wij zon naar ons vroeger Le dlezer zake uitgebracht advies, waarbij het heffen van een laag ma.rktgeld voor alle markten, uitgezonderd' de yee- en kaasmarkten, niet onbillijk geacht werd. Ten aanzien van die. redactie mer ken wij op, clat in de verordening op de mark-ton afzonderlijk melding gemaakt wordt van de kool markt, die dus niet onder die groenten- markt begrepen is. Indien de bedoe ling is, ook voor die artikelen het marktgeld te heffen, zal het dus wenschelijk zijn. de koolmarkt in 'de verordening op ie nemen. Voorts werd mededeeling gedaan van d'e sedert de vorige vergade ring ingekomen stukken, waaron der een nader ingekomen s c h r ij- ve n v a n d e n he-erM. School, meester, alhier, gedagtoekemd 11 September, houdende dankbetui ging voor de bemoeiingen, welke zich deze Kamer heeft willen ge troosten in zake de plaats gehad hebbende ontvreemdingen van goederen te zijnen n a- d e e 1 e, met verzoek dien dlank ook over te brengen, aan do Karnen van Koophandel lie Londen wier laatste schrijven ook aan hem was mede gedeeld, en waaruit bleek, dat ook zij deze gewichtige zaak met den meesten ijver ter harte neemt. Al vorens nu echter aan het verzoek van den heer Schoolmeester te vol doen, werd, ook naar aanleiding van dJe laatst door hem gedane op gave, diat sedert de ingebrachte klacht geen© goederen meer zijn vermist geworden, besloten- te schrijven aan d'e directie der Hol- landsche Stoomvaartmaatschappij, en alsnog inlichtingen te vragen om trent e vent u ede klachten over ont vreemding van goederen, welke er bij het vervoer naar Engeland op hare lijn mochten zijn, voorgeko men. Aanb est e dine. Zaterdagmorgen werd door de-n architect J. A. Traanberg aanbe steed Het maken eener inrichting tot hert pasteuriseeren van melk en room en het bereiden van Melkpro ducten, benevens een winkelhuis en een woonhuis, met vier afzonder lijk opgaande benedenwoningen op een terrein aan den Rijksstraatweg tegenover de Gavalleriekazerne te Schoten'. Ingekomen waren 18 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer J- A. Jonker alhier voor 1 17986.—. Velgen. Naar de vacante betrekking van on derwijzeres aan de O. L. school te Santpoort zijn 59 sollicitanten inge komen. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. De ware Jacob is er! Ik heb niet het oog op de nieuwe hu moristische verrijking onzer periodie ke litteratuur, maar op het rapport der tram-commissie, dat er nu toch einde lijk is, gelijk velen zuchten niet ge zucht van verlichting. De zaak moge dan van 1895 al slepende zijn het rapport mag er wezen. Al het geschet ter en geschreeuw van ongeduldige menschen, dio ..rijjen motte we" rie pen. tegen de tramcommissie, is ge bleken onverdiend te zijn, want. die commissie heelt krachtig voet bij stuk gehouden tegenover een maatschappij, die 'n houding aannam, omdat haar be- staande concessie nog tot 1926 loopt. In het zeer kort gezegd, komt de con clusie der commissie neer op een: c'est A prendre ou k JaisseT. Wanneer de tram Wegmaatschappij niet inwilligt de wenscken der commissie ten aanzien van de eventueele naasting, de pen- siomieering der ambtenaren en enke le andere geschilpunten dan zal de gemeente haar de exploitatie aanbie den van vier trolley-tramlijnen, die roncurreerend met, de bestaande kun nen geacht worden, en aanvaardt de maatschappij die exploitatie niet, dan aai de gemeente er zeil toe over. On- deze omstandigheden vermoed ik, de trammaatschappij eieren voor haar -eld zal kiezen tenminste wan neer de gemeenteraad zich nu eens op een even flink standpunt wil plaatsen als de commissie ad hoe. Er zijn raads leden. die, naar ik hoorde, reeds nu een beslising willen uitlokken over de quaestie der gemeente-exploitatie,doch dit lijkt mij een erg onnut werk. Im mers wanneer de Raad thans tot ge meentelijke tramexploitaiie besloot, dan zou hei