£L ilJOL SCHAAKSPEL. a n W m m 1 m iü 'i k fü m 18 Jj§ A m m Wt Prijsraadsol. den. Doel] niemand verroerde zich het was den hemel trotseeren. Daar dooibre let een man de dich opéénge- drongen mensclvenmassa en stort zich roekeloos te midden der brandende en krakend neerstortende balken: "t is Alexei, dien de slotheer herkend heeft,. Met verstomming en angst kijkt ieder naar don vermetele, die het waag de in de vlammenzee door te dringen. Hoe verder hij komt, hoe dieper hij doordringt, des te spannender wordt de verwachting. Ademloos, trillend van ontroering, met het angstzweet op liet gelaat, staart men naar het reddingswerk. Eindelijk, Goddank, daar ontwaart men een gestalte. Maarsrroote God, het is er slechts één. Het is de dochter van den slotheer, terwijl haar redder slechts even te zien is haar aan den inmiddels op de ladder geklommen brandweerman overreikt en- voorgoed in de vlam menzee verdwijnt Na twee dagen eerst ontdekte men zij i verkoold overschot, begraven on der een berg van puin. Naast de rust plaats zijner zuster werd lvem een graf gedolven, dat de dochter des slotheers ieder jaar overdekt met bloemen. Ter Overdenking. IJzcr en goud. IJzer kan overal op aarde gevonden worden, niet slechts in het gewone ijzererts, verborgen in uitgestrekte mijnen, maar dieelf® er van zijn in bij kans ieder lichaam verspreid. Goud wordt slechts op enkele plaat sen, in kleine hoeveelheden gevonden Merkwaardig komt dit overeen met he? nut en gebruik van beide metalen IJzer is onmisbaar" geworden in ieders leven, kan toi allerlei werktuigen aan gewend worden, zelfs tot geneesmid del. Goud kan nooit tot zagen of bijlen gehard worden: het kan nooit fabrieks werktuigen vormen, noch gereedschap voor den landbouw, noch wapens ter verdediging; zijn eenige verdienste is. te kunnen schitteren en de waarde van zijn- glans komt voort uit zijne zeld zaamheid. In de gansche wereld, zoowel van het natuurlijke als van het zedelijke le ven, zijn de noodzakelijkheden als ijzer en de overbodigheden als goud. Wat we werkelijk noodig hebben kunnen wij gemakkelijk verkrijgen, zóó ge makkelijk. dat verreweg de meeste menschen zich gaandeweg meer en meer natuurlijke en kunstmatige be hoeften hebben gevormd, als gevolg van de verveling, door hun overvloed ontstaan. Zij hebben alles, wat zij noo dig hebben, worden dat echter spoedig beu en zien dan naar andere dingen om. die ze nu wezenlijk gaan noodig hebben, al hadden zij er ook nooit te voren over gedacht. Zoo is dus overvloed de oorzaak van vele onzer behoeften en zelfs de armoe de, die zoo algemeen en heilloos is, juist onder beschaafde volken, komt dikwijls voort uit dat jagen naar meer. door den overvloed voortgebracht. 't Klinkt wel vreemd, dat armoede een gevolg is van den overvloed en toch blijkt dit zoo te zijn. De natuur maakt ons slechts arm, wanneer wij noodzakelijkheden behoeven, maar de gewoonte geeft den naam van armoe de aan het gemis van overbodigheden. Toen Socrates, door winkels met speelgoed en versierselen ging, riep hij uit: hoeveel dingen zijn hier. die ik niet noodig heb!" En denzelfden uitroep kan ieder doen, die de gewone levensbehoeften aanschouwt. Hoe overbodiger deze dingen ziin des te moeilijker is het ze te maken. Eten te bereiden voor de maag is niet moei lijk: de kunst is. om het verhemelte te prikkelen, als de maag gevuld is. Zoodanige klceding als het lichaam 'u staat kan stellen, om de verschillende jaargetijden te verdragen, hebben de verlichte volken kunnen maken; maar de taak wordt moeilijker, doordat de eerzucht onderscheiding wil brengen, door de wijzigingen der mode en het nastreven van verfijnden smaak. In eenvoud en zonder vertoon kan ieder een gesprek voeren. Alle verfij ningen der figuurlijke