aankwam, bleek die Se maat fieWash- dmgtmn, best te durv-eoi doen wat minister Hay geschroomd had te zeggen; en diit lichaam gaf niet on duidelijk te kennen dat het zich door zoon stuk papier niet zou la ten ophouden in zijn streven, en in elk geval geen verdrag als heit thans gesloten© ter vervanging van het oude tracfcaat wemschte. Zoo bleven d!e zaken voorloopig, maar nauwelijks is president Roo sevelt aan 't bewind, of een nieuwe overeenkomst natuurlijk reeds onder Mac Kinley's bestuur voorbe reid blijkt gesloten te zijn. Het is de vraag of de clausule betreffen de het verwerven van grondbezit in Midden-Amerika inderdaad' ver vallen is zoo ja. dan kan dat voor al in de tegenwoordige omstandig heden van gewicht zijn. Voorts krijgen de V. S. „het uitsluitende recht" tot den aanleg van een ka naal. Waarschijnlijk zal men de Panama-route nemen daar tegen het Nicaragua-kanaal te veel bezwa ren bestaan. De V. S. zullen, zooals van zelf 6preekt. in tijd van oorlog het ka naal beschermen. Of dit geschieden zal door vaste verdedigingswerken, valt echter nog te betwijfelen. Voor- el van belang is evenwel, dat de Engelscbe regeering afstand gedaan heeft van al hare aanspraken, mits het kanaal voor iedere natie gelij kelijk opengesteld worde. Dit lag trouwens ook meestentijds in de be doeling der Amerikanen en deze bepaling was ook in het eerste door Hay en Pauncefote opgemaak te tractaat opgenomen. Een Open Brief aan Pres- Roosevelt. Charles Boissevain, de bekende hoofd redacteur van 't Algemeen Han delsblad heeft zijn vierden open brief de wereld ingezonden, thans aan Amerika's nieuwen president Theo dore Roosevelt, die van, Hollandschen bloede is. Hij verwacht blijkbaar veel van het jonge Staatshoofd, want hij schrijft o. a. in zijn „Van Dag tot Dag" van Dinsdagavond: „Bijzonder aantrekkelijk in hem is het, dat hij als jong schrijver niet van een onmogelijke, koele onpartij digheid den schijn aannam. Hij i9 geen oud-geboren iemand, maar een man van krachtige sympathiën en anti- pathiën, op zijn tijd een weinig on verdraagzaam en onbillijk door gloed van overtuiging en verontwaardiging, maar daardoor juist verirouwen in zijn toekomst als staatsman rechtvaar digend. Want evenals er geen moedi ger man is dan bij die dloor wilskracht en geloof het zwakke vleesch onder werpt. zoo is er geen krachtiger en rechtvaardiger staatsman denkbaar dan hij, die door kracht van karakter en geestdrift de edelmoedige partijdig heid van het jonge hart, dwingt te zwichten voor het zelfbedwang dat het rijper wordend verstand oplegt. „Geen regeerder wiens karakter ge makkelijker te bestudeeren is dan hetj zijne, geen hoofd van Staat tot wien zoo als vanzelf de hand zich uitstrekt van allen die idealen lief hebben. „Zoogenaamd practische menschen, die zonder dat ze het weten gouden of zilveren ketenen van dienstbaarheid aan de materie dragen, smalen wel eens op idealisten. „Maar idealisten met gezond ver sland wilskracht en karakter begena digd, zijn de drijfkrachten dezer we reld. „Zulk een idealist is president Roo sevelt en wie deze belichaming van jonge geestkracht, van jong leven wil bestudeeren, doe zooals ik deed en leze wat hij geschreven heeft. Dan zullen ze begrijpen waarom ik met zulk een hartelijke vreugde en vertrouwen de zen president van Hollandschen bloe de en Hollandschen naam, zie optre den als een der drie machtige wereld- heerschers." In den Open Brief wordt gewezen op „het ontzaglijke gevaar, dat alle kleine, onafhankelijke volken loopen, door het gruwelijk precedent dat En- geland's wijze van oorlogvoeren