besluit kunnen uitgevoerd worden... in. 1926. Tenzij de bestaande concessie werd ingetrokken een Da- mocleszwaard dat, de commissie wees er in haar rapport op de trammaat- schappij steeds boven het hoofd bliift hangen. Het hanteeren van dit zwaard zou evenwel een daad van moed zijn, die ia een Haagschen gemeenteraad niet mag worden ondersteld. Een daad van moed heeft de bier brouwerij de Amstel, zij het ook door de bemiddeling van een tusschenper- soon, ondernomen door de hervorming van de ex-overdekte markt, later „Ca sino". in het thans zeer neitjes inge richte variété-théater „Scala", dat zijn deuren in de afgeloopen week open zette en zich door Chretienni, in een proloog, ten doop liet houden. Er is inderdaad behoefte aan een gepaste uitspanning tot vermaak in dit genre, dat in de residentie tot nu toe niet vertegenwoordigd was. De Hagenaar die eens een vriend over heeft van buiten, wist niet waar hij heen zou wanneer het des zomers niet naar Scheveningen of des winters niet naar de opera was. Nu weet hij het wel. Van een eerste bezoek kreeg ik een hoogst gunstigen indruk en den lezer die den Haag bezoekt kan ik wel aan raden 'n avond of een paar uren in het „Scala" te gaan doorbrengen. Het karakter van het publiek is er goed. vernomen. De Haagsche industrieschool voor meisjes, wier directrice bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der school ge ridderd werd. heeft inenig meisje de middelen verschaft voor den strijd om het bestaan. En niet alleen diit; menige goede huismoeder heeft er die onmis bare kundigheden opgedaan, dio haar juist voor een richtige vervulling barer taak als moeder en echtgenoote te sta de komen. Vandaar dat de school zich in groote sympathie verheugt en dat de onderscheiding aan mej. Beydals verleend met bijzonder genoegen is veronmen. Niet zonder genoegen is ook de ken nismaking geweest met de nieuwe troupe d'opéra comique en met den nieuwen dirigent Lecocq. De dame die de Lakmé vertolkte is een jonge Pool- sche, die een mooieren naam heeft dan haar uiterlijk zou doen vermoeden, Wanda de Sbajewska. Haar vertrouw de (in het stuk) moet een dame van heu- schen adel wezen, wat aan haar stem niet bepaald te merken is. En de nieu we duègne, die wel aardig schijnt te wezen, wat voor een diuègne nooclig is, mad. Ysaye, is de zuster van den beroemden Belgisehen viool-koning. Men zegge nu niet: wat doet de naam er toe? Want ten eerste heeft Shakes peare dat al gezegd en is de opmerking dus niet nieuw. Maar ten tweede is er in een naam dikwerf heel veel, bijv. ironie. Zoo is er onder de nieuwe zan gers aan onze opera een heer die Noël heet en uit wiens uiterlijk toch dui delijk blijkt dat hij met Kerstmis niets heeft udt te staan. De Haagsche politie heeft, zooals men weet, veel uit te staan gehad met een paar benden inbrekers, die lang zamerhand echter zijn ingerekend. Maar het publiek is nog lang niet ge rust en menigeen heeft een oude re volver eens laten nakijken door den wapensmid of een paar stevige gren dels aan zijn deur laten aanbrengen, wat misschien nog wel zoo verstandig en minder gevaarlijk is. De inbraak- verzekering viert hoogtijd. Maar de beangste menschen kunnen heel raar doen. Zoo werd een dezer dagen in den laten avond de politie gealarmeerd tegen vermeende inbrekers in het in aanbouw zijnd gedeelte van 's Rijks telegrafie-magazijnen in de Kazerne straat. Keurig werden de omliggende straten afgezet en tot laat in, den nacht bleef men zoeken naar inbrekers, die vermoedelijk alleen bestonden in het verhitte en beangstigde brein van een dienstmeisje, dat „dieven" meende te zien. En heusche inbrekers zijn al erg genoeg, dat men er waarlijk geen on echte bij behoeft te fantaiseeren. H. A. GANUS Jr. Uit Weimar wordt bericht dat de jonge groothertog van Saksen het voor nemen heeft tegen het einde dezer maand een bezoek te