taal ontwikke len zich maar al te vaak te gelijk met de gemelijke ledigheid van den schrij ver. Eenvoudige, berekeningen voldoen in het practische leven-, ook in den wereldhandel. Scherpzinnigheid en studie worden geëischt bij het oplos sen van wetenschappelijke raadseltjes, groote berekeningen worden gemaakt om de geleerdheid van den rekenaar te toornen. En dat het noodzakelijke eenvoudig is en vaak strijdt met het moeilijke, blijkt ook hieruit, dat de moralisten er nog niet in'geslaagd zijn om het wezen der deugd te bepalen, maar een voudige lieden, die daar van hun le ven niet San zullen denken, niet min der braaf en eerlijk kunnen zijn dan de beste moralist. Ik wil volstrekt niet de hoogers kun sten en nasporingen -minachten. Zij oefenen den geest en kunnen leiden tot veredeling van hart en hoofd. Maal laat ons ondertusschen helder inzien, dat onze wezenlijke behoeften door eenvoudige middelen kunnen worden voldaan, dat hij het rijkst is, die het minst noodig heeft en dat ei* geen hatelijker armoede bestaat dan een rusteloos najagen vaiv overbodighedeu. gedrukt door de regeering te Ottawa. Het publiek was echter weinig inge nomen met dit somber exemplaar, zoo dat cr weinig van deze zegels werden uitgegeven. Een van deze postzegels werd «rezonden naar het postkantoor van Hamilton, waar hij verkocht werd aan een ouden"heer, die hem op een postpakket, plakte, dat bestemd was voor een vriend in de Vereenigde Sta ten. Hier lag de postzegel geruimen tijd in de papiermand, totdat een jon gen hem daarin vond en hem in zijn album plakte. Uit wrevel, dal hij geen mooie collectie kon krijgen, verkocht de- knaap zijn album aan een postze- gelhandelaar, die. den catalogus na ziende, tot de ontdekking kwam, dat hij f 12 had betaald voor wat wel f 60 waard was. Door een toeval evenwel raakte de postzegel verzeild in een pakket, dat voor f 0.90 verkocht werd aan een handelaar in Hamilton. Toen deze laatste het pakket opende, was hij verbaasd er zulk een kostbaren postzegel in te vinden, en. een eerlijk man zijnde schreef hij aan zijn vriend, den v.erkooper, hem mededee lend wat het geval was, terwijl hij aan bood hem voor den zegel f 2880 te ge ven. Dit aanbod werd aangenomen en zoo was de postzegel van eigenaar veranderd. Intusschen nam de waarde van den postzegel toe en niet weinigen kwa men van heinde en ver, om den schat, waarover reeds zooveel gesproken werd, tc bezichtigen. Een Engelsch edelman, die door een vriend im Ca nada van den postzegel had gehoord, bood er f 3600 voor, welk aanbod werd aangenomen. Deze Engelsche lord raakte verliefd op een rijke Amerikaan sche erfgename en om de gunst van hare» broeder te winnen, schonk hij hem den postzegel, als teeken zijner achting. Maar hier, in zijn weelderige Amerikaansche omgeving, kwam de postzegel op een droevige wijze aan zijn eind. Want de postzegel was uit het album op de tafel gevallen en de meid veegde hem in het vuur. In een oogwenk was de kostbare zegel, waarvan duizenden hadden gehoord, die duizenden hadden verlangd te zien of te bezitten, in rook opgegaan, geen spoor van zijn bestaan achterlatend. Een nieuw reddingstoestel. ALLERLEI. De geschiedenis van een postzegel. In het jaar 1851 werd een zwarte Canadeesche postzegel van 12 stuivers Elecirische Torpedo. Door een torpedo werd kort gele den, in de nabijheid van Gravesend. aan de Theems, een klein zeilvaartuu in den grond geboord. Van het fort Cliffee uit werden nl. dikwijls proeven met torpedo's genomen, die. aan dra den bevestigd, in de rivier geschoten werden, zoodat een officier aan den oever ze kan sturen en tegenhouden. Om de een of andere reden werd de ze torpedo niet teruggehouden en zoo sloeg zij totaal dc kiel van het scheep je uiteen, dat