schept, Groot-Britannië's schending van het volkenrechtzijn pogingen om strijdbaren te overwinnen door ge weld te plegen tegen hun vrouwen en kinderenzijn wreede poging om ook in Kaapkolonie de vuile laars van het eene ras op den nek van het an dere te plaatsen, zijn gruwelen, die alle vrije volken beleedigen." En aan het einde van het artikel deelt de heer Boissevain mede dat een aantal Amerikaansche bladen beloofd hebben den brief geheel of gedeeltelijk over te nemen. Hij zal den President persoonlijk worden overhandigd door een van 's schrijvers vrienden, in Washington. Of het helpen zal? Wij kunnen het niet gelooven, hoe graag wij ook wilden. Want de ge- heele houding van Europa en Amerika heeft in dezen versclirikkelijken moord- en roof-oorlog bewezen, dat de hooge politiek zonder erbarmen is. Vindt zij het in Amerika's belang om verder to zwijgen, dan zal dè groo- te Republiek van over den Oceaan ook in de toekomst blijven zwijgen, al wa ren de wandaden van Engeland ook honderd- en duizendmaal erger. Roosevelt moge een dier idealisten zijn met gezond verstand, wilskracht en karakter, maar hij is tevens presi dent van Amerika, d. w. z. van 't land, dat niet tusschenbeide dorst te komen toen zijn hulp werd gevraagd. En een Open Brief van een Hol- landsch journalist zal daarin geen verandering brengen, hoe warm en welsprekend hij ook geschreven werd. Koninginnedag op Ceylon. De Boeren-krïjgsgevangenen op Cey lon hebben den 31sten Augustus braaf feest gevierd. Dat blijkt uit een brief die een hunner schreef aan zijn ouders te Rotterdam, en waarin was opgeno men een uitgebreid verslag dat uitge geven zal worden in een album, die nog in bewerking is, en gezonden zal worden naar den heer de Witt Hamer. Natuurlijk hoopt men daarmede weder iets te verdienen ten voordeele van het ondersteuningsfonds voor de vrouwen en kinderen in Zuid-Afrika. Wij ontleenen ervan: „Nog heeft Baldur zijn zonnewagen niet bestegen als de Hollandsche be woners van het kamp der krijgsgevan genen zich in feestdos vertoonen onder de wuivende kruinen der palmen. Daar rijst Hollands dundoek. „Waai uit, heilige vlag en verkon dig den pralenden Brit hoe Hollands zoon, in weerwil van zijn nieuw geko zen vaderland, waarvoor hij bloed en leven veil had, Nederland niet heeft vergeten, hoe het Hollandsch hart steeds kloppen blijft voor Nederlands Vorstinne! „Gebrek aan water is de oorzaak ge weest, dat de interessante zwemwed strijd geen plaats kon vinden. Maar andere vermakelijkheden zullen het toegestroomd publiek aangenaam be zig houden. Daar schiet reeds het eer ste tweetal vooruit. Ziet, hoe zij zich inspannen. Zijn dat die zelfde men schen die loom en wrevelig den dag doorbrengen, wien een zucht van vol doening ontsnapt als weer een lange dag voorbij is? Maar het is Oranjedag vandaag en een ieder is anders dan gewoonlijk! Ziet, hoe een oogenblik la ter het driebeenloopen de strakke ge laatstrekken ontspant en een lach too- vert op lippen, die het lachen schier verleerd zijn. „Laat ons een oogenblik verwijlen bij de aanschouwing van de feestelijk versierde hut 6. Een frissche geur van versch groen waait u bij het binnen treden tegemoet. Groote palmbladeren sieren de ijzeren spijlen en welven zich in schoonen boog boven uw hoofd. Guirlandes en vlaggen trekken het oog door bonte mengeling. Voor in de hut, te midden van een woud van groen en bloemen, hangt een schilderii. gedra peerd door rood en wit en blauw en oranje; nog verbergt een doek, dat straks bij de onthullingsrede zal wor den weggetrokken, de beeltenis onzer geliefde Koningin voor de