brengen, aan H. M. de Koningin op het Loo. De minister van financiën heeft nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent de uitkeering en beschikbaarstelling der opcenten op de directe belastingen. De gemeente-opcenten op de directe blastingen worden na afloop van iede re maand voor elk middel en eiken dienst afzonderlijk aan de gemeepten uitgekeerd. De uitkeering wordt gere geld naar de gezamenlijke ontvangsten (hoofdsommen alle opcenten)zooals die bij het einde der maand worden aan gewezen. Ter verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten in het 7e kiesdistrict van Amsterdam (vacature-Hovy) wordt door de antirevolutionairen candidaat gesteld prof. dr. J. Woltjer. Bij het bestuur van Vooruitgang zijn opgege ven de namen der heeren prof. L. de Hartog, C. N. J. Moltzer J.Ezn. en J. A. Touïs. Zou het gelukken? Kolonel Maximoff, de laatste aan voerder van het z. g. Hollander-Corps in Transvaal, heeft eenige dagen gele den een bezoek gebracht aan de familie Wicherink te Delft. Bij een der geleverde gevechten raakte kolonel Maximoff gewond en werd toen door een der onder hem dienende heeren Wicherink uit de vuurlinie naai- achteren gedragen- Toen nu deze laatste gevangen werd genomen en naar St. Helena was ge voerd, wendde de familie W. zich tot den kolonel met verzoek om zijne hulp tot invrijheidstelling van den krijgs gevangene. Kolonel Maximoff die in het gevolg van den Czaar was, heeft nu persoon lijk beloofd te trachten de invrijheid stelling van zijn redden te verkrijgen. Acad. examens. Dr. H. de Vries, privaat-docent in de Projectieve Meetkunde aan de univer siteit van Amsterdam, stelt zich voor zijne lessen te openen met het houden eener openbare les, welke zal plaats hebben op Woensdag 9 October 1901. des namiddags te 4 uren in het ge bouw der universiteit. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd liet candidaats-examen in de rechtsweten schap, door mejuffr. E. V. Sanders en de heeren A. van Deth en H. A. van Nierop; het doctoraal examen in de geneeskunde door de lieeren W. A. IJ. Gunst en J. W. M. van Dijk. Leiden. Geslaagd: voor het candi- daatsexamen geneeskunde de heer B. Kievit; voor het eerste natuurkundig examen de heeren C. P. J, L. S. Helf- rich. O. Burgemeesire en mej. J. P. Schouten; voor het candidaatsexamen rechten de heer G. F. Evelein; voor het doctoraal examen rechten de heer J. Th. Goossens. Groningen. De volgende examens zijn met goeden uitslag afgeelgd: het prep. theol. door den lieer J. J. II. Bange Wz.. het candidaats in de godgeleerd heid. 2e ged., door «lcn lieer J. Bender. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: ..Rationale ruimte krommen van de vijfde orde", de heer G. K. Nugleren, geboren te Moordrecht. Utrecht, le Natuurk. ex.: mej. H. C. Diemont. 2e Natuurk. ex. de lieer F. van Hoogstraten. Theor, Apoth. ex. de heeren C. H. G. Verhaegh, L. van Berk en mej. A. J. Bosma. Bidstond voor de Boeren. Woensdag a. s. (9 October) zal in de Groote Kerk te 's-Hage een bidstond worden gehouden voor de Bóeren-Re publieken. Dien datum zal het twee ja ren geleden zijn dat door de Transvaal- sclie Regeering aan Engeland het ulti matum werd gezonden, waarna twee dagen later, 11 October 1899, de oorlog begon. Krijgsgevangenen. Omtrent de op Ceylon, krijgsge vangen leden' van het Ned. Roode Kruis kan worden gemeld, dat ze allen in goeden welstand zijn. De arts van Houtum heeft, op een daar toe gedaan verzoek, van de EngeJ- sohe autoriteiten, verlof bekomen zijn bactereologische studiën voort te zetten aan het daarvoor bestaan de Rijks Laboratorium te Colombo; terwijl de verpleger Meuleman zich al eenige maanden wijdt aan de ver zorging van zieke Boereïi in het Diyatawakamp. Ter gelegenheid van den' verjaar dag van H. M. de Koningin bad een groot feest, door de Hollanders ge organiseerd, plaats. De Nedlerlandï- sche