nor- Een telegram uit Constantinopel aan het „Betrlineap Tageblatt" meldt, dat liet Britsche protectoraat over Kaweii een feit geworden is. De Britsche troepen Landden en heschen met toestemming van den Sheik Mabaroekh, de Engelsche vlag. Na het salueeren der vlag gin gen de Britten weder scheep. De Ameaikaansehe Attorney Ge neral heeft beslist dat de- uitsluiten de concessie die Spanje i,n 189S aan een Engelsche maatschappij had verleend voor kabel-verbinding met de Filippijnen, niet meer gel dig is. Bij die commissie tot regeling vin aanspraken op vergoeding voor op Cuba geleden schade zijn in het ge heel 495 eischen tot een geeam-en- lijk bedrag van 57.000.000 dlollars ingekomen. Hierin zijn echten- niet begrepen die aanspraken voortvloei ende uit het ongeluk met de Maine. Te Barrie, in Canada, zijn iwee mannen in hechtends genomen viei- bewegingen aanleiding gaven om hen ervan te verdenken dat zij een aanslag in het schild voerden tegen den trein waarin de hertog van Cornwall en zijn echtgenoote reis den. De onderkoning van Indië seint dat op hert. oogenhlik 305.000 rraen- schen ondersteuning krijgen, in verband met d'en hongersnood. Het „Reuter'-Jubileum, Het bekende pers-agentschap Reu- ter's Company, vierde Maandag zijn 50sten verjaardag. Hoewel niet blind voor de verkeerdheden en ge- ba*eken die deze groofie naamlooze vennootschap aan-kle/vem., moeten wij toch erkennen, dat zij onbere kenbaar veel nut gesticht heeft. En daarom mag haar jubileum dan ook niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan De Londensche corespondent van de ..N. R. Gt." geeft over het ont staan en de werking van 't agent schap eenige interessante bijzonder- heden die wij onzen Lezers niet wil len onthouden. Het was Maandag 50 jaren gele den-, dat Paul Julius Reuter, d;e la tere baron (van Saksen-Coburg), te Londen, terzelfder plaatse, waar het thans (ofschoon natuurlijk zoo veel grooter) nóg is, zijn kantoor opende. „De stichter dezer eigen aardige onderneming, alom ver maard geworden als Reuters Agent schap sedert 1865 als een naam looze vennootschap werkende heeft haar halve eeuwfeest niet meer mogen bedevenhij is in Fe- bruari 1899 hier gestorven ruim tachtig jaren oud, en rijk gezegend met de vruchten van zijn streven, tijdens een uiterst werkzame en af wisselende loopbaan. Doch d!e triomf van dat streven heeft hij in do volle ontwikkeling ervan nog kunnen aanschouwen, en hij is ge storven met het volle besef, dat „Reuter", pionier op dit gebied, eein onmiskenbaar grooten en be stendigen invloed geoefend beeft op een der merkwaardigste en verras sendste verschijnselen van de twee de helft der negentiende eeuwde opkomst en de verbazende ontwik keling der dagbladpers over d!en ganschen aardbol. De oude baron Reuter was niet altoos even scherpzinnig en wijs getuige zijn fiasco in Perzië miaar zijn verdienste als grondleg ger van het hedendaagsc-he pers agentschap, gelijk wij het kennen, met zijn eindelooze vertakkingen tot in de verrste uithoeken der we reld. is onvergankelijk gelijk zijn naaan en zijn streven zelf. Het gaat hiermee echter, gelijk met zoovele wonderen der nieuwere weten schap. Wij aanschouwen ze, wij ge nieten ervan, zonder verder erover na te denken. Wij lezen alle dagen in tailooze couranten honderden ReuterteLegrainroen, overal van daan., en wij doen alsof dat altoos zco waswij. bedenken niet, dat „Reuter" een betrekkelijk geheel nieuwe schepping is, enkel moge lijk geworden sedert die opening der internationale telegrafie in 1851, toen de eerste kabel gelegd was tusschen Dover en Calaiswij bedenken niet, hoeveel tijd en moei te, vernuft en volhoudiing Reuter heeft moeten besteden, alvorens zijn denkbeelden en plannen op dit gebied verwezenlijking vinden kon den. Slechts