zettingskoeten zal vergoeden die in- tusschen aanmerkelijk benedien d'e 100.000 pd1. st-. zijn. De Ghineezen hopen die spooriijni binnenkort te rug te krijgen. Het oorlogschip Infante Isabel is ie Tandzjor aangekomen. De Sul tan van Marokko heeft zich in be ginsel bij Spanje's eisehen neerge legd. maar wil nog onderhandelen over eenige bijzaken. Hij vindt het verder goed dat een, Spaansch offi cier met de tuehtigings-expeditie meegaat. Thans zijn de cijfers gepubliceerd over de vordering van het werk aan 'de Simplon-tunn-el. waar deze week van Italiaansohe zijdie door het op spuiten van eene bron het werk moest wordlen neergelegd1. Geduren de September is men gevorderd aan den noordkant 179 meteraan de zuidzijde 169 meter. De lengte van het voltooide gedeelte, is daar mee geworden' 5733 meter aan. Zwit eersche, en 4397 meter aan ItaLi- aansche zijde. Het geheel heeft dus reeds de lengte van 10.130 meter bereikt. De Beriijnsche melkpachters schatten dat zij nog maar 70.000 li ters melk te kort komen op de hoe veelheid waarmede zij gewoon wa ren. de hoofdstad te voorzien. Van een schaa/rschte van melk is nu niets meer te merken. Vrijdag heb ben verschillende melkhandel aars voor het eerst wat overgehouden van hun voorraad. Er hadden in die laatste dagen ge ruchten geloopen over het verschij nen van de nest te Hamburg. De „Hamburgische Börsenhalle" logen straft ze nu. Met een schip dat te Cuxhaven binneliep, was een man meegekomen die aan een verdachte ziekte leed. Uit het bacteriologisch onderzoek en een nauwlettende ob servatie bleek echter dat. er geen sprake was van' pest. Het schip werd! dus ween* vrijgelaten. Zandvoort. Door den onbezoldigden rijksveld wachter C.v. V. is wederom in de duinen een hermelijn gevangen, die aan het hoofd van het gemeentebestuur is getoond geworden De bij de wet bepaalde premie is aan v. d. V. uit gekeerd. Het kohier no. 3 der personeele be lasting. dienst 1901, is afgekondigd en aan den Rijks-ontvanger ter invorde ring ter band gesteld. Door B. en W. is vastgesteld het peil voor eenige straten op gronden van de Erven den beer de Favauge nabij de Haltestraat en den Kostverlorenweg, alsmede voor eene straat achter den Hoogeweg. De bestrating zal nu wel spoedig volgen. Vrijdag a.s. zal alhier langs de hui zen eene collecte gehouden worden j voor de vereeniging „Trouw aan Ko ning en Vaderland". Met ingang van 15 October zal het post- en telegraafkantoor alhier ge opend zijn op werkdagen van 811.30 voormiddags en van 12.302.30 en 4.307 uur namiddags; op Zon- en feestdagen des voormiddags van 7.30 30 en des namiddags van 12.30—1.30. De teieplioondienst op dezelfde uren. Alles volgens Greenwich-tijd. Spaarndam. De bestrating van de kruin van den Westzaner Zeedijk (lang 600 M.. breed 3 M.) is na aanbesteding gegund aan J. Vens, te Zaandam, voor 4298. (Ra ming f 4750. Stadsnieuws Haarlem, 15 Oct. 1901. Op de agenda voor de vergadering van de Antirev. kiesvereeniging, wel ke Donderdagavond gehouden wordt, komt o. m. voor: De houding van het Raadslid De Braai in zake de staking der werklieden aan de lichtfabrieken. De oprichting eener anti-.rev. pro- pagandaclub. Vereeniging. Onder voorzitterschap van den beer Mr. Bijvoet vergaderde Maandagavond het College van Gecommitteerden. Wegens verplichte aftreding als an derszins werd het College op de gebrui kelijke