PREDIKBEURTEN Ingezonden Mertedoelingen, (30 Cent per regel). Volgens den hedendaag- schen stand der wetenschap is Odol proefondervindelijk het beste middel voor de ver zorgingvan mond entanden. Alleen echt in onze Patentflacons. Als aanleiding lot het gebeurde gaf bekl. op, dat. voor zoover de eerste zinsnede betreft, door hem bedoeld werd op de onheusche wij ze, waarop t.\\ ee zijner confrères door dien beer Lioni werd ontvan gen. toen zij hem kwamen spreken over vakbelangen. De ongeoorloofde praktijken zou den zijn, dal do heer Lioni niet was nagekomen een overeenkomst, aan gedaan tusschen den Alg. Neder!. Diamanfwerkorsbondi en de Am- sterdamsche Juweliersvereeniging. ter regeling der boortquaeslie. Uit de verklaring van den heer Lioni, als getuige gehoord', bleek diat deze noch behoorde tot den Ned. Diamantwerkersbondi, n-och tot de Amst. J uwel iersveremiging Hij had zich neutraal gehoudenhij ■regelde zijn zaken met zijn eigen personeel dat dharmico tevreden wasmet de vertegenwoordigers van den Algemeen Ned. Diamant- werkersbotnd wenschte hij< niet in onderhandeling te treden. Bekl. Polak stel die nader in het licht, dat de quaestie hier dieper zat. De regeling omtrent den boort toeslag liep in het vorige jaar voor een bedrag van een miliioem gul den. Het gold hier dus een groot vakbelang. Door dat een juwelier ook een die buiten de organisa tie stond in afwijking met de bepalingen door de beide vereeni- gimgen vastgesteld, handelde, werd het voortbestaan d'er gebeede over eenkomst in gevaar gebracht. On dier die omstandigheden had hij in opgewondenheid den brief geschre ven. Voorts bleek neg dat de heer Polak geweigerd had' excuus te vragen tenzij de heer Lioni Jr. ex cuus maakte aan zijn. beide confrè res. Deze de hoeren Wins -en Van Beek als getuige décharge ge dagvaard1 werden alsnog gehoord', doch uit hun verklaringen omtrent de onbeschofte" behandeling bleek zakelijk niet veel meer dan dat de heer Lioni had' gezegd, dat hij met hen ..niets te maken wilde hebben" en ..dat hij baas was op zijn eigen kantoor." Het O. M- waargenomen door Mr. van Dam stelde voorop, diat het ver volgen van dergelijke beleedJigin- gen van particulieren noch voor den staat noch voor die particulieren van groot belang kan' worden ge acht. Waar bekl. Polak evenwel ge weigerd1 had zijn verontschuldigin gen aan te bieden aan den heer Li oni, anders dan op voorwaarde, dat laatstgenoemde hetzelfde zou doen aan zijn confrères, had1 het O. M. gemeend tot vervolging te moeten overgaan. Immers van een beleedi- gen van. de getuigen Wins en Van Beek, die geen plain/be bij het par ket hadden ingediend', was aan den officier niets bekend. Door bekl. is aangevoerd, dat hij niet had bedoeld te beleedigen, doch slechts te qualificeeren een persoon m zijn daden, maar zei dei mir. Van Daim wanneer die qualificatie plaats heeft onder beteedigeode termen valt zij onder Art. 266. Het O. M. zou, rekening houden de met die omstandigheden, geen zware straf eischeni en requireerdie schuldig verklaring aan eenvoudig beleediging en mitsdien tot veroor deeling tot 15 gulden boeten, subsi diair 5 dagen hechtenis. Mr. Van Anrooy, als verdediger optredende, gaf een uitvoerige be schouwing over het belang van die regeling der boord-quaestie, dat hij een Amsterdamsch belang noemde, wees op het solidariteitsgevoel tus- schen de confrères in verband met het excuus vragen, en betwistte, dat hier het opzet om te beleedigen zou hebben bestaanonder dat opzet zou geen veroordeel! ng kun nen volgen. Uitspraak 16 October. Nijverheid. Een nieuw reuzenschip. Great Eastern is eindelijk overtrof fen. De White Star Lino heeft een boot laten bouwen, de Celtic, die 9 voet langer, en een voet dieper