nieuwsgie rige blikken. „Wapenschilden van provinciën en koloniën blinken hier en daar tusschen het groen. Aan het achtereinde is een keurig ingericht tooneeltje zichtbaar. Het fraai bewerkt programma prijkt tusschen de festoenen. De aanblik dei- zaal doet het harte goed. Het rood, wit en blauw herinnert aan 't verre vader land, aan geliefde betrekkingen en die gedachten schenken moed, vertrouwen en berusting. „Daar treden de genoodigden binnen. De kapitein der hut, de heer M. J. van Hoogstraten, heet hen officieel maar hartelijk welkom, waarna die voorzit ter der feestcommissie, de heer C. H. Toewater, zijn onthullingsrede aan vangt. „Onder een (driewerf en krachtig hoera wordt het doek voor het sier lijk tusschen het groen uitkomende portret weggetrokken en plechtig ruischt het Volkslied door de zaal. Do gienoodigden de niet-Hollandsche officieren en kapiteins der hutten verdeelen zich hier en daar. Een ieder is vol lof over den aanblik der hut. „Het is twee uur. De scherpe tonen van een dwarsfluit roepen de vroolijke menigte weer naar het terrein, waar nieuwe nummers van de volksspelen uitgevoerd zullen worden. Uitbundig is het gelach der omstanders bij de vergeefsche pogingen bij 't mastklim- men. bij de potsierlijke sprongen on der het zakloopen. Zenuwachtig trach ten de aardappelrapers elkaar de loof af te steken. Ook de hanengevechten en het lijnhappen geven stof tot lachen. De dag is warm en de hooge palmen werpen slechts zeer weinig schaduw. Maar wie let daarop? Het is Oranjedag vandaag en ieder is vol ijver „Een korte pauze is ingetreden. Men maakt zich klaar voor het feestmaal. De versierde zaal, waarin het diner zal plaats hebben, de aangerichte tafels, de flesschen oranjekleurig bier, dn: schittert in de laatste zonnestralen, eu niet het allerminst de in feestkleedij gestoken gevangenen zelf. vormen een scherp contrast met den alledaagschen dullen toestand en omgeving. Een on gekend rijk menu, met een keur van spijzen, die wij te danken hebben aan de milde gaven van den heer E. A. Wenninck, consul der Nederlanden te Colombo, aan onze lotgenooten op pa rool te Kandy en ook aan de open beur zen in het kamp zelve, brengt het wa ter in den mond. De aangenaamste, reeds lang vergeten geuren, prikkelen den neus „Daverende toejuichingen volgen (op de feestrede van den tafel-commissa ris den heer van Hoogstraten). Dan is liet voor een wijle stil. Het katje muist, dan mauwt het niet. Maar dan ook klinkt toost op toost, alle getuigenis afleggend van warm gevoel voor Ne derland en Vorstin. Dan sluit de voor zitter der feestcommissie het diner. De zelfde tafels toch zullen dienst moe ten doen bij het tooneel. O, heilige een voud! „Ook dit nummer van het program ma is in de beste orde en harmonie afgeloopen. „Vermoeid maar voldaan vlijt een elk zich eindelijk neer als de schrille fluitjes het: „Lichten uit!" verkondi gen. En geen Hollander zucht er: God dank. alweer een dag voorbij. Integen deel: bedenkend hoe hij voor een wijle zijn doelloos gevangenbestaan heeft vergeten, herinnert hij zich en zal zich steeds herinneren, dat de dag van den 31 Augustus 1901 de minst sombere en droevige geweest is van zijn leven tus schen electrische geleiding en prikkel-1 draad. En hij sluimert in met cgn zucht op de lippen, maar den juichkreet in het hart ..Leve Wilhelmina!" Stadsnieuws Haarlem, 9 Oct. 1901. Collecte voor de Boerenvrou wen en Kinderen op 22 October a.s. Do commissie herinnert nog eens aan de oproeping, gedaan aan de Haarlemse he jonge dames, om zich op te geven aan een der damesleden van het comité. Secretaresse