wijze aangevuld, voorts een Commissie benoemd tot bet nazien der rekening en ten slotte door het Be>- etmir machtiging gevraagd van het College, om de kegelbaan te verhuren per 3 maanden, welke machtiging werd verleend. Zondag 13 Oct had het onderling concours der schietvereeniging Clau dius Civilis, in de Duinen plaats en waren de prijswinners de hoeren P. Smit le prijs, E. B. Moolenaars 2e p., K. Blanke.voort 3e p., A. W. v. Dijk 4e p.. J. F. Borghout 5e p.. A. Moole naars 6e p., W. Th. Blom Thz. 7e p.. H. ten Brinke 8e p., N. H. v. Steenwijk Sr. 9e p., N. H. v. Steenwijk Jr. 10e P-, C. Nederkoora lie p J. M. A. M. Bos 12e p. en J. A. G. Pruimboom 13e p. 's Avonds had in eene gezellige bij eenkomst in het schiietlokaal van den heer H. J. Burgers de prijsuitreiking plaats, waarbij nog eene collecte werd gehouden voor de vrouwenkampen in Zuid-Afrika. 't "Wordt een vak- Het inbreken schijnt een vak te wor den. Alweer een nieuwe. Nu niet eene waarbij veel waarde festolen is, maar die toch weer onmis- enbaar het kenmerk van brutaliteit draagt. „T T Bij den heer P. de Vries aan de Leid eche Vaart zijn in den.nacht van Zon dag op Maandag een of meer dieven over den gemeenschappelijken muur geklommen, hebben, de tuindeur gefor ceerd, vervolgens het duivenhok ver nield en daaruit vijf duiven ont vreemd. Heemstede. De kohieren der personele belasting no. 5 en 6 zijn executoir verklaard en aan den ontvanger ter invordering uitgereikt. Panislamisme in Onze Oost De correspondent der N. R. Ct te Konstantinopel schrijft d.d. 11 Oct.: De Turksche couranten meldden gisteren; dat ten gevolge van de stap pen door do Turksclie regeeringen bij de Nederlandsche gedaan, het bestuur van Nederlandsch Oost-Indië het ver bod heeft ingetrokken teven den in voer en het verspreidon in dc Neder- landsclie koloniën van de Arabische courant El-Maloemath. El-Maloemath was van het pamis- lamietische klaverblad El Maloemath. Maloemat (Turkseh), cn Servet (Turksch en Fransch), de venijnigste schreeuwer en ophitser tegen het re- geeringsstelsel en de bestuursmaatre gelen der Nederlanders in Indië. Zooals indertijd is gemeld was het evenwel onzen gezant, mr. von Wecker- lin, door de klachten en de ontstem ming onzer regeering daarover ter rechter plaatse te laten hooren, verle den jaar gelukt die stelselmatige aan vallen in de genoemde bladen te doen ophouden; en werden de p-ouverneur- generoal van Nederlandsch-Indië en de minister van koloniën door den Sultan met hooge ridderorden hegif tigd. Onder die omstandigheden kon El- Maloemath wel weer in onze bezittin gen worden toegelaten, zoolang het blad voortgaat op kalme en waardige wijze de stelling der Moslims ook in onze koloniën in zijne kolommen te bespreken. Velsen. De bekende najaarsmarkten te Vel sen zullen dit jaar gehouden worden op 9 en 23 November a.s. Sloten. De vier gekozenen (ouderling en diakenen) in de Ned. Herv. kerk al hier, hebben alle bedankt. Beverwijk. De raad dezer gemeente zal op Don derdag 17 October a.s. des morgens te kwartier voor tien uur wederom vergaderen. J. G. L. Niessen alhier is benoemd tot assistent bij het iteekenonderwijs aan de avondschool. De rijkskeuring van dekhengsten van minstens 21/2 jaar oud zal dit jaar alhier gehouden worden op 13 November e.k. De groote najaarsveemarkt zal alhier gehouden worden op Zaterdag 2 No vember a. s. Binnenland. De Koningin-Moeder stelde Zondag middag een deel van 't personeel in de gelegenheid een rijtoer te maken, waartoe vier landauers van een stal houder op 't Loo beschikbaar gesteld werden. