EEH HALVE WEEK Tweede Bled, Het geheim van den Senator. behoorerde bij „Haarlems Dagblad" van Donderdag 10 October 1901. Mo. 5608 Wereldgeschiedenis Wat Arthur Levysohn in 't „Berliner Tageblatt zegt, over 't rooven der instrumenten uit de sterrewacht te Peking en de weigering van China om ze terug te nemen, alsmede over den staat van zaken in Zuid- Afrika. Wij hebben reeds medegedeeld hoe in alle Duitsche bladeoi het rooven van de beroemde instrumenten uit de ster rewacht te Peking sterk gegispt werd. In zijne laatste „Politische Wochen- schau" heeft Arthur Levysohn. de emi nente redacteur van 't .Berliner Ta geblatt'' ook zijne meening over deze zaak gezegd. Hij is van oordeel, dat na het vertrek van prins Tsjoen. den boetgezant, het Chineesche avontuur, waarin Duitschland zich begeven heeft, zeer treurige gevolgen heeft ge had1. Men heeft den menschen eerst doen gelooven. cïat de buit op een eerlijke manier verkregen was, maar spoedig bleek, dat de openbare meening op een dwaalspoor was ge leid. Want, zooals een half-officieele bekendmaking mededeelde, heeft het Duitsche „contingent" deze astrono mische reliquieën, die als zeldzaamhe den hooge waarde hebben, met het re- patrieeren uit China eenvoudig „mee genomen." Uit den officieusen stijl in gewone taal overgezet, beteekent dit eenvoud*" dat men deze voorwerpen wederrechtelijk tot goeden prijs verklaard heeft. Wie de verant woordelijkheid voor deze verwisseling van het mijn en dijn draagt, blijft voorloopig nog in 't duister. Maar het was hoogst betreurenswaardig, dat officieel gepubliceerd werd, dat men aan China had aangeboden de geroof de voorwerpen terug tc geven, doch dit rijk te veel bezwaren hiertegen had,we gens de vele moeilijkheden aan het verzenden en opstellen verbonden. Het is merkwaardig, gaat Arthur Levysohn. voort, dat men in de toon aangevende kringen niet op de gedach te schijnt te zijn gekomen, de instru menten, die op Duitschlands kosten naar Europa waren gekomen, op de zelfde wijze weer terug te zenden. De Chineesche weigering draagt, door de gronden waarop zij berust, het karak ter van bitter© ironie. En zoo moet men helaas bekennen, dat de onlus ten" (welke benaming reeds elke ge dachte aan oorlogsbuit moest uitslui ten) in China niet tot verhooging van Duitschland's moreele positie hebben medegewerkt. Wellicht is dit de oor zaak, dat men aan Prins Tsjoen het grootkruis van den Rooden Adelaar heeft verleend. Intusschen zal het noodig zijn dat men den eigenlijken bedrijver van den roof ter verant woording roept, en ter wille van den goeden naam van het Duitsche le ger in deze zaak het licht niet schuwt. Gelukkig heeft dit voorval geen aan leiding gegeven tot diplomatieke ver wikkelingen. Doch mem kan, zegt Levysohn, niet beweren, dat het de positie der leiders van de Duitsche bui- tenlandsche politiek gemakkelijker zal maken. Wat den oorlog in Zuid-Afrika be treft, de redacteur van het „Berliner Tageblatt' is van meenm" dat de toe stand meer en meer gunstig voor de Boeren wordt. Generaal Kitchener is buiten staat, do zoo dikwijls eij^zoo lang reeds beloofde onderwerping van de dappere Boeren tot een voldongen feit te maken. Hij ziet nog slechts redding in een waren uitroeiingskrijg, waarvan men in Londen echter niet graag de verantwoordelijkheid wil dragen. De bedreiging met ontslag van den Britschen bevelhebber, is al leen uit deze omstandigheid te verkla ren. terwijl het Engelsche ministerie van oorlog veel zin heeft om na al de vergeefsche krachtsinspanningen die het. gedaan heeft, de schuld van den mislukten veldtocht op den hals van den commandeerenden generaal