vl as-gen waren overal ont plooid en er was een feestmaal aam gericht. De Hembrug. Bij de wet van Juli 1899 werd beslo ten aan het Noordzeekanaal verschil lende wijzigingen aan te brengen, met name wat betreft de bruggen. Daar voor heeft dë Wetgevende Macht toe gestaan een som van f 8.000,000, waar voor de Raad van Amsterdam een tien de gedeelte voteerde. Volgens die wet zou de Hembrug zoo danig veranderd worden, dat deze 8 M. boven het kanaal komt te liggen. De minister Lely kwam er echter na nader overleg met den handel toe, de wet zoodanig te doen wijzigen, dat die hoogte zou worden 12 M., zoodat klei ne booten met staancten mast zouden kunnen doorvaren. Na het aftraden van het vorig ministerie heeft de te genwoordige minister van waterstaat bezwaar deze wijziging voor te stellen, tenzij de gemeente Amsterdam daar voor een belangrijk extra-krediet bo ven dë gevoteerde 1 800.000 zou willen toestaan. Naar men verneemt heeft deze quaes tie in geheime zitting van dien Amster- damschen Raad reeds een onderwerp van discussie uitgemaakt en was de meerderheid van den Raad niet ge neigd het gevraagde krediet, dat een paar ton zou bedragen, toe te staan. Ook de Kamer van Koophandel is met deze quaestie reeds doende. Verkoop van postzegels en prentbrief kaarten. Aan die winkeliers, die tegen ©en kleine provisie van rijkswege zich belasten met den verkoop van post zegels en andere posteri j-benoodigd- hed'en, is volgens „De Tijd" het verkoopen van prentbriefkaarten verboden. De depothouders te Am sterdam ontvingen nl. van de direc tie een schrijven, waarin herinnerd wordt aan het vroeger gegeven ver bod betreffende den verkoop van andere dan rij ks-briefkaairbformu lieren, en waarin er verder op wordt gewezen, dat ook prentbrief kaarten hieronder zijn begrepen. De depothouders, veelal boekhande laars of sigarenhandelaars, mogen dit voortaan niet meer doen en' zelfs niet toelaten, d'at hun huisgenooten ze verkoopen. In geval van overtre ding kan hun het depothouder schap worden.' ontnomen. Kinderwetten. De vrees, dat de tegenwoordige re geering zich vooralsnog met de invoe ring der kinderwetten niet wil haasten, heeft, naar mr. Rethaan Macaré, blij kens eene mededeeling van hem in het Tijdschrift v. Armenzorg, uit goede bron verneemt, geen reden van bestaan integendeel heeft de tegenwoordige Minister van justitie het vaste voorne men. de inwerking-treding der be doelde wetten, aan wier tot stand ko men hij als rapporteur zoo groot aan deel had, met krachtige handi voor te bereiden en te bevorderen. Dat deze belangrijke wetten noch in de sluitingsrede, noch in de Troonrede vermeld zijn, mag geweten worden aan het feit dat mr. Loeff, tengevolge van treurige familieomstandigheden, in den ministerraad geen deel heeft kun nen nemen aan de vaststelling van beide staatsstukken. Nieuweinbraakte Amsterdam Weer zijn uit Amsterdam een tweetal inbraken te melden. Een zeer brutaal inbraak je werd gepleegd in de War moesstraat in perceel 166 waar geves tigd is het magazijn van boeken en papier van de firma J. Vlieger. Naast het groote perceel is een gang die doorloopt tot aan het Damrak, uit komende aan de stille zijde tegenover het oude Beursgebouw. Vermoedelijk aan de achterschutting naast de stalhouderij van den heer De Jong, zijn de inbrekers overgeklom- men. Aan den zijmuur van het perceel is een groot raam. waarvoor jaren ge leden (ie kruideniersfirma Victor haar uitstalling had. Hier hebben de nachtelijke bezoe kers een ruit uitgedrukt en zijn zij binnengedrongen. Vermoedelijk is een klein mannetje naar binnen gedrongen, die toen an deren heeft kunnen binnenlaten, na dat hij de zijdeur had geopend in de gang. Er is gestolen van een der slaap kamers een geldkistje inhoudende on geveer 270 en eenige kleinigheden. Van buitenaf konden deze inbrekers niet worden opgemerkt, maar het