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, handel en nijverheid zijn Maandag ter audiëntie bij H. M. de Koningin geweest. Prins Hendrik. Prins Hendrik der Nederlanden die na zijn verblijf te Rabensteinfeld en kele dagen te Svendorf heeft vertoefd, waar hij al lang een jachtbuis heeft, is van daar over Güstrow naar zijn landgoed Dobbin gegaan. Op weg naar Dobbin staple hij te Güstrow bij dr. Sander, zijn vroegeren leermeester af, met wien hij altijd graag nog eens spreekt. Prins Hendrik is thans te Berlijn in het Hotel Kaiserhof en keert Vrijdag op 't Loo terug. Zondagavond te 10 ur is op den Vel- perweg bij de Gaslaan iemand uit Velp door 4 personen aangevallen en met een mes verraderlijk in den rug ge wond. Een zekere H. L., die door den verwonde als dader werd aangewe zen, is gearresteerd. Acad, examens. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg bet candidaats- examen in de godgeleerdheid 2e ged. afgelegd door de heeren S. Scholten en T. T. Milatz. Maandagmiddag aanvaardde in de Aula der gemeente-universiteit in Am sterdam dr. M. A. van Melle het hoog leraarsambt in de wijsbegeerte met een redie over David Hume. veer 3000 K.G. hooi onbruikbaar is geworden. Een groot gevaar was hierin, ge legen, dat die achterzolder grenst aan de werkplaats van den geweer maker Hes van Zweden, waarbo ven een bergplaats van kruit i9. Dit kruit werd echter met behulp d!er buren in veiligheid! gebracht, ter wijl men dien brand! zelf te 6 uur geheel meester was. Een goede vangst Een goed vangst is Zaterdag door de politie te Utrecht gedaan. Reeds herhaaldelijk was het voorgekomen, dat in de roomsch-katholieke kerk op de Mariaplaats de geloovigen tijdeus of na de godsdienstoefeningen tot de ontdekking kwamen, dat bun porte- monnaie niet meer in hnn bezit was, zoodat met zekerheid vastgesteld kon worden, dat door een of meer perso nen in genoemde kerk zakkenrollerij gepleegd werd. Nadat langen tijd te vergeefs getracht was den schuldige op te sporen, gelukte dit Zaterdag. Het is een gehuwde vrouw, die reeds vroe ger met de politie in aanraking is ge weest. Zij werd in haar woning ge arresteerd. (U. D.) Trambotsiog. Tusschen Oudenbosch en Oud-Gas tel, nabij Kuiwezand, waar de weg een zeer scherpe bocht maakt-, merkte Zaterdagavond' de machinist van de personentram naar Steenbergen een naderende tram met suikerbieten op zijn spoor. Niettegenstaande alle moeite om te remmen, gelukte het hem niet de tram tot staan te brengen, zoo dat de machines op elkander vlogen. Het personeel vist zich te redden. De materieele schade is zeer groot, doch persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Transvaal en Or an je-Vrij staat De penningmeesteres van het Ama- joeba-fonds bericht met groote erken telijkheid, dezer dagen t& hebben ont vangen bet aanzienlijk bedrag van f 5604, zijnde de helft van de opbrengst der te Rotterdam gehouden collecte ten behoeve van de Boeren-vrouwen en -kinderen. Eveneens ontving zij eene gift van 300, haar vanwege eene Haagsche dame voor hetzelfde doel ter hand ge steld. Op initiatief van mevr. Ameshoff- geb. baronesse Van Ittersum, hebben een aantal Nederlandsche