EEI HALVE WEEK Tweede Blad, Gemeente-Begroeting, Het geheim van den Senator. behoorende bij I,Haarlem's Dagblad" van Maandag 7 October 1901. Nom 5605 Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU- DERS van Haarlm, Doen te weten, dtat bij hunne be schikking van 1 October jl. aan Y. Inpijn vergunning is verleend! tot oprichting van eente smederij in het perceel aan de Spaarnwouderstraat No. 47. Haarlem, 4 Oct. 1901- Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt titans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zijn ae heeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa nhet bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestvaat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.II. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voot porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In Juli zijn 46 vorderingen tot een bedra van 1300. 18 betaald, 7 vorde ringen worden afbetaald, 9 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 client het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt. dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld, tenzij -^orto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een dor bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 mm. Wereldgeschiedenis. Engelsche generaals. Australië zendt geen troepen meer. Het ein de van den oorlog. Waarlijk liet is geen benijdenswaar dige eer aan het hoofd te staan van het Engelsche leger in Zuid-Afrika en de drie generaals, die achtereenvol gens daar het commando hebben ge voerd, hebben er de pijnlijke ervaring van opgedaan. De eerste, Sir Redvers Bulier, was nauwelijks benoemd tot bevelhebber van het eerste legerkorps of tal van Engelsche bladen verklaardfen, „dat het. lijnrecht tegen de openbar© mee- niug indruischte, om een zoo belang rijk commando op te dragen aan een generaal die zulke doorslaande be wijzen van onbekwaamheid had gege ven." Lord Roberts, die hem opvolgde, kon ook aan de critiek niet ontsnap pen. De gratificatie, door hem van 't Britsche gouvernement ontvangen, als mede zijne benoeming in de orde van den Zwarten Adelaar door Keizer WiL helm II van Duitschland werden door een deel van de pers zeer gelaakt, daar men beweerde, dat Roberts zijn taak niet naar behooren had vervuld. Wat lord Kitchener betreft, die op 't oogenblik het bevel voert, er gaat geen dag voorbij, dat men hem niet verwijten over zijne slechte tactiek en wreedheid naar het hoofd slingert. Iemand die onpartijdig oordeelt, zal niet zoo lichtvaardig zijn met het vel len van een oordeel. Het is niet de. onbekwaamheid der generaals, die de schuld van alles is. Bij verschillende gelegenheden hebben zij getoond wel iets te kunnen praesteeren. Maar de taak, die thans op hunne schouders is gelegd, gaat hunne krachten te boven. Dat men dit in Engeland niet wil in zien. is des te erger voor 't machtig rijk, dat nimmer erin zal slagen zich ongeschonden in het Zuid-Afrikaam- sche wespennest te handhaven. Reeds meermalen is er op gewezen dat het volk in Engeland, „the men in the street" ook langzamerhand' oogen begint te krijgen voor den wa ren stand van zaken. De bloem der Engelsche natie is gesneuveld op de slagvelden of sterft een akeligen dood in de hospitalen. Is 't dan wonder dat de animo om dienst te nemen en als slachtoffer naar de Zuid-Afrikaan- scbe slachtbank te worden gevoerd, er hoe langer hoe minder op wordt. Dat vooral de koloniën, wien de zaak eigenlijk heel weinig aangaat er ge noeg van krijgen, valt te begrijpen. Uit Sydney werd dd. 23 Augustus aan de Frankfurter Zeitung geschre ven: De laatste pogingen van de Engel sche militaire overheid tot aanwer ving zijn juist niet door groot succes bekroond, want het transportschip Britannië dat de vorige week naar Zuid-Afrika is vertrokken, heeft uit heel Australië slechts 216 man en en kele officieren