enkelen onder ons kun nen zich herinneren, met welke hinderpalen hij in d'en beginne te worstelen heeft gehad. De Engelsohe kranten, met de „Times" vooraan, wilden aanvan kelijk niets met Reu tier en zijn be richten te maken hebben, ofschoon hij ze zelfs kosteloos wilde bezor gen als zij de telegrammen maar opnamen. Zijn afkomst, zijn gods dienst namen tegen hem in, ja zijn naam, thans zoo wijd en zijd inge burgerd' als een gevleugeld woord, was niet populair. Langzaam maar zeker werden deze vooroordeel-en overwonnen. Geregeld zette Reuter zijn taak voorthij leverdie meer dan eenmaal het bewijs, dat hij het vlugst betrouwbare nieuwstijdin gen brengen kon. En eindelijk kwam er een tijd, dat vele bladen het niet meer zonder hem stellen kondenhij werd hun een onmis baar vereischte voor hun. bestaan zelf. Heeft hei succes der goedkoope pers veel bijgedlragen tot den voor- Bpoed van Reuterook de voorspoed van Reuter is van grooten invloed geweest op het succes der volk: pers. Vele zijn Renter's nabootsiers ge weest, doch behalve in den vreem de zijn hunne pogingen slechts zel den met een gunstigen uitslag be kroond. Hier te lande is dat ver klaarbaar, doordien Reuter het eer ste kwam en de Engelschen zoo uiterst conservatief zijn. De billijk heid brengt mede te erkennen, dal Reuter de Engelsche pers, trouwens zijn beste afneemster, beter be diend heeft dan eenige andere. Voor haar spaart hij noch moeite noch kosten, en dat deze soms enorm zijn, kan men opmaken uit de slechts matige dividenden, welke Reuters vennootschap bij machte is sedert jaren onder hare aandeel houders te verdeel en. En op geen ander, verwant heetond, gebied heeft zij veel succes gehad. Keu- ter's-Finanzchronik liet zij wijse lijk varen, en ik geloof niet, di andere bij-ondernemingen, veel heb ben bijgedragen tot haai- winst m Dezen zijn in hoofdzaak beperkt gebleven tot het persagentschap, dat-, ondanks erkende fouten en misbruiken, nog altoos is facile princeps, althans in de oogen der B ri tsche j oumalisten Stadsnieuws. Haarlem, 16 Oct. 1901. Voor de rechtbank alhier zou Dinsdag de zaak behandleld worden van de v i ssoh erij -maats oh appi j „Garda-r" op IJsland contra di Bouwmaatschappij De Vink. Mr. Th- de Haan Hugenholtz stelde zich procureur voor de Gardlar, dloch mr. Cnoop Koopmans kondigde aan, dat ook hij zich daarvoor procureur stelde en mr. Philips uit Amster dam lichtte toe dat. de Maatschap pij Gardar was geliquideerd, d'at een der directeuren, d'e heer Nan- sen uit IJsland, was overgekomen om de zaken te regelen, terwijl mr Cnoop Koopmans zou optreden a's liquidateur der Gardar. Mr. de Haan Hugenholtz verzette er zich tegen, dat mr. Cnoop Koopmans zou worden toegelaten als procureur voor die Maatschap pij en de rechtbank, na in raadka mer te zijn vergaderd, besliste dat hiervan werkelijk geen sprake kon wezen, omdat wel was gedagvaard de maatschappij Gardar op IJsland, dóch niet de liquidateur dier maat schappij. Mr. Cnoop Koopmans teeicende dadelijk appèl aan tegen dat vonnis. Examen vrije- en orde- oefeningen. Hot examen ter verkrijging van ak ten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en orde- oefeningen der Gymnastiek voor het jaar 1901, is hedenmorgen aangevan gen in de Rijksleerschool. Voorzitter der commissie is de heer G. Roodenburch, district-schoolopzie- Leden der commissie zijn. de be eren J. A. van der Boom en J. II. Eckhardt. Het aantal candidaten bedraagt 211 vrouwelijke en 78 mannelijke. De exa mens duren tot 23 December. Volgens achterstaande annonce zul len de heoren Messchaert en Röntgen zich op de lo séance voor kamermu ziek van den heer Joh. Steenman doen heoren. Waarschijnlijk voor het a. 3. seizoen de eenige rnaal, dat de heer Messchaert hier ter stede zijn mede