dames mevr. Botha bij de geboorte van een zoon op Donderdag j.l. president Kru- ger's verjaardag een luiermand, een kinderwagen en een spaarbank boekje aangeboden. Mevr. Botha heeft verzocht een ge deelte van het bedrag, op het spaar bankboekje geplaatst, af te zonderen voor de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen. Sanatorium Oranje SFassau's Oord. De plechtige opening van het se- natorium Oranje-Nassau's Oord te Retnkum, stichting van H. M. de KondngtimMoedlerzal plaats heb ben op Zaterdag 26 October a.s., des namiddags te 2 uur. Brand. Maandagmiddag te half vijf ont stond, vermoedelijk op den achter zolder van een huis in de Langstraat te Arnhem, waar hooi en hei ge borgen was, brand, waardoor onge- Sp oorwegongeluk Tusschen Geffen en Rosmalen stak Maandag de melkboer H. met zijn wagen de spoorbaan over. De sluitboom stond open. De. man werd dioor den trein van Nijmegen naar Den Bosch overreden en dadelijk gedood. De wagen werd totaal ver brijzeld. De trein kon na eon klei ne vertraging de reis vervolgen. Weêr een brutaal stukje. Maandagochtend werd weer bij de politie te Amsterdam een brutaal stukje bekend gemaakt, dat gepleegd is in den nacht van Zaterdag en Zondag. Bijzonderheden daarover zijn de vol gende: In perceel 72 in de Focke Simons- straat aldaar is gevestigd de diamant slijperij van de firma S. M. de Vries. Hierop hadden eenige inbrekers blijk baar de aandacht gevestigd en de om geving, zooals is gebleken, goed op genomen. De dieven zijn binnengedrongen in een perceel achter de diamantslijperij aan de zijde van de Lijnbaangraclit- In dit huis fs gevestigd de mande- ra akers werkplaats van den heer Meijerding. Op den eersten zolder van die werk plaats besmeerden de indringers een ruit met zeep en hadden toen toegang tot de snijing of smalle gang naast de bedoelde slijperij. Een touw werd aan een balk beves tigd en zoo konden de heeren zich la ten zakken. Beneden braken zij weer een ruit van een privaat, forceerden de deur die gesloten was en konden toen ko men bij de schatten door hen begeerd. Deze waren geborgen in twee groote brandkasten in een woonvertrek van het kantoor, waarvan zij één forceer den. Er werd beproefd het slot uit te bo ren en zij waren daarmede reeds goed gevorderd, toen zij blijkbaar door iets werden gestoord. Zoo komt het dat er niets vermist wordt. „Mercurius", waarbij men verzekerd is, behoeft dus niets uit te keeren. De portier van de fabriek. Kluten, ontdekte, toen hij op het kantoor kwam, wat was geschied, en waar schuwde de heeren de Vries. Door den commissaris van politie, den heer Van der Wiele, is een onder zoek ingesteld, maar eris voor de poli tie geene aanwijzing, daar de bezoe^ kers alle deuren die zij geopend had den, weer gesloten en niemand in de buurt iets heeft gezien. De verdwenen kellner. Omtrent het verdwijnen van den kellner Van der Kamp wordt het vol gende vernomen: Op Dinsdag 8 October 1.1. heeft de kellner Johan van der Kamp, oud 26 jaren, geboren te Groningen zijn be trekking te Delft aan de Wijnkade ver laten. Hij had een uitgaansdag en zou 's avonds terugkomen. Hij heeft zich begeven naar 's-Gravenhage waar hij met een vriend uit Delft den avond heeft doorgebracht in 't „Théütre Sca la" in de Wagenstraat. Ongeveer 11 uur heeft hij zich met zijn vriend door twee nachtkoetsiers per rijtuig laten