aan boord kunnen ne men bijna zonder uitzondering menschen die reeds vroeger aangewor ven waren geweest, maar sedert hun terugkeer in Australië broodeloos en werkloos rondzwierven, omdat in weer wil van de beloften die gedaan wa ren in de dagen van hooggaande va derlandslievende geestdrift, noch de staat noch hun vroegere patroons te bewegen geweest zijn, zich hunner aan te trekken. Deze hongerlijders waren dus blij dat zij weer konden dienen. Enkele regeeringen, b.v. die te Sydney, hebben met kracht tegen nieuwe aan wervingen verzet aangeteekend. Vindt het voorbeeld van Australië navolging, den zal de tijd niet verre meer zijn dat de Britsche regeering gedwongen wordt tot den vrede op eervolle voorwaarden voor de Boeren republieken. De oorlog zal spoedig uit zijn, zegt de „Daily Chronicle". Ja, dat is best mogelijk, maar niet in den geest zooals het blad dat bedoelt. Deze strijd moet eindigen met de volkomen overwinning van 't Hollandsch-Afri- ltaansch ras! Terwijl de gemeente-begrooting van 1901 een bedrag van 1.797.503.15 in ontvangst en uitgaaf aanwees is dit geraamd bedrag thans f 3.310.325.23. We zullen nu hier de posten nagaan, waarbij vooral groot verschil in de vo rige begrooting en het thans geraamd bedrag bestaat en aan de hand der memorie van toelichting de belangrijk ste verschillen verklaren. Bij hoofdstuk III, opbrengst van be lastingen en heffingen treft in afd. II, eigen plaatselijke belastingen, een groot verschil tusschen de begrooting 1901 en 1902 van de directe belasting naar het inkomen, die in 1901 werd geraamd op 313.000 en nu op 364.000 doch alleen zooveel hooger is geraamd, ïen einde het totaal der inkomsten met de uitgaven in overeenstemming te brengen. Bij Hoofdstuk IV, handelende over de ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten wordlt o. de rijksbijdrage, in de posten van la ger onderwijs thans geraamd op ƒ44.870 terwijl die raming in 1901 bedroeg 33.800, terwijl thans op de begrooting der inkomsten een rijksbijdrage van 300 voor herhalings-onderwijs kon worden gebracht, wat in 1901 niet het geval was. Dit komt, omdat, nu krach tens art. 34 der Leerplichtwet aan het herhalings-onderwijs een grootere uit breiding moet worden gegeven door 't Rijk in de belooning der onderwijzers, met dat onderwijs belast, bijgedragen wordt tot een bedrag van 30 ct. per lesuur. De verschillende ontvangsten wel ke, als j'aarlijks wederkeerende, ais vaste baton kunnen worden aange merkt. werden in 1901 geraamd op 10.200 thans op 2200. Voor teruggave ten laste van de aan- legrekening van de gemeente-lichtfa brieken en van het openbaar slacht- huis wordt dit jaar een post van 69.840 op de inkomsten-begrooting gebracht. Ten laste van de aanlegschuld van de gemeente-lichtfabrieken en het openbaar slachthuis n.l. wordt ge bracht een deel der rente, welke de gemeente moet betalen voor de iai 1901 geleende gelden ad 2.000.000. Dit aandeel wordt geraamd op f 66.640. Een deel van de tijdelijk op te nemen gel den zal moeten strekken tot betaling van uitgaven voor de lichtfabrieken en het slachthuis en daarom wordt een gedeelte van de uitgaven aan rente en provisie ten laste van die beide posten gebracht om eveneens aan de gewone middelen te worden teruggegeven, welke teruggaaf wordt begroot op 3200. Voor geldleening ter betaling van uitgaven voor buitengewone werken werd in 1901 toegestaan de som van 71.979.50, thans 177.099,75. Blijkens de memorie van toelichting bedraden de buitengewone uitgaven 1,998.194. terwijl andere posten een buitengewo ne ontvangst aanwijzen van ƒ226.094.25 Tot dekking van liet nadeelig ver schil wordt de post geldleening snz. thans op het bovengenoemd bedrag bepaald. De post tijdelijk op te nemen gelden ter voorziening in de behoeften van de gemeentekas is thans uitgetrokk .n op een bedrag van 200.000, ter viil dit het vorige jaar 