zich zoo haastig met wa ter vulde, dat de bemanning nauwe lijks tijd vond. zich te redden. Nau welijks was zij in de boot overgegaan, of het sch=p verdween reeds in het wa ter. Uit dit voorval blijkt, dat men van het fort uit proeven met electrisch be stuurbare torpedo's neemt. Zulk een torpedo is hier boven afgebeeld. De in het bovengedeelte der teeke- ning voorgestelde electrische, bestuur bare torpedo bestaat uit de eigenlijke torpedo B en den drijver A. die on derling stevig verbonden zijn. De drij ver A. die zich dicht aan de oppervlak te van het water bevindt, draagt, om ook op verren afstand zijn positie te kunnen nagaan, aan zijn beide uitein den 2 rechtopstaande stokken met. vlag en kogel. De torpedo B bestaat uit 4 afdeelingen, waarvan de voorste C de ontploffingslading en den ontbrander bevat; de dan volgende, D. ledig en noodzakelijk is voor het verkrijgen van den horizontalen stand der torpedo; de derde, E, den kabel die de torpedo met het electrische krachtstation aan land, en de vierde. F, de torpedo- en de stuurmachine bevat. Zooals uit de teekening te zien is. wordt de bij Je voorwaörtsche beweging van de tor pedo van de rol loopende kabel tot achter de tweebladige schroef e ge voerd, die aan het uiteinde der door de torpedo-machine gedreven as d: zit. Voor de schroef bevindt zich het kleine roer g. dat eveneens electrisch van het land af bewogen wordt. Belangrijk aan deze torpedo is ook de in de teekening duidelijk zichtbare. scliuingestelde verbinding met deu drijver, waardoor het mogelijk is. dar de torpedo onder balkenversperringen doorglijdt, zonder daarbij veel van haar snelheid in te boeten of haar richting te veranderen. De beide staven a a op den drijver zijn voor dat doel van scharnier en veer voorzien, zoodat zij zich bij het aanraken der balken naar achteren omleggen en na het voorbij gaan weer vanzelf oprichten. Deze tor pedo is op verscheidene duizenden me ters te gebruiken, veel verder dan de automobiel-torpedo's van het type Whitehead. Howell e.a. Ook de ont branding der ontploffingslading ge schiedt electrisch van het land af. zoo dra de torpedo het beoogde doel be reikt heeft. Heeft zij het gemist, dan kan zij weer naar land getrokken wor den en gaat zij niet verloren. Van geheel anderen aard is dc in de andere teekening voorgestelde Howell torpedo, die de beweegkracht (een rad R van zeer groote rotatie-snelheid) in het midden bergt. Deze torpedo, die veel kleiner en vooral veel korter is dan de electrische bevat voorin de ont- ploffingslading L en aan de punt den contect-ontbrander Z, die bij het stuf ten op het doel de lading doet ontplof fen. Afwijkend van andere torpedo's zijn de twee schroeven S niet voor el kaar, doch naast, elkaar geplaatst, Eén er van draait bij het vooruitgaan naar rechts, de andere naar links. Daardoor wordt afwijken van de torpedo ver meden. De klassieke reddingsgordel, die volgens voorschrift is opgehangen in de hutten der stoomschepen, doet te gelijk als een bedreiging en als een redmiddel; maar terwijl hij in de ge dachte der passagiers bet beeld op wekt van de gevaren, waaraan zij voortdurend zijn blootgesteld, is hij ongelukkigerwijs niet zóó beslist af doend, als men moest kunnen ver wachten. Tal ven gevallen hebben bewezen, dat de reddingsgordel, als hij langs het lichaam glijdt, den schipbreuke ling in een onmogelijk te beletten nood- lottigen toestand van evenwicht kan brengen en hem dan onverbiddelijk met het hoofd onder water houdt. Schipbreukelingen van de „Bourgog ne" zijn. naar beweerd wordt, in die houding gevonden, met hun reddings gordel om, in het water drijvend met de voeten naar boven. Een nieuw reddingstoestel is sedert eeuigen tijd met succes beproefd, dat het ernstige