brengen naar het koffiehuis „Miner va" op het Bleyenburg, waar hij in beschonken toestand aankwam. De nachtkoetsiers bleven bij hem. Toen zijn geld verteerd was, wilde hij zijn gouden remontoirhorloge in pand ge ven. De koetsiers hebben hem daar van teruggehouden. Zijn vriend is al leen naar Delft vertrokken. Hij is te vijf minuten voor twaalf uur in het rijtuig gestapt en met de koetsiers weggereden in de richting van de Lange Houtstraat, opgevende hem te brengen naar het spoor.. De koetsiers zouden hem indien het te laat voor den trein was geworden, met hun ij- tuig naar Delft brengen. Volgens hun opgaven hebben zij hem gebracht naar het Rijswijksche plein, waar hij zc-u zijn uitgestapt, en zich zou hebben be geven naar het station. Uit niets is kunnen blijken dat zulks alzoo is ge schied. De kellner wordt tot op neden nog steeds vermist. Toen hij „Miner va" verliet droeg hij nog zijn gouden remontoir horloge met fijne doublé schakelketting met twee mouquetons en had hij nog aan zijn vingers een breede gouden ring met vlakken zwar ten steen en een zilveren ring met doodskop. Verder had hij nog bij zich een bruin lederen portemonnaie met overslag, waarschijnlijk zonder geld en een portefeuille. De koetsiers zijn aangehouden. In het bezit van een hunner werd gevon den een verkoopbriefje van een gouden horloge, dat opgespoord is en herkend voor dat van den kellner. Deze is blijk- baar beroofd geworden. Daarna is mo gelijk een nog zwaarder misdrijf ge pleegd. Johan van dei' Kamp is 26 jaren oud, bepaald lang, heeft een hoog voor hoofd, donker blond haar, dito wenk brauwen, blauwe oogen, gewone neus, mond en lippen, gave en witte tan den, een ronde kin, een klein blond kneveltje met afhangende punten, zijn aangezicht is vol, kleur vaal en gezet postuur. Zijn kleeding bestaat uit een don ker grijs colbert-costuura, ronde, zwar. te phantasiekoed, licht-grijze demi- saison, wit front met staand dubbel boord, een zwart strikdasje, bottines met dubbele zolen, en blauw en wit gestreept tricot, een hemd met korte mouwen, grijze kousen en ©en witte zakdoek. Zijn portret kan opgevraagd worden bij den commissaris van poli tie der 2e afd. te 's-Gravenhage, Dietz. Deze verzoekt dringend spoedige re cherche naar de nog ontbrekende sie raden en vooral in de omgeving van Den Haag. in 't bijzonder daar, waar water, enz. is, een nauwkeurig onder zoek en zoo noodig telegraphisch be richt. Een buitengewoon Politieblad om trent deze zaak is uitgegeven. De „engeltjes". De opvoering van „Onkel Rrasig" door het Duitsche gezelschap van Ernil Richard, Zondagavond in het Grand Theatre te Amsterdam, werd „opge luisterd" door den „engelenbak". Nauwelijks was het stuk begonnen, of een luid lawaai van de bovenste rijen weerklonk, blijkbaar als protest tegen de opvoering in de Duitsche taal, waardoor de lui het stuk niet konden volgen. Het lawaai was zoo hevig, dat de spelers, al deden ze nog zoo hun best, meestal onverstaanbaar bleven, tot ergernis natuurlijk van de weinige toeschouwers in de zaal en in de loges. Op een paar bedrijven na ging dat zoowat het geheele stuk door en, was het een oogenblikje rustig, dan werd opeens een groote aardap pel of iets dergelijks voor de voeten van de acteurs op het tooneel gewor pen en het gejoel begon opnieuw. Nu en dan was een aardige hoeveelheid van deze aardvrucht op het tooneel verspreid. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Sport en Wedstrij d en. Voetbal. Men verzoekt ons te willen melden, dat in den wedstrijd van 't Haarlem- sche Kennemerland tegen Leonidaa uit Amsterdam, eerstgenoemde ver loor met 5—2 en niet, zooals wij giste ren meldden, met 5—1. Ook moet in aanmerking genomen, dat Kennemer land met 3 invallers speelde. Zondag a.s. heeft het eerste elftal dezer club een wedstrijd tegen Voor uitgang in Amsterdam en Kennemer land II contra H. F. C. II op het veld van eerstgenoemde. De Zondag gespeelde wedstrijden hebben in de Westelijke le klasse competitie dien volgenden stand tenge volge gehad: Club. f o V f" r- S 2. R. A. P. 1 1 0 0 4 1 2 H. B. S. 1 1 0 0 3 2 2 H. F. C. 1100212 Rapid itas 1 1 0 0 2 1 2 H. V. V. 1 0 0 1 2 3 0 Haarlem 10 0 112 0 Velocitas 10 0 112 0 Ajax 10 0 114 0 Uitslagen Oostelijke le klasse: U. D.Go-ahead 23, Victoria-—?. W. 71, HerculesVitesse uitgesteld Uitslagen der 2e kl. competities. Amsterdam: (Westelijke 2e Klasse A) Quick sloeg Swift met 7—0. (Westelijke 2e Klasse C) A. F. C.- Hilv. F. C. A. F. C. won met 30 Delft (Westelijke 2e Klasse B) D. S. V. V.Quick. D. S. V. V. overwint met 3—1. Enschede (Oostelijke 2e Klasse A) P. W.Twenthe. Deze wedstrijd werd met 11 gelijk gespeeld. Arnhem (Oostelijke 2e Klasse A) Vi. tesse IIVictoria II. Vitesse II won met 40. Leeuwarden (Noordelijke 2e Klasse) FrisiaZ. A. CJ Frisia won met 2—0. Breda (Zuidelijke 2e Klasse A) N. O. A. D.Olympia. N. O. A. D. won met 7—0. Tiel (Zuidelijke 2e Klasse B. Voor waartsVictoria II. De wedstrijd ging niet door, daar Victoria II niet op kwam, zoodat Voorwaarts een papie ren overwinning van 50 behaalde. Ge beelonthouding. Het derde Nationaal Congres voor Geheelonthouding van Alcoholhou dende dranken, zal bijeen komen op Woensdag 27 en Donderdag 28 Nov. te 's-Gravenhage, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Door de Vereeniging het Artisfonds zijn aan Artis te Amsterdam een paar fraaie Siberische kameel&n ten ge schenke gegeven. Deze vereeniging stelt zich uitsluitend ten doel om Ar tis te steunen in den aankoop van die ren en het wetenschappelijk karakter van het genootschap te schragen. Hands up Uit Lekkerkerk: Zaterdagavond. De herberg voorzien van jongelui,, biljartende, spelende, joelende. Aan een tafeltje eene kleine groep jongelui uit naburige gemeen te, opgewonden: zoowat Engelsch brabbelende. Langzamerhand: gisting onder de eersten, Lekkerkerkers, en het „Kent gij het Volk"... aangeheven. De kleine groep: al drukker met haar „Engelsch" schetterende. Vertrek der „Engelschen". Een com mando „Boeren" volgt Buiten het dorp opeens het bevel: „Omsingelen." De kleine groep „omsingeld" en nu gedwongen om bij het „hands up!" de handen omhoog te steken en ver voleens het ..Kent gij dat Volk"... mee aan te heffen. (Historisch). Naar men uit Bussum, zijne woon plaats, verneemt, is de thans 78jarige H. J. Schimmel ernstig ongesteld. Zondagmiddag speelde te Nijmegen: onder begunstiging van prachtig we der, di9 Gladbacher-Fuszball Vereia tegen Quick I aldaar. De Duitschers waren bepaald sterker; vóór de rust werd gelijk opgespeeld, beide partijen doelpuntten twee keer. Na de rust kre gen de Duitschers de overhand en won nen welverdiend met 32. Letteren en Kunst. De uitgever C. L. G. Veldt. zond ona zijn „Geïllustreerde