is mej. A. van der Flier, Leidsche vaart 234. Dinsdagmiddag werd door den voerman die Vriets uit dan vijver van de Pol bij die Brouwersvaart, een reeds in zinkenden toestand verkeerenden jongen» geredl Donderdag a.s. zullen door het ba taljon infanterie alhier in garnizoen schietoefeningen worden gehouden aan het strand te Zandvoort. Zondag a.s. zal op de schietbanen onder Overveen de jaarlijksche schiet wedstrijd plaats hebben van de schiet- vereeniging „Generaal van Merlen" alhier. Na Arbeid Kunst. Het fanfarecorps „Na Arbeid Kunst" directeur de heer J. Blad geeft Zater dag 12 October eene uitvoering in bet Brongebouw, met welwillende mede werking der heeren J. W. Groeneveldt, J. Jansen en H. van Nimwegen. Met een bal wordt de uitvoering besloten. Tevens zal men geldelijke bijdragen voor de vrouwen- en kinderkampen in Zuid-Afrika kunnen storten in een bus, welke in de zaal aanwezig is. Iedere gift, hoe klein ook, zal in dank worden aanvaard. Ook zal het bestuur 10 der ontvangsten voor dat doel storten. Voorwaar een mooi voorbeeld, dat navolging verdient. Heemstedo. Dezer dagen werd door twee perso nen uit deze gemeente per as een ezel vervoerd; een grappenmaker had, blijk baar onopgemerkt, op het achterkrat van het voertuig met vette krijtletters geschreven: „drie ezels" hetgeen veel hilariteit verwekte; het vermakelijkste echter was dat de vervoerders onwe tend meelachten. Maandagavond had de proefverlich- ting plaats van acetyleengas der lan taarns staande tusschen het Raadhuis en de IJzeren brug; elke lantaarn was voorzien van een automatisch toestel, gevende een lichtsterkte van 20 kaar sen; de verlichting voldeed, goed. In een gezin aan den Binnenweg al hier is wederom een geval van rood vonk geconstateerd Zandvoort. De muziekkapel Paul Kruger hield in het café „De Gekroonde Valk" de 2e jaarvergadering. Uit het verslag van den Penningmeester bleek, dat het boekjaar sloot met een nad'eelig saldo. Tot voorzitter werd herkozen de heer Jb. Kollenberg, tot secretaris de heer G. van der Werff en tot penningmees ter de heer M. Behrens. Gekozen wer den: tot on der-voorzitter de heer P. Saaf en tot bibliothecaris de heer E. Koning. Het spreekwoord „hang als een we zel' is onlangs alhier in letterlijken zin bewaarheid geworden. Een wezel werd namelijk door een zwerm mus- schen achtervolgd, en wel zoodanig, dat het diertje zich eindelijk tusschen helm verborg en zoodoende veilig was. De musschcn bleven in de nabijheid, waardoor de wezel zijne schuilplaats niet durfde verlaten. Door een voorbij ganger werd het dier gevangen, en zoodoende aan zijne vervolgers ont trokken. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Alle geneesheeren beschouwen het natuurlijke FRANS JOZEF BITTERWATER als het eenige zouthoudende pur geermiddel, dat aaugenaam is om in te nemen. By kleine giften genomen is zy'ne werking absolnut zeker en werkt het oplossend na. Op 10 wereldtentoonstellingen met gooden medailles bekroond. Overal verkrijgbaar. Binnenland. De nieuwe Kilitiewet. Uit goede bron wordt aan het „N. v. d. Dag" medegedeeld, dat de termijn van invoering der nieu we Militiewet naar alle waarschijn lijkheid zal worden bepaald op 1 Januari 1902. De Regeetring zal ech ter dit eerste jaar nog geen gebruik maken vam de bij d'e wet verleende bevoegdheid lot verhooging van het j aarlij ltsch contingent, zoodat dit voor 1902 niet hooger zal zijn dan 11.000 man, evenals vroeger. Met de invoering treden evenwel- in werking de voornaamste bepa lingen, die kenmerkend zijn voor deze wetten. Allereerst de inschrij- vingsplicht, waarbij