is dan het beroemde zeemonster en wier wa- terverplaaising 10700 ton grooter is. De Celtic is in de eerste plaats vracht schip, doch voorziet tevens door zeer ruime gelegenheid voor passagiers in eon sedert lang gevoelde behoefte aan een goedkoopere, zij het dan ook iet wat langzamere reisgelegenheid. Haar u zitten wachten. Wil ik niet even een rijtuig aanroepen? Langenbruch knikte toestem mend. want ofschoon de weg van de markt naar het in de Meng- straat gelegen gerechtshof slechts zeer kort was, vreesde hij toch, dat zijn voeten hem niet tot daar zou den dragen. Ben rijtuig werd aan geroepen. waarna d'e bode Langen bruch bij het instappen behulp zaam was. Krachteloos zonk de se nator in de bank terug, de wagen zette zich in beweging om na kor ten tijd voor het gerechtshof stil te houden. De bode was ook reeds weer aanwezig om hem bij het uit stappen de behulpzame hand te bieden1. De man moest den weg, naast den wagen loopend, hebben afgelegd. Zooi hij misschien be vel hebben om mij niet uit het oog te verliezen? Yroeg Langenbruch zich af. Toen hij den voet op de trap van het gerechtsgebouw zette, viel zijn oog op den onder den naam van llailph Wilson: bokenden Amerikaan, die met de handen in de zakken van zijn overjas hier scheen rond te slenteren. Hij groette den sena tor door zijn pelsmuts diieo af te snelheid zal 14 a 16 knoopen bedragen. Behalve 1S.500 ton vracht, inclusief 2400 ton brandstoffen zal het schip 3194 personen kunnen overbrengen; daaronder 347 eerste klasse, 160 tweede klasse, 2352 derde klasse en 335 equi page. Een aardige vergelijking wat betreft kolenverbruik en snelheid is gemaakt tusschen de Celtic en de Oceanic. Laatstgenoemd schip is nog vier \oct langer, doch haar waierverplaaisiug is 5200 minder en zij vervoert 1284 ii n- der passagiers. Om vier knoopen per uur sneller te varen dan de Ceh.it: cr- stookt zij de dubbele hoeveelheid ka len en heeft zij 115 man meer noodïg voor haar equipage. Men kan dus be grijpen dat snelheid betaald moet worden. Afbeeldingen van het schip toonen aan, dat de Celtic in gemakken en keu righeid van afwerking voor de duur dere schepen niet onderdoet Russische turf-cokes. De Russische ingenieur Ziegler schijnt eindelijk de lang gezochte op lossing gevonden te hebben, om cokes te bereiden uit natuurlijke turf. In een te Oldenburg geplaatste smeltoven verkreeg hij twee verschillende turf- producten, n.l. een zwarte cokes en een bruine, die hij half-cokes noemt. De zwarte cokes kan voor elke in dustrie de steenkool vervangen, zij brandt zonder vlam en geeft weinig asch. De bruine cokes is alleen ge schikt voor verwarming en brandt met een lichte vlam. De verkoops prijs van daze turfcokes is per 100 kilo ongeveer 1.25, terwijl de prijs der steenkolencokes in Rusland ongeveer f 5 per 100 kilo bedraagt. De Russische regeering heeft het Ziegler'sche procédé door een harer ingenieurs aan het proefstation te Ol denburg laten onderzoeken en last ge geven voor den bouw van een groote werkplaats aan de Nicolaï-spoorweg. om de juiste waarde van deze uitvin ding, door het nemen van proeven op groote schaal te leeren kennen. Men hoopt na de opgedane ervaringen den prijs op 50 k 60 gulden per 10,000 kilo te kunnen brengen. Bovendien zou 40 millioen kilo oo- kes een bijproduct van 96,000 KG. me thyl-alcohol geven tot een gezamen lijke waarde van f 100,000, terwijl nog voor f 60,000 aan andere afvalproduc ten verkregen wordt Daar Rusland verscheidene millioenen hectaren veen bevat, kan deze uitvinding voor de Russische industrie onschatbare waar de hebben. Tijdschrift voor Nijverheid. Gemengd Nieuws. Slaapziekte. Het rapport van een naar Afrika tot onderzoek naar de oorzaken van het ontstaan der