te schuiven. Ondanks de barbaarsche telegram- censuur en niettegenstaande de kun- stig gestyleerde oorlogsdepêches van Feuilleton. Naar het Duitsch van F. ARNEFELDT. Ik heb aan den heer Lamprecht geschreven en hem en Caecilie hun woord teruggegeven, sprak hij op den morgen na de begrafenis van mevrouw Langenbruch tot Johanna na 't ontbijt, dat bijna onaangeroerd was gebleven. Hij wildie heden voor de eerste maal na de katastrophe weder naar het kantoor in de stad gaan, doch was Johanna nog eerst in de hun nu zoo eenzaam toeschij nende huiskamer gevolgd, waar hij naast haar op een der kleine hoek- sofa's plaats nam. O, John riep zij op smartelij- ken toon uit. heb je je niet wat overijld? Zou ik soms moeten wachten, totdat de senator zelf mij mijn Kitchener is men het er algemeen over eens. dat de tegenstand der Boeren niets minder dan gebroken is. Het prestige van Engeland begint bij de beschaafde en half-beschaafde volkeren reeds geducht te lijden en de beweerde ontstemdheid van Koning Edward over dezen staat van zaken Is zeer goed te verklaren. Stadsnieuws. Theosofie Maandagavond trad in ecne openba re vergadering van de Haarlemscne Loge der Theosofische Vereeniging sn het Brongebouw op de heer C- W. Lcad- beater met het onderwerp: „Mogelijk heden van het Menschelijk Bewust zijn". Na eene korte inleiding van den heer Fricke, algemeen secretaris der Nederl. afd., ving de lieer Leadbeater aan met er op te wijzen, dat de titel zelf reeds aanduidde, dat het tegenwoordig be wustzijn van den mensch nog met ten volle ontwikkeld is. Er bestaan volgens de Theosofie zekere mogelijk heden van ontwikkeling in den loop der tij dien te volbrengen, die w" slechts verklaren kunnen uitgaande van het feit dat er in de natuur zeven gebie den zijn waarop die ontwikkeling moet plaats vinden, het f e it, zooals de heer Leadbeater nader uiteenzette, omdat hij door herhaalde proefneming weet dat die gebieden bestaan, niet uit godsdienstig geloof. Als wetenschap om te onderzoe ken, niet als een nieuw geloof biedt hij dus thans zijn denkbeelden ter over weging aan. De" gewone stoffelijke weienschap moge dez-9 feiten als wer kelijke ervaringen ontkennen; dat ia alleen omdat vele liarer beoefenaren zich met bewust zijn van de innerlijke vermogens van waarneming, die in ieder mensch gaandeweg tot ontvou wing zullen komen. De heer Leadbeater wees er met na druk op, dat men de uitdrukking: „de Theosofie leert" la denielfdon zin moet opvatten als met betrekking tot iedere andere wetenschap, als bijv. scheikunde, zoodat de resultaten door Theosofisch onderzoek verkregen niet onomstootelijk zijn, doch altijd vat baar voor verbetering door steeds uit gebreider waarneming. Aldus is de Theosofische leer geenszins een onher roepelijk dogma. De heer Leadbeater zette uiteen hoe de occulte wetenschap meer werelden esn gebieden kent en wat die weten schap leert van de waarnemingen op die verschillende gebieden gedaan, waarbij hij als voorbeeld op het droo- men wees, wanneer 't astrale lichaam zich van het stoffelijke heeft losge maakt en aldus waarnemingen doet. en op waarnemingen in trance en onder chloroform. En, zei liii. nu kan ieder mensch willekeurig, indien hij de daartoe aanbevolen methoden volgt of zich daartoe ernstig voorbereidt, zijn bewustzijn in deze fijnere voertui gen verplaatsen, zondetr uiterlijke dwangmiddelen als mesmerisme En door zijne astrale vermogens te gebrui ken kan hij dan de levenstoestanden na den dood nauwkeurig onderzoeken en zoodoende licht en helderheid bren gen in de vele godsdienstige strijdvra gen op dit punt. Wie deze toestanden werkelijk