500.000 was. De memorie van toelichting zegt hiervan: Daar de gemeente wellicht op eengunstige gelegenheid zal moeten wachten tot het sluiten van een geld leening, hoofdzakeLijk ter betaling van uitgaven voor de gemeente-lichtfabrie ken en het openhaar slachthuis, en 't noodig kan. zijn dat daarvoor tijde lijk gelden worden opgenomen, wordt de post op het uitgetrokken bedrag geraamd. Recapituleerend komen we tot de volgende verschillen: I. Ontvangst wegens vroegere dien sten in 1901 geraamd 101,113.90, thans 65,237.23. II. Inkomsten van gemeente-eigen dommen en bezittingen in 1901 ge raamd f 30,343.50, thans 31,690. III. Opbrengst van belastingen en heffingen in 1901 geraamd 689,878, thans 755,890. IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten in 1901 ge raamd 378,483.75, thans 456,599. V. Buitengewone ontvangsten in 1901 geraamd 598.286, thans 2.000,909. UITGAVEN. Het eerste verschil van ©enige betee ken is treft men in de kosten der be volkingsregisters waarvoor 1901 op de begrooting een post van 1400 voor kwam en thans van 300, daar de ver nieuwing dezer registers is voltooid en dit bedrag nu voldoende geacht wordt; en de kosten der kiezerslijsten en van 't uitoefenen der kiesverrichtingen wordt nu geraamd op 1.600, terwijl daar voor iu 1901 een som van 3000 werd toegestaan. Thans is voor jaarwedden van de haven- en kaaimeesters een som van 1350 geraamd, terwijl daar in 1901 geen. bedrag voor was uitgetrokken. Bij het derde hoofdstuk der uitgaven, de kosten van onderhoud van gemeen te-eigendommen en de deswege ver schuldigde lasten schuilt het verschil, dat overigens niet groot ia (over 1901 was voor dit hoofdstuk ger. 149.487, voor 1902 168.445) vooral in de 3e af deeling, wegen, straten, pleinen, vaar ten, bruggen, plantsoenen en andere werken, (over 1901 107.927, over 1902 120.602). Hoofdstuk IV, handelend over de kosten der openbare veiligheid! en van d© brandweer bevat twee af deelingen, waarvan de eerste de jaarwedden in houdt. Hier is weinig verschil, alleen de buitengewone kosten der politie als buitengewoon politietoezicht, gratifi catiën voor buitengewone diensten enz, zijn van 1,915 gebracht op 2,035. Bij de tweede afdeeling van dit hoofd, stuk is voor uitrusting en kleeding van agenten van politie en veldwach ters thans 7,600 geraamd, terwijl die raming verleden jaar 6,450 bedroeg en zijn de kosten der schutterij van 7,748 op 8,195 gebracht. De kosten voor liet onderwijs, hoofd stuk VI zijn aanmerkelijk hooger ge- raaind. vooral die van het lager on- derwijs. Waar de begrooting van 1901 voor het lager onderwijs [het getal 186,200 vermeldde, is dit thans f 215,245. Dit zit voornamelijk in de onderwij- zers-jaarwedden, die verleden jaar werden geraamd op een bedrag van 147,000 en thans op 172,000, dus f 25,000 meer. B. en W. zeggen in de memorie van toelichting dat bij de raming der jaarwedden tot maatstaf is genomen de werkelijke toestand op 1 September 1901, met inachtneming der bepalingen voor de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel, zooals die op 1 Januari 1902 zullen worden toegepast Voorts valt nog 6p, dat de kosten van het herhalingsonderwijs verdub beld zijn. Waar het gansche totaal der afdee ling L. O. thans circa ƒ29.000 hooger be groot is dan verleden jaar, zijn hier van 25,000 voor de vermeerdering der onderwijzers-jaarwedden. Het geheelo hoofdstuk onderwijs, daaronder begrepen middelbaar en hooger onderwijs en van andere scho len en voor kunsten en wetenschap pen is over 1902 geraamd op f 364.521, over 1901 op 330.924.66 1/2. Het hoofdstuk armwezen is thans geraamd op 109.495. verleden jaar op 64.809.59. Dit verschil komt voor een groot deel op rekening der subsidie aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, waarvoor verleden jaar een bedrag van 265,159 geraamd is en thans 49.375. De renten en aflossingen