raadselachtige slaapziek te uitgezonden commissie van Portu- geesche bacteriologen bevat zoowel de resultaten van waarnemingen op af zonderlijke, aan de ziekte lijdende personen, als van het onderzoek der lichaamsorganen. De commissie komt tot de conclusie dat de ziekte bestaat in een hersenontsteking, die veroor zaakt wordt door een klein, levend or ganisme, welke ontsteking beschouwd kan worden als een karakteristiek ver schijnsel van de slaapziekte. In één geval zijn de organismen ook aange troffen in het bloed'. Geconstateerd is ook, dat de ziekte op dieren kan wor den overgebracht, nemen, maar met een uitdrukking van leedvermaak op het gelaat, waardoor Langenbruch pijnlijk werd getroffen. Hij meende op dit oogenblik in het gelaat van den jongen Amerikaan een gelijkenis te zien, die hem deed schrikken Waar heb ik. toch mijn oogen gehad', dat ik diat niet eerder heb opgemerkt, mompelde hij, dJoch voegde er onmiddellijk aan toe Och, wat, de gelijkenis bestaat niet, 't is een spel van mijn verbeelding; het is immers onmogelijk. Terwijl hij, door Mollweide ge volgd', de trappen, die naar de eer ste Verdieping leidden, opging, wendde de Amerikaan zich tot eenige in zijn nabijheid staande burgeirs en vertelde hun iets, waar door zij uiterst verbaasd schenen te zijn. Langenbruch werd' onmiddellijk in de kamer van den president, der rechtbank Schwendy, gevoerd, waar zich ook de officier van ju stitie bevond. De griffier was niet aanwezig. Beide heereni groetten den' hieer Langenbruch hartelijk, de presi dent bood' hem een stool aan en sprak, nadat hij en de officier van De Portugeesche minister van kolo niën is voornemens het rapport met fotografieën te publiceer en. Huizen ingestort Te Hongkong zijn zes huizen van vier verdiepingen, bewoond door vele arbeidfersgezmnen, ingestort. Vijftig personen kwamen om. Het instorten van huizen is een vi-ij gewoon, verschijnsel te Hongkong en men schrijft het toe aan drie oorzaken In de eerste plaats gebruiken de Chi- neesche bouwers nat zand in plaats van kalk en in het regenseizoen wordt het materiaal weelc me.t het gevolg, dat de muren omvallen. Ten tweede zijn instortingen voorgekomen door het aanbrengen van verdiepingen op reeds gebouwde huizen, zond-er dat de mu ren en de fundeeringen versterkt wer den. De derde oorzaak, waaraan bo vengenoemd onheil wordt toegeschre ven, is de buitengewoon zware en on voldoend gesteunde veranda's dio bui ten de muren uitsteken. Bij de Roodhuiden. Geeat van dien laatste der Mohika nen, schep vreugde in 't leven! Er zijn nog Roodhuiden in het begin van de 20ste eeuw! De hertog van Cornwall en York, die Canada bezocht, heeft ontdekt, dat onder do volkeren, die on derworpen zijn aan het Britsche rijk, zich .Zwartvoeten", Plathoofden" en andere interessante stammen bevin den. De „Groote Steen" heeft hem het welkom toegeroepen, namens zichzelf en namens zijn stam. De „Wolf-met- het-gespleten-oor" heeft zich beklaagd, dat dö Britsche regeering gierig met landerijen was en verklaarde, dat hij voortaan meer te eten wilde hebben. Het Loopkonijn" zei, dat hij van vee hield, maar dat hij geen paarden ge noeg had. De hertog van Cornwall antwoordde, zooals te doen gebruikelijk was, dat „men de klachten zou doen onderzoe ken." En hij voegde ei- bij in een stijl, om het „Loopkonijn" jaloersch te ma ken: ,,De beloften van den koning, mijn vader, znllen evenlang duren als de zon zal schijnen en de rivieren zul len stroomen. De eloctrofoon wordt in Londen meer en meer be kend. De London Electrophone Com pany heeft onlangs hare prijzen ver minderd en is het daardoor een ieder mogelijk gemaakt een onbegrensd aan tal muziekstukken, redevoeringen enz. voor slechts 1$ cent per dag