werking zal verleenen. Ten einde te kunnen voldoen aan de vele aanvragen- tot verzekering tegen brandschade van gebouwen e-n roerende goederen;, bij de O n- derlinge Brandiwaarborg- Vereeniging voor de Ge meente Haarlem, voor zoo- venre dieae gelegen zijn of zich be vinden op aan. de gemeente gren zende bouwterreinen, heeft het Be stuur besloten, -om art. 1 van het reglement zoodanig te wijzigen, dat die opneming daarvan in het vervolg mogelijk wordt. Men zie de advertentie- in dit blad). W. Kooij te Hillegom, beschuldigd van het vervalschen eerier candidaten- lijst voor den gemeenteraad aldaar en die door de rechtbank alhier werd ver- oordeeld tot eene gevangenisstraf van 1 maamS, is tegen dat vonnis in appèl gegaan, kir. F. A. Bijvoet zal als ver- dedüger optreden. Nut. In do Maandagavond gehouden Nuts- vergadering werden tot leden der com missie tot net nazien der rekening en verantwoording van de Departemen talen Penningmeester over het dienst jaar 1900/1901 benoemd de heeren mr. H. Ph. de Kanter en K. A. L. Blok van Laer. Tot leden der commissie tot de Kweek school voor onderwijzeressen werden benoemd de heeren mr. Th. de Haan Hugenholtz en J. Krol Ivz., tot commis sarissen der Spaarbank werden geko zen de heeren H. M. van Bemmelen en J. B. Rutgers van der Loeff. De rekening en verantwoording van de school voor bejaarden over 1900/01, welke sloot met een nadeelig saldo van 76.41 werd voor kennisgeving aange nomen. Eveneens die der Kweekschool voor Onderwijzeressen, sluitende met een voordeelig saldo van 541.70. Naai- aanleiding van eene door het hoofdbestuur aan de departementen ge richte circulaire, vragende hoe men de „in beginsel" aangenomen districtver- deeling der departementen ingericht wenschte te hebben, werd besloten te antwoorden, dat nien die quaestie wenschte te laten rusten tot de period, wetsherziening in 1905 en van dat ant woord aan alle andere departementen per circulaire kennis te geven. De lezingen zullen dit jaar in het Brongebouw worden gehouden als volgt: Op 18 Nov. door den heer Justus van Maurik. op 16 Dec. door dr. L. Bleek rode. op 20 Jan. door den heer W. Otto en op 24 Febr. door dr. Johs. Dyserinck Collecte voor de Boerenvrou- weu en Kinderen op 24 October a.s. Deze collecte is thans definitief vast gesteld op Donderdag 24 October a.s. De collecte zelf zal geschieden huis aan huis door tal vau jonge dames, die als herkenningsteken zullen dragen strikken in de Nederlandsche, Trans- vaalsche- en Oranje-kleuren. De gehee- le stad is daartoe in 17 wijken verdeeidi en voor elke wijk vier jonge dames aangewezen. De collecte zal geschie den 's morgens tusschen half tien. en half een. Een ieder geve naar zijn vermogen om het lijden van de ongelukkige slachtoffers van Engeland's barbaris me te verzachten. Denkt dus om Donderdag 24 October. In de bovenzaal der sociëteit Vereeni ging werd Dinsdagavond eene verga dering gehouden vanwege de Natuur historische Vereeniging alhier. Na ope ning der bijeenkomst door den voorzit ter dr. Calkoen, kreeg de heer dr. P. G. Buekers het woord, tot het houden van een voordracht over het instinct als drijfveer tot de handelingen der vogels. In breede trekken schetste spr. zijn auditorium, dat de handelingen der dieren uit instinct en niet uit ver stand voortvloeien; van bewusle ver standelijke handelingen is bij de vo gels geen sprake. Met voorbeelden werd dit door spr. aangetoond. Na af loop der voordacht werden de door dc leden medegenomen bijdragen, bespro ken. Zoo was er eene collectie gekleur de vruchten, eene verzameling vlinders, een Mariadistel enz. enz. Heemstede. Dinsdagmorgen schrikte een koe, die uit de weidie was geraakt, aan de Leidsclievaart voor de aldaar passeereaxle electrische tram mot het gevolg d)a.t het dien op het ijze ren- hek van het stoomgemaal van d'en V eenpol der terecht kwam: Hevig bloedende werd het met behulp van zekeren B. aldaar woon achtig, die daarbij nog een wond) aan de hand bekwam, van dat hek bevrijd!. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zak aard appelen, op straat gevonden. De paardenstallen als anderzins, be- hoorende bij het „Wapen van Heem stede" alhier, die er de laatste jaren, zeer bouwvallig uitzagen, worden op last van den beer Geuer, den tegen- woordigen eigenaar, geheel en al af gebroken en herbouwd. Het werk hiervan is opgedragen aan de heeren E. van Luijken, timmerman en G. v. d. Putten, metselaar. regel veel tot bewaring heeft hijgedragen. der goede orde De uitslag van de heden alhier ge houden verloting voor de Nat. Militie is als volgt: 1. F. W. Helmers. e. z. H. Kneppers, 3. J. C. Korsman, 4. J. J. Schoorl, br. 5. P. Terwee, gebr., 6. J. Visser, 7. Jb. Lusthuis, br., 8. P. Mulder, 9. P. Tee ling. br., 10. K. H. F. Wierck van Rhijn e. z. 11. F. Stam, br. 12. L. Brandjes, 13. H. F. van Riekel. 14. J. Molenaar, gebr., 15. H. van Room, 16. Jb. Cado- vius, 17. A. Schoenmaker e. z., 18. M. E. Davidson, 19. P. Verhagen, 20. H. A. Doll, br., 21. J. Moerkerken, br., 22. M. van Balen. 23. J. Doeburg, 24. T. J. Tromp, 25. J. J. C. Schipper, 26. N. L. Koelman, br., 27. \V. Pauw, 28. Th. Maks, 29. A. W. Bakker, 30. G. ten Na pel, 31. B. J. W. Langendijk, 32. H. Tusch, e. z. 33. M. Gerritse, 34. H. Hul- ting, 35. J. Zwitser, 36. N. Delfos. 37. P. B. Schram, 38. B. Brinkhorst, 39. Jb. Slotemaker, 40. T. van der Kolk, e.z. 41. A. van Riessen, br., 42. W. Muijs, br., 43. H. G. Slagt. e. z., 44. L. M. Gel dermans, 45. C. Vessies, gebr., 46. J. H. de Swart. e. z., 47. A. Brasser, br. 48. G. A Hoogland, 49. C. B. Böfim. E. Z. Eenige zoon. Br. Broeder- dienst. Gebr. Gebreken. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 eents per regel. Alle geneesheereii beschouwen het natuurlijke FRANS JOZEF BITTERWATER als het eenige zouthoudende pur geermiddel, dat aangenaam is om in te nemen. By kleine giften genomen is zyne werking absoluut zeker en werkt het oplossend na. Op 10 wereldtentoonstellingen met gouden medailles bekroond. Overal verkrijgbaar. Binnenland. Zaudvoort. De uitslag van de gehouden loting voor de Nationale Militie, lichting 1902, is geweest als volgt: 1 H. J. Har der, 2. C. Zwemmer, 3. J. Bos. 4. L. N. Weber, 5. J. Snijer, 6, A. J! Hollen- berg, 7. L. van der Meij, 8. A. Koper, 9. J. A. Vonk, 10. H. Keur, 11. J. Zwem mer. 12. D. van dar Mije, 13, G. Kerk- man, 14. A Schuiten, 15. J. Paap, 16. M. van der Meij, 17. T. Visser. 18. J. Slagtveld, 19. D. Drommel. 20. G. Zeg waard, 21. J. H. Teekman, 22. J. van Koningsbruggen, 23. J. F. Vleeschhou- war, 24. A. Keur, 25. D. Paap, 26. J. Keur, 27. C. Beekman. 28. F. Mole naar, 29. S. de Jong. 30. P. Paap, 31. K. L. Engelsbei, 32. L. Driehuizen, 33. K. Paap, 34. L. Paap. Vermoedelijk moeten 8 9 lotelin- gen worden ingelijfd. Door den Rijks-veldwachter-brig.-tit. alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen 2 personen wegens het zich toe- ëigenen van strandvonderij-goederen. Vanwege de post-administratie zijn aan villa De Winter en in. de Passage nieuwe groote brievenbussen geplaatst. IJmuiden. Nu ÏJmuidien's Mannenkoor zich teruggetrokken heeft om in vereeni ging met het Harmoni^gezelschap en Concordia en d'e Toonml- vereeniging „Vriendenkring" op 1 November een uitvoering te geven ter herdenking vaan het 25-ja- rig bestaan van IJmuiden., dacht men, -dat eir niets zou plaats hiebben De d'ames-zangvereeniging Ons Genoegen heeft zich nu bij de twee laatstgenoemde gezelschappen aangesloten,, zoodat die uitvoering toch door zal gaan. In de Spuisiuis alhier is een 5 bij 4£ M. groote ijzeren