I I® ing Eerstdaags Opening 10 0 0 0 0 01 PRED1KBEDRTEN DEMI-SAISONS. Regenjassen. - Gabanes. - Jekkers. Firma Heenk, Wafers Bettink. Patisserie, Chocolaterie. Eng. en Belg. Anihraciet, 0 JAC. KAE8KENS. Kruisstraat 18. „De Kleine Kajel", .647. ffiaisoss D. MEEREBOER. H. HOENDERDOS, Heerea- en Kinderkleedingiiiagazijsi. Zijlstraat 56. 100000000 ©0000000H Ruime keuze Stoffen voor Mleediitg naar maal* Teding van Berkhout de Glercq Warmoesstraat 14. N.G.deVLEESHOUWER&Co. „De Kleine Kapel". H. VAN DER POL, Groote Houtstraat 58. nieuwe Hollandscho kazern.es, bv. van de Chussee-kazerne in Breda. Over het kazerneleven der officieren en. de inrichting hunner casino's, deei ik in volgenden, aansluitenden brief een en ander mede. K. INGEZONDEN MEDEDEE- LENGEN. 30 cents per regoL Bokl.: Een overtuiging, waarvoor hij betaald wordt. Voorz.: En waar wordt jij voor be taald? Voor het uitschelden van men- schen. Je moet je schamen. Bekk: U moest u schamen. Voorz.; Er uit! Off. v. just.: Er uit! Twee veldwachters nemen beklaag de beet en verwijderen, hem uit de zaal. Beklaagde zegt nog; Moet je niet nog wat harder knijpen, majoor? Het O. M. eischt tegen bekl. 4 maan den gevangenisstraf. (P. G. CL) Sport en Wedstrijden. Voetbal. Bekerwedstrijden. De volgende vereenigingen schreven voor den Beker in: Ajax, Gooi; Haarlem, Saturn us; H. B. S., Achilles R'dam; H. V. V., Uni- tas, Rotterdam; H. F. C-, H. V. V. II; R. A. P., Oranje; Rapiditas, A. V. V. II; Sparta, Go-Ahead; Swift H, U. D.; Olympia 2, Vitesse.; Quick, Amster dam, Quick N.; Volharding A.; Swift A, P. W.; A. V. V., Achilles A.; Steeds Voorwaarts, N. 0. A. D.; Celeritas, Wilhelmina; Volharding 2; D. S. V. V.; E. D. 0.; Quick H.; Concordia; D. F. C.; Quick (Amersfoort). (Sportbl.). Rechtszaken. Ean bokiaagcie. Voor de Groningsche rechtbank stond Donderdag terecht de colporteur Petrus Cornells B., van Amsterdam, die dezen zomer eenigen tijd zijn ver blijf heeft gehad in een slaapstee aan het Schoolholm aldaar. Hij wordt be schuldigd van beleediging en mishan deling. Bekl., op bloote voeten in zijn schoe nen, met een manteljas aan, neemt na een lichte hoofdbuiging voor de rechtbank, op het beklaagdenbankje plaats en baalt dadelijk eenige papie ren voor den dag. Nadat de stukken zijn voorgelezen, zegt hij, dat bij een paar excepties heeft op te werpen. In de eerste plaats, de veldwachter heeft een af schrift van de dagvaarding gelateni aan een persoon, die te zijnen huize niet bekend is. Verder is de tijd niet voldoende bepaald. De voorzitter, jhr. O. Q. van Swin- deren, zegt ,dat de eerste exceptie wordt gedekt door beklaagde's ver schijning. Voor 't overige wordt er in de dagvaarding gesproken van „na- anddag", wat een voldoende tijdsbe paling is. Beklaagde: Ja, als u met modder- ;aarzen over de wet heenloopt. Als eerste getuige wordt gehoord prof dr. Van Rhijn, die den 8en Aug. de geïncrimineerde woorden tegen hem gericht persoonlijk gehoord heeft. Hij verklaart, dat hij zich door het gedrag van beklaagde beleedigd heeft geacht èn als mensch èn als hoog leeraar. Beklaagde zegt, dat de door hem ge bezigde woorden in de dagvaarding niet volkomen juist zijn weergegeven; hij heeft geroepen: den zeer eerwaar den heer Van Rhijn. enz. Het beleedi- gend woord heeft hij gebezigd, maar hij hadi niet de bedoeling daarmee prof. Van Rhijn te beleedigen. Hij ventte met een brochure over het Groene Weeshuis en eigenlijk zou hij onbevocgdverklaring van deze recht bank kunnen vragen. De voorzitter zegt, dat hij niet ver plicht is, daarop te antwoorden, maar dat hij toch in het openbaar zeggen wil, dat geen der rechters iets heeft uit te staan met het Groene Weeshuis. Bekl.: Indirect wel. Voorz.: Niets, niets. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter wordt dit door prof. Vap Rhijn bevestigd. Voprz. tot bekl.: Wenscht u nog iets te vragen aan dezen getuige? Bekl.: Ja, ik zou prof. Van Rhijn ge vraagd willen hebben, hoe hij zijn aanklacht tegen mij rijmt met de the ologische phrase: heb uw vijanden lief en doe wel degenen, die u haten. Prof. Van Rhijn zegt, dat hij daar op niet zal antwoorden, als zijnde een vraag, niet behoorende tot de compe tentie dezer plaats. De voorzitter zegt, dat bekl. voor de overtuiging van iemand als prof. Van Rhijn blijkbaar geen eerbied heeft. Land- en Tuinbouw. Een nieuwe voeöingsplant. De Amerikaans che consul te Frankfort vestigt d!e aandacht op een één-jarige peuldragemde plant, die in, tropisch Afrika groeit en in gTOote hoeveelheden door de negers wordt aangekweekt als voedingsar- fcikel. Ook in het zuiden van Azië en in Brazilië is zij ingevoerd. De Afrikaansche negers noemen haar woandsoe, de botanische naam is Glycine suhterranca. Fransche ont- leders van voedingsmiddelen) heb ben onlangs de scheikundige sa menstelling en voedingswaarde van de vrucht der woandsoo bepaald, De vrucht rijpt, evenals die aard- noot, onder den grond. De eetbare kern is eivormig, en, donkerrood met zwarte strepen. Zij verschaft een zeer wit meel, dat gekookt smaakt als kastanjes. Deze aard vruchten bevatten 58% zetmeel, 19% stikstofbestanddeeilen,, 10% waiter, 6% olie, 4% cellulose en 3% asch. Een kilogram schijnt vol doende voor de dagelijksche eischen van het mensch ©lijk organisme. Sommige deskundigen noemen deze vrucht de eenige, die in na tuurlijken toestand alle eigenschap pen bezit van een volkomen ge schikt voedingsmiddel. Gemengd Nieuws. Een hevige woordenwisseling ontstond een dezer dagen of lie ver een dezer nachten. tusschen twee leden van, de speelclub in de Kursaal te Ostendle. Men eindigde met doorslaande .redenen en het be heer van de club besloot de twee rusLsftoondeas niet meer binnen te laten. Dit stond hun echter niet aan en een van beid'en, een Duit- scher, wilde den volgenden avond, koet wat kost, toch binnen. De deurwaarders wilden het hem be letten, doch andere leden van de club, onder anderen een Engeüseb man;, kwamen hem ter hulp en men was verplicht, de hulp der politie in te roepen. De rusfcsloordeirs wer den voor den politiecommissaris gebracht, dlie een onderzoek heeft ingesteld. Nu edschi de Engelsch.- man 300.000 fr. schadevergoeding van de politie wegens ruwe behan deling. Onnoodig te zeggen, dat de politieagenten, indien zij tot derge lijke som veroordeeld worden lang, zeer lang zullieni moeten! sparen1, om zoo'n kleinigheid! van) hun drinkgeld te betalen. Een hoog hod. Ann het gemeentebestuur van Ge nua zijn uit Chicago 100.000 francs geboden voor de daar bewaarde viool van Pagankiis de magistraat heeft echter 't aanbod, van de hand gewezen,, dlaar hij; de stad van een. zoo'n kostbaar aandenken niet be- rooven wil. Burgerlijke Stand. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: J. W. Bijvoet en E. J. M. Eldering. Bevallen: J. G. van der Plas—Ten Have, z. Overleden: P. van den Berg, 62 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Getrouwd: P- Hartman en T. Onnes. Bevallen; A, Cornelissens—«De Backer, d.; G. Kooiman—Benjamin, z. SCHOTEN. Bevollen: A. BerghuisHoogland, d.; M. VinkVan eter Peet, cl.; C. Brou werBergman, d. VELSEN. Ondertrouwd: G. Stark en G. Vis- man; H. Nijman en A. M. Dingerdis; J. Vastenhouw en K. Schol. Getrouwd: G. Oosterwal en F. Brons; L. Kuiper en A. C. Kalis. Bevallen: C. de VisserSlotemaker, d.; J. A. l'EspagniolVan Griethuij- sen, d.; P. HeeremansSmit, d.; N. DekkerOorthuis, d.; E. Radema kersVeldman, z.; E. J. H. Slebos Smits, z. Overleden: A. Baak, 62 j. op Z 0 N D A G 13 October 1901 te HAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Van Lennep. Avondmaal, 's Avonds 6 uur. Van Paassen. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Boon. Pred. te Beverwijk. Janskerk. Voorm. 10 ure, W. van Esveld. Pred. te Opijnen. Bakenesserkerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt Eglise Wallonne. 10 heures du matin, Mr. Muller. Collecte pour le Société Centrale de Paris. Gereformeerde Ka-ken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 1/2 uur, Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda, Emer. Predi Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, De Vries. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 uur, de Blocq v. -Scheltinga Doopsbediening. Ev. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. Namiddag 1 ure, Zondagschool (Nas- saulaan). Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Dr. J. A. Beijerman, Rem. Pred. te Amsterdam. „Kleine DorcasBrouwersvaart 112. Zondagavond 6 ure. Evangelie-ver kondiging met voorbidding voor zie ken, C. Bosch. Donderdagavond 8 uur, C. van Leeu wen, van 7 1/28 uur, alleen voor zieken. Gem. van Gedoopte Christenen. KL Heiligland No. 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge Verg. 's Nam. 12 1/2 ure. Zondagschool, 's Avonds 6 uur, Onderlinge Verg. Dinsdagsavonds 8 1/2 ure. Bidstond. Chr. Gereformeerde Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 uur enNamidd. 5 1/2 uur. Godsdienstoefeningen. Bsmiebroek. Voorm. 10 uur, J. A. Gerlh v. Wijck Jr Voorbereidt- Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, Pred. te Santpoort Voorbereiding. Spaamdam. 's Avonds 6 ure, S. A. Bal jon. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeriuga. Doopsbediening. Zandvoort. Voorm. 10 uur. Hulsman, 's Avonds 6 1/2 ure, Dezelfde. Umuiden. Voorm. 10 ure en 's avonds 6 ure, Wesseldijk. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protestantenbond, 's avonds 6 1/2 uur in Hotel Nonrmer Een, Van Cleef Pred. te Leiden. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. 0 0 HAAHLEMSCHE Bankvereeniging. FIRMA HaarlemHillegom. De Depótrente is met ingang van den 16en Juni 1901 Depot dagelijksopeischbaar 2 pet. voor een maand.2'/, op prolongatie-voor waarden prolongatie-koers. voor een jaar, in bewij zen van coupons voor zien 3pct. Te Haarlem: Speciale Inrichting vooraizonderlijke berging van waar den in de ijzeren Lokettenkast in hare brandvrije kluis. HOLLANDSCHE Crediet- en Deposito-Bank. MEES RITSEMA, Haarlem. IJmuiden. Rente-Bepót. Cheque-rekening) .2 pCt 3 dagen opzegging 21/, 1 maand vast prolongatiekoers. 