wVtrden thans begroot op 303.539.50, verleden jaar op 226.669.50. Voor den aanleg van de duinwater leiding werd geraamd 1.500.000 in 1901 was toegestaan 40.000. Voor den aanleg van het openbaar slachthuis is geraamd 200.000 en was in 1901 toegestaan f 20.000. Voor de buitengewone aflossing van tijdelijk op te nemen gelden ter voor ziening in de behoeften van de gemeen tekas was in 1901 toegestaan f 500.000 en is voor 1902 200.000 geraamd- Voor onvoorziene uitgaven is l raamd 35.241.37, in 1901 was toege staan 64.903.39 1/2. Hierbij is eene som gebracht, omdat een voorstel tot nadere regeling van arbeidsloonen, hetwelk binnenkort den raad zal bereiken, meerdere uitgaven roet zich zal brengen. Stadsnieuws Koningsrecht. Over het tooneelspel van den heer W. A. Paap, dat Woensdag 9 October hier in den Schouwburg wordt gegeven door de Ned. Tooneelvereeniging, schreef het ,,N. v. d. D." o. a: Koningsrecht, als tooneelspel be schouwd, boogt op meer dan alledaag- sche qualiteiten. Het is noch hol, noch nietszeggend. De auteur had iets op het hart, had iets te zeggen, en doet dat in diit tooneelwerk. De stof, óp zichzelf zeer belangrijk, wordt belangwekkend gehouden. De voorstelling der feiten i,s helder en duidelijk en het verloop logisch en ge leidelijk. De dramatische vorm is den auteur niet vreemd. Een bedrijf te ein digen zooals het eindigen moet, en dat einde puntig te doen zijn, is eene qualitedt, waarover die auteur in ver schillende bedrijven met meester schap beschikt. Het publiek heeft met klimmende belangstelling kennis genomen van „Koningsrecht" en menigen, fijnen of groven zet door sarcastisch lachen kracht bijgezet. Juist het bedrijf, op den bodtem waar van het stuk staat, het derde waar de Koning tegen het oude recht en de ge brekkige rechtspleging uitvaart, heeft het publiek zeer gepakt. Het talrijke publiek heeft door her haalde toejuichingen een allergunstigst ooi-deel over „Koningsrecht" geveld- De auteur verscheen om de hulde in ontvangst te nemen. Men zie onder de advertentiën „de Grands Magasins du Printemps van Parijs. E. N. E. T. Lijn HaarlemZandvoort. Van en met 1 tot en met 30 Septem ber 1901. Aantal vervoerde reizigers 31182. bruto-ontvangsten 5938.80; het- zelfde tijdvak des vorigen jaars 35388 reizigers, bruto-ontvangsten 6180.15. Lijn HaarlemCeintuurbaan. Van en met 1 tot en met 30 Septem ber 1901. Aantal vervoerde passagiers 90634, bruto-ontvangsten 4107.45. Het zelfde tijdvak des vorigen jaars 701S6 passagiers, bruto ontvangsten 4242.30. Lijn HaarlemBloemendaal. Aantal vervoerde passagiers 31850. Bruto-ontvangsten 3647.25. De veerende zadelpen. Volgens achterstaande advertentie debiteert de firma A. Smits, Kruisweg alhier, een nieuwigheid voor wielrij ders, n.L de veerende zadelpen. die schokken en trillingen op hobbelige wegen opvangt. De redactie van het Tijdschift voor de Nederl. Maats, ter bevordering der Nijverheid zegt hiervan in het Octo- ber-nummer: „Een andere verbetering is de vee- rende zadelpen. Het schokken van „een rijwiel op onze straatwegen „maakt het fietsen dikwijls tot een „noodelooze pijniging. De gezond- „heidszadels, die over 't geheel nog „harder zijn dan de oude, door de „medische faculteit, in den ban geda- „ne puntzadels. hebben het er niet be- ,,ter op gemaakt Daarom is de vee- „rende zadelpen, die alle schokken „neutraliseert, een uitkomst. „Er zijn twee verschillende soorten: „de Sanitas van de Sattelstützenfabrik „te Mönchen, waarbij de veer zicht- „baar is; en de ball bearing spring ..seat post van de Berkey Spring Seat „Post Co. Grand Rapids (Mich.), waar. „bij de veer in de pen zit opgesloten. ,,Ik heb laatstgenoemde op de „heu- „vels en dalen" van het Haarlemsche „plaveisel beproefd, en met vreugde „geconstateerd, dat de schokken mijn „wervelkolom niet vermochten te be reiken. „Dat is de prijs van f 5 wel