niet langer de plaats van vestiging, maar alleen en uitsluitend' het Nederlander schap als criterium geldt. Volgens de nieuwe wet zijn de eenige zoons niet meer vrij en van 'n oneven aantal zoons is d'e grootste helft (vroeger de kleinste) dienst plichtig. Volgens den thans besfcaanden toestand zou in Maart 1902 de lich ting der militie van 1895 gepaspor- teerd worden. Volgens de nieuwe wet geschiedt dit echter niet. Zij blijft in 1902 als achtste lichting (tot dusver waren er telken jare slechts 7) tot d'e militie behooren, om in 1903 die eerste lichting te vor men van de landweer, waarvan zij aldus den grondslag vormt. Naar mate deze van jaar tot jaar wordt aangekweekt, vermindert d'e schut terij. Na 1 Januari 1902 zal dus geen nieuwe schutterij meer worden, in gelijfd. Leerplicht. Naar de „Kath. School" verneemt, zal de Leerplichtwet niet ingetrokken, maar gewijzigd worden. Daartoe zal een commissie worden gevormd, be staande uit één inspecteur, twee dis- tricts-schoolopzieners en vier arron- dissements-schoolopzieners, ten einde de noodige wijzigingen te overwegen. Een der arrondissements-schoolop- zieners in Friesland verzond in zake overtreding der leerplichtwet reeds zijn 1000ste waarschuwing. Wellicht zegt het ..Hbld." is hij in deze materie de houder van het record in Nederland. Het is de schoolopziener in het arrondissement Harlingen. Een der veroordeelden tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, heeft cassatie aangeteekend. zoodat deze zaak door den Hoogen Raad zal moeten worden behandeld. Het verzuim betrof het on derwijs in de nuttige handwerken en de vader oordeelt, dat dit onderwijs niet valt in de termen van de wet op den Leerplicht. Deze quaestie zal dus beslist moeten worden door den Hoo gen Raad. In een ander arrondissement gaf de schoolopziener verlof aan een jongen zijn vader in zijn ambacht te helpen. Het hoofd der school oordeelt, dat zoo iets niet opgaat en heeft de verzuimen als „ongeoorloofd" genoteerd. Brutaal. Te Lekkerkerk is op brutale wijze ingebroken bij P. v. d. W. Terwijl de man 's middags in het land was en de vrouw een middagdutje deed, heeft iemand het raam opgeschoven, eene kast opengebroken en twee portemom- naies met pl. m. f 9 weggenomen. De politie doet ijverige nasporingen. Smokkelaars. Men schrijft uit Zuiddorpe aan d!e Vliss. Ct.: Twee douanen te Selzaete vervolg den dezer dagen een zestal veesmok kelaars, die vier koeien met zich voer den. Geen uitkomst meer ziende, sprongen de mannen in het kanaal en trokken de koeien mee te water, in de hoop aan genen kant aan de han den der douanen te kunnen ontsnap pen. Ongelukkigerwijze waren hun touwen niet lang genoeg, om op deze plaats, waar het kanaal van Ter Neu zen naar Gent reeds verbreed is, met succes de koeien aan den overkant op het droge te brengen. De smokkelaars moesten twee der koeien loslaten, die daarna terugzwommen naar den kant, waar de douanen stonden. Twee smok kelaars, die niet voldoende zwemmen kou den, hadden, hadden zich aan den staart dezer koeien vastgehouden en moesten nu, wilden ze niet in handen der douanen vallen, den staart losla ten. Op het punt van te verdrinken, werden ze nog bijtijds door hun mak kers, die met 2 koeien aan den over kant gearriveerd waren, gered. 