden wagen, en die daardoor moest worden overgeladen. Vogelenzang. Had men alhier gehoopt dat bij de winterdienstregcling in den loop van den laatsten trein, uit Amsterdam eenige verandering zou zijn gekomen, men is echter teleurgesteld. Hij gaat te vroeg uit Amsterdam en Haarlem om van iets te kunnen profiteeren. Haarlemmermeer. Gemeenteraad. 1. Bestek voor de aanbesteding van steenkolen en kantoorbehoeften wordt door don Raad. goedgekeurd. 2. Voor leden der commissie tot we ring van schoolverzuim worden be noemd de heeren P- Borst, A. G. Voor- demdag, M. Verhage en J- Klomp. 3. Benoemd wordt tot onderwijzer aan school no. 3 A. J. van Goedereede. 4. Aan het stembureau in district I worden benoemd de heeren Evelein, Faasen, Rombouta. 5. Tot ambtenaar van den Burge lijken stand werd benoemd de heer A. J. G. Timmermans. Heden nacht is ingebroken in de Openbare School no. IV te Hoofddorp. Door verbreking een er kast is het daar in aanwezige weekschoolgeld eener klas. ontvreemd benevens stalen pen nen. Eene tweede kast toonde mede sporen van braak doch hieruit werd niets vermist- De politie is met onderzoek belast. GRAAN- EN ZAADMARKT GEHOU DEN TE HOOFDDORP. Haarlemmermeer, 3 October 1901. Witte tarwe 6.75 h f 7.40, Zomer ristarwe 6.25 6.75, Rogge 4.70 a 5.15, Haver 6.40 h f 7.Chevalier- gerst 4.80 h 5.25, Winter gerst 4.15 k f 4.50, Zomergerst f 3.75 i\ f 4.15, Duivenboonen 7.k 7.50. Roode Duivenboonen 7.15 7.65, Paardenboonen 6.50 6.75. Bruine boonen f 6.75 k 7.25, Groene erwten 8.voetstoots, 8.75 op kook, Kar- weizaad f 10.75 11.per 50 kilogr. inclusief. Blauw maanzaad 11.k f 11.inclusief, Geel mosterdzaad 9.h f 12.25, Bruin mosterdzaad 16.50 k f 17.50 per 70 kg. netto. Gemengd Nieuws. De snor van den Keizer. Als men Keizer is, draagt men zijn snor niet zooals men wil. Keizer Wil helm heeft dit ondervonden. Eenigen tijd geleden wilde de keizer den vorm van zijn knevel eenigszins wijzigen; nauwelijks had hij dit zijn gewonen barbier meegedeeld of heel Berlijn wist het. In de voorname krin gen werd er over getwist; onder den handelsstand ontstond een ware op schudding. Photografen. drukkers, prentenkooplui enz. belegden een ver gadering, die erg woelig was. Sprekers beklommen den katheder en zetten duidelijk uiteen welke gevolgen een verandering van snor zou teweeg bren gen, in den verkoop van portretten van dien keizer. Ten slotte werd een adres opgesteld om den machtige te verzoe ken ^een wijziging in zijn „gelaats- begroeienis" te brengen. Wilhelm II boog eerbiedig het hoofd voor dit verzoek zijner onderdanen en ziedaar waarom de uiteinden van 's keizers knevel steeds onheilspellend ten hemel rijzen. De terechtstelling van Czolgosz. In deze maand zal Czolgosz op den stoel geplaatst worden, waarna een electrische stroom van drieduizend volts hem zal executeeren. De toepassing van de doodstraf door electriciteit in do Vereenigde Staten dateert van 1890. Deze werd door den Staat New-York ingesteld, ter vervan ging van het ophangen, dat nog in vele Staten bestaat. De veroordeelde wordt vast aan een stoel gebonden. De eene pool loopt uit op een looden hoofddeksel, dat hem opgezet wordt en de andere op meta len schoenen, waarin zijn voeten ge stoken worden. Men he«ft nog niet de vraag opgelost of de dood zóó onmiddellijk volgt als men dit op het eerste gezicht zou ver onderstellen, en medische autoriteiten beweren, dat volgens zekere proeven, iederen door electriciteit gectoode ver oordeelde. tot het leven teruggebracht kan worden. Deze wijze van executeeren heeft bij verschillende veroordeelden aanleiding gegeven tot afschuwelijke, langen tijd durende stuiptrekkingen, die den aan blik er van nog erger maken dan wan neer de doodstraf op andere wijze ten uitvoer wordt gebracht. Czolgosz werd in de gevangenis te Buffalo Wroensdag bezocht door zijn vader, broeder en zuster. Het was het afscheids-onderhoud. gedurende het welk zijne familieleden bijna in on macht vielen en de zuster eene flauw te kreeg. Czolgosz behield zijne zelfbe- heersching, en op aandringen van zijn vader om bekend te maken, hoe hij tot die misdaad gekomen was, herhaal de hij verscheidene malen, dat hij niets te zetr-ffen had. U>; eet en slaapt wel, en spreekt slechts bij uitzondering tot zijne bewakers. Een heldhaftige knaap. In een woning te St, Etienne. in Frankrijk, ontstond brand terwijl al leen twee zeer jonge kinderen in huis waren. Het oudste der twee werd dooi de brandweer spoedig gered, doch daar men van 't andere kind niets wist zocht men niet verder en bleef dit in de vlammenzee. Toen echter het vijf tienjarig zoontje der bewoners thuis kwam, begreep deze onmiddellijk het gevaar, waarin zijn jongste zusje ver keerde. en voor men begreep, wat hij ging doen, snelde hij het brandende huis in. Na korten tijd zag men hem aan 't venster verschijnen, te midden van rook en smook en met zijn zusje in de armen. Met behulp van een ladder was de koene knaap toen spoedig uit