waard." Binnenland. Acad. examens. Aan de Universiteit van Amster dam is met .gunstig gevolg afgelegd het Doctoraal Examen in de Genees kunde door de heeren J. Leonhard en H. W. Melchior. Dr. D. Coelingh, privaat docent aan. de Universiteit van Amster dam, zal zijne lessen over de theorie der algebraïsche vergelijkingen aanvangen met eente openbare les op Maandag 7 October 's namid dags te 2 uur, in het Universiteits gebouw. Sigarenbons. Uit Weesp wordt aan de ,,N. C." geschreven Er is wedler eens een bedniegelijk gebruik gemaakt van nagemaakte bankbiljetten (zoogenaamde siga renbons). De gemeente-ontvanger te Weesp had het diriemaandeli.jksch salaris van den gemeente-geneoshieer aan den stadhuisbodie ter hand gesteld. Deze levde dat geld een, i gen tijd in zijn huiskamer op eeni tafel en bracht het later naar zijns bestem ming. Toen echter de geneesheer het geld nazag, bleek, dat in plaats van een bankbiljet van f 100, een sigarenbon voor 100 sigaren zich onder het geld1 bevond. Onmiddel lijk werd een onderzoek ingesteld, en Weldra bleek, dat een jorng- mensch, O., uit Amsterdam, die veel bij den gemeentebode komt, het echte voor een1 nagemaakt bil jet verwisseld had. Proces-verbaal is opgemaakt. Sportpraatje. 't Zal beginnen Het voetbalseizoen wordt Zondag officieel geopend. En goed ook! Niet minder dan 19 wedstrijden alleen voor de le en 2e kl. staan op het program ma van den N. V. B. Sommige clubs zal men in eene hoo- gere andere in eene lagere afdeeling aantreffen dan 't vorig jaar. Er is ech ter onder die alle ééne vereeniging, welke m. i. zeer ten onrechte Geplaatst is gebleven in de 3e klasse, waar zij toch zeker aanspraak kon maken om in de 2e te worden opgenomen. Ik bedoel die Haarlemsche Football- club ..Unitas". Deze vereeniging speel de het vorig jaar in de 3e klasse N. V. B. en werd daarvan kampioen. Vol gens de toen vigeerende bepalingen had zij het recht om zich voor do 2e kl. op te geven zonder een promotie wedstrijd; t.e spelen. Later echter werd een besluit aangenomen, waarbij lie- paald werd, dat de kampioen der 3e klasse eerst tegen de laagste van de hoogere afdeeling moest uitkomen om tot die 2e klasse bevorderd te worden. Deze bepaling kon echter naar mijne meening nooit terugwerkende kracht hebben. Toch werd Unitas in da 3e kl. geplaatst, zeker met het oog op het feit, dat deze afdeeling anders te weinig vereeniigingeh zou tellen. Toen twee der leden van deze club aan den secretaris-penningmeester, den heer Hakkenberg verzochten, alsnog een promotiewedstrijd uit te schrijven werd hun geantwoord, dat er met het bestuur over gesproken zou worden. Tot hun verwondering werdi echter reeds voor a.s. Zondag een wedstrijd in de 3e klasse aangekondigd (Unitas-- Vooruitgang), hetgeen bijna als een afdoend bewijs kan gelden, dat op de aanvraag van de Haarlemsche vereeni ging geen acht is geslagen. Dat deze behandeling ontmoedigend op Unitas kan werken valt niet te ont kennen. Toch zouden wij haar aan raden, niet te verslappen, maar inte gendeel door krachtig optreden zich eene plaats te veroveren in de klasse, waar zij nu op haar vragen geen toegang kon vinden. Laat mij ten slotte den wensch uiten, dat ook in het nieuwe seizoen met ani mo moge gespeeld worden en de goed© verstandhouding tusschen de vereend- gingen onderliug steeds gehandhaafd blijve dan zal ook 1901/1902 weder veel bijdragen tot de ontwikkeling van 't edele voetbalspel. AMATEUR. Sport en Wedstrijden. Amsterdam sche Kegelbond. Do uitslag van den door bovenge- noemden Kegelbond uitgeschreven korpswedstrijd gehouden op 29 en 30 September, 1 en 2 October in het ge bouw der Maatschappij „Velos" is als volgt: le pr. kegelclub Koekoek, Alkmaar, met 238 p.; 2© pr. Volharding, Haar lem, 228 p.; 3e pr. De Vliegende Hol lander, te Haarlem, 223 p.; 4e pr. Twee Duifjes. Amsterdam, 222 p.; 5e pr. Oranje Kegelclub, Amsterdam, 