2 koeien vielen direct in handen der douanen, terwijl de andere twee den volgenden dag te Gent in beslag ge nomen zijn. Daar de smokkelaars be kend zijn, is van een en ander proces verbaal opgemaakt. De inbraken te Amsterdam Door d'e inbraak in de diamant slijperij „Wilhelmina" in die Prin- sesWilheinrinastraat te Amsterdam, heeft de politie waarschijnlijk het juiste spoor gevonden van de ver dachten. Reedk zijn zeweru personen in hechtenis genomen als verdacht van medeplichtigheid. Hoofdper soon onder de verdachten is zekere Faber. Het pakje diamanten, dat door den agent van politie Gijs op zijn ronde op het Damrak werd opge merkt, bleek te bevatten ongeveer 500 diamanten, die herkend zijn al? afkomstig van dien diefstal. De werkzaamheden) aan de fabriek gaan nu weer geregeld door. De bende was ditmaal niet gelo geerd bij Lammetje Zondag, doch had. haar kwartieren in een kroeg op de Nieuwmarkt betrokken. De heer Jansen, burgemeester van Tilburg en lid der Tweede Ka mer. is. naar het „Gentrum" ver neemt, etmstig ongesteld, zoodat er weinig of geen hoop op beterschap bestaat. Naar de „Res.-bod'e" verneemt,' is de toestand' van mr. Leo van Nis pen tot Sevenaer, lid van de Eer ste Kamer voor Utrecht, zeer ver ergerd' en zijn, al wordt geen da-; delijk einde verwacht, hem de Sa cramenten toegediend. Laffe aanranders. Op den straatweg tusschen Assen en Rolde heeft een zeer brutale aan randing plaats gehad. De voerman Harm Lieben, die bij avond naar Rolde terugkeerde, werd in de. duisternis door onbekende perso nen van zijn wagen gesleurd en er barmelijk geschopt en geslagen. Hij zou zeker vermoord zijn, als niet juist de voerman Van Dijk den weg gepasseerd was, die hem. bij na bewusteloos vond Liggen., Van de aanranders heeft men geen spoor ontdekt. Academische Examens. Leiden, Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer R. A. Mees; voor het eerste natuurkundig examen de heer F. de Stoppelaar; voor het tweede Natuurkundig examen de heer M. E. Schroder. Groningen. Het eerste natuurk. exa men is met goed gevolg afgelegd door den heer P. B. Westerhuis. Utrecht. Cand. rechten: de heer E. J. J. v. Lith de Jeude. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift: „Schuld und Schudursasche (causa)", de heer J. W. Huysinga, geb. te Am sterdam. Voor het lidmaatschap der Provinci ale Staten in district VTI te Amster dam zijn opgegeven de heeren C. N. J. Moltzer J. E^p. (lib.) en Prof. dr. J. Woltjer (anti-rev.) Sport en Wedstrijden. Wielemieuws en Atheliek. Op Zondag 27 October a.s. zijn door d'e Amsterdamsche Wieier Club „Vélocitas" de navolgend)© na tionale athletische wedstrijden uit geschreven te houden op den Haar lemmerweg bij Sl'oterdij.k. i K. M. wielrijdien in series-be slissing. 1 Eng. Mijl hardloopeni om; 't kampioenschap van Amsterdam. Wedstrijd over 30 K. M. zijnde Slo- terdijkHaarlem en terug. Als prijzen worden groot© zilve ren fantasiemedailles uitgeloofd met begeleidende diploma's. De wedstrijden zijn open voor amateurs. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Volgens de laatste berichten neemt in hiet steenkoJienbekken van Luik de beweging voor de hervat ting van het w.erk in omvang toe. Rechtszaken. Valsebe bankbiljetten- Drie valsche munters stonden Dins dag voor de Amsterdamsche recht bank wegens de vervaardiging en uit gifte van valsche bankbiljetten van 40 terecht. De eerste beklaagde, Bruggink, on geveer 30 jaar oud, is steendrukker van beroep en was alzoo de technicus van liet drietal. De beide anderen, Hauwer en Rasker, 26 en 21 jaar oud, van beroep reiziger en winkelbedien de, hebben zich met de uitgifte der valsche biljetten belast en er inder daad in April n Mei te Rotterdam, Utrecht en Amsterdam eenige onder de menschen gebracht. Naar luid der dagvaarding zijn op 't minst 720 valsche biljetten van f 40 vervaardigd. Hauwer en Rasker heb ben te Rotterdam bij winkeliers