ge- zien heeft, weet, zoo zei do luier L., dat er een leven is na den dood, even werkelijk ala hier op aarde. De mensch die helderziend is, ziet op de hoogene gebieden de uitwerking van de ethische waarheden van goed en kwaad zooals die hier beneden gel. den Zijn opvattingen van ethica en moraal zal hij dan integendeel van te verwerpen, versterkt zien door de tast bare bewijzen van da werking eener algemeen in het heelal heerschcndc wet van rechtvaardigheid. In dit vei- band leert de Theosofie het belang van de kracht der gedachte. Gewoonlijk let de mensch meer op die uitingen m da den, doch vergeet de groote en onher roepelijke macht der gedachte, hetzij goed of kwaad. M. a. w. de Theosofie leert dat gedachten ernstige feitelijk heden zijn waarvoor ieder mensch door ze uit te zenden, zelf grootelijks aansprakelijk is. Daarom moet men niet alleen niet kwaad denken doch voortdurend trachten goede gedachten de wereld in te zenden, en allen die hulp noodig hebben, te baten. Behalve in ethische en zedelijke richting opent de ontwikkeling van helderziendheid andere doelverten. Al dc schoonheden der wereld zullen zich dan aan liet geestelijk oog vau den mensch ontrol len Doch er zijn nog lioogere gebie den dan dit. llooger dan het astrale is n.,_- int V'i -jan-! i„k u,l ■woord terug gaf? antwoordde hij. Moet ik het niet als een bijzon dere kieschheid te mijnen opzichte beschouwen dat hij zoolang ge wacht heeft en het aan mij heeft overgelaten om den eersten stap te doen? Toont hun gedrag ons niet duidelijk, dat zij met ons mets meer uitstaande willen hebben Johanna zuchtte diiep en steunde het bleeke, smal geworden gelaat met beide handen.Plotseling sprong zij op, sloeg den arm om zijn hals en keek hem aan met haar groote grijze oogen alsof zij tot in het diepst van zijn ziel wilde lezen. John, sprak zij zacht, aarze lend, kost het je een groot offer Hij zasr haar verbaasd aan. Ik begrijp je niet goed- Zij trok hem nog dichter naar zich toe en fluisterde Vergeef mij als ik mij niet duidelijk heb uitgedrukt, maar ik ik heb altijd gemeend, dat je verloving met Caecilie meer een zaak van conventie dan van het hart was. Hij maakte zich uit haar omar ming los, sprong op en riep op een toon, die haar door de ziel sneed) uit, terwijl er een pijnlijke trek op genaamd do hemelwereld. Velen zijn er geweest, dij op meest dichterlijke wijze deze hoogere wereld beschreven en bezongen hebben. Verscheidene Theosofen hebben een meer weten schappelijke terminologie gebruikt in eten gec-st van dezen tijd. Doch evenals de anderen zoo f mi- den ook de Theosofen, die zien in hun ne beschrijving van datgene wat niet geen woordten te beschrijven is. Binnenland. Acad. examens. Aan de Universiteit van Amster dam is met gunstig gevolg het. Doc toraal examen in do Geneeskunde, afgelegd döor den heer J. G. A. Ho nig. Niets gered. In de woning van B. Kooij aan den Woudenbergsclien weg te Zeist, brak Maandag, terwijl hij met zijne vrouw afwezig was, en slechts een zijner kinderen tot het gereedmaken van het middageten te huis was, een felle brand uit, d'3 zoo spoedig in omvang toenam, dat in weinig tijds het geheele huis tot den gTond afbrandde. Niets kon gered worden. Vader van 8 kinderen. Bij de in aanbouw zijnde villa's in de Schimmelpenninckstraat te Amersfoort viel Dinsdagmorgen een steigerpaal op een der werklie den, zekeren V., vader van 8 kin deren. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar geneeskundige hulp werd verleend. De verjaardag van president Kruger. A. s. Donderdag, zal, zoowel in de omgeving van het Staatshoofd te Hilversum, als in den kring van de te 's Hage vertoevende Zuid-Afri- kaansctoe regeefringspersonien niet officieel gevierd' worden met het oog op de voor een feestelijke vie ring niiet geschikt geoordeelde tijds omstandigheden en de zware per soonlijke slagen die den president in den laatsten tijd getroffen heb ben. Alleen zullen de heeren Weasels en Wolmarans zich Donderdagoch tend' naar Hilversum begeven om den president geluk te wenschen. Door een wesp gestoken- Maandag is te Doorn overleden Jhr. P. de Beaufort, re9Jrve-luitenant bij die cavalerie en candidaat in de rech ten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zooals men zich zal herinneren, werd die overledene diezen zomer toen hij te Deventer in garnizoen lag, door een wesp zoodanig gestoken, dat zijn over brenging naar Doorn gewensckt werd geacht. In langen tijd werd omtrent dit on geval niets vernomequ^zoodat men in d'e opinie verkeerde, dat, het gevaar geweken was; nu komt plotseling dit tragische bericht. Letteren en Kunst. Van „Het Tooneel", het officieel or gaan van het Nederlandscli Tooneel- verbond is het eerste nummer van den een-en-dertigsten. jaargang thans ver schenen 'onder redactie van den nieu wen redacteur, den Amsterdanischen kunst-criticus II. L. Berckenhoff. Het uiterlijk is in 't voordeel van het blad veranderd en ook het innerlijk zal. zooals de uitgevers mededeelen, den inhoud van „Het Tooneel" van vroeger niet in herinnering brengen. Zonder een overzicht te geven van de stof die zal worden bearbeid, wor den toch enkele onderwerpen genoemd nl. Tooneelgeschiedenis. zoowel alge meen als vaderlandsche, Critiek naar aanleiding van belangrijke voorstellin- gen, biographie het leven en de kunst van bekende acteurs en actrices van vroeger en nu. Tooneelmiddelen, décor, requisitio, grimeering, regie enz. Tevens zullen nu in elk nummer een paar illustraties worden opgenomen, wat de aantrekkelijkheid veel verhoo- gen zal. In dit eerste nummer van den een- en-dertigste jaargang opent de heer Berckenhoff met het eerste gedeelte zijner studie: „Hebben w«"i een eigen tooneel?" Voorts bevat liet een artikel van Marcellus Emants naar aanleiding der opvoering van „Op Hoop van Ze gen" te Berlijn; van Dr. Plas een Am- sterdamsche Kroniek; van D. M. H. een Rotterdamsche. ten slotte een en an- zijn gelaat kwam O, Johanna welk een onrecht doe je mij diaar •aan Hoe weinig kent ge mij hier allen toch Zonder haar gelegenheid te ge ven hem in d'e rede te vallen, ver volgde hij Omdat ik mij zelden door 'n levendige gevoelsuiting laai meesleepen, houdt men mij voor koud en berekenend. Omdat ik mij aan de traditie hield en op eenigs- zins terughoudende, vormelijke wij ze met Caecilie omging, meenden, jelui d!at ik in haar slechts de doch ter van den. rijken, geachten sena tor had gekozen, dat ik slechts uit berekening gehandeld had Vergeef mij De verloving deed vader en moeder zooveel ge noegen! Terwijl die van jou met Frits Herri ic-h hun zoo onaangenaam was. arm kind, viel hij haar in de rede, en ik, die je had behooren te helpen, bleef daarbij passief. Je beoordeeling van mijn verhouding tot Caecilie is het logisch gevolg van mijn gedrag en voor mij een verdiende straf, die mij dan ook niet bespaard blijft. De schoanma- kerszoon heeft de proef doorstaan, de dochter van den senator niet. dér over de buitenlandscho arusten o.a Mad. Réjane en Adèle Sandrock, met afbeeldingen. ..Do Hollandsche Revue" heeft dit maal een reproductie van een mooien omslag van den nieuwen geillustiecr- den bijbel, geteekend door Walter Crane. Die bijbel wordt in vier talon uitge geven en de Hollandsche uitgave is ondernomen