221 p.; 6opr. Rand of Zand, Enschedé, 217 p.; 7e pr. De vaste hand, Amsterdam, 215 p.; 8e pr. Op de planke. Amsterdam, 215 p.; 9e pr. De Kroon, Haarlem, 214 p.; 10e pr. M. O. M., Haarlem, 214 p.; lie pr. Zou er kans zijn, Amsterdam, 211 p.; 12e pr. Ewaldi, te Amsterdam, met 211 p.; 13e pr. Maipo. Rotterdam 210 14e pr. „Hard gaat ie" Helder, 203, en 15e pr. Ewaldi te 's-Graverthag© met 203 punten. Land- en Tuinbouw. De bloemenhandel van de Riviera. Aan het jaarbericht van het Oosten- rijksch-Hongaarsche consulaat te Niz- za is het volgende ontleend: De leve- rings-contracten van de bloemkwee- kers aan de Riviera met de agenten de groote bloemenhandelaars en met de parfumerie-fabrieken te Grass© wor den meestal voor zes jaar gesloten. Hierdoor worden de prijzen voor ge- rulmen tijd vastgesteld. Het aantal gekweekte bloemen kan slechts bij schatting vastgesteld worden; de ge zamenlijke waarde der verkochte en grootendeels uitgevoerde bloemen wordt op 15 millioen francs geschat. De prijzen zijn in de laatste jaren aan zienlijk gestegen, voor het dozijn ro- zeknoppen betaalt de handelaar één franc, voor een KG. oranje-bloesem 85 centimes enz. In de parfumerie-fabrieken worden verwerkt: rozen 2,000,000 K.G., oranje bloesem 2,500,000 K.G., jasmijn 150,000 K.G., tuberozen 180,000 K.G.. en viool tjes 100,000 K.G. Rechtszaken. Henri Polak voor de rechtbank. Vrijdag had zich te Amsterdam te ver antwoorden die heer Henri Po lak, van beroep diamantbewerker, en zooals bekend, voorzitter van den Algemeen Nederlandschem Dia- mant werkers bond, gedagvaard ter zake dat hij in oen cfoor hem aam den heer M. J. Lioni, juwelier al daar, gezonden schrijven gedat. 30 Januari 1901, dien heer heeft belee- dligd door o. a. blijkbaar doelen de den geadresseerde, als zijn meaning kenbaar te maken, dat men „werkgever en. vlegel tevens" kam zijn en dat de heer Lioni zich bezig hield „met ongeoorloofde praktij- kan., te welker bemanteling onbe schoftheden moesten, dionen." Deswege was door den heer Lioni. een plainte ingediend. Het „Hbld." deelt er van mede De heer Polak bekende voor zoo ver de feiten betreft, doch ontkende te hebben gehandeld met het doel te beleedigon. Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. 21) Wanneer? Dat zal ik u zeggen, antw Jord de db president na even nagedacht te hebben. Morgen, na zijn in stallatie als lid van den Senaat, zal Lk hem bij mij doem ontbieden. Draagt dat uw goedkeuring weg, mijnheer Lüdecke? Volkomen, antwoordde de of ficier van justitiie. terwijl Plehn in het midden brachtWaarom ontbiedt gij hem nog niet lieden? Opdat ik alle opzien vermij- den en de zaak voorloopig vertrou welijk wil behandelen. Ik hoop, dat een onderhoud met dien heer Langenbruch uw beschuldiging te niet zal doen. Zoudt u meen'en? En als het tegenovergestelde eens het geval was? Dan is er morgen nog tijd' om hem in hechtenis te nemen. Hij zal niet ontvluchten. En als hij het toch deedi? Dam zou hij toch niet ver ko men. 't Is zeker niet noodig u te verzoeken, met niemand over ons onderhoud te spreken't is im mers in uw erigen belang, het stil zwijgen te bewaren. De president stond op, den Ame rikaan daarmee te kennen ge vend. dat het onderhoud geëindigd was. En daar Plehn wel inzag, dat hij voor 't oogenblik niets meer ge daan kon krijgen, groette hij en vertrok. Ik zal zwijgen, mompelde hij, terwijl hij het gerechtshof verliet, maar slechts zoo lang als mij nut tig toeschijnt. Indien gij echter meent, mijne heeren, hem door de mazen van de wet te kunnen1 laten gaippen, aan he>M ge c in mij ver gist ik zou een leven maken, dat u hooren en zien verging. Mijnheer de president, hoe denkt gij over dleze zaak vroeg de officier van justitie., zood'ra hij zich met. Schwendy alleen bevond. Het klinkt bijna al te onwaarschijn lijk, te romantisch en toch En toch, herhaalde Schwendy, toen