1 jaar vast 31/» pCt Effecten, Coupons, Prolongatiën, Vreemd geld, Wissels, Discontee ringen, Reiswissels. Bewaarinrichting. Lokettenkast. Haarden, Kachels, Vulkachels, Caleri- fères, Tegelplaten, Kolenbakken, Vuur» sckernien, Vulemmerbeschermers enz. van de eenvoudigste tot de fijnste soorten. Dagelijks vrij entrée tot 's avonds 9 uur. Magazijn van Witte Goederen, Uitzetten, Luiermanden. Speciale inrichting voor goe deren naar maat. VAN Kachels, Fornuizen en geëmailleerde artikelen, tegen zeer verlaagde prijzen. IANGE BOOGAARDSTRAAT 10. van -vr De goedkoopste Uitstapjes in het van oudsher zoo schoone Ken ne merland zijn die per Stoom tram Haarlem SchotenSantpoortVelsen BeverwijkNoorddorpHeemskerk-Castricum- LimmenHeiloAlkmaar. Vertrek van het Kennemerplein: 6.15, 7.40, 9.38, 10.55, 12.49, 2.04, 4.45, 6.41, 7.57, 9,57 en 11,25 (Amsterdamsche Tijd). Dienstregelingen gratis verkrijgbaar bij de conducteurs en goederenagenten. VAN DE Leidscheplein 17-19. LEVERT PRIMA KWALITEIT tegen concuppeepende prijzen. ook hebben, ten' spijt van geheel Lübeck, of mij.n naam zal geen Oli via Lamprecht zijn Zij stampte met haar kleine voetje op den grond. Zoo heet je toch nog niet zoo heel lang. spotte Otto. Zij keerde hem dien rug toe en noemdie hem een afschuwelijk mensch, met wien men geenj ver standig woord kon spreken, en zich tot Herriioh wendend, zeide zij Wat zeg jij er van Ik zeide reeds, dat vader en moeder Lamprecht John Langen- bruch voor Caecilie uitgezocht heb ben. Drie paar oogen zagen in de uiterste spanning, doch met ver schillende uitdrukking naar h'em op, toen hij daarna even zweeg. En' ik ben van oordeel, dat zij zich ten slotte wel aan deze keuze zul len houden. PrilsCaecilie greep zijn arm met beide handen vast en zag hem doodsbleek en met wijd geopende oogen aan-. Welke reden heb je daarvoor? Is Langenbruch onschuldig vroeg OttoOlivia stampte weer toornig met haar voetje on dón girond!. ter wijl zij uitriep Speel nu niet langer stomme tje, maar spreek. Dat ma"- itk juist niet, zelfs bij Johanna, die ik toch zoo gaarne troost en hoop zou brengen, moet ik mij tot onbepaalde aanduidingen bepalen, antwoordde Herriich. Hoe mind'er er vóór de openbare behandeling van de zaak uitlekt, des te beter zal het zijn. Het is een geluk, dat er slechts zoo weinig ge tuigen gehoord behoeven te worden, zoodat door dezen niet kan) gebab beld worden. Maar één ding zoudlt ge ons toch wel kunnen zeggenvleid'e Olivia. Verscheidene zaken kan ik je lui wel meededenviel hier Frits in, bijvoorbeeld, dat James Plehn zich op verrassingen, moet voorbe reiden, die voor hem nu juist niet zoo aangenaam zullen zijn. Bravo, bravoriep Olivia in de handen klappend uit. En dat het wenschelijk is, öiat. hij er eerst op 't laatste oogenblik mee wordt verrast. Van mij zal hij zeker niets ver nemen, 'k ben stom als bot graf, sprak Olivia. Caecilie smeekte Herrlich. echter: Frits, wat kan of mag je mee- dleelen Dat er geen reden is om te wanhopen, dat je hoop moogt koes teren en dlafc ik jelui verzoek, ook dit voor je te willen houden, antr woordde hij. Meer heb) ik ook Johanna niet gezegd. En John? Hij zal meer vernemen, maar bemoeit u niet met hem. Hij heeft veel te zwaar leed le verdragen. En ik kan het hem niet helpen dragen I zuchtte Caecilie. Neen, verklaarde Herrlich zeer beslist. De grootste weldaad, dlie je hem