door de firma Holke- ma en Warendorf. De karakterschets is van den heer G. P. Rouffaer, terwijl als „Boek van de ïuaand" wordt besproken „Tragi sche levens" van Jeanne Reyneke. van Stuwe, waarin Frans Netscher een vooruitgang ziet op „Hartstocht". Daarom heeft men recht, zegt hi.:. er zich over te verwonderen, dat eerst genoemd boek minder besproken en zoogenaamd minder „opgang' heeft gemaakt dan het laatste tenzii nnn dien opgang zou willen toeschrijven aan redenen buiten de kunst gelegen, zooals een nieuwsgierigheid naar wat men noemt gewaagde tooneelen door een vrouw geschreven, enz. Maar dan is die mindere belangstel ling in „Tragische Levens" juist op te vatten als een compliment aan de hoo- re artistieke verdiensten van dit boek. Want als werk van kunst, wat taal, analj-se, vizie, konceptie en woordkeu zo betreft, is Jeanne Reyneke's laatste boek ontegenzeggelijk het werk van een auteur, die vooruit is gegaan en die, in de artistieke beteekenis van het woord, haar „vak" beter meester is ge worden. Als voorbeeld willen we slechts wij zen op liet eerste deel van „Harts tocht", dat bijna geheel een „hors d'oeuvre" was, een aanloop om op de eigenlijke geschiedenis te komen en cr voor driekwart had afgelaten kunnen worden: een zeer groote constructio- noele en conceptioneele fout dus. Maar bij „Tragische Levens" is Je anne Reyneke die fout reeds heelemaal te boven. Dadelijk, bij het begin reeds, heeft zij haar verhaal te pakken, en dan houdt zij 't vast, de twee deelen door de draad zoo gespannen en strak mogelijk spannend; wel komen er hier en daar eenige „downs" in voor, maar heel gauw rijst ze dan weer tot de nor male hoogte en gaat 't weer geregeld door. Ook als werk van taal staat „Tragi sche Levens" boven „Hartstocht." Dat „laisser-all'er" in de taal van „Harts tocht," dat zorgelooze doorschrijven, dat vluchtige, dat haastige, die slordig? geagiteerdheid1, dat mLspakken van het juiste woord, dat niet vinden van 1 et rake adjectief hetgeen in dat- boek zoo herhaaldelijk hinderde, vinden we in „Tragische Levens'" al bijna geheel overwonnen. Er is meer rust, bezon kenheid en bewustheid in dien laatsten roman. Wel vindt men er hier en daar nog uitdrukkingen in als: ..hij vond er geen ander vermaak, dan het vertoeven in zijn eigen thuis," of geeft je dat dan niet wat kracht, om uit ze zelf ie treden" of zij „betrad haar eigen ver trekken, toen zij zich weer door het huis bewoog, waar zij nog to kort ver toefd had" enz. maar dergelijke slips werden toch al spaarzamer. Er is vooruitgang, zelfs gróóte voor uitgang. En daarom zijn de verwach tingen, die men van haar volgende werk heef* nog meer gerechtvaar ligd dan vroeger. Zij heeft ze ditmaal gehouden. En ze is in staat ze te blijven hou den. Onderwijs. Onderwijzers-salarissen. Door B. en W. is bij den Rotterdam- schen Gemeenteraad ingediend een ge wijzigde verordening, regelende de be zoldiging van het personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs. Aanleiding daartoe vonden B. en W. in de bepaling, dat art. 26 der wet van 24 Juni 1901, met 1 Jan. 1902 in wer king moet treden. Zij hebben echter tevens van die gelegenheid gebruik gemaakt nog een aantal andere voor de onderwijzers gunstige bepalingen voor te stellen dan bij de wet wordt vereicht. Waar de voldoening aan de wet van 1902 slechts de luttele meer dere uitgaaf zou eischen van 700, zul len de wijzigingen door B. en W. voor gesteld een meerdere uitgaaf eischen van f 65040. waarvan echter aan Rijks subsidie f 50130, meer zal ontvangen worden, terwijl tegenover een thans voorgestelde bepaling in zake regeling van bijdrage