in de Weste Wagenstraat postzegels, choco lade en sigaren gekocht, te Utrecht op het Oude Kerkhofsplein en in de Lange Jansstraat, en met valsch papier be taald. Te Amsterdam is Rasker er ki- geloopen bij den sigarenwinkelier Bax in de Plantage-Middenlaan. De eerste der 33 in deze zaak gedag vaarde getuigen was de heer J. G. N. de Hoop Scheffer. secretaris der Ne- derlandsche Bank. Uit zijne verklaring bleek, dat de valsche biljetten op pa pier van andere quaJiteit dan diat der echte biljetten zijn gedrukt; dat het watermerk gebrekkig is geïmiteerd door middel van vet; dat de gravure grof en onnauwkeurig is nagebootst; dat ook de handteekeningen van direc teur en secretaris, hoewel vrij bedrie- gelijk gelijkend, toch in kleinigheden verschillen toonen en dat zeer vele der valsche biljetten een zelfde serie- en volgnummer dragen. Bruggink heeft eene beteekenis afge legd; volgens deze is niet hijzelf maar de steendrukker Schlette de hoofdda der geweest. Deze Schlette is voort vluchtig. Do biljetten zijn op diens atelier aan het Damrak vervaardigd. Schlette teekende; Bruggink drukte al leen af. En toen ongeveer 720 biljetten waren vervaardigd bij vijf tegelijk, sleep Bruggink de gebezigde steen en af. Toen het bekend werd. dat te Rot terdam valsche bankbiljetten van 40 waren uitgegeven en de letters en nummers van die biljetten waren ge publiceerd, haastten Schlette, Brug gink en Hauwer zich de biljetten van die nummers de voorraad was in de hanebalken op Schlette's zolder ver borgen te verbranden; de asch werd uit het vensterraam geblazen. Allengs dreef hen de vrees nog meer der bil jetten te vernietigen. Er werden er aan de overzijde van het IJ, onder Schouw, in den grond begraven, later weer op gegraven en opnieuw begraven in het Vondelpark en bij de Kalfjeslaan. Ten slotte hield men slechts enkele der best geslaagde exemplaren over. Maar Bruggink groef wederom later toch nog enkele biljetten op; hij was in dienst bij Schlette, had voor ai zij'ïi moeite van hem slechts f 25 gekregen en zijn gezin verkeerde in zorgelijke omstandigheden. Een reep zink, die gebruikt was voor de nabootsing van het watermerk, werd ook al begraven aan de overzijde van het IJ. Bruggink gaf de rechtbank nauwkeurige inlich tingen omtrent de vervaardiging dei valsche biljetten. De afgeslepen litho grafische steenen, de potten met groe- ne, gele en blauwe verf waren als stuk ken van overtuiging ter terechtzitting voorhanden. In het geheel zijn 12 bankbiljetten uitgegeven. Donderdag wordt de be handeling der zaak voortgezet. De drie beklaagden werden bij ge» staan door mrs. Kokofsky, Rijshouwer en Hoetzfeld. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven Haarlem, 8 October 1901. Geachte Redactie, Met deze vraag ik u, voor onderstaan de regelen een kleine ruimte in uw blad. In den Zondag j.l. gehouden schermwed strijd, afdeeling colonne lange stok, uitgeschreven door de Vereeniging „Voor Vaderland en Ko ning", dong ook de Ver. „Bataaf' mode. UEd.'s verslaggever meldt- on der meer dat de Colonne der „Bataaf"- veel te mat werd uitgevoerd; het ge heel wa3 niet onaardig en zat er vrij wel in. Maar nu eene andere beschouwing: een groot aantal toeschouwers, voor het meerendeel schermers, deelden als hunne meening aan ons mede, dat zij ons beslist tot de prijswinners re kenden; vergeleken bij de meeste an dere uitgevoerde colonnes. Hoe ver wonderd waren velen dan ook, toen bij de bekendmaking van den uitslag bleek, dat de „Bataaf" niet eens in aanmerking kwam. Zij was dus zon der verdere vermelding de slechtste. Verschillende