Lüdecke ophield te spreken, en toch schijnt het verhaal niet geheel ongeloofwaardig, dat wil dot gij immers ook zeggen, niet waar Ja, maar ik durfde die woor den bijna niet uit te spreken. Als het een roofmoord was Schwendy keek zwijgend, voor zich; hij dacht aan den avond toen Frits Heimlich in het Casino zijn oordeel over het. geval had uitge sproken. Wij zullen immers hooren wat Langenbruch te zeg gen heeft, antwoordde hijmaar deze Amerikaan Bah sprak Lüdecke op min achtenden toon. Men, mag iemand, die den dood' zijns vaders wreken wil, veel kunnen vergeven, maar deze Plehn heeft toch een al te treurige rol gespeeld. En het treurigste is, dat hij daarvoor in 't geheel geen gevoel schijnt te hebben, maar er veeleer trotsch op is, voegde Schwendy er bij. Zich ondier een valschen naam bii een familie toegang te verschaf fen. en daarna de huisvrouw en de kinderen uit te hooren, om vervol gens het ongevangene als wapen tegen den echtgenoot en vader te gebruiken, foei Ik hoop van ganscher harte, dat Langenbruch zich van de ver denking weet te zuiveren, voegde Schwendy er bij met een zucht. TIENDE HOOFDSTUK. Robert. Langenbruch was zwij gend' aan de zijde van zijn collega naar het Raadhuis gereden. Schlö- zer had meermalen beproefd een gesprek met hem aan te knoopen, maar zijn pogingen daartoe einde lijk gestaakt,, omdat hij slechts één lettergrepige antwoorden ontving. Langenbruch was ook zoo gaan zitten, dat hij niet het gezicht had- op de feestelijk versierde straten, in plaats van hem genoegen te doen, drukte deze hulde aan zijn persoon hem als een zware last. Bij hun komst op het Raadhuis, vonden de beide jongste senatoren hun collega's reeds allen bijeen. Langenbruch legde den eed in han den van den burgemeester af en moest nogmaals de gelukwensohen van zijn medeleden in ontvangst nemen. Je ziet er slecht uit, Langen bruch, ben ie niet wel vroeg se nator Lamprecht, die hem naar den voor hem bestemden zetel leid de. Langenbruch schudde ontken nend het hoofd, ofschoon hij op het punt was in onmacht te vallen en zich slechts met moeite kon staan de houden. Het suisde hem in de ooren en slechts zeer onduidelijk, zonder den zin te begrijpen, hoorde hij de woorden van dien burgemeester, die de beraadslagingen leidde en die van de daaraan deelnemende se natoren- Toen zijn naam werd' af gelezen. om zijn stem uit te bren gen. schrikte hij uit zijn gepeins op en bracht zijn votum uit, zon der te weten, waarover hij eigen lijk te stemmen had. Er waren slechts enkele punten en weinig belangrijke op de agen da en daarom viel het niemand op, dat Langenbruch oog niet aan de beraadslagingen deelnamNadat de voorzitter de vergadering ge sloten had, vereetiigden de heeren zich in kleine groepjes, over gewo ne onderwerpen van den dag spre- kendeLangenbruch maakte van do gelegenheid gebruik om zich zoo mogelijk ongemerkt te verwij deren. Hij verlangde e-r vurig naar om de Raadzaal en de stadl te ont vlieden en. naar zijn rustig huis in de Louisstraat terug te gaan. Hij had echter de voorhal van het Raadhuis nog niet bereikt, toen er een man op hem toetrad, die reeds eenigen tijd daar op hem had ge wacht. Deze was aan Langenbruch als bode van het gerechtshof niet onbekend. De senator verbleekte, toen deze beleefd met den hood in do hand op hem toetrad en hem de boodschap van den president der rechtbank Schwendy overbracht, behelzende de uiGa<sodigu?g om cp het gerechtshof te willen komen, daar de president hem in een ge wichtige aangelegenheid wengch- te te spreken. Ik dank je, Moll weide, ant woordde Langenbruch zich met al de geestkrachtcrie hij bezat, be- heerschend. heeft de president geen uur bepaald? Ik moest u vragen om onmid dellijk te komen, sprak de bode er schijnt haast bij te zijn, ik heb hier .reeds een heele poos op

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5