schuif aan gebracht ongeveer 20.000 K.G. zwaar, die in een gleuf op en neer bewogen kan worden, waardoor het mogelijk zal zijn het spuien te doeu ophouden, wanneer men dit ver kiest. Beverwijk. Ons wordt gemeld Nu tengevolge van de werken aan het Noordzee kanaal eau het Stooai- pantveer te Veisen, een groot ge deelte van het marktterrein aldaar is komien te vervallen), waardoor de Velserma/rkt ernstig bedreigd en -een geschikt marktterrein gemist- wordt, hebben onderscheidene vee houders besloten in plaats van ie Velsen hun vee te Beverwijk Le markten, welke markt 8 dagen vroe ger en wel op 2 November a.s. zal gehouden worden-. Dezer dagen zal alhier een collecte worden gehouden door de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" tot ondersteuning van behoeftige ge- ridderden of dragers van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille. Tijdens de loting waren de koffie huizen en lokalen met vergunning, op order van de burgemeester, tot dfes middags 5 uur gesloten, welke maat- De handen ineengeslagen. Als een harer beweegredenen voor het samenhoopen der vrouwen en kin deren van de strijdende republikeinen in de conoentratiekampen noemt de Britsche regeering de noodza kelijkheid om de strijdenden elke hulp. die ze door hun vrouwen en familie zouden kunnen verkrijgen te ontne men en als reden voor het stelselmatig uithongeren dier ongelukkigen haar onmacht om genoeg voedsel te ver schaffen. Dr. LI. J. Kessler schrijft in „Hel Vad." nu het volgende: „Engeland kan dus op eenigszins aannemelijken grond- niet weigeren wanneer andere natiën vragen de zorg voor die vrouwen en kinderen op zich te mogen nemen gedurende den tijd dal de oorlog nog duren zaL Laat onze Re geering 't zij alleen, 't zij vereenigd met andere Regeeringen dit verzoek doen. De Regeeringen der verschillen de beschaafde natiën zullen, zelfs daar waar ze gemeend hebben niet tusschen- beide te mogen of te kunnen treden :n dezen op onmensclielijke wijze dooi de Engelscben gevoerden oorlog ge makkelijk te bewegen zijn om met klem bij Engeland aan te dringen dit verzoek gehoor te geven. De Ko ningen en Keizers zullen zich daarbij herinneren dat de eerste plicht der ridderschap is „het beschermen van zwakken en verdrukten; dat „nobles se oblise". Is eenmaal de toestemming der Engelsche Regeering verkregen dan moeten met den meesten spoed alle in die concentratie-kampen opeen gehoopte ongelukkigen worden wegge bracht naar een gezond land, waar ze kunnen herstellen van de ellende in de laatste jaren geleden en onder vriendschappelijk gezinde medemen- schen den verderen loop der zaken kunnen, afwachten. En dit land moet ons Oost-Indië zijn. Daar zijn tien tallen van gezond gelegen plaatsen, waar met betrekkelijk weinig kosten goede huisvesting en voeding kan wor den verkregen. Ook daar zullen kam pementen moeten worden opgericht, maar hygiënisch, ruim, met alle ge makken, die in een tropisch klimaat met zoo weinig kosten te verkrijgen zijn. Toch zullen de kosten door het groote aantal dat verzorgd zal moe ten worden aanzienlijk zijn; maar dit kan geen bezwaar zijn, daar waar een zoo onmetelijk groot nut zal gesticht worden, wanneer we daarmede een volk voor vernietiging kunnen behoe den Wanneer alle volken, zooals ze dit reeds deden willen blijven voort gaan hun bijdragen te zenden ten ba te van die diep ongelukkige vrouwen en kinderen, wien niets kan worden verweten dan dat hun mannen en va ders zich hebben aangegord om hun vaderland en hun vrijheid, de eer en het leven van hun vrouwen en kinde ren te verdedigen, dan zal t plan blij ken uitstekend uitvoerbaar te zijn. Welke persoon van naam en in vloed neemt het initiatief om dit plan ton uitvoer te leggen?" In eene vergadering van het pajJ*!" bestuur