in de huishuur een te genwoordige post van f 9075 vervalt, otaal dus f 50205. zoodat het titans Een gelukkige glimlach kwam op Johanna's gelaat. Ja, Frits Berr- lich was haar getrouw gebleven. Zijn trouw en toewijding, zijn met de grootste kieschheid aangeboden hulp was roerend en bij al haar leed, gevoelde zij zich daardoor ge lukkig. Doch snel liet zij deae ge dachten. die haar al te zelfzuchtig voorkwamen, varen en sprak op zacht verwijtenden doch hartelijken toon Je doet Caecilie onrecht, John. Ja, dat doe ik ook, stemde hij toe op minder hieftigen Icon. de vergelijking is niet juist. Herrlich is vrij. Caecilie daarentegen een slavin van de wetten der samenle ving. Van de traditie, waarnaar hier alles geregeld wordt, en waarmee Olivia Lamprecht terecht dikwijls den spot drijft, sprak Johanna op bitteren toon, maar, zij greep haars broeders hand. dezelfde Olivia heeft mij ook de verzeke ring gegeven, dat Caecilie je lief heeft en niet van je wil afzien. Een blos kwam op John's bleek gelaat, zijn anders zoo kalme, rus tige oogen schitterden en beide han den van zijn- zuster drukkend riep voorgesteld* tot oen meerdere uitgaaf zou leiden voer 1902 van f 5835. Wat B en W. voorstellen is de te gemoetkoming in de huishuur aan klasse-onderwijzen» niet als jaarwedde te beschouwen, wat een uitgaaf zal vorderen w >r 363 gehuwden en 4 we duwnaars van f 18350. Verhooging voor de klassen-onder wijzers van het maximum met f 100, is f 15750. terwiil, wanneer bovendien vrijwillig 4 dienstjaren buitenaf wor den medegetc-ld als. in Rotterdam door gebracht, daar nog bijkomt f 29700; uitstrekking van de vergoeding in de l huishuur ook tot de gyinnastiekonder- wijzers is I 1000 en verhooging van het uurloon der teekenonderwijzers f 240, met de bovengenoemde 700 dooi de herziening krachtens de wet ver- eischt, totaal f 65040. Sport en Wedstrijden. Stedelijke kegelmatch. Zondag had in het gebouw „\e- lox' te Amsterdam de stedelijke kegel wedstrijd plaats, waaraan deelnamen de Haarlemsche, Amsterdamsche, Haagsclie en Goudsche Kegelbond, ieder niet 15 leden. De uitslag was. dat Amsterdam overwinnaar werd met 683 houten, en daarmede do lauwer krans met 15 draagmedailles verwierf; Haarlem verwierf den tweeden prijs, verg. zilv. med. met 15 draagmedail les, met 629 houten; Den Haag den derden, zilveren medaille met 13 draagmedailles. met 574 houten. Gouda werd door het bondsbestuur op verzoek van den Haag gedisquali- ficeerd, omdat het 2e en 3e vijftul van Gouda des middags te 5 uur nog niet in de baan aanwezig waren. Amsterdam en Haarlem protesteer den nog tegen deze disqualificatie. die o.i. ook zeer onbillijk was, omreden de wedstrijd tot 9 uur des avonds was opengesteld. Klaarblijkelijk moet den Haag dan ook 't protest hebben ingediend om dat het bevreesd was den derdien prijs aan Gouda te moeten afstaan, welks le vijftal uitstekend gegooid had. (Wagens plaatsgebrek is dit verslag tot heden blijven liggen). Tuf-Tuf. De „Internationale Vereeniging voor Automobilisten" in Duitschland heeft met betrekking tot een algemeen en internationaal signaal-systeem voor automobielen de navolgendo besluiten genomen: De Vereeniging beveelt, na gehouden bespreking alle automobie- len-vereenigingen het navolgende sig naal-systeem aan: lo. Gele kleur beteekent „halt signaal." 2o. Blauwe kleur beteekent waar schuwing tot vaartvermindering we gens hindernissen op den weg of waar gemeenten te passeeren zijn. 3o. Zwarte kleur, kon zoo noodig de blauwe vervangen, waar van ge meentewege langzaam rijden is voor- gescheven. 