te genie ten. Dc vereeniging heeft het voor nemen om haar tegenwoordig tarief van 125 gulden per jaar tot 30 gulden te verminderen en geen extra kosten voor het aanbrengen der installatie in rekening te brengén. Door het aanbrengen van nieuwe uitvind in li. in de electrofoon, heeft de maatschappij het apparaat veel verbeterd. Een van de meest belang rijkste verbeteringen is de luidklin- kende telefoon. Men behoeft slechts een schakelaar om te zetten om iedereen in de ka mer, waar het toestel geplaatst is. al les te doen verstaan, justitie plaats hadden genomen Neem mij niet kwalijk, mijn heer Langenbruch, dat ik u onmid dellijk na de zitting van den Senaat heb laten ontbieden. Ik was inderdaad liever eerst naar huis gegaan, want mijn vrouw verwacht mij, antwoordde Lan genbruch, die d'oor de hartelijke ontvangst weden geheel zich zelf was geworden, maar de bod'e zeide mij, dat ik onmiddellijk moest komen. Een beetje overdreven dienst ijver, neemt u 't hem niet kwalijk, sprak Schwendy steedis even be leefd'. Ik hoop dat wij' u niet lang behoeven op te houden. Wij verlangen slechts een,ige inlichtin gen van u. Bent u niiet in Anhalt geboren Ja. mijnheer de president en mijn geboorteplaats is Bernburg, antwoordde Langenbruch, diep ademhalend. Het scheen dus slechts een zaak te zijn van weinig ge wicht. Maar de volgende vraag deed hc-m reeds weer schrikken. Herinnert ge u, diat ge daar een vriend uit uw jeugd' hadt), met name Eduard Plehn? Langenbruch verbleekte hetgeen Het toestel is steeds in ver binding met do groote opera, de voornaamste publieke vermakelijkhe den en kerken in de hoofdstad. De maatschappij stelt zich voor om op de groote sneltreinen een nieuwe telefoon in te voeren, die het mogelijk zou maken om gedurende de reis te kunnen telefoneeren. Het rekengenie. Steeds meer verbazingwekkende kunststukken worden van dr. Ferrol bericht, die zijn fabelachtige reken kunst nu hier dan daar ten hoste geeft. Eenige knappe Berlijnsche scholieren beweren wel is waar, dat de wonde ren van dr. Ferrol zeer gemakkelijk te doorzien zijn, maar op scholieren kan men, zooals bekend is, niet afgaan, en zoo houden wij het maar liever met de Berlijnsche couranten, die voor en na berichten bevatten van het ver bluffende talent van dr. FerroL Onlangs stapte hij in een tramwa gen van de Moabiter lijn. „Hier hebt ge 50 pfennige zeide hij tot den con ducteur het kaartje kost 10 pfennig; 50 min 10 maakt veertig; dan ben ik voornemens, u nog 5 pfennig fooi te geven, 5 is de tweedemachtswortel uit 25, trekt gij dezen wortel van de zoo even genoemde som af, dan krijgt gij of liever ik krijg het 35 pfennige, hetgeen te bewijzen is." „Dat is dr. Ferrol!" riepen de reizi gers door elkaar, „dat kan niemand anders dan dr. Ferrol zijn!" „Die ben ik inderdaad," antwoordde de merkwaardige heer, want hij was het ,.ik kom juist van professor Ar- chenhold, wien ik op de sterrewaeht. te Treptow eenige tot nog toe voor on oplosbaar gehouden problemen voor gerekend heb." „Mogen wij u ook eenige opgaven doen?" vroeg een nieuwsgierige jonge dame. „Zonder twijfel," antwoordde de mirakelraan, terwijl hij er bescheiden bijvoegde: „maar niet al te moeilijke!" De jonge dame dacht even na en vroeg toen: „Voor dezen wagen be vinden zich 2 paarden.; hoeveel potten hebben die te zamen?" „Dat is zeer gemakkelijk uit te re kenen," antwoordde Ferrol. „6 paar den hebben 24 pooten, daarvan afge trokken 4 maal 4 is 16, maakt 8 poo ten." Nauwelijks hadden de getuigen van deze verbazende „Kopfleistung" zich hersteld, of een ander passagier gaf het volgende probleem op: „Hoeveel tijd zou deze wagen met een snelheid van 10 kilometer in het uur noodig hebben voor een reis om de aarde?" Oogenblikkelijk