nadeel van den red dingsgordel voorkomt. Het bestaat ui! een aaneenschakeling van schakels. Iedere schakel is een zakje van caout chouc, overtrokken met een voor water ondoordringbare stof. De schakels vor men één geheel. Zij zijn gevuld met een zeer fijn, sterk geperst poeder, dat bestaat uit een mengsel van kuik en vlierpit. Het toestel weegt 1.400 a 1.600 gram en wordt aangedaan als bij de halve figuren op het plaatje 2. Engelsche spelen van vroeger. Een nauwelijks honderd jaar gele den bestond het grootste vermaak der Londenaars zelfs bij aanzienlijken om naar de zoogenaamde ..Hockley in Ho le" te trekken, een niet bijzonder fijne buitengelegenheid, waar beren-, bul doggen-, stieren- en hanengevechten werden gehouden en voornamelijk bokspartijen. En van al die gevechten waren deze laatste zeker wel de bloedigste, want het tegenwoordige boksen heeft daar van slechts een flauvven weerschijn be houden. Eertijds streed men zonder handschoenen en waren alle stooten en slagen goorloofd, terwijl doodehj- ke slagen het meest geacht werden, evenals die waarbij veel bloed vloeide. Een kenner in dien tijd schreef -.a.: ,,Er bestaat onder het oor een zeer gevaarlijk plaatsje, daar waar twee slagaderen samen komen; als mui juist raakt, doet men het bloed in -Ie hersenen en het hart storten, terwij het tevens uit de oogen. den neus en den mond stroomt; dit is zeer merk waardig." 't Is zeker onnoodig, hier nog bij te voegen, dat bij dergelijke verschnkke lijke en onmcnschelijke vertooningm de weddenschappen een groo:e v. speelden. Onder die regeering van George 1 hadden dit spel en het wedd3n nun hoogste toppunt bereikt en zelfs de lo- ning en zijn hofhouding war n ir hartstochtelijke liefhebbers van, zoo ook van het dobbelen. Ook in de st jaen begon een ware wed- en dobbelm wie te heerschen en, men verhaalt zelfs, dat een zekeiie mevr. Goldsmith op haar sterfbed' met den geestelijke speelde om de begrafeniskosten. George III trachtte tevergeefs het dobbelen ui'te roeien en in het begin van de 19e eeuw gloorden het ..roulette", ..rouge et noir". kortom alle hazardspelen zoo hoog mogelijk. Vooral de gemaskerde feesten werkten het euvel sterk in d3 hand, doordien de politie, angstig om zich misschien aan een hooggeplaatste persoonlijkheid te vergrijpen, zich bij dergelijke feestelijkheden liever maar niet vertoonde. Ofschoon het wedden bij het gros van de Engelschen nog steeds een groot aantrekkelijkheid gebleven is. zijn toch de meeste hierboven genoemde feesten en vertooningen langzamerhand uit de mode geraakt, dank zij der allengs aangewakkerde liefhebberij voor rei- zeir en meer menschelijke sportoefe- ningen. Gemakkelijke grendel. De ,,afstandsgrendel" stelt iedereen in staat, de deur van een kamer te grendelen, of te ontgrendelen van een willekeurige plaats uit. Deze hande ling kan ook verricht worden van het eene vertrek naar het andere, langs een gang, voor een grendel van een tuin enz. Men kan dezen grendel zoo noodig meenemen op r.eis en hemzelf aan de deur van zijn hotelkamer aan brengen. Op het plaatje is de werking van den grendel afgebeeld. De kwast, waar mede hij in werking komt, wordt od een gemakkelijke plaats binnen het bereik van de hand gebracht. Door een eenvoudig schelkoord, dat door haakjes gaat, is de kwast verbonden aan den knop van den grendel, die bestaat uit een metalen stuk. dat in een koperen holte glijdt, die op den post van de deur is bevestigd. Op de afbeelding is de grendel ge heven, dus geopend. Om hem te slui ten, behoeft men de kwast slechts even op de lichten. Het sluitstuk glijdt dan omlaag in de holte en sluit in een metalen plaat, die op de deur zelf is aangebracht en haaks op den deurpost staat. De deur is dan solide gegrendeld. Om