kunt bewijzen, is hem, ge heel aan zich zelf over te laten. Hij heeft als man van eer gehandeld toen hij je vader zijn woord' terug gaf en zijn eer gebiedt hem zich op een afstand te houden en elke toe nadering van1 jou kant af te wijzen tot dat je vader hem zelf mede deelt. dat hij tot andere gedachten is gekomen. En heb je daar hoop op vroeg Caecilie met bevende, lippen. Als ik die hoop niet: koesterde, zou ik het voor een misdaad1 hou den. die bij jou op te wekken, mijn arm'e lieve zus, antwoordde Herr lich. Daarim streek hij haar. lief- koozend over heur haar alsof zij nog het kleine meisje was van vroeger, voor wie hij zoo dikwijls als beschermer was opgetreden, terwijl hij toc-h mot een zekeren eerbied tot haar had opgezien;, als tot het kind' van den rijken koop man. die zoover boven zijn vader stond. Dus hoop je dat Langenbrucli zijn onschuld bewijzen kan? Wat men in de stad' over het heden plaats gehad hebbend verhoor mom pelt, klinkt geheel anders. Vraag mij niet 1 sprak Herr lich. Heb jij hem ook gesproken? vroeg Olivia, h'em van een andere zijde aanvallend. Ja, mevrouwHerrlich maak te een buiging voor haar. Hoe zag hij er uit, en wait zei- de hii Vraag mij niet 1 Maar beste Frits Vraag mij niet I Bij deze woorden ging hij, ach- tJeruiitiloopend, naar de deur, maak te een buiging en verliet toen diet kamer. Maar zoo komt hij er niet af riep Olivia uit en wilde hem na ijlen. Caecilie hield haar echter terug. Laat hem gaan, Olivia, wat hij doet is immiers in 'i belang van Langenbruch. Maak hem zijn taak niet nog moeilijker, zeide zij1, waar mee Otto volkomen instemde. Ach, jelui hebt hier allen vis- schenbloed in de aderen, dat komt zeker van de nabijheid der zee sprak Olivia met een zucht, weer in haar stoel neervallend'. Vraagt mij' niet I Hoe dikwijls en in hoeveel ver schillende toonaarden moest Frits Herrlich in d'en loop der volgende dagen deze woorden niet herhalen. Hier kort, scherp, met 'n duidelijk heid die men niet kon misverstaan; daar beleefd vergezeld van allerlei excuses. Zelfs voor de noodleugen, nog niet voldoende ingelicht te zijn, was hij niet terug gedeinsd. Sedert het bekend geworden, was, dat Herrlich de verdediging vant Langenbruch op zich had genomen en; hij reeds meermalen een) onder houd met den, gevangene had ge had. was er in geheel Lübeck geen persoon, die zoo gezocht werd als de jonge advocaat. Zelfs lieden, die in den om zijn kundigheden zeer gewaardeerden jongen man, buiten zijn beroep, slechts den schoenmar kerszoon zagen en den nieus voor hem ophaalden, zochten thans door allerlei kleine intriges zich van zijnl gezelschap tie verzekeren. Het was echter tevergeefsche moeite. Frits Herrlich bleef totaal ongenaakbaai en zou, ook al waren er geen, ande re cronden, die hem aldus deden handelen, toch geen tijd gehad heb ben om de verschillende uitnoodi- gingen aan te nemen. De zaak-Lan- genbruch nam zijn tijd) geheel in) beslag en zijn vrije uren bracht hij dóór in gezelschap van Johanna, Caecilie en John. Vooral met laatst genoemde bemoeide' hij zich veel. Buiten den president der recht bank Schwendy en diens griffier, die zooals van zelf spreekt, niets uitlieten, waren Herrlich en John misschien de eenigen die omtrent den stand der zaak iiets hadden kunnen mede doelen,, als zij: gewild! hadden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6