de bran dende woning. Helaas echter had. zijn heldendaad, waarbij hij zelf ernstige wonden bekwam, weinic encces. De kleine stierf eenige uren later aan de bekomen brandwonden. De opheffing van een Weensch speelhol. In het laatst der vorige week heeft te Weenen niet zonder opschudding een inval in een speelhol plaats gehad. Tien personen werden daarbij gevan gen genomen, terwijl het aan een groot aantal deelnemers gelukte te ontko men. De spelers waren gewoon zich op te houden in café M&lzer en hielden zich daar den ganschen nacht bezig, tot eindelijk de politie er de lucht van kreeg. Een aantal politieagenten ging s'a vonds laat op weg en drong zonder dat de spelers eenig vermoeden daarvan hadden het lokaal binnen. Toen de commissaris van politie het speelhol binnentrad en de uitgangen deed bu- wakea, ontstond er een oabeschrijfelij. ke verwarring. Ieder ijlde van zijn plaats en wilde naar buiten vluchten. Tafels, die in de weg stonden, werden omvergeworpen. Glazen en flesschon vlogen in stukken op den grond. Daar de uitgang naar de straat echter afge zet was vluchtten velo spelers langs een anderen weg naar buiten. Met de bedoeling te ontkomen rende een speler in pijlsnelle vaart een po- litie-agent omver; twee andere detec tives moesten hun benarden collega bijspringen. Toen de politie eindelijk een overzicht van het slagveld kon krijgen, bleek, dat twee jonge lieden in de particuliere woning van den kastelein waren gevlucht en zich te bed hadden gelegd. Hun list hielp hun echter niet. Zij werden ontdekt, en ge arresteerd. Een derde had in een kast zijn toevlucht gezocht Men vond hem daar in elkander gedoken zitten. Een vierde lag onder een bed en kon slechts mot geweld daaronder uit worden ge trokken. Onder de gevangen genomeno wier aantal 10 bedroeg, bevonden zich o. a. twee artsen, een uit Hongarije gezette... zakkenroller on een zestien- jai'ig practizijn. Aan het hazardeeren moeten intusschen nog meer perso nen hebben deelgenomen, want men vond na ingestelde huiszoeking nog 'n groot aantal achtergebleven hoeden en mantels. „Herr" post- en telegraaf- beambte. De Duitsche Staatssecretaris van po& terijen en telegraphie heeft bepaald dat de ondergeschikte beambten van zijn ressort in 't vervolg, zoo mondeling als schriftelijk, zijn te betitelen met „Herr." „Herriichl" Telegrammen. HET OUDE PRAATJE. LONDEN, 4 Oct. (R. O.) De „Daily Chronicle" verneemt op zeer hoog gezag dat d'e tegenstand der Boe ren plotseling geheel is gebroken en dat dus een spoedig eind van den oorlog wordt venvacht. Bijgevolg is men ook niet voor nemens om verdere versterkingen te zenden naar Zuid-Afri ka, behal ve wat noodig is om die verliezen aan te vullen, geleden aan dooden, gewonden en zieken. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 1 October. G. H. van Gelder, zonder beroep, to Amsterdam. Rochter-commissaris mr. R. L. Schol ten. Arnhem, 30 September. Cornelia Ca- tharina Siep, winkelierster, te Arnhem. Rechter-commissaris mr. C. W. A. ba ron van Haea-solte. Zwolle, 1 October. A. Besselzen, koop man. te Harderwijk. Rechter-comnus- saris mr. E. R. E. Brants. Opgeheven: L. J. Wijsbeck, weduwe van Th. F Breuer, winkelierster, te Uden. Geëindigd: Henri Frangois Charles Bodenz of Bödenz, vroeger wonende te 's Graven hage, laatstelijk wonende te Haarlem, thans overleden. L. J. M. Vogel, landmeter te 's Her togenbosch. Burgerlijke Stand. Bevallen3 Oct. C. M. Duits van Kessel, d'. C. SmitHazevoet, z. A. M. LoerakkerBeekedaar, z. 2. M. E. Micavan Heulen, z. 3. S. M. Koüteri©Schrije-rs, z. 4. J. Nuijen'van de Pol, dl. Overleden 2 Oct. E- B. Aufdier- heyde. 1 m. z., Esschilderstraa'. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok 3 Oct, van Mar seille. Het stoomschip Soerabaja arriveer de 3 Oct. van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 2 Oct, Suez. Het stoomschip Telamon, van Am sterdam naar Java, arriveerde 1 Oct. te Liverpool. liet stoomschip Flores, van Java, arriveerde 3 Oct. te Gibraltar v.o. Het stoomschip Prins Willem IV, van Amsterdam naar Paramaribo, pas seerde 2 Oct. Dungeness. Het stoomschip Prints Willem III ver trok 3 Oct. van Paramaribo naar Am sterdam. Het stoomschip Prins Willem I ar riveerde 1 Oct, van Amsterdam te Pa ramaribo. Het dubbelschroefstoomschip Staten dam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 3 Oct, van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Oct. van Port Said. Het stoomschip Prins Willem IV. van Amsterdam naar Suriname, passeerde 3 Oct. Ouessant. Advertentlën. Getrouwd: H. B. BEAUFORT en E. G. J. POORTMAN, die, mede namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank be tuigen voor de belangstelling onder vonden. 3 October 4901. De Heer en Mevrouw VAN SOMEREN GRÉVE—Ligt betui gen hierbij hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden bij het over lijden van hun jongste kind. Haarlem, 4 October 1901.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3