den grendel te openen, gaat men omgekeerd te werk. De grendel wordt met 6 schroeven op de deur vastgemaakt. PTJZZLE. Een masseerinstrument. De massage is in de mode. Rheuma- tiek, jicht, spit, kramp, zwaarlijvig heid, zenuwziekten-enz., al deze kwa len heeten er door genezen te worden. Het is overigens algemeen bekend, dat de massage 't meest afdoende middel is, om den spieren haar gansche kracht teriig te geven en den bloedsomloop to regelen. Zij vormt één van de belang rijkste deelen van de hygiënische zor gen, welke door iedereen worden ge bruikt. die zijn gezondheid wenscht te handhaven. Het eenige nadeel, dat sommigen in de massage zien, is, dat zij hun toe vlucht moeten nemen tot een beroeps masseur en dat is de reden, waarom een groot aantal toestellen en instru menten zijn uitgedacht, om zichzelf te masseeren. Eén der nieuwste toestellen van dien aard is de „ideale badmasseur". Het voornaamste gedeelte van dit instru ment wordt eenvoudig gevormd door een aantal schijfjes, of beweeglijke rolletjes, die op een eveneens beweeg lijke spil rollen, welke tusschen de bei de uiteinden van een metalen gestel is bevestigd, dat voorzien is van eeu houten handvat. De rolletjes zijn van palmhout of van wit metaal. De uitvinder beweert, dat de met dit toestel op de huid uitgeoefende druk king, veroorzaakt door een heen-en- weer-gaande beweging, zacht en aan genaam is, voldoende, om reactie te wekken. Om zich van het toestel te be dienen, is het voldoende, het met zach te drukking over de huid te rollen en in het bijzonder de zieke of pijnlijke plaatsen te behandelen. lederen mor gen en iederen avond moet men de be werking herhalen. Waar is de bergreus Van alle tijden. Voor alle tijden. De wereldtentoonstellingen zijn een groote les in de ding n Men beschouwt terecht als één der overwinningen van den nieuwen paedagogischen geest liet nut van het ieeren door het onmiddel lijk bezichtigen van het voorwerp of zijn. beeld, boven liet vroegere abstrac te onderwijs. Loop die galerijen maar eens dooi en beschouw het ^elaat, de snedige, opmerking."i dier duizenden. De boer ziet de talrijke vormeai van liet menscheliik vernuft. De vergelijking van twee machines maakt van den werkman van heden den uitvinder van morgen. De eigenschappen van de stof beziende, vindt het hoofd van een han delshuis een nieuwe mode uit en ver nieuwt zijn fabriekmerk; de artist ont vangt nieuwe indrukken van zijn schepping en de luiaard zelf door die groote som der menschefajke werk zaamheid schaamt zich over zijne lui heid. Deze verzameling van menschelijke werkzaamheid, die men oen wereldten toonstelling noemt, heeft volgens de deelnemers twee groote resultaten: oorzaak van naijver tusschen de wer kers en leering van de massa bezoekers waardoor zij.tot den algemeenen voor uitgang der menschbeid bijdraagt. Henry Chardin, L'exposition de 1900. De afstand tusschen de menschen on derling wordt niet gevormd door hun ne maatschappelijke betrekking, maar door hun manier van voelen. Ik ge loof, dat gij mij r>" reeds voor bedor ven houdt, alleen omdat ik tot een hoo- gen stand behoor. Gij veroordeelt den rijkdom en de macht. Welnu, luister eens naar mijne meening daarom trent. Ik geloof, dat heide mogen be staan, wanneer zij in de hand zijn ge geven van één. die ze in dienst stelt van allen. Ik weet niet of persoonlijke rijkdom en macht noodig zijn; ik ben te onwetend om dergelijke vragen op te lossen. Maar ik weet wel, d'at, wan neer zij aangewend worclen tot de vol doening van persoonlijke egoïsme, zij aanleiding kunnen -even tot groote onrechtvaardigheid. Hei 'bezit van rijkdom en macht gaat mijns inziens gepaard met gropte verantwoordelijk heid. Daniël Lesneur. „A force d'aimêr"'. Het eenzame