4o. Als het beletsel, waarvoor ver mindering van gang bevolen werd, voorbij is, zoo geeft de bijvoeging van een witte kleur bij geel, zwart of blauw de aanwijzing tot onbepaalde snelheid. 5o. De kleuren worden aangeduid door vlaggen van wol of katoen, 80 cM. lang en 80 cM. breed. 6o. Het vrije-gangsignaal wordt aangeduid ooor vlaggen van 80 c.M. en ?0 cM. breed, op de helft horizontaal gedeeld, waarvan de onderste helften wit en de bovenste geel, blauw of zwart zijn. 7o. De vaartverminderingsignaal vlaggen blauw of zwart staan op on geveer 1 meter van de te passeeren hindernis. 8o. Het halt-signaal-teeken. gele vlag staat bij het haltpunt. 9o. 100 meter voor elk haltsignaal staat het vaartvenninderingssignaal blauw of zwart. 10. Alle signaalvlaggen moeten on geveer op de hoogte van het gezicht der rijders opgesteld worden. llo. Als wegwijzers word'on gebezigd driehoekige oranjekleurige vlaggen van 30 cM. lang. Aan den top geeft een wijzer de richting aan. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De slaking in het kolendistrict van Luik neemt in omvang toe. Zaterdag nacht hadden de stakers bij het uit gaan eener vergadering verschillen de botsingen niet de gendarmerie; een gendarme werd gewond en een andere ontwapend; er zijn nu troepen ontbo den, omdat nieuwe rustverstoringen door de overheid gevreesd worden. In ii'M Luik lnt--iii tildi* 11i Zat.-rd:tg hij hartstochtelijk uit: Jai ik weet het, dat zij mij lief heeft, ik weel dat zij niettegenstaan de haar kalm uiterlijk een warm voelend hart heeft ook. ik heb haar lief, en zal zoo lang ik leef slechts haar beminnen. Was deze in Liefde en hartstocht ontvlamde jonge man. die daar voor haar stond, dezelfde John. die altijd zoo onberispelijk, correct in zijn doen en laten was Zie, vervolgde hij, hoezeer vader en moeder ook mijn verloving wenschten met een der eerste fami- liën van de stad en hoe vleiend dat ook voor mij was, toch kan ik je verzekeren, dat ik mij tot het aan gaan van zulk een verbintenis niet zou hebben willen leenen, als ik Caecilie niet liefhad en verzekerd was geweest van haai- wederlief de. En dat, wat mij eens zoo geluk- ki - en troisch heeft gemaakt, voeg de hij er weder op diep rceerslach- ti gen toon bij, is thans mijn zwaarste leed. Had ik slechts af stand! te doen van een huwelijk uit conventie Maar John, moot je dan be paald afzien van Caecilie? vie! Jo hanna hem in de rede. van dc 12273 mijnwerkers 6652 stakers en 5621 werkers, te Scraing. waar 10610 mijnwerkers zijn, waren 8412 sta. kers en 2198 werkers. Te zamen zijn er nu 15064 stakers en 7819 werkers. Wetenschap. Verbete de brandweerhelm met watertoevoer- In de „Gartenlaube" vindt men eene beschrijving van een door den ingc- nieur C. B. König to Altona samenge stelde brandweerhelm, die zich door een bijzondere volkomenheid onder scheidt. en waarmede het niet alleen mogelijk is door middel van e?n spreek, huis. mondeling in gemeenschap to Mijven met 40 a 50 M. verwijderde per sonen. docli die bovendien van een, soort waterspuittoestel voorzien is. Dit laatste bestaat uit een cirkelvormige- buis. hoven op den helm bevestigd en voorzien van een groot aantal naar beneden gerichte openingen. Als toe voer van het water dient een buis die in verbinding staat met de eigenlijke waterslang en daarmede aan en afge schakeld kan worden met behulp van een kraan. Bij inschakeling zal dus de brandweerman door een naar beneden gericht kegelvormig watervlak omge ven zijn. dat hem beschermt tegen do vlam en tevens zijn kleeding. die uit waterdichte stof bestaal. nat houdt. De proeven, korten tijd geleden te Al tona. met deze uitrusting genomen, moeten zeer gunstige resultaten