der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij is besloten voor te stel len tegen Pinksteren een groote betoo ging voor algemeen kiesrecht te orga- ^Aan^dê propagandisten, de afdeelin- gen en kiesverenigingen wordt de raad gegeven den eisch voor het alge meen kiesrecht vooral niet te doen ver flauwen. doch daarop steeds en voort durend, de aandacht te vestigen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing- van een lid voor de Provinciale Staten, district VII van Amsterdam (vacature- W. Hovy) waren uitgebracht 1814 gel dige stemmen, en wel <»i/de heeren C. N. J. Moltzer J.Ezn. (lib.) 772, dr. J.' Woltjer (anti-rev.) 1042; zoodat is gekozen dr. J. Woltjer. Sociale adviezen. Uit het verslag over de tweede ver van 't „Centraal Bureau voor sociale van het „Centraal ureau voor sociale adviezen" blijkt dat het tweede jaar bij voortduring uitbreiding van werk zaamheden gaf. De aanvragen kwamen van personen en vereenigingen van de meest verschillende richting en maat schappelijke positie. Onder de werkge vers verdient een nieuwe groep ver melding, te weten: vijf gemeenten won nen adviezen, in. Een bewijs te meer, dat het bureau het doel, de onpartijdig, heid, getrouw heeft weten te bewaren. liet aantal werken in de bibliotheek is belangrijk vermeerderd. Van de aanvragen gingen 76 uit van werklieden, 14 van ondernemers, 5 van genieenten en 76 van aanvragers niet onder een bepaalde rubriek te brengen. Het Bureau is dit jaar tot een eigen uitgave overgegaan ter zake van de bepalingen nopens minimum loon en maximum werktijd Het heeft een be langrijke uitgave gevorderd. De finan- cieele resultaten zijn ook daardoor niet schitterend. Twee nieuwe commissien zijn inge steld, een voor credietinsteUingen en een voor regelingen van werklieden, direct of indirect in dienst van politieke lichamen. Uit Den Haag. In den 's Graavenhaagschen gemeen teraad was Dinsdag aan de orde de behandeling van het advies der tram- comimssie om aan de Haagsche Tram weg maatschappij te vergunnen op ha re electrische baan langs den Nieuwen Scheveningschen weg het trolley stel sel toe te passen. De daarvoor gestelde voorwaarden acht do Haagsche Tram wegmaatschappij echter niet aanne melijk. De heer Bodaan stelde eene motie voor om het praeadvies der tram commissie niet te behandelen vóór het groote rapport der commissie omtrent do concessie-wijziging, en om aan de Trammaatschappij mede te deel en dat zij zich voor eventueele verdere onder handelingen to vervoegen heeft tot de tramcommissie. Na uitvoerig debat werd deze molie met algomeene stemmen aangenomen, nadat daaraan do beteekenis was ge hecht, dat de raad de zaak in haar geheel wilde houden en vooral niet wilde verzwakken do positie van de gemeente tegenover dó Trammaat schappij en meer bepaaldelijk niet van de tramcommissie tegenover dio maat schappij. Uit het debat is gebleken dat de raad naar eene oplossing van de tramkwestie in haar geheel streeft ook wanneer er geen overeenstemming mocht worden gekregen omtrent dc bekende geschilpunten. Het voorloopig comité van transport wezen in Amsterdam deelt aan het „Hbld". mede, dat de sympathie-be tuigingen, ter zake van het plan om de Engelsche schepen te boycotten, toestroomen, maar dat gewacht wordt op de adhaesie, aangevraagd aan de verschillende buitenlandsche havens, alvorens een besluit te nemen. Cost er-fonds. De onthulling van den gedenksteen, welke door de zorgen van het in Git jaar opgerichte Coster-fonds, aan de buitenzijde van het acad-emiegebo ïw te Leaden zal worden geplaatst, zal op Maandag 4 November geschieden. Zoo als bekend, is de steen gewijd aan de nagedachtenis van mr. Herman Coster, die op 21 October 1899 viel in den slag bij Elandslaagte. Mevr. Waszklewicz heeft voor het Broekhuizen-fonds