verklaarde Ferrol: „zeventien maanden." „Dat is phenomenaal! dat is onge looflijk!" klonk het van alle kanten, „hoe vindt ge dat zoo snel?" „Dat zal il\ zeggen verklaarde het reken-genie „let maar eens op. De snelste reis om de aarde met een bliksem trein duurt 67 dagen. Deze paardetram-wagen gaat langzamer dan een bliksemtrein en heeft derhalve meer tijd noodig. Nu zijn 17 maan den meer dan 67 dagen, bijgevolg heeft hij 17 maanden noodig." En dat rekent de man alles uit het hoofd uit! (Lustige Blatter.) Een nieuwe ooftsoort dio niet alleen uit een botanisch oog punt, maar zeer waarschijnlijk ook practisch van beteekenis zal zijn. werd onlangs vertoond) bij gelegenheid eener vergadering van de Maatschappij voor tuinbouw te Londen. Het gewas werd tot heden met den naam „Mahdi" aangeduid, en houdt het midden tusschen frambozen en braambessen. Daar deze mededeeling uitging van een der grootste Engelsche tuinbouwers kan er moeilijk twijfel worden geopperd omtrent de juistheid De struik van de Mahdibes gelijkt uit wendig op den frambozenstruik en wordt op dezelfde wijze behandeld! De vrucht daarentegen gelijkt meer op de braam of de langs den grond kruipen de soortgelijke vrucht bij de hagen van onze velden.De bloesem is bij heide vol komen dezelfde. De smaak komt het meest overeen met d'e braambes, die geur is die van een framboos, 't Be langrijkste bij deze vrucht is. dat het rijp zijn juist in die weken valt, waar in de frambozen voorbij zijn en de bramen nog niet rijp. De Mahdi-bes- struik draagt bijzonder veel vrucht, en is een pronk in een tuin door zijn weel- derigen groei. Evenwel kan men niet verwachten, dat voor een jaar verstre ken is, d'e nieuwe vrucht aam de markt zal worden gebracht. aart d'e beidie tegenover hem zitten de heer en, die hem nauwkeurig gadesloegen, niet ontginghij gaf niet dadelijk antwoord'; dat kon echter daarin zijn oorzaak hebben, dat hij zijn geheugen, raadpleegde. Na eenigen tijd! wachtens sprak hij diani ook: Ja, ik had! destijds een school kameraad van dlien naam, hij was de zoon van een ondergeschikt hof beambte. Weet ge misschien ook wat er van dien Plehn geworden is? vroeg de officier van justitie. Nu bleef het antwoord zoo lang uit, dait die heer Schwendy d'e vraag in een anderen vorm moest herhalen. Weet ge niets meer van hem? Ja, antwoordde Langenbruch na een poos, alsof hij inwendig een zwaren strijd had gestreden, ik heb hem later in Engeland weder ontmoet, maar dat is reeds zeer lang beleden. Ook ben ik slechts zeer oppervlakkig met hem in aan raking gekomenlater moet hij naar Amerika gegaan zijn. En hebt gij' niets verder van hem gehoord? Neen 1 Dat woord1 kwam er ruw en bi in a onbeleefd' gesproken Een onverschrokken dorps bewoner. Een bewoner van Sigriswy, (Zwitser land) heeft onder moeielijke omstan digheden een jongen arend gevangen. Gedurende verscheidene» dagen wa ren, in het gehucht twee arenden ge zien, die in een spelonk der bergen verdwenen. Drie mannen besloten op onderzoek uit te gaan, daar zij in dfe spelonk een arendsnest vermoedden en walden trachten de jongen te bemachtigen. Zij klommen naar den rand/ van den af grond en honden een meer dan 60 M. lang touw aan een jongen pijnboom. Eén van hen liet zich naar beneden zakken, terwijl zijn metgezellen het touw vierden. Om den bodem van, do spelonk te bereiken, moest de onverschrokken ja ger het touw een zwaaiende beweging geven. Aldus moest hij voorhij een rotsrand komen. Als dit mislukt was, zou hij 300 M. naar beneden cevaUesn zijn. Gelukkig slaagde hij er in mot behulp van een stok op den rotsrand te stappen en het arendsjong machtig te worden. Daarna werd hij zonder ongevallen door zijn makkers omhoog getrokken. De vlucht