opge leverd hebben. Iets over de watervoorziening van New-York. New-York wordt van drinkwater voorzien door het reservoir van Cro- ton, dat op 60 K. M. afstand van de stad ligt en er mede verbonden is door een geleiding, waardoor in 24 uur -400.000 kul». M. water worden aange voerd. In 1890 is een tweede leiding gebouwd, die 1,350.000 kub. M. kan verplaatsen. De leidingen brengen het water gedeeltelijk naar een reservoir, dat door een buis van 1,29 M. middel lijn met 't buizennet in de stad is ver bonden. hot overige gaat naar de reser voirs van Central Park. Daar het wa ter echter niet hooger staat dan 30 M. boven de oppervlakte der zee, is er dik wijls te weinig drukking, lang voor dat de vergaarbakken ledig zijn. "Daar om is besloten tot den bouw van een nieuw reservoir, dat ruim 4 millioen kub. M. zal kunnen bevatten, een op pervlakte zal hebben van 92 II.A. en waarvan de bouwkosten op 15 millioen gulden worden geschat. In het voor jaar van 1903 moet de inrichting waar aan reeds eenige jaren gewerkt is, voltooid zijn. Schadelijk Tafelgereedschap Wij onderzochten, deelt 't „Mbld. t. d. Ve-rv." mee, een d'eksel van eera zoog'en. „zuurstel" en dlit bleek im hooge mate loodhoudend te zijn. En kan niet ernstig genoog tegen der gelijk schadelijk tafelgereedschap gewaarschuwd worden, daar heb vanzelf spreekt, dat de dampen van den, azijn van komkommers, augur ken enz. langzamerhand het lood oplossen zoodat schadelijke gevol gen niet uit kunnen blijven. Ze©r te betreuren is heb, dat dier gelijke zaken nog steeds straffeloos in z. g. goedkoope winkels en ba zars verkocht mogen wondien. In Duitschland zijn te d'ien opzichte strenge bepalingen vigeerend, dloch het is duidelijk dat waar hier fce lande de invoer van dergelijke za ken geoorloofd is, do fabrikanten zich trachten te ontdoen van de in hun vaderland verboden: artikelen, die hier grif verkocht worden. Indien de overheid in deze niet helpen kan of wil, is d'e eenige weg dlat het publiek de zuiverheid! resp. onschadelijkheid der waren, als eerste eisch stelle) en in .plaats vans steeds op het goedkoopste uit te' zijn. fabrikaten koope, die dlcor merk of naam van den fabrikant, ten minste eenigen waarborg ver schaffen. Gemengd Nieuws. Röntgenstralen en de Boeren Prof. Küttner, die bij dc ambulances in Zuid-Afrika is geweest, heeft over de daar opgedane ervaringen een werk geschreven. Over de eerste toepassing der voor dc chirurgie zoo nuttige uit vinding der x-stralen schrijft hij o.a. „De Boer n waren er uiterst verbaasd over. Zij hadden wel van de uitvinding gehoord, maar zich haar geheel anders Kunt ge dat nog vragen Johan na? Bleef er voor mij een andere keuze over dan vrijwillig terug to treden? Vrijwillig! herhaalde hij bitter. Als je haar lief hebt, en zeker bont van haar wederliefde, begon zij weer, maar hij liet haar niet uit spreken Omdat ik haar liefheb, mag ik haar niet in conflict brengen met haar ouders, zelfs als het onmogelij ke. het meest ondenkbare zou ge schieden, als de senator mij zelfs nog als schoonzoon wilde aanne men. dan zou ik haar niet de mij ne mogen noemen. De smet, die >p mijn naam kleeft Die smet kan worden uitge- wischi. de onschuld1 van vader kan aan het licht worden gebracht Herrlich is niet zonder hoop troost te Johanna hem. John schudde echter het hoofd- en sprak op ontmoedigden toon Als Frits dat al niet zegt om je te troosten, dan misleidt hij zich zelf. Ik heb alle respect voor zijn be kwaamheid, miar dat zal, dat kan hem niet gelukken. John, kunt ge dan waarlijk ge looven. dat vader een roofmoord

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5