personen hebben wij gevraagd wat of zo wel dachten dat de reden zou kunnen wezen; niemand die ons een grondige aanmerking op gaf. De meesten zeiden dat ze er niet. van begrepen, enkel gaven mindei lieflijke opmerkine™ zooals ,,'t Is bekonkeld" of wel „Jelui zijn er mooi uitgedrongen" ook wel „Ze hebben u bepaald vergeten". Totdat ik lieden in uw blad de eerste' mijns inziens zake lijke beschouwing in handen kreeg daargelaten of het de goede is. Maar nu zoudt u mij zeer verplich ten, zoo u even wilden vermelden of de bovenaangehaalde beschouwing van uw verslaggever een persoonlijke of een officieele is. Dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik mij. Een colonnewerker der „Bataaf- Wij kunnen den geachten inzender mededeelen dat deze beschouwing voor ons werd geschreven door een alles zins bevoegd en onbevooroordeeld des kundige. Dat hij dezelfde meening als die jury was toegedaan bewijst teru overvloede hoe juist haar uitspraak was. Trouwens bij alle wedstrijden leggen de deelnemers zich bij voorbaat neer bij de uitspraak der jury, en wij hopen dat de Bataaf in deze niet met de goede gewoonte zal willen breken REDACTIE. Gemengd Nieuws. De flinke najaarsstorm van Zondag heeft zich in Engeland ea op de Engelsche kusten terdege doen gevoelen. Londen zelf is er nogal goed afgekomen, maar buiten de metropo lis hebben vrij wat ongelukken plaats gehad. In verschillende plaatsen zijn zware hoornen voor den wind, die soms do kracht van een orkaan had, bezwe ken en hebben zij in hun val verlies van menschenlevens, verwonding of ernstige beschadiging van gebouwen ten gevolge gehad. Groote verwoesting heeft de storm aangriht onder de ver maarde olmen in Clissold Park, waar van sommige een ouderdom van 300 jaar heeten te hebben. Het verkeer in Stoke Newington was daardoor eenige uren totaal gestremd. In de kathedraal van Bangor is door neervallende hoo rnen een aantal der fraaie geschilder de vensters vernield, en te Glasgow is op de tentoonstelling een groot bord) naar beneden gekomen, waarop het verloop van den zeilwedstrijd' om de America Cup was aangegeven. Een aantal menschen werd' getroffen. Het ergste was het echter op zee, vooral in het Kanaal. Tegen twee uur Zondag middag daalde de barometer te Dover aanzienlijk en de wind! wies daar tot een waren cycloon aan, die zijn rick- tinc nam naar de Fransche kust, ver gezeld van een verblindenden regen.- De boot Calais, van de lijn Dover—Ca lais, werd op haar weg naar laatstge noemde haven door den storm achter haald. Gedurende tien minuten heerschte er de grootste opwinding aan boord; het scheepsvolk kon bijna niet op dek vertoeven door de gewel dige watermassa's die de hooge golven der woest kokend© zee op het schip wierpen, terwijl de regen tezelfder tijd als een zondvloed neerstroomde. Te midden van den orkaan werd het se dert jaren niet in het Kanaal waarge nomen verschijnsel van een waterhoos gezien, die, door den storm opge zweept, zijn weg van kust tot kust nam. De Hamburgsche stoomboot Ro land heeft te Londen de opvarenden aangebracht van een jacht, dat bij Clacton vergaan is, naar men vreest, dat het met de bemanning van talloo- ze andere vaartuigen, vooral Kaïn aal- en Noordzeevisschers, minder goed ia afgeloopen. De Simplon-tunnel. De doorboring van den Simplon. het reuzenwerk, dat een gat van 19.770 M.. lengte door den Alpenkern vordert, ia nu voor 9 KM. voltooid. Aan de Zwit- sersche zijde werken er 3700 arbeiders, aan den tegenovergesteld©» kant 2300. arbeiders aan. Men hoopt in Mei 190-^

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2