Familiekalender" voor 1902, „met medewerking van onze beste schrijvers", zooals op den leelij- ken omslag te lezen staat. Er zijn bijdragen opgenomen van Fiore della Neve, Pol dc Mont, J. Win kler Prins, Priem, Edw. B. Koster, van wijlen F. Roosdorp en een ver taald stuk „Kadom en Katel", van Alphonse Daudet, benevens tal van il- lustratiën. Het is een practische en hoogst on derhoudende kalender voor den fami liekring. We kunnen niet nalaten Twee Lied< jes van F. Roosdorp over te schrijven. Kindlief in den stillen nacht Neuriet gij uw zangen, Liedjes droomerig en zacht, Liedjes van verlangen. Fluistrend zingt er de avondwind In de stille boomen; Zachtjes, wiegt uw stem, o kind, Mij in zoete droomen. IL Zacht klinglende klokjes Doorlied'ren de lucht; Ze vullen de nokjes Van 't sluim'rend gehucht. Zij spreiden hun goudglans Stil over den dauw; Zij tikken hun bronsdans Door 't morgenblauw. Naar in Indische bladen wordt me- degedecld, zal de heer Abdoel Rivai, digden eerbied en kinderlijke lief de laten ontbroken? vroeg Fnite.. Neen mijn jongen, dat heb je niet verzekerde hem zijn moeder, terwijl lij lim wangen streelde als of tiij nog een kind1 was, je hebt ons nooit vflnïïiret aangedaan en je °Zr je ondiere nomt geschaamd, of- SLm je nu tot de aristocratie be- hwTei wij slechte geringe lmd- '^LToedw riep Prite op verwij tenden toon want ro deze woorden ïïïiete kwetsendls voor hem, en- klonk het als een echo Kfu.it den, mond van t.ottfnedl Herrlich. *ich ioW vo!e Kè oprichtend, voegde hij er mot waardigheid aan toe - lk ben een Lübecker burger en zou. als ik er moeite voor had! wil- doen', wel lid van die Burger schap kunnen zijn. In mijn gehee le Leven heb ik mij zelfs met aan öe geringste wetsovertreding schul dig gemaakt, en mijn klanten altijd reëel bediendwij hebben fatsoen lijk en spaarzaam geleefd en onze kinderen naar ons beste weten en godvruchtig opgevoed'. Frits heeft waarlijk geen reden gehad om1 zich voor zijn ouders te schamen en zoo hij zich tegenover ons niet zoo mocht gedragen als het behoort, dan zou dat ndet ons maar hem tot oneer strekken. Zieer juist, stemde Frits vol mondig toe. Zijn vadler vervolgde Je bent altijd onze trots en vreugde geweest, en je zult dat, naar ik hopen wil, ook blijven- Hij reakte zijn zoon de vereelte hand', die niettegenstaande die meest zorg vuldige wassching toch niet geheel en al van pek had kunnen worden gereinigd en was zichtbaar getrof fen toen Frits die eerbiedig aan zijn lippen bracht; snel trok hij echter zijn hand terug en. eindigde met de woorden Je zult nu hoop ik. terwijl we tot nu toe niets dan vreugde van je bel'eefd hebben, geen schande willen brengen1 over onze grijze hoofden? Ik, ik i riep de jonge man op springend uit, hoe zou ik dat kunnen Door de dochter van den man, die een roofmoord heeft gepleegd, tot vrouw te nemen, sprak zijn va der. Van den man, wien' je vroeger te min waart I voegde zijn moeder er aan toe. Frits deed alsof hij deze laatste opmerking niet hoorde en. verzeker de voor de zooveelste maalLan ge nbruch heeft den moord niet ge pleegd met het doel om zich het geld van zijn slachtoffer toe te eige nen! Zijn vader haalde de schouders op, terwijl zijn moeder medelijdend glimlachte. Ik zal het bewijzen, riep Frits uit. Dat is de taak van den verde diger. mijn zoon, maar of het je zal gelukken, is de vraag, sprak