per ceel was bewoond en toch heeft nie mand iets gemerkt. Ook wisten insluipers binnen te drin gen in eene woning in de J. P. Heije- straat 60, bij de familie Lammerts. Daar werd alles doorzocht; alleen wer den eenige gouden ringen gestolen. Een zonderlinge vondst. Te Drouwenermond' (Dr.) heeft men in de Beek een bijstroompje van de Hunze een zonderlinge vondst ge daan. Een zoon van den landbouwer H. Koops zag daar iets vreemds uit het water opsteken en haalde voor den dag een zeer groot plat gewei. Waarschijn lijk is dit afkomstig van een eiland (Susves Alces), welke thans nog alleen in de moerassen van het hooge Noorden leeft. Eeuwen lang moet dit gewei hier op den bodem van dit stroompje heb ben gelegen; wellicht kan het dienen als bewijs, dat ook ons land in lang vervloden tijden door deze dieren is bewoond geweest. Men zal nu op de plaats, waar dit gewei is gevonden, een onderzoek in stellen met het doel om zoo mogelijk nog meer overblijfselen van het dier, diat hier waarschijnlijk den dood heeft gevonden, op te delven. - Vischotters. In het Alkmaarder meer" vertoonen zich vischotters. De gevreesde dieren hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag 6, en van Donderdag op Vrijdag 9 fuiken totaal vernield van den visscher C. NooL, te West-Knollen dam. Er wordt gevreesd, dat die hees ten de Zaanstreek zullen naderen. Salaris-regeling onderwijzers Op dë Zaterdag te Alkmaar gehou den vergadering van afgevaardigden dier verschillende onderwijzersvereeni- gingen in Noord-Holland werd beslo ten tot het zenden van een adres aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende verzoek, geen salarisregelin gen der onderwijzers goed te keuren, waarbij het minimum voor die onder wijzers niet minstens f 600, dat voor de hoofdten minstens f 850 bedraagt. Ook op andere punten zal de aandacht worden gevestigd. Er werd besloten tot het houden eener provinciale mee ting. De plaats, waar deze gehouden zal worden, wordt bepaald door een comité van uitvoering, dat bestaat uit de heeren F. L. Ossendorp te Amster dam, voorzitter; Jac. Jansen te Haar lem. secretaris, F. Felkers, te Hoorn, penningmeester, G. H. van Daaien, te Assendelft, en W. Hoekstra te Wor- merveer. Reganstad. En él maar siepelde regen uit de grijs-grauwe ïoodlucht Op den Dam groepten menschen om de stopplaat sen der trams. In het natte-glimmende asphalt kitsten lichtglanzen van drui pende regenschermen en langs de ran den gutsten hoorbaar waterbeekjes in fiolen. Het water streepte in schuine stralen boven de dampende ruggen der druilig-staande trampaarden en liep in grillige gootjes langs de besla gen ruiten der propvolle wagens. Tus- schen de latten van 't houten grond- rooster zoog het, onder de voetzolen der natte passagiers en op 't bordes was 't papperig van modder. Zwaar plompten de massale vormen van het hardsteenen paleis boven de zwart-natte kappen der wachtende „aapjes", en achter het alas van de roode kiosken keken portretten van vorsten en boeven mistroostig naar den aanhoudenden regen. Langs het Rokin leunde de huizen rij in afwisselende lijning, staarden de vensters droomerig in het kil-grau- we daglicht. Op de hoekmuren der straat goorden natte aanplakbiljetten van verdwenen en van. nog komende sterren". Niemand die er nu oog voor had. 