uit New-York ontvangen f 1250, als op brengst van collecten van ds. Van Broekhuizen; f 250 uit Holland! (Mi chigan), f 600 van d'e tentoonstelling met verkoop van postzaken uit St. Helena, georganiseerd door den lieer De Witt Hamer uit Haarlem, f 200 i an denzelfden; f 300 van verschillende le zingen gehouden door de heeren Jan sen, Duplessis en Coetzee, benevens tal van kleine giften. Op de vergadering van 14 October van het Broekhuizen-comité is beslo ten 1150 pond is f 14.000 naar de ver schillende kampen te zenden. Het ,,Dgbl. van N. Br." deelt- mede, dat de toestand van den heer Jansen, lid' der Tweede Kamer en burgemees ter van Tilburg, thans vrij gunstig is. De geneesheeren hebben Dinsdag den toestand van jhr. rnr. van Nispen tot Sevenaer, lid der Eerste Kamer voor Utrecht, hopeloos verklaard. (Resb.) H. M. de Koningin-Moeder zal a.s. Zaterdag van 't Loo weer naar Soest- dijk vertrekken. Het vertrek uit Apel doorn is bepaald op 11.18 uur voorm. Aankomst Baarn 11.23 uur. V accined wang De heer Paul Horrix te 's-Gravenha- e heeft thans aan den tegemvoor- digeu minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden, waarin hij dezen, onder een beroep op verschil lende uitlatingen in dr. Kuyper's Ons Program, verzoekt, „door opheffing van den in ons land bestaanden vac cinatiedwang, dit te verlossen van wat in Ons Program wordt genoemd: een toppunt van geweldenarij en haersch- zucht, waaronder alle vrije leven zou worden verstikt." vóór en slechts 10.000 tegen de staking maar deze cijfers verliezen hun betee kenis, wanneer men in aanmerking neemt, dat er 127.000 mijnwerkers zijn en niet minder dan 77.000 zich van stemmen onthielden. Rechtszaken. De aanvaring op den Amstel In hooger beroep werd Dinsdag voor het gerechtshof te Amsterdam behan deld de zaak van M. Meissema, wonen de te Rotterdam, gezagvoerder van de stoomboot D. A. Verschure II. Men zal zich berinneren dat op 21 December van het vorige jaar, door bovengenoem de stoomboot op den Amstel, ter hoog te van den Omval, werd aangevaren de tjalk Verwisseling, in eigendom toe- behoorendo aan schipper Texer, welke, aanvaring het noodlottig gevolg had dat de vrouw en vier dochters van schipper Texer te water raakten en verdronken. De Verschure II was zon, der hulp te bieden doorgestoomd, om dat zooals door den gezagvoerder voor de rechtbank in eerste instantie werd verklaard, niet gemerkt was dat een aanvaring had plaats gehad; men had alleen een schok gevoeld, maar overi gens was door niets bijzonders de aan dacht getrokken weshalve zonder op onthoud werd doorgevaren. De recht bank was echter van oordeel dat de aanvaring was veroorzaakt door het roekefooze optreden van den gezag voerder Verschure II, die. om tijd to winnen buiten het eigenlijke vaarwa ter had gestuurd, waar, zooals allen schippers bekend moest wezen, tegen d)en avond meerdere schepen aan de zich daar bevindende' houten palen lagen gemeerd; evenmin kon de recht bank aannemen de verklaring van be klaagde, niets van de aanvaring to hebben gemerkt; de in de' tjalk aange richte verwoesting leverde het bewijs, dat de Verschure II dwars door de tjalk moest zijn heengevaren, wat niet onop gemerkt kon zijn geschied. De rechtbank was dan ook overtuigd dat de aanvaring had plaats gehad door de onverantwoordelijke hande lingen van den gezagvoerder der Ver schure II, die te dier zake werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar. van welk vonnis de bekl. appèl had aangeteekend. Gedagvaard waren thans 16 getui gen, onder wie de schipper van de tjalk Verwisseling en de reizigers, die zich in de voorkajuit van de Verschu re II bevonden, die alle verklaringen, betreffende den schok aflegden, die ter hoogte van den Omval werd waarge nomen. Onder deze