leven heeft ongetwij feld -lin eoeds. maar het wordt een vreeselijke straf, wanneer het ontdaan is van die liefelijkheden, die de ziel van liet leven zijn. en wanneer het te lang duurt. H. Kenpan, Lettres a uil frère. Dat eeuwige verslinden in de natuur j is een wreedaardig schouwspel. Maar, helaas, alle schepselen zijn nu een- i maal genoodzaakt hun honger te stil len. Daarom juist vind ik. dat wij menschen ons zooveel mogelijk in dat opzicht boven de dieren moeten ver heffen. Te denken, dat elk jaar tien- duizenden van die gewiekte bloemen, als de kleine vogels toch eigenlijk zijn in netten en strikken den langzamen marteldood moeten erven om als mode-artikel te fungeeren! C. Huygens, Barthold Maryon. Harmonie is de draagster van alles, wat goed en verrukkelijk is. In tonen heet zij muziek, in de klopping van het hart liefde, in de vlucht van den geest poëzie, in het oordeel rechtvaardig heid!, en in de schikking der - ^dachten wijsheid. Het verfraaien en aangenaam mar ken van zijn woning is een bewijs van liefde jegens zijn huisgenooten. luk. dat ik een paar van mijne voor tanden kwijt ben. n daardoor vallen de woorden mij nu en dan uit dep mond, zonder dat ik het weet." EEN GRAPPIG INTERMEZZO. Bij de opvoering van ..Macbeth" zekere Engelsche stad barstte het pu bliek eens. te midden van een zeer ern stig toonoel, in een schaterend gelach uit. j Toen namelijk in de slaapwande- j laarsters-scèno de verpleegster en de geneesheer te gelijk op het tooneel kwamen en fluisterend met elkander spraken, riep eene luide stern uit den engelenbak: „Nu, dokter, is het een jongen of een meisje?" PROBLEEM No. 22. Zwart. In tijden van droefheid zijn beroeps- 1 bezigheden of huishoudelijke plich ten als de pijnstillende opium of de blaartrekkende pleister, welke de kwaal niet wegnemen, maar ons be letten de pijn te voelen. Uit den Moppentrommel, OOK EEN EXCUUS. Een heer, die zich verontschuldigde over eene uitdrukking, die hij gebezigd had, zeide daarbij: ..Ik meende niet wat ik gezegd heb, maar zooals ge ziet, heb ik het onge u -A, „VlL il 0 Wit. f gr b Wit speelt en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 21 Oct. ingewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. VAN FOREEST, Atjehstraat 134 te 's-Gravenhage. Oplossing van Probleem No. 20. 1 Da4,Rc8, b7 of b5, 2Dbf>t, Ke4. 3 Dd3 A Ril, c2ofd3, 2 Da8f, Kc4, 3 Dcfi q Rc4, 2 DaS+ A 2Da5f, Kc6, 3 Pd3 q Kc4, 3 Dcó 1 Rbó, 3 Db51 f3, 2 o.4f, Kei, 3 Dc2 q Rc43 Da3 q 15, 2 Dd7f, Kspeelt, 3 Dc6 H fg5:, 2Dd7f, Eed, 3Pg5q Kc4, 3 DcG q Goede oplossingen ontvangen van W. v. B. Jr. te Haarlem (geheel) en van A. v. V. te Vliek bij Meersen (ge deeltelijk). De oplossing van ons vorig Prijs raadsel is BERGEN-OP-ZOO.M. De onderdeelen waren bezem, rog, room en pen. Weder was het aantal goede inzen dingen gestegen en bedroeg thans 318, een cijfer tot nu toe niet bereikt voor de Zaterdagavond-prijsraadsels. Bij loting werd de prijs toegewezen aan den heer P. OOSTHUIJZER. te Santpoort. De uitgeloofde kop en schotel zijn van af Maandag a.s, te zijner beschik king aan ons Bureau, Kampersingel 70 Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel is een der Zeeuwsche eilanden en telt 9 letters. Wanneer iets bijzonder onze vroo- lijkheid opwekt gaan wij er om 3, 2, 4, 5, 8, 9. Den vorigen Zondag was liet afschu welijk 1, 6, 8, 7. Als prijs loven wij uit een BOEK. N.B. Meermalen zijn wij tot ons leed wezen verplicht, inzendingen af te wij zen, die na den vastgestelden termijn inkomen. Wij willen er dus nog eens uitdrukkelijk op wijzen, dat voor de Zaterdagavond-prijsraadsels, alleen die oplossingen in aanmerking komen, welke u i t e r 1 ij k Woensdag avond zijn ingeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8