's Middags in café's gloeide gaslicht enkringde gezelligheid om bezette ta fels. Menschen die ..uit" waren schik ten behoedzaam de Zondagsche klee- ren; keken bedrukt naar de blauwige rookwolk van sigaren, waarin met driftig gebaar kellners bewogen met lang-witte schorten Op straat liepen druk-pratend hee ren, veilig in gummi-jassen; zag je hier en daar nog een enkele stroohoed. als herinnering aan den afgeloopen zomerO! de zomer, de heerlijk- aangebedene, pas voorbijgegane, jubel- zomer Rechtszaken. Vitello contra Fritura. De margarinefabriek te Amsterdam, die Vitello fabriceert, sprak de fabriek welke Fritura levert, tot schadevergoe ding, op grond van onrechtmatige daad, aan (art. 1401 B. W.), wegens de „Concurrence déloyale" aan de zijde van gedaagde, die een geheel overeen komstige kartonnen verpakking bezig de voor de Fritura als de eischer voor de Vitello in gebruik had, terwijl bo vendien aan de voor- en achterzijde de merken geheel waren nagebootst, al leen met dit verschil dat in het midden Vitello door Fritura was vervangen. Zaterdag werd in deze zaak voor de bandelskanier der rechtbank te Rotter dam gepleit. Mr. Z. van den Bergh, uit Amsterdam, wees er op dat de vorm en de kleurennuanceering der verpak king geheel gelijk waren, terwijl ook de bedrukking in hoofdzaak dezelfde was, zoodat de algemeen e indruk niet kon verschillen. Hij huldigde de ruime opvatting van art. 1401 B. W. en ver stond onder „onrechtmatige daad" wat in strijd is met de voor het verkeer on misbare goede trouw. Maar zelfs al stond men de engere opvatting van art. 1401 voor, dan zou in ieder geval het nabootsen van het merk aan de voor- en achterzijde er onder vallen. Onverschillig was het of het merk over eenkomstig de merkenwet al dan niet gedeponeerd was. De eerste gebruiker van een merk is de rechthebbende en ieder, die liet nabootst, maakt dus in breuk op eens anders roclit en komt in botsing met art. 1401. Mr. Havelaar, gedaagde's advocaat, ontkende dat hier was nabootsing: wel was er navolging maar geenszins met de bedoeling om verwarring te stich ten. Hier was geen inbreuk op de goede trouw. Met groote letters stond op elke zijde Fritura aangegeven. Maar al wa re het anders, de concurrence déloyale als zoodanig valt niet onder art. 1401 blijkens de geschiedenis van dit arti kel. Wel kan die oneerlijke concurren tie zich soms uiten in een bepaalde on rechtmatige daad, die dan natuurlijk tot schadevergoeding kan verplichten. Het zou gevaarlijk zijn den rechter uit zijn gebied van recht te halen en tot zedemeestor te stellen. Wat de merken betreft, de eischende firma heeft twee \itello-merken gedeponeerd, en een daarvan komt ook op de drie zijvlak ken van eischer's verpakking voor. Bij gedaagde's verpakking ontbreken deze Wat eischer met merken aan de voor- en achterzijde bedoelt, zijn geen mer ken maar sluitetiketten, dragende het bij de wet voorgeschreven woord Mar garine. Het gaat niet aan om achterna te beweren: dit is mijn merk, als men andere merken gedeponeerd heeft. Beide pleiters beriepen zich op lite ratuur en jurisprudentie. Uitspraak 6 November. 7 INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk, van vigezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst vjordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Het Elmira-stelsel. Haarlem, 5 October 1901. Geachte Red'acteurl Met genoegen hebben zeker velen ge zien, dat de vraag in uw blad van oonsdag 2 Oct. niet onbeantwoord gebleven is. Volgens dat antwoord is het dus 't veiligst den middenweg ie kiezen tusschen de leer der Erfelijkheid en dae van het „blank papieri'. Zulks z°u inderdaad het aanneme- ii z^n indien die beide beginselen elkaar konden aanvullen, doch. ze gaan lijnrecht tegen elkander in. Wanneer toch de Erfelijkheid erkend wordt en men dus aanneemt, dat de mensch de slechte eigenschappen van zijne voorouders erft, kan er geen sprake zijn van „blank papier." Want de eerste mensch moet slechte eigenschappen bezitten, wil zijn na zaat die overerven. Is integendeel dë stelling waar: de mensch is als blank papier, dan kun nen zijne slechte hoedanigheden nooit aan erfelijkheid toegeschreven wor den, daar er dan van zijne eerste voor ouders niets kwaads te erven viel! Men moet dus óf van s-een der beide stel sels iets willen weten, óf één ervan kia zen, daar het eene het andere vernie tigt. Wie dan de leer van het blank pa pier kiest, heeft altijd