reizigers bevond zich o.a. de schipper Leurs, die ter stond na den schok zich naar het dek begaf, omdat hij in de vaste overtui ging verkeerde dat belangrijke averij was opgeloopen. Op zijn vraag aan den gezagvoerder wat gebeurd was, ant woordde deze niet; wel een matroos die in de onmiddellijke nabijheid van den kapitein stond, en aan Leurs antwoord de: „We zijn l'angs een schip gevaren.'' Overigens werd van het voorval geen notitie genomen, hoewel alle reizigers de pertinente verklaring aflegden, dat de sdhok buitengewoon hevig was; sommigen dachten zelfs dat de boot zinkende was. Meissema verklaarde thans de vraag, door Leurs tot hem ge richt, niet te hebben gehoord. 's Middags werden eenige deskundi gen gehoord. Eon insluiper. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Dinsdag weder een insluipJief terecht die overdag met een valschea sleutel zich toegang verschaft tot ka mers in de volksbuurten, terwijl ce man op zijn werk en de vrouw tijdelijk afwezig is. In het onderhavig geval waren een naaimachine, vrouwenklee- ren en wat kleine sieraden gestolen uit drie onderscheiden woningen. De be klaagde is recidivist. Het O. M. eischte 3 jaar gevangenisstraf. Sport en Wedstrijden. Een paardenmiddel. De schoenmaker H., wonende te Rot terdam in de Tiendstraat, heeft van den verhuurder in naaimachines R. een machine op afbetaling. De /beta lingen haddein intussbhen niet gere geld plaats, zoodat R. bevreesd begon te worden ooit aan zijn geld te Konten. Doch hij wist raad. Vergezeld van 7 slagerknechts drong hij Maandag de woning van den schoenmaker binnen en haalde er vierkant de machine uit. Deze handeling viel geenszins in den smaak van den tijdelijken bezitter der machine, die dan ook de hulp der po. litie inriep, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat de machine weder bij den schoenmaker is terug bezorgd. Uit de Arbeiders wereld BUITENLAND. Het referendum onder de Franschc mijnwerkers over de algenieene werk staking heeft niet geleid tot het resul taat dat de tegenstanders van de Re geering hadden gehoopt. Weliswaar verklaar dei) zigh 40.000 mijnwerkers Luchtscheepvaart. Ofschoon uit de verschillende bladen nog geen berichten te vernemen zijn van de vermoedelijke aankomst van den luchtballon, waarmede graaf De la Vaulx en zijn medereizigers van Toulon over de Middellandsche Zee naar Algiers vertrokken zijn, vertrouwt men toch, dat de reis goed zal slagen. Door den zwakkeru wind drijft de bal lon slechts langzaam voorwaarts. Da bekende luchtreiziger Louis Godart, zoon van den in ons land 25 jaar gele den zoo menigmaal opgestegen Eugè- ne Godart, geeft zulks ook als zijn mea ning te kennen. Godart heeft zelf reeds lang plannen gemaakt voor een lucht reis over den Atlantischen Oceaan, van New-York naar Europa of Afrika. Zeilen. De America-Cup. Sir Thomas Lipton heeft Zaterdag avond in een rede in de Lotusciub te New-York gezegd, dat hij in 1903 weer met de Shamrock II zal kampen om de America Cup. Een internationale zeilwedstrijd heeft Zondag jl. plaats gehad aan de Aziatjsche zijde in den Bosphoros tus schen zeilsloepen van de aldaar ge stationeerde oorlogsschepen over ecu afstand van 4500 meter. Eerst aanko mende was een Duitsche boot, met 100 meter voorsprong, 2e een Russische en 3e een Fransche boot. Wielernieuws. Jimmy Michael, heit ook hier welbe kende zoogenaamde „wonderkind" onlangs, voor deelneming aan Europeesche wedstrijden te Parijs aan gekomen, deelde over zijn verblijf der laatste jaren in Amerika het navol gende mede: „In Amerika was mijn leven vol af wisseling. In '96 voerde ik er de zoo genaamde „demi fond" (25, 50 en 100 kilometer) rennen in In '97 verdiende ik er 100,000 en in 1898 90.000 gulden.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2