Gott fried' Herrlich. Niet door advocaten-streken, zooals u schijnt te denken vader, maarHij hield plotseling op, omdat hij begreep dat hij> op het punt- was geweest, zich tot medie- dfoelingen te laten verleiden1, die ook voor zijn oudere voorloopig ge heim moesten blijven, en bracht daarom het gesprek weder op Jo hanna. door de vraag te stellen Moet het haar dan worden aangerekend, al was ook haar var der een moordenaar? Zij is een lief meisje, bekende de oude heer, terwijl hij zich de vriendelijkheid herinnerde waar mee zij hem bij de senators-bonoe- ming van haar vader ontvangen had. U zoudt u geen betere schoon dochter kunnen denken. 't Kan zijn, maar haar vader heeft den Amerikaan toch ver moord. Als hij zoo geheel onschul dig was, zou hij niet voor de ge zworenen. behoeven te vemschijnen, bracht de vader daartegen ini waar op Frits niets koai antwoordien. Zijn moeder hielp hem echter uit de verlegenheid door er bij te voegen: Senator Lamprecht denkt er mi-et aan. zijn dochter aan John Lam- genbruch te geven en die is toch evenmin schuldig als Johanna en toch waren ze reeds zoo goed als verloofd'. John heeft haar haar woord teruggegeven. De beide oudljes lachten terwijl de oude heer sprak Beste jongen, hoe dat zich toe gedragen heeft, behoeft men mij niet te vertellen, het zal wel moe ten geweest zijn I En weet u ook wat men om trent deze quaestie in de stad oven al zegt? Frits sloeg den arm om den hals zijner moeder en sprak na een kleine poos wachtens om de span ning des te grooter te döen zijn dte schoenmakerszoon gedraagt zich veel ridderlijker dan de doch ter van den senator, waarmee men Gaeoilie trouwens onrecht doet. Zij wil niet van John afzien', hoe moede- lijk haar oudei's het haar ook ma ken. Evenals jij, sprak zijn vader op sarcasti'scben toon O, neen, niet zoo als ikriep Frits op gemaakt vroolijken toon uitik ben er veel beter aan toe. Mijn ouders Hebben niet® meer over mij te zeggen, viel de oude heer hem in de rede. Ik ben mijn eigen heer en meester O, vader, dat is niet nechtvaar- dif sprak Frits op droevige» toon, terwijl zijn moeder zeide Zoo moogt ge ndet tot den jon gen spreken, vader, dat heeft hij niet willen zeggen. Neen, zeker niet, iets dierge lijks is nooit bij mij opgekomen verzekerde hij, ik zou nooit een meisje trouwen, dat u niet welkom was en wie gij niet even gaarne des Zondags chocolade en vormkoek voor zoudt- zetten als mij, lieve moe der. en hij vervolgde reeds weer op vroolijken toon en wat ik zeg gen wilde, mijn ouders zijn geluk kiger wijze niet. zoo bevcoroordieeld en kleingeestig als senator Lam precht en zijn vrouw Alls je om Gaecilia gevraagd had zou je haar gekregen hebben viel moeder Herrlich hier in, daar door verradend wat zij langen tijd had! gewenscht en gehoopt. 't Is wel mogelijk, maar we hebben er de proef niet m'ee geno men, lachte Frits. Ik ben waar lijk wel de laatste, die zich over de Lamprecht's te beklagen heeft, ver volgde hij met warmte, zij' heb ben mij altijd, hun tweeden zoon genoemd en mij ook als zoodanig behandeld, maar ik ben toch blij dat zij mijn werkelijke ouders niet zijn- Vleierbromde papa Herrlich, doch hij kon niet nalaten zelfgenoeg. zaam te glimlachen terwijl zijn moeder zich met den hagelwitten, toegevouwen zakdoek de tranen uit de oogen wischte. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2