de door mij ga noemde vraag te beantwoorden. Wie het stelsel der Erfelijkheid aan neemt moet de meening: ..de mensch isT^J1 nature goed" prijsgeven. UEd. dankend voor de opname. Een getrouw lezer van uw blad. Vervolg Stadsnieuws. Schermen. Zaterdagmiddag te I uur namen die personeel© wedstrijden op sabel, uit geschreven door de Vereeniging tot verhooging van s Lands Weerbaar heid „Voor Vaderland en Koning" een aanvang. De uitslag van dezen wed strijd was, dat de 4 prijzen ten deel vielen resp, aan Van Dok, van Con cordia. Haarlem; Junge, van Mars, Haarlem; Tel, van Mars, Haarlem; én Lmaeman van K. D. O.. Haarlem. Onze Btadgenooten hebben, zich" dus kramg gehouden Vervolgens werd aangevangen met dien personeelen wedstrijd geweer. De uitslag van dezen wedstrijd is- lste prijs: Sjerp, D. O. S„ Amsterdam; 2de prijs: Lindeman. D. O. S., Amster dam; 3dë prijs: Hoolhorst. 5e Reg. Inf Amersfoort; 4e prijs: van Rossum E. M. M. A., Amersfoort. Des avonds namen de korpswedstrij- den een aanvang, welke Zondag wer den voortgezet. De uitslag van den korpswedstrijd diegen is, dat de lste pnjs, zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, werd behaald door Kracht door Oefening. Haarlem (korps werkers, de heeren G. H. Lindeman, Rh Th. Stol, J. J. Roozen); de 2e prijs viel ten deel aan E. M. M. A., Amers foort, (korpswerkers de heeren van Rossum, de Jong, Verheijen), dë 3e prijs aan Pro Patria, Haarlem, (korps- wea-kers, de heeren G. H. Steijl, H. J P. Sluijp en J. J. Draijers); de 4e prijs' aan de Vrije Wapenbroeders, Amster dam, (korpswerkers, de heeren F. Vi- geveno. Schenkkan en M. Dwinger). De uitslag van den korpswedstrijd sabel is. lste prijs „Pro Palria" Haar lem (korpswerkers de heeren J. P. Tee- kens. J. A. Draijers en G. A. Steijl). 2de prijs 5de reg. Infanterie Amers foort (korpswerkers de heeren Ver schuur, Drost en Hoolhorst). 3de prijs „Mars" te Haarlem (korpswerkers de heeren Segaar, Junge en Tel). 4de pr. „Onder Ons" Haarlem (korpswerkers de heeren Hooremans, de Graaff en Merki.) De uitslag van den korpswedstrijd geweer is. lste prijs 5de reg. infanterie, Amersfoort (korpswerkera de heeren Verschuur, Drost en Hoolhorst). 2e pr. E. M. M. A. Amersfoort, (korpswerkers de heeren (Le Jong, van der Schaaf en vau Rossum). 3de pr, „Door oefening Sterker' 's-Gravenhage (korpswerkers de heeren J. van Katwijk, A. van Es. Th. van Es. Zondagmiddag hadden de colonne wedstrijden op lange stok en op ge weer plaats. Waarschijnlijk tengevolge van het slechte weder was de opkomst van het publiek niet zoo groot als men ver wacht had. De uitslag van deze wedstrijden was: Colonne-wedstrijd. Lange stok: le pr. „Oefening staalt Spieren" Haarlem leider dë heer WU. v. d. Eijnde; wer kers de heeren L. Vissers, J. Vissers, L. C, v. d Anker, E. v. d. Anker; 2e pr. „Concordia" Haarlem, leider de heer J. J. Meijerink, werkers de heeren L. Smit, J. J. Meijerink, F. van Boren en J. Vroom; 3e pr. „OnderOns", Haar, lem, leider de heer C. Meijerink, wer kers de heeren P. Merki, M. de Graaff, H. Hooremans en J. van Kammeren. 4e pr. „Hollandia", Purmerend, leider de heer C. O. ter Horst, werkers G. EdeL H. Hoogberg, P. Mirk en N. G. Eggers. Colonne-wedstrijd. Geweer: le prijs 3e Bat 4e Reg. Infanterie Haarlem, lei der 2e luit. Clignett. Deze colonne muntte uit door zeer correcte uitvoe ring, mooie samenwerking, pakkende tableaux en uitmuntende gevechtsstan den. De tweede prijs werd in deze afdee- ling niet toegekend. De derde viel ten deel aan de Vrije Wapenbroeders, den Haag, leider de heer A. Abspoel. Omstreeks 4 uur waren deze goed geslaagde wedstrijden geëindigd. Vermeld zij nog, dat majoor Romer van de cavalerie een keurige toespraak hield, hoewel hij zeide geen redenaar te zijn. Hij wees daarin op het groote belang dezer wedstrijden en eindigde met een driewerf hoera op H. H. M. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Hertog Hendrik. Van bevoegd© zijde meldt men ons omtrent de colonne-wedstrijden nog het volgende: Onmiddellijk na afloop van de op© ningsspeech van majoor Röiner trad het 3e bat, 4e reg. Inf. van hier, 16 man sterk, onder leiding van Luit. Pedro Clignett het strijdperk binnen. De verschillende gevechtsgangeQs marschen en bewegingen werden bijna onberispelijk uitgevoerd. Eenige goed gekozen, tableaux verhoogden het aan trekkelijk geheel. „De Vrije Wapenbroeders" uit der Haag, een civiele vereeniging, moest den vrij ongelijken strijd aanbinden met het vorig corps. Standen en bewe gingen waren goed, de pas te vlug en veel fantasie aanwezig. Een vreemd effect maakte de leider, door in ge- kleede jas en witte handschoenen te dirigeeren; bij geweercolonne behoort ook de leider in vereenigings-tenue te zijn. Was de concurrentie op het geweer zeer klein, voor den langen stok stond een zwaren strijd te wachten daar niet minder dan zes vereenigingen zich had den doen inschrijven. „De Bataaf" van Haarlem ©nder lei ding van den heer W. van der Eijnde trad het eerst op. Aardig samengesteld kon de uitvoering ons minder beval len. Kracht, snelheid en vlugheid ont- braken, het geheel zat er wel in. Hierop volgde „Door Oefening Ster ker" onder de zelfde leiding. Het gë heel zat er niet in, aanhoudend vergis singen. de uitvoering mat, zwak en on gelijk. „Hollandia" van Purmerend trad voor het eerst in openbare concurrentie op. Een zware colonne werd vlug ge slagen, mooie samenstelling. Nog wat duchtig oefenen onder deskundige lei ding en „Hollandia" belooft veel voor de toekomst. Het schermtenue liet te wensclien over. De Hollandianen zullen gezien hebben dat een gewone fantasie-pan talon niet tot een gewenschte scherin- kleeding behoort. De vereeniging..Oefening Staalt Spie ren" trad als no. 4 op, onder leiding van den heer W. v. d. Eijnde. Een keu rige colonne, goed samengesteld, werd zeer correct geslagen en uitgevoerd. Mooie uitvallen en stooten werden te zien gegeven. Door het apnlaudiseeren werden de werkers even van stuk ge bracht en bleek het d,at leiding voor een colonne groot voordeel heeft-. Bij de vereeniging „Concordia" on der leiding van den heer J. J. Meije rink zagen we weer een colonne flink kloek, geslagen, goede standen, mooie uitvallen, het geheel bijna zonder com mando gegeven zat er als een muur in. We zagen hier hoe hoogst moeilijk het is als de leider zelf deelnemer is, die taak is dlubbel zwaar. Als laatste vereeniging trad op „On der Ons" onder leiding van den heer Corn. Meijerink. Vergissen wij ons niet dan kwam deze vereeniging voor het eerst in concours op en maakte zij een uitmuntenden Indruk. Krachtig, flink, breed geslagen, mooie onberispelijke standen gaven deze jongelui te zien. De verwachtingen voor dit viertal zijn hoog gespannen. Zij gaan, indien zij zich onder de bekende leiding van den heer Meijerink blijven oefenen een schoone toekomst tegemoet. De jury bestond) voor den wedstrijd geweer uit de heeren De Smets, But gault, Meijerink, Van Humbeek, Mal tin, Paulen en van der Eijnde. Voor den wedstrijd „colonne stok" uit dc heeren De Smets, Butgault, Va Humbeek, Martin, Paulen. Des avonds had eene feestelijke bij eenkomst plaats, waarop de prijsuit reiking bij monde van do heeren Maj. Romer, en kapitein commandant J. J. Zeewoldt plaats had. De heer Zeewold; bracht tevens nog een woord van hulde en dank aan de heeren Schouten en Van Maas, voor het vervaardigen en componeeren van het Herinnerings liedalsmede aan „Orpheus" en „Har monie" en verder aan allen die tot het welslagen der wedstrijden hadden me de gewerkt. Nadat het officieele gedeelte was at geloopen werd door het 4e reg. inf. on der leiding van den luit. Clignett nog maals de prachtige colonne uitgevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2