van den jongen arend is 1.70 Meter. Een probaat middel tegen de zeeziekte. Eugen Wolf, de Duitschei journalist en reiziger, ongetwijfeld een zeer be reisd man, doet in de Müncheneche Allgeineine Zeitung" het volgende mid del aan de hand tegen de ziekte waar nog geen kruid voor gewassen is. Men gaat plat op den rug liggen, maakt alle knellende kleedingstukken los, en neemt een schotel heet water en twee handdoeken. Het water moet een temperatuur hebben van minstens 80 gr. C. De handdoek wordt opgevou wen tot een strook ter breedte van het voorhoofd1, uitgewrongen en zoo heet als men 't verdragen kan vast om het voorhoofd gewonden en met een laar zentrekker, een borsteltje of wat ook, stevig aangeperst. De in 't eerst nau welijks te verdragen heete omslag wordt na korten tijd d'oor een even heeten vervangen. Men gaat er mee door totdat men zich lekker begint te voelen. Drinken, eten, rooken, het op snuiven van reukwerk enz. tijdens de behandeling, zijn verboden. Als men neiging gevoelt tot geeuwen en rek ken, beteekent dat het begin d'er on gevoeligheid' tegen zeeziekte. Soms duurt 't een half uur, meestal een uur, voordat men zoover is. Eerst als men flink honger krijgt, gebruikt men wat slappe thee zonder melk en onge- boterd, eventjes geroosterd brood. Twee uur later kan men ongestraft den scheepskost verdragen, en voor 't overige van de reis is men vrij van de ziekte. De kuur moet, zoodra men iets oor- aangenaams gevoelt, toegepast worden en vooral niet samengaan met andere middelen. Daarvan heilpt er toch geen enkel, verzekert Wolf, die de boven vermelde behandeling in alle deelen der wereld heeft toegepast, en nog nooit iemand ontmoette bij wien ze niet hielp. 't Is in elk geval te proheeren.. Jean Veber De teekenaar der bekende prenten over de Boerenkampen (Les camps de reconcentration) zal deswege vervolgd worden. Hij wordt echter niet ver volgd wegens beleediging van den ko ning van Engeland of iets dergelijks, maar wegens schending >der goede ze den, en dit in verband met de laatste teekening van zijn boekje, waarop ko ning Eduard als wijnvat staat afge beeld. Om den Eifleltoren. Santos Dumont, de Braziliaan- sehe luchtschipper, zal Zondag- op nieuw proheeren den Eif el toren te Parijs in zijn bestuurbare luchtbal lon om te zweven tot liet verkrijgen van.' dien Deutsch-prijs. Overstroomingen. Tengevolge van hevige negenstor- men zijn verscheidene laaggelegen dorpen in de Spaansche provincie. Barcelona overstroomd'. Tal van ge zinnen zitten hulpeloos in de wa tervlakte op boomen, daken en schoorsteenien. Van overheidswege wordt met booten hulp verleend. uit en Langenbruch vermeed het zijn ondervragers in het gelaat te zien. Beiden wisselden een veelbe- teek en enden blik met elkaar, daar na zeide de president op beleefden toon Hiermee zou ons onderhoud eigenlijk afgeloopen zijn, doch ik acht liet gewenscht u te zeggen, waarom wij u hier hebben laten komen. Bij den officier van justi tie is de mededeeling gedaan, dat de doods uit liet Lauerbosch d'e te Bernburg in Anhalt geboren. Edu ard Plehn. die later planitagebezit- ter te Louisville in Amerika was, zou zijn geweest. Hadden de beide hoeren ge meend, dat Langenbruch over deze mededeeling zou schrikken, d'an za gen ze zich teleurgesteld. Was hij na het vooraf gaande d'aarop voor bereid. of werd hij daardoor nog dieper geroerd? Hoe het zij, hij bleef kalm en antwoordde van zijn kant met de vraag Wie ter we reld heeft deze mededeeling kun nen doen? Iemand, die het meest belang er bii heeft, antwoordde de officier van justitie, Plehn's eenige zoon. Deze zoowel als de president was; Burgerlijke Stand. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Ondertrouwd: P. Hartman en T. Om nes. Bevallen,: D .Krijtenberg—Zandwijk d. K. M. BottelierTijburg, z. E. Bree dochter. Overleidën: J. H. Starreveld, d. 2 j SPAARNDAM. Bevallen: S. Vermeer enBreuring d K. P. Schildvan de Linden, d. Overleden: J. v. Reijendam, m. 61 BLOEMENDAAL. Bevallen: M. A. KoelemijKol, z.j J. H. FaaseKorstenbroek, d. Overledlen: II. Goudswaard', 51 j., Meerenberg; L. D. Th. Krever, 38 j., id. VELSEN. Ondertrouwd: J. Dil en A. J. W. van den Berge; K. van Tuijl en A. Eriks. Getrouwd: L. Kneppers en H. Braam; H. de Bruijn en A. Verheij; J. Krijger en S. de Korte. Bevallen: A. de WitteDokker, r.% W. F. SteenvoordenAalbers, d.; J. BechsteinerBaak, z.; T. Oosterwal Schaar» z.; G. de BakZwier, d.; A. M. LiebbergTeunissen, z. Overleden: O. M. Tand, 68 j.; J. Gor> ter, 6 j.; J. Cossee, 14 m. op ZONDAG 6 October 1901 te HAARLEM. Groote Kerk. Voorai. 10 ure, Van Lennep. Namidd. 2 r - Van Lennep. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Veen. Bevestiging van nieuwe leden. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Van Paassen. Janskerk. Voorm. 10 ure, Baljon. Pred. te Spaarndam Bakenesserkerk. (Voor de kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen, Collecte voor de verwarming Eglise Wallonne. 10 heures du matin, Mr. Muller. Gereformeerde Kerken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 uur. Prof. H. Bavinck. van Kampen, 's Avonds 5 1/2 uur, Dezelfde. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, r Ringnalda, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. B. P. Plantenga. Alle lessen van den godsdienston derwijzer der gemeente, den heer J. Rij nenberg, zullen in den vervolge gege>- ven worden in het gebouw van den Ned. Protestantenbond, Nieuwe Gr. 3. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm 10 ure, P. van Wijk, Ev. Luth. Pred. te Amsterdam 's Avonds 7 ure, Dezelfde. Ev. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, H. C. Lohr, Ev. Luth. pred. te Rotterdam. Namiddag 1 ure, Zondagschool (Nas- saulaan). Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. Spreekuur van den predikant dés Woensdags namiddag 23 uur aan de kerk. Gem. van Gedoopte Christenen. Kl. Heiligland No. 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge Verg. 's Nam. 12 1/2 ure. Zondagschool, 's Avonds 6 uur, Avondmaal-viering! Dinsdagsavonds 8 1/2 ure. Bidstond. Chr. Gereformeerde Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 uur en Namidd. 5 1/2 uur. Schotel. Beimebroek. Voorm. 10 uur, J. A. Gerth v. Wijck Jr Collecte voor de kerk, Heemstede. Voorm. 10 ure, Klaassen, Predikant te Uitgeest. Spaarndam. 's Avonds 6 ure, S. A. Baljon. Voorbereidi»-- Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. AvondmaaL Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, Zandvoort. Voorm. 10 uur. Hulsman, Nam. 3 uur, Dezelfde. Doopsbediening. iJmuïden. Voorai. 10 ure en 's avonds 6 ure, 1 Wesseldijk. Apostolische Zendinggerneente, Voorm. 10 ure. verbaasd over de uitwerking weilke deze woorden op Langenbruch had den. Hij sprong van zijn. stoel op, keek de beide heeren met groote, angstig starende oogen aan en sta melde met moeiteZijn zoon zijn eenige zoon Dat is nie/t mogelijk hoe zou hij! kun nen weten D,e stem begaf hiem, hij, zonk op zijn stoel terug, terwijl de officier van justitie sprak: De jonge man heeft een groote mate van scherpzinnigheid aan den dag ge legd. Zijn. zoon l Dat kan ik niet ge- looven begon Langenbruch weer, terwijl zich op zijn gelaat een, groot ziele'leed' afspiegelde. Era is hij. met dli'e aanwijzingen bij u geko men? Ja, natuurlijk. Tot wien zou de heer James Plehn zich dan an ders wenden vroeg d'e officier op zijn beurt. (Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6